Buitenland Sport DE BEVINDINGEN VAN DEN CORRES PONDENT DER DAIRY EXPRESS. TER NEUZEN, 25 MEI 1934. KLOOSTERZANDE. WIELRENNEN. RECHTSZAKEIN. dam wordt gebouwid, te water zal laten, door te Pretoria qp een knap te drukken. Teg-elij'kertijd zal minister Colijn, hier te lande deelnemen aan deize tewaterlating, door op een anidierea knop te drukken. Deze eerste ..draadlooze tewaterlating" tarenigt een zeer ingewikkelde organis&tie te- weeg wat betreflt een voJmaaikte synchroni- satie van de telqgrammen tusisclhen de radio- deskundigen van beide landen. ONRUST IN DE UNIVERSITEIT VAN BELGRADO. Ruim 600 studenten worden sindis Maan- dagmorgen in de universibeitsgebouwen van Belgrade door een sterke poiitiemacbt be- legerd, die eehter niet meer kan doen dan de belegeiden uithongeren, want ze hebben vijf professoren als gijzelaars in him mididen. Het conflict is ontstaan door een proclamatie van «ien rector magnificus, die is aangeplakt en waarin ware straffen worden aangekondigd tegen hen, dile de colleges am politieke of andere motieven zouden verstoren. De Stu denten hadden reeds betoogd tegen de benoe- ming van een Sloweeosoh professor en deze proclamatie belette hun daarmee voort te gaan. Zij hebben boen drie der voomaamste gebouwen bezet en vijf professoren, diile, op htm popularitei't vertrouiwend, als bemidde- laairs wildten optreden, als gijzelaars gevangen genomen. De studenten beweren voor 3 a 4 dagen leeftocht te bezitten en daarna zullen ze zich wel moeten overgeven, maar ze hopen inmiid'dels op een inigrijpen van de publieke oponie. Hij beschrijft den aanleg van militaire luchthavens in Duitschland. i>e Daily Express pufbliceert een artikel van zijn Berlijnschen correspondent Pembroke Stephens, die verleden week is gearresteerd tijdens een reds dloor Duitschland. Het artikel werd te Landen per luchtpost ontvangen tegelijk met het bericht, dat Stephens als ver- dacht van spionnage was gearresteerd. De publicatie van het artikel werd door de hoofd- redactie uitgesteld in het belang van den correspondent. Aanteekeningen, weilke Stephens had ge- maakt voor dit artikel, zijn door de Duitsche politie in beslag genomen. Ze worden thans bestudeend. De heer Stephens heeft intus- schen zijn reis door Duitschland voortgezet. Het artikel bervat o.m. het volgende: Hanno\'er: OndergrondBche militaire aero- drooms, gevrrjiwaard tegen luchtaanvallen, worden in verschillende deelen van Duitsch- i.ar.iri aangelegd. Een dezer ondergrondsche luchthavens is bij het plaatsje Celle in de provincde Hannover in aanbouw. Celle ligt op slechts enkele mijlen van de groote han- delsluehthaven Hannover, daarom is geen commercieele rechtvaardiging aan te voeren voor de nieuwe luchthaven, welke alleen voor militaire doeleinden bestemd is. Het is de grootste luchthaven, welke de correspondent ooit heeft gezien; grooter dan Croydon, Le Bourget. Amsterdam, Weenen en Berlijn en toch was zij uiiterst moeilijk te vdnden, ge- heel te midden van bossdhen gelegen, van den wag en uit den trem geheel oniziehtibaar ligt deze luchthaven adhter hoogopgaande boo- men. Zeflfs S.A.-mannen worden er niet toe- gelaten! Het luohtstation is zoo groot, dat de cor respondent voor zijn onderzoek een uur noodig had. Er zijn drie geweldige loodsen, glazen daken, grijze ijzeren deuren, voorts groote barakken voor de bestuurd'ers en mecanicieas. De werkzaamheden onider den gronid zijn juist begonnan. Er zijn geen toestellen in de locdsen. De millitaiTe aard van deze havens wordt verraden door grijs-groene benzine- tanks, welke een inhoud hebben van onge- veer 5000 L. De correspondent vervolgt dan: Duitschland hieeft thans geien luohtvloot. De luchtvloot is ten minste niet te zien. Zij lig over het geheele lanld verdeeldin de eene fabriek motoren. in een andere vleugels, ergons anders de rompen, zulks in afwach- tinig van de toestemming der mogendheden of de mi'Slukking der onltiwapeningsconferen- tie om er vliegtuigen van te construeeren. Generaa! Goering kan niet wachten totdat Junkers de motoren voor de luohtvloot zal kiaar hebben. Groote aantallen Amerikaan- sche vliegtuigmotoren worden ingevoerd, doch ook Britsche. De correspondent verklaart te we ten, dat „dag en nacht aan de vervaardi- ging der rompen wordt gewerkt bij de we- reldibekende scheepsbouwers Blohm en Voss te Hamburg, waar in drie ploegen wordt ge werkt", terwijl te Kiel een belangrijke radio- fabriek hulzen maakt voor bommen en gra- naten, te Gluckstadt werden 700 arbeiders in een papierfabriek aan ontplofbare Stoffen voor bommen. A1 deze werklieden moeten schriftelrjik verklaren, niets van hun werk- zaamheden made te zullen deelen. Op over trading staat in somnftge gevallen de dood- steaf. STRENGEItE BEHANDERING VAN GEVANGENEN. Op last van den Duitschen rijksminister van justitie zal de behamdeling der gedetineer- den in de gevangenissen verscherpt worden. De minister heeft een niieuw besluit uitge- vaardigd, waarin de eenzame opsluiting wordt aanbevolen en bij overtrading van de gevamgenisraglementen het invoeren van water en brood en het niet versohaffen van w-erik. Verder is het aan de bezoekers verboden, een handdruk of kus te wisselen met gevan genen, terwijl aan de gevangenen verphcht x onderwijs wordt gegeven in het zingen van nationaal-socialistische marsoh-lrederen. De gouvemeur van de Plotaenseeigevange- nis te Berlijn verklaarde, dat het illoel van deze maatregelen is het verbiijf in de gevan- genis voor de gevangenen zoo onaangenaam mogelijk te nraken, om aldus de eventueele wetsovertreders af te schrikken. TEGEN DEN PARTICURIEREN WAPENHANDER. Het Volkenbondsseoretariaat heeft op ver- zoek van de raadsconunissie van d!rie voor den oorlog tusschen Bolivia en Paraguya tot de regeeringen van 31 staten, t.w. Argentinie, Australie, Belgie, BrazUie, Canada, Chili, China Denemarken, Duitschland, Engeland, Prankrijk, Pinlanid, Guatemala, Nederlanid, Iter land, Italie, Litauen, Duxemhurg, Mexico, Noorwegen, Panama, Peru, Polen, Portugal, Snanje Tsjecho-Slowakije, Uruguay, Ver. Staten van Amerika, Joego-Slavie, Zweden en Zwirtserland de vraag gericht of zij bereid zouden zijn op hun gebied iederen mtvoer en wederuitvoer naar Bolivia en Paraguay te ver- bieden van wapens e.a. oorlogmateriaal, vlieg tuigen, vliegtuigmotoren, munitie en ond'er- deelen van oorlogswerktuigen, onverschillig of zij van overhedids- dan wel van particuliere ondememingen afkomstig zijn. Tot de huurstaten van de oorlogvoerende partijen, namelijk Argentinie, Brazilie, Chili, Peru en Uruguay, is nog het venzoek ge richt den doorvoer van wapenen enz. te ver- biediem. De staten tot wie het telegram gericht is, zijn zoo gekozen, dat daaroncler vallen alle staten, die verleden jaar of dit jaar in den Volkenlbohdsraad reeds hun principieele be- reidiwilligheid hebben uitgesproken, de huur staten van Bolivia en Paraguay eo tensloitte al die staten, wiieir medewerkinig verleden jaar noodzakelijk werd geacht voor de doeltref- fendlheid van het verbad of van wier medewer- king andeire staten hun eindbeslissing in deze zaak deden afhangen. Het is opmerkelijk, dat tot deze staten blijfkbaar niet behooren, Japan en Sowjet-Ruslanid. CRISIS VAN HET PARREMENTARISME Deze tijd as schrijft de N. R. Crt. rijk aan sohokkenide gebeurtenissen. De staatsgrepen zijn niet van de oostelijke, Europeesche luoht, Zoodra men buiten het eigenlijke Wiest-Europa is, sohijnen zij slechts te hoeven worden gewaagd om te slagem. Men verhaze zich daarover niet al te zeer. Vrijheid moet geieerd wordien. Heeft een volk er geen ervaring mede, dan heeft het er menigmaal ook geen echte waardeering voor, of weet 't niet goad hoe ermede om te sprin- gen. Wij herinneren ons een gesprek op het voorbalkon van een Berlijnisohen tramwagen in den onrustigen tijd van 1919. De wagen- bestuurder was zeer bespiegelend gestemd. Als millioenen staatsbehoudende Duitschers in die dagen, was hij lid van een socialistische vakvereeniging. ,,Maar als wij eerlijk zijn moeten wjj getuigen, dat het Duitsche volk alleen met den stok kan worden geregeerd. Anders voelen wij ons toch niet gelukkig", zoo betoogde hij, zonder eenige hitterheid of ironie. Hij constateerde, als verstandig man. De geschiedenis heeft hem gelijk gegeven. Duitschland heeft den overgang van het oli- garchische Pruisen en het semi-autocratisch geregeerde Duitsche keizerrijk tot 't modeme parlementarisme, dat eerst vlot loopt en aan- passingsvermogen aan de wissclen.de omstan- digheden krijgt, wanneer het door long ge- bruik terdegte is ,,ingereden", niet gevoniden. De groudrwet van Weimar voerde een zoo modem parlementarisme in, dat het uit over- maat van perfec.tie niet kon werken, zoodra 'moedlijkheden te ovenwinnen waren. Wetten werden in het eerste deoennium van de repu- bliek Weimar eerst ingediend, nieit als de ministers, maar als ook die fractieleiders in het parlement het ontwerp hadiden goedge- keurd. Zelfs redevoerinigen van rijkskanse- liers gingen, als het er erg op aan kiwam, eerst door de preventieve censuur van de partijleiders. Het Duitsche parlementarisme van Weimar was consequent, maar onpractiisch. De over gang van het keizerrijk tot deze metihoden was te groot. Dit heeft tot allerlei diwaze tafereelen aanleiding gegeven. Men heeft bij de stemming over het plan-Dawes, de con- servatieven hun Rijksdagleden in wegblijvers en „opstamdige voorstemmers" zien indeelen, opdat het ongeluk van een verwerping, dat ook®de conservatieve „tegenistanders" van het plan als ramp vreesden, zou worden afge- wend. Zoodra in Duitschland een parlement op eigen beenen stond, zag men reeds deze ver- sohijnselen. Wij herinneren ons de beraad- slagingen van de Nationale Vergadering van Weimar aver het vredesverdrag. Er was geen lid, welks hart niet tot weigeren geneigd was- er waren er echter ook weimigen, die niet overtuigd waren, dat een weigering op dat oogentolik onberekenbsiar ongeluk over Duitschland zou brengen. Er was een meer- derheid die, van aangezdcht tot aangezicht staande tegenover een nocdlottig complex van feiten, bereid was haar stem aan de goedkeu- ring te geven. Zij wilde dit echter eerst doen, als de rechterzijde de bindendle verzekering wilde geven dat zij den voorstemmers hun aanvaarding van het verdrag nooit tot verwijt zou maken, De rechterzijde deed dit. Ver- klaringen van dien aard zijn in openlbare ver gadering uitgeiwisseld. Men heeft zich ook later heel goed aan die afispraak gehouden. Nadat de reohterzijdie op die manier centrum en linikerzijde tot voorstemmen in staat had gesteld, stemide zij zelf tegen. Dit merkiwaardige gebrek aan moad of aan karakter, als men wil was echter vol- strekt niet een bijzonder kenmerk der rechter zijde. Rater, in den tijd der „noodverordenin- gen", en menigmaal reeds daarvoor, hebben socialisten, en ook liberalen, hetzelfde gebrek aan verantwoordelijikheidsgevoel getoond. Het bestond in het passief medewerken tot onver- mijidelijue daden en besfuiten, waaraan zij hun stem niet durfden geven. Daaraan is de repu- bliek van Weimar ten gronde gegaan. Gebrek aan moed van overtujginig dlreigt op dit oogen- blik Duitschland weer met nieuwe rampen maar dit heeft nu niets met parlementarisme uitstaande. Wij hebben Duitschland als voorfoeeld van uit ongewooiite verknoeid, parlementarisme aangehaald, niet omdat het daarvan het ergste voorbeeld is. Het tegendeel is waar. Duitschland is echter merkwaardig, omdat de fouten van het Duitsche parlementarisme ten- slotte ook gevaarlijk zijn voor het westelijk parlemeeitarisme. Parlementarisme is slechts veilig bij moed tot zelfstamdiig oordeelen en verantwoordelijk beslissein van de afgevaar- ddgden persoonlijk, niet bij behendig gema- noeuvreer der pairtijen. In Duitschland begreep men altijd nog aan- zienlijk meer van het westelijk parlementa risme, dan in de landem verderop in Europa. Wij denken vooral aan de Baltische landen, ten deele ook aan Polen. De Baltische staten ten Zuiden van de Finsche Golf, hebben te/voren geen vrijheid gekend. Heel Rusland had geen parlementaire iastellingeoi, maar met de thans in die landen heersdhende bevol- king was het nog veel slechter gesteld. Hur. ontbrak vrijiwel een intellectueele bovenlaag. Het intellect was Duitsch of Russisch, of aan Duitschers en Russen geassimileerd. Toen die landjes vrije staten werden, leefden er nog lieden uit die tijden, dat een groot gedeelte van dte nationale bervoLking nog niet uit de lijfeigenschap of hoorigheid ontslagen was. DergeJijke onvrijheild kan men niet ineens op- heffen. zij maet uitslijten. De nationale talen waren heel weinig in tel, hadiden temaujwer- nbod een litteratuur. De nog niet nationaal waklker gemaakte bevolking en wekipogin- gen waren onder bet Russisch-Duitsche be- wind zeer gevaarlijk - bescbouwde eigen be- scihaving, hoezeer zij daaraan ook gehecht mocht zijn, als lets van mindere hoedanigheid dan de beschaving der overheersohers. Het besef van persoonlijke waarddgheid was bij zeer velen uitermate zwak ontiwi'kkeld. Dit was de bodem, waarop bals over kop nationale staten werden opgebouwd, en waar in hypermodeme parlementaire instellingen werden geplant. Xs het te verwonderen, dat in het bijzonder die parlementaire instellingen door ievensgevaarlijifle kindenziekten zijn ge- teisterd? Tijd tot rustig aanwennen is er niet geweest. De staten zaten ingeklemd tusschen de Oostzee en Rusland. De Russische pro- paganila vonid er een gemakikelijk arbeidsveld. Deze noopte die overheid soms tot waarlijk niet liohtvaardig onldemomen, geweldidadige reaoties. Verleden week hebben wij er hier, naar aanleiding van de gebeurtenissen in Bet- land, op gewetzen. hoezeer men in die landen, welke nooit een spoor van parlementarisme hadden gakend, de consequente almacht van het parlement overdreven had. Slechts bij plebdsciet kon het parlement worden ont- bondien Wij hoeven ons niet te verbazen als het daar dan misgaat met hat parlementarisme. Wie naar aanleiding daarvan aan het parle mentarisme zou twijfelen, handielt als degeen, die in onze hyigienische wetenschap niet meer gelooft, Wcinneer in' China een epidemie udt- breekt. Wij noemden reeds Polen, en zouiden in dit veriband ook Oostenrijk willen aanhalen. Ten deele geldt voor Polen wat voor de Baltische staten geldt. Het had echter een eigen cul- tuur, niet gering zelfs, het had eigen midden- stand, intellect, aristocratie. Maar een be- langrijk gedeelte van de landbevolking, Poolsch en niiet-Poolsch, die nu het Poolsche rijik bevolkt, was er politiek en sociaal onder de Russische heerschappij weiinig beter aan toe dan de Baltische landbevolking, Verder had Polen zijn ervaringen met Berlijnsch en Weensch, kedzerlijk parlementarisme. Zelf had het de waanscbuwende tradities van zijn Lanlddag. Geen goede praemissen! Men raakt ze moeilijk kwijt. Dat bewees ook Weenen. Het Qstenrijksche parlement, waarvan de republikeinsohe Nationale Raad de opvolger was, bad bestaan onider een stel- sel, dat men eens „Aiutokratie, gemildert von der Schlamperei" had genoamd. Dit parle ment was het slagvel'd van vijaodige nationale hartstochten geiweest. De nationaliteiten waren in 1918 verdwenen, maar hun strijd- lust en het rumoer waren blijven naspoken. Weenen heeft zich nooit kunmen losmaken uit de tradities der Donaumonarchie, de politieke tegenstellingein helbben er de felheid behouden der nationale tegenstelilingen, en dat in een perdode van ook weer theoretisch ten top ge- voerd parlementarisme. Volksvrijhedenwij zeggen het nogmaals. moet men leeren ge- bruiken. Over de Balkanstaten zouden wij ook het noodige kunnen zeggen. Maar het is reeds genoeg, om duidelijk te maken wat wij be- doelen. Men kan zich slechts verbazen over hatgeem er nog in de werelld van parlemen tarisme overeind staat. HOOFD DER SCHOOR. Tot hoofd der school aan de Welberg te Staenbergen is benoemd de heer C. van Heck. De nieuw benoemde was achtereenvolgens werkzaam te 'Hulst, Ter Neuzen en Axel. In 1920 werd hrj leeraar aan de R.K. Middel- bare Handelsdagschool en R.K. Middelbare Landbou'wwinterschool te Hulst, tot hij in 1922 als hoofd te Hoofdpfaat werd benoemd. Ds. A. M. KNOTTNERUS. De bekende predikant-directeur van het Ned. Herv. Diaconessenhuis te Arnhem, ds. A. M. Knottnerus, zal zijn functie met ingang van 1 Augustus neerleggen, Ds. Knottnerus vierde verleden jaar zijn 70sten verjaardag en heeft het ambt van predikant-directeur van het diaconessenhuis, waarin hij in 1901 ds. Dieselhoff, die naar Kaizers'weth terugkeerde, opvolgde, thans 33 jaar vervuld. Vdor dien was ds. Knottnerus Ned.-Herv. predikant te Zaamslag. DE TARWiE-KNOEIERIJEN OP ZUID-BEVERAND. Naar aanleiding van de berichten omtrent knoeierijen bij de uitvoering der tarwewet op Zuid-Beveland en de arrestatie van twee graanhandelaren, van wie een 'n vertrouwens- positie namens de Tarwecentrale had, hebben wij ons gewend tot den heer J. M. van Bom- mel van Vloten, voorzitter der Gewestelijke Tarwe-organisatie in Zeeland. Deze deelde ons mede dat het naar zijn meening momen- teel ongewenscht is, nadere inlichtingen te verstrekken in verband met de onderzoekin- gen die door de controleurs van het regee- ringsbureau worden voortgezet. Wel werd ons medegedeeld, dat de fraude die thans werd geconstateerd geenerlei ver band houdt met de overtredingen die onlangs door een twaalftal landbouwers in Westelijk Zuid-Beveland werden begaan. Ook vernamen wij, dat in verband met een en ander de inneming van tarwe in Zeeland tijdelijk is stopgezet in afwachting van de door het bestuur binnenkort te nemen maat regelen. Het laat zich aanzien, dat de tot dusver ge- volgde wijze van handelen waarbij de handel in Zeeland op ruime wijze was ingeschakeld, bij de uitvoering van de Tarwewet 1931 een belangrijke wijziging zal moeten ondergaan. De graanhandelaren D. te Goes en S. te Rii- land^Bath, die dezer dagen in verband met onregelmatigheden i.z. de Tarwecentrale, wer den aangehouden en ter beschikking van de Justitie gesteld; zijn wederom in vrijheid ge- laten. (Mi'did. Ort.) SOMBERE VOORUITZICfHTEN! De Vlissingsche Courant schrijft: Het is wel een verbijsterende mededeeling, welke de directie van de N.V. Kon. Maat- schappij „De Schelde" ter algemeene kennis brengt. Zij heft een noodkreet aan en daar voor is alle reden, want de vooruitzichten zijn zeer somber. Welke gevolgen een eventueele sluiting van ,,De Schelde" voor onze gemeente zouden heb ben behoeven wij niet uiteen te zetten. Ieder- ,een' voelt dat dit een groote ramp voor onze gemeente zou beteekenen en niet alleen voor onze gemeente, doch ook voor Souburg en in zekere mate voor geheel Walcheren. Minister De Wilde zal bij de conferentie, welke heeft plaats gehad tusschen Zijne Ex cellence en de directie der Schelde" met het college van Burg, en Weth. wel volkomen op de hoogte zijn gesteld van de vooruitzichten van ,^De Schelde." Dat de directie nochtans de alarmklok luidt, wijst er op, dat uit Den Haag nog niet die steun is toegezegd, welken „de Schelde" noodig heeft om haar bedrijf voort te zetten. Er is uitzicht geopend op werkverruiming, want de directie zegt aan het slot van haar mededeeling dat het toegezegde werk van den bruggenbouw nog steeds op zich laat wachten. Onze grootste industrieele onderneming ver- ZAKENMAN HET SRAOHTOFFER VAN RHEUMATIEK Dacht zijn werk te moeten opgeven Nu is de pijn verdwenen „Het zag er naar uit, alsof ik met mijn werk zou moeten ophouden," schrijft deze vertegen- woordiger. Maar dat was vodr dat hij Kru- schen probeerde tegen zijn kwaadaardige rheumatiek. Bees eens "wat hij nu te zeg gen heeft: „Een paar weken geleden was ik er zoo slecht aan toe, door een zenuw- rheumatiek aan den achterkant van mijn been, dat ik nauwelijks kon loopen. De pijn Was ondraag- lijk. Ik ben handelsreiziger en het zag er naar uit, alsof ik met mijn werk zou moeten ophou den. Toen raadde een goede vriend mij aan om Kruschen Salts te nemen, omdat het hem ook-weer in orde had gebracht. Dus nam ik elken morgen regelmatig een dosis Kruschen, tot een week geleden toen het is me een vreugde dit te kunnen schrijven de pijn volkomen verdwenen was. Daarna ben ik doorgegaan met elken morgen precies de kleine dosis in mijn koffie te nemen. Ik heb Kruschen Salts al aan zoovele bekenden aan bevolen, dat enkelen dachten, dat ik het ver- koopen moest. Ik ben al 37 jaar ,,bij den weg" en ik ken hier dan ook een massa men- schen." W. A. D. Wat Kruschen Salts deed voor den Heer W. A. D. Was: het kwaadaardige urinezuur ver- drijven, dat de kwellende rheumatische pijn veroorzaakt. En Kruschen zal hem ook ver der bewaren voor de verschrikkingen van rheumatiek. Want de „dagelijksche dosis" zal zijn organisme in een perfecte conditie houden, zoodat schadelijke stoffen als urine zuur zich nooit meer kunnen ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0,90 en f 1,60, omzetbelasting inbegrepen. Ret op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han- dels Maatschappij Amsterdam voorkomt. keert in nood, dus is hulp bieden noodzakelijk. Gedachtig aan het spreekwoord dat als de nood het hoogst is, de redding nabij is, hopen wij vurig dat dit ook thans het geval zal zijn. Een groote industrieele onderneming als ,,De Schelde" mag niet ten onder gaan. Dat zou verschrikkelijk zijn. iDaarom hebben Wij nog goeden moed dat het zoover niet zal komen. RUXOR-THEATER. De verliefde Roodgieter. De nooit lachende man met het tragisch- ernstige gezicht, Buster Keaton, heeft zijn re- gisseur en zijn scenario-schrijver nooit gevon- den, zoodat zijn zieligheid en zijn pech nooit op een ander plan kwamen dan dat van dolle komiek en smijterij. Em toch zijn er in deze geschiedenis Tjan een Parijschen loodgieter deze film is een Babelsche verwarring, want sommigen spre- ken Fransch en sommigen spreken Duitsch voldoende vondsten die iemand in een scha- terlach doen uitbarsten, want zie Buster Kea ton in zijn werkplaats terWijl hij met ontzag- lijke werktuigen, soldeerbouten en hamers, bezig is iets te repareeren het blijkt een sigaretten-aansteker te zijn, die dadelijk weer kapot gaat. En als hij dan door een vermo- gende jongedame contractueel verbonden wordt om een minnaar jaloersch te maken, dan pakt Buster Keaton dat zaakje aan pre cies zooals een arbeider een karwei op zich neemt, zakelijk en zonder de geringste senti- menteele afwijking. Doch wat een film had kunnen worden met een doel en een verhaal, is een aaneenschakeling van zotte en wonder- lijke avonturen, waarbij af en toe de farce op schitterende wijze om den hoek komt kijken, al mist men b.v. het menschelijke element, dat in de laatste Harold Lloyd-film zoo dis creet verwerkt was. Prachtig van grol en humor zijn b.v. de duel-sc6nes en de ontmoetingen met Nina, de heetbloedige Spaansche, die te pas en te on- pas het servies kapot smijt, doch een volsla- gen parodie levert op het temperamentvolle zuidelijke liefdesproduct, zooals ook de min naar (Gilbert Roland) even caricaturistisch is aangezet en niet beantwoordt aan het schoone fondant-ideaal dat de film zich stelt. En in al deze opgewondenheid en hevige ge- schiedenissen van afgewezen en weer aange- trokken minnaars ziet men Polly Moran romd- wandelen als een dwaze dienstbode, beenig en cmsohoon. Een plezierige film ten slotte. Want ze brengt den lack en den humor in deze sombere dagen. Het testament van Casper Borly. De N. R. Crt. schrijft: Dat is de blonde Rose Barsony. Zij heeft Hongaarsch temperament, wat blijkt uit de roekelooze snelheid, waarmee zij haar luxueuse auto door de Hongaarsche steppe jaagt, wagen even elegant als de charmante, zeer jomge vrouW aan het stuur. Rose Barsony heeft mooie oogen en mooie beenen, en, wat eigenlijk toch nog veel mooier is, een mooi karakter. Dat blijkt wanneer zij, met een 115-kilometer-vaart door het land- schap jagend, spontaan stopt, als een 1am- metje den weg plotseling oversteekt. Zij neemt het zoete diertje op, en koestert het in haar armen. Later krrjgt zij iets beters dan een lam: een wolf. Wolf Albach Retty namelijk. De eerstgenoemde koestering werd reeds door de hartelooze moeder van Rose tegen- gewerkt. Met de tweede is dat nog in veel grootere mate het geval. Maar de lieve Rose laat er zich evenmin van weerhouden! Dat is weer haar mooie karakter, en eveneens haar mooie oogen zijn er schuld aan. ,„Wein, Weib en Czardas" heeft men de geschiedenis genoemd, die ons eerst naar de uitgestrekte, lichtende Hongaarsche vlakte verplaatst en daarna voert naar de om haar vele bezienswaardigheden interessante stad Boedapest. Er is natuurlijk een liefdesintri- getje, wstarin gravinnen, baronessen en offi- cieren een voorname rol spelen, hier en daar wordt even een emstige snaar beroerd, maar het happy end" blijft toch niet achterWege. Uit fototechnisch oogpunt brengt deze film veel schoons, maar ook het spel der hoofdper- sonen, de vlotte muziek en het tempo, dat er in zit, verleenen haar een bijzonder karakter. Veekeuring. Door de Provincial Commissie ter bevor- dering van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland en een inspecteur van het Ned. Rund- vee-Stamboek werd alhier op Dinsdag 22 Mei j 1 een keuring gehouden van stieren en vrou- welijk fokvee. Een dertigtal dieren werd aangevoerd en de belangstelling der veehou- ders bleek uit hun talrijke opkomst. De uit- slag luidde als volgt: 1 stier van de Stieren- vereeniging te Kloosterzande, 79,5 p., lo prijs. Koeien, 1 maal gekalfd: 1. VrouWtje II, van Collot d'Escury, 79 p.; 2. Dora, van Ed. Kuy- pers, 78 p.; 3. en 4. Dora en Dina, van A. J. Verdurmen, resp. 77,5 eh 77 p.; 5. Bertha, van P. de Winne, 75 p.; 6. Wupke 24, van Collot d'Escury, 74 p.; 7. Kaptein, van P. S. Leen- knegt, 73 p. iKoeien, 2 maal gekalfd: 1. Marie 8, van Ed. Kuypers, 79 p.; 2. Mina, van J. J. Jansen, 78,5 p.; 3. Bertha, van Em. Mahu, 77,5 p.; 4. Cora, van J. J. Jansen, 77 p.; 5. Blaar, van Em. Mahu, 75 p. Koeien, 3 maal gekalfd: 1. Mol, van A. J. de Nijs, 80 p.; 2. Mina, van P. S. Leenknegt, 78,5 p.; 3. Dora, van P. A. Sponselee, 77,5 p.; 4. Bfke, van P. A. Stallaert, 76,5 p.; 5. Mina, van A. J. Verdurmen, 76 p. Koeien, 4 maal gekalfd: 1. Emma, van P. A. Stallaert, 80,5 p.; 2. Jaantje, van Collot d'Es cury, 80 p.; 3. Mina, van J. Hemelaar, 77 p.; 4. Dora, van J. F. Krieckaert, 75,5 p.; 5. Lies, van P. A. Sponselee, 75 p. Oudere koeien: 1. Cornelia, van A. J. de Nijs, 83 p.; 2. Anna II, van Collot d'Escury, 79,5 p.; 3. Maria, van Ed. Kuypers, 78 p.; 4. Betsy, van Collot d'Escury, 77 p.; 5. Willy, van Collot d'Escury, 76 p. Vee dat nog niet gekalfd heeft: Kalfvaarzen: 1. Leentje, van Eld. Kuypers, prima vaars. Tweejarige vaarzen: 1. Mol HI, van A. J. de Nijs, best dier. Jongere dieren: 1. van J. F. Krieckaert, best dier; 2. van A. J. de Nijs; best dier. WIELERBAAN TER NEUZEN. 'n Beroepsreimersprogramma. Op Zondag 3 Juni zal op de Ter Neuzem- sche baan andermaal een prachtprogramma worden afgewikkeld. Ditmaal vormt een beroepstrio het hoofd- nummer en zal men drie tenoren op wielerge- bied en van Internationale reputatie elkander de zege zien betwisten. Vogreerst dan onze eenigste Zeeuwsch- Vlaamsche prof-renner Cesar Bogaert van St. Jansteen, die in de zesdaagschen te Brussel, Antwerpen, Amsterdam enz. telkens zoo'n schitterend figuur heeft geslagen; die in 1932 tweede was in deze befaamde wegkoers de vierde prijs veroverde. Cesar Bogaert is een der beste Nederlandsche profrenners, die op tallooze Wielerbanen in Nederland zoowel als in Belgie, Frankrijk en Duitschland reeds vele lauWeren oogstte. Bogaert dan zal den strijd aanbinden te Ter Neuzen tegen den Belgischen wegkam- pioen Duerloo van Antwerpen en den all- round Italiaanschen renner Tonani. Duerloo veroverde verleden jaar het natio naal kampioenschapschap van Belgie op de beroemde „acht" van Brasschaert en behoort tot de allerbeste Belgische wegrenners en pisfce-coureurs. Tonani bevocht reeds vele lauweren op wie lerbanen In Italie, Frankrijk, Belgie, Neder land en Duitschland. Deze Italiaan Won even eens reeds verscheidene zesdaagschen en was voorheenook op den weg een fonomeen. De strijd tusschen deze drie beroepsrenners zal worden geloopen in een zgn. omnium- match, bestaande uit sprint, achtervolging, puntenwedstrijd en tijdrijden. Door middel van samantelling van punten wordt de totaal uit- slag verkregen. Daar Cesar Bogaert in geen jaren meer in ZeeuWsch-Vlaandenen optrad, zal heel Ooste- lijk Zeeuwsch-Vlaanderen op Zondag 3 Juni te Ter Neuzen aanwezig zijn om zijne presta- tie's te kunnen toejuichen. Het programma vermeldt vervolgens nog een koppelwedstrijd voor jongeren, dat als gewoonlijk een enthousiaste strijd om het meesterschap zal worden. Zij, die eens iets extra's willen zien, komen dus 3 Juni naar Ter Neuzen! Het zal gewis de moeite loonen. GEWEZEN PENNINGMEESTER VAN DEN OHR. NAT. WERKMANSBOND VOOR DE RfECHTBANK. De vroegere hoofd-administrateur-penning- meester van den Chr. Werkmansbond, de 46- jarige C. v. Z., had zich voor de rechtbank te Utrecht te verantwoorden wegens verduis- tering van 18.000 ten nadeele van dezen bond. Na het hooren der getuigen eischte de officier van Justitie tegen verdachte een ge- vangenisstraf voor den tijd van negen maan- den. Verdachte leefde als een groot heer, die de juiste verhouding van zijn positie niet meer zag. Hij had een zucht tot goed doen en leefde royaal. Op 1 Dec. 1928 aanvaardde hij zgn functie bij den Chr. Nat. Werkmansbond, als een nevenbetrekking en op 1 Maart 1931 werd Werd deze in een hoofdbetrekking omgezet. Verdachte is eerst in een duurder huis gaan wonen, later kocht hij in Zeist een villa, doch hij financierde deze koop met gelden van den bond. De Werkmansbond heeft een apart fonds ,,Uitkeering bij Overlijden" (U.B.O.) en ten nadeele van dit fonds verduisterde ver dachte het bedrag van f 18.000. Verdachte liet zonder dat de directie hier- van kennis droeg een apart hoofd ,,Pen- sioenfonds" maken en nam van de rekening „Pensioenfonds", waar eigenlijk niets op stond, 18.000 op. Voorts heeft de penning- meester in October 1932 nog een tekort ge had, dat hij met f 10.000 van den bond dekte. Kn nog een anderen keer wendde hij een bedrag van /4000 ten eigen bate aan. Inmiddels heeft verdachte zooals ter zit- ting bleek zijn huis aan den bond afge- staan; dit heeft 16.000 opgebracht. Voorts heeft hij afstand gedaan van een voor hem gekocht pensioen, groot f 18.000, zulks ten gerieve van het door hem benadeelde U.B.O.- fonds en ten slotte nog van een persoonlijke vordering. De officier van Justitie wees op den emst van het feit. Verdachte heeft wel goed ge- maakt, hetgeen hij misdreven had, doch hij heeft ernstig misbruik gemaakt van het ver- trouwen, dat hij genoot. De officier achtte een strenge straf op zijn plaats en eischte negen maanden gevangenisstraf. Mr. Wieringa, die als verdediger optrad, zeide, dat aan verdachte een veel te groot vertrouwen was geschonken door de weinige controle, welke er was. Thans is verdachte in Den Haag een pen sion begonnen. Pleiter concludeerde tot een voorwaardelijke veroordeeling met onder toe- zichtsteliing; mocht de rechtbank hiertoe niet kunnen besluiten, dan vroeg spr. een gedeelte- lijk voorWaardelrjke en gedeeltelijk onvoor- waardelijke straf. Uitispraak 5 Juni a.s.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2