OM OE KONINGIN Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Binnenland Feuiileton Buitenland Gemengde Berichten Woensdag 23 Mei 1934 No. 9147 TER NEUZEN, 23 MEI 1934. HONTENISSE. KLOOSTERZANDE. RECHTSZAKEN. VAN TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Voortgezet wordt de beharudeling van het wetsontwerp tot wijziginig van de Winkel- sluitingswet. De heer Boon (lib.) betoogt, dat bet zoo lang duurt, alvorens er ietis voor den midden- stand wordt gedaan. De milddenstanid mag niet te zeer gebonden worden door een te strange opvattimg van de Zondagsrust dloor een kleine minderbeid. De heer Snoeck Henkemans (c.-b.) schetst de zedelijke beteekenis van de Zondagsrust voor een groot deel van ons volk. Daaraan mag niet worden getornd. Spr. ontikend, dat vermindereood deibiet is toe te schrijven aan minder uren Zondags- verkoop. De heer Smeenk (a.-r.heeft tegen tech- niscihe herziening geen beziwaar, doch de gren- zen mogen niet worden oversohreden. DE VEIIBREEDING VAN HET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. Aan de memorie van antwoord van de re geering aan de Eerste Kamer inzake het ont- eigeningsontwerp voor verbreeding van het kanaal door Zuid-Bevelanid en verhooging van de spooinvegibrug over dat kanaal bij Vlake met bijkomende werken, wordt onitleend: Daargelaten de vraag of de Nederlandsehe tegemoetkomingen, als mogelijk gesteld in het Nederlandsohe Memorandum van 1929, dat in het voorloopig verslag werd genoemd. weder aan de orde zullen komen deelt de Minister de meening van die leden, die van oordeel waren, dat, naarmate het Hansweert- kanaal wordt verbeterd de aanleiding vermin- dert om nog daamaast een nieuwe verbin- ding te soheppen. Ongetwjjfeld zal bij toekomstige onderhan- delingen met Belgie van het feit, dat Neder- lamd uit eigen initiatief de in het oog gevatte werken tot stand bracht, een nuttig gebruik kunnen worden gemaakt; voor de vrees, dat aanvaarding van dit wetsontwerp aan de be- hartiging van Brabantsohe belangen in den weg zou staan, bestaat geen gromd. De Belgische scheepvaartmaatregelen. De Kamer mag er op vertrouiwen, dat de regeering zal blijven streven naar opiheffing van Belgische maatregelen, zooals kostelooze sleepdienst, premies voor de Rijnvaart en zoo meer, die, hoeiwel niet met betstaande trac- taatsbepalingen in strijd, niettemin in Neder- land als een onbillijkheid worden gevoeld. In aansiuiting aan de meening van enkele leden in het Voorloopig Verslag tot uiting ge- braciht, beschouwt ook de regeering de voor- gestelde kanaalverbreedinig als een gewoon waterstaatkundig werk, waarbij alles wel be- schouiwd, allerlei andere (ook Internationale) vraagstukken geen invloed behooren te hebben. Dat deze leden zich konden vereeniger met netgeen de Minister heeft medegedeeld ten aanzden van de gestie van de Rijnvaart- commiissie, vemam hij met voldoening. Bij het uitspreken van hun oordeel, dat het ge- heele plan van verbeteringen op den vaarweg van den Rijn naar de Schelide in eens aan de Staten-Generaal had moeten zijn voorgelegd en niet bij gedeelten, hebben deze leden, naar het oordeel van den Minister, wellioht eeniger- mate uit het oog verloren, dat aldus geen der partieele verbeteringen tot stand had kunnen worden gebracht, voordat de plannen voor alle werken reeds geheel vasten vorm hadden aan- gemomen. De voltooi'ing van die partieele verbeteringen zou daardoor stellig tot een later tijdstip zijn verschoven, wat, naar de Minister vertrouwt, ook deize leden zeer zeker zouden hebben betreurd. De vraag of de toestand nu zoo wordt, dat alle schepen, die het Julianakanaal en het Maas-Waalkanaal bevaren, ook van het ka naal door Zuid-Bevelanid gebruik zullen kun nen maken, met andere woorden, of dit kanaal voor schepen met een inhouid tot 2000 ton ge- schikt zal zijn, kan zonder eenig voorbehoud bevestigend beanitiwoord worden. EEN RADIOMONUMENT VOOR EINDHOVEN. De N. R. Crt. meldt: Dank zij het vernuft van de ingenieurs van Philips heeft de Koningin te Eindhoven voor de eerste maal de gelegenheid gehad het woord te richten tot haar onderdanen aan gene zijde van den evenaar. Te Eindhoven gevoelde men behoefte om door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 9) 7 Vervolg. Hij betaalde den chauffeur en liep het trot- toir over, waar hij zich bij het meisje voegde, dat bij den ingang op hem wachtte. Zij had zich met groote inspanning hersteld en haar zelfbeheersching herwonnen, want zij keek hem met een open glimlachje aan. „Ik moet mij een weinig opknappen", ver- kiaarde zij; „als u een oogenblikje wilt wach- ten. Ik ben z66 gewoon ontoonbaar." De bewering kwam Tony overdreven voor, maar hij vond het het beste, daarover maar niet te redetwisten. „Haast u maar niet", zei hij gemoedelijk. ,,Ik moet nog even telefoneeren en als ik dan tijd over heb, kan ik dien nuttig besteden, om het vraagstuk van ons souper te bestudeeren." iZrj glimlachte weer nu echter eenigszins natuurlijker, en nadat zij haar koffertje had ter hand genomen, verdween zij in de toilet- kamer. Tony vertrouWde zijn hoed en jas aan de garderobe toe en begaf zich vervolgens naar het restaurant. De chef stond aan het andere einde van de zaal toen Tony binnenkwam, doch haastte zich naar hem toe, zoodra hij hem zag. ..Bonsoir, Sir Anthony", sprak hij met dien verbijsterenden welkomstglimlach, welke ho tel- en restaurantchefs alleen maar voor hun weelderigste klanten reserveeren. „Mag ik het genoegen hebben, een tafeltje voor u te zoe- ken Tony knikte genadig. „Dat Is goed, Gus- de herinnering aan dit grootsche moment vast te leggen voor het nageslacht. Er vormde zich een commissie die een prijsvraag uitschreef voor een monument. De inzending onder motto „Semper Tangens" werd uitverkoren. Het bleek te zijn van den Haagschen ingenieur D. Roosenburg, die zich voor dit project de medewerking had verzekerd van den beeld- houwer Alb. Termote uit Voorburg. De voorstelling, die het monument geeft, is geheel zinnebeeldig. Het voetstuk is laag en vlak en heeft den vorm van een pijlpunt. Op het uiterste daarvan is een bol geplaatst, waarvan een vrou'wenfiguur horizontaal de ruimte insnelt. De vrouwefiguur houdt e<5n hand als een trompet voor den geopenden mond, om het geluid van haar stem te rich- ten. De figuur wordt weerspiegeld in een vijver, die den vorm van een hart heeft. Deze vrouwefiguur is ongeveer 5 M. lang en zweeft op ongeveer 5 M. hoogte boven het water. Aan de achterzijde van het monument zal de inscriptie worden aangebracht, vermeldende het eerste gesprek van de Koningin. Wij hebben den architect gevraaga ons een beschrijving te geven van de gedachte, die in dit monument is belichaamd. Ir. Roosenburg zeide: Dat is een moeilijke taak. Men kan zeggen, dat deze voorstelling het geluid verbeeldt dat in een raaklijn van de aarde wordt geslingerd, zich in deze raak lijn (cirkel) om de aarde blijft bewegen, tot het in Indie opgevangen wordt. Maar een der- gelijke beschrijving is minder duidelijk dan de uitwerking van het beeld op den beschouWer Deze is directer en geeft de sensatie van ge- luidsoverbrenging in het raakvlak om de aarde. Het voetstuk wordt van baksteen met aan de achterzijde de inscriptie in graniet, ge- j flankeerd door twee voorstellingen, de een de uitzending met de microfoon, het tweede de ontvangst met den luidspreker. De bovenzijde van het voetstuk is met koper bedekt en heeft geleidende motieven naar de bol op de uiterste punt, waarvan het beeld in brons wegijlt. Beide zullen een lichtgroene kleur van koperhydroyde krijgen en aan el- kaar verbonden zijn. Het minument zal opgebouwd worden in het Elsenpark te Eindhoven, in een open plek van het bosch. De ligging is prachtig tusschen het mooie loofhout en van een kleine verheven- heid is geprofiteerd om het voetstuk op de vereischte hoogte boven het water te brengen. De beeldhouWer Alb. Termote is gereed met de modelleering van het beeld in klei. DE BOM OP „DE ZEVEN PROVINCIeN". Volgens mededeelingen in de Indische pers, was de bom, oip .10 Februari 1933 uit 'n Dor- niervliegtiuig geworpen op ,,De Zeven Provin- cien" niet bedoeld als een waarschuwingsfbom, die v66r den boeg van het sohip had moeten neerkomen, en hadden ook de vliegens niet de opdraoht eerst een waarschuwingsbom vdor het sohip te werpen, maar wierp de vlieger van de D 11 welibewust de eerste bom op het sohip. De Commandant der Zeemacht verklaarde daarentegen in de vergadering van den Volks- raad van 10 en 20 Februari 1933: „Tien minu- ten, nadat de „Zeven Provinoien" het som- matiesein had ontvangen, werd de eerste bom geworpen, gericht v'.ak voor den boeg van ,,De Zeven Provincien". Om 9.18 werd ,,De Zeven Provincien" getroffen door deze bom" en: ,,om 9.18 dus 16 minuten na de laatste som- matie, wierp de D 11 van een hoogte van 1200 meter 6en bom van 50 K.G. af. Deze enkele bom voorafgaande aan den eigenlijken bomaanival, was bedoeld als een waarschu- wing en was ook gericht v66r den boeg van het seihip." Het Tweede-Kamerlid Albarda vroeg nu aan den Minister van Defensie, of de hande- ling van den vlieger van de D 11 is geiweest in overeenstemming met de hem versitrekte opdraoht of wel daarmede in strijd, en indien die handelitig is geweest overeenkomistig de opdracht hoe het dan te verklaren is, dat de Commandant der Zeemacht in den Volksraad een onjuiste voorstelling heeft gegeven. En indien de vlieger in strijd met de hem ver- strekte opdracht heeft gehanideld, tot welke maatregelen dit feit dan den Minister aan leiding geeft. Minister Deckers heeft hdierop geantwoord, dat de mededeelingen in de Indische pers on- juist zijn geweest. De bom, die het schip trof, had eigenlijk voor den boeg teredht moeten komen. DE STAATSGREEP IN LETLAND. Vorige week heeft - schrijft de N. R. Crt. de Letlandsche regeering den staat van be leg afgekondigd, den Landdag ontbonden en de actie van politieke partijen verboden. De regeering vaardigde een manifest uit, waarin zij verklaarde, dat de voortdurende strijd van de politieke partijen niet slechts het volk het vertrouwen in zijn vertegenwoordi- taaf," zei hij. „Een tafel voor twee personen, met bloemen en een beetje afgezonderd." Even hield hij op. „En", voegde hij er bij, „ik zou graag een klein zeer fijn souper hebben, het eenig cachet. Ik bedoel zoo'n soort souper- tje, dat je een engel zoudt aanbieden, voorop gezet de mogelijkheid, dat die gelukkig schep- selen trek kunnen hebben." De chef boog in volmaakt begrijpen. „En terwijl je dat probleem uitwerkt, zou ik gaame even van de telefoon gebruik ma ken, als ik mag." Hij werd in het privekantoor gelaten, waar in antwoord op zijn beleefde en meermalen herhaalde verzoeken, de julfrouw van de te- lefooncentrale hem aansiuiting gaf met res taurant Shepperd, de oesterbar. „Is mijnheer Tuger-Bugg bij u?" vroeg hij. De man aan de telefoon ging even weg. om te kijken en kwam terug met de mededeeling dat mijnheer Bugg er niet was. „Wil u hem zeggen, als hij komt, dat ik ik ben sir Antony Conway verhinderd ben te komen en dat hij de auto in de R.A.C.- garage kan vinden." De man heloofde de boodschap over te bren gen; Tony beide af en ging naar de plaats waar hij zijn schoone, ofschoon eenigszins ge- heimzinnige gezellin had verlaten. „Ik hoop niet, dat ik u te lang heb la ten wachten", zei ze met een allerliefst berouw- vol glimlachje. Tony blikte in de amberkleurige oogen, wel ke tot hem opgericht waren en dacht dat zij toch mooier was, dan hij in het begin had ge- vonden. „Ik heb even getelefoneerd", zei hij. ,,Het is met de telefooncentraies: Haast je lang- zaam." Zij lachte zachtjes en toen de zaalwachter met een buiging de deur voor hen openhield gingen zij het restaurant binnen. Mijnheer Gustaaf, minzamer dan ooit, kwam naar hen toe, om hen naar hun tafel te ge- leiden. Bij het zien van het mooie tafel-decor van gers had ontnomen, maar het ook het geloof had ontnomen, dat de moeilijkheden langs pailhrnentai en weg konden worden opgelost. Om een burgeroorlog te voorkomen acrme de regeering zich gedwongen in te grijpen; daar- bij hield zij ook rekening met de eischen van den internationalen toestand. Uitdrukkelijk verklaarde zij, dat haar daad niet gericht is tegen de democratic des lands, doch ten doel had omstandigheden te scheppen, waaronder de gezonde geest des volks niet door den partijstrijd wordt onderdrukt. Socialistische leiders zijn gevangen genomen onder verden- king van het voorbereiden van een gewapen- den opstand en er is een nationale regeering gevormd uit de middenpartijen, waarin de agrariers de voornaamste plaats innemen. Ul- manis, die tot dezen boerenbond behoort, blijft premier. Tot zoover de feiten. De Baltische staten hebben het niet gemakkelijk. Russische communistische - en Duitsche nationaal- socialistische invloeden strijden er om den voorrang. Tegen hun woelingen en gewroet is een krachtig gezag van noode. Het ont- staan van de Oostzeeprovincien als zelfstan- dige staten vlak na den oorlog toen de demo cratic den boventoon voerde, heeft er toe ge- leid, dat zij een constitute aannamen, welke de democratic trachtte te verzekeren door de wetgevende macht een overheerschende stel- ling te bezorgen tegenover het uitvoerende bewind. Dit heeft zich op den duur gewro- ken, te meer daar de kiezers, zoowel als hun vertegenwoordigers de noodige scholing mis- ten. De parlementen toonden een bont beeld van partijen, die het vormen van een krach- tige, eensgezinde regeering onmogelijk maak- ten. Kwamen er als bij toeval eens krachtige figuren aan het bewind, dan werd hun actie door de parlementen veriamd, zoo zij al niet tot heengaan gedwongen werden. Vandaar een z'wak gezag en alle gelegenheid voor ge- kuip of erger van extrepaistische zrjde. Een dergelijke toestand was op den duur onhoud- baar. Litauen heeft er reeds in 1926 een ein de aan gemaakt. Estland is in Januari ge- volgd. Letland thans. De Letlandsche Landdag telde 100 leden, verdeeld over twintig partijen. Haar bevoegd- heden waren van dien aard, dat de regeering geen oogenblik haar leven zeker was, dat zoo- min de continuiteit van het bestuur als de var- \vezenlijking van de vereischte bestuursmaat- regelen gewaarborgd waren. Om hieraan tegemoet te komen had het ministerie Ulma- nis een grondwetsherziening aanhangig ge maakt, welke ten doel had de bevoegdheid van het uitvoerend gezag te versterken. Daar- toe behoorde ook de bevoegdheid van den pre sident om den Landdag te ontbinden, wat tot dusverre alleen door een volksstemming kon geschieden. Deze bepaling heeft het parle- ment verworpen. Voorts eischte de regeering volmachten om aan de crisis het hoofd te bieden. De oppositie achtte dit een maat- regel, die inbreuk maakte op de grondwet en eischte, dat zij alleen zou worden aangeno- men als zij de meerderheid behaalde, die ook voor grondwetswijziging vereischt was, waar- op 'weinig kans seheen. Een en ander ver- klaart de daad der regeering, welke inder- daad, gezien de bovengenoemde grondwet- tige bepaling nopens ontbinding van den Landdag bij volksstemming, met een staats- greep gelijk staat. Het schijnt de bedoeling der regeering te zijn nu de nieuwe grondwet bij regeeringsbesluit van kracht te verklaren. Een maand geleden is er in Letland een communistische samenzwering ontdekt en den kop ingedrukt. Thans zijn socialistische aanvoerders gevangen genomen, politieke lei ders, zoowel als aanvoerders van gewapende formaties; het euvel der politieke schutterijen laat zich ook in Letland gevoelen. De actie der regeering heeft dus den schijn van naar links gericht te zijn. Men mag echter veilig aannemen, dat zij ook tegen de nationaal- socialistische invloeden gericht is, evenals dat het geval was in Estland eenige maanden ge leden. Dat de boerenbond zoo'n groote rol speelt bij dezen staatsgreep is om verschil- lende redenen verklaarbaar. Hij heeft het grootste belang bij een krachtig bestuur, dat met name in oeconomische opzicht een strakke lijn volgt en beschikt over de vrijheid van handelen van snel handeien vaak welke in dezen tijd van oeconomische beroe- ring noodzakelijk is. Ook is hij van nature gekdnt tegen het bolsjewisme, dat zijn aan- hangers vooral onder de arbeiders in de ste- den heeft. Ook het nazidom treft men voor al in de steden aan, waar speciaal de midden- stand er gevoelig voor is. Dat maakt het agrarische karakter van dezen staatsgreep verklaarbaar; het ,,groene fasclsme" zege- viert. Het manifest van de regeering, dat wij in den beginne aanhaalden, ge\vaagt ook van de buitenlandsche politiek. Met Estland is Let- land reeds sinds jaren door een verdrag ver bonden. Litauen doet thans pogingen een verbond van de drle Oostzeeprovincien tot stand te brengen. Het bestaan in elk der drie landen van een autoritair bewind moet de tot standkoming van een dergelijk drievoudig verbond vergemakkelijken, te meer, daar alle drie staten in den nazi een gemeenschappelij- ken vijand hebben. Litauen, dat in Memel adianthum en narcissen, ontsnapte het meisje een lichte kreet van aangename verrassing. ,,0, wat mooi", sprak zij.. „,Ik wist niet, dat Bngelsche restaurants Zij brak plotseling af, als of zij opeens tot de overtuiging kwam, dat het beter was, haar opmerking niet te voleind.en. Tony nam geen notie van haar lichte ver- warring. ,,Ik ben blij, dat u veel van bloemen houdt. Het is zoo'n mooie, oorspronkelijke en gezonde liefhebberij. Sedert Chamberlain dood is, geloof ik, dat ik de eenige man in Londen ben, die altijd een bloem in zijn knoopsgat draagt." Zij zaten tegenover elkaar, en nu was hij pas in staat, om haar eens op zijn gemak pp te nemen. Zij was jonger, dan hij eerst had ge- dacht en klein meisje van zeventien, hoog- stens achttien met een gelaatsteint als een wilderoos en de slanke lenige gestalte van een boschnymf. Het was haar roode haar en de kleine, krachtige, heerlijk afgeronde kin, wel ke haar die eigenaardige oppervlakkige gelij- kenis met Molly gaven, welke hem in het be gin was opgevallen. Hij zag nu, dat er ver- schillende dingen anders waren dan bij Molly. Het meest opvallend onderscheid bestond 'wel in de kleur van haar oogen. Die van Molly waren blauw blauw als de lucht; die van het meisje tegenover hem, helder donker- amberkleurig, zooals het water van een stille poel in het moerasland soms kan gekleurd zijn. Wat hem echter het meest in haar be- koorde, was het waas van fijngevoelige trot- sche voornaamheid, dat haar als het ware als een heerlijk parfum omgaf. Niettegenstaande zij zichtbaar verschrikt was en in een schijnbaar onaangename posi- tie verkeerde, zag zij den toestand toch met een vastberadenheid en moed onder de oogen, die Tony de hoogste bewondering afdwongen. lets was er, dat hem niet kloppend voor- kWam. Zij had, zooals zij beweerde, geen geld bij zich en toch zag hij zeer duidelijk, al had hij als man daar niet de voile honderd pro- cent verstand van, dat de oogenschijnj^ijk een- dezen vijand als het ware binnen zijn muren heeft, en het gevaar dus het beste kent, heeft daar inderdaad het grootste belang hij, doch voor de andere twee is het niet minder wen- schelijk een dam op te werpen tegen de natio- naal-socialistische propaganda, die door Duitschland, dat voor de Baltische landen al tijd een bijzonder zwak heeft gehad, gevoed wordt. De Duitsche bladen maken intus- schen bonne mine a mauvais jeu en juichen, dat nu ook in het laatste der drie Oostzeelan- den het democratisch-parlementaire bewind heeft afgedaan. Daar PoLen reeds lang een autoritaire regeering heeft, is inderdaad in dezen hoek van Europa Finland nog het eenige land, dat de democratische instellingen trouw is gebleven. Van communistischen kant be- schouwt men de zaak anders en zegt men, dat de Letlandsche regeering, onder het mom van het nationaal-socialisme le bestrijden, naar Oostenrijksch voorbeeld de socialisten uit- roeit. Men zegt dit te betreured, daar het slechts den weg kan banen voor datzelfde nationaal-socialisme. Tegenover deze verge- lijking met Oostenrijk valt intusschen nog \vel wat aan te voeren. Primo heeft er tot dus- ver te Riga geen bloed gevloeid, gelijk in de Oostenrijksche hoofdstad en secundo heeft de Letlandsche regeering tenminste de helft der bevolking achter zich, waarop Dollfuss c.s. zich niet kunnen beroemen. Dan hebben de Duitsche bladen meer gelijk met te juichen over het teniet gaan van het democratisch- parlementaire bewind. De ervaring leert, dat het gemakkelijker valt de democratische in stellingen in een land om hals te brengen dan ze opnieuw op te bouwen; ook al heet de ver- nieling aanvankelijk geschied te zijn ter be waring juist van de democratic, gelijk thans ook weer de Letlandsche regeering ver- kondigt. Naar we vernemen is reeds thans de over- eenkomst van het gemeentebestuur met het Kroondomein inzake wegsverbetering Molen- straatGroenendijkKruisweg goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. Ook het bestek en voorwaarden werden door dit college goedge keurd. De aanwijzing zal geschieden op 28 Mei en de aanbesteding op 1 Juni a.s. Door de afdeeling Zeeland van het Stam- boek voor het Nederlandsch Trekpaard (Bel- gisch type werd alhier Vrijdag j.l. een stam- boekkeuring voor merrien gehouden. In het Keurstamboek werden opgenomen: Elza, van A. J. de Nijs-van de Vijver te Hon- tenisse; Lot, Lena en Elly, van Arth. Dumo- leijn te Hontenisse; Dolma en Dorine, van J. E. van der Wieien te Hontenisse; Fika, In- grid en Louisa, van R. A. Vereecken te Hon tenisse; Agatha, van H. van Gassen te Osse- nisse; Martha, van P. de Maat te Ossenisse; Julia van Zeedorp, van Eduard de Waal te Ossenisse; Irena, van Jac. Serrarensde Maat te Ossenisse; Rosette, Elza van Zwartenhoek en Mina, van Jac. de Feijter Jzn. te Stoppel- dijk; Margriet, van wed. Joh. van Esbroeck te Stoppeldijk; Errata, van E. J. Boeding te Stoppeldijk; Flora, van G. Heijens te Stoppel dijk; Paula van Frans, van wed. Ed. Ver- schueren te Hengstdrjk; Hereuse du Melo en Caline du Melo, van C. SteijaertPlasschaert te Graauw; Flora en Comtesse du Kraaijen- hof) van Al. Boenne te Graauw. Een achttal paarden werden niet opgeno men in het Keurstamboek; d£n, omdat de stamboekbewijzen niet vertoond konden wor den. Op het gemeentelijk politiebureau is als gevonden gedeponeerd een zwarte glace da- meshandschoen. Belanghebbende vervoege zich aldaar. „SPOORWEGAANSLAGEN". Voor de rechtlbank te Dordrecht heeft Vrij- dagochtemd terecht gestaan de 33-jarige H. H. K. te Dordrecht, gedetineend in het huis van bewaring aldaar, die in het begin van dit jaar van zich heeft doen spreken naar aan- ieidmig van spoorwegaanslagen, die gepleegd zouden worden coder de gemeente Dubbel- dam op den Parijtschen express, die daar zou passeeren. Het zou verdachte te dioen zijn ge weest om de Oommunistische Partij Holland door miidldel van zekeren Schippers en van Dijk een aanslag te doen plegen, waardoo^de Ccmmunistisohe Partij Holland natuurlijk Wr- boden zou worden. Eerst dan zou de Com munistische Partij illegaai en goed kunnen gaan werken. K. beiweerde dat hij slechts bedoeld had de C.P.H. tot dit misdrijf uit te lokken, opdat het bewijs door hem zou kunnen worden ge- leverd, dat de C.P.H. een en ander had be- dreven. voudige kleederen welke zij droeg, alleen maar bij een van de deftigste kleermakers konden gemaakt zijn. Ook zag hij, dat aan de pink van haar linkerhand een ring met safieren en diamanten stak, die, als zij echt waren, een hooge waarde zouden vertegenwoordigen. Al deze combinaties vervulden hem met een aangename prikkelende nieuwgierigheid. „Ik hoop, dat ons wild avontuur u niet van streek heeft gebracht", sprak hij, toen de kellner zich na het eerste gerecht verwijderde. Zij schudde haar hoofd. ,,U is buitengewoon vriendelijk geweest", zei ze op zachten toon. ,,Er is zooveel, waarvoor ik u moet bedanken, dat ik bijna niet weet waarmede en hoe ik moet beginnen." „Nu, hoe zoudt u het vinden als we eens be- gonnen ons aan elkaar voor te stellen", zei hij vriendelijk. ,,Ik ben Conway SiV Antony Conway. Mijn meer intieme vrienden noemen mij op mijn verlangen gewoonlijk Tony." Zij aarzelde even, voor zij antwoordde. ,,Ik heet Isabel," sprak zij, Isabel Francis", voegde zij er een weinig terughouden aan toe. ,,Ik zal u Isabel noemen, als ik mag", zei Tony. ,,Miss Francies klinkt zoo onromantisch na de sensationeele wijze, waarop we kennis gemaakt hebben." Hij zweeg eenige oogenbiik- ken, terwijl de kellner een flesch champagne uit den koeler nam en hun glazen vulde. Toen hij weg was, hervatte Tony zijn ge sprek: ,,En aangezien wij nu vrienden ge- worden zijn, mag het niet onbescheiden ge noemd worden als ik u vraag, hoe het ge- komen is, dat u in deze - hoe zullen we het noemen penarie is geraakt. Ik vraag het niet alleen uit nieuwsgierigheid. Ik zou u gaame willen helpen, als ik kon. Ziet u, ik heb zelf ook dikwijls in de penarie gezeten, dus zou ik u wellicht goede raad kunnen geven." De humoristische glans in zijn oogen en de vriendelijke 'wijze waarop hij sprak. schenen een kalmeerende uitwerking op zijn dischge- noote te hebben. Zij dronk haar champagne, terwijl zij hem over den rand van haar glas Van de zijde van het O.M. waren gedag;- vaard Schippers en van Dijk, beiden te Dor drecht; J. C. Snijders van Wissekerke te Vooi'burg, mec wien verdacihte, naar zijn zeg gen, in connectie was geweest en welke con- nectie er toe zou hebben geleid, dat ir. Mus- sert van de plannen afwist; Dr. v. d. Spek en Dr. Visser, geneesfheer-directeur en genees- heer aan de psyohiatrische inriohting te Maaisoord, waar verdachte eenigen tijd in ob- servatie is geiweest. Van de zijde der verdediging was nog ge- dagvaard M. J. Giphart, plaatseiijk redaoteur van de Voorwaarts, die zou kunnen verklaren, dat Schippers of van Dijk hun verklaringen onder pressie hadden afgelegd. Bovendien had het O.M. op diens verzoek nog gedagvaard het Tweede Kamerlid Schal- ker, die van de geheele geschiedenis meer zou afweten. Voor den aanrvang van de zitting deelde de president, Mr. J. v. Welsen, mede, dat het in het belang van de openbare orde beter was, dat de zaak met gesloten deuren behg.ndeld zou worden. Verdacihte rroch ziin verdcdiger Mr. J. A. C. H. Uden van Drooge, had hier- tegen beziwaar. Na een getuigenverhoor, dat ruim 2G uur duurde, heeft het O.M., waargenomen door Mr. A. J. Kronenberg, vrijispraak en onmid- dellijke itwrijheidstelling van verdachte ge- eisicht. In raadkamer heeft de reehtbank tot de on- middelijke invrijheidstellinig besloten. Uitspraak 1 Juni. DOOR EEN VERZUIM NIET „INGEREKEND". Een Amsterdammer, die vijftien jaar ge leden tot een gevangenisstraf van een jaar werd veroordeeld, doch die door een verzuim nooit werd „ingerekend", heeft opnieuw voor het Gerechtshof te Amsterdam terechtge- staan, dat zooveel jaren geleden reeds arrest in hooger beroep tegen hem wees. Wegens medeplichtigheid aan poging tot diefstal in een perceel in de Kalverstraat ver- oordeelde de Reehtbank den man in 1919 tot een jaar gevangenisstraf, het jaar daarop veroordeelde het gerechtshof hem bij verstek eveneens tot een jaar. Dit arrest werd hem eerst in Maart 1934 beteekend en de man ging onmiddellijk in ver- zet. Op 20 April j.l. diende de zaak opnieuw voor het 'Hof. De verdediger mr. J. Hartog de Vries stelde in een uitvoerig pleidooi in het licht, dat het recht tot vervolging van dit feit waarop een straf van meer dan drie jaar staat in twaalf jaar verjaart. Daar de verjaring wordt gestuit door de strafver- volging, begon de verjaring dus opnieuw te loopen na de behandeling voor het Hof in 1920. Door onttrekking aan de straf wordt de verjaring gestuit b.v. door vlucht. Verd. heeft zich niet willen onttrekken aan de straf, het- geen o.m. blijkt uit een door de politie onder teekende vischacte, welke in 1932 aan verd. werd uitgereikt. PI. k"wam tot de conclusie, dat de zaak sedert Februari 1932 is verjaard. De procureur-generaal achtte het gewenscht om nadere inlichtingen over den persoon van verdachte in te winnen. Daartoe werd de zaak geschorst om Vrijdag te worden voort gezet. Het rapport, dat door de politie over den verdachte was uitgebracht, luidde zeer gun- stig. De procureur-generaal mr. Bauduin zeide in zijn requisitoir, dat hij het volmaakt met den verdediger eens is. Inderdaad is de zaak ver jaard, niets heeft sedert Januari 1920 deze verjaring gestuit, zoodat sedert dien reeds 14 jaar is verloopen. Het O. M. is daarom niet ontvankelijk in zijn vordering en moet dus het vonnis worden vemietigd. Mr. Hartog de Vries sloot zich hier gaarne bij aan. Het Hof zal 1 Juni arrest wijzen. YVETHOUDSTER VEROORDEELD. YY'egens valschheid in geschrifte. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft be- Vestigd het vonnis van de rechtbajjk te Alk- maar, waarbij de wethoudster van Zuid-. en Noord Schermer, mevr. N. S., is veroordeeld tot 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis we gens valschheid in geschrifte. De officier van justitie te Alkmaar had drie maanden gevangenisstraf geeischt. De procu reur-generaal Tequireerde bevestiging van het vonnis. DE KNOEIERIJEN BIJ DE TARYV E-IJEVERING OP ZITD-BEVELAND. Het onderzoek naar de aan het licht geko- men knoeierijen bij de tarwelevering op Zuid- Beveland heeft uitgewezen, dat er niet alleen door sommige landbouwers is gefraudeerd, maar dat ook in de kringen van den graan- handel is geknoeid. Reeds twee handelaren, zekere C. D. te Goes en L. K. S. te Rilland met eenvoudige bijna kinderlijke dankbaar- heid aankeek. „U is zeer goed en vriendelijk voor mij ge weest", zei ze openhartig. ,,Ik weet niet, wat ik zou hebben moeten beginnen, als u er niet geweest was." Zij zette haar glas neer. „U moet weten", sprak zij nu langzamer en fluis- terend, ,,dat ik van avond in Londen kwam, om bij mijn oude gouvemante te logeeren, die in een der flats in Long Acre woont. Toen ik daar aankwam, vernam ik, dat zij op reis Was en ik wist niet wat aan te vangen, daar ik in 't geheel geen geld medegenomen had." „Verwachtte zij u dan niet?" vroeg Tony. Miss Isabel Francis schudde haar hoofd. ,,Neen", bekende zij. ,,U moet weten, ik had geen tijd, om haar te schrijven, want" zij brak even af „ik ging tamelijk haastig van huis", voegde zij er naief bij. Tony leunde achterover in zijn stoel en keek haar glimlachend aan. Hij vermaakte zich kostelijk. ,,En onze twee bruingetinte vrien den in avondtoilet vroeg hij. „Waren dat oude bekende van u?" De vreesachtige, gejaagde blik flitste weer in haar oogen. ,,Neen, in het geheel niet," antwoordde zij vlug. „Ik had hen nooit te Voren gezien. Ik kwam juist het huis uit en toen kwamen zij naar mij toe. Het waren beiden vreemden. ab- soluut onbekenden." Zij sprak met nadruk, als Wilde zij haar woorden meer kracht bijzetten, maar hoe het ook zij, Tony voelde zich eenigszins sceptisch. Hij kon de vurige volharding van die twee heeren niet uit zijn hoofd zetten. Bovendien, als hetgeen zij van hen vertelde, waar was, klopte dat niet precies met haar onzinnige vrees, dat zij haar naar het. restaurant zor- den gevolgd zijn. Aangezien hij echter van nature zeer beleefd was, wachtte hij zich wel, van zijn twijfel te doen blijken. Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5