Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Binnenland Buitenland Landbouwberichten Gemengde Berichten Maandag 23 April 1934 No. 9135 VERMINDERING DER STEUNBEDRAGEN. DEPARTEMENT VAN ECONOMISCHE ZAKEN. VAN TWEEDE KAM'ER. Vergadering van Vrijdag. Voortgezet wordt de interpellatie-Kupers inzake steunverlaging voor werklooze arbei- ders in Twente en de loonsverlagingen in werk- versehaffingen, en in het algemeen het beleid inzake de werkloozenondersteuning. Minister Slotemaker de Bruine zegt dat het kabinet na rijp beraad het pijnlijk besluit in zake de Twentsche steunnormen heeft moeten nemen. Alleen inzake den kinderbijslag wordt nog Wijziging overwogen. Niet alleen de werk looze arbeiders hebben de zorg van de regee- ring, er zijn vele andere noodlijdeade groepen in onze samenleving. Vermindering van den steun houdt verband met de daling van het loon. Er moet een marge blijven bestaan tusschen loon en steun, hoewel de meerderheid van de arbeiders geen prikkel tot werken noodig heeft. Wegens de vele complicaties heeft een de- bat over verschillende bepaalde gevallen wei- nig nut. iSpr. betoogt dat bij een hoogere basisnorm de gedaehte der kinderbijslagen niet zou kun- nen worden gerealiseerd. (Door verbeterde controle en organisatie heeft spr. de behoefte aan geld trachten te verminderen. (De laatste cijfers en de perspectieven der komende begrooting hebben spr. geaoodzaakt te beslissen dat de voor Twenthe voorgenom-sn verbeteringen niet konden doorgaan. Spr.'s beleid is geen compromis tusschen regeering en Kamer; spr. draagt de verant- woordelijkheid en neemt zijn beslissingen. Dm de waarde der hier genomen maatrege- Len te beoordeelen, make men vergelijkingen imet andere laniden, b.v. Duitschland, Polsn, Italie, wat de steunregelingen c.a. betreft. (Stemmen: En Engeland dan?) lLoondalingen zijn geen uiting van werkge- vers-wellust, maar sooiale verschijnselen in een exporteerend land. De heeren Kupers c.s. deden beter, ons volk te leeren, zuiverder so- ciaal-economisch te denken. De aanpassing der loonen in de werkver- schaffing aan die in het vrije bedrijf is nood- zakelgk. (Het antwoord op de vragen van den heer Kupers is in het bovenstaande opgesloten. Spr. wijst ten slotte op allerlei maatregelen der regeering, als betreffende de zestig mil- lioen voor werkverruiming, vreemde arbeids- krachten, huurverlaging enz. De regeering doet wat in haar vermogen is voor onze werkloozen. (Applaus.) De heer Kupers (s.d.) repliceert. Het gaat er naar toe, dat de steunregelingen c.a. sluit- post der begrooting worden. Daartegen komt sph op. Indien het voornemen bestaat, de steunver laging ook in de groote steden toe te passen, moet spr. daartegen ernstig waarschuwen. (Bij vergelijkingen met het buit:aland moet rekening worden gehouden met de draagkracht van elk land. In plaats van de lasten te leggen op de werk looze arbeiders, doe men dit door extra hef- fingen op hen die nog W61 bezittea. ISpr. dient een motie in, waarin de Kamer de regeering uitnoodigt, de steunregeling voor de Twentsche werkloozen in nadere overwe- ging te nemen en van haar voornemen tot ver- laging der steunnormen in de groote steden af te zien. De vergadering wordt een half uur ge- schorst. De heer Hiemstra (s.id.sluit zich aan bij het verzoek van den heer Kupers om de steun normen voor Twenthe te herzien Spr. noemt voorts de steunnormen voor werklooze arbei ders veel te laag. De heer Sneevliet (r.s.p.) betoogt, dat de maatregelen van de regeering een weerspiege- ling zjjn van de wenschen van het groot kapi- talisme. De mededeelingen van den minister zjjn totaal onvoldoende. Het beleid van het Igeiheele kaibinet wordt door spr. ten seherpste afgekeurid. De heer Amelink (a.r.) is overtuigd, dat de minister geen anderen uit'weg heeft gezien. In een vergadering heeft het algemeen be- stuur van het Christ. Nat. Vakverbond een resolutie aangenomen, welke is gezonden aaa den Minister van Sociale Zaken. iHet bestuur van het C.N.V., dat de voor- genomen maatregelen der regeering, teneinde te komen tot vermindering vaa het totaal uit te keeren steunbedrag heeft besproken en het ter zake gepleegd overleg met de vakcentralen waardeert, spreekt in de resolutie als zijn ver- wachting uit, dat de regeering voile aandacht zal bljjven schenken aan den aood der werk loozen, speciaal aan de groote gezinnen, welke, in aanmerking nemende de hoogte der indi- recte belastingen, in onevenwichtig zwaren druk zouden komen te verkeeren. Het be- stuur blijft van oordeel, dat wijziging der huurtoeslag gepaard moet gaan met het ope- nen der mogelijkheid tot verkrijging van een woning voor lager huurbedrag. DE TWEEDE KAMER IN DEN DIESELTREIN. Vrijdagmiddag hebben de leden van de Tweede Kamer eea rit gemaakt met den Die sel electrische. Om half vier vertrok het dubbele treinstel met 67 volksvertegeniwoordigers om de reis naar Arnhem te aanvaarden. Tusschen Den Haag en Utrecht werd een snelbsid van 90 K.M. bereikt, terwijl deze tus schen Utrecht en Arnhem tot 120 K.M. werd opgevoerd. Na een verblijf van 20 minuten in Arnhem keerde men naar de residentie terug waar de- trein om 6.19 het Staatsspoorstation binnen- schoof. Algemeen was men zeer voldaan over de ervaringen aan comfort en snelheid gedu- reade de reis opgedaan. Tal van leden maakten alleen van de heen- reis gebruik om verder aansluiting te zoeken aan de treinen, die hen naar hun haardsteden brachten. DE N.V. HAVEN VAN VLISSINGEN. Zaterdagmorgen is ten kantore van notaris G. J. »van Gendt te 's-Gravenhage de stich- tingsacte van de Naamlooze Vennootschap Haven van Vlissingen geteekend. (Hiermede zijn in functie getreden de negen commissarissen van de nieuiwe N.V., n.l.: voor het rijk de heeren ir. J. P. Walland, hoofdingenieur-directeur van den rijkswater- staat, E. C. de Jonge, directeur der registratie en domeinen en W. Berdenis van Berlekom, oud-direeteur van den houthandel v.h. G. Al berts Lzn. Co., alien te Middelburg; voor de gemeente Vlissingen C. A. van Woel- dere.n, burgemeester van deze gemeente, R. H. Arntzenius, kapitein ter zee, directeur van het Nederlandsche loodswezen en ir. H. C. Wesse- ling, directeur van de Koninklijke Maatschap- pij ,,De Schelde", alien te Vlissingen; en voorts mr. P. Dieleman, lid van gedepu- teerde staten van Zaeland te Middelburg, ir. W. P. H. van Rijckevorsel, chef van den dienst van het vervoer van de Nederlandsche spoor- wegen te Utrecht en L. A. Stofkoper, vice- voorzitter van de kamer van koophandel van de Zeeuwsche eilanden te Middelburg. Voor den raad van toezicht zijn aangewezen de heeren: C. A. van Woelderen, voorzitter, mr. P. Dieleman, secretaris en W. Berdenis van Berlekom. Tevens treedt in functie als directeur de heer M. C. van Hall, benoemd in de vergadering van aandeelhouders van 6 Pebruari j.l. BELEEDIGING VAN DR. COLIJN. Naar de Tribune meedeelt, is thans een ver- volging ingesteld wegens een artikel, dat 4 October 1933 in dit blad is versdhenen, en waarin de officier van justitie een beleediging van den voorzitter van den ministerraad ziet. Het artikel bevat een brief van een christe- lijken arbeider, die op de anti-revolutionaire partij gestemd had, maar zich nu ten diepste teleurgesteld zag door de „Christelijke" poli- tiek van de regeering-Colijn en haar aanvallen op het loon en op den werkloozensteun. ,,Men heeft", schrijft hij, „tot mijn verschrikkelijke ontnuchtering eerst de arbeiders, en nog wel dat deel dat het meest gedupeerd is, te weten de werkloozen, aangetast." Deze brief werd, aldus Het Volk, van een kort commentaar voorzien in De Tribune opge- nomen. Thans is de heer de L., die verbonden is aan de redactie van De Tribune, gedagvaard tegen 27 April voor de rechtbank te Amster dam te verschijnen, wegens beleediging van minister Colijn. REIZEN IN EIGEN LAND. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft op het programma voor 1934 gebracht een reds naar Utrecht, Arnhem, Nijmegen en naar het Zuiden van Limburg, verder door Noord-Brabant. Een tweede reis gaat naar Zeeland, waarbij zooveel mogelijk alle eilanden zullen worden bezocht, ook Zeeuwsch-Vlaanderen. DE TARWEWET. De regeeringscommlssaris voor de uitvoering van de tanwewet 1931 brengt ter kennjs van belanghebbenden, dat zij, die groene erwten of spliterwten naar Frankrijk wenschen uit te voeren, zich ten spoedigste dienen te wenden tot zijn bureau Trompstrqat 73, Den Haag, met opgave van de hoeveelheden, die zij ge- durende elk der kalenderjaren 1931, 1932 en 1933 naar Frankrijk hebben uitgevoerd. Leden der Rotterdamsche korenbeurs en de vereeni- ging van Ned. Exporteurs van peulvruchten en zaden kunnen desgewenscht deze opgaven zen- den aan het secretariaat hunner vereeniging. Deze opgaven moeten uiterlijk 26 dezer bin- nenkomen. Naar vernomen wordt heeft minister Colijn aan de Koningin 'bericht geizoniden, dat hij zijn functie van minister a.i. van het Departe- ment van economische zaken heeft aange nomen. ONVEREENIGBAAR. Naar de N. R. Crt. meldt, is op het oogen- blik bij den ministerraad een wetsontwerp van minister De Wilde in overwegiag, dat bedoelt den bezoldigden bestuurders van (vak)ver- eenigingen welke de belangen van het perso- neel, in dienst van gemeente of provincie, be- hartigen, de verkiesbaarheid tot lid van ge- meenteraad of provinciale staten te ontnemen. VERL.AGING VAN HET INVOERRECHT OP THEE? Naar de Tel. vemeemt, is spoedig de indie- ning bij de Tweede Kamer te verwachten van het 'wetsontwerp tot technische herziening van het tarief der invoerrechten. Het ontwerp is geieed en thans bij den Raad van State in on- derzoek. Het zal o.m. bevatten een verlaging der invoerrechten op thee, met welke verla ging een verbetering der positie van de In- dische thsecultures wordt beoogd. MINISTER VERSOHUUR W'EER OP HET Z1EKBED. De pijnlijke behandeling en het veivoer van Amsterdam naar Den Haag hebben, naar de Telegr. meldt, oud-minister Mr. Verschuur zeer aangepakt. De heer Verschuur heeft eenige dagen lang vrij hooge koortsen tot 40 gra- den gelhad. In den toestanid is ecihter ver- ibetering gertelden. De koorts is aaniziienlijk afgenomen. DE VERLAGING VAN STEUN EN VAN DE LOONEN IN DE WERKVERSCHAFFING. Het R. K. WerklieidenveTbonid in Nederland heeft een adres gezonden aan den minister van sociale zaken, in verband met de hun herihaal'delijk berichten klactoten over het verlagen der loonen in de werikverschaffing. Daaraan paren zidh soortgelijke klachten over verlaging der steumbedragen. Het motief, dat voor een verlaging wordt aangegeven, is nooit, dat de bedragen te hoog zijn, maar dat de marge, die moet blijven tusschen het loon in het vrije bedrijf en elken vonm van omdensteuning te gering is, mogelijk zelfs geiheel is verdiwenen. Op dezen grond zijn hier en daar de steun- bedragen en ook de loonen in de werkver- schaffingen reeds tot een zoodanig peil ge- daald, dat ze zelfs geen allersoiberst bestaan meer veroorloven, dat in de betrokken ge zinnen in den waren zin des woords gebrek wordlt geleden. Een zoo sterk doorgevoerd aanpassings- proces heeft plaats, als zelfs door den meest verwoeden voorstander van spoedige aan passing, die ook rekening wil houden met menschelijkheid, en verdeelende rechtvaardig- heid, niet kan worden verjangd. En ncg steeds is er geen stilstand in de daling, nog altijd worden de loonen in de werkverschaffingein verlaagd, omdat de loo nen in het vrije bedrijf dalen, en daarna dalen, vooral op het plattelanid, de loonen in het vr)je bedrijf weer, omdat in dezen harden tjjd elke rem ontbreeikt. Adressant verzoekt daarom den minister: 1. voor een. goed cverzicht en made om het betraohten van de billijkheid zooveel mogelijk te bervorderen, de versdhillenide plaatsen in te deelen in klassen, zooals dat b.v. in sommige oollectieve contracten is geschied; 2. voor elk dier klassen vast te stellen de grans, waar beneden de loonen in de werkversdhaffingen en de steunbedragen niet mogen dalen; 3. met het oog hierop te benoemen permonente colleges, die zich terzake kunnen doen voor- lichten en Uwe Excellentie van adviss die nen; 4. aan deze colleges telkens advies te ivragen, wanneer naar het O'ordeel der be- Voegde ins tan ties een oogernblLk is aange- broken om de uiterste grens opnieuw te toet- sen aan wat in het oeconomische leven is tot stand gekomen. VRIJWILLIGE BEPERKING VAN DEN RUNDVEESTAPEL. Naar verluidt bestaat er in de kringen van de betrokkenen eenige onzekerheid of de vrij- willige beperking Van den runidvesstapel wel tot voldoende resultaat zal leiden, zoodat men niet zal moeten overgaan tot gedwongen levering. Gp 15 Mei a.s. zal ongeveer 140.000 stuks rundvee geleverd moeten zijn, thans is dit 112,000. Men hoopt echter dat in de ko mende weiken de levering zal toenemen, zoodat het versohil niet al te groot zal zijn. In dat geval zal de vrijwillige beperking ge- hanidlhaafd kunnen worden. WORDEN DE VEAMINGEN WAKKER? Zooals men weet, wordt aan de Balgisohe dienstplichtigen, wanneer zij onider dienst geroepen worden, o.a. ook de vraag gesteld, in welke taal zij hun militaire opleiding wen schen te ontvangen. Wel merkiwaardig is nu dat van de 44.000 dienstpliahtigen van dit jaar er 22.238 vroegen deze opleiding te mogen ontvangan in de Nederlandsche taal, terwijl 17.796 in de Fran- sche taal en 315 in het Duitisch wenschten te worden opgeleid. Van de twaalf-maand-soldaten, onider wie zich ook reservenofficieren van dezelfde lich- tinig bevinden, gaf enkel een twaalflde de voorkeur aan het Fransch, en van de jongens uit het volk, die acht maanden dienen, nog geen tiwintigste. De koigel is thans door de kerk. De Wa rning wil ook in de kazerne niet langer voor miniderwaardig iworden aangezien. WRAKSTUKKEN JOBENHAVN GEVONDEN. Naar Der Tag" meldt is hat raadsel van het lot van het Deensche schoolschip „Kjo- benhavn", dat sedert het jaar 1929 met zijn bamanning van zestig koppen vermist werd, thans opgehelderd. De kapitein van de Fin- sche bark ..Lawihill" heeft op vele honderden zeemijlen ten Zuiiden van de groote Austra- lische Golf wrakstuk'ken gevoniden, die afkom- stg zijn van de ,,Kjobenhavn". Da deskim- digen zijn van meen'ing, dat het schip in den mist met een ijisiberg in tootsing is gekomen en onmidideliy'ik is gezonken. De ,,Kjoiben)havn" was het grootste zeil- sohip ter wereld, en had de modernste instal- latie aan boord. Het lot der zestig Dscusche kadetten, heeft indertijd in de geheele wereld veel deelneminig gewekt. AMOK? Japan verstaat (het, schrijft de N. R. Crt., de wereld aan het ischrikken te brengen. Het is nu eer.maal .een oude, en ongelukkige ervaring (dat een onevcaiwidhtige groote mo- gendheid 'n doorloopenid gevaar vormt. Japan slaiat telkens ,uit, naar ibei'de kanten. Drie maanden geleden vemamen wij, uit Tokio en ook namens Tokio, hepaald pacifistische ver- klaringen. Sait.o sprak te Washington v/cor- den, die men sleohtis spreken zal als men heel zeker ervan ts, geen oorlog te zullen voeren. Want hij betoogde, dat Amerika niet aan de d'eelneming aan een oorlog tegen Japan zou cntkomen! Nu vememen wij uit Tokio weer woordcn, die, als wij ze als onherroepelijk wilden op- vatten, ons een grooten oorlog in het Verre Oosten Ibinnen zeer korten tij'd zouden d'oen verwachten. Moskou, waar men ook zeer zenwachtig is, is onmiddellijk in paniek ge- raakt. „Nu heeft Japan zijn kaarten open- gelegd", zegt men daar, ,,n,u ziet men dat Japan oorlog wil". Dit ibewijs vinden wij ncg heelemaal niet geleverd. Waarscihijnlijk hooren wij 'binneci weinige dagen weer vrede- lievende verzekeringen. De Amerikaansche big navy-igroep, die in 1927 Shearer naar Geneve stuurde om de tweede vlootconferen- tie zooveel mogelpk te sehaden, zal echter plezier hebben. Beter prikkel tot voortzetting van zijn vlootbouw kon Amerilka niet krijgen. En mocht het werk aan de basis van Singa pore in den laatsten tijid wat vsrlangzaamd zijn, dan zal er nu opnieuw vaart aohter wor den gezet. Engeland heeft er weer geld voor-! Tokio is te ongeldurig. Het is afwisselend vredelievend en „;sterke taal sprekend", zoo als in zijn tijid Wilhelm II. En al mogen dan de grondbedoelingen nog zoo vreedzaam zijn, er kunnen daarbij altijd ongeliukken geibeu- ren. Ook voor ons, met onze belangen in het Verre Oosten, bevat het gelbeurde der laatste dagen een ernstig lesje. Wij zitten noch hier, noch in Azie in een prettige 'buurt. Het komt er bij Japan niet alleen op aan, wat de regee ring eigenlijk wil, men heeft ci/u eenmaal reke ning te (houden met allerlei p-olitieke trek king, die bij zoo slec'hte zenuwen hooren. Japan heeft bij wijize van proeftoallon, offi- cieus maar nog niet officisel, een verklaring loisgelaten, die heel levendig herkmert aan de beruchte 21 eiscihen, welke het in 1921 aan China opdrong, en waarbij het zich feitelijk een protectoraat over China verzekerde. Het kondigt een Monroeleer ever China af, zegt men nu. In werkelijkheid gaat het nog veel verder. De andere megeadheden mogen zich niet meer met China bemoeien. Zij mog'en geen druk uitoefenen tot het handhaven van hun reohten; dat mag aUeen nog Japan. Zij miogen China ook niet in politiek of militair opzicht technisch ter zijde staan met raad- gevers, instructeurs; noch mogen zij wapens leveren of vliegtuigen. Zij mogen voor China geen vliegvelden aanleggen. Zelfs hun oeco nomische actie in China zou Japan nog maar binnen willekeurig ibepaalde grenzen iwillen diulden. Er is hieronder allerlei, dat werkelijk heel goed kon worden gemist. Japan gaat er echter niet tegen in, omdat het China van buitenlandschen druk en van ongelukkige buitenlandsche invloeden wil bevrijden, maar armdat het een monopolie van dit alle3 voor zich zelf wil. Het gaat daarmede heel ver. Clhina heeft vliegvelden nioodig, als land met groote afstanden en bijna zonder wegcci. Wie China daaraan helpt, doet China waariij'k geen kiwaad. En Japan, idat nog altijid met zijn eigen luchtwezen tolbt, is daarvoor zeker niet het aangewezen land. Maar Japan, gaat nog verder in zijn onredelijke eischen. Het zou volgens deze verklaring, oo(k buitenlandsche ooncesisies in China bestrijden en buitenland sche leeningen aan China, zoodra het daarin piolitieke bedoeling ziet. Uit voorbeelden kan men begrijpen, wanner dat 't geval zal zijn: Zoodra het daarin gevaar ziet voor de oecono mische suprematie in China. Eerlijk gezegd 'krijgt men den indruk, of de Japanner3 weer eens een van hun d'ollemannen hebben losgelaten. De Monroeleer is uiter- mate onschuldig, verge] aken met hetgeen hu te Tokio is verkondigd. Voor het diplomatieke corps te Tokio was doze verklaring een volkomen verrassing. Uit een telegram aan de Times mag men opma- ken, dat ook vele Japanners er zeer van ge- schrcikken zijn. Het zoniderlinge is, dat deze provocatie kiwam, j'Uist 'op het oogenblik, waar op de regeering zich optimistisch had uitgelaten over de kansen op een vereoening met China. Hetzelfde ministerie van ihuiten- landsche zaken, dat aldus de wereld alar- meerde, vertelt een dag later, dat de toestand zooveel verbeterd is, doordat de eonferentie van Nantsjang de politiek van Hoeang Foe heeft goedgekeurd, maar dat er ook een Westersch gezinide groep is. Tsjiang Kai-sjek zou nog aarzelsn. Op deze manier moet men echter alle Chineezen weer naar de Westelijke groep jagen. Het is onmiddellijk gebieken, dat dit oolk het geval is. Wat Japan nu zou willen doen, is volmaakt in strij'd met het verdrag der negen mogend- heden van Washington (waarvan ook Neder- lanld tot de oorspronkelijke negen deelnemers behoort). Dit verdrag heeft de politiek van de open deur in China stevig vastgelegd, De jongste Japansche verklaringen zijn op geen manier daarmelde te vereenigen. In Amerika heeft het geval een heel ern stig en indruk gemaakt. Het Witte Huis en het departement van staat, 'die ten opzichte van het vraagstu'k der ontwapiening uu zoo vo'orzichtig zijn in hun uitingen, hahben aan- gaan.de deze kwestie geen smoorkuil van hun hart gemaakt. Zij zullen dit nog te minder doen, nu blijkt, dat men ook te Louden ge- neigd is het geval heel hoog op te nemen, en nu Rustand reeds zoo wild doet. Inderdaad zet deze kwestie Amerika onmiiddellijk voor veel verder gaande oonsequenties, idan het geen in Mantsjoerije gelbeurd is. De Japan sche actie in Mantsjoerije, die eerst aehter allerlei kwasie gereehtvaardigde beweeg- redenen schuil ging, en die reeds zoo kritiek is gableken, juist wat Amerika betreft, kor men nog laten loopen, omidat zij van plaatee- iij'k karakter was, Amerika echter te verbie- den, vliegtuigen te leveren aan China, com- mercieele leeningen te verstrekken, omdat die China oeoonomisch onafhankelijker maker van Japan dat is, alsof men Amerika een casus belli voo-r de voeten wii werpen. Was hington noemt dan ook de ,,proefballon van Japan zoomin gepast als verstandig". Ame rika zal om dezen sChrik al „te minder bereid zijn om Japan tegemoet te komen, b.v. met de erkenning van Mantsjoeikwo, als ten opzichte van de maritieme bewapening", zoo heet het nog. Wij zullen ons niet verder verdiepen in de begrijpelij'ke ontstemming, die de Japansche verklaring ailerwege heeft gewekt. Want er is alle kans dat Japan zijn dollemannen wear opvangt en dan doet alsof er geen vuiltje aan de lucht is geweest. Dat hebben wij nu al zoo vaak beleefd. Enkele weken geleden zagen wij een dergalijk geval in het klein, met het beraamde „ibezioek van den keizer van Mant- sjoekwo aan de graven van zijn voorouders". Tokio maakte deze provocatie aan China weer omgedaan. Het geval is nu wel emsti- ger, omdat juist het 'departement van buiten landsche zaken heeft meegedaan. Wij weten nu waariij'k niet precies meer, of de minister van oorlog zich in de laatste weken enkel zoo zeer heeft laten smeekem om aan te blijven, en niet been te gaan omdat zijn broeder we gens icimkooping veroordeeld was. Men zou gaan denken d'at oiok politieke pressie van de militaire autoriteiten op de regeering daarbij in het spel is geweest. Maar totnogtoe heb ben de Japanners ons te vaak aan het schrik- ken gebracht, dan dat wij ons nu weer op eens met dreitgend gevaar bang Zouden laten ma- ken. Japan lij,kt niet meer in de stemming, en ook niet meer in de positie voor een amok. Maar met dat al is de toestand in de wereld meer spannend dan vroolijk. Dondardag schre- ven wij allerlei bedenkelijks" boven ons over- zicht. Men kan niet zeggen dat wij dit on- derwerp toen reeds hebben uitgeput! ZEEUWSCHE LANDBOUW MIJ. Op Maandag 16 April hield het dagelijksch bestuur der Zeeuwsch Landbouw Maatschappij een vergadering te Middelburg, onder leiding van Mr. P. Dieleman, algemeen voorzitter der Maatschappij. O.m kwamen de volgende onderwerpen in bespreking Watersehapslasten. Naar aanleiding van een schrijven dat was ingekomeo van de afdeeling Stavenisse, waar bij werd verzocht pogingen in het werk 'te stellen tot het verkrijgen van een verlaging der watersehapslasten werd besloten nadere inlichtingen in te winnen bij het Landbouw Comite over het resultaat van het onderzoek dat intake deze kwestie werd ingesteld door een daarvoor speciaal benoemde camimissie uit het Landbouw Comite. IVrijstelling heffing huisslaehtingen. De 3 Centrale landbouworganisaties hebben den Minister van Economische Zaken ver zocht een wijziging aan te brengen in de Cri- sishuisslachtingsbeschikking 1933 in dien zin dat ook de inwonende bloedverwanten der echtgenoote in opgaande en neergaande lijn en het inwonend huispersoneel als leden van het gezin worden medegerekend. De Minister heeft medegedeeld dat aan het eerst'oedoelde verzoek inmiddels is voldaan. Wat aangaat het doen meetellen van dienstpersoneel merkt de Mi nister op dat hij bezwaar moet an aken daartoe over te gaan. Voorheen telde het inwenende personeel wel mede, doch daaruit ontstonden herhaaldelijk zoodanige moeilijkheden dat de Minister heeft gemeend tot wijziging van be- trekkelijke beschikking te moeten overgaan. Overleg vverkgevers en werkn,emers. f De Minister van Economische Zaken heeft aan de Centrale landbouworganisaties mede gedeeld dat terzake het overleg tusschen land- bouwwerkgevers en -werknemers geen maat regelen in overweging zijn, waarbij het ver- plicht afsluiten van collectieve arbeidsovereen- komsten wordt voorgeschreven. Wel wenscht de Minister het overleg tus schen landbouworganisaties en de landarbei- dersorganisaties te bevorderen. Daar de Z.L.M. in tegenstelling met de conT fessioneele landbouworganisaties geen Werk- geversorganisatie is, en dit ook niet kan zijn, ligt het niet op haar weg rechtstreeks met de landarbeidersorganisaties over de vaststelling van loonen en arbeidsvoorwaardea in overleg te treden. In verband met een bespreking met afgevaardigdrsn van de landarbeidersorganisa ties zal in de e.v. vergadering nader onder het oog worden gezien wat het Dagelijksch Bestuur kan doen om dit overleg tusschen werkgevers en werknemers, waarvan voor be paalde gevallen het belang voor het bedrijf niet kan worden ontkend, te bevorderen. Teie-ltregeling vaarskalveren. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het Voorst: 1 van de Crisis rundveecentrale tot het invoeren van een 'teeltregeling voor de vaarskalveren. (Het voorstel beoogt de regeling te doen in- gaan op 1 Juli 1934 en het minimumge'wicht te bepalen op 100 K.G. Het Dagelijksch Bestuur kan zich met het voorstel vereenigen mits het aantal kalveren dat is geboren v66r 1 Januari 1934 niet in deze regeling valt. Crisisorganisatie Zeeland. Teneinde meer eenheid in de uitvoering der verschillende crisiswetten op landbouwgebied te verkrijgen, zullen de verschillende crisis- diensten worden gecentraliseerd in ten ver eeniging, waarvan het Bestuur voor Zeeland zal bestaan uit 13 perscnen. Deze worden benoemd door den Minister op voordracht van de landbouworganisaties. Voor de Z.L.M. zullen in deze Vereeniging zitting nemen de heeren: J. M. van Bommel van Vloten te Goes, 'H. C. van de Zande te Nieuwerkerk, P. J. J. Dekker te Wemeldinge, A. Wisse te Anna Jacobapolder, C. Franse te Kleverskerke, M. de Bruijne-Poissonnier te Cadzand en Abr. Haak te Zaamslag. Als Voorzitter der Vereeniging werd de heer J. M. van Bommel van Vloten aangewezen en als Secretaris de heer Ir. J. D. Dorst te Goes. Opschorting recht van executie. In verband met een ingestelde enquete van het Dagelijksch Bestuur der Z.L.M. bij heeren notarissen in de provincie Zeeland over den omvang van executies van landbouwbedrijven in de provincie Zeeland in de jaren 1932 en 1933 was een aantal gegevens ingekomen, waaruit bleek dat zoowel het aantal vrijwil lige openbare verkoopingen als het aantal Z§T. ,,stille executies gering was te noemen. Het Dagelijksch Bestuur was van oordeel, dat deze statistische gegevens evenwel niet geheel een juist beeld kunnen geven van de verhoudingen ten plattelande, daar vele bij- komstige factoren mede hun invloed doen gel- den. Hoofdbestuurs- en alg. vergadering. De vergadering van het Hoofdbestuur der Z.L.M. zal worden gehouden op Maandag 18 Juni, de algemeene vergadering op Dinsdag 19 Juni, beide te Kruiningen en de Kringtentoon- stelling op Woensdag 20 Juni te Kruiningen. In afwijking met voorgaande jaren zal niet een spreker worden uitgenoodigd, doch zullen de heeren Regeeringscommissarissen voor de uitvoering der crisiswetten worden verzocht de algemeene vergadering te willen bijwonen. Tetitoonsfcelling Amato. Ter gelegenheid van de opening der cen trale markthallen te Amsterdam zal in de maand September een land- en tuinbouwten- toonstelling worden georganiseerd. De Z.L.M. heeft het init'iatief genomen in samemwerking met de Provinciale comm. uit de Veilingen en de vereeniging van oesterkweekers tot het ver- zorgen van een collectieve inzending op deze tentoonstelling, waardoor. in dit zeer belang- rijke consumentencentrum, waar een tiende gedeelte der Nederlandsche bevolking woon- achtig is, de aandacht op eenige Zeeuwsche kwaliteits-producten zal worden gevestigd. Met instemming werd vemomea dat de Kamer van Koophandel te Middelburg en de Provinciale commissie uit de Veilingen een bedrag hiervoor hebben beschikbaar gesteld, terwijl de Z.L.M. reeds een bijdrage had toege- zegd. Daar het benoodigde bedrag nog niet ge heel bijeen is, zal tot Provinciale Staten het verzoek worden gericht een bydrage van 1000 te willen verleenen. Kanvijteelt. De Holl. Mij. van LandbouJw heeft by het Landbouw Comite een voorstel aanhangig ge maakt om te komen tot een beperking van de karwijteelt, waardoor jaarlijks een maximale oppervlakte van 5000 H.A. zou mogen worden verbouwd. Voorts zou sen zekere hoeveelheid kanwij uit de markt kunnen worden genomen, waarvoor de gelden gevoteerd kunnen worden uit het Landbouwcrisisfonds. Het voorstel van de Holl. Mij. waardoor een prijsstijging van Let product mag worden vertvacht, werd door het Dagelijksch Bestuur der Z.L.M. ondersteund. Regeling Erwtenteelt. Met instemming werd vernomen dat pogin gen in het werk worden gesteld om maatrege len te treffen om te komen tot een meer loo- nende erwtenteelt. De teelt in dit gewas moet voor het landbouwbedrijf in Zeeland van groot belang worden geacht, mede in verband met een goede vruchtopvolging in het bedrijf. Natlonaal Comite voor Brouwgerst. Besloten werd als lid in het Bestuur van het Comite Brouwgerst voor te dragen de heer J. M. Bom te Colijnsplaat. lOntjivikkelingsdag. Besloten werd de ontwikkelingsdag te hou den op Zaterdag 12 Mei 1934 te Middelburg. Een 4tal sprekers zijn voor deze bijeenkomst uitgenoodigd. Crisistuchtrechtcommissie. Als lid der commissie voor de crisistucht- rechtspraak werd ter benoeming voorgedra- gen de heer C. Gast te Brouwershaven. Paehtprqzen. iHet Dagelijksch Bestuur nam met eenige verontrusting kennis dat de pachtprijzen nei- ging vertoonen om te stjjgen, hoewel deze stijging in het geheel niet door een betere toe- stond der bedrijven wordt gemotiveerd. Ern stig dient te worden gewaarschuwd tegen het inhuren voor een zoodanige pacht, dat onver- mijdelijk met verlies moet worden gewerkt. Naar de meening van het Dagelijksch Bestuur dient voorkomen te worden dat de bedragen, Welke worden uitgekeerd, in den vorm van te hooge pachtbetaling w'eder het bedrijf ver- laten. Suikerbietensteun. Ajangedrongen werd de steunregeling voor de bieten welke voor 19S4 zal gelden zoo spoe dig mogeljjk bekend te maken. Dankbetuiging. Ingekomen was een schrijven van de Secre- taiie van H.M. de Koningin waarin dank werd gebracht aan het Dagelijksch Bestuur der Z.L.M. voor de betuiging van deelneming aan de Koninklijke Familie bjj het overlijden van 'H.M. Koningin-Moeder. KIND VAN VIJF MAANDEN TEN GtEVOLGE VAN VERWAARLOOZING OVERLEDEN. Door de politie te Lonneker is in beslag ge nomen het lijkje van een kindje van vijf maan den. Bij de lijkschomving had de dokter ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5