ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9136 tweede blad VRIJDAG 18 MEI 1934 74e Jaargang Binnenland Predikbeurten TER NEUZEN, 18 MEI 1934. ZAAMSLAG. AXLL CLINGE. TER NEUZENSCHE CO U RANT TWEEDE KAMER. Vergadering van Doniderdag. Voortgezet wor-d-t de behand-eling van de begrootingen van bet Lanid-bouwcrisisfonds 1933 en 1934. Minister Coign comstateert, dait er op de begrootingen weinig oriti-e-k is uitgeoefenid. Met het bedrijfsleven wordt in mime mate rekening gehouden. Spr. vertrouwt, dat het wetsonbwerp eener nieuwe Pachitwet nog dit jaar de Kamer zal bereiken. Voor 1934 be- draagt de gedwon-gen inpenkimg in den tuin- bouw 20 pet. van het totaal. Met betrekkimg tot de loonen in het landbouwibedrijf is een onderzoek gaande. Er is geen reden tot wij- ziging van de margarinepolitiek. Een minister aid interim kan wijziging brengen in de tot nu toe gevolgde varkenspolitiek. De varkens- oentrale heeft zeer gumstig gewerkt. Onder- zocht wordit de mogelij-kheid om, ten behoeve van de Java-sudker, de Nederlandsche bieten tx>t wat anders dan suiker te verwerken. Ge-le-idelijke bed r ijf sh ervorming, zoo ver- volgt spr., is noodzakelijk. De export moet zicto op den duur daarbij aanpassen. In hoe- ver dit moet gaan, is thans nog niet te zeg- gen. Ook het tijdstip der bepalicig van onze productie is niet te zien, ai/vorens er stabili- aatie is in den export. Bij den tuinbouw komt men door inperking van het areaal vermoe- delifk met een paar jaar weer in evenwicht. De veehouderij zal moeten worden ingekrom- pen door vrijwillige afslachting, teeltregelinig en omzetting van weiden voor akkerbouw. zoo noadig door gedlwongen afslachting. NEDERLANDSCHE VEILJNGOMZETTEN WEER GEDAALD. Blijkens het verschenen jaarverslag van het Centraal Bureau van veilingen in Nederland heeft de totale omzet der bij deze organisatie aangesloten veilingvereenigingen in 1933 be- dragen 56.439.000 tegen f 64.698.000 in 1932, een vermindering dus met 13 pet. De achteruitgang van de omzetcijfers heeft zich dus ook inhet afgeloopen jaar voortge- zet, en reeds vijf jaar achtereen valt deze teruggang te constateeren. In 1928 werd het hoogste bedrag bereikt, nl. 100.240.000, doch in 1929 liep dit omzetcijfer reeds met bijna f 5 millioen terug. In 1911 was de omzet reeds gedaald tot 80.149.000 en daarna volgde de grootste ver mindering in 1922 tot 64.698.000. in vijf jaar tijd zijn dus de Nederlandsche veilingomzetten met 44 pet. gedaald. •4e NATION A AL OONGRES. Gedurende de Pinksterdagen wordt te Gent het 4e Nationaal Gongres gehouden der Op- zichters van Bruggen en Wegen. Een honderdtal Gongressisten zal den laat- sten dag, Maandag 21 dozer, een uitstapje maken per boot naar Tar Neuzen. Een gezamenlijke lunch zal worden gebmikt in het Grand Hotel Rotterdam, waama onder leiding van den heer Noe, technisch ambtenaar der Rijkswaterstaat alhier, de sluiswerken eulen worden bezicbtigd; rand 4 uur zullen de gasten de terugreis naar Belgie weder aan- vaarden. DOCTOR IN DE EETTEREN EN WIJSBEGEERTE. Aan de Universiteit te Amsterdam is cum iaude gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer H. Brugmans, leeraar in de Framsche taal en letterfkunde aan de R. H. B. S. te Ter Neuzen, met het acade- misch proefsohrift „Georges de Porto-Riche. Savie Son ceuvre". 8POORWEG MECHELEN—TERNEUZEN. Concours-Hippique te Axel. Rets naar Beauraing. Wij vestigen de taijzondere aanidaoht onzer laze-rs op de in dit nummer voorkomende advertentiC van de spioonwegmaatschappg MechelenTer Neuzen, waaruit blijkt dat door haar op a.s. Maandag 2e Pinksterdag, een ex,tra-trein wordt inge-legd, zooiwel van Ter Neuzen naar Axel als van Hiulst naar Axel, in verlband met de daar te houden paarden- en motorrennen. Voorts wordt nog de aandacht gevestigd op den des Dinsdags 22 Mei, rijdende trein aaar Beauraing, waanvoor men zich v6or Zatendag namididags 3 uur, moet aanmelden. Deze trein gelieve men niet te verwarren met den op Maandag rijdenden „Nosetrein". SCHEPEN OMHOOG. Gisterennamididag is bij hoogwater op de piaat nabij Baarland omh-oog gevaren het sileepschip „Lydoir", van Ruhrort met kolen voor Parijs bestemid. Spoedig was assisten- tie van sleepbooten en ook ecaige hoogaartsen aanwezig. In de laateten is nog een klein deel der lading overgeslagen. Van morgen omstreeks 5 uur is het schip door de sleep booten „Baltic" en „Charles" afg-esleept en in de haiven van Ter Neuzen binnengebracbt. Na aan de scheepstimmerwerf eenige schaide aan het roer te hebben laten herstellen, zal de ..Lyidoir" de bestemming vervolgen. Gisteravond omstreeks half negen is het klipperschip Emanuel", van Goes, schipper Faasse, gesleepit door een gewene vracht motor, tegen den Westelij-ken haventdam ge varen. Spoedig war en de sleepbooten „Wo>5l water" en .Hoogezamd"aanwezig om de noodige hulp te verleenen. Door 1 aatstge noemde sleepboot is het sclhip dan ook veilig binncngebradhit. SCHEEPVAART DOOR DE BEWEEGBARE SPOORWEGBRUG IN DEN SPOORWEG ROOSENDAALVUSSINGEN. De Minister van Waterstaait maakt bekend, dat van het tijidstip af, dat met den bouw der be idle oostelijke bruigpijlers voor de in aan bouw zijnde brug over het Kanaal door Zuid- Beveland bij Vlake wordt aangevangen en tot nadere aankondiging, de vaart door de ooste lijke doorvaart opening van de beweegbare e-plciorwegtarug in den Staatsspoorweg van Roosenidaal naar Vlissingen over dat kanaal zal zgm gesloten en dat de vaart deer westelijke doorvaarbopening slechts is toe- geiaten, indien wordt getoond: ibij dag aan die oostizijide van de westelijke doorvaart- opeqjing een rechthoekig wit en zwart geblokt bond; bij oacht aan elk der zij-den van die dtoorvaartopening een groen licht, en dat de vaart door de brug is verboden, inidien wordt getoond: bij dag aan de oost- zijde van de westelijke doorvaartopening een rood bord; bij nacht aan e&n der zijden van de westelijke doorvaartopening een rood licht. NIEUWE AUTOBUSDIENST. De stoomtram maatschappij „Breskens Maldeghem" is, behioudens goedkeuring door Ged. Staten, voomemens een dagelijikschen au tobusd ienst in wanking te brengen van Oostlburg over Zuidzande, Caxlzand-dorp en Cadizand-strand naar Cadzand-haiven en om- gekeerd. BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. In de .week van 6 tot en met 12 Mei zijn in onze provincie voorgekomen 4 gevallen van roodivonk, nl. 1 in ieder der gemeenten Baar land, Hoedekenskerke, Sluis en Vlissingen, 1 geval van febris typhoidea te Groede en 1 ge- val van dipihtherie te Clinge. LUXOR-THEATER. „De man zonder naam". De man om wien het gaat is Duitsch sol- daat geweest. In den grooten oorlog bij een gasaanval gewond, viel hij in handen van de Russen die hem in een lazaret verpleegden en na langen tijd genezen hebben. Het gifgas en de wond ontroofden hem 't geheugen: men heeft hem in het lazaret weer moeten leeren spreken, handelen, beVvegen, en in de wereld keert hij weer als Rus. Hij vindt werk als arbeider in een automobielfabriek. Daar speelt het toeval hem een Duitsch tijdschrift in handen. Hij ziet foto's van Ber- lijn, en met een schok vindt hij 't verleden terug: zijn naam, zijn land, zijn werk staan weer volkomen helder voor zijn geest. Hij was welvarend, en een machtig man: Hein- rich Martin, bezitter van een groote automo bielfabriek te Berlijn. Hij reist naar Duitschland, naar zijn huis en zijn bezitting. Doch men herkent hem niet, op de fabriek zoo min als thuis: men houdt hem voor een oplichter of een krankzinnige. Hij staat als gesneuveld ingeschreven, hij existeert niet meer, zijn vrouw is hertrouwd met zijn besten vriend, bij bezit geen enkel identiteitsbewijs, hij is naamloos. Vertwijfeld dwaalt hij door Berlijn. Een nachtelijke zJwervers-kennismaking voert hem naar een achterbuurt, in het milieu van twee obscure mannen en een jonge, moedige en frissche vrouw. Van daar uit gaat bij tot her- nieuwden aanval over, in de hoop v66ral zijn naam te redden. Hg faalt. Een respectabele doch bekrom- pen kantonrechter accepteert zijn overtuiging te.genover de bewijzen die zijn tegenstanders brengen, niet: na een wilde botsing blijkt zijn pogen nutteloos. Doch er is een nieuwe kracht gekomen in zijn leven: de jonge vrouw, die hem geholpen heeft zijn lot te aragen, wordt een nieuw doel. Hij vat het werk weer op, hij krijgt "weer hoop: met haar begint hij thans een nieuw bestaan. Raspoetin en de keizerin. .Boeien doet deze film in hooge mate en aan een zekeren afkeer van dezen man ont- komt men niet. Prachtig is de opvatting van Lionel Barrymore als hij als Raspoetin z'n hypnotische gaven gebruikt. Onwillekeurig komt men als toeschouwer eveneens onder de hypnose van dezen monnik, die als men aan diens blikken kan ontkomen, weinig adels in zgn trekken heeft. Het sluwe, eerzuchtige onbeschaafde karakter van dezen monnik verbergt Barrymore geenszins. Integendeel, we krijgen een rauwen, onbehouwen kerel te zien, zonder behoorlijke manieren, die al bit ter slecht past in de warme, huiselijke omge- ving van het hof te St. Petersburg. op den voet willen We dit filmverhaal niet volgen, maar dat kan ons toch niet weer- houden van den lust om de aai|dacht te ves tigen op tal van prachtige spael- en regie- momenten. Wat John Barrymore als prins Tsjogodief presteert als natuurlijke vijand van Raspoetin is een van die staaltjes van werkelijke filmkunst, die we noode in vele rolprenten missen. Ethel Barrymore als de Tsarina is overtuigend en haar moederrol was van fijne ingetogenheid. Tad Alexander is de troonopvolgervan deze moeilijke taak heeft hg zich uitstekend gekweten. Hij was kinderlrjk en waar het noodig was, ook wel eens zelfbewust. Diana Wynyard had als prinses Natasja reeds dadelijk aller sympathie verWorven, maar dat belette hav niet om bijzonder veel zorg aan deze prettige figuur te besteden. Wie zich tot de figuur van Raspoetin aan- getrokken voelt, mag deze film niet verzui- men te gaan zien. ...zelden zagen wij in een film, de ontzet- tende dagen van de ineenstorting van het Tsarenrijk nobeler en aangrijpender in beeld gebracht dan hier het geval is. Lionel Barrymore is Raspoetin, een groote figuur in een grootsche film. HOEK. Deze week worden in de Gereformeerde Kerk alhier, de laaitste werkizaamtoeden ver- ridht aan den bouw van een nieuw rein- pneumatisch pijporgel, voorziian van electri- scihe windvoorziening, vrrj pedaal met 12 re gisters. Het geheel wordt geleverd door de firm a Valokx en van Kouteren, orgelfabrikan- ten te Rotterdam. De verboww die hiervoor noodig was, is uitgevoerd door den heer P. Rinlders, alhier, onder leiding van architect De Brugne van Tier Neuz-en. Dit nieuwe in strument is een sieraad voor hot kerkgelbouw, waardoor het interieur aanmerkelijk zal ver- fraaien. Het ligt in de bedoeling het nieuwe ongei !n .gebruik te nemen a.s. Zondagmiorgen le Pinksterdag, waarbij het bespeeld zal worden door den heer Missu van Zaamslag. Tot hoofd der Chr. school te Dioxperlo (de Heume) is benoemd de heer G. Wigers thans heefd alhier. He Pinkster-feesten. Sedent de onheugelijkste tijden wij mogen gerust z-eggen sinds eenWen stond en staat met de Pinksterdagen ons stedeke in de al- gemeene gunst van heit uitgaande puibliek in ons gewest Oostelijk Zeeuiwsch-Vlaanderen. Vooral de Maandag Pinkstertweemag met recht genoemd worden een Axelsche gioriedag! Van Oost en West en van verre over de grenzen komen ze dan opdagen, de drommen van duizemden om in onze aloude Ambachts-stad de gezellige sfeer te brengen, zich te ontspannen en te vermeien, kortom de Pinkstervreugde volop hoogtij te doen vieren Afkomstig van de vele eeuwen oude kermis (op zijn beurt weer afgeleiid van de middel- eeuwsohe kermesse =r kerke-misse) schijnt dus deze dag met stilzwijgend toestemmen van alle omliggende gemeenten, zelfs van die- genen die gewoon zijn duizenden van elders tot zich te trekken, als een onbestreden en onbetwistbaar Axelsch recht te worden er- kend. En zoo ziet men op de Pinksterdagen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanidieren dan ook bijna nergens festiviteiten van eenige betee- kenis georganiseerd. Sedert de V. V. V. zicfi er op zeer lof- waardige wijae heeft voongespannen om aan de eeuwenoude luister van dezen dag, nog meerdere aandacht te schenken en cachet te geven is wij kunnen het telkenjare con stateeren, de „trek" naar Axel nog toege- nomen. De hippische feesten, die op unieke wijze mede dank zij de samenwerking met het ver- bonid der beide Vlaanderens tot het houden van paardenrennen, telkenjare worden georga niseerd en die van jaar tot jaar meer van het kunnen van renners en paarden doen blijken en die ditimaal tot het hoogsite maximum zullen opgevoerd worden, zgn wel de ,,clou" van het programma. Als attractioneele en wijjnogen zeggen, sensationeele nummers komen op het schit- terende V. V. V. programma voor „motor- races", z.g.n. grasbaanwedstrijden. Ook dit nummer is een novum, niet alleen op het V.V.V.-programma, maar tevens eenig in Zeeuwsch-Vlaanideren. Aan het uitvoerig in dit nummer geannon- ceerde elite-programma van V. V. V. behoe- ven wij dan ook geen woord meer toe te voegen. Wij zijn overtuigd. dat weer duizenden den weg naar het concours-terrein zullen vinden en zich er op de meest aangename wijze zul len bezig houden I Naast en in de onmiddellgke nabgheid van de concours-ihippique-„piste" i zal zich een ander sport-evenement afspelen. De in het teeken van de allergsootste bsiangstellirug zich verheugende voetbalsport zal pok daar de aan dacht van eenige duizenden toeschouwers vragen. De spannende degradatie-competitie van onzen jongsten tiweede-iklasser roept de algemeene belangsteliing van de sportlieven- de Zeeuwsch-Vlamingen tot zich. Zal „Axel" haar met zooveel moeite en op- offering veroverd tweede klasseschap hand- haven?... Het is deze vraag die aan haar getrouwen in den vorm van een criterium wordt opge- drongen! Men hoopt! En men zal van de zijde van de favoriete Axelsche ploeg zijn hoogste kun nen op dezen Axelsohen gtarde>dag zien onit- ptooid en zoo de zege door „Oranje-Wit'' wordt behaald waartoe wij haar ((bij uiterste inspanning) zeer zaker in Staat achten in eigen omgeving, dan is een hecht fundament voor het behioud van het Tweede Klasserschap gelegd. De vele honderden en homderden danslief- hebbers kunnen tot 's avonds 12 ure in de stad een sllertje leggen.en... alles beloofd er weer zoo ouderwetsch ..Pinkstersch" toe te gaan in Axel. V. V. V. heeft nu evenwel nog meer hooi op haar vork genomen en het een initematio- nale reputatie genistende ,,Medioiburgum" uitgenoodigd voor Pinksterdrie, om met haar meest uitgelezen repertorium eenige uren van gave kunst aan Axel en zijn omgeving te schenken. Hier behoeft „goede wijn, geen krans", zoo- diat „het Oentrum" wel een uitverkocht huis zal zijn. Voegen wg last not least daarbij als slot- nummer het concert Dinsdagavond te geven door het allerbeste Zeeuwsdhe dilettanten muziekgezelsdhap Harmon: e" uit Oostburg en wij zgn overtuigd, dat woord en van aan- beveling te spreken om met de Pinksterdagen zgn schreden naar Axel te rich-ten een over- bodige zaak is. Moge de gouden glans der Pinksterzonne -ens alouidie stedeke als met haar gunst over- gieten. HET CENTRUM. De dierentemmer. In deze zeer spannende circusfiim treedt ook op de bekende dierentemmer Clyde Beatty. Clyde Beatty is door John Wipple, eigenaar van een circus, in dienst-genomen, om met 20 leeuwen en 20 tijgers in de arena vocxrsteliin- gen te geven. Wip-ple's -banki-eir is erop tegen om het geld, dat voor -de -dieren toetaald was, voor zulk een „vertoonmg" te riskeeren, en verklaart tevens, dat Beatty nnoit in staat zal zijn om dit tot een goed einde te brengen, maar Wipple heeft sen oabegrensd vertrou- wen in Beatty en de training der dieren neemt een a-aruvan-g, waaubij Beatty nu en dan ge- assisteerd wordt door Tim CVHara, eein oud- dierentemmer, die in beschonken toestaod het best bruiikibaar is. Ondertiusscihen i®. Lilian Langley, de be- roemide lu-chtacroibate, gearriveerd. Zii is ver- gezeld door haar verloofde,- Russ Pennion, een gs-wezen dierentemmer, die eens door d-e ,,-katten" afschuweldlik vcrwond was en zijn vrees voor hen van "dien tijd af niet overwin- nen kan. Beatty bied't aan Russ onder zijn ie-iding te nemen, hcipende zoo-doende de angst die de man voor de dieren heeft, en die zijn carrifere verwoest, te doen verdiwijnen. Teriwijl Eealty zich. vaor deh ,,guot^n" dag met zijn dieren voorbereidt, is Tom O'Hara's zoontje aangekomen. Het ventje was van school weggeloopen om naar zijn vader te komen zien, die in zijn oogen de grootste di-erentemmer ter wereld is. Terwijl Beatty de jongen bezig houdt, helpen eenige mannen de smoordronken O'Hara in een uniform, om den jongen de indruk te geven, dat hij nog steeds dierentemmer is. Onder den invioed van de drank, gaat O'Hara de kooi binnen en wordit door de woedende dieren in stukken gescheurd. Jimmy wordt door een van de circus-eigenaren geadopteerd. Er gaat een geruimen tijd voorbrj alvorens Beatty het experiment met de leeuwen en tijgers in &6n kooi ten ui-tvoer brenigt, maar eindelijk breekt de lanigverwachte dag aan en een overvollen tent slaat de verri-chtinigen van Beatty met gespannen aandacht gade. Alles gaat goed, totdat een plotselinge onweersbui de -dieren nerveus maakt. Zij gehoorzamen niet meer aan him temmer en eenige breken los. E6n der losgebroken beesten valt Lilian Langley aan, maar Russ Penny, die toege- schoten is, vergeet zijn angst voor wilde die ren als hij Lilian in gevaar ziet en re-dt haar. De dolgeworden dieren rennen in de arena rand maar met bewondereniswaardige zelf- beheerschinig weet Beatty hen in hun kooien terug te drijrveo en voorkomt -zoodoen-de een verschrikkelgke ramp. De gemeenteraad van Clinge heeft in zijne vergadering van 16 dezer een strafverorde- ning vastgesteld inzake zwemmen en zwem- gelegenheden, welke hoofdzakelijk is geba- seerd op exploitatie van zwemgelegemheden; na bespreking van enkele vermeende bezwa- ren werd, in de overtuiging dat de t-oestanden die in vorige jaren geheerscht hebben, niet laager mochten worden geduid, de verordening met algemeene stemmen vastgesteld. DE POLITIEKE EN ECONOMISCHE BETEEKENIS VAN Z.-VLAANDEREN. Een nota van het Zeeuwsch-Viaamsch Kanalencomite omtrent de urgente behoefte aan versterlung van het Neuerlandsche economische leven in Zeeuwsch-Vlaanderen. Verschenen is een nota van het Zeeuwsch- Vlaamsoh Kanaleci-comite omtrent de urgente behoefte ann versterking van het Nederland sche economische leven in Zeeuwsch-Vlaan deren. De nota wijst er op, dat in het Oosten en langs de Zuidgrens van Zeeuwsch-Vlaanderen d-e gemeeoiten liggen met den grootsten be- volkingsachteruitgang en het grootste ver- trekoverschot, die zich het meest onredelijk verhiouden tot het aantal geboo-rten. Het is de streek, die in de historie door vaarwaters verbonden is geweest met Bergen op Zoom en Gent. Met de verdwijning van de vaar waters naar Holland, overi-g Zeeland, Bra bant en Vlaamderen -zijn de sited-en Hulst en Axel in verval geraakt en in hun verkeers- isoiement ten opzichte van overi-g Nederland komen te verkeeren. Het gewest iS sedert- d-ien niet in staat gebieken aan een zeer be- scheiden aantal menschen een levensonder- houd te verschaffen. Men neemt er het tegendeel waar van een nauwere economische aaneensluiting met ove- rig Nederland. Het verkeer richt er zich steeds meer naar Belgie en de buitenlandsche economische panetratie kent er een steeds snaller voortsohrij-dende ontwikkeling. Sedert het ontstaan van het kanaal Gent Ter Neuzen heeft Ter NeuZen zich in een eeuiw tij-dis van onbeteekenend vestingstadje tot de belangrij-kste gemieente van Zaeuwsch- Viaanderen ontwikkel-d. Langs het kanaal heeft zich geleidelijik een g-rcotendeels buiten landsche industrie gevestigd. Buitenlan^ers waren overigen-s meestal ook de initiatief- nemers in de kieinere inidustrieen van Zeeuwsch-Vlaanidieren, die niet langs het kanaal geiegen zijn. Deze economische pens- tratie werd mede bevorderd door de in de zes- ti-ger jaren aangelegde Belgische spoorlijnen van Ter Neuzen naar Gent en St. Nicolaas. Zij dienden in hoofdzaa-k t-ot industrialisatie voor het goederenverkeer van en naar Belgie, en hebben belangengemeenschap met de haven van Ter Neuzen. Zij bevordendsn het tot- standkomen van soheepvaartlijnen op Ter Neuzen, het stiehten van buitenlandsche in- dustrieen, alsook de oprichting van d-e N.V. Sto-G-mtram Hul-stWalsoorden. Door de tarieven op deze spoorwe-gen wordt Ter Neuzen in zijn economische cntwikkeling belemmerd. Hoe-zeer in Zeeuwsch-Vlaanderen ook de tramwegen onider bui-tenlanidisidhen invioed staan blijkt uit de benoeming van den Belgi- schen Minister Mr. M. Lippens tot president- commissaris van de twee belangrijkste tram- weg-ondememingen in het gewest. Dat er een groei-ende opeenhoaping van on- gunstige factoren is, die Zeeuwsch-Vlaanide ren steeds meer tot een eccnomisch bestand- deel van het buiitenland dreigt te maken, leildt het Zeeuwsch-Vlaamsch Kanalen-oomit6 even eens af uit het feit, dat thans 40 pCt. der grondeigenaars in de streek geacht kunnen worden Beigen te zijo en diat men sinds kor- ten tijid door den An-twerpschen tunnel van- uit het eene deel des lands het andere het ge- makkelijkst bereiken kan via bet gronidgs- bied van een vreemden staat. Zeeuwsch-Vlaanderen wordit door het bui- tenland tot een dier economische ziwakkere gebieden gerekend, die door ongunstige sociale toestanden zooalis lage loonen en gebrek aan emplooi ide mogielijkh-eid tot gema-kkelijke in- dustrieele ontwikikelinig bi-eden. De streak he-eft op dit stuk een reputatie verworven, waartoe het gemididelde Fransdh-Beiigische kapitaal zich bij voorkeur a-angetrokken ge- voelt, hetgeen niet in -zulke mate het geval is met de Noord-Nederlandsche industrie, die een beiere sociale uitrusting kent. Reeds v66r de algemeene economisoha crisis kon men in de grootste Zeeuwscfh-Vlaaimsicfhe huis-inidustrie, de vias-iaidustrie, omzs sociale wetgeving niet handhaven. In 1929 bercken- de rector Kok, dat de landarbeiderslooneaa in Zeauwach-VIaanleran tot de laagste in den iande behcord-en. Thans heerscht er zelfs in den oogsttijd werkloosheid onder de land- arbeiders en zijn hun inkomsten nog aanmer kelijk gedaald. Daarna wondt in d-eze nota geconstateerd, dat de algemeene maatregelen, die de Neder landsche Regeering in de laatste tientaUen van jaren nam tegen de onitvolking van het piatteland, in Zeeuwsch-Vlaanderen vrijwei zond-er resultaat zijn gehleven. Noch de Landarbeiderswet, noch de ont- wateringsverbeteringen in de streek, noch het streven naai' werkverruimingsobjecten, die van beteekeni-s genoemd kunnen worden, noch het streven tot aanleg van de kanalen, waar- om in de laatste hcoderd jaren zoo h-erhaal- delijik ge-vraagd werd aan de Regeering, nocih de verbetering van andere verbindingswegen met overig Nederland, hebben tot resultaten geleid, die noemenswaardige verbetering brachten in de Zeeuwsch-Vlaamsche bevol- kingscijfers, die tot de ongunstigste in den lande behooren. Op de vraag wat de Nederlandsche over- hei-d tot dusver gedaan -heeft om aan deze voortdurenlde economische en maatschappe- lijke verzwakkinig van het Nederlandsche randgebi'ed bezuiden de Schelde ten opzichte van overig Nederland een einde te maken, antiwoordt de nota, dat tot voor enkele jaren nooit gestreefd is naar de vanning van een tegenwioht voor de versterking van onze Nederlandsche economische belangen, sedert de buitenlandsche industrieele verkeers- en girondibezitpenetratie zich cn-twikkelde. De actie van -het Zeeuwsch-Vlaamsche Kanalen-comitd wordt een streven genoeand naar de nationale versterking van het Neder landsche randgebied beneden -de Wester- Schelde. Het comite propageert een groote, gezende en nationale gedaohte. Daarbij wordt het bekende plan-Bongaerts uiteengezet om te komen tot een kanaal SluiskilHulst Graauw met een veerverbdnding voor snel- verkeer nabg Graauw met den Brabantschen wal, na inpoldering van het ondergeloopen land van Saaftinge. Op deze wijze zou Zeeuwsch-Vlaanderen tot een sprekend ibe- standideel van het Nederlandsche economische leven gemaakt worden, zooals vroeger met Zuid-Limburg is geschietd. Wij, Red. T. N. Crt., merken hieromtrent op: De opnome -van bovenstaanide, sluit aller- minst in zich, dat wij met den inhoud van de vermel-de nota instemmen. Zoowel uit ver- schillende beweringen, als uit de concluaies blijkt, dat ook dit stuk geen loot is van „Zeeuiwtsch-Vlaamschen" stam, dat vreemden invioed daaraan n-iet vreemd is, en deze ons gewest met een ander oog bezien, dan de be- volking zeif. Er worden verschiliende ongunstige toe standen geschetst, die, jammer genoeg, niet alleen in Zeeuiwsch-Vlaanderen ibestaao, maar -het denkbeeld dat men die kwalen voor Zeeuwsch-Vlaanderen zou oplo-ssen door het tot stamdbrenigen van een snelverkeerverbin- -dinig via Graauw met Noord-Brabant zal men toch alleen kunnen opdringen aan menschen. die met -de plaatselrjke situatie niet bekend zgn. Vermoedelgk zal er wel aanleiding zijh, op dit stuk nader terug te komen. AON D AG 20 MEI 1934. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, medeKv. kerkkoor; 2.30 u., Dr. L. J. Caze mier. SLUISKIL. 9.30 u. en 2.30 u„ de heer L. Dek- AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2 u, "Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TBR NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u„ Ds. S Groeneveld. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. C. B. Bavinck ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u„ 8.30 u. en 10 u.. TT H. Dienst; 2.30 u., Lof. MAANDAG 21 MEI 1934. Ned. Hervormde Kerk. HOEK. 9.30 u., Ds. Raams. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMiSIjAG. 9.30 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., leesdienst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5