ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9133 WOENSDAG 18 APRIL 1934 74® Jaargang Binnenland Buitenland rivier EERSTE BLAD DE PAASCHCOLLECTE VOOR HET BIO-V AC ANTIEOORD. TER NEUZEN, 18 APRIL 1934 TER NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJSBinnec Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post S 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Citgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVac 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KEEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. I)IT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. TWEEDE liAMER. Vergadering van Dinsdag. De nieuwe commies-griffier, Mr. Cremers, wiordt beeedigd. De voonzttter deelt mede, dat de ve rgade ring van ajs. Vrijdag om 11 uur zal beginnen. De Kaimer gaat bderna over tot bet trek- ken van de afdeelingen. De vergadering wondt geschorst tot bet kiezen van voorzitters en ondervoorzitters. Na de heropening deelt de voorzitter mee, dat benoemd zijn de beeren Joekes, Al- barda, Schouten, De Geer en Aalberse. Besloten wiordt een aanvang te maiken met de behandeling van de reeds gepubliceerde ontwerpen, uitgezonderd de wijziging van de Winkelsluitingswet. Op het verzoek van den heer Kiupers am een interpellatie in zake verlaging van den werkloozensteun in Twente zal morgen wor den besliat in verband met een wijziging, die de beer Kupers in de aanvrage bracht. Hij wensoht zijn interpellatie n.l. uit te strekken tot de verlaging van de loonen in Ide werkver- achaffing en de voomemens ten aanzien der steunverlaging in de vier groote gemeenten. De heer Vliegen (sjd.) vraagt verlof, te mogem interpelleeren over de uitzetting door den burgemeester van Laren (N.jH.) van vier Duitschers in verband met de Vreemdelingen- wet. Hierover zal heden worden beslist. Bij het wetsontwerp tot wijziging van de Nijvenheidsonderwijswet vraagt de heer Thijs- sen (s.-d.) stemming over art. 7 betr. het examengeld. Dit artikel wondt aangenomen met 55 tegen 24 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen z.h.s. met aanteekening, dat de soc.-dem. en de communisten tegen zijn. Versoheidene wetsontwerpen worden daar- na z.li.s. goedigekeurd. DE ONTSLAGAANYRAGE VAN MINISTER VERSCHUUR. Minister Verschuur is Maandagavoed in zijn woning in Den Haag teruggekeebd. Ten gevolge van de langdurige behandeling en van de niersteenkolieken, welke hij in het Amsterdamsche ziekenhuis -heeft ondergaan, is hij verzwakt. Eerst Maandagavonid tegen 7 uur is het laatste gedeelte van den nier- Steen venwijderd. Minister Verschuur heeft toen nog eenige uren rust genomen en is om- streeks 9 uur per auto, vergezeld van zijn dioikter en zijn echtgenoote naar Den Haag teruggekeerd. Hij voelt zich thans zeer afgemat en het zal noodig zijn, dat hij nog eenige dagen het bed houdit. Over zijn verdere plannen staat nog niets vast. De d ok tor en hebiben den minister wel verschillende plaatsem aanbevolen, waar bij herstel van gezondheid zou kunnen vinden, docth een besMssing dienaangaande is nog niet genomen. In elk geval zal het nog eenigen tijd duren, alivorens de heer Verschuur een eenigszins langdurige reis zal kunnen onider- nemen. Wat voorts zijn ontslagaanvrage alis minis ter van oeconomische zaken betreft, zijn wij schrijft de N. R. Crt. in staat uit de anmidldellijke omgeving van den heer Ver schuur het volgende mede te dieelen: De medicd hebiben mr. Verschuur volledig herstel in uitziicht gesteld, mats hij eenige maanden een rustkuur onldierging. Het spreekt vanzelf, dat de heer Verschuur hier gehoor aan geeft. Hij is echter van meeting, dat dit niet te vereenigen is met een conscien- tieuse apvatting van zijn taak als minister. Deze arbeid ei-scht toch in dezen tijd zekei ietmand, die zich geheel geven kan en zich zelf niet behoeft te ontzien. Ook met de oplossing van een interimair ministersohap meende mr. Verschuur zich niet te kunnen vereenigen. Het zou geruimen tijid duren, alvorens zijn plaatsvervanger zich in de zaken van zijn departement haid ingewerk-t an het zou naar de opvatting van den minister niet in het belang zijn van het algemeen be- leid, indien hij dan later het beheer van het departement weer op zich zou nemen. Uitsluitend op grond van deze overwegingen heeft de heer Verschuur zijn ontslag als minister verzocht. MINISTER COLIJN GAAT NIET NAAR INDIe. Naar gemeld wordt zal. in verbanid met het afbreden van minister Verschuur de voorge- nomen reis naar Indie van den mindster- presdident, dr. Oolijn, niet doorgaan. De luehtreis van dr. Oolijn zou anders den 3en Med zijn aangevangen. Voor dit besluit kunnen verschillende be- weegredenen bestaan. De aandacht verddent, dat de reis niet zal doorgaan. Met andere woorden: er is geen uitstel, maar afistel. Zou dit er op wijzen, dat het aftreden van minister Verschuur ©eh venwisseldn-g van portefeuilles in het katoinet noodig maakt, zoodat bjv. minister Oolijn van kolonien naar economische zaken hat departement van den heer Verschuur overgaat en wellicht aan een Roomsch-Katholiak (den heer Wel ter?) de portefeuille van kolonien zal worden ajangeboden Immers het zal met de protectionistisdhe neigingen zoowel aan den linker- als aan den rechtervleugel der R.-K. Staiats,partij moeilijk zijn, voor den heer Verschuur een plaatsver vanger uit die partij bereiid te vinden de handelspolitiek van zijn voorgangar tegen het verzet van zijn partijgenooten voort te zet'ten. Naar in parlementaire kringen verluidt, zou dr. Oolijn belast worden met de waar- neming ad interim van het beheer van het departement van oenonomische zaken. Het reisplan van den heer Hardeman, te werk gesteld hoofld van de tweede afdeeling van het departement van kolonien, die den minister-president op zijn vliegtocht naar Indie zou hebben vergezeld, blijft onver- anderd. VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Naar het ..Handelsblaid" vemeemt, zal de V.A.R.A. op Dinsdag 1 Mei „hoogtijdag") a.s. in plaats van de A.V.R.O. uitzenden, waama de A.V.R.O. dan op Woensdag 2 Mei de beschikking over den Hilversumschen zen- der krijgt. Omtrent de verzorging van het algemeen programma op 30 April a.s., den verjaardag van Prinses Juliana, heeft de minister nog geen beslissing genomen; volgens toerbeurt zou dan de V.A.R.A. voor de verzorging in aanmerking komen. ROODVONK IN HET GARNIZOEN TE GRONINGEN. In verband met het voorkomen van een geval van roodvonk in de kazeme te Gronin- gen, zijn de militairen van het 12ide regiment infanterie, die met den patient in hetzelfde paviljoen waren gehuisvest, voor een week ge'isoleerd. De patient is naar de barakken van het aoaJdemisch ziekenhuis vervoerd. Het bestuur van de stidhting Bio-Vacantie- oord deelt mede, dat de Paaschoollecte, welke ten bate van de stichting Bio-Vacamtdeoord in 125 bioscooptheaters is gehouden in totaal heeft opgebracht f 28.406,89. HET GESTOLEN PANEEL. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft: (Het schijnt, dat het door de politie te Arbres en Ath gevolgde spoor, in verband met den diefstal van het paneel van „Het Lam Gods", vrjj ernstig is. Zooals gemeld, werd door de Parijsche politie van een onbekende een stads- telegram ontvangen, waardoor de politie op het betreffende spoor werd gebracht. De Bel- gische politie heeft onmiddellijk een uitgehreid onderzoek ingezet, dat wel eenige belangwek- kende uitkomsten heeft opgeleverd. Naar aanleiding van de door de rechterlijke politie te Bergen ontvangen aanwijzingen, is besloten een onderzoek in te stellen in een ver- laten steengroeve, waarin het gestolen schil- derij zou zijn geworpen. Een opmerkenswaardig feit is dat Maandag j.l. op het kasteel van Ormeignies, niet ver van de in het telegram opgegeven plaats, een vei ling van oude schilderijen en oude meubelen heeft plaats gehad. Verschillende Fransche kooplieden in oudheden waren op deze veiling aaniwezig. Ook werden op dien dag vreemde automobilisten gezien, die blijkbaar er op uit waren eenige antieke voorwerpen te koopen. Men heeft emstige reden om aan te nemen, dat de afzender van het bewuste telegram zich Maandag in de genoemde streek bevond. Waarschijnlijk heeft hij daar verdachte uitla- tingen gehoord, waarom hij de politie op de hoogte wilde stellen. DOUMERGUE'S DECRETEN. In het Journal Officiel zijn nu de vijf de- creten ter besnoeiing der pensioenen open- toaar gemaakt. Het is reeds bekend, dat de Franische regeering bij de ouid-strijders geen moeilijkheden zal ontmoeten, wat de afslag zelf betreft. Over den termijn van begin ech ter is heel wat te doen gewessL De vertegen- woordigers der soldaten eisChten een tijd lang zeer onverzettelijk, dat de regeering dien tot 1 Juli zou uitstelien. Doumergue venklaarde niet zoolang te kimnen wachten. Als men hem niet toestond met inganig van 1 April ermeide te beginnen, dan ging hij liever naar Toumefeuille terug, om daar zijn bestaan van man, die zijn portie werk in dit leven ver- rioht had, te hervatten. Voor dit dreigement zijn de belang'hebbenden gezwicht. De decreten, die zijn afgekoniddgid, zijn, zoo als gezegd, vijf in getal. Het eerste bevat nieuiwe en verscherpte voorwaariden voor het verstrekken van de „cartes du camhattant". Kaarten voor oudstrijders, die krachtens de vroegere voorwaarden verstrekt zijn, maar niet mee beanbwoorden aan de nieuwe voor waarden, zullen mioeten worden ingetrakken. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar ongerechltvaardiigde pensioenen, en naar on- gerechtvaardigde acaumulatie van pensioen. Decreet nummer tiwee en drie geiven oieuiwe Voorschriften voor de vrije geneeskundige be handeling van oudstrijders. Er schijnt van deze mogelij'ktheiid op eigenaardige wijze partij getrokken te zijn. De oudstrifder had vrije keuize van diakter en apotheker. De vrije keuize van dokter is een noodzaikelijikheid, zoo redeneert men nu, omdat heel speciale be- hatildelingen noodig kunnen zijn. Maar vrije keuze van apotheker kan heel good worden gemist. Door nadere bepalingen amitrent deze dingen kan blijkbaar heel wat geld worden gespaard. Het vierde decreet bevat nieuiwe regels voor het ouderdomspensioen van oudstrijders, en het vijfde dan de hoofdzaakVan alle pen- sdoenen uit den oorlog, van de ouderdoms- pensioenen voor de oudstrijders en de uitkee- ringen, verbonden met het legioen van eer en met de militaire medaille, zal 3 pet. worden af getrokken. Nu Staat nog een zesde decreet te wach ten. Het beheer der pensioenen voor oud strijders, oorlogsinvaiiaden en oorlogaweezen zal onder eenizelfde aidministratie worden ge bracht. Daze regeling zal op 1 Juli ingaan, terwijl, zooalis reeds gemeld is, de vijf eerste decreten terugwerkenide kracht tot 1 April is verleeciid. Men hoopt met dit alles 1,2 milliard francs te bezuinigen. Daardoor zou de regeering dian de 4 milliard francs aan besparingen bij- een hebben, die zij noodiig heeft om de begroo- ting in eveniwicht te brengen. Natuurlijk zal zij nog moeilijikheden genoeg hebben met de maatregelen, die zij tot ver- eenvoudiging van het amebtelijlk mechanisane en tot verlaging der salarissen en loonen ge nomen heeft. Men krijgt echter den indruk, dat achter de protestbeweging toch niet de ware kracht zit. Desniettemin ziet men met eeniige hezorgdheid 1 Mei tegemoet. Want bij die uitgezochte geiegenhieid heeft men alle leans, dat de ontevredenhedd, die de nieuwe bepalingen hebben gewekt, luidruchtig tot uiting komt. Nadat dit alles is volbrachit, is het nog lang niet zefcer, dat de Fransche regeering reeds gereed is met haar taak van het in orde brengen der Fransche financien. Er dreigen nog gevaren van belang op het gebied der intematiionale politaek. Als men te Gen&ve of elders! werkelijk nog tot een accoord betreffende de beperking of afgrenzing der bewapening voor de groote mogenidheden komt, dan is men voorloapig over het ergste been. Lukt dat echter niet, dan is een nieuwe wedloop in bewapening meer dan waarschijn lijk. Frajikrijk zal daarfoij tot een van de voorsten behoorem. Daarvoor zal heel veel geld noodig zijn. Het is dus volstrekt niet ondenkibaar, dat men te Farijs eerlang voor nieuwe financieele protolemen staat. Het is echter zeer wel mo- gelijk, dat de aard van de gevaren, die ze hebben veroorzaakt, ook de oplossing zal ver- gemakkelijken. A1 te optimistisch kan men op dit pumt echter niet wezen. Want er zijn in ieder volk nog groote groepen, die zich tenslotte gemakkelrjker erin sdhikken hun zonen af te staan voor het leger, dan de geld- middelen, die dat ten deele konden voorkomen of in ieder geval veel minder gevaarlijk kon den maken. HET A.S. BEZOEK VAN PRINSES JULIANA AAN ZEELAND. Betreffende het voorgenomen bezoek van Prinses Juliana aan Zee!and, vememem wij van den Oommissaris der Koningin, dat de Prinses in beginsel zich heeft vereenigd met plannen voor een bezoek aan Zeeland op Maandag 24 en Dinsdag 25 September. Voi- genis de nog voor uitbreiding vatlbare plannen zal de Prinses op 24 September per Provin- oiale motorveerboot van Vlissingen naar Bres- kens oversteken en dan een bezoek brengen aan de ooft- en tuinbonwtentoon stelLing te Zuidzande. Voorts zal zij vermoedelijik een Cadizandsche bruiloft in oogenschouiw nemen. Dinsdags zal van Veere met de Prinses Juliana van de opleiding voor de binnen- scheepvaaxt naar Zierikzee worden gevaren, waar het voomaamste doel is een bezoek aan de landbouwhuisboudschool Prinses Juliana. ONTEIGENING VAN GRONDEN VOOR HAYTSNUITBREIDING TE TER NEUZEN. De Staatscourant bevat een Kcninklijk be sluit van 7 April 1934, waarbij ten behoeve van uitbreiding van de havenwerkem te Ter Neuzen, ten algemeenen nutte worden onit eigend een aantal perceelen aangegeven op de grondteekeningen, welke ingevolge art. 12 van de onteigeningswet ter inzage van een ieder hebben gelegen en vermeld zijn op den bij het besluit behoorenden staat. Zij omvatten geizamenlijik een oppervlakte van 87,64,07 H.A. In verband hiermede kunnen we mede- deelen, vemomen te hebiben dat men van wege den Rijkswatenstaat reeds geruimen tijid is begonnen met de voorbereiding der uitvoering van het werk. ELECTRISCHE STROOMTARIEVEN. Aan de Directie der N.V. Prov. Zeeuwsche Electr. Maaitschappij te Middelburg is het volgende schrijven verzoniden: De besturen der Winkeliersvereenigingen ,,Ter Neuzen Kliimop" te Ter Neuzen, ,,iSt. Amanldus" te Hulst en ,,E. M ,M." te Axel, in vergadering bijieen te Axel op Vrijdag 2 Maart 1934, vergaderende namens alle leden-wtnkelders uit de drie bovengenoemde plaatsen, waren eensteanmig van meening, dat een herziening der stroamitarieven voor het winkelbedrijf zeer naodzakelijk is. Deze meening is gegrond op twee door de tijidsomstanidigheden opgedrongen motieven le. Adhteruit laopen van het winkelbedrijf. 2e. De eisch om meer lichtreclame voor onzie wiinikels, naar binnen en naar buiten. De drie vereenigingen srtaan op het sftand- punt, dat een wialkelbedrijf te rekenen valt onder dezelfde voorwaarden als een fabriek en dat zij op grond hienvan ook aanspraak mogen maken op goedkooper tarieven. De prijsdaling der goederen en de vermin- derde koopkracht van het publdek, maken het de wdnkieliers cnmogelijk om de hooge tarie ven te bebalen. Om nu onze -zaken aantrekkelijker te maken en te pogen de kooplust aan te moeddgen, is het zeer noodzakelijk dat wij meer licht in omzie winkels kunnen gebruiken. Dit komt tenslotte ten goede aan de P.Z.E.M. die meer Stroom levert en dus ook het gehruik van electriciteit populair maakt. Onze vereenigingen staan op het stand- punt, dat onze winlkels en etal agels zooldanig moeten verlicht zijn, dat deize suggestief op het puibliek werkt. Is nu de stroomprijis te hoo-g en niet even- redig' naar de verrkegen winst van den win- kelier, -dan is deze verplioht tot -bazuinigiag hetzij door dooven zijner lampen, of op een andere wijze. Reden waarom de drie besturen voomoemd, na rrjp beraad besloten om aan Uiw Directie het volgende voor te stellen: Voor de winkelbedrijven van ooze leden wordt het gewoon vastrecht opgeheven en er wordt voor de bedrijfsverlichting een tiweede meter geplaatst. Nu laten de vereenigingen in het request volgen de volgens hun meening te hepalen stroomprijzen. In aeht genomen de lichttarieveri in andere plaatsen in Nederland, zijn onze vereenigin gen van oordeel, dat onze vraag om goed kooper licht zeer billijk is esn vooral bijzonder gewettigd door de trjdsamstandigheden. Gaame zouden onze besturen met Uwe Directie ten spxedigste mondeling in onder- hanideling willen treden, opjdat de last van het dure licht verminderd worde. TE WEINIG BETAALDE BELASTING. De minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) brj den ontvanger der directe belastingen enz. te Breskens 13,74; te Oostburg 50,89, f 37,29, 17,30, 11,40. LUCHTBESCHERMINGSOEFENING TE TER NEUZEN. Voor de gisteren alhier gehouden luchtbe- schermingsoefening bestonld groote belang- stelling. Vele burgemeesters en andere auto- riteiten en belangstelleniden uit de omgeving waren opgekomen, terwijl uit Vlissingen verwacht werd Hr. Ms. mijnenlegger .Medu sa", die een aantal hoogere gasten en auto- riteiten van over de Sohelde zou aaovoeren. Deze werden opgewacht door den burge meester, den heer Huiziniga, en het hoofd van den lucihitbeschenmingsdienst, den insp>ecteur van politie M. C. Hack, terwvjd dioor de Direc tie van de Z.V.TA1. autotaussen waren besohikbaar gesteld om deze gasten van de pxmiton in de Westhaven te vervoeren naar het stadhuis, waar de p»laaits van samenkomst was. Onider de tegenwoordigen merkten wij op, onder de militaire autoriteiten den comman dant van de Ned. marine in Den Helder, kolonel D. Vreede als vertegenwoondiger van den marinestaf, den vertegenwoordlger van den minister van defensie, kapitain V£in den generalen staf Sas, den commandant van Zeeland, den heer Vreede, luitenant-kolonel Bierman, als vertegenwoondiger der vereeni- ging Studie luchtbeschermingsdienst, majoor J. J. M. de Waal, vaniwege het Ned. Roode Kruis, voorts het hoofd van den luchtbe schermingsdienst van den generalen staf met toegervoegde officieren, en den commandant van de luchtvaartafdeeling te Soesterherg. Verder jhr. mr. J. W. Quarles van Uffbrd, Oommissaris der Koningin in Zeeland, Mr. R. M. van Dusseldorp, kringcommissaris van het Ned. Roode Kruis, M. Femhout, burge meester van Middelburg, C. A. van Woelde- ren, burgemeester van Vlissingen, G. A. Hajenius, burgemeester van Goes, J. C. A. Bannink, burgemeester van Zierikzee, voorts den burgemeester van St. Michiels-Gestel en dien van Etten en Leur, welke laatste ambts- dragers voor het meerenideel waren vergezeld van een of meer leiders van den luchtbescher mingsdienst in him gemeente, en ten slotte den heer mr. T. L. P. de Jong te Amsterdam. Na een woond van welkom te hebben uit- gesproken zette de burgemeester de aanlei ding tot het houd-en dezer oefening uiteen. Zoodra de waarschuwing der regeering was ontvangen, had men er zich hier rekenschap van gegeven dat de gemeentelijke overheid een taak heeft om de bevolking bij eventueele gievallen tegen luchtaanvallen en de gevolgen daarvan te beschermen. Men heeft zich diaaromtrent beraden, en, aangezien men hier besefhikt over eenige daarvoor dienstige mid- delen, oun. schuilplaatisen en een goed functio- neermde Roode Kruisafdeeling, was het mogelijk sp»edig een goedan dienst in elkaar te zetten, met wellks leiding is belast de heer M. C. Hack, inspecteur van politie. Daarop is ook gerezen het plan am een oefening te hauden en spreker bracht in verband daar- mede een woord van bijzonderen dank aan kolonel D. Vreede, de commandant van den luchtibescheraningsdienst in Zeeland, voor de hulp die deze heeft verleenld, om deze oefe ning mogelijk te maken. Hij bracht ook een woord van dank aan alle aanwezigen, voor de groote belangstellmg die voor deze belang- rijke oefening wordt betoond. Hij noodigde voorts uit tot een bezoek -aan de verschillende inriohtingen. Alter eerst werd een bezoek gebracht aan de gaskaimer, inge- rieht in een der lokalen van de- bomvrije kazerne. De heer Hack gaf daar inlichtingen over de wijze waarop deze sohiuilplaats is in- gericht am ze tegen indringing van gas zoo- veel mogelijk te beveildgen en omtrent het daarin opgestelde app>araat, dat inzake lucht- zuivering werkt als een gasmasker, ten bate van de in de sdhuilplaats aanwezigen. Vandaar toog men naar het hulpziekenhuis, ingericht in de gymnastielklokalen van de vroegere school A. Uitvoerig zette de heer Hack daar uitieen hoe dit gebouw met ver schillende kamers voor verplegimg van gsiwon- den en met gasbesmetten, zoowel mannen als vrouwen is ingericht. Ook daar verbeeld alles te zijn ingericht om het binnemdrinigem van gas te beletten. B.v. een deur is afge-sloten en van boven en aan de zijden was het moge lijk die goed gesloten te krijgen. Niet moge lijk was zulks tuss-chen deur en dorpel. Een laaigje zanld tegen den onderkant belet dan het laag hanigende gas in het gebouw door te idringen. Ook hier was in een der lokalen een luefhitverversdhiiigsapparaiat in werking gesteld. Dit model hulpziekenhuis had groote belangstelling der tegenwoordigen. Daama werd een bezoek gebracht aan het bureau van het hoofd van den Lbd., waar deze vervolgens meldedeelingen deed omtrent de inrichting en het functioneeren van den dienst, de vestiging van uitkijkpxvsten enz. Nabrj dit bureau, gevestigd in het pxjlitie- bureau, stond reeds opjgestelid de gemeente lijke brandweer. Oak die van Sluiskil was met de auto-motorbrandspuit tegeniwoordig. Het materiaal der brandweer had al spoedig de bijzondere belangstelling der autoriteiten van elders. Ondertusschen naderde het trjdstip waarop de oefening zou aanvangen. Te 14,35 seinde de radiodienst te Scheve- ningen „luchtgevaar aanwezig", welk gein door den raddotelefonist terstond aan het hoofd van den luchtbeschermings dienst werd doorgegeven. Deze gaf terstond opdracht de hulpxhensten te alarmeeren aan zijn manschapp>en. De agenten van pwlitie iwaarschuwiden ijlings de him hekende pjadvin- ders, die op hun beurt met groat en spx>ed p>er rijiwiel de personen ginigen waarschuwen. volgens een hun bij voorbaa-t verstrekt lrjstje. Daarbij bleek dat te 14,55 de gewaarschuwde piersanen hun verschillende px>3ten bezet hadden. Te 14,50 werd opgevangen het bericht van het piersbureau Vaz Dias te Amsterdam, dat „vijandelijike vhegtuigen Zeeuwsch-Vlajanide- ren naderden". De uitkijkposten werden daar van telefonisch verwititigd en door de betrok- ken ledders werden de politie en brandiweer- patrouilles uitgezonden. De gemeentepolitie bleef ter beschikking van het hoofd van den dienst, om eventueel naar onheilsplaatsen te worden gezonden voor afzetting en orde- bewaring. Eirudelijk kwam te 15,10 van den uitkijk- post het beridht, dat vliegtuigen in 't zicht kwamen, naderende uit Oostelijke richting, waarop het hoofd van den dienst onmiddellijk: last gaf tot luehtalarm, hetgeen door den itelefonist geschiedlde, die in een oproep ajan vijf posten aan de telefoon kreeg, om hen te waarschuiwen. Onmiddellijk daarop gilde de sirene op het Belvddere op de Markt, evenals die op de terreinen van De Hoop en Schelde- veem, tenwjjl zoowel in d-e Oost- als in de Westhaven de sleepibooten hun voor deze ge- legenheid onlheil aankondigende stoomfluiten in werking- stelden, om de bevolking, die door middel van ciroulaires te voren was ingelicht, van het dreigend gevaar te verwitti-gen. Er is geen mogelijkheid van uit de onbewa- penide stad tegen de vliegtuigen te ageeren en vijf minuten later zijn ze boven ons ee laten hun dood- en verderfbrengende projectielen vallen. Bij navraag bleek al spoedig, dat twee bom- men waren gevallen op de mdddensluis, die daardoor gedeeltelijk werd vemield. Twee op de sluis staande mannen werden door den luchtdruk van de uiteenspattenide bommen tegen den grond gestagen en bleven met ge- broken ledematen ligg-en. Tevens was er een bom gevallen op het postkantoor, waarvan eeei zijgevel is ingestort, twee mannen onder zich bedelvendie. Bovendien is door het wer- pen van brandibommen in dit gebouw brand on'tstaan, welke echter met Minimaxen wordt gebluscht. Door de reddinigsploeg der brand weer wordt uit het gebouw een daarin aohter- gebleven gewonde telegraf-ist gered en aan de Roode Kruis-oolonne avergegeven voor verdere behandeling. De aanvallen hebben zich wel op die om geving geconceatreend, want daar is op de straat v66r het kantoor een gas-bom gevallen en ligg-en daar 3 mannen, door gas besmetr. op straat. Daarvan wordt aan den leiider der reddings- ploegen bericht gezonden voor het verieenen. van hulp aan deze mensohen, terwijl de op- ruimingsdiens't is gewaarschuwid en begonnen is met het opruimen van den ingestorten miuur en het bevrijden van de daaronder be- kl-emde mannen. Ondertusschen werd, ter voorkoming van verdere lomgelukken, door de gemeentepolitie en de marechauss£e het terrein van de gas- bom in een straal van 200 M. afgezet. (Zij werd bij deze oefening wel ie-ts kleiner ge houden en alleen gezorgd, dat de hulpdiensten ongestoord konden functionneeren.) Nadat door gas-desfcundigen de samenstel- ling van het gas was oniderzocht en gecon- stateerd was dat men met mosterdgas te doen had. plaatste de dienst van gemeentewerkdn waarschuwingsborden, terwijl de ontsirret- tingsploeg gewaarschuwd werd om bet nabij- staand-e hotel de Post te ontsmetten. Alle bij de hulp enz. werkzame personen werden geaciht voorzien te zijn van gasmas- kers en besohermende kleeiding. Ondertusschen was voor den brand ook ge waarschuwd de brandweer, die spoedig ter plaatse kwam en zich in allerijl gereed maakte voor watergeven. De laatste restjes van den aan-gestoken brand waren door de krachtige waterstraleo spoedig gebluscht. De geheele stellage werd uiteengespoten. En nu ikregen we een mooie oefening van onze vol- lediige gemeentelijke brandweer te zien. Er werd geruimen tijid met 6 stralen water ge geven, waaruiit bleek welk een enorme water- massa deze spuiten eventueel op een brand kunnen werpen en aanitocnden, dat men hier op het gebied van bluscih-materiee 1 goed is inigericht. T-e 15 u. 50 begon de kick der R. K. kerk te iuiden ten teeken, dat het luehtalarm was geeinidigd en te 16 uur gaf Radio-Schevenin- gen bericht dat het luchtgavaar was geweken. Het hoofd van den luchtbesch e r.ning: dien31 liet alsnu de hulpdiensten inrukken. Door de gasten van elders werd nu nog een kijikje genlomen in de Ned. Loadsenwacht, waar een goed ingeriohte radiowaarschu- wingsdienst was gevestigd. Door kolonel Vreede werden de autoriteiten en hoofden van hulpdiensten aan boord van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1