Gemengde Berichten Varia Dam- en Schaakrubriek Pluimvee-Rubriek DAMMEN. SCHAKEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. BTJRGEMEESTER OVER 27 INWONERS. [Big Kon. besluit is aan den heer R. Demol- der antslag verleend als burgemeester der ge- rneente Zoetenaey, bij Veurne. Deze gemeente telt slechts 27 inwoners en bestaat uit een drietal groote boerderijen. Wanneer men van bet aantal inwoners dat der vrouwen en kin- deren aftrekt, zitten alle overige inwoners in den gemeenteraad. De gemeenteraadsverkie- zingen zullen daar wel niet erg geheim zijn. SMOKKELARIJ. Rijksambtenaren hebben Miaanidagnacht in samemwerking met de marechaussee tusschen Roosteren en Echt een goede vangst geidaan. ZSj stietten op een gnoep smokkelaars, die het. bazenpad koos met achterlating van fietsen en waren. Twee smokkelaars konden aange- h*Widen wonden. Hun rgiwieden en een gnoote partij Belgische boter werden in besiag ge nomen. Gebleken is, dat de doorwaadbare plaats en in de Maas door de smokkelaars wonden gebeziigd als vembinddngsweg tusschen Naderland en Belgie. VAESCH GELD. In verbamd met het in omloop zijn van vai- sdhe rijksdaalders in de buurt van Enschede beeft de recherche aldaar een uitgehreid on- derzoek ingesteld. Twee personen, waarvan een uit Enschede, die met deze valsche mun- terij te maken zouden hehben, zgn aangehou- den; een en ander voor de vervaardiiging van viaJIsch geld is in besiag genomen. Ofsohoon het onderzoek nog in volien gang is en er mis- s«chien nog wel enkele valsche muntstukken in omloop zijn, is de politie van meening, dat ear geen nieuwe meer zullen worden uitge- gieiven. WOONWAGEN DRIEMAAL AANGEREDEN Maandagavond reed een onverlichte woon- wagen op den Rijksstraatweg DelfzijlAp- pingedam. Van dten anideren kant naderde een auto, waarvan de chauffeur juist voor een fiats had moeten dimmen. Hierdoor merkte hij, aldus het „Niwshd. v. h Noorden", den onverlichten woomwagen te laat op en kon een aanrijding van het paard ndet meer voorkomen. Het paard was op slag dood, de woonrwagen bleef onbeschadiigd. Precies vgf minuten later reed een auto uit Graningen voortojj, waarvan de bestuundier oak al weer in het donker den woonwagen niet goed zag, zoodat hij met een gedeukt apatbord de reds moest voortzetten. En nog vijf minuten later reed een motor, che uit de richting Delfzijl kwam, pardoes tegen den wagen op, waarbg de 2 motornjders zoo ongelukkig terecht kiwamen, dat zg bei- den bewusteloos moesten worden opgenomen. VLIEGTUIG GEVALLEN. Nabrj Inglewood in Califomie is een vlieg- tuig gevallen dat onmiddellijk daarna in vlam- men opging. Twee mannen en een vrouw kwam en in de vlammen om. POLJTIE VOOR DE RIOLEN. De Weenschepolitie heeft een speciale bri gade gevormd voor de bestrijding van de mis- dadigers, die een toevlucht hebben gezocht in het riolenstelsel van de stad. Dit kanalen- stelsel heeft een lengte van 2700 kilometer en de politie brengt het thans nauwkeurig in kaart. De misdadigers die hier hun toevlucht hebben gezocht, kennen hier den weg op hun duimpje en dikwjjls dringen zij vanuit de riolen in de huizen erboven door. Behalve met de menschelijke ratten in de riolen heeft deze politie ook rekening te hou- den met de ecbte ratten, welke hier een bui- l.engewone grootte hereiken en dikwijls niet aarzelen een mensch aan te vallen. NAAR HET MIDDELPUNT DER AARDE? „Naar het middelpunt der aarde", is de naam van een der bekendste boeken van Jules Verne. Veel van zijn fantastische ,,uit- vindingen" zijn werkelijkheid geworden, doch OCCXLV. Kampioenschap van Zeeland. In aansluiting op de in onze rubriek van 11 Mei j.l. gepubliceerde partijen volgen hier nog eenige leerzame spelgedeelten uit den wed- strjjd om het kampioenschap van Zeeland 1934. Hoewel tengevolge van eenige afgebroken partijen de officieele eindstand nog niet be- kend is, staat nu vast, dat de zilveren beker weer naar ZeeuWsch-Vlaanderen komt. We hopen in onze volgende rubriek het eindresul- laat te kunnen melden. in de partij van DixhoomGoedbloed ont- stond na 48 zetten onderstaande positie: Zwart: L. Goedbloed, Vlissingen. ZWART 1 Wit: J. A. van Dixhoom. Zwart: 3, 4, 5, 12, 18, 26, 37. Wit: 19, 20, 28, 29, 47, 48, 49. Zwart staat gewonnen. Als schijf 26 naar 36 gebraeht is, loopt 37 ongehinderd naar 46 op dam. Wit vond echter een fraaie combinatie in het spel, daartbjj speculeerend op te vroeg dam halen door zwart. Uit den diagramstand werd gespeeld 49. 20—14 2631 Op 49 volgt 1913 remise. 50. 4944 31—36 tot heden heeft niemand er liefhebberg in ge- had, in de aarde door te dringen om eens te gaan zien, wat zij eigenlijk in haar binnenste verborgen houdt. Wel zijn er de mijnen, maar die hebben geen ander doel dan kolen en andere stoffen aan het menschdom te verschaffen en zijn gemid- deld niet zeer diep. Zooals een paar jaren geleden Piccard, hoogleeraar aan de universiteit van Brussel, het plan opvatte en uitvoerde, eens naar de stratosfeer te vliegen is er thans een andere „prof" voor den dag gekomen, die zich tot taak heeft gesteld eens een 2000 tot 3000 M. diep in de aarde te kruipen, om poolshoogte te gaan nemen hoe het er daar uitziet. Dit is althans het voomemen, dat men toe- schrijft aan den Leuvenschen hoogleeraar Kai- sin, die voor het aanvangen van zijn avontu- ren nog alleen maar op het noodige geld wacht, want graven, en dan nog wel zoo diep, is duur. EEN HELDENSCHEDEL VERMIST. Driehonderd jaren zijn verloopen sedert den sluipmoord op Al'brecht Wallenstein, een der beroemdste generaals uit den dertigjarigen oorlog onder Keizer Ferdinand. Wallenstein was aanvankelijk begraven in Gitschin, doch in 1722 werden zijn overblijfselen overge- bracht naar -de kapel van het kasteel te Mun- chengratz, met uitzondering van den schedel, welke blijkbaar naar Zweden werd gezonden. Kort voor den wereldoorlog heeft een af- stammeling van Wallenstein, Graaf Ernst Waldstein, de beschikking gekregen over den schedel van zijn voorvader en zijn zoon koes- tert het voomemen den schedel weer bij de andere overblijfselen te voegen. Professor Matiegka, die den schedel weten- schappelijk heeft onderzocht, verklaart even- wel, dat deze niet dezelfde is als die van den generaal en het is niet waarschijnlijk dat de goede schedel ooit terug gevonden zal worden. DE HYMALAJA OORZAAK VAN AARD- BEV1NGEN. Volgens sommige Amerikaansche geleerden zou de ramp die onlangs heel Indie teisterde, veroorzaakt zijn door het Hymalajagebergte. Die geleerden beweren, dat dit gebergte, waarvan sommige toppen 8000 meter hoog zijn, nog immer groeit". Daaraan is te wij- ten, dat de zuidelijke helling van het gebergte aanleiding geeft tot menigvuldige aardschok- ken. Elk oogenblik mogen er nieuwe worden verwacht. De jongste geweldige schok deed zich voor in 1905. Op dat oogenblik had ook de aard- beving plaats te Kangra, die voelbaar was tot Simla. "Hoe z'waar de schok ook was, hij schijnt maar van weinig beteekenis in verge- lijking met dien uit 1897 in Assam. Deze aardbeving blijkt wel de ergste te zijn, die men ooit beleefd heeft. Zij werd gevoeld over een oppervlakte van 3.5 millioen vier- kante kilometer. En de aardbevingkundigen beweren, dat ook die ramp veroorzaakt werd door het ,,groeien" van het Hymalajagebergte. EEN STRA ATVTOLIST Rigden, de koning der Londensche straat- muzikanten is dood. Zijn asch is tusschen de tulpen in een tuin gestrooid door een vrien- din. Hij was begonnen als organist in een groote kerk, maar als straatviolist verdiende hij met zijn echte Stradivarius 4000 pond per jaar. De beroemde Tetrazzini bleef, aange- trokken door zijn spel, eens een keer bij hem staan en zong voor een verbijsterd publiek voor een bekenden winkel in het West End bij zijn begeleiding. Toen zij weggewandeld was, stortte een stroom van zilver en goud zich aan zijn voeten uit. Rigden was erg in den put door zijn hope- loozen strijd van 18 jaar om pensioen wegens de wonden, welke hij bij Yperen had bekomen, heeft de vriendin verteld. Volgens de dokter is hij aan hun gevolgen overleden. De laatste jaren reed hij in een wagentje. Ridgen was tot zijn dood lid van de Kamer van Koophan- del van Fulham, bezat een transportzaak in Londen en oefende het geldschietersbedrijf uit. Als jopgen liep hij weg naar zee. Driemaal is hij de wereld om geweest en in drie oor- logen had hrj meegevochten, den Boxer- opstand in China, den Boerenoorlog en den wereldoorlog. HOE EEN STAD IN HET WILDE WE.STEN ONTSTAAT. Rome is niet in een dag gebouwd. De Ame rikaansche Wild-Westenstad Oklahama City wel. 51. 4440 3741 52. 4034! En wit heeft den stand geformeerd, die hij op het oog had. Speelt zwart nu 4146, dan volgt 2822, 1410 en 29X7 met remise. Zwart wilde dit voorkomen en speelde eerst 49, waama wit voor een onaangename ver- rassing zorgde. 52. 4—9 53. 4842 9X20 54. 191318X9 55. 42—37 41X23 56. 29X7 en wit won! In plaats van 49 had zwart natuurlrjk 1217 moeten spelen, waama winst een kwestie van tijd was. Terwijl bovenstaand drama" zich afspeel- de, zat in een andere partij de tweede Zeeuwsch-Vlaamsche deelnemer tegen den Vlissinger Van Duijn vergeefs naar remise te zoefcen. In een onregelmatige partij had zwart in het middenspel een opsluiting aanvaard, die niet meer verbroken bleek te kunnen Worden. Na 46 zetten was de stand hier als op dia gram: ZWART 1 Vgf en veertig jaar geleden vormde het grondgebied van de huidige stad nog een In- dianenreservaat. Op 22 April 1889, om 12 u. des middags, werd het echter voor de blanke bevolking opengesteld en onmiddellijk werd het betreden door 50.000 kolonisten. Denzelf- den avond (werd Oklahama City, volgens den naam van den staat, waarvan het thans de hoofdstad is, gesticht door het opstellen van ten ten en barakken. Oklahama City, ondanks zijn snelle ontwik- keling is toch nog de typische stad uit de avonturenromans van Gustave Aymard en Fennibore Cooper gebleven, alhoeWel zij toch niet meer bezocht wordt door schietende cow boys en moordlustige roodhuiden. De gelukzoekers en de „roofridders" zijn er niettemin nog zoo talrijk, dat men de volgen de kenschetsende bepalingen lezen kan in de hotelreglementen ,(Drie slagen op de kamerdeur beteekenen, dat zich in het hotel een roofmoordenaar be- vindt en dat ieder gast op moet staan" en ,,Niet op muzikanten schieten! De mannen doen hun best!" Ook de inrichting zelf van de hotels schijnt niet van de meest moderne te zijn, wanneer men namelijk verder nog te lezen krijgt: „Heeren, die met laarzen aan slapen, moeten meer betalen" en „Als het inregent, gebruike men den regenscherm, die zich onder het bed bevindt". WALVISCHVLEESOH ALS CONSUMPTTE- ARTIKEL. Reeds langen tijd zijn proeven genomen om van het van olie onttrokken walvischvleesch een zoodanig product te verkrijgen, dat ge- schikt voor consumptie zou zijn. Naar ,,Sjo fartstidende" mededeelt, is het aan Joh. O. Nygaard gelukt, door middel van ontvetting en uitdroging een dergelijk product te ver krijgen. Het is te vergelijken met het Zuid- Amerikaansche „Liebig" vleeschmeel, doch het walvisch-vleeschmeel staat door de aan- wezigheid van eiwit- en andere waardevolle stoffen ver boven andere vleeschmeelsoorten. Deze winter is de eerste groote proef ge nomen aan boord van de kokerg „New Se- villa", waarvan de eindresultaten zoo gunstig blijken, dat in de toekomst deze methode bij alle kokerijep, toepassing zal vinden. Van 5000 ton walvischvleesch is 1200 ton geconserveerd vleeschmeel te maken, met een dagelijksche productie van 17 ton. Dit meel bevat 75 pet. ei'witstof. Op deze bereidingsmethode is in vele landen reeds patent genomen. Vragen, deze ruibriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesinged 96a te Rotterdam. Fostzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. EEN NIEUW PROBEERSEL TEGEN COCCIDIOSIS. GENEESMIDDELEN ZIJN ER NIET, KWAKZALVERSMIDDELEN DES TE MEER Hoewel ik druk met de kuikenflokkerij bezig ben moet ik even stoppen am weer een paar brieven van lezers te behandelen en dan voor- af nog wat anders. Nu het de tijd der cocei- diosis is en vele kuikens zoo van een week of zes daaraan sterven vraagt men mij herlhaal- delijik om raad. Ik kom op deze ziekite uit- voerig terug dus thans heel in het kort het volgende: Eerst de ziekte onderkennen! Stuur dus bij sterfte een paar kuikens op naar de Rijiksseruminrichting te Rotterdam, het onderzoek geschiedt gratis en het adveis is ook gratis. Profiteer van deze gedegenhedd dale het rijk tot steun van de pluimveeihou- derij biedt. Ik wije hierop, omdat er in som mige pluimveebladen geadverteerd wordt door laboratoria die 0,50 per onderzoek vragen. Dit geld kunt u sparen en het onderzoek is er heusoh niet minder om. Dan ten tweede: Geneesmitdldelen om zieke kuikens te genezen zijn er niet. Laat u dus niet verleiden daaraan geld te venknoeien. Ook dit weer om u te waarsdhuiwen tegen ad- vertenties in pluimveebladen die hun lezers en 1822. 49. 1822 50. 31—27 22X31 51. 26X37 23—28 Zwart kan met slechts 2 schijven spelen, wit met 4. 52. 38—32?? Een onvergeeflijke fout! Door 4339 kon wit hier in weinige zetten winnen. 52. 28—33 53. 43—39?? Weer een blunder. Noodig was 3227 met winst. 53. 33X44 54. 49X40 17—22 De laatste der Mohikanen" gaat dapper voorwaarts. 55. 37—31 En wit ziet kans zijn tegenstander na drie barre blunders te laten ontsnappen. 55. 22—28! Zwart had deze eenige en laatste kans zien aankomen en hapte gretig toe! 56. 32X 23 19X28 57. 30X10 15 X4 58. 25X14 28—32! Remise! Het onverdiende, maar zwaar bevochten puntje, dat zwart hiermee in de Wacht sleepte zou van grooten invloed worden op de bezet- ting der eerste plaats. Daarover later meer! Er dreigde n.l. 1721 WIT 47 48 49 50 Zwart (K.): 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 24. Wit (van Duijn): 25, 26, 30, 35, 38, 43, 48, 49. Drie witte schijven houden vgf zwarte vast. Dat moet op verlies voor zwart uit- loopen. Het spel verliep als volgt: 47. 4842 18—23 48. 42—37 12—18 49. 37—31 Damegambiet. Wit: A. Lildentihal. Ziwart: G. P. Retihy. Gespeeld in het toumooi te Boeda-Pest, Mei 1934. 1. d2d4 d7d5 Deze zet komt dus nog voor! 2. c2c4 c7c6 Men kan natuurilijik ndet verwachten, dat Ziwart thans nog ouderwetsche verdigmgen als e7e6 zal spelen! 3. Pglf3 Pg8—f6 4. c4Xd5 c6X«J5 In deze verdeging dreigt Zwart steeds met dc4: en b5, om den pion te verdedigen; Wit speelt dan a2a4, waama Zwart b5b4 moet spelen. Dit geeft Zwart alleen voordeel, als er al een wit paard op c3 staat. Als Wit dus Pc3 wil spelen, moet hij vooraf uit drie mogelijkheden kiezen. 1°. Hij kan van meening zijn, dat de com binatie per slot van rekening niet voor Zwart voordeelig is: 4. Pc3, dc4: 5. e3, b5. 6. d4, b4. 7. Pa2 (of Pfbl, Ra6! en Zwart behoudt den enorme schade berokken door het opnemen van advertenties van z.g. geneesmididelen tegen kuikenziekten. Reinheid is het beste geneesmiid'del, iederen dag bij coccidiiosis het strooisel verversohen na het met kalk droog vermengd te habhen. Kmoei ook niet met Jodium-melk, dat ik deze week weer in een artikel genoemd zag, bet is werkelijk waar- deloos. Kamemelk is beter en goedlkooper, het maakt de kuikens sterker en daar gaat het om. In Amerika heeft men aan het staats- iaboratorium proeven oniderhaniden met ge- wone huis-, tuin-, of keukenazgn tegen cocca- diosis. Deze gaven hoopvolle resultaten voor zoover ze nu bekenid zijn. Bij kunstmatig be- smette kuikens zag men de ziekte gunstiger verloopen als men azijn in het dirinkwater deed en wel 1 deel geiwone azijn op 79 deelen water. Denk er om dat deze azijnoplossinig zink aantast en de azijn-zinkverbinding scha- delijk werkt op kuikens, dus de azijn alleen geven in aarden drinkbakjes. Ik zeg er bij dat het nog maar voorloopige proeven zijn die men nam, maar juiet het fei't dat er geen enkel goed geneesmidldel bekenid is doet ons elken strooihalm vastgrijpen. Er zullen dit jaar avenal in de wereld wel proeven geno men worden met azijn tegen de coocidiosis en waarom zouden wij waohten tot hiervan het volgeud jaar de resultaten bekenid worden? Probeer het dus ook maax eens als het onder zoek udtiwijst dat u met de geivreesde ziekte te doen hebt. Laat mij dan later de resul taten eiens hooren. Inmiddels zal ik zdf ook zien envaringen op dit gebied te verzamelen. Wtj moeten leeren ons zelf te verdedigen, wenidt u dus af van pluimveebladen die kwak- zalversadvertenties publiceeren tot schade van hun lezers. Dit zal heilzaam weaken op de uitgevers, die in het redaotioneele gedeelte stuikken opnemen tegen de ziekten en in de de advertentiekolommen de menschen er toch in laten loopen. Wat de vragen betreft le: Ik las uw wen- ken omtrent het omtsmetten van uitlOopren- nen van kippenhokken. Ik heh *en bedrgf waarop plaats is voor 2000 dderen. Hiervan wordt jaarlijks de helft gebruikt voor de oude kippen en de andere helft voor het opfokken der kuikens. Zoodra de jonge hennen drie maanden oud zijn verhuizen zij naar de hok- ken waarin de oude kippen waren gehuisvest. Eerst worden de hokken grondig gereinigd en gecarbolineerdIk wilde nu ook de rennen ontsmetten voor zoover dit mogelijk is, het zijn echter goede grasrennen, zoodat ik het zonide vind deze om te spitten. Kunt u mij een goede oplossing aan de hand doen? Dat is een vraag voor de praktijk van iemand die graag vooruit wil. Kijk eens, het groote gevaar voor de jonge dieren in de ren nen der oude kippen zit in coccidiosis en wormen. Het gras omspitten vind ik ook zcnide, ik raad u daarom aan het zoo kort mogelijk te houden, zoodat de zon kans krijgt eventueele smetstoffen op den grond te be- reiken. Dat is een der beste omtsmettings- middeden. Alleen rondom het hok, waar waar- sohgnlijk toch geen gras meer staat, zou ik een flinkie laag "kalk strooien en den grond omspitten en daarna weer gras of klaver in- zaaien. Bedek dan die strook met ramen van diuimisch gaas, zoodat die dieren niet op den grond kunnen loopen en het gewas zich kan ontwikkelen. Zorg er ook vooral voor dat de drink- en voerbakken op een gaasbodem staan met een vloertje er onder. De outlasting hoopt zich daiar het meeste op. Het kan dan gemakkelijk iedere week worden verwijderd en zoo noodig venplaatst, waardoor u het gras in leven houdt. 2e. Ik ben van plan een stuk hieide te koopen en daar een paar honderd kippen op te gaan houden. Zou dat aan te beivelen zijn? Hoeveel kippen heb ik noodig om in mijn on- deilhoud te voorzien? Wat is de beste methode om wintereieren te rapen? Oeachte lezer, zet de gedachte om op die manier een bestaan in de kippen te vinden uit uw hoofd. Ik ziie er geen gat in onder de tegeniwoordige omstandigheden. Wie als on- derdeel van zijn bedrijf wat kippen houdt kan er met kennis en zorg onder gunstige omstan digheden nog wat mee verdienen. Wie een- maal in een bedrijf zit moet zien zich er zoo goed mogelijk door te staan, maar om er zon- der kennis aan te beginnen en dan er een be staan mlee te halen acht ik onmogelijk. Kip pen met succes houden is niet uit e&n en niet uit duizend boeken te leeren. Het spijt me dat ik u d'it adivies moet geven, maar ik kan niet ander s. 3e. Ik heb 200 kuikens gekocht van een erkend kuikenfokker, onder noHiervan zijn er meer dan de helft gestorven. Kan ik op tegemoetkomiing rekenen Neen, heelemaal ndet. Dan had u moeten doen wat ik onlangs in een mijner artikelen ieder aangeraden hab die kuikens wou koopen. De. Letten of de leverancder zijci fokkippen dloor een dierenarts op pullorum heeft laten onderzoeken. 2e. Direct de eerst gestorven kuikens opzenlden naar de Rijiksseruminrich ting te Rotterdam voor gratis onderzoek. Dan had u een officieal stuk in handen gehad waaraan de kuikens gestorven waren. Nu kan het sterven net zoo goed bij u als bij den leverancier gezocht worden (lomgontsteking door kouvatten, verbroeien cinder de kunst- moader, darmontsteking door onjuist voer of slecht drinkwiater, enz. enz. Dr. TE HENNEiPE. Voor Ter Neuzen: 19 Mei. Noorsch s.s. BOMMA, 461, straatsteen, Fredrikstad. Voor Sluisldl: 19 Mei. Duitsch s.s. AJAX, 1321, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. DALE- WOOD, 1561, kolen, New-Castle; Duitsch s.e. NORDEN, 448, ledig, R'dam. 21 Mei. Duitsch s.s. KRONO-S, 648, stukg., Bremen. Van Sluiskil: 20 Mei. Eng. s.s. DALE- WOOD, 1561, ledig, Tyne. 22 Mei. Duitsch s.s. NORDEN, 448, cokes, Stettin; Duitsch s.s. KRONOS, 648, kunst- mest, Antiwerpen. Voor Selzaete: 18 Mei. Duitsch s.s. NORD- SEE, 199, creosoot, Londen. 21 Mei. Noorsch s.s. B1ANCA, 3340, ledig. Duinkerken. Van Selzaete: 18 Mei. Duitsch s.s. NORD- SEE, 199, ledig, Middlesborough. Voor Riemen: 18 Mei. Belg. m.s. LAU RENT MEEUS, 3479, benzine, Antwerpen. 20 Mei. Neflerl. m..s. IDA, 120, led., Londen. Voor Gent: 18 Mei. Eng. s.s. CITO, 369, stukg., Antiwerpen; Duitsch s.s. CURSLACK, 810, kolen, Gdynia. 19 Mei. Eng. s.s. DONA FLORA, 292, led., Chatham; Eng. s.s. WELFIELD, 3584, ben zine, Hamburg; Eng. ss. ELLOUGHTON, 495, steen, Lmminghaim; Eng. s.s. TEES- WOOD, 416, ledig, Newhaven; Deensch s.s. JULIANE, 778, lediig, Hamburg. 20 Mei. Eng. s.s. DRYBURGH, 676, kolem, Nordishields; Finsch s.s. INGA, 1314, hout, Expilla; Eng. s.s. ORIOLE, 217, stukg., Lon den; Belg. s.s. CHARLES, 334, pekkolen, Grimsby; Noorsch s.s. BOR, 552, steen, Sarps- borg. 21 Mei. Zweedisch s.s. FORSVIK, 698. steen, Lysekil; Noorsch s.s. FRO, 349, papierpap, Enge; Eng. s.s. WISBECK, 110, ledig, Lon den; Eng. s.s. DON, 429, stukg., Gooie; Ned. s.s. MITRA, 3316, die, Londen; Ital. as. SAN MARCO, 1832, fosfaat, Sausa; Grieksch s.s. KATI OHADRIS, 1835, pekkolen, Mariopol; Nederl. m.s. MONICA, 110, olie, Rouaan; Russ. s.s. JENISSEY, 1222, hout, Leningrad. 22 Mei. Eng. s.s. BEAULY FIRTH, 202, pekkolen, Aberdeen; Russ. as. OKA, 1344, vlas, Leningrad; Noorsch s.s. BALDUIN, 647, steen, Halden; Duitsch s.s. NIEDERSAGH- SEN, 239, hout, Kiiel; Duitsch s.s. FORTUNA, 1651, pyriet, Marseile. Van Gent: 18 Mei. Eng. s.s. KINGS- BOROUGH. 2030, ledig, Barry Docks; Duitsch s.s. GOTIA, 628, ijzer, Gdynia; Eng. s.s. PAN- DION, 999, stukg., Belfast; Nederl. ma. TWIN, 94, ijizer, Hull; Duitsch s.s. WITTE- KIND. 2529, lediig, Expilla; Zweedsch s.s. TYR, 1290, Landiskrona; Duitsch as. WIL- HELM RUSS, 575, ledig, Methil; Nederl. m.s. HEBE, 90, cement, Exeter. 19 Mei. Eng. s.s. CITO,. 369, stukg., Hull; Eng. s..s. BLACKCOCK, 226, stukg., Londen; Eng. s,s. DONA FLORA, 292, ijzer, Stockton; 20 Mei. Duitsch s.s. VISURGIS, 717, ijzer, KoningSbergen; Duitsch s.s. CURSLACK, 810, ledig, Burnt Island Noorsch s.s. INGA I, 639, ijzer, Grori; Ital. s.s. AMERICANO, 4408, ledig, Genua. 22 Mei. Eng. m.s. WELFIELD, 3584, ledig, Aruba; Eng. s.s. WISBECK, 110, ijzer, Lan den; Eng. SJS. TEESWOOD, 416, ijzer, Mid dlesbrough. pion voarloopig) e6. 8. Rc4: Fbd7 en het witte paard staat op a2 slecht, maar de vel- dlen c4, c5 em c6 zijn voor Zwart niet sterk. c6c5 kan niet onmiddellijk wegens Rb5 en Fe5. 2°. Wit kan alles voorkomen door 4. e2- - e3, waama pion c.4 gedekt is. De Rcl wordt dan echter ingesloten. 3°. Wit kan, als in de partij op d5 ruilen. Dan onitstaat een symmetrische stelling, waarin Wit en Zwart om de c-lijn kunnen gaan strijiden. In het algemeen heeft Wit in symmetrische posities een klein voordeel, wegens den voorzet. 5. Pfbl—c3 Fb8c6 6. Rcl—f4 e7e6 Eens moet Zwart van de symmetric afwij- ken. Rf5 had ook wel gekund; op Pb5 kan dian Tc8 en a7a6 voLgen. 7. e2e3 Fb5 ziet er sterk uit, maar leidt tot remise. 7. Pb5, Rb4f. 8. Pid2, 00. 9. Fc7, Tb8. 10. Fb5, Ta8. En als Wit dat niet wil, moet hij met zijn paard terug .m.a.w. hij kan Fb5 beter achterwege laten. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Rfld3 0—0 Talcl Pf3e5 Rf4g3 Misschien om f2f4 te kunnen laten vol gen, wat echter ndet geschiedt. a7a6 Rf8e7 b7b5 Dd8Ib6 Rc8b7 12. 13. 14. 15 16. Ta8c8 Pc6 X e5 Pf6d7 0—0 f 7- -f 5 Ddle2 d4Xe5 De2g4 Pc3e2 Er dreigde een aanval met Pe2f4h5. De zet van Zwart lijkt ons in dezen stand niet goed; de pionnenstelling wordt verzwakt. 17. e5Xf6 en passant Pd7Xf^> 18. Dg4h3 Pf6e4 En dit leidt tot verdere verzwakkdng. Maar Zwart is al in moeilijkheden dOor den 16den zet. Zoo is Rd6 onmogelijk wegens De6:t- 19. Rd3Xe4 d5Xe4 20. Rg3—e5 Re7—f6 21. Re5Xf6 g7Xf6 Niet fff6 wegens Tc8:t en Tel met bezet- timg der c-lijn. 22. Pe2f4 Tc8e8 Hiermee geeft Zwart de c-lijn op, wat in deze partij doodeirjk is. Beter was e6e5, Pe6, Tf7, want na Tc8: Rc8: staat het paard op e6 aanigevallen, zoodat Wit geen gelegen- heid krijgt, met Tel de c-lijn opnieuw te be- zetten. 23. Dh3—g3f Kg8h8 24. Pf4—g6f! h7Xg6 25. Telc7! Db6Xc7 Het eenige. Er dreigt Dh3f en Dh7 mat. 26. Dg3Xc7 Rb7d5 Zwart kan het met toren en raadsheer tegen koningin nog lang uithouden, maar het resultaat moet een overwinning voor Wit zijn. 27. Tfl—cl Te8ib8 Na Ra2: wint Wit door Tal en Ta6: zgn pion teruig. Nog steeds is de c-lijn van belong 28. h2h4 Tb8—b7 29. Dc7—g3 Tb7ig7 30. b2—b3 Kh8h7 31 Dg3dti Tf8a8 32. Tel—c7 f6f5 33. Tc7XgTf Kh7Xg7 34. Dd6e7f Kg7h6 35. Kglh2 Ta8g8 De raadsheer dekt alles schitterend. Zwart heeft geen groote keuze van zetten. 36. De7f6 Kh6h7 37. Kh2g3 a6a5 38. Kg3f4 1 a5a4 b5Xa4 39. ib3Xa4 40. a2a3 Kh7h6 41. Df6g5t Kh6h7 42. Kf4e5 Hg8—f8 43. Dg5e7f Kh7g8 44, Ke5f4 Rd5b3 45. Kf4g5 Tf8f7f 46. De7id8+ Kg8h7 47. Dd8e8 Kh7g7 48. K-g5f4 Tf7a7 49. De8d8 Ta7—b7 50. Dd8d4f Kg7h7 51. Ddl4—f6 Tb7a7 52. Kf4g5 Ta7ig7 53. Df6fS Rb3d5 54. Kg5f6 Ta7—b7 55. Df8e8 De winnende zet dubbele aanval en a4. 55. Tfb7g7 56. De8Xa4 g6g5 Het is nu door Wit gewonnen: tegen het dbonmarcheeren van pion a3, wat zeker een stuk verovert, is niets te doen. 57. h4h5 f5f4 58. Da4e8 g5g4 59. h5—h6! Dit wint nog sneller. Gaat de toren weg, dan leidt Dg6t of Df7j- tot mat, em op Kh6 volgt Df8 en wint den toren. Zwart geeft op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3