Landbouwberichten Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten HONTENISSE. KLOOSTERZANDE. TERHOLE. OSSENISSE. taa&r le plaats in dozen Rang te handhaven. Bravo ,,Ajsaf". 2de afdeeling. ,,Zinigt den Heere eten nieuw lied" van Zaamslag, direoteur de deer H. Wisse. verkreeg 227 punten le prijs, wordt dus geplaatst in de liste afideeling. Deze ver eeniging werd cio. 3 in haar afdeeling, het was voor haar oak een groat succes en de kroon op haar werk, Excelsior'' van Ter Neiuzen, directeur den Sheer Aug. Eeckhiaut, behaalde 220 punten, late prjjs, wordt dus ook geplaatst in de lste aifdieeidng, zij wordlt no. 5 in haar afdeeling. Gezien het felt dat na Januari een 20-tal nieuwe leden zioh lieten inschrijven als lid kan zij met voldoening op dozen uitslag terug- zden. Wanneer de samenwerking tusischen tfirecteur en leden zoo blijft, dan zal zij haar naam nog meer eer aandoen. 3de afdeeling. ,,Ter Neuzensch Chr. Man- nenkoor" van Ter Neuzen, directeur de heer P. Vergouwie, behaalde 182 punten, 2de prijs. Daar deze vereeniging vOor de eerste maal aan een concours deelnam, kan ook zij met genoegen op diit behaalde resultaat terugzien een volgenrie maal beter. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zioh hoog ge- houden. De indeeling bij den Ring heeft met dit nieuwe puntenisttelsel een groote verandering ondergaan en ziet er nu als volgt uit: Afdeeling uitmuntendli. A 2 vereenigingen. lste Afldeeling 6 2de 16 3de 12 4de 1 AANVRAAGFOKMULUiREN GARANTIE OP STTKERIilETEN. Naar wij vememen, zijn de aanvraagfor- mulieren ter verkrijging van garantie op suikerlbieten, door de Commissie inzake Steun aan die Suikerbietenteelt te Bergen op Zoom, aan de aldaar bekende adressen verzonden. Onder de aandacht van hen, die geen aan- vraagformulder hehhen ontvangen, wordt ge- bracht, dat zij, indien zij reeht hebten op teelt van garanjtiebiece.o, zich kunnen wend an tot de tie lenagent'® voor het verkrijgen van het formulier, daar niemand garan.tle zal ont- vangen, indien zijn aanvrage niet bij die Com- mif'Sie te Bergen op Zoom is ingediend. He is noodlig dat de in het formulier ge- st- de vragen, diadelijik en vollediig warden ir.gevuld en onderteekenid. L e aanvragen moeten v66r 26 Mei a.s bij Ie de commissie te Bergen op Z.om inkon.en, daar geen rekening zal wondlen gehouden met formulieren die na dien daitum worden inge diend. Oplichting. Wederom heeft zioh een geval voorgedaan, waarbij 'n steuntrekker de gemeente trachtte te benadeelen door een onjuiste opgave zijner verdiensten. Tegen den betrokfceme zal een vervolging worden ingiesteld. Werkloosheid. Brj den agent der arbeidsbemiddeling staan momenteel hondertd werkloozen ingeschreven n.i. 83 landarbeiders, 11 transportarbeiders, 2 timmerlieden, 2 metselaars en 2 fabrieks- arbeiders. (Ingez. Med.) Duivensport. De duivenmaatschappij ..Herleving" alhier gaf een prij3vluchit uit Arras. De prijzen werden geiwonnen door: 1, 40, 45 Jules Eve- raert uit de Kwikstraat; 2, 16, 39, 41, 42 Atoms Neve van Walsooren3, 5, 12 P. de Roos van den Groenendijk; 4, 6, 7, 14, 15, 29 Ed. Aarssen alhier; 8, 17, 25, 44 Des. Aars- sen; 9 L. Kindt; 10, 19, 26, 30 G. van Kam- pen alien van den Groenendijk; 11, 34 Gebrs. Maas uit de Waterstraat; 13, 23 Gebr. Ool- paart van den Groenendijk; 18, P. Maas uit ■de Langemimt; 20 J. Sponselee van Krever- hilie; 21, 28 R. van Kampen uit de Lange- miunt; 22 Le. van Dorsselaer van den Groe nendijk; 24 31, 33, 36, 37, 38 Jules Vereecken vac den Kruisweg; 27 Rene van Dorsselaer van den Groenendijk; 32 G. Sponselee van KreveriMLle; 34, 43 Jac. Neeteson alhier; 46 Alph. van Jole van den Groenendrj'k Emmabloempje. De Emma-ibloempjeisverkoop ten bate van de tulbercutase-bestrijding heeft opgebracht die som van 20,15. Onderzoek verlofgangers. Het jaarlijksoh onderzoek der groot-verlof- gangers (licihtingen 1922 en 1925) zal voor deze gemeente plaats hebben ten overstaan van den Inideelingsdisfcricts-Oommandant op Vrijdag 29 Jiuni 1934 te Kloosterzande in de O. L. school aan de Molenstraat Fraude. Alhier werd door de kormniezen in beslag genomen eefl hoeveelheid reuzel, die fraudu- leus werd ingevoerd. Tegen den vervoerder werd proces-veilbaal opgemaakt wegens over- trediing der Crisis-Zuivelwet. door belanghebbenden op een juiste en alien bevredigendO wijze kan worden uitgevoerd. Hoe uit deze gedachte ten stotte de beide bovengenoemde vereenigingen zijn in het leven gekomen, wordt zeer uitvoerig beschreven door den oud-idirecteur der organisaties Dr. Ir. V .R. Y. Croesen in het eerste hoofdstuk van de beide Gedemkboeken, dat in beide geheel gelij'kluidend is. De eigenlijke gesdhiedenis der vereenigingen wordt in de verdene hoofd- situkken dier gedeoklboeken behandeld. Deze zijn geschreven door een der hoofdamlbtenaren den heeF R. W. van Wieringen, die ook het eenige maanden geleden verschenen Gedenk- boek van Cenitraal Beheer bewertote. Bvenals dit Gedenktooek, van welks ver- sohijnen wij destijds melding maakiten, zijn ook deze Ibeajde boeken keurig en met zorg uitge- voerd, het drukiwerk door de firma Mouton, Ts-Gravenhage, het binjdwierk door de firma Wohrmann te Zutfan. Zij Ibevatten naast een aantal portretten en illustraties, eenige sta- tis/tische gegevens en een register, dat het naslaan zeer vergemajkkelijkt. De gesdhiedenis der vereenigingen is over drie hoofdstukken verdeeld: het eerste be- handelt de opridhting en de grondislagen waarop de regelingen berusten; het volgende de gesohiedenis dter vrijiwiliige verzekering van 19091923 en het laatste die der wette- lijke verzekering van 1923 tot op heden, toen de vereenigingen waren toegelaten om als bedrijfsvereenigingen de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet uit te voeren. Vermeiden wij nag, dat in het Gedenkihoek van de Tuinlbouiw-Onderlinge de Voorzitter vac hot bastuur na het voorwoord van de directie een kort inleidend woordt heeft ge schreven getiteld ,,Zelf doen'en dat het Gedenkboek der Centrale Landbouw-Onder- linge op dezelfdie wijze door den voorzitter van het College van Oommissarissen, den heer KGzn. de Boer, die ook dezer dagen zijn zil- veren jubileum als voorzitter der vereeniging herdenkt, bij den lezer wordt ingeleid. In een stotiwoord wordt gewezen op den grooten voorsprong, dien de particuliere uit- voeringsorganen steeds hebben op de ambte- lijike en worden naast elkaar gesteld de ongevallen- en de ouderdoms- en invaliditeits- verzefkerinig op het platte land. De eerste was zoo populair en gewaardeerd, dte laatste, die het ondamks de groote propaganda van regee- ring en Raden van Arbeid, diet voider heeft kunnen brengen, dan dat men haar ziet als een wettelij'ke verzekering, waarvan het nut, dat zij voor den lanidarbedder heeft, niet in verhouding staat tot de kosten die de werk- gevers er voor moeten oplbrengen wat uit- sluitend geweten moet worden aan bet ont- breken van de practische mogelrjikheid voor de risico-overdraciht, die de Tweede Kamer indertijd nadrukkelijk gewild heeft. Ten stotte wordt gewezen op den beiang- rrjken invloed, dien de beide vereenigingen ontegenzeggelijk hebben gehad op den ont- wikkelingsgang van de sociale wetgeving in ons land. De beide boekwerken vormen weder een belangrijke bprage tot de gesohiedecis onzer sociale verzekering. DE CENTRALE LANDBOUW-ONDER- L1NGE EN DE TUINBOUW-ONDERLINGE JIJBILEEREN. De vereenigingen ,,de Centrale Landbouw- Onderlinge" en „de Tuintouw-Onderlinge aangesloten bij de Oooperatieve Vereeniging Centraal Beheer" te Amsterdam zullen dit par 25 jaren bestaan en hebben ter herden- king van dit feit elk een Gedenkboek in het licht gegeven, waarin de geschiedenis van deze voor on'ze Sociale verzekerinigswet- geving zoo belangrijke vereenigingen uitvoe- rig is beschreven. De angst, die in d'e eerste jaren dezer eeuw in land- en tuimlbouwkringen bestond, dlat ook zij zoutden worden belast met een wettelijke ongevallenverzekering naar het model van de Ongevallenwet 1901, uitgevoerd door een Rijiksorgaan met al de administratieve gevol- gen daarvan en in het bijzohder de indiecing in 1905 van een ontwerp Landibouwongevallen- wet deed het besluit ontstaan zelf de handen aan den pioeg te slaac en vrijwillig een onge- vallenverzekering -tot stand te brengen, die den arbeider in het land- en tuimlbouwbednjf de voordeelen van een goed gefundeerde ongevall enverzekering zou gevec en aan releering en volksvertegenwaordigmg het bewijs te leveren dat de sociale verzekering BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 7 Mei 1934. Menier, Ge kunt me geleuven of nie, maar d'n Fielp is weer bezig! Ein as ik zeg ,,weer bezig"i dan begrepte gij al lang, dat ie weer aan 't ,,hor- geliseeren" is. Organiseeren zit 'm in z'n bloed as, as, ja as 'n suikerziekte, zouw ik haast zeggen. D'n eenen keer treedt de kiwaal weer's wat haardnekkiger op dan d'n aanderen keer, maar vrij is ie er nooit van! En op d'n oogenblik schijnt ie't al koliesaal te pakken te hehhen. Misschien zit 't m ok in 't krachtige veur- jaar. De jongere gasten slaan dan aan 't vrijen of aan 't versjesmaken de ouwere worren actiever op 'n aandere manier, maar normaal is er ginmensch, as de jonge blaaikes aan de boomen komen. 'k Had 't al 'n paar dagen in de gaten, dat er mee d'n Fielp wa gaande was. Ge kunt da dalijk merken aan z'n brood, 't Was de leste dagen geregeld veul te zwaar gebakken. As Trui de botrammen af- snee, dan sprongen 'de glashaarde korst- sehelffers onder d'r mes omhoog; tikten teu- gec 't raam; sprongen in de koffie en Vrij- dagmergen sprong er zO'n venijnig, glashaard krumeltje sjuust in m'n linkeroog. D'n last die 'k da&r van heb g'ad, is niet te beschrijven, 'ik Wier d'r kompleet wild van. Eindelijk hee Trui 't er uitgevischt. Eerst stak ze drie keer acbter mekaar mee d'r vierkaante, zware vinger in m'n oog ze was zenuwachtig natuurlijk, waant ik foeter- de as 'n hohdje dat over z'n pootje gerejen is toen veegde ze d'ren bril nog 's schoon en eindelijk zee ze: ,J>lijf nouw zoo zitten, ver- ruurt oew nie, 'k zie 'm!" Ja, verruurt oew nie! ,,Schiet toch op, sala mander!" kafferde-n-ik. Maar ae dee't 'beste, dat er te doen was, ze zweeg, gong naar de mooie kast, haalde-n-er 'nen schoonen zakdoek uit, en eindelijk, mee 't puntje van dieen doek, sloeg ze da Fielp- sche, serpenterige kortsje aan d'n haak. 't Eerste wa 'k doch was: ,,'k zal 't bewa- ren en Zondagmiddag dieen meelzak onder z'n kokkert draaien." Maar meteen heurde-n-ik Trui zeggen zien kos ik nog niks, ,,©cherme, wa-d-'n kouwe druktes om niks. Kek 's, kek nouw is, schreeuwlillijk, hier is 't nouw!" „Wacht maar", zee ik, met m'n oogen knip- perend lijk 'n schuw veugeltje: „wacht maar, as er bij jou 's 'n haalf tervebrood in oew oogen springt! Dan is 't mijn beurt om te ope- reeren, klapmuts!" „Is da m'nen daank.. ,,Ocherme, nimme nie kwalijk! Hb'k oew nog nie bedaankt IVel bedaankt horre, om- da ge mee al oew vingers tegelijk in m'n oog hebt zitten klaaurwen; veul, veul bedaankt en tot wederdienst bereid, horre!" Toen wenschte Trui me iets, da nog ewer is, dan 'nen heelen broodwagel in oew oc#m, en da schrijf ik dus niet op! 's Middags, as ik van de stad kwam, mee d'n groemteniwiageldan kwam 'k de Fielp teugen op d'n weg, mee z'n hroodsjees. Z'n pSrdje sukkelde slaperig over de keien mee de teugels slap op z'n dek. En d'n Fielp „koetsierde" in zwaar gepeins, z'n haanden tusschen zijn kojeen hangend en z'n petje op z'n neus. Van verre zag ik al, dat ie zat te „horgeliseeren". Vlakbij gekomen gooid-n-ik 'm 'nen verlep perden krop slaal op z'n oogen. Hij schrok en...... nog veur ie me gezien had, wenschte-n-ie me 't zelfste as Trui 's mergens gedaan had. Maar eh 'k dde 't nie. ,,Zoo' snertbakker", riep ik: ,,wa voerde gij weer in oew schild? Waarom dugt oew brood de leste dagen weer nie? Mot Hulvenhout soms weer hekselsior?" Hij grijnsde, d'n bobbert. Knipte 'n ogske, zwaaide lui z'n zweep ensukkelde verder. Dat had ie me nog nooit geleverd! Deurgerejen as er klachten over 't brood waren... Een van de tweeof we hadden'm al te dik- kels opgezeed as broodleverancier, zood'at da gin indruk meer op 'm mokte, of hij broeide iets uit, dat 'm zwaar interseerde. D'n aanderen dag was 't brood onmeuge- lijk! Dus hij zat op iets bezonders te broeien! Gisteren, Zondagmiddag, as de propclub bij mekaar was in ,,de Gouden Koei", kwam de oplossing. Tnplek van de kaarten te geven zat ie er mee te kneeen en te friemelen, te douwen en te plukken, dat d'n stok versleet, zonder ge- ibrukt te worren. Hvj had iets. ,,Joep" zee-t-ie teugen d'n jongste, virtig is d'n Joep: ,,Zeg, Joep, hedde gij van de week niks bezonders ontvangen van Frijters (Da's de post.) „Ikke nie", zee d'n Joep: „hoezoow?" „Oem", zee d'n Fielp) dieppeinzend, deur 't blaauwe horreke over d'n weg; „niks ont vangen, oem!" „Gin bal", zee d'n Joep: „Ja toch!" D'n Joep schrok wakker: „Jaa?" „Invulbijet van de belastings." ,,Loop", zee d'n Fielp) „is da wa bezon ders?" Toen keek ie d'n Joep mee 'n veulbeteeke- nend oog aan, van onder z'n wenkbrauwen en mee z'n lippen vast op mekaar genepen. Wij begosten te begrijpen, uit welken hoek d'n wind waaide. Veural toen ie teugen d'n Joep zee: ,,'nen prikketanus, Joep?" (Da's soldatentaal, ziede Nouw, da's zekers tien jaar gelejen, as 't tenminste ooit gebeurd is, dat d'n bakker d'n „Snotpiek" iets aanibod. Waant as regel, Scheldt ie 'm zwart. En't geval moest in verbaand staan, mee d'n dienst. Jaha! D'n militairen dienst! Waant ge mot we ten, dat die twee, ondaanks 't groot verschil in leeftijd, ennigte maanden samen gediend hebben. In de mobilisatie. D'n „Snotpiek" as onderofficier en d'n bak ker, die z'n vader had kunnen zijn, as soldaat. Ik geleuf dat d'n Edelachtbaren Fielp, toen was ie al Raadslid, da nooit goed hee kunnen zetten van d'n Joep, dat d'n Joep zoo „hoog" was, in d'n dienst. Maar leut hebben we 'r genogt om g'ad, da beloof ik oew! 't Was d'n Fielp z'n eigen schuld, Hij had gelijk mee ons, mee d'n Blaauwe en mij, mot- ten dienen. Maar as meester-bakker, hij was al heel vroeg getrouwd, 't vereenigen zat 'm al jonk in z'n bloed maar as meester- bakker had ie 't klaar gespuld, om van jaar tot jaar uitstel te krijgen. Wei 'n jaar of acht achter mekaar! Toen vonden de militaire autoriteiten toch eindelijk dat d'n bakker 't wel 'n bietje al te bruin bakte (sjuust as van de week!) en toen hielp er gin moederlievekemeer aan en hij wier piot. Ze prakkizeerden 'm in de militaire bakkerij 'nen gemeenteraad houwen ze 'er in dienst nie op na, dus hij edelachtbaarde nie, maar bakte veur z'n vaderlaand. Trjd om kurperaal te worren had ie nie, hij had te veul omkijkens naar d'n kuch, dus in den mobi lisatie kwam ie nog 's aan de beurt, 'n haalf jorke maar trouwens en viel ie onder commandoow van d'n Joep! „En zes maanden laank", hee de Joep ons destijds verteld: „zes maanden lang, had dieen vergimden bakker 't vertrapt, om ser geant" te zeggen teugen d'n Joep. 't Was al- tij „Snotpiek" veur en „Snertpropper" na. Waant ons propclub bestond al, ziede! As ge nouw nagaat, dat d'n bakker z'n strijdmakkers allemaal 'n jaar of dertig wa ren, en veur d'n Joep z'nen doen (die twintig was) betrekkelijk al „ouwe mannen", maar dat d'n Fielp, die toen al 250 pond woog, naar de virtig jaren liep, dan verstade gij, dat-ie aan dieen Fielp, d'n grotvader van de com- pie, al 'nen hdel eigenaardigen soldaat had. Passen dee 'm niks! 'n Gelid maken mee dieen bakker d'r in, was 't onmeugelijkste werk, waar 'nen ginne- raal nog gin kaans veur gezien had. Waant d'n Fielp z'nen buik, stak altij, as 'n bakkers- wagieltje maar veuren. Z'n piiesiemuts, veul te klein, glee geregeld van z'n moedernaakte test, die toen al net zoow kaal was, as nou'w, en as d'n Joep commandeerde„Beekers, trek je pens in", dan riep d'n Fielp: „Joep, wa zijde toch 'nen verwaanden Snotpiek!" Eenen keer, mee 't 6erpeljassen, was d'n sergeant, Joep, in de kuip gevallen. En ,,toe- vallig" in de kuip van den Fielp zijn ploeg! Niemand had 't gedaan, natuurlijk. Op zukke momenten, zijn de Neerlaandsche wapenhroe- ders, altijd echte breeders! Ze verraaien me kaar nie. Is 't nie uit broederschap, dan toch uit aangst veur de gevolgen van de broeder schap Hoe dan ook, toen d'n majoor over de plots gekomen was en mee edn oogopslag de on- schuldige tronies had gezien van de ijverige derpeljassers en hij dus begreep dat er wa-d- aan d'n knikker moest kleven, toen was ie wa dichtenbij gekomen en had ie bespeurd, dat d'n sergeant 't water uit z'n broekspijpen liep. Wat 'n heel ongewoon ,gezicht is, in d'n dienst, waant z66w koUesaal wordt daar nie gezwee- ten, al klagen ze altij. „Wat is dat sergeant?" had d'n majoor gevraagd. ,Watte majoor?" Watte...Bela...tafel", (za'k er maar van maken) „Bla... je opoe> sergeant!' ,,Oow, datte majoor! Da's water majoor |,Hede is dat water, sergeant? H6d...! En hoe kom je zoo bewaterd, sergeant?" „Gestruikeld of zoo iets, majoor, in die kuip, majoor!" De majoor sprak mee d'n Joep, maar hij kedk naar de „onschuldige postzegels", van die al te ijverige ploeg, die jaste, of ze t veur moeder-de-vrouiw dee. ,,Dus gestruikeld of zoo iets, sergeant?" „Sjuust, majoor!" ,,Dan zullen we dat „zoo iets" even nader onderzoeken op 't bureau, sergeant. De kap- tein is daar nog, dus dat treft net, hd, ser geant?" „Da treft bezonderst, majoor." ,,Laat dat zopdje aantreejen, sergeant." Afijn, om kort te gaan, toen 't „zooike" bij d'n kaptein stond, viel de meeste verdenking op d'n Fielp, omdat ie er 't onschuldigste uit- zag. ,,Heb jij den sergeant in de kuip gegooia, rolpens", vroeg d'n kaptein aan d n Fielp. „Pfoe" dee d'n Fielp onnoozel: ,,pfoe, ik zal daar d'n Joep in 'n kuip Water neer- leggen. Neee, kaptein, gin haar op m'n hoofd." (Nouw da zweren bij z'n haar... dat ie nie had, stond d'n kaptein niks aan! „D'n Joep...? Wie is dat, rolmops?" „Dieen Snotpiek daar", zee d'n Fielp en hij wees nadrukkelijk naar d'n sergeanit. .Snotpiek!? Zegges!" D'n kaptein sprong van kwaaiigheid omhoog. „Daar hoefde nie kwaad om te worren, kap tein", zee d'n Fielp. „D'n Joep is d'n grotsten snertpropper van Ulvenhout en ik ken 'm al langer dan gij, horre! Ojee, as ik oew die stuipen allemaal moest vertellen, dan zouw- de net zoow stomveriwonderd zijn, as heel de Ulvenhoutsche propclub, da ze zo'nen snotkop hier veur vol aanzien en serzaant gemokt em- men!" Natuurljjk zouw 'n aander heel dieen zin nie af kunnen draaien bij d'n kaptein, maar d'n Fielp, ge'boren veurzitter as ie is, kan 'n heele verg-adering hebben, horre. En hij kwekt wel tien kapteins onderstenboven. Toen keek ie naar d'n sergeant en vroeg: Begrepte gij 't zelf, Joep?" ,,Neee, Fielp", zee d'n sergeant, die heele- gaar onder d'n indruk van z'nen Ulvenhout- schen veurzitter gerokte: „en ik zal best ge struikeld zijn, denk ik!" Toen wier da verkske daar effen op z'n Ul- venhoutsch verder gewasschen. Daar was gin tusschenkomen meer aan; veur ginmensch, veur ginnen kaptein en veur gin tien majoors. ,,Zoow, denkte gij da?" zee d'n Fielp vuil: ,/wel wel! Dan zal ik jouw vertellen, da-d-ik 't nie denk, maar heel goed weet. Ge zijt gestruikeld, suffert! Over mijn stelten! En as ge me da nog 's levert, dan staamp ik jou vierkaant de propclub uit, begrepen!" Amico, de insubordinatie was z6ow gewel- dig, dat d'n kaptein gin kaans zag, om d5-d- op pampier te brengen. Hij schupte-n-'t beele zooike uit z'n kan- t'oor! En as ze buiten stonden, dan heurden ze 'm lachen, dat d'n Fielp ongerust wier. Waanthij had veul op mee z'nen kap tein, omdat ie nog al 's verlof kreeg, veur z'n bakkerij of raadslidmaatschapWa-d-et zelfste was, 't ging er om, om op Ulvenhout te kunnen proppen! Nouw ben 'k vol geloo- pen, zonder da 'k nog verteld heb, wat er in d'n Fielp z'nen kop rondspookt. Maar 't is iets bezonders. 'n Nationaal plan! Aste- blieft! Ge heurt er meer van. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRe. BEDROG MET MARGARINE. Te Oud-Gastel is de politie op het spoor giekomen van een emstig geval van bedrog met margarine. Zekere P. K. werd vac smokkelarij verwadhit; men ging zijn gangen na en betrapte hem b(j het verkoopen van margarine aan den winkelier J. V. Deze iftargarine was evenwel verpakt als Blue Bamd-margarine, wat voor de politie aanlei- dicg was, de C ris is -zuiv el central e in den arm te nemen. Deze onderzocht de boter en be yond dat de margarine waarschijnlijk uit Belgie was binnengesmokkeld. De verpok- kriinig bleek te zijn vervalsdht, evenals bet rijiks-botermerk, waarvan de pakjes waren vooraien. Bij een huiszoekdnig in de won tog van K. kwam nog een voorraad margarine voor den dag, welke in beslag werd genomen. K. is daarna in hechtenis genomen en overgebracht naar de marecbaussdekazeme te Oudenboscb. Men vermoedt hier met een uitgebneide organisatie te doen te hebben. Het onderzoek wordt verder voortgezet. WAANZINNIGE RIT. De 20-jarige tuinderszoon De J. te Honse- lersdijk startte in de garage van zijn vader met een auto. In een vlaag van waanzin, alidus de „Res.", reed hij door de geslotec garage-deiuren heen. Met een vaart van pl.m. 80 K.M. reed hij over Kwinitsheul en Waterin- gen. De heer V. uit Naaldiwijk wist met zijn auto hem te passeeren en zette hij zijn wageo diwars over den weg en versiperdie daardoor de J. den weg, die dan ook stxxpte. Po®2e- agenten konden hem met de ruinate moeite inrekenen en de J. werd naar de Ramaer- kliniek weggebraoht. Des morgens had de J. reeds ds. de Graaff een pak slaag taegediend. Aan de J. had men eerdier weinig ktmnen bespeuren. AUTO VOL GOEDEREN GESTOLEN. Een brutale inbraak is gepleegd in het heerenikleedingmagajzijn van de firma H. Hij- mans en Co., wiens pakhuis iis gelegen ajan het Groote Kerkplein te Rotterdam. De die- ven, die inruiddels gepakt zijn, hebben daar een auto vol rollen stof meegenomen, zonder dat omwonenden of voorbij gangers daar iets van onltdekt hebben, ofschoon de plaats van het misdrijf in de didhtbevolkte binnenst^ is gelegen. Door inklimming hebben de inbrekers zich toegang verschaft tot het gebouw. Zij hebben er zooveel rollen stof uitgebaald aLs zij hebben kunnen laden. Het juiste aantal is nog niet komen vast te staan, evenmin als de geza- menlijike waarde. Toen het personeel des ochitends in dienst kwam, bleek de vermissing. De politie leidde het onderzoek naar het Boezemkwartier (in het Oosten), waar eenige ongucstig bekend staande persomen een pak huis hadden gehuurd. Tientiallen rollen stof van de firma HijmaAs lagen in het pakhuisje opgeslagen. Alle zijn in beslag genomen. tommiddels zijn gearresteerd een 50-jarige schoenmaker en een 33-jarige varensgezei. Zij worden van deze inbraak verdacht. NA DE KERMIS. Toen Maandagavonid na aftoop van de ker mis te Belen de 23-jarige wagenmakers- kneoht Boer, per fiebs een meisje naar huis ^(ou brengen, werd hij, aoo mie|dt het ,,Nwisbl. van het N." ,bij de brug over het Homanskanaal te Smaibroek door een paar tot dusver onibekend gebleven jongeiui opge- wacht, van wie een B. oniverhoeds met een mes een diepen steeik in den rug toebracht, ter hoogte van de longen. Boer had nog zooveel kracbt, zioh zelf naar het huis van dr. Meijering te begeven, die hem vocrloopig verbohd. Op dokters advies is B. daarna onmidldellijk per auto naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen vervoerd. DRIE GOUDEN" BUURLIEDEN. Te Naaldjwijk doet het zich wel bijzondere geval voor, dat drie geburen dezer dagen hun gouden huwelijiksfeest vieren. Het zijn die ecbtparen Van der Beek(Karreman, Van Dij'k -Van Riin en nogmaals Van Dijk—Van Rijn die hun 50-jarige edbtvereeniigng vie ren. Waar ecbter de herdenkingsdata eenige dagen verschillen, zal 't vreugdegeschal er in deze omgeving eenigen tijd niet van de lucht zijn. En ter volledige mededeeling zij ver- meldt, dat de totale nakomelingschap van deze driie ecbtparen 119 bedraagt. WRAAK VAN INBREKERS. Een directeur ontdekte in zijn kanitoor aan de Lauriergracht te Amsterdam, dat daar in den afgeloopen nacht was ingebroken. Waar- KON SLECHTS LOOPEN MET EEN SLAKKENGANG 60-jarige hopeloos door rheumatiek Nu weer geheei in orde (Hier volgt een hoopvolle boodschap voor alle lijders aan rheumatiek. Kon iemand in een hopeloozer toestand zijn dan deze vrouw was wie kan blijder zijn dan zij nu is: .,Meer dan 18 maanden lang was ik kreu- pel door rheumatiek in de knieen. Zonder stok kon ik niet loopen, en dan nog maar met een slakkengangetje. Tweemaal per week werd ik met electriciteit behandeld. Maar het hielp allemaal niets, 'zoodat ik het maar op- gaf en dacht, dat mijn geval hopeloos was. Ik was over de 60 en kwam tot de conclusie, dat ik had afgedaan. Knielen kon ik niet en ik moest als 't ware mijn beenen in bed tillen, z6o onbruikbaar waren ze. Toen begon ik me af te vragen, waarom zou ik Kruschen Salts niet eens probeeren? Ik deed het; ik liet alle andere middelen of behandelingen varen en nam alleen Kruschen Salts in mijn thee. Nu kan ik weer loopen en draven als ieder ander van mijn leeftrjd of veel jonger. En wat meer zegt, ik kan weer slapen, wat heel wat voor mij beteekent (na het lijden, dat ik door- maakte)Voor dit alles ben ik slechts Kru schen dankbaarheid verschuldigd." Mevr. P. C. De pijnen en stijfheid van rheumatiek wor den veroorzaakt door een overmaat van urine- zuur in het lichaam. De zes zouten in Kru schen sporen Uw nieren en andere inwendige organen aan tot gezonde, geregelde werking: ze helpen de organen alle schadelijke afval- stoffen en overtollig urinezuur uit het lichaam te verdrijven, die de oorzaak zijn van Uw pijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0,90 en 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voor- komt. Adv. sohijnlijk is de buit den dieven niet meege- wallem. Uit wraak hebben zij daarom papie- ren en boeken verscheund, inkt over den vloer gegoold en laden en kasten opengebroken Van de daders ootbreelrt nog elk spoor. TRAPEZE-ARTISTE AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 32-jarige circus-artiste B. H., die onlanga tijidens een voorstelling vac het circus Amar te Leiden bij het werken aan de trapeze om- laag stortite, is in het Acaidemisch Ziekenbuis aan de gevolgen van den val overleden. DOOR EEN WOESTE STIER AANGEV ALLEN. Toen Maianidagmiddag de landbouwer W. v. d. B. van Aitweert, met een atier naar de keurtog te Weent wilde gaan, werd het dier plotseling woest en viel zijn begeleider aan. Met een hevigen stoat van de harens werd v. d. B. tegen den grand geworpen. Het dier ging een tiental meters terug en voor de man tijd had om omlhoog te komen, stoof het wioesite dier weder op hem af en stootte met zijn kop op het iidhaam van v. d. B. Het dier rolde over den grocd en op zijn rug liggend bewerkte het nog steeds met zijn harens zijn siaahtoffer. Dan plotseling vloog het op, greep v. d. B. op zijn horens en wiierp hern een eind de luoh't in en zette zich schrap met de horen- punten omhoog am v. d. B. op te vangen. De weinige toeschouwers, die het gebeurde zagen, stoudec verlamd van schrik bij 't aanschou- wen van het gebeurde. Doch als door een wonder onitsnapte v. d. B. aan een doorboring van de weeseiijke horens en kwam in een naast den weg gelegen sloot terecht. Na zeer veel moeite kon men tenslotte den stier overmeesteren. v. d. B. klaagde over pijn vooral in de borstkias. HET BAOON-SCHANDAAL. In 'n druk bezochte vergadering te Roosen- daal, belegd door de afdeeling Rotterdam van de Nat. Slagersvereendging, heeft de heer Fioetofsen zijn bekende rede gehouden over het bacon-schandaal. In deze rede heeft hij o.m. beschuldtgingen van zwendei en smokke larij aan het adres dier firma Wiilems en Zn. te Roosendaal Door den heer Wiilems werd een aanklacht ingediend bij den commissaris van politie tegen den heer Roelofsen wegens beleediginig. Na aftoop der vergadering werd de heer R. in opdracht van den commissaris van politie aangehouden en naar het politaebureau ge- leid. Eenige uren later, nadat proces-ver- baal was opgemaakt, is de heer R. weer op vrije voeten gesteld. Naar de Msh. vemeemt, heeft die firma Wdlieans een schrijven gericht aan den minis ter van justiitie en een aan den officier van jiLStitie te Breda, verzoekemde de justitieele behandeling van deze aanklacht te willen be- spoedigen. TERWIJL DE MOEDER PRAATTE. Terwijl de moeder een buurpraatje maakte is Dinisdagmorgen in de woning van de ge- meente-arbeider L. S. aan de Groote Akker- straat te Meppel een wieg, waarin een een- jarig kind lag, in brand geraakt, ten gevolge van het feit dat de wieg te dlcht hij bet gas- stel stond. Een armpje van het kind ver- brandde geheel. Het kind kreeg voorts zware brandwonden in het gelaat. WEER EEN GEVAL VAN BESMETTING MET TUBERCULOSE. Uit Roermond wordt aan de Tel. gemeld, dat bij een leerlinig van de Rissdhoppelijke Kweekschool open tubercutose geconstateerd werd en dat op geneeskundig advies een on derzoek is ingesteld bij de andere leerlingen Vijftien van hen bleken met tuberculose besmet te zijn. Zes leerlingen zijn thans in het sanatorium e Horn opgenomen. DOOR HIJSCH KATOEN DOODELIJK GETROFFEN. Aan boord van het s.s. Stolzeefels, dat in de Nieuwe Haven te Rotterdam ligt, is de 42- jarige havecarbeider W. v. d. V. die bezig was balen katoen te stuwen, door een hijsch ka- toen in den nek getroffen. Vermbedelijk heeft de ongelukkige daarbij den nek gebroken. Hij was op slag dood. BRUTALE DIEFSTAL VAN SIERADEN TE AMSTERDAM. Van de reeds nagenoeg vergeten inbraak die geruimen tijd geleden is" gepleegd in het Cullinan House, een in de Kalverstraat 34 te Amsterdam gevestigde juwelierszaak, 'waarbij voor een groot bedrag aan sieraden werd buit gemaakt, is er Woensdagnacht, zij het in ge heel anderen vorm, een reprise geweest. In den vroegen morgen werd namelijk ont- dekt dat uit de <5talage een aantal sieraden was weggenomen. Het raamwerk van ge- vlochten ijzer, waarmee de deur en de winkel- ruit van deize zaak na het sluitingsuur wor den afgesloten, bleek geen beletsel te zijn om

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2