Dam- en Schaakrubriek SCHAKEN. 1. Een schrjjven van het bestuur der Win- keliersveneeniging ..Eendracht maakt Macht" te Axel, dat daanbij beridht met bet schrij- ven van Burgemeester en Wethouders met betrekking tot de goederenimarkt ten voile accoord te gaan. Aangenomen voor kennisgeving. m. Een schrijven van den Bond van Lood- gieters- en Fitterspatroons in Nederland, en de Naderlandsche Roomsoh-Katbolieke bond van Loodgieters- en Koperslagerspatroons, die daarin den raad verzoeken te bevorderen dat in deze gemeente de regeling voor de erkenning van gasfitters" en (of) eventueel de regeling voor de erkenning van water- fitters" ten spoedigste wordt ingevoerd, en de gronden waarop diit verzoak steunt, zijci vervat in een bij dit adres gevoegde toe- licbtmg Burgemeester en Wetbouders stellen voor dit adres, ais zijnde ongezegeld, ter zijde te ieggen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- stoten. n. Een schrijven van de raadisleden A. Th. "t Gilde en A. Versdhelling, waarin zij ver- zoeken op de agenda der eerstvolgende ver- gadering te plaatsen een voorstel om het percentage, bedoeld in artiikel 6, le lid van de verordening tot heffing eener btlasting op de tooneelvertooningen en andere venmake- lijkbeden te brengen van 20 op 10 en deze verordening dienovereemkomstig te wij- zigen. Ter nadere toelichting wordt hunnerzijds medegedeeid: le. dat deze belastingen voor de betrok kenen zeer ingTijpenid is en zelfs fnuikend voor bepaalde onidememingen; 2e. dat, waar de financieele toestand der gemeente nog niet van dien aard is, dat een dergelijke belastingbron op een duadanig booge wijze wordt aangesproken; 3e. dat de betrokkenen (exploitanten van gebouwen zoo min als vereeniginigen) niet in staat zijn gaweest de gevolgen dezer nieuwe belasting te overzien; dat nergens in onze provincie een dergelijk bovenmatig hoog percentage wordt gebeven; dat de raining van Burgemeester en Wet bouders bij de behandeling van dit voorstel in de raadsvergadering op 29 November was een opbrengst van deze belasting van 1000; dat, naar thans reeds bekend zijnde ge- gevens, bij een percentage van 20 meer dan bet dubbele zal warden ge'ind; dat bet naar hunne meening niet aangaat, <de betrokkenen op een dergelijke, onnoodig zware en onibillijke wijze te belasten; reden waarom zij den gemeenteraad voor- stellen, art. 6, le lid zoodanig te wijzigen, dat in plaats van 20 wordt gelezen 10 van bet toegangsgeld. Met betrekking tot dit onderwerp is nog ingekomen een adres van het Bestuur der Vereeniging tot Bewordering van bet Vreem- delingenverkeer, mede namens de bij de door ben bestuurde vereeniging aangesloten andere vereenigingen wier besturen door omdertee- kening deaes aan dit verzoek bunne adhaesie betuigen, in welk adres wordt te kennen gegeven dat de sedert kort ingevoerde vermakelijk- heiiddbelasting ruineerend is voor verschillende vereenigingen, haar het geven van uitvoerin gen, wedstrijden, tentoOBStellingen emz. zal beletten, en daardoor onze toch al weinig aantrekkelijks bezittende gemeemte nog dood- scber en somberder gaat maken; dat ook art. 2 der verordening op de invor- dering dezer belasting voor vele vereenigin gen groote moeilijkheden meebremgt, en voor de meeste niet uitvoerbaar is wegens gebrek aan de noodige finantien; dat nu reads blijlkt, dat bet bedrag van j 1000. door den raad gedaoht als opbrengst dezer belasting, gemakkelijk bet drievoudige zal opbrengen, wanmeer temmimste de vereeni gingen kunnen blijven bestaan; redenen, waarom zij verzoeken, de verma- keltjkbeidsbelastimg voor deze gemeente op te heffen, of, imdien dit niet mogelijk is, haar te vermimderen tot 10 der werkelijke ont vangsten. en alsdan de bepaling van art. 2 te wijizigen, en vast te steilen dat de belas ting den morgen volgende op de festiviteit waarvoor zij was verschuidigd moet worden voMaan. Diit adres is mede onderteekend door de besturen der vereenigingen Hiarmionie „Oon- cordia", Alg. Zangvereeniging „Orelio", Korf- balclulb „Rapide", Pluiimveefokvereeniging Tor Verbetering", Winkeliersvereeniging !,E.MjM.", Voeitbalvereemging „Axel", Axel- sohe IJsclulb. "Voorts is ingekomen een schrijven van H. P. DielemanKoole, ondememer van het Vereenigingsgebouw ,,Het Centrum", die daarin te kennen geeft, dat door de heffing van 20 °/c vermakelijkheidsbelasting de uit voering van zijn bedrijf zeer wordt gedrukt, daar het vooral in dezen crisistijd voor hem toch al met gemakkelijk zal zijn om het be- drijf rendalbel te maken; dat bet Vereenigingsgebouw te Axel in een behoefte, die men zoo lanigen tijd heeft ge- voeld, voorziet, zoodat ook het vreemdelin- geniverkeer er door bewrderd zou kunnen worden; reden waarom hij verzoekt, de vermake- lijkbeidsbelasting te dioen vermimderen en de heffing zoo mogelijk te brengen op 5 in plaats van 20 Burgemeester en Wetbouders geven te kennen, dat bet bun niet juist voorkomt, in den loop van bet jaar, en zeker niet in deze tegemwoondige tijdsomstandigheden, wijziging te brengen in het belastingstelsel. Zij stellen daarom voor, op deze adressen gedurende den loop van dit jaar niet gumstig te besluiten. Het ligt in bunne 'bedoeling (wanneer de uitkomsten de verwachtingen overtreffen) ibij de bebandelicg der begrooting met een voorstel tot wijziging van die verordening te komen, doch niet op dit oogenibiik. Mitsdien stellen zij voor, op deze adressen en verzoeken afwijzemd te bescbikken. De VOORZITTER kan hieraan nog toe- voegen, dat deze adressen in de vergadering van Burgemeester en Wetbouders een punt van zeer ernstige bespreking beibben uitge- maakt. Zij erkennen, dat er in de verorde ning wel enkele leemten zijn, maar willen. alvorens met voorstellen tot wijziging te komen, liever zien, dat deze eens een jaar loopt. Zij zijn wel bereid bij de wijze van uit- voering tegenover de vereenigingen een meer tegemoetkomemde bouding aan te nemen, maair bet legt in geen geval in bun bedoeling de verordening in deze vergadering reeds te wijzigen. De heer 't GIDDE beboeft er niet aan te herinneren, dat bij en zijn collega overi- gens opmerkelijk genoeg bij de behandeling van de begrooting de eenigen waren die zich tegen de invoering dezer belastimgheffing hebben verzet. Daar deze onbillijk en oneven- redig zwaar drukkemd is voor een bepaalde en zeer willekeurig gekozen categorie van belas- tingbetalers, die alreeds zwaarder dan ande- ren (in doorsnee) getroffen worden was dit inderdaad opmerkelijk. Temeer daar in groo- tere en in financieel opzicbt er slecbter voor- staande gemeenten, ook in naburige, het voor- nemen tot invoering steeds op bet grootste verzet is afgestuit. En temeer waar noch raad, noch burgerij voorzoover deze door de belasting wordt getroffen de consequents van de invoering hebben kunnen beoordeelen, kan hier geconstateerd worden dat het voor stel door Burgemeester en Wetbouders op zeer ondoordachte wijze in den raad is ge- worpen. Men heeft er ons mee overrompeld, want hetgeen nu reeds vaststaat, wanneer de opbrengst de raming eens verre overtrof, zijn Burgemeester en Wethouders niet van plan op de dwalimgen buns weegs terug te keeren, waaruit niets dan opzet blijkt. Er is geen zweem van recbtvaardigbeid in de bouding van bet college. Aanvankelrjk was de raming der opbrengst 1000. Naar wij zoo vermoeden kunnen zal men wel tot het driedubbele van dit bedrag komen. De inricthting van den heer Dieleman- Koole zelf komt waarschijnlrjk reeds tot dit bedrag. Het is of het er om te doen is be paalde inrichtingen te treffen. Voor Burge meester en Wethouders is bet op deze ma- nier wel gemakkelijk regeeren, maar voor den raad zal bet oppassen zijn met nog meerdere reserve te staan tegenover de gevoerde be- lastingpolibiek. Ook nu weer blijkt toch, dat men maar een slag in de lucht doet. Het is zeer eigenaardig en van weinig waardeering getuigend,' dat bet college door het starre handhaven van het 6enmaal gebleken ver- keerde ingenomen standpunt, geen oog blijkt te hebben voor de belangen van den midden- stand. Want bier toch wordt uitsluitend ge troffen een categorie van mensehen voor welke nooit wat gedaan wordt, die nooit wat komen vragen en die er ook niet aan denken zulks te doen. Daarin schuilt schromelijke on- billijkheid. Met cijfers worden wij door Burgemeester en Wethouders in den regel niet kwistig be- deeld, maar de verwachtingen van ons om- trent de oipbrengst zullen wel gerechtvaar- digd zijn. En ook al gaan Burgemeester en Wethouders nu niet met ons voorstel accoord, bij de behandeling der begrooting zullen zij wel gedwongen worden met voorstellen tot verlaging te komen. En voorziende dat de meerderheid van den raad toch zooals ge- woonlijk hier het college op zijn weg zal vol- gen, wil hij de vraag in het midden leggen, of men straks indaen de opbrengst boven de geraamde 1000 is het teveel betaalde aan de gedupeerde burgers en vereenigingen zal restitueeren. Dat zou toch billrjk en logisch zijn. Burgemeester en Wethouders doen nu iets, waartoe geen zweem van recbt bestaat. In het voile bewustzijn dat de mensehen teveel opbrengen gaan zij voort op hun pad en sto- ren zich niet aan de gevolgen, enkel zeggende; ,,Pik maar in, het is winter!" Zij maken er zich goedkoop van af, door te beWeren dat het ben niet juist voorkomt in deze tegenwoordige tijdsomstandigheden wij- ziging in het belastingstelsel te brengen. Nota bene: als het geldende belastingstelsel het ge raamde bedrag tot bet driedubbele overtreft, dan nog beweren Burgemeester en Wethou ders, dat het hen niet juist voorkomt van hun Ter Neuzensche Schaakclub. Daatstleden Dinsidag heeft de Sahaakclub een gongwedstrijid gebouden, waar verschei- dene niiet-le:den aanwezig waren. Tot zelts Polen had twee vertegenwoordigers ge- zwuden. Alles verliep vlot; er werden bokken te over gesoboten; dames cadeau gegeven; emdspelen met twee torens achter nog geiwonnen; en geen enkele partij werd remise. Tenslotte togen drie prijiswinnaars met rooktuig naar huis. De negende aprtij. Zwart Aljechin. WitBogoljuibow Ben-Oni-gamibiet. d2d4 c7>c5 oude opening. Bitguer's Handboek 1. Een zegt (8e druk ,1916), dat de opening in 1825 geanaliseerd is, door Saint Amant in zijn macht tegen Staunton werd gebruikt, en door Tartakciwer meermalen is toegepast. Een partij Lee—Blackbume (1899) werd met deze opening door Zwart gewonnen. In verscheidene kranten is over dezen zct alarm geroepen, en het werd voorgesteld alsof het om een nieuwe opening ging. Maar al lang heeft men uitgeknobeid dat 2. dc5: wegens e6 en Rc5: geen voordeel aplevert. Wit kan den pion niet houden: 2. dc5: e6. 3. Re3, Pa6 en Pc5;, of 3. b4? a5. 4 c3, ab4: 5. cb4: Df6 en wint. De beste voortzetting zou zijn 2. d5, waar- na Zwart een wat gedrukt, maar toch solide spel krijgit. Verder kan Wit door e3 in het tiamepionspel, en door e4 in Siciliaansdh over- gaan. 2. d4d5 3. e2e4 3. d6 is fout wegens Df6 en wint een pion. 3. de6: en passsnt versterkt slecbts na fe6: tot versterking vein het zwarte centrum. 3d7<16 4 f2--f4 e5XM De witte pion e4 wordt nu zwak. Beter ware een cq Siting met 4. c4 en daama Pf3 en Re2. 5. RclXf4 6 g2g3 DMe7 Zwart heeft nu een geringe zwakte op f3 geprovoceerd. 7. Pblc3 g7—g5 8. Rf4e3 Pb8—d7 9. Pgl—f3 h7—h6 Zwart wil zijn raadsheer naar g7 ontrwikke- len waar hij uitmuntend staat. 10. Ddld2 Pg8—f6 11 0—0—0 Pf6 g4 Wit Pe4: Pe4: De4; Tel, dreigend Rg5: en ongelukken op de e-lijn. 12. Rfle2 M8g7 13 Thlfl Pg4Xe3 Aldus heeft Zwart de twee raadsbeeren. Wit dreigde door Rgl (zonider den toren nu in te sluiten) den raadsheer aan ruil te cnt- trekken. 14. Dd2Xe3 15. Pf3gl wat bij houding en dwaling af te wijken. Ons komt bet niet juist voor in de tegen woordige tijdsomstandigheden de belasting- schroef tot bet uiterste aan te draaien, waar dit college maar op uit schijnt te zijn. Men schijnt nu eenmaal hardleersch en is niet gaarne genegen ongelijk te bekennen, waar om zij voorstellen bij de behandeling van de begrooting van 1935 met een voorstel te komen. Zelfs ligt dit in de bedoeling, schrijven Burgemeester en Wethouders in hun praead- vies. Men brandscbat dus gedurende al dezen tijd deze personen en vereenigingen op een ergerlijke wijze. Dat loqpt de spuigaten uit. En temeer, daar van eenige soepelhedd bij de toepassing en iruvordering geen sprake bleek tot dusver. Wij hebben bet n.l. al meegemaakt dat door Butgemeester en Wethouders inplaats van 20 niet minder dan 41.6 van de ontvangen entree's werd gevorderd. Waarom treedt men tegenover vereenigingen die een avondje voor bun leden geven zoo op. Het is een bewijs, dat men de verordening niet soe- pel en zelfs naar willekeur toepast. Laten Burgemeester en Wethouders aldus niet voortgaan met de verzwaring van den druk op de belastingbetalende burgerij. Laten zij ook eens oog hebben voor de belangen van mensehen die nooit iets vragen, maar even- zeer moeten tobben om zich door de moeilijk heden des levens te slaan. Een der leden van dit college is vertegenwoordiger in de Kamer van Koophandel, de andere is evenals zijn collega nauiw bij de belastingen betrokken en de burgemeester als leddinggevend figuur aan al de zaken van aanbelang voor de gemeente weet het nog wel bet best, hoe het er voor staat. Bovendien is er geen enkele plaats in Zeeland, en zijn er slechts weinigen in geheel Nederland, waar men deze belastingen tot een dusdanige hoogte heeft opgedreven. Waarom moet dat hier in Axel op dergelijke onnoodige manier en gesterkt met de wetensohap dat men binnen een paar maanden toch tot ver laging zal moeten komen, bestendigd blijven? Nog altijd kan hij zich niet voorstellen dat bet er bij Burgemeester en Wethouders om te doen zou zijn de mensehen te dwdngen tot bet sluiten van bunne zaken. Daarom neme men reeds thans het, voorstel tot verlaging aan, opdat de mensehen in hunne broodwinning niet belemmerd worden. De beer HAMELINK moet beginnen met de verklaring, dat ook hij heeft behoort tot degenen die voor deze belasting hebben ge- sitemd. Hij heeft dit gedaan op grond van de averrweging, dat een vermakelijkbeidsbelas- ting minder de bevoLking in haar geheel drukt, en dat zij dus beter was, dan wanneer op alle mensehen, door verbooging der opcen- ten op de Personeele belasting een zwaarderen druk was gelegd, want daaraan kan men niet ontkomen. Daarom komt deze belasting hem sympathiekeT voor dan het opdrijven van de Personeele belasting. Het is echter inJderdaad juiist, wanneer er op gewezen wordt, dat deze heffing van 20 niet aan den lagen kant is en bij gelooft ook, dat de opbrengst aardig zal meevallen. Als men nagaat wat er in den laatsten tijd ge- beurt, is die conclusie gerechtvaardigd. Aan den anderen kant moet men ook in oogenschouw nemen, dat de invoering der belasting, in venband met de maatregelen voor controle, bet eerste jaar ook een flink bedrag kost. Het is dus een moeilijk geval, al moet erkend worden, dat deze belasting voor 'ti bepaalde groep mensehen zeer drukt. Aan den anderen kant is er ook iets te zeg- gen voor het standpunt van Burgemeester en Wetbouders, dat het moeilijk is, om maar terstonid over te gaan tot wijziging der ver ordening. Toch gelooft spreker, dat ze wel iets zouden kunnen doen, om aan de plaatse- lijke vereenigingen tegemoet te koaneln. in zake fie toepassing. Naar aan spreker door den heer 't Gilde is meegedeeld, moest een vereeniging door de toepassing der veroi lening 41,6 der ont- vangsten asl belasting betalen. Dat is inder daad veel en hij gelooft, dat in de eerste berekening van den heer 't Gilde wel een abuis is geslopen, en dat het niet de bedoeling is geweest, om van het bedrag der belasting, in de entree begrepen, ook nog eens 20 te heffen. Zoo schijnt men aan 41,6 te zijn geko- men. Dit zou naar sprekers oordeel een on- billijke druk worden. Hij meent echter dat Burgemeester en Wethouders wel bevoegd zijn. om zonider verandering der verordening iii dit opzicbt een billijker toepassing te be- vorderen. Wellicht zou het ook mogelijk zijn am voor bet eerste jaar dat de verordening werkt ook zonider veranldering de plaatselijke vereeni ging tegemoet te komen in de toepassing van art. 2, door hen op andere wijze eenige com- pensatie toe te staan. Hij acht het ook een bezwaar, dat ze v66r dat de uitvoering be- igint en alzoo v66r er ontvangsten gedaan zijn de belasting bij vooruitbetaling moeten vol- doen. Dat is voor een cultureele vereeniging, zooals men er ook heeft, niet wel mogelijk; er zijn ook vereenigingen die van gemeente- wege steup krijgen, en andere niet, hetgeen nog niet wil zeggen, dat ook de eerstgenoem- de in staat zijn vooraf het geld te deponeeren. a7a6 Wit weet niet. 15 16. Tdlel 17. Pc3—dl 18. Re2—g4 19. Rg4 X d7 ondernemen b7b5 Rc8—b7 0—0—0 Kc8b8 Td8Xd7 moet. e7e6 Wit is bang, na Pf6 moeilijkheden met zijn zwakken e-pion te krijgen. go- -g4 De7e5 Pf5! met stukwinst. h6h5 Rg7—f6 De5XW Td7d8 20. De3d2 21. Pdle3 Niet De4: wegens 22. 22. c2c3 23. Pe3f5 24. Dd2f4 25. g-3X«4 Zwart heeft nu een pionnenovermacht op den vleugel, waar de koningen niet staan De toren moet na e8 of g8, of wellicht f8 gaan; het witte paard heeft het veld e7 in bezit. 26. c3c4 Een pionoffer, dat fout blijkt te zijn. Wi, zien niet, wat Wit er moe beoogde. 26. *>5Xc4 27. Pf5e3 c4c3 28. b2—(b3 Rf6d4 29. Pe3c4 f715 Op ef5; wit Zwart met Rd5: en Tf8 een pion extra. 30. e4—e5 Ook zoo verliest Wit een pion, maar hoopt eenige oompensatie te krijgen in den vrijen pion. Ten onrecbte. 30 d6Xe5 f4Xe5 Rb7Xd5 Tfixf5 Td'8 f® TfOXfSf Th8Xf8 a 5e6 Tf 8 e8 e6e7 Rd5Xc4 Nu wint Zwart rustig den pion e i 36. lb3Xc4 Rd4Xgl 37. TelXgl Te8Xe7 38. h2hS mo -p Of dit wensohelijker is, dan kalm Te2 o Te3 af te wachten, beitwijfelen wij. Tg2 lijkt ons voorloopig het veiliigst. Ook dit pionoffe; g4Xb3 h3h2 Te7b7 Tb7—b2f T,b2X'a2 Kto8c7 Kc7c6 a6a5 a5a4 Zwart speelt rustig Tb2, a4a3a2 en daarna Tbl en haalt dame. Daartegen is niets te doen. Hij zou graag zien, dat er iets op gevonden wordt om dit anders te regeleti. Hij gevoelt er niets voor, am deze belasting af te scbaffen ,hij wenscht deze bever te be- bouden, am dan de Personeele belasting te kimnen verlagen. Hij zou wel alles wiillen doen, om de onbillijkheden er uit weg te nemen. Hij zou de adressen daarom nader willen renvoyeereei naar Builgemeester en Wethouders om beriobt en raad, am na te gaan of de plaatselijke vereenigingen kunnen worden geholpen zonider wijziging der ver ordening. De VOORZITTER gelooft, dat er met de verordening in de band geen verlaging kan worden toegestaan. De verordening is wettig tot stand gekomen en Burgemeester en Wet bouders moeten de verschillende bepalingen toepassen. Echter zullen Burgemeester em Wetbouders gaarne overwegen of er mogelijk- beid bestaat de vereenigingen voor wat be- treft de moedlijkheid in bet vooraf betalen der belasting tegemoet te komen. En wat nu betreft de bewerimg over de zware lasten die door de vereenigingen zouden zijn betaald, die acht bij overdreven. Bovendien is dat toch ook maar een kiwestie van een jaar, aan- geizien de uitvoeringen der vereenigingen zoo wat allemaal achter den rug zijn. Er its betaald door ,,Hosanna" f 7,50, „Volks- onderwijs" 12,11, „Orebo" 7,50, idem 14,05, „Asaf" 7,50, „Excelsior" 7,50, Meisjesveireeniging 5,10, totaal f 61,16. Door Het Centrum is betaald f 200 en door de Voetbalvereeniging f 300. Voor de plaatselijke vereenigingen zal het nu dit jaar wel uit zijn, aangazien de verdiere uitvoeringen niet zullen plaats hebben dan in bet begin van 1935. Wat bet tweede bezwaar betreft, dat door den beer Hamelimk is aangevoerd, dat het voor een vereeniging moeilijk kan zijn bij voorscihot te moeten betalen, Burgemeester en Wetbouders ontkennen dat niet, maar spreker gelooft niet, dat dit een buitengewoon be zwaar zal zijn om dat anders toe te passen, bij maakt zich sterk, dat Burgemeester en Wethouders, imdien het maar eeniigszins mo gelijk is, wel bereid zullen zijn daarin tege moet te komen. Aangaande de berekendngen van den heer 't Gilde dat een vereeniging dat spreekt op „Vollksonlderwijis", 41,6 der ontvangsten zou hebben moeten betalen, indien dat zonder meer juist was, dan zouden Burgemeester en Wethouders zich in de toepassing der veror dening hebben vergist. Maar z6o staat het niet, dat is een gevolg van de regeling door die vereeniging zelf getroffen, die een avond voor de leden heeft gecombineerd met een voor het publiek toe- ganikelijk, als gevolg waarvan geheel op grond van de verordening ook voor de eigen meu- scbeni belasting verschuidigd was. Indien de verhouding van bet publiek ten opzichte van de leden nog ongunstiger was geweest zou bet percentage er nog anders hebben kunnen uitzien em was bet misschien wel 80 der ontvangst geworden. De vereeniging bad dat zelf in hamden. Zij heeft echter aan een huishoudelijke vergade ring een voor bet publiek toegankelijke feest- avond verhonden. Had ,,VolksonderwijiS' ge daan als ,,Hosanma" of ,,Orelio" dan was men er ook met 7,50 van af geweest. Dat ligt dus aan de wijze waarop een avond ge- arrangeerd wordt. Spreker gelooft, dat bet bestuur van „Volksonderwijs" dat een tweede avond ook z6o niet meer doen zal. Nu beweert de beer 't Gilde, dat de belas ting wel bet driedulbbele van de sghatting zal opbrengen, dat zou dus f 6000 worden De beer 't GILDE: Neem, neen, mijhheer de Voorzitter: /3000! De VOORZITTER is het daanmede niet eens, en boudt er aan, dat het driedubbele van bet geraamd bedrag 6000, hij kan dit niet anders nemen dan de heer 't Gilde heeft gezegd. D,e heer OGGEL: Hij bedoelt natuurlijk het drievoudige De VOORZITTER: Indien men nu nagaat, dat de bioscoop tot nu toe heeft opgebracht f 203, de voetbalisport 300 em dat de ver eenigingen dit jaar wel niet meer terug komen, dan ziet het er niet paar uit, dat het door den heer't Gilde verwachte bedrag in de verste verte zal worden bereikt. Dam moet men in aanmerkinig nemen dat de controle voor deze belastimg enorme uitgaven heeft gevorderd. Daarvoor moesten vier h vijf hon- derd gulden omkosten worden gemaakt. Nu zal men zeggen, die onkosten behoeven niet berekend te wordem over een jaar, maar het systeem .Eureka", dat daarvoor is aange- schaft en nu als bet beste beschouwd wordt., is misscbien in 1935 of 1936 af verorderd en kan dan weer door een nieuw toestel moeten worden vervangen. Het overschot zal dus vermoedelijk niet groot worden, maar, mocht het eventueel nag het geval wordem dat er zoo buitengewoon veel inkomt, dan zullen Burgemeester en Wetbouders wel bij den raad komen met een voorstel. Nu moet spreker wiizigimg del1 heffing omtralden. De heer 't Gilde moge nu al zeggen. dat Burgemeester en Wetbouders hardleersch zpn spreker kan verzekeren dat, imdien blijikt, dat aan de regeling gebreken ldeven, het college niet in gebreke zal blijven dat te erkennen en er op terug te komen. Overigens: geld moet er komen en dan achten zij deze heffm- gen ook beter, dan dat bedrag nog eens op de Personeele belasting zou moeten verhaald worden. - De heer OGGEL moet onjuist achten het geen de heer 't Gilde heeft meegedeeld, dat van een vereeniging 41.6 zou zijn gevor derd aangezien de verordening maar 20 voorschrijft. Z66 is het aangenomen. De heer HAMELINK: Hij berekent dit per centage van de werkelijke ontvangst, doch ■nu steeg dat percentage omdat er ook belas ting moest worden betaald voor hen^die om niet waren toegelaten. De VOORZITTER: Dat is overeenkomstig de verordening. De heer VERSOHELLING heeft uit de me- De VOORZITTERIk heb natuurlijk voor de controle mijn mensehen, ik kan dat alles zelf niet naloopen, docb zal het laten onder- zoeken. En dan zal Sluiskil ook wel aan de beurt komen. De heer OGGEL: Dat kan nader onderzocht worden. De beer VERSCHELLING verklaart veel te gevoelen voor de feesten die de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ieder jaar organi- seert. Zij draagt daarbij groote risico en weet niet vooruit, of bet voor wat bet bezoek be treft slagen zal. Toch zal die vereeniging nu een aanzienlijk bedrag aan belasting vooruit moeten betalen. Dat is wel een bezwaar! De VOORZITTER: Ik kan de toezegging doen, dat wanneer blijkt dat zulks zonder schade voor de gemeente kan gescbieden, Burgemeester en Wethouders de vereenigin gen wel zullen ter wille zijn. De heer VERSOHELLING: Ook de onder- nemer van Het Centrum heeft al een heel be drag moeten storten. Deze belasting is voor hem een reuzenstrop en indien hij had gewe- ten dat die zou gekomen zijn, was bij er vast niet mee begonnen zoo'n gebouW. te zetten. De VOORZITTER deelt mede, dat de voor zitter der vereeniging voor Vreemdelingen verkeer reeds een bespreking met Burgemees ter en Wethouders heeft gehad, en dat met hem reeds is overeengekamen, dat de afreke- ning der belasting zal plaats hebben nadat bet feest heeft plaats gehad, De heer SEGHERS herinnert, ook aan de tot stand koming dezer belasting te hebben meegewerkt, maar bp is nu overtuigd, dat deze voor vele vereenigingen te zwaar is. Hjj zou ook graag zien dat het met de betaling aldus ge re geld werd, dat dat 1 dag of binnen 3 dagen na de uitvoering kan geschieden. De beer VAN DE BILT verklaart zich voor- stander van de vermakelijkheidsbelasting. Er zjjn zooveel noodzakelijke dingen, die niet ge- mist kunnen worden, dat er geen beziwaar tegen is om uitgaven die men wel kan missen te belasten. Men kan van hem verwachten. dat bij al het mogelijke zal doen om deze be lasting te behouden. Liever zou hij dan mede- werken aan verlaging der Personeele belas ting. En wanner bet waar was wat de heer 't Gilde betoogt, maar spreker betwijfelt dat, want gewoonlijk worden die dingen sterk overdreven, dat er f 3000 van zou binnen- komen, dan kon dat voor de ondememers enz nog geen strop zijn, want dan was het een bewijs, dat er ook langs den anderen kant veel binnenkomt. De heer VAN KAMPEN komt ter verga dering. De heer DIELEMAN verklaart ook te heb ben meegewerkt om deze belasting ingang te doen vinden en wanneer straks mocht blijken dat in die regeling onbillijkheden scbuilen. dan zal hij ook helpen om die op te ruimen. Hij meent echter, dat men daar op het oogen- bllk nog niet aan toe is. Het is hem uit de toeiichting van den voorzitter gebleken, dat de bazwaren die door de heeren Hamelimk en 't Glide zijn aangevoerd, tot een minimum zijn teruggebraeht, de belasting heeft van de vereeniging weinig opgebracht en de bewerin- gen over die ruime opbrengst is er naast. En wat nu bet ,.Het Centrum" betreft, indien daar een ruim bezoek komt, dan kan spreker niet den indruk krijgen dat de belasting den onldememer drukt, doch vermeent hij, dat die door de bezoekers wiordt betaald. Het is toch van algemeene bekendheid, dat iernand die nog geld heeft voor biascoopbezoek oak nog wel helpen kan om de lasten der ge meente te steunen. Als men dan naar de bioscoop wil gaan, moet men er ook maar iets voor over hebben. Er moet een kapitale som worden uitge- geven voor omdersteundng van werkloozen, men weet voor allerlei noodzakelijke dingen niet aan geld te komen, en daarom moet men er ook niet op reclamearen, als er een paar cent meer gevraagd wordt als belasting op veimakelijkheden, op hetgeen de raad billijk vindt, en waarvan men door zich te onthou- den kan vrijblijven. Mochten er in de regeling onbillijkheden schuilen dan zou spreker er aan tegemoet willen komen. Hij verwacht even- wel dat de opbrengst niet ver boven de 1000 zal komen. De heer VAN BENDEGEM kan zich, ge- hoord de woorden van den laatsten spreker daarmede geheel vereenigen. Als iernand 50 cent over heeft voor het bezoek aan een bios coop kan hij er ook 60 voor geven. Deze belasting komt hem volkomen gerechtvaar digd voor. Ook bij is van meening, dat eerder verlaging der Personeeel belasting in ovar- weging zou moeten worden genomen en schaart zich in dat opzicbt geheel aan de zijlde van den heer Hamelink. Hij steunt dus het voorstel van Burgemeester en Wethou- dens. De beer't GILDE blijft van meening, dat de tijd zal leeren dat hij gelijk heeft en de op brengst een kleine 3000 zal worden. Hij ver klaart ook overigens niet zoozeer den nadruk te hebben gelegd op de lasten voor de veree nigingen. doch wel op den druk voor de be zoekers zelf, waardoor het bezoek zeer zal vermimderen. Hij bandbaaft daarom ajn voorstel, om bet percentage te verannderen van 20 tot 10 De heer VAN KAMPEN heeft met de ge- heele bespreking kunnen bijwonen, docb heeft er toch nog iets van opgevangen. Hij is het er met den beer Dieleman over eens, dat men stelsel van belasting vooral moet vast- 31. 32. 33. 34. 35. begrijpen wrj niet. 38. 39. Kclc2 40. Tgl—bit 41- Tbl—hi 42. Kc2Xc3 43. Kc3d3 44. K)d3e4 45. Ke4f5 46. Kf5ig5 Wit geeft op. dedeeling van den voorzitter begrepen, dat er nog maar door e6n voetbalvereenigmg ie- lasting is betaald. Er zijn er echterdne. Hoe komt het, dat de andere nog met betaald heb hen iDe VOORZITTER: Ik meen, dat de eene nog geen wedstrijden heeft gegeven die onder de belasting vallen, anders moet zij evengoed betalen De heer VERSCHELLING geeft te kennen, dat er elken Zaterdag en Zondag wedstrijden gegeven worden door 2 te Sluiskil gevestigde clubs. Die hebben nog niet betaald. De VOORZITTER deelt mede, dat daarvan geld is binnen gekomen. Hij heeft er juist on- derzoek naar gedaan. Daarvan is f 13,43 ont vangen. De heer VERSOHELLING houdt vol, dat door de club van de 1'Azote nog geen belas ting betaald is. De VOORZITTER: Dan heeft die nog met voor het putoliek gespeeOld1. Er wordt voort- durend naar gekeken. De heer VERSCHELLING: Er blijkt dan toch, dat er nog niet van 3 vereenigingen die wedstrijden voor het publiek houden belasting is ingekomen. houden, en bij verminidering eerst de aandadbt moet wijden aan de Personeele belasting. Spreker ziet 2 groepen in het maatschappelijk leven de eene die steeds tracht te sparen zijn imkomen daardoor te vermeerderen en dLrvan belasting betaalt, en groep, die weinig spaarzaamheid betra^L doch maar steeds voortleeft in genot. Het is de laatste groep, die men treft door deze bCHet'voorstel van Burgemeester en Wetbou ders wordt aangenomen met 8 tegen 4 stem- mfVoor stemmen de heeren Van Kampen. Oggel, Ortelee, De Rurjter, Van Bemdegem. Van de Bilt, Dieleman en J. de Feijter; tegen stemmen de heeren J. t Glide, Hamebnik, Seghers en VersChellinig. o. Een schrijven van het bestuur der Bad en Zweminrichtinig, welke daarin, in aa^mi- ticio- op bet aangenaam onderboud dat de voorzitter met Burgemeester en Wetbouders mocht helbben, het volgende mededeelt. Zooals het bekend mag zijn, stond de raad aan de vereeniging toe een rentetaos voor- schot onider bepaalde vooriwaarden. Een dezer' boudt in, dat het plan der hadmncbfcmg zou worden uitgevoerd zooals op de teeke ning staat aangegeven. In verband met het algemeen verlangen om de badinrichtlng te laten zooals zij nu is, d.w.z. deze inrichting nog Wat uit te eenige hokjes, springplank en een loopbordes voor den badmeester om les te kunnen g^e zou het bestuur de badinricbting met wuien bouwen volgens het aangegeven plan. Het gewijzdgde plan brengt voor de v ging ook minder stichtingskosten ^mede reden waarom 't bestuur beleefd verzoekt, be. renteloos voorschot te willen brengen op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6