ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Op weg naar een nieuwe Maatschappij? No. 9140 VRIJDAG 4 MEI 1934 74e Jaargang Buitenland Binnenland EERSTE'BLAD Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN III. NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJSBinneu Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Aj vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. doen te weten, dat door den raad dier ge meente in zijne vergadering van 19 April 1934 is vastgesteld de volgende verordening: ALGEMEENE POLITIEVERORDENING VOOR DE GEMEENTE TER NEUZEN. Artikel 1 letter e der aligemeene politie- verordening voor de getmeente Ter Neuzen te lezen als volgt: bebouwde kom der stad: bet gedeelte der gemeente, dat loopt vanaf de aanlegplaats der Provinciale Stoomibooten in Zuidwestelijke richting lanigs den binnenkant van de midden- buitenhaven, de middensluis en de Oostzijde van bet kanaal van Ter Neuzen naar Gent tot het snijpunt van de loodlijn getrokken vanaf bet separatiepunt in Oostelrjke rich- ting; vandaar tot bet punt gelegen op de grens van de perceelen kadastraal bekend in seotie E nos. 591, 571 en 713 gedeeltelijk aan de Noordzijde en de perceelen kadastraal bekend in seotie E nos. 1095 en 713 gedeel telijk aan de Zuiidizijde; vandaar in Noord- oostelrjke richting tot de grens van de per ceelen kadastraal bekend in sectie E no 1091 aan de Noordzijde en E on. 1006 aan de Zuid- zgde, vervoigende de grens van de perceelen kadastraal bekend in sectie E nos. 1161 en 1132 aan de Noordzijde en bet perceel E no. 1092 aan de Zuidzijde, naar een punt gelegen op een afstand van 100 Meter vanaf het mid den van den Provincialen weg; vandaar in Nooidelijke ricbting langs de grens tusschen het sportterrein en de nieuwe algemeene be- graafplaats tot aan de Oostelijke Rijksiwater- ledding, vanaf dit punt langs de Zuidzijde van deze Rijkswat erleiding tot den Oastbeer, vender in Westelijike richting over de Ooste- Igloe buitenhaven tot aan den betonmuur lanigs de Scheldekade en vandaar langs den betonmuur der Scbeldekade naar de aanleg plaats der Provinciale Stoombooten. Aldus vastgesteld door den Raad der ge meente Ter Neuzen in zijne openbare verga dering van den 19 April 1934. (get J. HUIZINGA, Voorzitter. (get.) J. L. DREXJMANS, Wnd. Secretaris. Zijnde deze verordening aan de Gedepu- tee-nde Statec van Zeeland volgens hun be- rieht van den 27 April/1 Mel 1934, No. 207, 3e Afd. in afsohrift medegedeeld. •En is hiervan afkondiging geschied, waar het beboort den 4 Mei 1934. Burgemeester en Wethouders voomoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. ALGEMEENE POLITIEVERORDENING VOOR DE GEMEENTE TER NEUZEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat vanaf heden gedurende drie maanden op de gemeente- secretarie voor een iedeir ter lezing is neder- gelegd de door ben afgekondigde wijziging der adgemeene poliitieverordening voor de ge meente Ter Neuzen, weike wijziging tegen betaling der kosten verkrijgbaar is gesteld. Ter Neuzen, den 4 Med 1934. Burgejjieester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLlLE, Secretaris. De corporatieve gedachte. Van het beginsel van den totalen Staat, waarin elk onderscheid tusschen staat en maatschappij is opgeheven, is ook de cor poratieve staat, zooals die in Italie (al- thans in opzet) reeds verwezenlijkt is en ook in Duitschland vermoedelijk ver wezenlijkt zal worden, een uitvloeisel. Er is ook in ons land den laatsten tijd heel wat te doen over dien corporatieven staat en over de corporatieve gedachte. Beiden zijn echter niet hetzelfde. Het wezen van de corporatieve gedachte zoo had Mr. Van Walsum in het tweede opstel van den door ons besproken bun- del het reeds geformuleerd was: het streven naar gebondenheid en naar pu- bliekrechtelijke organisatie van het maat- schappelijke leven. Men wil de richting van de ontwikkeling van het maatschap pelijke leven nu omkeeren. Men staat vol afkeer van alle individualistisoh streven. en wil dat thans manifesteeren niet alleen in den staat, maar ook in de maatschappij. Specifiek fascistisch of nationaal-socialis- tisch is dit streven niet. Tot nu toe heeft echter alles wat van andere zijde (b.v. van den kant van de Natioriale Unie) over die corporatieve gedachte gepubliceerd is, bitter weinig houvast geboden. Men wil. dat de gemeenschappen handelend zullen gaan deelnemen aan het staatsbeleid, maar hoe die gemeenschappen dan straks zul len functionneeren, wordt ons niet mee gedeeld, evenmin als wij weten hoe men zich de vorming van een corporatieven staat heeft gedacht. Er wordt alleen maar verteld, dat die gemeenschappen zullen moeten adviseeren alvorens er een wets- ontwerp bij de Kamers wordt ingediend en ook zullen zij zelfstandig wetsontwer- pen mogeil indienen en met de uitvoerinq van wetten kunnen worden belast. Wordt daarbij niet over het hoofd gezien, hoe wij reeds thans in den Hoogen Raad van Arbeid, Middenstandsraad, Onderwijs- raad, enz. zulke adviseerende colleges bezitten Ook elders echter wordt met warmte voor de corporatieve gedachte ge- streden. Maar er heerscht vooral hier een groote spraakverwarring. Vrij algemeen kunnen zeer velen zich niet meer vinden in een algemeen kiesrecht, dat op zoo in- dividualistischen grondslag is opgetrok- ken. Maar met de maatschappij zal be- gonnen moeten worden en de staat komt pas in de tweede plaats. Dat trouwens in Italie orde en welvaart zijn ingetreden. wordt wel beweerd, maar is het zoo Dr. Beekenkamp waarschuwt er voor om de Italiaansche toestanden niet te veel op te hemelen. Wat b.v. de welvaart betreft men moet daar een heel groot vraag- teeken achter zetten. Het tekort op de begrooting voor 3132 bedroeg 23 mil- lioen en dat voor 323370! Het totaal van den handel op het buitenland was in 1932, vergeleken met 1930, 48 terugg'eloopen. Het gemiddelde werkloos- heidscijfer voor 1932 was 1 millioen tegen 400.000 in 1922, en groote loonsverlagin- gen waren aan de orde van den dag. Men behoeft niet te ontkennen, dat Mussolini voor zijn land een zegen is geweest, maar hieruit volgt allerminst, dat wij zijn werk- program ook hier te lande moeten gaan afwikkeien. Beekenkamp heeft met de stukken aangetoond, dat het Italiaansche systeem eer het tegendeel is van wat wij onder een corporatieven staat verstaan dan een geslaagd type. Intusschen kan men het er over eens zijn, dat de geheel vrije concurrentie, waarin het liberalisme het particulier ini tiatief heeft doen ontaarden, verre van aanbevelenswaardig is. Het moet wel. dat de staat op een gegeven moment in- grijpt om te regelen of verkeerde gevolgen te voorkomen.Men kan ten bewijze aan- voeren de noodzakelijkheid van omstelling van den bodem, en allerlei beperkingen. die b.v, den veeteelt zijn opgelegd. Alleen ligt het verschil in het recht, waarmee de staat ingrijpt. Bij alle geoorloofdheid moet de individueele vrijbeid worden ge- eerbiedigd. Waar de grens ligt tusschen let toelaatbare en zelfs gewenschte van het vrije initiatief en het geoorloofde van staatSbemoeii'ng dit zal wel heel moei- ijk zijn uit te maken. Als Mussolini op dit oogenblik aan het particulier initiatief nog een zekere mate van vrijheid laat, kan dat wel meer een kwestie van opportuni- teit zijn dan van beginsel. Het zal wel nooit lukken om een orga- nische maatschappij-vorm te maken, d.w.z.: van bovenaf te decreteeren. In Italie is men nu zoo ver, dat men prac- tische voorstellen heeft gekregen van werkgevers en werknemers, op welke wijs de corporaties het best kunnen func tionneeren. Maar nu die voorstellen bekend zijn geworden, is er tegelijk een stroom van polemiek ontketend. Ook wat ons eigen land betreft, kunnen wij vooralsnog niet veel anders zeggen dan dat er vrij algemeen verzet is ont- waakt tegen een te ver doorgevoerd in- dividualisme. Maar wat Italie ons tot heden te zien gaf, toont over-duidelijk. dat deze organisatie, zooals die daar be- staat, zich piet verdraagt met de christe- lijke beginselen. Dr. Beekenkamp heeft er vooreerst op gewezen, dat hier aan den Godsdienst pas een tweede-rangs-waarde wordt toe- gekend. en dat men in Italie een vereering heeft gekregen van rationalisme en huma- nisme, culmineerend in heldenvereering en vergoddelijking van den krachtmensch. In de tweede plaats wordt hier de juiste verhouding tusschen gezag en vrijheid miskend. Aan het gezag wordt alles- overheerschende beteekenis toegekend, en van de vrijheid komt bitter weinig terecht. Dan blijkt ook uit Mussolini's uitingen van den laatsten tijd wel, dat hij lang- zamerhand gaat begrijpen, dat men een orqanische maatschappij niet van bovenat kan decreteeren. Zelf heeft de Duce verklaard: ,,De Staat mag zich niet met de economische en sociale orde bemoeien tenzij als opperste scheidsrechter en als beschermer der gemeenschap Wij zien en weten dus wel, hoe het niet moet, maar hoe moet het dan wel? Het zai toch niet voldoende zijn om alleen maar af te wijzen zonder dat wij er iets positiels tegenover weten te stellen. Onze strijd^ onze persoonlijke strijd allereerst, zal moeten gaan om te verkrijgen bekeering. sociale gerechtigheid, solidariteit. In de Memorie van Antwoord Staatsbegroo- tinq 1934) heeft de Regeering verklaard. dat zij wenscht te bevorderen het in wer- kinq treden van de Bedrijfsradenwet Dit is al een heel ding, maar een bednjfs- raad kan pas dan worden erkend, als de verhoudingen in een bepaald bedrijf daar rijp voor zijn, d.w.z., als de geest van samenwerking tusschen de bedrijrsge- nooten zich in de praktijk heeft geopen baard. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0.20. KLEINE ADVERTENTI6N: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst cen dag voor de uitgai e. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Dus blijkt, dat wij ook hierbij van- onder-af, of wil men: van-binnen-uit zul len moeten beginnen. Ieder, in wat be drijf hij ook werkzaam is, zal hebben mede te werken aan de bevordering der organische gedachte en zal hebben te scheppen een sfeer, waarin gemeenschap- w pelijk overleg tusschen beide partijen in heiffen, het productieproces mogelijk zal zijn. Gelukkig waait er tegenwoordig toch wel een beetje een andere geest door deze wereld. Met praten alleen over corpora tieve gedachte of corporatieven staat komen wij er echter niet. Wie den cor poratieven staat bepleit om daardoor te aeraken tot staatsabsolutisme (Italiaansch. Duitsch of Nederlandsch) die doet stellig verkeerd. W4e alleen een voor- stander is van de corporatieve gedachte uit redenen, gegrond op eigenbelang of reactie, die zondigt evenzoo. Maar wie streeft naar het volbrengen van Gods wil, in ootmoed, op alle levensterrein, die mag blijven hopen ook op een nieuwe aarde. in welke gerechtigheid woont Daartoe hebben wij Gods belofte. BELGIe CONTINGENTEERT GABNALEN. Naar ,,L'Indei>eiildaiice Beige" meldt, zal de Belgische regeering dezer dagen een decreet ter onderteekenicg aan den Koning voorleg- gen, waarbij de invoer van gamalen in Belgie worden gecontingenteerid. Het ligt in de bedoeling bij de verstrekiking van invoerconsenten een bijzonder reciht te OORLOG EN WAPENINDUSTRIE. Dezer dagen hebben wij, schrijft de N. R. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. De eerste motie-Kupers betreffende verla- ging van de steunlbedragen voor Twentsche werklooizen wondt verworpee. met 61 tegen 32 stemmen (voor: soc.-dem., communisten, Van Houten, Sneevliet, Arte, "Van IJsselmuiden, Steinmetz, Zandt, Van Dis en Ling-beek De tweede motie-Kupers betreffende de verlaging van de steunnormen in de groote steden des lands wiordt verworpen met 63 tegen 32 stemmen dezelfde voorstemmers, bebouidens dat de heeren Zandt en Van Dis nu tegen stemmen). De motie-De Visser betreffende de verla ging van den steun aan werkloozen en van de loonen in de werkvesohaffingen wordt ver worpen met 66 tegen 28 stemmen (voor sitem- den de commimisten, soc.-idem., Arts, Snee vliet en Van Houten). De moble-Wijnkoop betreffende bet bedrag der loonen bij de uiitvoering van werken in- gevoige het voorgesteide crediet voor werk- verruiming wordt verworpen met 89 stem- men tegen 5 stemmen de communisten en Sneevliet Het wetsontwenp imzake het crediet voor wenkverruiming wordt aangenomen met 89 tegen 7 stemmen (Sneevliet, de communis ten, Arts en Van Houten). Het voorstel-Vos om aan de agenda toe te voegen het initiatiefvoorstel-Vos tot wijziging van eenige bepalingen van de Winkelsiuitings- wet wordt verworpen. mat 53 tegen 40 stem- men voor de lihkerzijde plus de heer Arts. Voortgezet wordt de beihandeling van het wetsontwerp inzaike nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde. Minister Van Schaik zegt. dait bet openbaar gezag tegenover ons volk niet aan minach- ting mag worden prijs gegeven. In Rusland mag dit evenmin. Bona fide colporteurs, krantenloopers, kiosikhouders e.d. hebben van deze twet niets te vreeizen. ..GENTRALES". Met de Nederl. St.crt. van 1 Mei zijn ver- zonden de statuten der volgende stichtingen: Nederlandsohe Graancenfcrale; Meelcentrale; Groenten- en fruitcentrale, aiardappelcentrale, crisis-izuivelcentraleStichting van de Ned. Haringvisisaberij, Pluimveecentrale, Eieren- rmport-c entr al eGriend- en Rietcenti ale, Vlascentrale, Stichting voor export van eieren en pluimvee, Rundveecentrale. Varkenscen- trale Bloembollenkiweekers-centrale, Bloem- bollenexpo rteurscentrale, Vereemging voor Inheemsche Tarwe-afnemers, Gewestelij.ke Rundveecentrales o.a. voor Zeeland, Geweste- lijke Varkens-centrale, o.a. voor Zeeland. Geiwestelijke Aardappelorganisaties, w.o. die voor Zealand. Voor velen der genoemde organisaties wor den !dan de hui©houidelijke- of handelsregle- menten vermelid en dan volgen de statuten der Lanldbouw-crisis-organisaties van de elf pro- vincies, dus ook die in Zeeland, gevestigd te Goes en ten slotte de statuten der Gamalen Centrale. DE SPEIAJNGKWESTIE. Naar het Hibld. ter oore komt, ligt het in het voomemen van Minister Marchant nog eenigen tijd zij het odk niet heel lang meer te wadhten aivorens zijn voorstel omtrent de in te voeren nieuwe spelling in den Minis- terraad aan de orde te doen stellen, oangezien hij eerst -de openbare meening voldoende ge- legehheid wil bieden zich over de ontworpen regeling te uiten. In verband met het hier en daar geopperde bezwaar, dat een cnmiddellijke aanschaffing van leerboeken in de nieuwe spelling (zoo deze mocht worden ingevoerd) extra-kosten zou veroorzaken gaf men het bind van wel- ingelichte zijde te kennen, dat bet met in het voomemen ligt een dergelijken maatregel voor te schrrjven. Men zal rustig het be staande materiaal kunnen Woven gebruiken totdat het versleten is of om andere redenen toch door nieuwe druikken vervangen zou moeten worden. Willen de ondenwijskrachten de leerlmgen in de door hen gebmikte hoeken de verande- ringen laten aanbrengen noodig opdat deze geheel en al conform de spelling-Marchant zullen weizen, dan zou dit een waarlijk met tijdroovend wenk zijn. Crt., meegedeelld, dat de Senaat van de Ver- eenigde Staten een onderzoek gelast heeft naar de particuliere wapenfabricage. Nu wij leven in een periode van groote Internatio nale spanning, waarin wel ieder den mond vol heeft van den vrede, maar intusschen de leus van het si vis pacem, para bellum voorop stelt, en de opdrachten voor nieuwe oorlogs- mididelen niet van de lucht zijn, verdient dit bericht toch wel meer aandacht, dan er over het algemeen aan geschonken is. In veler oogen is de wapenindustnie een der aanstich- ters van oorlogen. Het winstbejag der wa- penfabriikanten zou hen voor niets doen terug- deinzen om hun productie op te voeren. Zij zouden kunstmatig de spanningen tusschen verschillende landen onderhouden en verster- ken, him invloed laten gelden in de politick van alle landen van beteekenis, verdragen en overeenkomsten met voeten treden, leveren aan vermoedelijk komende vijanden van hun eigen land, enz. enz. Het zou natuurlijk diwaasheid zijn in het winstbejag der wapen- fabrikanten de eenige oorzaak van modeme oorlogen te zien; men denke maar eens aan de oeconomische spanningen, die zoo vaak tot botsingen leiden, maar stellig zijn er vele factoren, die aanleiding tot oorlogen schep pen, en hoe meer men van die factoren elimi- neert, hoe geringer het oorlogsgevaar wordt. Om ze te kunnen elimineeren, dient men ze te kennen; vandaar het nut van een onderzoek. Borah heeft in den Senaat de kat de bel aangeibonden. Hij heeft daarbij zrjn aanval minder op de Amerikaansche dan wel op de Engeische wapenindustrie gericiht. Als aan leiding nam hij de anti-Japansche perscam- pagne, die volgens hem te wijten was aan de Amerikaansche wapenfabrikanten met het doel het land sdhrik aan te jagen, opdat het gewilliig zijn stem aan uitbreiding van de vloot zou geven. Zooals men weet, is zes weken geleden de wet Vinson aangenomen die het grootste vlootbouwcrediet toestaat ooit in vredestijid in de Ver. Staten verleend. Hierop legde Borah echter niet den nadruk; hij wendde zijn afweergeschut op Europa en nam Vickers-Armstrong onder vuur. „Terwijl de pantomime van de intemationale ontwa- peningsoonferentie te Geneve maar doorgaat, heeft deze geweldige maCht, die zijn zetel heeft in Groot-Brittannie, zijn netwerk uit- gesprei.d over elk land ter wereld en verkoopt zijn wapens aan alle landen .waarmee de con- ferentie een overeenkomst tot ontiwapening tracht tot stand te brengen". Hij verweet dan de firma alle verdragen met voeten te treden. ,,Geen verdrag, geen wet door mensch of God gemaakt houd't hen in bedswangZij ver- treden de wet, zij vertreden regeeringen, zij dooden menschelijke wezens, zij vertreden al wat hun in den weg komt, menschelijk of guddelijk; en zij doen het uit winstbejag uit niets dan vuig winstbejag". Borah's woorden of zij in elk opzicht verantwoord waren, moge in bet midden wor den gelaten hebben weerklank gevonden bij het Amerikaansche volkof misschien is het andersom en is Borah's uiting de weer klank geweest van wat er reeds in bet volk leefde. .Ontneem den oorlog zijn winst" is de huidige leus van de Amerikaansche kerken en het Amerikaansche legioen. In de openbare meening heersefht plotseling een fel verzet tegen de wapenfabrikanten, die vergel'eken worden met de grootste racket die Amerika ooit gekend heeft. Men wijst er op, dat de verthooging van de uitgaven voor het leger in het Congres is aangenomen met 80 pet. van de stemmen der leden uit de streken der wapenfabrieken voor en 60 pet. van de stemmen der leden uit de andere ge- bieden der Unie tegen, men herinnert aan de geweldige winsten door de wapenfabrieken in den oorlog genoten, men vestigt er de aan dacht op, dat de leiders van verbonden als Ons Leger en Onze Vloot teivens de leiders zijn van ide groote fabrieken van oorlogstuig en dat deze verbonden als het ware over ongeiimiteerde geldmidldelen besehikiken. De ccmmi'ssie is haar onderzoek reeds be- gonnen; voorloopig geschiedt dit met gesloten deuren, het is te vergelijken met de instructie in een strafza ak voor de rechtbank. De open- bare behandeling volgt later in den zomer, Dan zal de radio het Amerikaansche volk m staat stellen de behandeling van a tot z te volgen. Het onderzoek zal zich niet tot Amerika beperken. maar er vooral op uiit zijn het verband tusschen de wapenindustrie in de diverse landen vast te stellen, benevens de werkzaamheden der Amerikaansche indiustrie in het buitenlamd. Laatstgenoemide zijlde van het onderzoek belooft niet de minst interessante te worden. Was Japan's half ingeslikte Monroeverklarmg ten opzichte van China niet voor een goed deel gebaseend op wapenvoorziening en de verleening van credieten tot dat doel Voor het werk van Geneve kan het onder zoek ook zijn belang hebben. Het vraagstuk van de particuliere wapenfabricage en het toezicht daarop is reeds lang aan de orde. Publicatie van nieuiwe gegevens kan het een nieuwen stoot geven in de goede richting. Misschien kan het onderzoek ook voor de Unie zelf nog extra-nut afwerpen. Zou het geen zegen zijn als aan de verstrekking van wapens aan de binnenlandsdhe vijanden van den staat ook eens paal en perk wend ge steld TER NEUZEN, 4 MEI 1934. TOELATING R. H. B. S. De examentijd breekt weer aan en wij ves- tigen de aandacht van belangstellenden en belanghebbenden op een in dit nummer voor- komende advertentie, waarbij candidaten op- geroepen worden voor het toelatingsexamen van de Rijks H. B. S. te Ter Neuzen, Aangezien de overgang van Lagere School naar Hoogere Burgerschool voor de kinderen steeds een groote is, omdat inplaats van de klasseonderwijzer nu optreedt de vakleeraar. is door Zijne Excellentie den Minister van O. K. W. de wenschelijkheid betoogt, dat ook de hoofden van Lagere Scholen eenigen invloed zouden kunnen uitoefenen bij deze toelating. Hieraan wordt te Ter Neuzen gevolg gegeven door jaarlrjks met de hoofden van de Lagere Scholen in Oost Zeedwsch-Vlaanderen overleg te plegen omtrent de eischen van toelating, terwijl volgens ministerieel voorschrift hoven- dien het oordeel van de toekomstige H. B. S.- leerli.ng gevraagd wordt aan het hoofd van de school welke hij het laajtst bezocht heeft, waardoor de kans op een verkeerde beoordee- ling zoo klein mogelijk gemaakt wordt. RADIOVOORDRACHT OVER ZEEUWSGH- VLAANDEREN. Op Zondag 27 Mei a.s., des avonds van 7.50 tot 8.15 u., zal de heer G. J. L. Goossens, lid der Provinciale Staten te Sas van Gent, voor de microfoon van den Katholieken Radio Om- roep op golflengte 1875 meter, een weten- schappelijke en geschiedkundige voordracht houden over ..Zeeuwsch-Vlannderen voorheen en thans". LIJST VAN WERKVERSCHAFFINGEN De Minister van Sociale Zaken heeft ten be hoove van de toepassing der Ziekterwet aan de lijst, waarop vermeld staan de werkver- schaffingen, welke met suihsddie van het Rijk worden uitgevoerd, toegevoegd de gemeenten Cadzand en Sas van Gent. DE LOCAALSPOOR OP ZUID-BEVELAND. De gemeenteraad van Hoedekenskerke heeft besloten, het nieuwe accoord met de Spoorwegen niet te teekenen, omdat daarin niet wordt vasbgelegd, dat de dienst Goes Hoedekenskerke in ieder geval blijft besten- digd. BONDS VERGADERING. Door de Ringen „Oost- en West Zeeuwsch- Vlaanderen" van het Nederl. Jongel. Verbond en het Verbond van Chr. Meisjesvereenigin- gen zal op 10 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) te Breskens een gemeenschappelijke Bondsver- gadering worden gehouden, waarvoor blijkens de opgave groote belangsteliing bestaat. 's Morgens 10 u. wordt een kerkdienst ge houden waarin voorgaat Ds. Keller te Bres kens. Na de koffietafel vangt in het Chr. Jeugd- gebouiw de vergadering aan. Volgens het pro- gramma zullen spreken Mw Ds. Dufour over ,,Heilsverwachting" en Ds. de Kluis over „Jeugd en verwachting". De Ringvoorzitters J. Cappon van Cadzand en J. L. Hamelink van Ter Neuzen zullen een openings- en een slotwoord spreken. Medewerking wordt verleend door het Chr. muziekgezelschap van Cadzand en Groede en de Chr zangvereendgingen van Groede en Nieuwvliet. Door de C. J. M. V. van Axel zal worden opgervoerd ,,'t Kan verkeeren". 's Avonds half zeven wordt op de Juliana- muziektent te Breskens door de muziekgezel- schappen een concert gegeven. HET ALBUM AMICORUM VAN PETRUS HONDIUS. Mr. Mleerkamp van Bmbden, heeft in de Woensdag gehouden jaarvergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, een medeideeling gedaan over het Album Amicorum van Petrus Hiondius, 15781621, pradikant te Ter Neuzen van 1604 af en be- woner van de Moffenschane aldaar. De scbans, die graaf van Hohenlohe, zw&ger van prins Maurits in 1583 bij Ter Neuzen deed opwerpen, weid tien jaar later ontruimid en toen gekocht door Joban Serlippens, bur gemeester van Axel, Ter Neuzen en Bienvliet. In 1604 gaf hij het terrein in gebruik aan den in dat jaar te Ter Neuzen aangestelden predikant Petrus Hondius. Deze maakte er een plantentuin van, dien hij bezong in een leendicht getiteld: Dapes inemptae (onge- kochte, want zelfgeproduceerde spijzen) ofte Moufeschans, Leiden 1621. Over Hondius, zijn tuin en zijn werk heb ben geschreven J. van der Baan, A. Walraven, Sloet tot Oldhuis en J. G. Frederiks. Vast is komen te staan, dat Hondius in 1578 te Vlis- singen is geboren, in 1596 te Leiden student werd, eene r-is naar Frankrijk he-f^ <^=- maakt en van 1604 tot zijn overlijiden in 1621 de Moffenschans ibewoonde. Wie in later jaren zijn vrienden waren, blijkt uit zijn ge- dicht Hij droeg het werk op aan J. Serlip pens en de onderdeelen aan Willem de Soete Haultain admiraal van Zeeland, Dicrick van Haestrectot, heer van Druneci, met wien plan- ten werden geruild, Christiaen Porret, apothe- ker en hotanicus te Leiden, Caspar Pelletier, den bekenden medicus en botanicus te Vlis- sinigen, Aelius Bverardus Vorstius, opvolger van Clusiius als professor in de botanie te Leiiden, en Pieter Courten, koopman te Mid- dellburg en bewoner van bet door Catz be- zongen huis aan de Noordetraat te Middel- burg, thans belastingkantoor. Freider-ks be- treurt in zijn studie, dat hij voor den onderen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1