ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OM DE KONINGIN jfeftedecfoncLxheJmdfiasta No. 9141 MAANDAG 7 MEI 1934 74e Jaargang Btnnenland Feuilleton TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 7 MEI 1934. GEMEENTERAAD VAN AXEL. n. TER NEUZENSCHE CO U RANT DE UITVOER VAiN GBOENE ERVVTEN, SPLITERWTEN EN SCHOKKERS. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 7 Mei de uitvoer naar Frankrijk van groene erwten, spliterw- ten en schokkers verboden zal zijn, tenzij daarbij wordt overgelegd een vaniwege hem afgegeven certificaat. Met de afgifte dezer certificaten is belast de heer W. St en vers te 's Gravenhage. De kosten, aan het afgeven dezer certificaten verbonden, bedragen f 1 per 100 K.G. bruto. DE TWENTE-RIJNKANALEN. In verbanid met het de vo.]gtenide maand te Hengelo te houden Tiende Binnensoheep- vaartoongres heeft de hoofd-ingenieur van den Rijkawaterstaat dr. ir. L. R. Wentholt, die op dit conigres sen prae-adlvies over de beteekenis van de Twente-Rijnkanailen zal uit- brengen, in het weekbiad „De Binnenvaart", hot officieel orgaan van het Onderwijsfonids voor de Sdheepvaart, deze week een artikel over het tdt standikomen van deze kanalen geschreven. Het artikel bevat uitvoeritge gegevens over de afmetingen van de kanalen, de bruiggen, de sluiizen enz., en vender aver de voorschriftea, we Ike voor de scheepvaart op deze nieuwe kanalen zuillen gel den. Een ataatje bij het artikel geeft <een overzicht van de afmetingen van de aanlegpSoafcsen in de havenis langs de nieuiwe kanalen. Een dnidelijke kaart geeft een overzicht van de nieuiwe kanaal-venhinidimgen met de sluis te Zutfen en de drwa.rsprofielen van de kanalen in Gelderlanid1 en Overijissel. „De Binnenvaart" bevat vender de offi- cieele mededeelingen betreffende het Bin- nensoheepvaartcongres en de gewone weke- lijfksche rulbrieken. TOELATING R. H. B. S. De examentijd breekt weer aan en wij ves- tigen de aandacht van belanigstellenden en belanghebbenden op een in ddt nummer voor- komende advertentie, waarbij candidaten op- geroepen worden voor het toelatingsexamen van de Rijks H. B. S. te Ter Neuzen. Aangezien de overgang van Lagere School naar Hoogere Burgerschool voor de kinderen steeds een groote is, omdat inplaats van de kdasseonderwijzer nu optreedt de vakleeraar, is door Zijne Excellentie den Minister van O. K. W. de wenschelijkheid betoogt, dat ook de hoofden van Lagere Scholen eenigen invloed zouden kunnen uitoefenen bij deze toelating. Hderaan wordt te Ter Neuzen gevolg gegeven door jaarlijks met de hoofden van de Lagere Scholen in Oost Zeeifwsch-Vlaanderen overleg te plegen omtrent de eiechen van toelating, terwijl volgens ministerieel voorschrift boven- dien het oordeel van de toekomstige H. B. S.- leerling gevraagd wordt aan het hoofd van de school welke hij het laatst bezocht heeft, waardoor de kans op een verkeerde beoordee- ldng zoo klein mogelijk gemaakt wordt. Vei'gadering van Donderdag 19 April 1934, des namiiddags 2 uur. Voorzibter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, L. P. Ortelee, P. J. van Bendegem, B. Segfhers, C. Hamelink, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en J. de Feijter, later ook de heeren C. van Kampen en I. de Feijter, benevems de Secretaris J. L. J. Maris. De VOORZITTER rioht zich met de vol- gen.de toespraak tot den gemeente raad Mijne Heeren: Bij het begin van onize vergadering en alvorens wij onze gewone werkzaamheden door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 3) (Verrvolg. „Leuk, dat ik je juist moest oppikken", sprak hij. „Ik heb toevallig van morgen nog aver je gesproken". „Er wordt zooveel over mij gesproken'', antiwoordde Molly ernstig. „Ik hoop dat je niet zoo hatelijk was als de meeste menschen". „Ik zei, dat jij het eenige meisje in Londen was, met die bqzonder mooie tint rood haar". Tony zei deze schaamtelooze onwaariieid met de uiterste koelheid. „Toch is het mooi, niet waar?" zei Molly. „Alle meisjes denken, dat ik het verf. En toe vallig is het juist mijn haar, dat ik niet verf". Toen zweeg zij even. ,,Miaar zeg mij nu eens, wat je werkelijk van mij (hebt gezegid". „0 niets dan goads", antwoordde hij. „Zou je mij in staat adhten, anders over je te spreken „Neen", zei ze. ,,Ik weet, dat het zoo is, want je bent aitijd goad voor mij geiweest; maar waaroan beb je mij laatst geen bezoek gabracht, toen je het mij beloofd had?" Tony nam zijn kans waar, om een autobus voorbij te rijiden en de minider drukke Regent- street in te zwenken. Niets dan onivergeeflijke vergeetachtig- heiid", zei hij berouiwvol. „Het heeft mij geweldiig gehinderd", klaag- de zij, „want ik kreeg een idee, of je mij misschien ondanklbaar vond en de hemel weet, dat ik dat niet hen. Gndanks het succes, dat ik op het tooneel behaal, staat het toch steeds in mijn geest gegrift, dat ik per slot van hopen aan te vangen, zij het ook mij vergund die He,oge Gverleidene, H. M. de Koningin- Moeder, te herdenken. Na ©an ziekbed van sleohts enkele dagen, bereikte ons plotseling het bericht, dat H. M. de Koningin-Mo eider was heengegaan. Door Hare groote gaven van verstand en hart heeft zij gedurendie de vele jaren die Zij in Nederland onder ons heeft geleefd, de liefide van bijna het gelheele volk verworven. Wij herdenken daarbij ook het vele, dat Zij als Regentes van het Kcninkrijk, voor den Staat heeft gediaan. Het geheele Nederland- sche volk is Haar danikbaar voor de wijze waarop Zij het Regentschap heeft waarge- nwnen. Als Vorstin, als vrouiw en als moeder is Zij steeds een voorbeeld geiweest voor alien en de herinnerinig daaraan zal steeds bij het Volk van Nederland in eere worden gehouden. Moge God de diep in rouw gedompelde Koniniklijke Famailie nabij zijn en sterkte geven voor dit verlies te dragen. Vervolgens opent de VOORZITTER de ver gadering door het uitspreken van het gebeds- formulier. Aan de orde komt: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 20 Febru- ari 1.1., worden met algemeene stemmen vastgesteld zooals die in druk zijn verschenen. 2. Ingekomen stukken. a. De verordening op de hefting van recht voor het gebruik van sladht- en verkoop- lokaal in bet gemeente slachthuis te Axel, voorzien von het bewijs der Koninklijke goedikeurimg. Aangeniomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 20 Februari 1934, tot verkoop van grond aan C. Sanies Jozn., voorzien van het berwijs der goedkeuring door Gedeputeende Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 20 Februari 1934, tot verkoop van gronid aan Iz. Meesen, voor zien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. d. Het raadsbesluit van 20 Februari 1934, tot het aanigaan eener geldleening groot 10.000 ter dekkimig der kosten van de tra verse in de gemeente, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 30 Maart 1933 tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de Bad- en Zweminrichting te Axel, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gede puteerde' Staten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het raadsbesluit van 30 Maart 1933 tot het sluiten eener geldleening ad 1600 in ver- band met het verstrekken van een renteloos voorschot aan de Bad- en Zweminrichting te Axel, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 9 Maart 1934, waarin zij. onder mededeeling dat zij de door den inspec- teur voor de Volksgezonidlheid daartegen in- gebrachte bezwaren ongegrond hebben ver- klaard, beriehten, de omtvanigst van het be- sluit van den gemeenteraajd did. 22 November 1932,jvaarbij, met ingang van 1 Januari 1933 de jaarwedde van de verloskundige C. T. Moerdijk is bepaald op 650. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een kennisgeving van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 23 Maart 1934, dat de gemeenteraad van Hontenisse heeft be- sloten om de eerste kermis te Kloosterzande, welke tot dusver placht te worden gehouden op 29 en 30 Juni, voortaan te doen plaats vinden op den vierden Zomdag en den daarop volgenlde Maandag in de maand Juni, Be zwaren daartegen worden ingewacht voor 15 Mei. Aangenomen voor kennisgeving. i. Rapport van het Accounitantskantoor Moret De Jong betreffemide de gedurenlde rekening alles aan jou te daniken heb en jij mij financieel en moreel hebt gered. Daarom beschouw ik jou als mijn ouwen vriend". „Dat ben ik ook, Molly. Waarom zou ik in 's hemelsnaam verarudierd zijn?" ,,Ik dacht, dat je het misschien niet goed- keurde, dat ik voomemens ben, mij met Pedro te verloven". ,,Wel neen" ,zei Tony. ,,Ik becritiseer nooit de stokpaardjes van mijn vrienden. Dat ik laatst niet bij je geweest ben, komt werkelijk, omidat ik het erg druk gehad heb". Haar gelaat verhelderde. „Ik geloof je Tony, maar zeg, torn je morgen bij mij lun ch en, want ik zou je graag nog eens ernstig willen spreken". „Goed", zei Tony, „idan kan je mij tevens de laatkte beriehten betreffende Lopez geven. Morgenavond moet hij boksen". Molly knikte. „Peter gelooft dat hij zal winnen; hij is er albsoluut zeker van". „Dat placht ik wel", zei Tony. „Ik hah zoo- even da Freitas in de Club ontmoet en voor tweehonderd pond met hem gewed". Molly's gelaat betrok een weinigje. ,,Jij mag hem niet, is het wel?" vroeg Tony ongekunsteld. ,,Hij is een varken", zei Molly en na een korte pauze voegde zij er met eenigen tegem- zin aan toe: ,,maar hij is een brj-de-hacid varken". „Dat", merkte Tony op, „verzwaart slechts de beleeddging". Hij liet de auto stoppen voor Basil-Man sions, een groot blok van luxueuse flats, vlak tegenover het Lanigham-Hotel en onmiddel- lijk kwam een goudgegalioneerde bediende hiaaetig toegesnel'd, om het portier open te doen. ,,Ik zal je morgen wel het een en ander aver hem vertel'len" zed Molly. ,,Maak, dat je niet later dan half twee bij mij bpnt. Want tegen dien tijd ben ik uitgemergeld en ik wacht niet op je, hoor!" „Als het op eten aanikomt ben ik steeds zeer stipt", zei Tony. ,,Het is de eenige deugd die onmiddellijk wordt beloond, zeggen som- migen", 1934 gehouden controle over de administratie der rekenplichtige gemeeoteambtenaren. Omtrent de administratie van den gemeente- ontivanger biijkt daaru.it, da.t op 8 en 22 Maart, 12 Juni, 10 Juii, 9 October en 4 Dec. 1933 de administratie is gecomtroleerd, waar bij resp. op 8 Maart, 12 Juni, 9 October en 4 December kasopneming heeft plaats gehad. Daarbij werd steeds ailes in orde bevonden. De administratie is overeenfcomstig de voor- sahriften bijgehouiden. Omtrent de administratie van het Vleesch- keuringsbedrijf wordt vermelid, dat controle met gelijiktrjdige kasopneming is geschied op 23 Februari en 3 November 1933. Ook hier zijn geen verschillem geconstateerd en is de administratie in orde bevonden. Evenizoo luidt het rapport omtrent de ad ministratie van het Burgerlijk Armbestuur, waar kasopnemingen werden verricht op 17 Januari, 27 Juni en 3 December 1933, en om trent de ontvangsten van legesgelden ter secretarie, waar 17 Januari 1933 de kas werd opgenomen, die in overeenstemming werd be vonden met de bijgehouden registers, en welke ontvangsten avereenkomstig de voor- sohriflten regelmatig aan het eind van elk kwartaal aan den gemeente-ontvanger waren overgeldragen. Aangenomen voor kennisgeving. j. Het rapport van het Accountantskan- toor Moret De Jong betreffende de con trole over het Gasbedrijf der gemeente Axel over 1933. Daaruit biijkt, dat geproduceerd werder 693.214 M3. gas in 1932 684.265 M-'i.) waar- voor zijn gebruikt 2.280.000 K.G. kolen (2.364.429) zoadat de gasproductie per 1000 K.G. kolen bedroeg 304,04 M3. (289,4 M3.). De afleverimg van gas was als volgt: licht en kiookgas 203.141 M3. (206.568), verwar- miingsgas 30.008 M3. (25.313), industriegas 34.571 M3. (39.027), muntgas 284.600 M3. (291.933), straatverlichting 48.931 M3. (49.515), eigen gebruik 35.575 M:t (33.672), gasverlies 56.388 M3. (22.849). De kostprijs van het gas per 1000 Mafge- leverd aan den verbruiker, bediroegen 74.18% 84,46), de opbrengst der bijpro- ducten 19,35% (21,89%), blijft alzoo 54,83 (7 62,56%). Met injbagrip der distributiekosten was de kostprijs van 1000 M3. gas in Axel f 91,64% 98,86%), en in de gemeente Ter Neuzen f 124,50 ~(f 129,71%). De. distriibutierekeming wijat voor Axel een wdnstsaldo aan van 6.531,52 7.714,43% voor Ter Neuzen 189,54 1.997,19%). De tussch&n geplaatste cijfers betreffen den vorigen oienst, ter vergelijking. Bij de beschouwing van het financieel eind- resultaat is in aanmerking te nemen, dat naar aanleidiing eener opmerking van Gedeputeerde Staten de afschrijvingspercentages zijn ge- bracht van 2 op 3 van de aanschaffings- waarde, hetgeen de distributde-rekening over 1933 voor Ter Neuzen bezwaart met 135)9,78. Burgemeester en Wetihouders stellen voor, dit rapport aan te nemen voor kennisgeving. De heer VERSCHELLING heeft daarin ge- lezen, dat het opnemen van den voorraad magazijngoederem en de waardeering daarvan niet is geschded in tegenwoordigheild der ac countants. Had men dat niet kunnen regelen dat het geschiiedlde op een tijdstip dat die heeren er bij konden zijn? De VOORZITTER antwoordt, dat het op- nemen dier voorraden een zeer tijdroovend werk is en daarom buiten tegenwoordigheid J dier heeren gedaan wiordt, want als die deze j opneming mioesten bijwonen, zou de controle veel meer mioeten kosten dan tlhans in reke ning wordt gebracht. Uit dien hoofde doet men dat zonder hen. De heer VERSCHELLING heeft voorts ook nog gelezen, dat het verbruik van steenkolen, bij gebrek aan de daartoe noadige gegevens, door hen niet is gecontroleerd, evenals den voorraad cokes en teer. Nu weet men eigen- lijk van niets en hij zou dat graag anders zien. De VOORZITTER merkt op, dat men het verbruik moet berekenen uit de aangekodhte voorraden en den nog aanwezigen voorraad, welke vrij zuiver is te schatten. Om het juist De levensopvattingen van Molly. De klok had zijn elf slagen nog niet alle uitgeslagen, toen Tony den volgenden morgen wakker werd. Hij keek op zijn horloge, geeuwde, rekte zich uit, streek zijn vingers door zijn haar en strekte zijn hand uit naar het electrische knopje, waar hij met een vin- ger tegen drukte. Het antiwoord hierop was een. man van middeillbaren leeftijld, met glad- geschoren gelaat, dat bleek was en iemand aankeek, als een vermoeilde sphinx. Hij kwam de kamer hinnen en droeg een kop thee, die op een blad stlond. Tony richtte zich op en knipoogde tegen hem. ,,Goedien morgen, Spalding", zei hij. ,,Goeden morgen, Sir Antony", antwoordde de toegewenschte. „Ik hoiop, dat u goed heeft gesiapen, mijmlheer". ,fja, best hoor", antwoordde Tony. „Zeg Spaldimg, hoe laat ben iik thuis gekomen?" ,,Ik denk dat het een tikje over vieren was, mijnheer". Tony nam een lange teug uit zijn kop thee en zette hern toen op het blad. ,,Ik ben bij- zonider dorstig vanmorgen, Spalding. Was ik voimaakt nuchter, toen ik thuis kwam?" De dienaar aarzelde. „Alis ik er een be- schrijving van moest geven, mijnheer, zou ik er een betere uitdrukking voor kunnen vin den", antwoordde hij. „Dank je Spalding", zei Tony dankbaar. De huisknedht ging dwars de kamer door, deed het raam open en haalde de jalouzieen op, waardoor het de zon werd vergund, een breeden stroom van haar heerlijke stralen naar binnen te scbieten. .Mijnheer Olivier heeft esn boodschap achtergelaten, dat hij niet voor het diner thuiskomt. Hij is voor zaken uitlgegaan en zou gaan lunchem bij mijnheer Henry Con way". „Waar is Bugg?" informeerde Tony. ,,Op het oogenlblik ds hij in de oefenzaal. Hij vertelde mij, dat hij zrjn spieren een beetje ging losmaken". op te geven zou men de kolen weer moeten weigen en dat is toch wel te omvangrijk en te kastbaar. De heer VERSCHELLING voert hier tegen aan, dat men den kolenvoorraad zeer wel kan nagaan, zonider deze te wegen. Men kan den hoop kolen gewoon meten en weet dan wel hoeveel er zijn. Tenminste bij een hem be- kenide inrichtinig doet men het zoo. Hij zou gaarne zien, dat er in de toekomst meer tast- bare gegevens hierover werden verstrekt. De VOORZITTER: Wanneer dat gemakke- lijk uiitvoerbaar is, zal ik overleg plegen met den directeur der gasfabriek om dat in het vervoig ook te doen. Als dat zoo'n kleintje is, zal het geen beizwaar onderviniden. We hebben er vroeger wel eens over gesproken, om den kolen voorraad meer nauiwkeurig vast te stellen, maar dan stiuitte dat in de Gas- oommissie op groote bezwaren. Het rapport wiordt met aligemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen. k. Het versiag der Aribeidsbemiddeling in de gemeente Axel, over 1933, dat het volgieri de vermeld: Zooals het in verschillende plaatsen van ons vaderland was, was het ook in Axel. De werkloosheid nam in 1933 grooter omvang dan voorgaande jaren, niettegenistaande de pogingen die werden ondernomen om door werkverschaffing de uitbreidimg der werk loosheid tegen te gaan. In de maamd Januari werd getracht om met toeslag van het rijik de vlasinidustriie te hed- pen. Door een eombinatie van eenige vlassers- patroons werd met vlaszwingelen begonnen. Een lOtal zwingelmolens, benevens de noodige braakers werden in de vlasfabriek op't Plaatje op gang gebracht, waardoor circa 20 perso- nen, alien weridoozen, voor een aantal weken werk vcoden. Hoewel er de eerste weken eenige stagnatie intrad, werd spoedig regel matig voortgewerkt, zoadat dit werk met toe- slag door het Rijk circa een half jaar werd voortgezet. Verder kwam in het voorjaar het meeren- deel der werklooze landarbeiders ook weer iterug aan het werk. Voor de werklooze fa- (brieksarbeiders daarentegen bleef het steeds moeilijk om deze geplaatst te krijgen. Van regelmatig werken was geen spraike. Wel werd door meerdere patroons een beroep ge daan op de Arbeiidsbeurs, zoodat o.a. bij de doortrekking van. den electrischen kabel van af de gemeente Boschkapelle door den polder Beoosteniblij een 12tal werklooze arbeiders voor enkele weken daar kon geplaatst wor den, eveneens eenige weken later bij de kabel- legging in de' kom der gemeente. Zoo werden ook door het bestuur van den polder Beoos- tenblij werkloozen aangenomen voor grond- werk. Met name het deilven van de polder- watergangen gaf een 6tal werklooze arbeiders drie a vier maanden werk. Ook werd meermalen bij de Arbeidsfeeurs ingeschreven werkvolk genomen om bij het drukste van den oogst te helpen, inzonderheid bij het dorschen met de machine en later bij het aardappels sorteeren. Circa een 25 werk- gevers, die alzoo aan 160 werkloozen gelegen- hedd versohaften om enkele weken, sommigen voor enkele maanden werk te hebben. Voor de ammoniakfabriek te Sluiskil kon dit jaar aan 2265 oproepen voor de fabriek voldaan worden. Hoeiwel deze oproepen meestal werk betroffen voor een dag of hoogs^ens enikele dagen, werkte bet binnen- komcn van die respectieve aanvragen er be- latigrijk toe mee, om het aantal werklooze dagen beduidend te doen venminderen, of- schooii al deze werkgelegenheid niet kon voorkomen, dat het aantal werkloozen steeds boven het vorig jaar hleef. In totaal werden 56166 werklooze dagen afgestemipeld, hetgeen gemiddeld op 1080 werklooze dagen per week komt. Dat de jwerkloosheidskassen en de gemeenitelijke steunverleeninig bij een dusdanige werkloos heid voor grootere uitgaven kwamen te staan dan voorheen, wijzen d'e desbetreffende cijfers uit. Bovenstaand cijfer der werkloosheid .wijst uiit, idat het gansche jaar door gemid deld elke dag 180 pensonen stonden inge- „Is hij goed in orde?" ,,Zoover ik er over kan oordeelen, mijnheer, is hij in de meest gewenschte condfitie". Tony's gelaat klaarde op. Spalding, je stelt mij werkelijk gerust. Ik droomide van- naoht dat hij zijn nek hod gelbroken". De huisknecht schudde bemoedigand zijn hoofd. „Ik heb niets bijzonders aan zijn nek gazien, toen ik met hem in de hal stond te praten, mijnheer". „Als dat zoo is", zei Tony, ,,dan denk ik op te staan. Je kan het bad vol laten loopen Spalding en tegen de keukenmeid zeggen, dat ik niet ontbijt". De onverstoorbare dienaar boog en verlSet de kamer, waama Tony zijn thee opdrotnk en vroolijik uit bed sprang. Hij trolk een kamer- japon aan van blauwe zijde, die op de randen bestikt was met goulden dra'ken. Het was een schitterend kleedinigstuk en oorspronkelijik bestemd voor den president van China, maar die hoogiwaardigheidsbeklieeder had het onver- waoht afbesteld op grond, dat het te opzich- tig was voor een gekozen hoofd van een de- mocratisch land. Tenminste, dit was de be- wering van den fabrikant uit Bondstreet. die het voor een ongehoorden prijs aan Tony had verkodht. Na een sigaret te hebben apge- stoken, slenterde hij naar de badkamer, waar een koude nadouche, scheren en eenige minuten rekoefening valdoende waren, om den laatsten trek van vermoeienis te doen vendiwijnen, welke zijn optreden als Karel de Ttweede had veroorzaakt. Nog steeds ge- kleed in zijn zijden geiwaad ging hij de hoofid- trap af en na de voordeur geopend te hebben, liep hij den tuin in. Het huis van een van die twee of drie vriendelijike ouderwetsche overblijfselen, welke nog in hun eigen tuinen staan, in de buurt van Jack Straw's Castle. Honyt had de grondbezittinlg eenige jaren geleden opge- fcocht, wont de eagenaardige oude gebouiwen, uit den tijid van George, met hun heerlijke omgeving, trokiken hem veel meer aan dan zijn eigen somber familiepaleis op Belgrave- Square. Zooals hij zelf gaarne verklaarde, leverde het alle genoegerus van het buiten- schreven voor wie gesnerlei werk werd aan- gewezen. Verschillende amstanddghelden hebben er toe bijgedragen, om een zoo uitgebreide werk loosheid te kunnen constateeren. In de eerste plaats kan genoemd worden, dat in onze ge meente, die op den landlbouw is aangawezen, (ibehalve de industrie op Sluiskil) door totaal gewijiziglden toestand in den landbouw, er tlhans bijna geen vaste arbeiders meer zijn, die het gejteele jaar door bij hun patroon werkzaam zijn. Het is gaande weg regel ge- POOS 2 0 CT.— TUBE 40 en 60 CT. 1 (Tngez. Med.) worden, dat ook de landarbeiders een ge- deelite van het jaar ontslagen worden, voor welke dan bun bonidskas het eenige middeL van bestaan is. Verder was ook onder de bouwvakarbeiders grooter werkloosheid dan voorgaande jaren, zoodat bet gansche jaar door ook enkele werklooze bouwvakarbeiders stonden inge schreven. En, wat ook een betangrijke factor voor toeneming der werkloosheid kan genoemd worden is, dat bij het lossen en laden der sohepen aan de kade te Sluiskil, de steeds verbeterde, door electrische kraoht gedreven machine hoe langer hoe meer de levenide ar- beidskracht vervangt, zoodat ter plaatse waar vroeger 100 industriearbeiders stonden, met enkele tientallen kan worden volstaan. Waar in den Wieringenmeerpolder geleide- lijk aan de noodige arbeidiskracht aldaar ge- vestigd is, hadden de pogingen van den agent der Arbeidisbeurs am aldaar, nog eenigen te plaatsen geen ander resultaat, dan het plaat sen van een 2tal ongehuwden, die inmiddels weer zijn teruggekeerd. Met den landbouw- bemiddelaar wordt onidertuisschen door onder- geteekende over meerdere plaatsing gecorres- pondeerd. Wegens de slaipte in de bouwbedrijven, zoo als reeds werd aangestipt, kwam het slechts enkele malen voor, dat bij de Arbeidsbeurs een vakman gievraagd werd. Een drietal patroons vroeg tiweemaal om een timmerman of metselaar of schilder. Gepoogd werd ook, om voor de zeer jeugdige vakartoeiders, die pas de Ambachtsschool verlieten, eenige em- plood te vinden, hetgeen slechts in enkele ge- vallen gelukte. Ik meen hiermede eenig overzicht gegeven te hebben van de verricbtingen die in het ver- slagjaar door den Agent der Arbeidsfoemidde- ling zijn geschied, terwijl een model staat, die den toestand van het Agentschap nader pre- ciseert, hier als bijlage aan toegevoegd is. Uit deti overgelegden staat der uitkeerin- gen door d'e werkloozenkassen biijkt, dat door de verschillende organisaties over 1933 werd uiitgekeerd: in Januari 9539,35, Februari 6668,60, Maart 1794,30, April 1249,25, Mei 468,85, Juni 220,05, Juii f 4739,65, Augustus 3982,45, September f 2010,60. October 873,35, November f 1048,70, Decem ber 5095,55, totaal 37.690,70. Dit bedrag1 was over de verschillende orga nisaties verdeeid als wlgt: Ned. Ohr. Bouw- arbeiders 1263,10, R.K. Bouwvakarbeiders 372,50, Ned. Vereeniging van Fabrieks- arbeiders f 14.108,40, Ned. Bond van Chr. Falbrieksarbeiiders f 9006,70, Ned. R.K. Fa- brieksarbeiders 3461,Ned. Bond van ar beiders in land- en tuimtaouw 908, Ned. R.K. Metaallbewerkers 36,40, Centrale Bond van Transportarfoeiders 68,25, Ned. R.K. Land- arbeidersbond f 1311,80, Ned. Cbr. Lantd- arbeidersbond f 6315,70, Alg. Ned. Bouwarbei- dersbond 789,25, Ned. Chr. Bond in de kieedingsindustrie 21,60, Alg. Ned. Bond van Textielarbeidsters 28. Aangenomen voor kennisgeving. leven op en was men toch zoo goed als in de stad. •Eenige meters loopen over een grintpad, dat aian weerskanten door een diikke haag van laurierkers was afgesloten, bracht hem bij de oefenzaal. De deur stond op een kier en het vlugge stappen en schuifelen van voetstappen maakte den indruk alsof een gezelsohap bal- letdanseresjes een nieuwen en gecompliceer- den vorm van step-dans aan het instudeeren was. Het schouwspel, dat zijn oogen ontwaarden, toen hij in de oefenzaal kwam, was echter niet van zoo verleidelijiken aard. Sleohts gekleed in een flanellen broek, was een jonge- man 'bezig op een allerzondigste manier in aille riahitingen te sprinigen, terwijl hij tegelij- kertijid bliksemschichtachtige bewegingen met hoofd en anmen maakte. Voor den oninge- wijden toeschouwer had het den sc'hijn, dat hij of rijp voor een krankzinnigengesticht was ,of zich ijverig bezig hield met vliegen in hun vlucht te vangen. In werkeiijkheid waren beiide verondsrstellingen absoluut cn- juist. Hij hieiid zich onledSg met, hetgeen under boksers wordt genoeimrl, ,,schaduiw- boksen" en dat bestaat in een zeer levendigen strijd tegen een sterken doch denikbeeidigen tegenetia rider. Toen de jonge man in kwestie Tony zag, staakte hij plotseling zijn aanvallen en af- weringen en bleef midden in de zaal staan. terwijl hij zijn wijsvinger naar zijn voorhoofd ophief. „Moigge, Sir 'n Tony", zei hij. Niettegenstaanide zijn zware lichaamsbewe- gingen sprak hij zond'er een zweempje adem- versnelling en was er niet het minste bewijs van aweet op zijn heldere witte huid te be- speuren. Hij zag er uit zooals hij was een prachtig gebouiwde jonigen van ongeveer negenitien jaar, die tot de hoogste graad van licihamelijike kracht en bedrevenheid was getrainid. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5