ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VIAANDEREN No. 9136 WOENSDAG 25 APRIL 1934 74® Jaargang Binnenland Buitenland DE ZAAK VARAZW ERTBROEK VOOR DEN RECHTER? r I NEUZENS ABONNEMENTSPRUSBinnec Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen rr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 2 Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. maanden fr. per post LitgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTI8N: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clibhd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de nitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Verscheidene ontwenpen worden aan de agenda toegevoegd, ojh. het wetsontwenp tot beach erming van de openbare orde. Wijziging Win kelslui tings wet. De Voorzitter deelt mede, dat Minister Cojijn verzocht he eft de wetsontwerpen in zaike wijziging van de Winkelsluitingswet (Zondagssluiting enz.) voorloopig niet te be- handelen. In venbamd hiermede verzoekt Dr. Vos (lib.) zjjn initiatief-voorstel ter zake weder op de agenda te plaatsen. De Voorzitter zal dit overwegen. I.oonen in de werkverschaffing. Voortgezet wordt de discussie over de interpellatie-Kupers in zake de verlaging van de loonen in de werkverschaffing en het be- leid in zake steun van werkloozen. De heer De Visser (comm.) betoogt, dat er alleen bezuinigd wordt op de arbeidersklasse door steun- en loonroof. De uitkeeringen worden willekeurig verlaagd, waarvan spr. vooilbeelden noemt. Spr. dient een motie in, waarin de regeering verzooht wordt op haar maatregelen terug te koanen. De beer Aalberse (r.-k.) wijst op de psy- ohisohe en ethische gevolgen der werkloosheid, vooral op het platteland. Spr. meent echter, dat de kwestie van den steun moet bekeken worden in het licht van het verkrijgen van voldoende werkgelegenheid, waanmede ook enomie bedragen gemoeid zijn. Dit laatste belang acht spr. het grootste. Spr. vraagt, of met steimverlaging niet even had kunnen worden gewacht tot vaststond wat zou worden gedaan voor we rkve rimming. Spr. geeft ver- mindering van huurbijslagen in overweging, om-dat deze bijislagen huurvenlaging tegen- houden. De stemming over de motie houde men aan tot na het debat over het 60 millioen-ont- werp. De heer Lingbeek (herv. ger.) staat aan de zijde van den heer Kupers, zoolang er nog zooveel geld naar de kloosters gaat. Dr. Vos (lib.) zegt, dat men de voorzich- tige houding der regeering moet eerbiedigen. Spr. staat aohter haar in dezen. De heer Kuiper (r.-(k.) meent, dat de Minis ter niet heeft kunnen aantoonen, dat de steun bedragen in Twente te hoog zijn. AARDAPPEE-CENTRAEE. De Minister van Staat, Minister van Eco nomische Zaken a. i. heeft benoemd tot lid van het bestuur der Stichting Nederlandsche Aardappel-centrale, gevestigd te 's-Graven- bage, in de vacature. ontstaan door het over- lijden van den heer Iz. P. v. d. Weele, den heer J. S. de Regt Szn., te Kats. MINISTER COLIJN. Minister Colijn heeft zijn ambtswerkzaam- heden als minister van kolonien en als minis ter ad interim van economische zaken thans zoodanig geregeld, dat hij des ochtend? aan het departement van kolonien en des middags aan het departement van economische zaken werkzaam is. OUD-MINISTER VERSCHUUR. Naar de Nederl. vemeemt, heeft zich bij de ongesteldheid van oud-minister Verschuur, die, na het ontslag uit de Maria-stichting te Am sterdam, thans thuis verpleegd wordt, een oomplicatie voorgedaan, waardoor het gene- zingsproces wordt belemmerd. De patient heeft, aldus het blad, met vrij booge koortsen te kampen, doch naar verluidt geeft zijn toestand geen reden tot bezorgdheid. ONDERSCHEIDING VOOR MINISTER VERSCHUUR. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. T. J. Verschuur, oud-minister van economische zaken. DE AARDAPPEE-CENTRAEE. De Ned. aardappelcentrale als monopolie- houdster voor den uitvoer van aardappelen naar Belgie verzoekt het volgende ter kenmis van belanghebbenden te brengen. le. met ingang van Maandag 23 April is de sorteering voor zand- en kleiaardappelen, welke naar Belgie worden geexporteerd vast- gesteld op 40 m.M. vierkante maat en op- waarts; 2e. met ingang van denzelfden datum is bet door de centrale te heffen prijsverschil bij export vastgesteld als volgt: Voor goedgekeurde pootaardappelen 61 cent per 100 K.G., voor comsumptie-aardappelen 36 cent per 100 K.G., voor veevoederaardappelen 1 per 100 K.G., terwijl de centrale zich het recht voorbehoudt om in die gevallen, waarin door afwijkende inkoopprijzen gevaar zou ont staan dat de Belgische minimumprijs van 27 francs niet zou Worden bereikt, het prijsver schil zoodanig te verhoogen, dat het juiste ni veau bereikt wordt; 3e. Alle monopolie-consenten moeten alvo- rens de uitvoer plaats vindt, aan de betreffen- de districtskantoren der gewestelijke aard- appelorganisatie ter afstempeling worden aan- geboden; 4. op alle monopolie-consenten moet het juiste spoor-, jjfc- of fairbankgewicht worden ingevuld. Dit gewicht moet door de daartoe bevoegde persoon of lichaam worden ingevuld en genoteerd onder punt 6 van het consent- formulier, tenzij men er de voorkeur aan geeft een bewijsstuk van het gewicht te hechten aan het consent-formulier. NIEUWE REGELING BETREFFENDE DE MATEN EN GfEWICHTEN ENZ. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets- ontWerp van bovengenoemde strekking. De toelichting wijst er op, dat de IJkwet niet meer voldoet aan de eischen, welke in het licht van de huidige opvattingen en behoeften mogen worden gesteld. Zij is verouderd. Allerlei oude benamingen komen er nog in voor, die ver- warring stichten. Er zijn in den handel ge- bracht tal van meet- en weegwerktuigen, die welhaast onontbeerlijk zijn, doch die buiten de IJkwet vallen. Ook kon het voorkomen, dat iemand, die op den openbaren weg ter afwe- ging van aardappelen en groentec voor den verkoop gebruik maakte van een busje spercie- boonen, door ons hoogste rechtscollege van rechtsvervolging moest worden ontslagen. Ook in vergelijking met het buitenland is de Neder- landsche IJkwetgeving in den loop der jaren belangrijk ten achter gekomen. Zoo is Neder- land e4n der weinige landen, waar overtieids- toezicht op benzinepompen en weegwerktui gen geheel ontbreekt. Een geheel nieuwe IJk wet, die verdere overheidscontrole brengt, ljjkt de regeering de beste oplossing. Het onderha- vige wetsontWerp heeft die strekking. Het ontwerp geeft in de eerste plaats een regeling betreffende de grondslagen van maat en gewicht van de in Nederland als geldig er- kende aanduidingen. Verder zijn er bepalingen met betrekking tot de stoffelijke voorwerpen, welke een maat- of gewichtsaanduiding dra- gen, de keuring, den dienst van het IJkwezen en strafbepalingen. CREDIETVEREEENING AAN DEN MIDDENSTAND. Aan de memorie van antwoord in zake het betreffende wetsontwerp wordt het volgende ontleend Wat het tijdstip der indiening betreft, er- kent de minister, dat de moeilijkheden, waarin een groot deel van den middenstand sedert ge- ruimen tijd verkeert, op zich zelf beschouwd, eerdere hulpverleening hadden gewettigd. Ver- strekking van hulp door credietverleening ver- eischt echter vooral op dit Urrein een zorg- vuldige voorhereiding, gepaard met een uitge- breid voorafgaand overleg met verschiUende instanties, waarmede onvermijdelijk veel tijd gemoeid is. Dat het ontwerp de kern van het middenstandsprobleem niet raakt, stemt de minister voetstoots toe. De bedoeling is geen andere, dan in daarvoor in aanmerking ko- mende gevallen incidenteel credietsteun te ver- leenen. Met betrekking tot de vraag hoe men zich de werking van het te verleenen crediet moet vool-stellen, wordt opgemerkt, dat de crediet verleening zal worden toevertrouwd aan de Nederlandsche Middenstandsbank, welke even- tueele verliezen op verleende credieten aan het rijk zal kunnen declareeren. De begrootings- post dient in de eerste plaats tot dekking van deze verliezen; z6o gezien komt de crediet verleening voor's Rijks kas dus inderdaad neer op een vorm van subsidieverleening. Aan het bedrag van 2 millioen ligt niet een bepaalde becijfering ten grondslag. Dit bedrag stelt aan de beoogde hulpverleening een uiter- ste grens; de toestand van 's lands financien laat naar de meening van de regeering niet toe, voor dit doel een grooter bedrag beschik- baar te stellen. Dat een memoriepost is uit- getrokken vindt zijn verklaring in de omstan- digheid, dat geen raming kon worden gemaakt van het bedrag, Waarmede de begrooting voor het dienstjaar 1934 zal moeten worden be- zwaard. Het bedrag van 2 millioen is dus niet alleen voor het loopende jaar bestemd; dit bedrag zal ten voile in de dekking van het geldelijk beloop der te nemen maatregelen moeten voorzien. Voor het overige wordt dui- delijkheidshalve nog opgemerkt, dat het totaal bedrag der te verleenen credieten ailerminst in het door de regeering aangevraagde crediet zijn uiterste begrenzing vindt. De begrootings- post zal tegenover de Nederlandsche Midden standsbank als het ware werken als een „waarborgfonds" De minister moet met stelligheid tegen- spreken, dat het wetsontwerp zou beoogen, de middenstandsbank te redden uit een moeilijke positie, waarin zij zou zijn geraakt of waarin zij zou komen te verkeeren ten gevolge van de liquiditeitsmoeilijkheden van vele midden- standsbedrijven. Van zoodanige moeilijke po sitie is geen sprake; de bank heeft sinds haar opriehting bij de credietverleening groote voor- zichtigheid in acht genomen en voor zoover zij in dezen crisistijd bij de credietverleening ver liezen geleden heeft of vreest te zullen lijden, daarvoor ruimschoots de noodige voorzienin- gen door reserveering uit eigen middelen ge- troffen. De regeering meent niet te kunnen prijs- geven het aan het ontwerp ten grondslag lig- gende voornemen, de credietverleening uitslui- tend over de Ned. Middenstandsbank te doen loopen. Zij acht het gebrhik van dit voor dit doel uitnemend geoutilleerd apparaat op zich zelf reeds een waarborg voor een doelmatige en onpartijdige besteding der gelden en is voorts van meening dat alleen centraliseering der credietverstrekking waarborg kan leveren tegen willekeur of ongelijkheid van behande- ling. Het ligt niet in de bedoeling een commissie in te stellen om na te gaan aan welke bedrij- ven credieten kunnen worden verleend. Welke voorwaarden aan de credietverleening zullen moeten worden verbonden en welke groepen van belanghebbenden van de te tref- fen regeling zullen kunnen profiteeren, kan niiet bij voorbaat in bijzonderheden worden aangegeven, vooral ook daarom niet, wijl de practijk den weg zal moeten wijzen. Geen enkele groep van bedrijven is, mits aan de gestelde eischen Wordt voldaan, van de werking der regeling bij voorbaat verstoken, dus ook niet de in het Voorl. Verslag genoem- de groepen van middenstandsbedrijven in land en tuinhouwstreken of bedrijven van aan- nemers. Met „volwaardige" bedrijven' worden be- doeld bedrijven, welke op een gezonde renda- biliteitshasis berusten. Bedrijven, welke zich zien bedreigd met omvangrijke verliezen op uitstaande vorderingen, zullen veelal wel in zoodanige mate in hun kapitaal en tevens in bun renclabiliteit getroffen zijn, dat zij hebben opgehouden volwaardig te zijn. Zoodanige be- j drijven zullen dus niet met succes een beroep j op de regeling kunnen doen. Het ligt trouwens voor de hand, dat met het op de been houden van dergelijk bedrijven, gesteld dat dit tot de taak van de Overheid zou behooren, sommen gemoeid zouden zijn, welke het meergenoemde bedrag van 2 millioen wel zeer ver zouden te boven gaan. De mogelijkheid, dat de rege ling hulp zou kunnen bieden aan bedrijven, Welke bijv. door schuldenregeling zouden kun nen worden gesaneerd, behoeft niet a priori te worden afgewezen. Naar „het Vad." vemeajnt-heeft de oud-se- cretaris van de VARA van <(en rechtskundige van deze vereeniging de knededeeling ontvan- gen, dat het VARA-besttfur niet wenscht in te gaan op brieven van den heer Zwertbroek, waarin deze vraagt op welke gronden zijn ont slag, alsmede de directe inhouding van zijn salaris door het VAiRA-bestuur gerechtvaar- digd moet worden geacht. De VARA-rechts- kundige meldt den heer Zwertbroek, dat ver dere beschikkingen zijnerzijds zullen worden afgewacht. De heer ZWertbroek acht zich daarom genoodzaakt, begen de VARA te pro- cedeeren teneinde het hem toekomende te ver krijgen. De advocaat van de VARA is mr. Van der Goes van Naters te Heerlen, die van den heer Zwertbroek mri J. E. W. Duys te Den Haag. De Koning en prins Karel teekenden in het Gulden Book der tentoonstelling en maakter. vervolgens een korten rondgang over het terrein. OPZIENBARENDE MOORD IN ROEMENIe. Onder den indruk van een opzienibarenden moord op den Roemeenschen advocaat en afgevaardigde. Dr. Fopovici, gepleegd door drde gytmnasiasten, eischt de publieke mee ning in Roemende scherpere beiwajking van de jeugd in haar vrijen tijd en vooral maat regelen van de ondeirwijs-autoriteiten tegen de mogelijkheid, dat de jeugdige hersens ver- giftigd worden dioor sensatiefitons en schan- daal-leetuur. De moord had eenige waken geleden plaats. Des nachts, in zijn siaapkamer, in tegeniwoordigheid van zijn vrouiw, werd Popo- vici, een algemeen geacht en gezien man, doodgeschoten De poUtie tastte in het duister wie de daders waren, totdat eensklaps bekend werd, dat het dnie scholieren waren, resip. 16, 17 en 18 jaar, kinderen van zeer voomame families, ni. de zoon van een rechter, van een leeraar, en van een hoogen ambtenaar. Er is geen andere verklaring, dan dat zij door het lezen van slecMe romans en het zien van verkeerde films tot hun daad zijn aan- gezet. Zij golden alle drie bij hun leeraars als intelligent. De drie gearresteerden hebben hun daad bekend. Gemaskerd zijn zij het huds van him slachtoffer binnengedrongen met de bedoeling om te stelen. GRIEVENDE PAMELETTEN- Op de vragen van bet Twefcde Kamerlid den heer Boon, betreffende het nemen van maat regelen van regeeringswege in verband met de onlangs te Doetinchem plaats gehad hebben- de verspreiding van pamfletten door in Duitschland wonende personen, leden van de Nationaal Socialistische Nederlandsche Arhei- derspartij, heeft minister van Schaik, minister van Justitie, geantwoord, dat is gebleken, dat van de verspreiders der pamfletten In to taal negen personen "cwee ihgezetenen van Doetinchem waren. Het waren alien Nederlan- ders. Aan de hand van de thans bestaande bepa lingen kan tegen het- gebeurde niet worden op- getreden. Mochten soortgelijke geheurtenissen zich herhalen, wanneer het aanhangige Wets ontwerp, houdende nadere ivoorzieningen ter bescherming van de epenbare orde. kracht van wet zal hebben verkregen, dan zal niet wor den nagelaten de noodige maatregelen te nemen. HET INCIDENT IN DE VERKEERDE* OONCERTZAAL. De Berlijnsche correspondent der N. R. Crt. meldt: In. de Frankfurter Zeitoung heeft een bericht gestaan omtrent een concert te Berlijn van den Zwitserschen pianist Edwin Fischer, en waarin sprake is van zekere onrust, die tijdens het concert merkbaar was en een antisemi- tischen oorsprong had, doch die sipoedig weer voor kalrnte plaats maaikte. In geen enkele andere besprekdng van het concert werd van dit geheimzinnig anti-semitisme melding ge maakt. Men zal zich herinneren, dat Edwin Fischer een soort Siegtfried-figuur is, met blonde leeuwenmanen. Van lieden, die het concert hebben bijgewoond hooren wij, wat er werke- lijk is gebeurd. Het concert von'd plaats in de Beethovenzaal. Tenwijl Edwin Fischer het spelen was, kiwam opeens uit ver- schiillenide deelen van de zaal mensohen in burgerkleeding op het podium toeloopen, die riepen: „De Joden eruit! Wij hebben geen Joodsche kunstenaars noodig! Weg met den Jooid Wolff!" menigeen gemeend had dat zonder strijd niet te bereiken zou zijn. Men weet, dat in de vreedizame poldtiek van Japan in September 1931 weer een plotselinge verandering is gekomen. Wij hebben dat ver- schijnsel in al zijn fasen hier nauwkeurig gevolgd, en hoeven onize lezers niet meer aan den schijnlbaar grilligen, maar in werkelijk- heid zeer stelselmatigen loop van de gebeur- tenissen te herinneren. Men zag hoe de Japansohe politiek steeds meer op drift raakte met natdonaal-socdalistische, militaire stroo- mimgen, en hoe de pogingen van de regeering om nog wat stuur te houiden, steeds vruohte- loozer werden. Araiki, de soldaat die het tot minister van oorlog had gebracht, kreeg voortidurend grooter gezag. Het succes van zijn streven heeft hem meegesleurd over gren- zen, die hij aanvankelijk nog voor zijn eigen ondemeaniingsgeest getrokken had. Er is een oogenblik geweest, dat er tegen de militaire invloeiden in Japan geen tegenwicht meer scheen te bestaan, en dat zij, die deze macht uitoefenden, op het punt stomden geheel op hoi te slaan. Toen is de ommekeer gekomen. Araki weild weggedrongen. Hij kreeg een politieke ziekte en moest vervolgens, om redenen van politieke gezondheid, zijn ontslag nemen. Uit Japan klonken toen opeens veel vreedzamer geludden. Men kreeg den indruk. dat de belangrijke versterking van de mili taire positie van Rusland in Oost-Azie, en de toenadermg tusschen Washington en Moskou heel veel inrvloed hadden gehad op de vreed zamer inzichten van Tokio. Wij hebben er al op gewezen, dat wat eerst si edits indruk- ken der buitenwereld waren geiweest, een krachtige bevestiging kregen door verklarin- gen, die Saito, na zijn bevordering van gezant in Den Haag tot ambassadeur te Washington, voor en bij aankomst in zijn nieuwe stanid- plaats aflegde. Er is alle aanleiding om, na alles wat wij de vorige week reeds over een nieuwe veran dering in Japan hebben gezegd, nog weer hierop terug te komen. Juist diezelfde Saito heeft aan een mede- werker van de IVaslurigton Star thans mede- deelingen gedaan, die bewijzen, dat er te Tokio inderdaad een nieuwe ommekeer heeft plaats gevonden. Saito, drie maanden geleden nog vredesheraut, verkondigt nu een zoo uitdagen- de politick, dat de openbare meening in Amerika een tweede schot heeft gekregen. die bij die van de vorige week niet ten aohter staat. De woorden van Saito bewijzen. dat de dammen, die tegen de aggressieve militaire invloeden te Tokio opgeworpen waren, het niet hebben uitgehouden. Russische bladen hadden reeds gemeld, dat Araki bezig was wederom grooten invloed te krrjlgen, dat zijn gevaar- lijke macht als een teru'gkeerenid getij bezig was opnieuw aan te rollen. Men moet nu aannemen dat deze Russische berichten, die eerst geen vertrouwen hebben gevonden, hee- oa wmii. i eerst geen Vtjruuuweu ncucrcxi gcwuuLu, Een inspecteur van politie kwam tusschen- j lemaai njet zjoo gek zijn geweest. Saito heeft DE BRUSSEESCHE TENTOONSTELLING IN 1935. Maandag is kctiing Leopold, op het plateau van den Heisel, dat de heele Hoofdstad be- heerscht, overgegaan "tot het leggen van den eersten siteen van de aidaar, in 1935 te houden Brusselsche wereldtentoonstelling. Feitelijk had deze pleohtigheid geen andere dan een symbolische heteekena'S. Men heeft natuuriijk niet tot heden gewaxiht alvorens tot den aan- leg als zoodanig over te gaan. Nu kan men zich een idee vorrnen van de reusachtige afmetingen der centrale hal, wel- ker bogen een spanbreedte zullen hebbeti van 87 meter. De twee andere. eveneens in aarubouw zijnlde hallen, voor de Belgische af- tlceding bestemd, zullen ieder 65 meter breed en 150 lang zijn en, na de teoitoonsielling.^als Jaarbeursgdbouwen dienst kunnen doen. geheele terrein strekt zioh uit over een op- pervlakte van 116 hectaren. Men heeft er, bij de nivelleeringswerken, niet minder dan 1.400.000 M3. grond weggegraven en voor 40 millioen francs wegen aangelegd. Een uiterst sehilderachtig park van 17 heetaren met een 500 meter langen vrjver, waar diverse feesten zullen kunnen worden gegeven, bevindt zich eveneens binnen het tentoons tellings ter rem En evenals Oud-Belgie, le Antwerpen, in 1930, zal Oud-Brussel een der meest typische at- tracties zijn van de expositie in 1935. Over een oppervlakte van meer dan 3 hectaren za' een miniatuur-Brussel uit de 18e eeuw met zijn ouiden „Steeniwegh", zijne taveemen. giidehuizen, torens en poorten worden gere- constitueerd. Toen Koning Leopold Maandagmorgen, vergezeld van prins Karel op het terrein arriveerde, werd hij door minister-president de Rroqueville, verschesidene ministers, burge- meester Max en graaf vah der Burch, regee- ringscommLSsaris voor de tentoonstelling, be- groet. Burgemeester Max in d.c Bianscnc taal een rede, waarin Mj d a. zeide, dat het doel van deze tentoonstelling zoowel hevorde- ring van de intemationaile oeconomische he- trekkingen is, als de staid met een prachtige nieuwe wijk uit te bread en. Namens de regeering spraik vervolgens minister Van Cauwelaert. eveneens in de Fransche taal. „De intemationale tentoon- steUingen zijn als het ware de olympische spelen van den hanldel en de industrie", zeide hij Belgie wiil, in 1935, het vijftigjarig be staan van zijn koloniaal rijk in Afrika, vieren en met het houden van een wereldtentoonstel ling te Brussel aantoonen dat zijn vertrouwen in "een betere toekomst geen ijdel woord is. De minister van nijverheild ,'herhaalde daama zijn rede in het NederlanidsCh en besloot met den verzamelkreet.Love Belgie! Leve de Koning!" Daarap wend de zware, g blautwe eerste- steen" op zijn plaats gebracht. beiden en vroeg wat de heeren hier eigenlijk wilden, daar noch Edwin Fischer, noch een van de andere kunstenaars in de verste ook iets met Joden uitstaande had. De betoogers geraakten in verlegenheid en excu- seerden zich: zij hadden, zoo zeiden zij, zich Tjergist in de zaal, zij waren per abuis in de Beethovenzaal gekomen, en hadden de Bech- stein-zaal bedoeld. In de Beebstein-zaal nJ. concerteerde .nder- daad op da en avond de heldentenor van de S'taatsopera, Frits Wolf. In de Beohstein-zaau verschenen de betoogers echter niet nadat men hun aan het verstand had weten te bren- dat er ook niet-Joden bestaan, die den Wolff dragen en tot dezen behoort de heldentenor van de Staatsopera. Dit incident getuigt van de oppervlakkig- heid waarmede sommige onverantwoordieiijke personen dergelijke betoogingen ensceneeren. deze lieden ginjgen alleen op den naam af zonder zich eerst te overtuigen of de drager van dezen naam inderdaad een Jood was eei verwisselden bovenidien de Bechistein-zaal met de Beethovenzaal, als gevoig waarvan zij het concert van een buiten lands ch knnstenaar noodeloos verstoorden. TOCH AMOK? Japan schijnt sohrijft de N. R. Crt. op het oogenblik werkelijk op hoi. En men zal zeer tevreden moeten zijn, als het ook dezen keer weer zonder groote ongelukken afloopt. De Japansohe politiek lijkt veel op een schip zonder roer, dat door telkens andere stroomingen en winden gepakt, een zeer groot gevaar oplevert voor de heele soheep- vaart. Wat er nu gaande is, is veel onmid- delijlker gevaarlijker nog dan de geheurtenis sen in Mantsjoerije. Het is veel meer reciht- uit; alle voorwenidseis zijn erbij tenzijde ge- laten, en het dwimgt mogendheden ais Ame rika en Engeland kleur te bekennen. Sedert vele jaren zijn in het hijzonder de Amerikanen deze noodzakelijkheid zorgvulddg uit den weg gegaan. Voor de conferentie van Washington in 1922 scheen men toch, om de rechten, die Japan zich in China aanma- tiigde, op een Japansch-AmerikAansch conflict af te stevenen Dat heeft men, door de ge- noemde conferentie, juist bij'tijlds kunnen ont- wijken. Bevredigend voor Amerika was deze oplossing niet. Japan bleef ook na die con ferentie posities in Clhina en Siberie hand- haven. die feitelijk, naar Amerikaansche op- vatting, voor de be langen der Vereenigde Staten ondragelijk waren. Men nam te Was hington, optimistisch, genoegen met het be- reikte; en dit optimisme heeft volop recht- vaardiging gevonden. Russische guerillabemden hebben de Japan- ners spoedig daama hardhandig uit Siberie verwijderd, en in China hebben boycot's het- zelfde bewerkt. Japan werd aanhanger van vreedzame methoden. Het geval had weer eens bewezen, dat menigmaai, als men maar geduld heeft, zonder oorlog gesChiedt, wat ronduit verklaard, dat Japan geen nieuwe overeenkomsten meer van andere mogend heden met China zal dulden, als Japan niet tevoren daarover geraadpleegd is. Het is de officieuse afkondiging van een Japansch protectoraat over China. Japan zou, als men naar zijn protesten niet luisterde, dit als een onvriendelijke daad besohouwen. In ieder geval zou het alvast begdnnen de Chi- neesche regeering ervoor te straffen, ais er- iets ..onrechtmatigs" gebeurde. Op die ma- nier hoopt Japan tolijkbaar zijn eigen risico te verminideren. Het is aitijd onschuldiger. wegens een Amerikaansch-Chineesche over- komst China dan Amerika te lijf te gaan. Hoopt men te Tokio, dat de Amerikanen, uit vrees voor een conflict, zioh daarin zouden. schikken? Japan", zoo heeft Saito ver klaard, wenscht niet zich met legitieme zaken van vreemdelingen met China te be- moeien, maar wel tevoren te worden geraad pleegd als men eenige transactie met China gaat sluiten"'. ,,En wat zou er gebeuren ais een vreemde mogenidheid met oommercieele belangen in Clhina geen rekening zou houden met dezen eisch?" vroeg de interviewer. „De Japansohe regeering zou een dergelijken stap als een onvriendelijke daad besohouwen'', ant- woordde de gezant, met eenige aarzeling. Saito gaf te kennen, dat de Japansche regderig ook nog bijzondere bezwaren liad tegen het aanleggen van vliegvelden in China. Dat schijnt de groote vrees te zijn, zooals Tokio ook groote vrees koestert voor de Russische vliegvelden in Oost-Azie. ,,Verleent het Westen leeningen aan China", zoo meende hij verder, ,,dan dient dit slechts tot bevor- dering van de persoonlijke amtoities van be paalde aanvoerders". Saito had het daarbij vooral gemunt op een Chineesohe leening, die op het oogenblik een groep Fransche ban- kiers in Europa traeht te plaatsen. Tegen het Amerikaansche crediet van 50 millioen dollar in graan en katoen zou Japan niog geen be- zwaai maken, ofschoom „het wist dat de Ohineesche regeering voor de opbrengst ervan wapens en ammunitie zou koopen". Na deze verklaring van Saitio, die bevestigt dat Japan het voornemen heeft, in strijd met alie verdragen en het eleimentairste r;rbt_ China geheel onder zijn voogdij te nemen, spreekt men in Amerika niet meer van een proefballon. Men weet nu, dat het meenens is. De regeering zal uiteraard echter geen stappen doen, voor men officdeele mededeelin- gen heeft gekregen van deze opvatting van Japan. Is dit laatste eenmaal gebeurd, dan zal men tradhten, met andere staten de hoofden bijieen te siteken. Het is op zibhizelf reeds derklbaar, dat China zioh nu nog, evenals in 1915, goedwillig aan de voogdij vaa Japan zou onlderwerpen. De toenadering busscihen Japan en China, die steeds door vele Europeanen wondt gevreesd, en die tot zekere, waarschijmlijk bescheiden hoogte onderweg scheen, moet nu wel zeer grondig in de war zijn gestuurd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1