l 1 Dam- en Schaakrubriek Pluimvee-Rubriek DAMMEN, SCHAKEN. 9 in de winkelruit een klein gat te snijden. Waarschgnlijk is daama door dit gat een van een haakje voorziene stok gestoken en met behulp daarvan de buit binnengehaald. De ge- volgde werkwijze vertoont veel overeenkomst met de onlangs in een juwelierszaak aan het Koningsplein gepleegden diefstal van sieraden. IN KELDERGAT GEVALLEN EN GEDOOD. Te Amsterdam troffen voorbijgangers in een keldergat een 52jarigen man aan, die in be- wusteloozen toestand verkeerde en een hevig bloedende wonde aan bet hoofd had. Er be- stond geen twijfel omtrent de toedracht van de zaak; de man was in beschonken toestand in den kelder gevallen, aldus de Msb. Direct werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd, die het slachtoffer naar het gasthuis bracht, waar het kort na aankomst is overleden. DOOR EEN AUTO OVEBBEDEN EN GEDOOD. Woensdagmiddag ongeveer 2 uur kwam en twee jongens, H. Mulder en G. Hartman, sa- mem op een fiets rijdend, meit groote vaart uit een zijweg den hoofdweg in de Emmerden- nen, bij Emmen, oprijden. Op den hoofdweg werd de fiets aangereden door een auto, be- stuurd door P. R. uit Emmen. De jongens kwamen te vallen. M. werd op slag gedood. H. werd slechts licht gewond. rat zet deel van breda in het DUISTfER. Een rat, die in een schakelhuisje van het electrische net aan den Wilhelminasingel te Breda, was binnengedrongen, veroorzaakte kortsluiting, waardoor geheel het Wilhelmina- park en omgeving zonder licht geraakte. Het duurde ongeveer een kwartier eer men den stroom wederom kon inschakelen. 23 RUNDEREN DOOR BLIKSEM GEDOOD. Bij een noodweer 'boven den Meggerkoog is Maandag een bliksemstraal geslagen in een draad, waaraan 23 runderen bevestigd waren. De beesten zijn allemaal gedood. EEN DEFTIG SMOKKELAAK. Bern net gekieed heer met gabardine en bol- hoed trotseerde Vrijdagavond de zware regen- toui, die op het landjgoed Nieuiwikerk onder Goirle neerviel en stapte met moedljjken tred temgevolge van een schijnbare zwaarlijvigheid over een eenzaam pad. Platseling ontmoette fhij den ambtenaar M., die zicih ndeuwsgierig toonde naar de reden van die nadhtelijke wandeling met zulk een regemweer. Bij een begin-vlsiitatie bleek al, dat de man op borst en rug pakken sigarettenpapier had verborgen en nadat hij den ambtenaar tot bij hotel de Golf was gevolgd, begoo daar de uit- pakking van nlet minder dan 900 boekjes van dat papier, waarop een ziware aocijns staat. Deze hoeveelheid toch vertegenwoordigt een aecijns van 225 gulden. Het bleek, dat deze deftig gekleede smok- kelaar was afkomstig uit Nrjmegen, die dus ver van huis zijn geluk wilde beproeven. Dat geluk was thams niet aanwezig, evenmin als vroeger met de distilleer-fraude, waarhij de- ze-IEde persoon betrokiken was. Het zal nu een duur grapje voor hem wor- den. „WE GAAN NAAR ROME". Een 73-jarig Tegelenaar doet het te voet. Piet van Bongard uit Tegelen is per voet naar Rome getogen. Deze braive man haeft in zijn jeugd reeds ..geloopen", een edgenschap. welke hij met talrgke mensdhen gemeen had; vervolgens heeift hij vaak .gewandield" en van zijn 70ste jaar af maakt hij geregeld wandeltochten meewandeltochten van 25, 30, 40 en 60 kilometer, aldius de ,,Msb." Herhaaldelijk werd de dappere tippelaar met het een of anider metalen onderseheidings- teeken beloond en dies iweiden er glorie-ver- langens in van den Bongards ouide borst. Een wandelingetje van Tegelen naar Rome, been en terug, zou het versnaperingetje zijn, dat aan deze verlangens voldoening en bevre- digting zou sohenken. Aldus ontwierp Piet, die 73-jarige Piet van den Bongard, zijn plannetje, dat hem den weg tot beroemd worden zou banen. Hij bou-wde zioh een karretje op wielen, dat bij op reis met zicfh zou mede voeren en waarin hij rust en slaapgelegenheid zou vinden. Het vehikel werd „echt glohetrotterig" opgeschil- derd en Piet Uet zich met zijn karretje op de gevoelige plaat veneeuwigen. Duizenden foxx>-br-iefkaarten werden afgedirukt en op de bekencte ,,zoer origineele" maniter voor een clubbeltje per stuk of drie voor een kwartje aan de menigte verkocht. Zelfs werden er in eemige goedbelankte cafd's van Tegelen geld- OCCXLHI. Uit den wedstrijd om het kampiioenschap voor Zeeland 1934 een tiweetal partijtjes met zeer leerzame slagizetten (21 April '34 te Maddelburg). busjes geplaatst, waarin men een penningake ikon bijdragen tot meerdere eer en glorie van den auden tippelaar. Zoodagmiddag is Piet van den Bongard naar Rome vertrokken, na eerst in het clulb- iokaal der Tegelsohe wandelvereeniging een offioieel afsoheid te hebben gevderd. Ben escorte van bawonderaars vergezelde hem tot Belfelld. Toen verdween Piet met zijn ikarretje acliter het groen der booge boomen, langs den breeden stroom der Maas, in de richting van de Eeuwige Stad. VERDWIJNING VAN TWEE NEDEKL. DIENSTMEISJES. De correspondent der N. R. Crt. meldit: iSedert Zondagmiddag zijn twee te Brussel veiblijvende Hollandsche dienstmeisjes, de 17- jarige Antoinette Blokken, uit Heerlen en de 16y2-jarige Elze Kempers, die zich samen naar het Terkamerenbosch hadden begeven, spoorloos verdwenen. Een der meisjes, Elze Kempers, meldde zich Maandagmiddag, in ge- zelschap van twee verdacht uitziende vrou- wen, bij de dame aan waar zij in dienst was. De tiwee vrouwen eischten de kleeren op van het meisje en sloegen met haar, op de vlucht, toen de dame aanstalten maakte om de poli- tie telefonisch te waarschuwen. Het signale- ment van de verdwenen meisjes is door de politie in alle richtingen rondgezonden, daar men vermoedt dat zij het slachtoffer zijn ge- worden van handelaars of handelaarsters in blanke slavinnen. SNEEUW IN BEIEREN. Maandagavond heeft in den Allgeau een hevig onweer geiwoed, dat een groote afkoe- ling heeft meegebracht. In de bergen is tot aan de boscbgrens versche sneeuw gevallen. Dinsdagmorgen begon het ook in het dal zwaar te sneeuwen, hetgeen tot in den mid- dag voortduurde. F.F.N AANVAL IN DE KERK VAN ARGENTEUIL? De nachtwacht in de kerk van Argenteuil bg Parijs, waar thans naar men weet „de rok van Christus" te prijk is gesteld, moet in den nacht van Zondag op Maandag door onbeken- de mannen aangevallen zijn. Hij draagt er al- thans de sporen van en op den grond is bloed gevonden. Was het de bedoeling de kostbare relikwie te stelen...? De diefstal uit de Sint Baafskerk te Gent kan iemand op de gedachte gebracht bebben. Maar de boef of boeven zouden een muur van drie tot vier meter hebben moeten overklauteren of een hek met punten. DILLINGER. De gouverneur van den staat Illinois heeft het plan geopperd, dat vijf staten elk een be- looning van 1000 dollar zullen uitloven voor het in handen krrjgen, levend of dood, vah Dillinger. ONGELDIGE EXECUTIE. In Hongarije bestaat, evenals in verschil- lende andere landen, de bepaling, dat men, om in bepaalde ambten, o.a. ook het beulsambt, te kunnen worden benoemd, nooit te voren door een rechtbank veroordeeld mag zijn. Bij den beul Janos Kovacs heeft zich thans het igeval voorgedaan, dat gebleken is, dat hij reeds jaren als zoodanig heeft (gefunction- neerd", dat hij tien of twaalf jaar voor zijn benoeming wegens het een of ander onbedui- dend vergrijp, inderdaad veroordeeld werd, wat Kovacs, die thans onmiddellijk ontslagen is, verzwegen had. Waar kovacs, volgens de wettelijke bepalingen, niet had mogen worden benoemd en hij dientengevolge ook niet had mogen functioneeren, blijken de door hem uit- gevoerde executies achteraf ongeldig te zijn! DE MIJNRAMP IN ZUID-DUITSCHLAND. Omtrent den brand in de kalimijn Buggin- gen bij Freiburg (Breisgau) wordt nader ge- meld dat het lot van de in d§ brandende schacht ingesloten 86 mijnWerkers is be- zegeld. Nadat men was gedwongen alle red- dingspogingen op te geven, omdat deze hope- loos bleken, is de schacht dichtgemaakt. De chef van de afdeelingen mjjnwezen te Karslruhe, „Oberbergrat" Ziervogel, heeft be- treffende de oorzaak en de gevolgen van het ongeluk o.a. verklaard: De brand ontstond op den bodem van een schacht, die 796 meter diep is, op een punt waar een zjjgang van de schacht af gaat. Er was een breuk in den kabel gekomen en de stop van de ,,zekering" werd uit het schakel- bord geslagen. De eleotricien, belast met het toezicht op het schakelbord en een opzichter zagen, dat een steekvlam van 6 a 8 meter lengte uit de plaats kwam waar de kortslui ting was ontstaan. Door dien steekvlam werd het hout aangetast. De brand brak om 10 uur s morgens uit en Werd onmiddellijk ontdekt. Onverwijld werden de voorgeschreven maat- Wit: B .F. Mbntanari, Zwart: M'burg. J. A. v. Disoh. 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 44—39 7—12 4. 31—27 20—24 5. 34—30 14—20 6. 50—44 20—25 Juisi! Na deze afruil komt Ziwart tot een goede ontwiikkeltog van de lange vfleugel. 7. 37—31 25X34 8. 40X20 15X24 9. 41—37 10—14 10. 46—41 5—10 11. 44—40 17—21 12. 31—26 1—7 13. 26X17 llX3j. 14. 36X27 7—11 15. 41—36 11—17 16. 37—31 10—15 17. 4034 14—20 18. 34—30 20—25 19. 49- 44 25X34 20. 39X30 17—21 21. 44—40? Tat zoover was de party van weerszijden .litstekend betoandielid. De tekstzet is echter een leelijke positiefout. Veel sterker was 3126, gevolgd door 4439! 21. 22. 23. 24. 25. 26. 30—25 42X31 25X14 43-39 4742 21—26! 26X37 15—20 9X20 20—25 4—9! Keurdg gespeeklZwart verlokt Wit hler als het ware tat de foutive voortzetting 39 34. Schynbaar brengt deze zet aan Wit de winst van een sohijf, diaar 2429 niet ge- speeld kan worden. Zie bijiv. A. Wit 39—34 (Zwart 24—29); 33X24 (19X39); 28X19 (13X24) en 27—21 met dam op 4. Maar 2430 kan wfel! Zie B. Wit 3934 (Zwart 24—30); 35X 24 (19X39); 33 X 44 (Zw. 12—17!); 28X19 (13X24); met gelijk spel. Zwart had deize laatste speligang intusschen niet op het oog. Hij had veel verdier ge- keken dan Wlit, die schijfwinst meende te zien, waar hem geen winst maar algeheele vemietiiging wachtte. Wit vloog er met 39—34 dus vrij onbegrij- pelijk in. Deze zet was om twee redenen een blunder. Eerstens was er van schijfwinst geen sprake, maar daamaa&t had Wit stellig aanidactot moeten schenken aan het open vak 37, dat zoo'n groote rol speelt in de verrader- lijke ,Kikke-zeitten'zooals er hier edn voor- komt. Stand na 26 zetten. ZWART 1 2 3 4 5 wyvm'. regelen genomen. Er ontstond bij den brand spoedig een zeer sterke rookontwikkeling. De reddingsploeg, ter sterkte van 14 man- schappen, drong onmiddellijk de zijgang in, waar het vuur woedde. Daar was de rook-ont- wikkeling zoo sterk, dat men absoluut niets meer kon zien en aan reddingsmogelijkheden, ook met zuurstofapparaten, niet was te den- ken. De ploeg mijnwerkers in deze schacht, 150 man sterk, was 's morgens vroeg de mijn in- gegaan en Werkte in de buurt van de plaats des onheils. Het deel van de ploeg dat werkte in de gang v66r de plaats, waar de kortslui ting ontstond, kon naar boven komen. De dichte rook, die de zijgang introk, heeft de al- daar arbeidende mijnwerkers den uitweg af- gesneden. Zij moeten alien door den rook zijn gestikt of door het koolmonoxyde zijn vergif- tigd. Men heeft getracht reddingsploegen van de anderen kant in de zijgang te laten doordrin- Igen ten einlde langs dien weg de ingeslotene mijnwerkers te kunnen redden. De dichte rook en de steeds heviger wordende ontwikkeling van mijngas maakte ook dat onmogelijk. Er bleef niets anders over dan de schacht dicht te maken. Dat was noodig ten elnde te voorkomen dat door het voorbwoeden van den brand alle mijngangen zouden instorten Waar door alle latere pogingen tot berging, onmo gelijk zouden worden. De alarmeering vein de reddingsploeg ge- schiedde nog geen halve minuut na het uit- breken van den brand. Men trachtte nog per telefoon in contact te komen met de ingeslote- nen, hetgeen in edn geval gelukte. Latere po gingen hadden geen resultaat meer. Men kan er vrij zeker op rekenen dat de in gesloten mijnwerkers zijn vergiftigd door koolmonoxyde. Een uur na het uitbreken van den brand kon de bedrijfsleider nog den van de ingeslotenen bereiken en hem levend naar boven brengen. De man vertoonde ernstige brandwonden en was reeds zwaar vergiftigd door mijngas. Hij stierf op weg naar het hos- pitaal. Zijn lijk is het eenige wat tot nog toe kon worden geborgen. De schacht blijft 10 a 14 dagen hermetisch gesloten. Eerst dan kan men probeeren door te dringen in de zijgang waar de lijken liggen. DADEN VAN MENSCHUEVENDHEID. De lijst van belooningen door het Camegie- fomdis voor daden van mensctolievendhedd toe- gekend, die dezer dagen werd gepubliceerd, maakt in totaal van 651 belooningen melding, dlie in Zweden sedert de stichting van het fondis zijn toegekend. De jongste held is een jongen van 5 jaar, die in een brandenid huis dnonig om zijn zusje van 18 maanden te redden. De oudste is een man van 80 jaar, die ge heel gekieed in een reservoir van een celAi- koefabtieik sprong om een jong meisje te redden dat daarin was gevallen. Voorts maakt de lijst melding van buiten- gewioon mioeilijke daden van twee vlaegers van de luchtamibulance in Noordelijk Zweden, die van Baden naar Juoksingi in den Pool- kring vlogen, een afisitand van 100 mijl, om een zieken man en een verpleagstex op te nemen, die zonder eeniig ongeval naar het ziekenhuis van Boden werden gebracht. Ten- gevolige van een storm moest het vliegtmg laag vliegen, zoodat er voortdurend gevaar was, dat het met bergen of boomen in botsing zou komen. Twee prijizen uit het heldenfonds werden in 1933 aan vrouwen toegekend. Het eene geval betrefit een vrouw die, toen een man op baar dienstmeisje wilde vuren, den loop van het geweer greep en den man in bedwang hield, totdat hulp kwam opdagen, hoewel zij aeJf emstig geiwond werd. De tweede belooning werd toegekend aan de vrouw van een vissoher, die onder moei- lijke omstandagheden tweemaal te water ging om vrouwen te redden en er ook in slaagdet. hoewel zij zelf groat gevaar liep am door de verdrinkeniden amlaag getrokken te worden. HET BANDIETISME GRIJPT OM ZICH HEEN. Te New-York zag een poliitie-agent in een druikke straat een auto rijiden van welike hij de inzibteniden verdacht vtond. Hij prabeerde de auto te laten stoppen, maar de menschen die er in zaten, begonoen te schieten en het slot was, dat de aiuto verdiween nadat de bandieten diie er in zaten een politie-agent hadden doad- geschoten en voorts een anderen politie-agent een vrouw, twee jangelieden en een knaapje van zeven maanden hadden geraakt. Hierbij diienit apgemerkt, dat er onder de gewonden misschien ook zijn die door kagels van de politie waren geraakt. Denzelfden dag waren twee politie-agemten het slachtoffer geworden van een poging, om een huurkazeme te doorzoeken, in welke zij De slagzet in het volgende partijtje was van ietwat „awaarder" kaliber. Laten be- ginnendte dammers ziob het geheele slagver- loop voor het bord eens voorstellen zonder sohijven aan te raken. Het is een nuititige oefenirug! Zwart: J. Strooband, Middelburg. 47 48 3934? 27X16 28X17 16X27 35X24 waama Wit spoeddg verloor. 49 50 16—21 18—22 12X21 24—30 19X26 meenden dat twee brandstiohters zich ver borgen hidden. Een van de politie-agenten werd doodgesohoten, de ander zwaar gewond. HET KWAM NOG TERECHT. In een Bulgaarseh stadje overleed een een- voudig man in wiens testament was bepaald, dat de groote geldsammen, die in zijn huis verborgen lagen, voor liefdadiige doeleinden moesiten dienen. Ondaniks vlijitig zoeken vond men niets. Een muur werd toevallig omgehaald en men vond een aanzienlijke som ingemetseld geld. Men brak het huis nu heelepiaal af en een grodt vermogen werd verzameld. De over- ledene had geen vertrouwen gehad in banker, en beleggingen, doch wel in zijn spouiwmuren. WAT HEB JE MET MIJN MAN GEDAAN In een bioscoop van het Poolsohe stadje Da- browo-Gomicza gaf een hypnotiseur een voor- stelling. Na eenige experimenten met een be- roepsmedium noodigde hij een toeschouwer uit op het tooneel te komen. Een jonge arbei- der stelde zich ter beschikking, werd ook prompt in diepen trancetoestand gebracht en voerde eenige handelingen uit, welke hij in normalen toestand geweigerd had. Zijn jonge vrouw raakte zoo buiten zichzelf, dat ze Woe- dend het tooneel op stormde en onder de woor- den: „Wat heb je met mijn man gedaan?" met de vuist op den hypnotiseur insloeg. Het publiek was verdeeld, deels voor, deels tegen den ,,toovenaar". Er ontstond een pracht van een vechtpartij en de politie had vrij wat tijd noodig om de bewogen gemoederen tot beda- ren te brengen. En de hypnotiseur was der- mate uit de stemming" gebracht, dat hij lan- gen trjd noodig had om zijn slachtoffer" dat in diepen slaap verzonken, tijdens de klop- partij en het tumult onbewegeltjk tegen een zuil had geleund, weer tot het normale be- wustzijn te roepen. HET GROOTSTE STADION TER WERELD. Te Ismailow, bij Moskou, werd met den bouw van een Uniesportstadion begonnen. dat het grootste stadion ter wereld zal worden. De tribunes, die van beton-ijzer worden ver- vaardigd, en plaats bieden aan 140.000 toe- schouwers, zullen met graniet en manner worden overtrokken en omgeven door 65 ko- lossale granietzullen. In het centrum wordt, behalve een enorm voetbalterrein en een sin- telbaan, tevens een groot, met gras begroeid veld aangelegd, bestemd voor massa-mee- tings. Aan de kanten wordt een eennis- en 'n rijwielbaan gebouwd met tribunes voor resp. 15.000 en 10.000 toeschouwers. Voorts worden er plaatsen aangelegd voor sportoefeningen van militairen en kinderen. Onder leiding van prof. Maiseis wordt door een brigade een sys- teem van schijnwerpers uitgewerkt, die het stadion des avonds zullen vertichten. -a. BOOMEN MET WONDEN. In den ouden tijd vertelden de boomen sprookjes. Zij hadden het over leven en iiefde zij spraken over de meisjes, die onder hun kronen voor het eerst Faust hadden ontmoet, zij verklapten de hartsgeheimen van de jonge- lieden, die geduldig hadden gewacht op hun aangebedene. Tegenwoordig, schrijft de Maasbode, ver- tellen de boomen bloedige geschiedenissen en laten de boomen hun wonden zien. Elke won de in hun bast is een klein of een groot dra ma. Een drama der snelheid. Er staan eiken, die Napoleon hebben ge- zien en beuken, die zijn troepen hebben be- schermd tegen de brandende hitte. Zij dragen nu litteekens van een halve meter, van een meter en meer. Elk litteeken zegt, dat een mensch het pleit tegen hun kracht heeft ver- loren. Zij staan onverivrikt. De mensch, die er tegen aanbotste, ligt ergens op. een kerk- hof of draagt een zware kneuzing mee op zijn levensweg. De boeren van de dorpen langs de baan ken- nen de geschiedenis. Tegen deze boom is de dokter doodgereden, zeggen ze. Daarginds tegen de beuk zijn twee Amsterdammers doodgereden. En een dorp verder staat een eik, waartegen een heel huishouden is dood gereden. Er volgen bijzonderheden, want de boer let goed op, wanneer een ongeluk is gebeurd. Hij weet hoe dronken de bestuurder van den om- geslagen en verpletterden wagen was. En wd&r het feest gevierd was, dat eindigde met de doodelijke botsing. Aan de zijde vein de akkers zijn de boom- basten ongerept. Aan dien kant vindt ge nau- welijks een gekerfde letter, een gekerfd hartje. Geen enkele wonde. De eg en de ploeg won den niet. Zelfs de melkkar, de hooiwagen, de mestkar wonden niet. Wonden doet enkel de mensch, die een machine in zijn handen maar niet in zijn macht heeft. Het zijn droevige geschiedenissen, die onze boomen vertellen! SpielmanVan der Bosch, die met gelijk spel (22) eindigde. Indische Partij. Wit: Rud. Spieiimiann. Zwart: Mr. Dr. Jhr. J. H. O. van den Bosch. Den Haag, 5 Mei 1934. Wit: K. 1. 34—30 2. 30—25 3. 40—34 4. 34—30 5. 31—26 6. 26X17 7. 37—31 1i- r* 18—23 12—18 712 17—21 1—7 "12X21 21—26? En na 7 zetten ligt er een damzet gereed. 8. 3329! 26X28 meersl. 9. 30—24! 19X30 Het spel blijft gedijk, hoe Zwart slaat. 10. 35 X 24 23X34 11. 39 X 30 20 X 29 12. 38—33 29X38 Of 28X39 13. 43X1 Een meer dan verrassenrie damzet, die we al eens eerder gezien meenen te helbtoen. Kan <5en onzer lezers inlicihiten wMr? Er volgde nog: 14—20 13. 14. 25X14 10X19 15. 1—40 2—7 16. 40X1 8—12 17. 1X14 9X20 18. 30—25 20—24 Met 2 sdhtjven vdor won Wit nu kelifk. De strijd om het wereldkampioenschap is practisch beslist in het voordeel van Aljechin. Wat vender nag gesdhiedt, kan voor Bogol- jubow alleen nog de beteekenis hebben van het redden van de eer. In zekeren zin is de eer gered, doordat hij 6dn partij heeft weten te winnen. Maar een tweede winstpartij zou hem een wat beter, of minder siecht figuur doen slaan. We geven een partij uit den tweekamp 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. d2id4 c2c4 Pblc3 Rclg5 Pc3X«4 Ddlid;2 Pg8—f6 87—g6 d.7d5 Pf6e4 d5X«4 c7c5 d4d5 Pb8d7 f2f3 Dd8b6 Een mooi pionoffer, waardioor Zwart aan- val verkrij'gt. 9. f3Xe4 Rf8—g7 10. 0—00 Db6a6 11. b2b3 De eenige zet am den pian te houden. 11. h7Ih6 12. Rg5h4 b7—b5 Aldus gaat Zwart ten aanval. Op cb5: zou volgen Da3t, Kbl, c4, bo4; Pc5, met gewel- dige aanval. 2Sou die succes hebben? Wit voorziet waarsohijnlij'k niet Zwarts volgende zetten. 13. e2e3 Pd7-b6 14. 04X1*5 Da6a3f 15. Kclibl Pb6Xd5 Wit kan niet nemen. Op Dd5: volgt Db2 mat; op ed5: voigt Rf5f. Rd3, Rd3: en Dd3: maakt het mat op b2 weer mogelijk. Bovem- dien dreigt Pc3f- 16. Pgl—e2 Dekt het veld c3. 166—° Nog steeds kan Dd5: niet evenmin als ©d5: 17. Dd2cl Da3b4 Op ed5: volgt weer Rf5 en wint; op Td5: volgt nu De4:f en Dd5: Del—c4 Db4Xc4 lb3Xc4 Pd5X®3 Tdld3 Pe3Xc4 Kh4Xe7 Tf8e8 Als Wit nu Rc5:, don Te4: met gelrjik mate- riaal en beteren stand voor Zwart. Pe2g3 Pc4e5 Vragen,' deze rubriek betreffende kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. EIGENAABHIGE PROEVEN MET BROEDEBSREN. Is aard-eiectriciteit van invioed Omstreeks 1820 zijn er door een Fransch onderzoeker in Amiens eigenaardige proeven genamen met eieren waaruit bleek, dat eieren die gebroed werden met uitsluiting van ver- binding met de aarde zich geheel anders ge- droegen dan eieren die met de aarde jn con tact bleven op de een of andere manier. Dergelijike proeven zijn nu onlangs herhaald met planten en dieren. Granen die in potten uitgezaaid zijn groeien verschillend al naar- mate deze potten verbinding hebben met de aarde of niet. Bij muizen die met teer behan- deld zijn ziet men kankergezwellen optreden, bij muizen die van de aarde geisoleerd zjjn treden deze kankergezwellen minder hevig op. Ook bij geraniums die met gezwelvormende bacterien besmet zijn deed zich dit verschgn- sel voor. Eenige Fransche onderzoekers hebben nu de proeven met broedeieren herhaald. Hierbjj werd de eene machine geisoleerd door haar op voetstukken van glas en parafine te zet ten, terwijl bij het keeren der eieren deze ook alleen met rubberhandschoenen aangepakt werden. De andere machine met eieren van den zelfden foktoom werd gewoon op den grond gezet. De proef werd viormaal her haald met het eigenaardige resultaat dat de eieren die gewoon bebroed werden, uitkwa- men op den 20.9sten, den 20sten en den 18.75- sten dag, terwijl de eieren die geisoleerd be broed werden pas uitkwamen op den 22.5- den, 23.5den en 22.7den dag, dus ongeveer 2 dagen later. Bij eieren die in Juni bebroed werden en die siecht bevrucht waren, bleek de eene helft die normaal bebroed werd 50 pet. uitkomst te geven en de andere helft, die geisoleerd be broed werd, gaf heelemaal geen resultaten. We hebben hier dus eigenaardige feiten voor ons, die men niet direct verklaren kan, doch die er op wtjzen hoe de broedresultaten afhankelijk kunnen zijn van bepaalde facto- ren die er op berusten of de eieren al of niet in contact met de aarde staan. Men zou dus moeten vermijden broedmachines te plaatsen op voetstukken die de electricteit niet gelei- den. 'Het isoleeren van de aarde houdt dus de ontwikkeling van de kiem tegen en daardoor zal in het tweede geval, bij zWakke bevruch- ting, de ontwikkeling heelemaal ,,in de kiem" gesmoord worden. Dit nu zijn hoogst interes- sante en vreemde nieuwigheden gebleven, hoewel men reeds meer dan 100 jaar geleden in Amiens proeven nam in deze richting. Maar het wurdt nag interessanter als we der- gelijke berichten gaan combineeren en zoo las ik onlangs in de ^Nieuwe Rotterdamsche Oou- rant een bericht van den Parijschen corres pondent dat luidt: „Eenigen tjjd geleden is gemeld dat in de stad Le Havre een onder- zoek wordt ingesteld naar de uitwerking der aarde-uitstralingen in verband met de zoagft- naamde kankerdistricten, dat zijn dus plaat sen waar de kanker heiviger dan elders woedt. Onder deze zones stroomt water van niet op- gevangen bronnen. Voorloopig kan niet anders gemeld worden dan dat het onderzoek voort- duurt. Een studiegroep omtrent radio-tellerie van Havre is gevormd. Het aantal leden be- draagt tiwintig Hier meent men dus verband te zien tus- schen de aard-uitstraling en bepaalde ziekten bij den mensch. Voorloopig heeft het voor ons nog geen praktische waarde, maar toch gaat men, als men het heeft over de betere resul taten van het broeden onder hennen, aan van alles denken en komt dan ook op de directe uitstralingen der aarde. Nu nog even een kleine practische wenk, nu we weer op de broedhennen teruggekomen zijn. Ik heb er op gewezen van hoeveel be- lang bet is te zorgen dat de hennen vrij zijn van ongedierte en aangeraden met insecten- poeder of een lapje antiparasit. Nu wordt er tegen ongedierte ook Wel eens blauwe zalf gebruikt, een mengsel van kuik met vaseline. Smeert men een erwtgroot stuk onder de vleugels en rondom de cloaca-opening van een kip dan verdwijnen de luizen. Doet men dit echter bij broedhennen, dan worden de kie- men in de eieren ook gedood door de kuik- dampen. Dit middel mag dus bij broedhennen niet toegepast worden. Dr. TE HENNEPE. bevrijd heeft. 23. Td3id8 De eenige manier am toren, raadsheer en pian c5 tegelijik te dekken. 23. Te8X<18 24. Re7Xd8 Rc8—e6 25. Rd8—a5 Pe5c4 Dreigt o.a. Pa3f en Ra2; 26. RiflX«4 Re6Xc4 27. a2a4 Niet b5(b6 wegens T!b8 met pionwinst. 27. Ric4b3 28. Thl—cl Rlb3X»4 29. TclX«5 Ta8b8 Nu wint Zwart een pion. 30. Kbl—cl Tb8Xb5 31. Tc5c8f Kg8to.7 32. Ra5c3 Tb5—b6 Dreigt door Tc6 de torens te ruiien, wat voor de sterkste partjj altijd voordeelig is. 18. 19. 20. 21. 22. Niet Te7Td8f en Rc4waama Wit zich 33. Rc3X'g7 Kh7Xg7 34. Tc8a8 a7a6 35. Ta8a7 Ra4—b5 Nu kan de toren A <1> 36. Kcl—d2 Tb6d6f 37. Kdl2e3 Td(6d3f 38. Ke3f2 Td3—d2j- 39. Kf2f3 h6h5 Dreigt het paard naar hi te drijven. 40. e4>e5 Dreigt daartegenover e5e6. 40. Td2d7 41. Ta7X>d7 Wit moet ruiien, want op Ta8 voigt Rc6f. Na torenmil is het spel afgeloopen. 41. 42. 43. 44. 45. 46. Rb5X<17 Rd7c6f a6a5 a5a4 Rc6d5 Pg3fl Kf3f2 Pfl—«Jl2 Pd2c4 Pc4a3 Niet te vendrijven. Maar nu speelt Wit met een paard minder. 46g6—g5 47. g2ig3 Kg7g6 48. Kf2e3 Kg6—f5 49. Ke3d4 Rd5—e6 Nu moet Wit den pion e5 loslaten: 50. h3, h4!, 51. g4f, Kf4 of 51. gh4: gh4: en Wit moet zetten; bovenidien dreigt de zwarte koning naar g3 te gaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3