Aanbesteding. Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten APVERTENTIBH HUISNAAISTER B1LJART-WEDSTRIJD nng kuitaabt. KLOOSTERZANDE. GROENENDIJK. TERHOLE. OSSENISSE. IJZENDIjPKE. WIELRENNEN. DOOR AFIGESNEDEN ADDERKOP. SCHEEP V AARTBEWEGING. "TTchitect L. DE BRUIJNE te Ter Neuzen, zal op liVrijdag 11 Mei 1934, in 4 oerceelen of in massa trachten aan te besteden: Het verbouwen van het Winkelpand der Firma J. de Smidt-Pothoven aan de Noordstraat te Ter Neuzen. Bestek en teekening ad. f 2,— verkrijgbaar ten kantore van den Architect aan het Tuinpad. Mejuf D. P. PLATTEEUW-v. d. BENT biedt zich beleefd aan als Op DONDERDAG 3 MEI Het woord was daama aan Ds. Post als eerste feestredenaar, welke tot ondierwerp liad verkozen,,Eea drievoudfg sno>er", najar aanleiding van Prediker IV 12 waar ge- schreven staiat: „...«n een drievoudig snoer wordt niet haast gebroken". Spreker zag dit hecibto snoer in het drievoudig verbond van God met Nederlamd en Oranje, waarin hij en waamaast hij voor neutral! teitsprincipe's geen plaats aehtte. De maoht van Napoleon, Mus solini en Hitler samen iis niet bij machto ook maar iets af of toe te doen aan doze machtige Bond, als is de Oranjesitengel momenteel dan ook nog zoo broos. Spreker hoopt, dat uit onze dierbare Prinses een geslacht van kloeke, vrame nakomelungen moge spruiten en besloot zijn geestdriftige rede met een ,,Met God voor Oranje en Netdenland" Da Oosta's Volkslied, het ,,Zij zullen het niet hebben" wend vervolgens als ..community sing" ten gethoore geSbracht, waarna Ds. C. F. Noite, Evang. Luthersch Predikant te Middel- burg in een boeiende rede de twee roemruchte Juliana's uit het Oranjehuis besprak. Hoewel op dezen dag nog de sohaduiw rust van het verscheiden der edele Grootmoeder van onze dierbare Prinses toch mogen wij elkaar van harte gelu'k wienschen, de vlaggen laten wap- peren en de Vaderlandsche zangen doen dave- ren door deze lage landen bij de zee, zoowel als in het maohtig schoone rijik van Insulinde, deze keizerlijke parel aan onze Koningiskroon. Spreker schetste in gloedvolle bewoordingen de liefide onzer bemlinde Prinses voor Hare Koninklijike Grootmoeder en hij kan zich niet anders indenken dan dat Hare oogen zich op dezen voor haar gedenkwaardigen dag meer dan een wijle door tranen hebben verduisterd. Spreker ging terug tot de geboorte van H K. H. en vandaar greep hij naar die anidere ..historische" Juliana die in haar vrome devotie het Oranjehuis en het Vader- land ontzaggelijk ten zegen is geweeist Op boeiende wijze schetste spreker vervolgens de opvoeding harer vijf eminente zonen die op een menkwaardiige wijze 66n waren in het gemeensohappelijk dienen van de heilige zaak van geloof en Vaderland. Juliana van Stol- berg, was den naam gegeven van een heilige Juliana en de voorbeeldige wijze waarop zij hare zonen tot mannen vormde was voor de kerkvader Augustinus aanleiding van haar met bijzonderen lof te getuigen. Smart en heproeving hleven haar niet gespaard In deze veelibewogen episode onzer geschiedenis, ook al mocht zij het volibrengen van den sluip- moord op onzen „Vader des Vaderlands" met meer beleven. Op den DiUenburg gewerd haar de tijding van het sneuvelen van 2 harer zonen op de Mookerbei en hij Heiligerlee. Zoo zien wij aan de band der historie dat Juliana een naam hij uitnemendheid was voor onze Prinses en in dit verband hermnerd spreker aan het: Nomen est omen. (De naam is een voorteeken.) Hij eindigde met te schet- sen hetgeen zij reeds was voor ons volk en hetgeen zij door de Goddelijke genade nog beloofd te zijn voor de weliswaar thans don- kere toekomst, die gelukkig lichtend is, door haar liefelijk beeld van trouw en belofte. Moge God in Haar het Oranjehuis nog stellen tot den rijksten zegen die het eeuwen is ge- W&6St. Deze machtige schoone rede werd onder- broken door het zingen van het „Julianalied en het „Wdlt heden nu treden' 'uit Valerius Ged enckcl an ok" en besloten door het zingen van het „Wien Neerlandsch Bloed". Als derde spreker betrad nu den kansel de heer S. van Ham hoofd der school op het Zoute Spui. Deze spreker behandelde op zijr. bekende boeiende oratorische wijze de geschie denis van Hadad, welke trouw aan zijn ge- boorteland Edomiet werd. Met dit voorbeeld uit de Schrift voor oogen kunnen wij daarin slechts een spoor&lag zien evenzoo te hande- len t.o.v. van onze gevoelens voor Vorsten- huis en Vaderland. Volledige handhaving van onze reohten en volksvrijtoeden, het hoog houden van gezag en vrijheild, de liefde tot onze schoone moedertaal aanwakkeren, kor- tom doen wat onze hand vindt te doen in het heilig streven goede Vaderlanders te zijn. met welke geestdriftige peroratie spreker zijn rede besloot, die evenals die der voorgaande sprekers met applaus werd begroet. Amdermaal betrad thans Ds. Nolte den kan sel om in dankgebed te eindigen, waarna door alle aanwezigen staande het Withe! - mus" werd gezongen. Wij kunnen niet anders dan de Ohnstelijke Orangevereeniging met haar eerste werk oomplimenteeren. De viering van den 25ste geboortedag onzer Prinses was waardig en m overeenstemming met de tijdso<mstandigheden. Het opgetogene dat ondanks wat ook overigens Oranjefeesten en herdenkingsdagen pleegt te kenm?rken ontbrak en toch lag over deze wijdingsvolle avond de blij'dschap, oyer het rijke pand dat ons van God in onze Prin ses werd geschonken. Daarom was het in alle opzichten een goede avond. Het marktplein was van na 8 uur gevuld met een duizendkoppige menigte die belang- stellend was in het concert te geven door de harmonie Concordia". De temperatuur was wel niet zomersch doch geen beletsel om deze belangsteiling tot het einde toe gaande te houden. Het prograimma was dan ook het aanhooren ruimsdhocts waand en het na Oonoordia" optredende „Hosanna" gaf even ts blijk het aohter ons liggende winter- seizoen flink ten dienste van de studie te hebben gesteld. Axel heeft op waardige wijze de 25ste ge boortedag onzer toekomstige Vorstin her- dacht. Auto-botsing. Meei en meer spreakt de hehoefte aan de on het program van uitvoering staande wer- ken van de traverse vanaf de Kerkdreef naar de Brug De eiscthen van heit modeme ver- keer wonden steedis hooger en de veiligheid vordert met den dag gnooter voorzorg en voorzichtigheid. Thans was het ter plaatse van het cafe „Weltevreden" in de Zeestraat dat een met macadam geladen vraohtwagen op zoodanige wijze met den voorgevel in aan- rakin- kwam, zoadat daaraan nogal groote schade werd berokkenid. Ondanks een stuur- defect kon de chauffeur na taxeenng der scihade zijn weg vervolgen en liep dat ongeval gelukkig zonider persooulijk letsel af- Ooider een volgajutjo, eveneens zwaarbeladen geraaJkten inmiddeils een tweetal honden in heftig duel waardoor zij met de wielen in aanralkiing kwamen. Een der dieren werd on- midldellijk gedood, het anidere moest worden afgemaakt. Wanneer de traverse-werken hun beslag eens zullen verkregen hebben. zal onze ge- meente langs de Zuidzijde op heel wat vei- jiger wijze in- en uitgereden kunnen worden. Ook met het oog op de heerschende werfce- loosheid wordt reikhalzend uitgezien naar de volvoering dezer hoogst belangrijike verbete- Op 1 Mei, bij den aanvang van het school- iaar 19341936, is onze dorpsgenoot, de heer A. van Dorsselaer, op wachtgeld gesteld als gevolg der nieuwe leerlingehschaal der lager- onderwijswet. Hij '^vas gedurende ruim 4 jaar als onderwijzer werkzaam aan de R.K. bijzon- dere school St. Joseph te Nieuw-Namen. Dezer dagen herdacht de heer Ed. van Belle alhier den dag, waarop hij voor 26 jaar in dienst trad van de druikkerij van Jac. Duerinck-Kragten. Als blijk van waardieering van zijn trouwen dienst en plichtsbetrachting werd den jubilaris een prachtig gouden hor- ioge gwschonken met inscriptie. De Emm albloem-collecte ten bate van de tulberculose-bestrijding heeft alhier' opge- braoht de som van f 38,80. In verband met de gewijzigde iager-onder- wijswet is de heer H. van de Pas overcom- pleet geworden aan de R.K. bijzondere school St. Gerardus Majella alhier. Met ingang van 1 Mei, datum waarop het nieuwe schooljaar taegtint ,is hem dan ook eervol ontslag ver- leerad. Aan edn der leerkradhten der R.K. bijzon dere school St. Joseph alhier werd zieikte- verlof verleend. Als gevolg daarvan werd een wachtgeldster tijldelrjk alhier benoemd, terwijl een wabhtgeldster van den naburigen Drogendrjk sedert geruimen tijd in Limburg in tijdelijike betrekking is. Een andere leerkracht onzer school is met ingang van 1 Mei 1.1. wachtgeldster geworden, zoodiait die nu elken dag een tdjdelijke benoeming in een of andere provincie, ver van huis, kan verwachten. - c Brand. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd brand ontdekt in de landbouwschuur van den heer P. Wijffels, te IJzemdijke, welke gelegen is in de kom der gemeente. De brandweer was na eenigen trjd ter plaatse, doch kon niet beletten, dat het gebouw geheel uitbrandde, zoodat zij zich moest beperken tot het nat- houden der aangrenzenide perceelen. Het hoomvee en de paarden liepen in de weide. Een kalf en 2 vankens konden wor den gered. Eenige gereedschappen, hooi en stroo werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. BERNARD LEENE TE TER NEUZEN'. Een van Nederland's sterkste amateurs- sprinters, de bekende fitaagsche renner Ber nard Leene, zal op Hemelvaartsdag 10 Mei ajs., op de wielerbaan te Ter Neuzen aan den start verschijnen om zijn fenomenoal kun nen" te demonstreeren. Bernard Leene is een ?eer bekend renners- figuur uit een echt rennersgezin. Hij heeft nog twee broers w.o. de niet minder bekende Gerard Leene profkampioen van Nederland over den korten afstand. Bernard beoefent de rennerssport uit puur liefhebberijHij is een echt amateur in den waren zin des woordis. Ambtenaar ter secre taire in Den Haag, trekt hij des Zondags het land door om zijn geliefde sport te beoefenen. Ook in het buitenland heeft hij dikwerf mooie successeti geboekt. Zoo sloeg hij verleden jaar op de wereldkampioensohappen te Parijs de gevreesde en geduchte Oostenrijker Duohiska. In Amsterdam bij de Olympiische Spelen werd hij tweede in de finale na Jaap Meijer. Zijn tegenstander te Ter Neuzen is de Bel- gische sprintkampioen amateurs Jean Thomas van Luik. Deze twee snelle maatjes zullen een om- niummatch tegen eikander verrijden, welke match bestaat uit een sprintwedstrijd, trjd rijden vliegend vertrek over 66n baanronde, tijdrrjden stilstaanden start over 1 K.M. en een aehtervolgings.race man-tegen-man over 10 ronden. De totaal uitslag wordt verkre gen (dioor middeil van optelliing bij punten. Wie van beiden de meeste punten verwerft, iwondt tot winnaar udtgeroepen. Het zal ongetwijfeld een interessante sxrrjd worden tussdhen deze beide kampioenen. Na dit hoofdnummer worden door versch'l- lende anidere renners nog diverse andere wed- strijiden gereden, waaronder vooral moet wor den gerekend de achtervoliginigsrace van BaartPellenaars tegen het Brusselsche ikoppel VerguchtLeemans. De snelle Honte- nisser achtervolgingsspecialiteit Baart zal ge- koppeld worden aian den taaien Bredanaar Pellenaars. Tot slot nog een biaondereti koppelwedstryd over 50 K.M. waarvoor een zevental zeer sterke koppels zijn gevormd, waaronder b.v. het Haagsche koppel Leene—van Rossum. Da;t wordt weer een mooie strijd op oe ler Neuzensche wielerbaan, terwijl een dag als Hemelvaartsdag bizonder gesohikt is om de groote massa weer eens naar Ter Neuzen te doen st room en: GEBETEN. Twee zoons van den heer S. te Steenwijk vonden tijdens een wandeling op den Woldberg een adder. De een ging op den kop staan en de ander op den staart, waarna met een zak- mes de kop van het lichaam werd gesneden. Na deze onthoofding raapte de eene jongen den afgesneden kop van den grond op, maar de kop beet den jongen in den vinger. De kop werd daarna ingepakt en voor de aardigheid mee naar huis genomen. Intusschen begon de vinger op te zetten en pijn te doen. De huis- dokter was niet thuis, een ander evenmin, tot de derde plaatselijke geneesheer vergiftiging constateerde ten gevolge van de beet van een afgesneden adderkop. Serum Was te Steenwijk niet en ook in Meppel niet te krijgen. Geluk kig wist een geneesheer daar, dat er te Stap- horst onlangs serum gebruikt was. Dit serum is toen terstond gebracht. De patient maakt het tamelijk goed. TRAMWAGENS IN HET WATER GEKANTELD. Toen Maandagmid'dag de Dedemvaartsche stoomtram, komende uit Dedemsvaart, nabij Zwolle reed, braik van een der drie achter de locomotief gekoppelde wagenis, de as. De wagens kantelden en kwamen in een langs den weg gelegen vaart terechit. Alle drie wagens werden zwaar beschadigd. Zij sleep- ten in ham vaart een duikermuur mee. De rails werd over een lengte van 100 M. vemield. De dienst op Dedemsvaart moest wonden stopgezet. Er deden zich geen per- soonlijke ongevallen vopr. INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK TE ROERMOND. Door het vernielen van een ruit is Zondag- nacht ingebroken in de juwelierszaak van den heer P. J. Lenssen aan de Bergstraat te Roermond. De dieven namen voor een waar- de van ongeveer f 1000 aan horloges en tafel- zilver mee. De heer L. was niet tegen in- braak verzekerd. ONGELtJK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Maandagavond reed de 21jarige milicien- mecanicien van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg H. Buis op zijn motorfiets over de Korte Kade te Rotterdam in de richting naar Gouda. Op de duo-zitting zat zijn 21- jarige collega W. A. Dircke uit Maastricht. Even vodr den overweg bij den Terbregschen weg haalden zij een auto in. Vermoedelijk was de aandacht van den bestuurder te veel op dezen auto geconcentreerd, waardoor hij niet zag, dat de overwegboomen gesloten waren. De overwegwachter, die de motor fiets met groote snelheid zag naderen, heeft, om een ongeluk te voorkomen, de boomen weer haastig opgelicht, maar de motorfiets is nog net tegen het ijzerwerk van den eer- sten boom gereden. De beide jongemannen vielen en bleven bewusteloos liggen. Toeval- lig passeerde juist dr. De Jong uit Zevenhui- zen. Hij heeft de eerste hulp verleend. Buis bleek een zware hersenschudding en enkele schaafwonden te hebben opgeloopen. Dircke had een zware hoofdwond. Beiden zijn in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. met den 2€-jarigen Chauffeur G. J. Gielbert en den dhef-veldwachter van Hoogvlict de heer A. Dorst. Zij deeldcci het volgende mede: De bus kwam yan P-otterdam en zou juist van den Noorldzijdschen dijk naar den lager gelegen weg naar de Vondelingenplaat af- draaien toen het voertuig begon te slippen. Ik wendde nog uit alle macht het stuur om, aldus de chauffeur, doch kon niet meer ver- hinderen, dat de bus weggleetd, omkantelide en ondersteboven in een sloot tereciht kwam. Met 25 man stoniden en lagen we door el kaar in de bus. De onderste waren er het ergst aan toe, want zij zaten met het ge- widhit van anlderen op zich gedeeltelijk in den modder, 66n zelfs met zijn hoofd. Het waiter is ter plaatse niet diep, zoodat alien zich al was het na een aanvarukelijke ver- warring via de stukgeslagen ruiten naar buiten konden werken. Nat, bebloed, modderig een met een hoofd als een neger kropen de menschen tegen den graskant. Een achttal arbeiders had aan armen en beenen snijwonden opgeloopen. Dr. A. A. Mol van Hoogvliet en de polibie- man Dorst hebben de menschen verbonden. De verwonidingen bleken ecfhter niet van em- stigen aard. Eenparig hebben de menschen verklaard, dat den chaoiffeur in geen enikel opzicht schuld treft. Hij reed heel kalm. Alleen waren de arbeiders emsfcig geschrokiken. Een andere bus van de garage Scihaberg is de heele ploeg weeen afhalen om de menschen naar Rotterdam terug te brengen. Van de bus is de kap gedeeltelijk in elkaar getrapt, de bekleedlng verloren en alle ruiten stuk. Zaterdagmiddag heeft een kraanwagen de verongelukte autobus gelicht. Niatuurlijk was er in Hoogvliet deinig en belangsteiling In verband met het ongeval dat wonderlijik wel is afgelootpen. DOOR ZIJN RAT GERED. Maandagavond was de bewoner van de eer ste etage van een pand aan den Crooswijk schenweg te Rotterdam vroeg naar bed ge- gaan, terwijl zijn vrouw elders op visite was Omstreeks half negen werd hij wakker, door- dat de kat op zijn bed sprong en daar op vreemde manier ging miauwen. Hij kwam toen tot de ontdekking, dat er in het huis een Sterke brandlucht hing. Bij onderzoek bleek hem, dat de kast in de voorkamer in brand stond. In die kast hrj hij tevoren zijn Zon- dagsch costuum opgeborgen. Daarbij had hij een cigarette gerookt en vermoedelijk zijn daar vonken van gevallen en is zoo de brand ontstaan. Het vuur greep z6<5 snel om zich heen, dat de man in nachtgewaad de straat op moest vluehten. Voorbijgangers hadden inmiddels 'ontdekt, dat er rook uit de ramen kwam en zij hebben de brandweer gewaar- sdhdwd, die het vuur heeft gebluscht. NOODYVEER BOVEN BERLIJN EN OMSTREKEN. Zaterdagavond heeft boven Berlijn en om- streken noodweer gewoed, gepaard gaande met hagel en wolkbreuken. De regenval was zoo hevig, dat de straten en zelfs de trottoirs blank stonden. Te Loewenberg bij Berlijn is de beek die door het dorp loopt buiten de oevers getre- den en heeft het land overstroomd. Zware hagelkorrels richtten ook groote schade aan. Ook in de stand Greiffenberg trad de Oelse- beek buiten zijn oeevrs en zette groote ter- reinen onder water. JONGETJE MET VERBRIJZELD BEEN GEVONDEN. Te Dedemsvaart is het ongeveer Tjarig zoontje van den heer S. met een verbrijzeld been langs de trambaan gevonden. Hoe en wanneer het ongeval is geschied, is een ^aa ael. Het personeel van den tramdienst heett van een ongeval niets bemerkt. Eenige uren nadat het kind gevonden was, in het over- leden. INBRAAK IN EEN KERR. Zaterdagmorgen ontdekte de koster der Ned. Hervormde kerk te Voorhout, dat de deur der kerk ontsloten was. Hij waarschuv/de onmiddellijk de politie, die met den burge- meester een onderzoek instelde. Bij het bm- nentreden in de consistoriekamer ontdekte men, dat de brandkast openstond. Op cen grond lagen de uit de brandkast gehaalde leege collectebussen, die juist dezen dag voor de geheele maand geledigd zouden worden. Een belangrijk bedrag aan geld vlel den die- ven zoo in handen. De diefstal moet Vrijdag of Zaterdag zijn gepleegd. Raadselachtig is, dat geen enkel spoor van braak gevonden kon worden. Met de gewone sleutels moeten kerkdeuren en brandkasten opengemaakt zijn. TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Op den Dordtschen straatweg onder Rijs- oord is de 30jarige W. Lindstra uit de Tuin- derstraat te Rotterdam met zijn motorfiets tegen een boom gebotst. Met een gebroken linkerarm, een snijwond aan de linkerhand, een verbrijzelden vinger aan die hand, inwen- dige kneuzingen en een gekneusd rechterbeen is hij in het ziekenhuis aan den OOblsingel op genomen. KALKERS AANGEHOTJDEN. Te Heerlen zijn zes communisten aange- houden, die Maandagnacht de straat met com- munistische leuzen wilden volkalken. ERNSTIG VERZUIM. Tegen de overweg-wachteres bij de Ned. Spoorwegen J. H. v. d. Si.v. M., die de af- sluitboomen aan de halte Deur (N.-B.) moet bedienen, is proces-verbaal opgemaakt daar zij dezer dagen verzuimde de boomen neer te laten voor een naderenden trein uit Breda. Gelukkig moest de trein aan de halte stop- pen voor het uitlaten van reizigers, zoodat het juist passeerende verkeer den stilstaan den trein kon opmerken en dit ernstige ver- zuim geen verdere gevolgen had. Aangiite van een en ander werd gedaan bij de politie. EEN SLAG VAN EEN ROE Een 80-jarige en overigens nog krasse land- bouwer te Oud Gastel zou Maandagmiddag in den stal een koe losbinden. Hij kreeg daarbij echter zulk een forschen slag van het dier, dat de oude man bewusteloos neerviel. Door buren, die op het hulpgeroep van een dochter kwamen toesnellen, werd de man hevig bloedend en inwendig gekwetst opgeno men en in de woning gedragen, waar aan- stonds geestelijke en geneeskundige hulp werd ingeroepen. Men vreest voor zijn leven. KINDEREN SPELEN MET BOMMEN. Maandagmiddag heeft een troepje jongens en meisjes, leerlingen van de hoogste klas van een H.B.S. te Amsterdam, op een eilandje in de Wije Blick bij Kortemhoef, proeiven ge nomen met bommen. Zij hadden twee ^>m- inen in een auto van Amsterdam meegenomen, al thans t/wee ijzereti bussen met springstof- fen gevuld. Welke ciiemisclhe doeleinden de jongelui nastreefden, is nog niet bekend. Folitieke bedoelingen zijn er echter volgens de rijksveldwachtniet bij betrokken. De 17- jarige J. Walraven had omstreeks twaalf uur een locit neergelegd bij een der bedde bommen. Het tauiw was te kort; de jonigen heeft toen de lont wat diichter btj de bom gelegd en liep snel terug. Hij struikelde over het touw, de bom ontplofte en de dop is tegen zijn linker- onideribeen gekoanen,. dat nagepoeg versplin- terd wend. Een paar jongelui zijn toen per auto Dr. Burok gaan halen, die 20 mmuiten verder woont. Deze heeft den jongen op het eilandje verbonden en toen naar zijn wonmg vervoerd, vaniwaar hij hem per taxi naar he Biimengasthuis te Amsterdam heeft doen ver- voeren. Toen de jongelui de andere bom wi - den meenemen, heeft Dr. Burck ddt verboden en hij gelastte een van de jongens om de wacht bij de bom te houden tot de njksveld- wadht zou kometa. Deze heeft het voorwerp en rest van de andere bom in beslag genomen. Tegen de jongelui zal proces-verbaal worden opgemaakt wegens het in het bezR hebben van ontplofbare stoffen. De burgemeester van Kortenhoef zal de genie van. Naarden verzoe- ken om de gaaf gelbleven bom te vermetigen. Walraven is door Prof. Noordenbos geopereerd. Men vreest voor het behoud van zajn been. De jongelui kwamen vaker op de eilandjes m de plassen, dus zij meenden, dat daar een veilige plaats was om proeven te nemen. AUTO-ONGELUK. Op den straatweg naar Nimes stootte Zon dag een personen-auto, die voor een fietser wilde uitwijken, tegen een vrachtauto, waar door de drie menschen van de particuliere auto op slag werden gedood. EEN POLITIEK GEVECHT VAN TWEE UUR. Te Rouaan zijn Zondag op een politieke ver- gadering, die door Mendens France, een socia- listischen radicaal, brjeen was geroepen, poli tieke tegenstanders slaags geraakt, waar door, naar Reuter meldt, een ware zaalslag ontstond. Ongeveer 2000 boeren en oud-strij- ders scholden op Mendens en gaven hem mede de schuld van de huidige crisis, w;aarop de aanhangers van Mendens zich verweerden Het gevecht duurde ongeveer tJwee uur en tenslotte moest de politie Mendens in veilig heid brengen. DE DIEFSTAL IN ST. BAY'O. De Brusselsche correspondent van het Han- delsblad meldt: Men weet dat een Duitsche emigrant te Brussel de aandacht van de politie heeft ge- vestigd op een Duitschen antiquair, dien hij ervan verdenkt de hand in het spel to hebben gehad bij den diefstal van het paneel uit de St. Bavo te Gent. Deze antiquair, een zekere Schmidt, is Wegens een schilderijendiefstal uit Duitschland gevlucht en sehijnt wegens eenzelfde delict ook in Frankrijk reeds in de gevangenis to hebben gezeten. Tot dusver is men er nog niet in geslaagd den man op te sporen. Onafhankelijk hiervan volgt de Gentsche politie nog een tweede spoor; een Argentrjn, die eveneens een specialist op het gebied van schilderijendiefstallen is hij heeft o.a. in- dertijd te Antwerpen een schilderij van Te- niers gestolen hij was kortgeleden uit de gevangenis to Rijssel ontslagen en had zich naar Brussel begeven, waar men hem den dag na den diefstal van de ..Rechtvaardige Rech- ters" voor de laatste maal heeft gezien. Se- dertdien is de man spoorloos verdwenen. Hij was er indertijd in geslaagd zijn gestolen Te- niers naar Amerika te verkoopen en men acht het niet uitgesloten dat het paneel van het „Lam Gods" denzelfden weg iis gegaan. DE HEILIGE DEUR GESLOTEN. Vrijdagavond is de heilige deur van den St. Pieter te Rome, die ter gelegenheid van het heilige jaar geopend is geweest, weer aan de binnenzijde dichtgemetseld. De acte van smi ting, door verschillende aanwezige kerkelijke autoriteiten geteekend Werd in een koffertje ingemetseld. Het muurtje bestaat uit onge veer duizend steenen, door geloovigen bijeen- gebracht. Een lijst met hun namen, geplaatst in een zinken doos, is eveneens ingemetseld. ECHTELUR DRAMA. s-GRAVENHAGEIn de benedenfwoning van perceel 36, Bunschoterstraat alhier, heeft in den afgeloopen nacht een huwelijksdrama plaats gehad. Burec viel het op, dat heden- oehtend het huis gesloten bleef en leveran- ciers, die des morgens aanbelden, werd niet opengedaan. Men waarschuwie de politie, die zich aan de achterzijde van het huis door verbreken van een ruit toegang verschafte. In de slaapkamer vond zij toadende in haar bloed de 36-jarige vrouw, die door een hard voorwerp, vermoedelijk een bijl, den schedel was ingeslagen, zoodat de dood oogenblikke- lijk moet zijn ingetreden. De echtgenoot, de 35-jarige W. v. d. B., bleek zich door gasverstikking van het leven te hebben beroofd. Men ontdekte het lijk in den keuken terwijl de gaskraan nog open stond. Het 6-jarig zoontje Was voor dien nacht bij kennissen ondergebracht, zoodat de arme kleine het leven is gespaard gel)leven. Uit gevonden papieren bleek dat de ver- houding tusschen man en vrouw veel te wen- schen overliet. Beide lijken zijn voor sectie- onderzoek naar het ziekenhuis overgebracht. HEVIGE ONTPLOFFING. Een doode; 15 gewonde®. UTREOHT. Hedenochtend omstreeks half acht heeft in een loods van de Ned. Spoor wegen aan den Daalschen dijk een hevige ont- ploffing plaats gehad, waardoor een arbeider werd gedood en een vijftiental min of meer ernstig gewond. In een der loodsen stond een acyteleentoe- stel opgesteld, dat plotseling, zonder bekende oorzaak, uit elkaar sprong. De ontploffing deed zulk een druk ontstaan, dat de loods ge heel vernield werd, en als een puinhoop in elkaar stortte, terwijl de er in aanwezige ar beiders onder het puin begraven 'werden. De gebouwen in de omgeving beliepen veel schade, terwijl de knal der ontploffing tot ver in stad en omtrek werd gehoord, waarop tal van nieuwsgierigen zich naar de plaats van het onheil spoedden. Onder leiding van spoorwegautoriteiten, die vlug ter plaatse waren, werd dadelijk met het opruimingswerk begonnen, hetwelk even later onder leiding van den commissaris van politie werd voortgezet. Een arbeider werd levenloos onder het puin uitgehaald. Van de 15 arbeiders, die alien min of meer emstig gewond waren, werden 11 met auto's van den gem. geneeskundigen dienst of politie naar de Rijksklinieken vervoerd, al- waar 5 personen werden opgenomen. De ove- rigen konden naar huis worden overgebracht. De verWondingen der op genomen en zijn niet van dien aard, dat direct levensgevaa'r be staat. Voor Ter Neuzen: 1 Mei. Noorsoh s.s BIRI, 525, steen, Fredrikstad. Van Sluiskil: 30 April. Ned. s.s. DELFS- HAVEN, 3256, kunsitmest, Norfolk. 1 Mei. Eng. s s. OHELWOOD, 1563, led., Tyne; Duitscih s.s. EUDER, 913, kunstmesit, Calleria. Voor Riemen: 1 Mei. Spaansdh s.s. GAS- TEDEE, 2093, pyriet, Huelva. Voor Gent: 30 April. Lett. s.s. RAUNA, 1441, hout, Windau; Noorsch s.s. LISTO, 1158, kolen, Gdynia; Deecisch s.s. ASTRID 1022, pyriet, Huelva; Russ. s.s. OKA, 1344. vlas Leninignaid. 1 Mied. Deensch s.s. LILLEBORG. 861, led., Antwerpen; Dudtsch s.s. METHAN. hout, Danzig; Eng. s.s. CHAVY 1642, kolen, Gdjmia ;Ned. s.s. 238, pijpaarde, Fowey. Van Gent: 30 April. Noorsoh s,s. NAVAa- LI 1973, ledig, Kristianzand. 1 Mei Eng. s.s. OLONLEE, 396, kolen. Rouaan; Russ. s,s. SAKKO, 1270, ledig Le ningrad; Eng. s.s ATHELSTANE 358, ledig. Noorsch s.s. 297 CHASE, JE ANNETTE. AUTOBUS OMGESLAGEN TE HOOGVLIET. Zaterdagmorgen even half acht is een auto bus" van de garage Schaiberg van Charloas, met 24 Rotitendamsche arbeiders der gemeen- telijke werkversohaffing, op weg naar de Vonidelingenplaait, komend van den zijdschen dijk, onder Hoogvliet, omgekanteld en oniderste boven in een sloot terecht ge- komen. Het ongeluk is uitstekecid afgeloopen, want, buiten een achttal niet emstig gawonden, heeft geen der inzittendien emstig letsel op- gedaan. De „Msb." had tor plaaitise een onderhoud TE BEAURAINIG. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt Te Beauralng, waar het nu weer heel stil is geworden, maar, in de komende Meimaand, aan de heilige Maagd gewijd, toch nog wat bedevaarders worden verwacht, heeft men van de grootsche plannen, ongeveer een jaar geleden gekoesterd, voorzichtigheidshalve maar afgezien. Van de basiliek, die vlak bij de plaats der „verschijningen moest worden gebouwd, wordt niet meer gesproken. Men zal waarschijnlijk genoegen nemen met een nieufwe kapel. Wat Come Tilman betreft, wiens rol, m de zaak der „verschijningen" tot veel betwisting, ook van katholiek-geestelijke zijde aanleiding heeft gegeven, hij heeft zich thans definitief te Beauraing gevestigd, waar hij heiligen- beeldjes, godsdienstige prentjes, brochures enz. verkoopt. Het vorig jaar, toen vele tienduizenaen nieu'wsgierigen en geloovigen naar Beauraing kwamen en dit Waalsche plaatsje goed op weg bleek te zijn om een tweede Lourdes te worden, dacht de administratie der spoor wegen aan een aanzienlijke uitbreiding van het stationsemplacement aldaar. Nu de mys- tieke koorts is gezakt, heeft men ook dit plan voorloopig maar weer opgeborgen. Gople; den. LISTO, 1158, ledig, Don- zoowel Mode als Ondergoederen of Verstelwerk. Adres Westkolkstraat 1 (2 X bellen). Beleefd aanbevelend, Als boven. Kampioen van Zeeland tegen den heer v i). VLIES uit Sliedrecht en eenige andere bekende blljarters. Aanvang 7,30 Cafe „D0"Volharding", Westkolkstr.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2