ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OM DE KONINGIN Neem 'a "MKERIJi" No. 9143 VRIJDAG 11 MEI 1934 74e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland EERSTE BLAD De Burgemeester der gemeente ZAAMSLAG uil zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. TER NEUZEN, 11 MEI 1934. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnec Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. IJitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrygbaar is. Inzending van advertentien liefst 6cn dag voor de ultgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. maiakt bekend, diat, ter voldoening aan artii- fcel 15 der Onte iigen ingsw&teen afdruk van bet Koniniklijik besluit van 13 April 1934 no. 48, tot aamwijizing van de perceelen, welke moeten worden onteigerad voor verbeitering van den weg van Zaamslagsche Veer naar Rapenlburgsche Toi welk Koninklij'k besluit if opgienomen in de Stiaatscourant van 18 April 1934, no. 74, van 15 Mei tot en met 5den •Juni 1934, ter inzage van leen ieder is neder- gelegd op de secretarie der gemeerute. Zaamslag, den 9den Mei 1934. De Bungemeester voomoemd, JQHS. DE FEIJTER Pzn. DE N LEIJWE SPOORBRUG TE VLAKE. De werkzaamheden zijn begonnen. Met de werkzaamheden, noodig voor het bouwen van de nieuwe spoorwegbrug over het kanaal door Zuid-Beveland te Vlake, is een aanvang' gemaakt. Voorloopig zijn daar- bij 35 personen te werk gesteld. EEN GEWELDIGE TOEVLOED VAN SIMAVI(KAARTEN. Het hoofdbestuur van Simavi (Steam in Medisohe Aange'legenheden voor Inheemschen) ontving van den particuiieren secretarie van H. K. H. Prinsas Juliana berioht omtrent den enonmen toevloed van toriefkaartem. Hare Koninklijke Hoogbeild stelt de van zoovele zijiden ondervonden medeiwerking op baogen prije en is zeer gevoelig voor de tal- rijke bewrjzen van deal naming, welke Zij langs dozen weig heeft mogen antvamgen ter ge- legenhedd van Haren 25sten verjaardag. H. K. H. betuigt aan alien, die op eenige wijze het Simavi-Noodfonds hetoben gesteund, Haren hartgrondigen dank. DE CRISIS ALS DRANKBESTRIJDER. Volgens de statistiek daalde het bierver- bmik in ons land van 42.1 liter per hoofd in de periode van 1896—1900 tot 18 liter in 1933. En gedistilleerd liep terug van 9.88 liter per Nederlander in 1880 tot 1.97 liter in 1932. Dit is een groote vermindering en het is dan ook geen wonder dat het aantal cafe's snel terugloopt. Voor Rotterdam b.v. schat men het aantal gesloten cafe's reeds op 350 en voor Amsterdam op 100. Voor het meeren- deel zijn dit kleine cafd's, vooral in de haven- buurten. De eene sluiting volgt op de andere en in de hoofdstad in versneld tempo. Dit zijn gevallen van de laatste jaren. Als men de statistiek van het drankge.- bruik beziet, blijkt dat de crisis een feller be- strijder is van den drank dan wie ook. Gedis tilleerd liep van 2.53 liter per hoofd in 1930 terug tot 1.97 liter in 1932. Bierverbruik liep terug van 28 liter per hoofd in 1929 tot 18 liter in 1933. De gevolgen openbaren zich met uitslui- tend in verminderd cafebezoek. De Neder- landsche schatkist zag b.v. de opbrengst van den bieraccijns terugloopen van f 15.600.000 in 1930 tot 10.300.000 in 1933. Voor 1934 zal de opbrengst niet hooger zijn dan 61 pet. van het bedrag van 1930. De productiecijfers der brouwerijen vallen natuurlijk even snel als het gebruik. Boven- dien echter toegint een vlucht van het publiek naar het goedkooper „lager" bier. De positie der brouwerijen is den laatsten tijd heel wat ongunstiger geworden. Reeds moest 66n bedrijf uitstel van rentebetaling door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) vragen, terwijl een brouwerij in Twente werd stopgezet. Men vreest, dat de dag, waarop overgegaan zal moeten worden tot inkrim- ping van personeel, niet zoo ver meer af is. Want de Nederlandsche export is geknau'wd door de Japansche concurrentie, schrijft ,,Het Volk". Dat Nederland een bijzonder matig land is, blijkt overigens wel uit een vergelrjking met andere staten van Europa. Maar sinds 1931 is de crisis hier te lande als drankbestrijder gaan optreden. Het suc- ces, dat zij heeft, berust niet op overreding, doch op overmacht. Groote volksgroepen zijn verplicht andere dranken te nemen, om- dat zij een glas bier of een borrel niet meer kunnen betalen. DE KWESTIE-ZWERTBROEK. De Vereenigingsraad van de V.A.R.A., waarbij de heer Zwertbroek in beroep was gekomen tegen zijn royement door het Hoofd bestuur van de V.A.R.A., heeft met op e6n na algemeene stemmen het royement be- krachtigd, meldt de Radiogids. De heer Zwertbroek heeft zijn houding in den Raad verdedigd en hij dreigde dat hij bij weigering om een door hem gewenschte scheidsgerecht in te stellen, zijn op papier ge- stelde verdedigingsrede wederom in brochure- vorm zou doen verschijnen. Dit verhinderde intusschen niet dat de vergadering het roye ment handhaafde en daarmede zijn eisc'h af- wees. EEN STROP VOOR DE SPOORWEGEN. De totstandkoming van het Juliana-kanaal, voor Limburg een gebeurtenis van de eerste orde, is voor de Ned. Spoorwegen een groot nadeel. Het vervoer van de producten der mijnen per spoor zal sterk verminderen en een deskundige als de heer A. G. Jagt, afdee- lingschef eerste klasse bij de Ned. Spoor wegen, die van deze kwestie een speciale stu- die heeft gemaakt, aldus de ,,Tel.", schatte de derving van inkomsten, welke de spoor wegen door het Juliana-kanaal zullen lijden, zelfs op acht millioen gulden per jaar. RADIO-REDE VAN MINISTER MARCHANT Nieuwe spelling wordt I September ingevoerd. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. Marchant, heeft Woens- dagaivonid van 7.15 tot 8 uur over beilde zen- ders over het spelingvraagstuk gesproken. De Minister deed daanbij de belangrijke mededeeiing, dat er voor uitstel van de in- vo ering geen redelijike igrond is aan te voeren, dat we er dus op kunnen rekenen, dat de nieuwe spelling met inganig van September op de sctooden zal worden ingevoerd, waar- mede echter niet gepaard zal gaan een ver- bod van het gebruilk van leerboeken in de oude spelling. De Minister zedide in den loop van zijn be t-cog, dat er geen beter middel i's om de kin- deren de nieuwe spelling te leer en dan ze de correotde van hun eigen leerboeken op te dragen. De Minister begon met te zeggen, dat de bedoeling van de puiblicatie van het compro- mis is geweest, dat men zich er over kon uit en. Of had men soms het volik er mee moe ten overvallen en had men tot den verjaardag van de Koningin moeten wachten met een mededeeiing in het Staatsblad, dat den vol- genlden dag de nieuwe spelling zou worden ingevoerd De Minister wenschte nu ©en ,,draadlooze ■poging" te doen, om aamnemelijik te maken, dat de nieuwe spelling niet zoo verschrdkke- iijk is. 5) (Vervolg.) „Kijk eens Tony, jij bent de eenige in de wereld, aan wiens oordeel ilk eenige waarde hecht. Als het niet om jou geweest was, wie weet wat er dan van mij terecht gekomen zou zijn. Aan jou hob ik te danken, wat ik ben en mijn danlctaaarheid jegens jou heeft mij staande gehouden. Je weet hoe er over meisjes uit onze ar- tiestenkringien wordit gesproken en hoe er door sommige kortzichtige en bevooroiordeel- d© menschen laag op ons wordt neeigezien. Maar ik wilde je nu eens raadplegen over mijn ophanden zijnde verloving met Peter. „Hoe kwam je tot die nadere kennis- making?" vroeg Tony. „Ik weet het zetf niet", ziei Molly eerlijik. ,,Iik getoof, om te toeginnen, dat ik mede- lijden met hem had. Je moet weten, hij is tamelijk dom en toen ik zag, hoe hij door allerlei slag meisjes werd ultgebuit en afge- perst, oord^elde ik het noodig om hem aan die kringen te onttrekken. Ik spraJk er vrij- moedig en onomwonden met hem over. Hij s-oheen daar zeer door getroffen. Hij beloofde alles en hielld woord en eerlijik gezegd ben ik, nu ik hem goed ken, heusch gek op hem. Als hij maar geen koninig was, dan zou het voor mij geen bezwaar zijn. Er mankeert eigen- iijk niets aan hem behalve dat hij in Lond'en tamelijk bedorven is. Maar er steekt geen haar kwaad in hem. Hij is diom en onzelf- atandig, doch ik mag dat wel in een man. Spr. was danlkbaar voor de bescbouwingen in de pers, doch haid zich er over verwon- derd, dat de jeuigd in die besdhouwitngen een zoo ondergeschiikte plaats had ingenomen. Met de spelling is het op het oogemblik treu- rig gesteld, als gevolg van de verwarring, die er bestaat. En zij, die naar betretkikingen sol- liciteeren, kunnen daarvan de dupe worden, daar sollioitatiebrieven, waarin tegen de spel- lingsregels wordt gezondigd terzijlde worden gelagd, al kunnen de candddaten voor de be- trekking overigens ook de noodige bekwaam- heid bezitten. Deze wanorde op spelling^ebied mag niet 1-anger voorfiduren; de Regeering heeft daar- voor de veirantwOordalijikheiid. Daarom heefit de Minister een commissie van vijf deskunidiigen benoemd, welke tot een compromis is gekomen. Spr. zette ,diit nader uiteien, hoe zoowel van de radiicale als van de oonservatieve zifde coccessies zijn gedaan. De vaiders van de tegenwoordige spelling, de Vries en te Winikel, h ebb en zeer goed ge- weten, dat hun werk niet voor de eeuwiighedd zou kunnen dienen. De Minister wees, aan de hand van eeniige voorbeeldeo. er op, dat hun methoide niet consequent is geweest en ook niet in alien deele wetenischappelijk veramt- woord 'is geweest. Hij verklaarde, dat hem. tijdens de besprekingen in de commissie, dud- delijk is geworden, dat hun spelling geen taal- evamigelie, maar hoogstens „wetenschappelijk geijikte willekeur" is. Wjj mogen .onze kinde- ren niet laniger laten leeren wat niet waar is en wij h ebb en de geleerden maar laten ploe- teren. Volgens den Minister zouden de Vries en te Winikel, als zij lid waren geweest van deze speUingscammissie 66k voorstanders van het compromis zijn geweest. Zelfs de meest oonservatieve aanhanigers van htm spelling schrijven niet meer: „Heden heb ik eenen man ontmoet; hij had geenen hoed op". Vervoigens betoogde de Minister, dat het een onldeugdelijk argument is, als beweerd wordt, dat de invoering van de enkele ,,e" in open lettergrepen tot verwarring zal leiden. Bijv. bij bedelen en bedelen. Immers er zijn tal'looze gelijik geschreven woorden van ver- schdllemde beteekenis, bijv. ,,arm", „onder- g6.6n" en ,,6nd'ergaan". Intusschen zal er verschil blijven bestaan tusschen ,,zee-sluiizen" en „zes ludizen". De duibbele ,,e" blijft vaorts gehandhaajfd in de uibgangen -eelen en -eeren en het gehate lik- systeem der Koilewijnianen gaat niet door. En als men bedenkt, dat in 't Engelsch en 't Duiitsoh „so" geschreven wordit, staat ,,zoo" met een „6" niet zoo gek. Komend aan de kwestie der buigings-n en van de geslachten, wees de Minister er op, dat het aatuurlijke geslacht heel wiednig te maken heeft met het taalkundige geslacht. De menschen, die bij intu'itie meenen te ge- voelen of een woord mannelijk of vrouwelij'k is, blijlken zich nog al eens te vergissen. Intuisschen zullen de let'terkiundigeti naar beldieven de buigings-n kunnen blijven schrij ven en eveneens de welluidendtoeids-n. In dit verhand nam Miinister Marchant den Vlaam- sohen sehrijver Herman Teirlinck er even tusschen, die in een daiglblad van zijn ver- knoahtheid aan die buigings-n heefit dloen blij- ken en wieci Z. E. eenige in zijn beizwaar- schrift voorkomende fouten, juist tegen die ,,n" voorhield! ,,Kinderlijik eeruvouddg" noemde de (Minister de nieuwe spelling. Sohoolkinlderen zullen de weindge veranderingen in een week on der de knie hetoben, terwijl het voor correctorem en de zetters der dagibladen een kwestie van enikele uren is. Gelijk .boven medegedeeld' is, acbtte de Mi nister voor uitstel geen grand aanwezig. Stelt men een avergaoigstenmijn van 5 jaar, dan zullen tegen het einde van dien termijn iwederom dezelfde bezwaren tegen invoering worden naar voren gebracht. Een overgangs- termijn heeft geen zin. De uitgevers nu klomen met economische en fiinancieele be zwaren, waanmede de Regeering rekeninig wil hnulden voor zoover het algemeen belang er niet door in het gedrang komt. Ook de over- heid kon weg ens de groote kosten niet in- eens aide leermidldelen gaan veranderen. De nadeelen zijn becijferd eerst op 5, later op 8, zelfis op 20 millioen, doch de moeilijk- heden kunnen op andere wijize worden opgfi- iost en van kosten behoeft geen spraike te zijn: er is gieen ibeter middel om de kinderen de nieuwe spelling te leeren, dan hun de cor- reotie van hun eigen leerboeken op te dragen! Men kan gerust verder de boeken in de spel ling van de Vries en te Winkel gebruiken, totdat ze op zijn. Er is heelemaal geen raz zia onider de boeken noodig. Dat de Regeering steun voor de doorvoe- ring heefit, is ruimschoots gahleken, o.a. dloor de adhaesiebetuiginig van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Deze maand zal er meer zekerheid komen of er ook met Belgie overeeostemming wordt bereikt. Tenslotte verklaarde de Minister er van iovertuigd te zijn, dat men eerder dan men verwaoht aan de nieuwe spelling gewenld zal zijn. Met het diplomatieke spelletje van: ,,Na u!" zou men aan ons volk een slechten dienet bewijzen. Als het compromis eenmaal wordt toegepast, zal de tegenstand weldra overwonnen zijn. Domme mannen hechten ziioh aan je en je kan er mee doen wat je wilt. Peter raad- pleegt mij dan oak practisch over alles en alles." ,,En wat denikt Da Freitas over die ver- houding?" vroieg Tony gemoedelijk. „0, Da Freitas!" De uitdrukiking op Molly's gelaat was al een antwoord o,p zich zellf. ,,Hij haat mij, Tony, hij duldt niet, dat iemanid an- ders dan hij, eenigen invlioed op Peter heeft. Het zou hem alles waard zijn, als hij mij het beentje kon lichten. Hij vindit het uitstekend, dat Peter zwak is en dom en nergens belang in steat, omdat hrj dan alle macht in handen lificft.'' ,,Maar waar moet d'at alles op uitloopen. Molly?" vroeg Tony. „Veroniderstel eens, dat er weei' een revolutie in Livadia uitibreekt en Peter, zooals jij hem nioemt, er als koning heen moet gaan. Als men de geruchten mag ■-elooven, is dat hoogstwaarschijnlijik. 3 „Ja, dat weet ik", zei Molly sdhokschou- derend. „Maar waar zullen wij ons hoofd over toreken? Als zij daar Peter zoo goed aenden als ik, dan zouden zij die domheid niet begaan. Hij zou in geen enkel opzicht ge- schiikt zijn om koning te zijn en verbeeld je toch eens, wat een model, om een kroon op zijn hoofd te dragen! Wat zijn persoonlijke smaaik betreft, Is hij te Richmond veel geluk- kiger. Hij ziet het ook heel goed in, als ik het hem onder het oog breng. Maar hij zegt, dat hij niet in staat zou zijn, zich er uit te redlden als er werkelijik 'n revolutie uitlbrak." ,Neen", zei Tony. ,,Ik denk, d'at Da Frei tas daar wel voor zou zorgen. Het zou er raar voot hem uiitzien als het mislukte. Hij heeft geen planneu onbworpen, geintrigeerd en Pedro al dien tijd gesuggereerd, om de kans te laten ontglippen als het zoover is. Ala hij daar op een goeden daig geen eerste minister is, zal het heusch de schuld van martkies Fernando niet zijn." Molly keek peinzend in het haardvuur. ,Hij begaat maar e6n vergissing", sprak zij. „Mij is een weiniigje te veel geneigd te ge- iooven, dat andere menschen dommer zijn, dan zij werkelijk zijn. Ik geloof dlat dit zijn oor- aaak hierin vtnd-t, dat hij te veel met dien armen Peter omgaat. Vindt je ook niet?" III. Twee bruine vreemdelingen. Uiterst voorzichtig, strooide Tony een beetje Benigaalsohe paper over de prachtige geroosterlde tong, welke Spal'ding zoojuis l had opgediend. Daama plaatste hij de peper- ifous in het standaardje en keek over de tafel heen naar zijn neef. „Je moet beslist van avond komen kijken Guy", zei hij- „Het zal een prachtige wed- strijd zijn, als het een beetje lang duurt." Guy Oliver schudide zijn hoofd. Hij was een groote eeoigszins schrale jonge man, met een aangenaam, dooh te emstig gelaat. „Beste Tony", antiwoorldlde hij, „mijn smaak moige zonlderling zijn ,,maar zooals ik je reeds te voren hsta gezegd, het verschaft mij abso- luut geen genoegen naar twee jongens te kijken, die el'kaar op de hevigste maniier op het gelaat en lichaam beuken." ,,Jij ben altijd moeilijik te vold-oen geweest", klaagde Tony ontistemd. ,,Boiksen is een van de weimige natuurlijke en gezonde oefendngen welke het menschdom veredelen". Guy zette zijn bril recht. „Ik veroordeel het boksen op zich zeOf niet", sprak hij. „Ik geloof, dat er gelegenhelden zijn, dat het noo dig kan zijn en zelfs aangenaam. Maar waar ik tegen ben is, am er als tijidyerdrijf naar te zitten kijken. Er zijn dingen in de wereld, die niet bedoeld zijn om er een publiek schouw- spel van te maken. Wat zou je er van zeg gen als iemand het in zijn hoofd kreeg, om betaaide menschen aan te stellen, 'die op het podium 'in het publiek el'kaar het hof hingen maken?" „Ik zou zeggen, dat het zeer aantrekkelijk zoii zijn", antwoordde Tony, „vooral als het om een zwaargerwicht kampioensiohap ging". Hij schonk zich een half glas cherry in en hiield het tegen het licht. „Van zwaiargewicht gesproken, hoe maakt het onize beste neef Henry?" Henry maakt het goed", zei Guy. „Hij zal je eens komen opzoeken." Tony zette zijn glas neer en keek zijn neef verwijtend aan. ,,Fn noem jij jezielf mijn secretaris en mijn vriend?" vroeg hij. ,,Ik geloof, dat het zeer goed voor je is, als DE BLIJDE INTHEDE VAN HET BELGISCH KONINKUJK PAAR. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt Volgens een eeuwenoude traditie zal het jonge koninklijk paar, na het einde van den officieelen rouw, zijne „blijde intrede" doen in de voornaamste steden van het land. On der deze steden komt AntWerpen het eerst aan de beurt. De blijde intrede aldaar zal 19 Augustus a.s. vier dagen na het eindigen van den rouwtijd plaats hetoben en samen- vallen met de viering van het eeuwfeest der geboorte van Peter Benoit. Koning Leopold en koningin Astrid zullen, blijkens een mede deeiing van het hof, bij deze gelegenheid de openluchtuitvoering van „De Oorlog", het breedst opgevatte werk van Benoit, bijwonen. RASSENPLAGERIJ. Het Huis van Afgevaardigden te Washing ton heeft een restaurant. Er is nu een wets- ontwerp in behandeling dat instituut af te schaffen en den inventaris te verkoopen. Dit voorstel is een uitvloeisel van een moeilijk- heid. Een der leden van het Huis is n.l. een neger, Oscar de Priest, en nu was het de praktijk van dit restaurant dat er ook andere negers kwamen. Dezen worden sinds kort niet meer bediend door de kellners omdat zij neger zijn. Dit liet de Priest niet op zich zit ten; hij bracht het geval ter sprake in het Huis en wist gedaan te krijgen dat er een commissie werd benoemd, om de zaak te on- derzoeken en advies uit te brengen. Dit voor stel werd aangenomen; bij het debat er over gaf de Priest zoo duidelijk mogelijk te ver- staan dat hij voor het recht van negers om van deze openibare eetzaal van het Huis ge bruik te maken, zou vechten tot het eind. (Ingez. Med.) Hierop werd door de leden van het Huis die de negers willen weren, iets gevonden. Er kwam een bord in de zaal waarop te lezen stond: Alleen voor leden". De kwestie is dus eigenlij'k niet in de eerste plaats of het neger-lid van het Huis, de Priest, al of niet bediend zal worden, maar of in de tot dusver openbare eetzaal van het 'Huis alle gegadig- den dus ook de negers toegang en recht op bediening zullen hebben. Het voorstel om nu het restaurant maar te sluiten en den in ventaris te verkoopen is gedaan door den democraat R. A. Green, die zitting heeft voor Florida. Hij lichtte zijn voorstel toe met de opmerking, dat de dienst van het restaurant verlies oplevert en dat men in dat gedeelte van de Ver. Staten van waar hij afkomstig is, nu eenmaal niet in edn vertrek met negers eet. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhder werd in den loop der maand April 1934 op spaarbankboekjes ingelagd 21.206,27 en terugbetaald f 36,182,61, derbalve minder ingelegd dan terugbetaald f 14.976,34. Hot aantal nieuw uibgegeven boekjes be- droeg 20. Door tusschenkomist van bovengenoamd kanitoor werd ter directie op staatsschuld- boekjes afigeschreven /2200; derbalve minder in- dan af geschreven 2200. ZANGCONCOURS TE KAPELLE. Begunsitigd door fraai zomerweer had igisterem in den boomgaard van den Weled. heer W. die Groene te Kapelle het 20®te Zamgersfeesit tevens Ooncours der Ohristtelijke Zanigvereenigingen bij den Ring „Zeelanld" (afd. van den Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumvereeniginigen in Nederland) plaats. Deeigenomen werd door 32 vereemigingen t.w. 2 in de eerisite, 14 in de tweede en 16 in de derde afid'eelinig. Afwiezig waren 5 ver- eenigingen. De jury bestond uit de heeren: F. Pijl- man, Amsterdam en H. W. de Wolff, Rotter dam. Een nieuw puntenstelsel werd ingevoerd. welke thans als volgt luidt: 4e Afdeeling 3e 2e le Uitmunterudh. Deze getallen zijn voor een jury-Lid; voor dit ocnosuirs moeten deze dius verdubbeld worden. Bij bet verkrijgen van den le prijs gaat men over in een hoogere afdeeling. Zeeuwsch-Vlaanderen was vertegenwoor- digd door een 4-ital vereenigimigen, welke uitkiwamen in de navoilgenidie afdeelitrgen liste afdeeling ,,Asaf" van Axel, directeur de beer P. Brakman, behaalde 235 punten is een le prijs, gaat dus over naar de afdeeling uiitmuntenldheid A. Daar ,,Hosanna" van Vlissingen 232 punten verkreeg wist zij tevens le pr. 2e pr. 3e pr. 95 p. 85 p. 75 p. 100 90 80 105 95 85 110 100 90 A. 120 110 100 B. 130 120 110 je van tijd tot tijd neef Henry eens spreekt", antwoordde Guy. ,,Hij is een uitstekend tegengif voor de Oosmopolitan-Clulb en Brooklands". Hij ziweeg even. ,,B»vendien is hij voomemens je een voorstel te doen, waar; mede ik bijzonder sympatihiseer." Er vloog een zweem van 'n neerslachtige uiitdrukking over Tony's gelaat. ,,Ik ben er zaker van, dat het iets is dat over mijn plich- ten hanideit", zei hij. Guy knikte. „Ik wenschite, dat je het in dat licht toeschouwde. Henry heeft er zich veel moeite voor geigeven en zal zeer teleurgesteld zijn, als je het niet emstig in overwieging neemt." „Beste Guy, een voorstel van Henry, waar- mede jij sympathiseert kan in geen ander licht besdhouwd worden. Wat is het?" ,,Hij heeft er zijn z'mnen op gezet, dat je lid van het Parlement moet warden, weet je. Welnu, hij zei mij verleden week, dat hij met den partijleider over jou had gesproken en dat zij maatregelen zouden treffen om jou bij de voligende verkiezing canididaat voor Bai- Jiam-North te stellen." Er volgde een lange pauze. ,,Voor waar?" vroeg Tony met flauwe stem. „Voor Balham-North. Het is een groot kies- ddstrict in Zuid-Londen." „Zoo", zei Tony. ,,Ein mag ik vragen, wat ik heb gedaan, om dat vreeselijke lot te ver- dienen?" „Dat is het juist", zei Guy. „Je hebt niets gedaan. Henry voelt en werkelijk wij voe- len alien, dat jij als hoofd van d'e faimilie toch eens moet beginnen." ^|,Jelui begrijpt't niet", zei Tony met eenige waarddgheid. „Ik ben nog aan 't uitrazen. mijn wdUde haren zijn noig niet alien uitgeval- len. Zooiets wordit toch van elken jiongen baronet verwaoht, niet waar?" ,,Na je militairen dienst gedurende den oor- licg" antwoordde Guy, ,)ben je nu precies zes jaar en negen maanden aan het verharen.' Tony glimlachte met voldoening. ,,Ik geloof, als iets waard is gedaian t; worden, dat het dan ook goad gedaan moet worden", zei hij,. Wederom ontstond er state, terwijl Guy een stukje brood tuisschen zijn vingers krui- melde en zijn neef onderzoekepid aankeek. „Zoover ik het kan toeoordeelen is er slechts een ding, dat je itenminste eeniig goed kan doen. Er moet een al'geheele verandering in je levemswijze plaats hebben, iets dat je zal wakker schiudiden en je tot besef brengt, van wat je plicht en verantwoordellijkheid is. Ik geloof, dat je mioesit trouwen." Tony, die zich juist een glas champagne in- schonk, hield plotiseling van die aangenamne beziigheid op. ,,Hoe uiterst merkwaard'ig!" riep hij,. „G4s- teren opperde tante Fanny hetizelfide denk- itoeeld. Wat hetoben jelui een voorjaarsstem- minig over je." ,,Ik ben niet dikwijls van hatzelfde gevoelen als tante Fanny, maar nu geloof ik toch, d'at zij je een wijze raad heeft gegeven. Een goede vrouw zou een groote verandering in je leven torengen." ,,Een zeer groote", stemide Tony toe. „Ik zou b.v. waarschijnlijk niet meer in bed mogen rooken en iederen ochtend prompt aan het ontlbijit moeten versdiijnen." ,,Daar zou je niet minder van worden", zei Guy met besliisthieid. ,,Ik bedo'ellde edhter de zaak in het algemeen. Een huwelijik met de rechte vrouw, zou je tat de overtuiging bren gen, dat je positie zekere plichten met zioh brengt, die je behoort te beschouiwen als een voorrecht en een genoegen." ,,I's parlementslid-worden een van die voor- reohten?" vroeg Tony. ,,Zeker. Als gToot landeiigenaair ben jij juist de man, dien men hand noodig heeft." ,,Zij moeten wel duivelsch veel geibrek aan recihtsgeleerden hetoben", zei Tony. ,,Enfin als jij en Henry er de noodzaikelijikheid zoo sterk van inzien, zal iik het wel moeten doen." Hij zweeg eenige ooglenblikken. ,,Ik zou toch niet gaame afgevaardiigde voor Balham- North worden", voegde hij eir peinzend bij. ,,Het klinkt zoo zoo, juist of het een fcuurt is waar de moeder van een balletdanseresje woont." Inldien Guy al een verdediging ten opzichte van het kdesdiistriet had willen naar voren brengen, zou hij daar toch in verhinderd ge worden zijn door het binnenkomen van Spal ding. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1