ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9131 VRIJDAG 13 APRIL 1934 74®Jaargang Binnenland TWEEDE BLAD EEN VLAG GEVRAAGD VOOR DE O. L. SCHOOL TE AMSTERDAM. TERNEUZEN, 13 APRIL 1934 AXEL. CO U RANT MINISTER VERSCHUUR. Lnzake den toestand van den minister van oeconomische zaken, mr. Verschuur, die in veribarnd met een niersteen-aandoening in het Maria-Paviljoen te Amsterdam wondt ver- pHeegd, wordt gemeid, dat het niersteentje grocrt endeels is vergruisd, waandoor verdere vertpieging in het ziekenhuis niet meer nood- I zakelijk wordt geacht. Waianschijnlijk zal de minister Zaterdag a.s. het ziekenhuis dan ook 1 mogen verlaten. De behandelende chirurg 1 heeft den minister aangeraden eenigen tijd 1 vaoantie te nemen, alvorens zijn amibtsibezig- I heden te hervatten. DE KWESTIE ZWERTBROEK. I Te Zaanidam hebben een aiantal sociaal- democraten een ccxmite gevormd, ter bescher- ming van de rechten van den heer Zwert- hroek, den ontslagen secretaris van de V.A. R.A_ Deize groep is niet tevreden met de ooimmissie van ondenzoek, door het partij- bestuur aangewezen en eischt een onpartijdige cammissie, waarvan drie leden, door de V.AJt.A worden benoemjd en drie door den heer Zwertbroek, met een niet-sociaal -d.emo- craat als voorzitter. Eeider van deze groep is de heer C. C. Bakker, oud-voorzitter van de afldeeling Zaandam van de S.D.A.P. De heer Zwert broek zal Woensdag te Zaandam als spreker qptroden met het onderwerp: Mijn verweer. ONTHCLLING GEDENKSTEEN VOOR MGR. DR. W. H. NOLENS. Zomdag 15 April heeft de plechtige omithul- littg plaats van den gedenksteen voor wijlen Mgr. Dr. W. H. Nolens in den gevel van per- ceel Prinsegracht 36 te 's Gravenhage. In de katpel van de zusters van de H. Caro- lua Borromeussticahting zal door kanninnik- deken H. A. Th. van Dam am 9 uur een mis worden opgedragen voor de zielerust van Dr. Nolens. In verbamd met het aantal beachik- bare plaatsen in de kapel zijn tot hrjrevoning slechts uitgenoodigid autoriteiten en leden van het kringibestuur. De cnthulling van den gedenksteen zal plaats hebben can 3 uur nam. Na de onthul- ltng zal prof. mr. P. J. Aalberse, voorzitter van den partijra^d, in Amicitia een herden- kingsrede houden. Tot. bijwoning van de ontihnlling van den gedenksteen en de herdenMngsbijeenkomst zijn uitgenoodigid autoriteiten van de leden van het kringbestuur, alsmede de leden van den centralen raad, van de kerkcommissie en de hestuursleden van de parochiale afklee- ldngen met hun dames. ENQUETE NAAR GEBLOKREERDE VORDERINGEN. De R. P. L>- verzoekt opniame van het vol gende e Men wordt er aan herinnerd, dat de termijn voor inzending der ingevulde vragenlijsten voor de enquete naar geblokkeerde vorderin- gen op den 17 April a.s. afloopt. Wie nog een opgave wenscht te verstrekken, houde dus hiermede rekening. Gelijk bekenid zijn nog formulieren verkrijigbaar ten Departe- mente van Eeonomische zaken, Bezuidenhout 30, te Den Haag. DE CRISIS ZUIVEE-CENTRA1E. De C.Z.C. maakt bekenid, dat regeerings- contracten tot den eersten Med bij haar kun nen worden ingezoniden. Heeft dit alsdan nog niet plaats gehad, dan zal vanaf dien datum rechtstreeks van veehouders ingekochte melk met voile afdradht worden belast, zelfs indien mocht hlrjken dat men den regeeringsprijs betaald heeft. Als overgangsmaatregel zal de melk, ingekocht tot den len Met, ook indien dit niet op regeeringsoontract is geschied, worden vrifgesteld van afldracht, wanneer door gezegde kwitantie kan worden aange- toond dat de regeeringsprijs is betaald. De gressiers en slijterscontracten dienen eveneens den len Mei te worden ingeaonden. Vanaf dien datum zullen de desbetreffende bepalin- gen ten voile in werking t red en. HET 60 1VHT .1 .IQENEN-PLiAN. Het vraagstuk der loonen. Verschenen is het voorloopige verslag over het wetsontiwerp tot verleening van een cre- diet van 60 millioen voor werkverruiming. Daaraan is het volgende ontieend: De strekking van het ontiwerp vond onver- deelde instemming. Intusischen gaven ver- scheiidene leden uitinig aan hun teleursteffing, dat eerst tlhans een plan van dezen aard aan het oordeel der Staten-Generaal is onderwor- pen. Reeds in de regeeringsverklaring, afge- legd in de vergadering der Tweede Kamer van 31 Mei 1933, werd te kennen gegeven, dat het vraagstuk der werkloosheid de voile aandacht van het kahinet had. En het is eerst thans welhaast een jaar na het op- treden van het kahinet dat een voorstel tot bestrijding van de werkloosheid aanhan- gdg gemaakt. Eeniige der hier aan het woord zijnde leden meenden, dat hier plaats is voor de opmer- king, dat gedurende den tijld, welken het hui- dige kaltainet aan het bewind is, voortlgiaande verarming van het Nederlandsche volk heeft plaats gehad. Dieize verarming is nog in de hand gewerkt door de politick, welke ten aan- zien van de gemeenten is gevolgd, die door hoogere organen in de uitvoering van door haar opgevatte opembare werken zijn belem- merd. Bij sommige leden ontmoette de methode, welke de regeering bij haar pogingen tot werkverruiming volgt, hedenking. Het thans ontworpen plan heeft mode ten doel, het ver- krijgen van een sluitend budget te bevonde- ren. Juister ware het echter naar het inzicht der hierfoedoelde leden geweest indien de werikverruiiming eerst ware ondemomen na- dat het budget sluitend zou zijn gemaakt. Van andere zrjde werd hiertegen opgemerkt, dat de thans vioorgestelde werkverruiming binnen het raam van de bestaan.de budgetai re mogelijlkheden valt. Eenige leden achtten een nadere uiteen- zetting gewenscht met betrekking tot den amvang der werkloosheild, welke door de re geering ais uitgangspunt van haar beschou- wingen werd genomen. Heeft werd in dit verbamd gevraagd de regeering bij haar becijfering ook rekening gehouden met het diet onlbelamgrijke aantal Nederlandsche ar- beiders, dat vroeger in het buitenland, in 't bij- zonder in Duitschland, werk vond en dat zon- der twijfel voor het grootste deel thans werk- loos is? Deze leden vestigden de aandacht op de wenschelijkheid der samenstelling van een volledig beschrijvend overzicht van om- vang en oorzaken der werkloosheid. Eerst met zulk een overzicht als grondstag kan men aard en volgorde der hestrrjdingsmiddelen vaststellen en die midideien met kans op suc- ces ter hand nemen. Het door de regeering gemaakte onder- scheid tusschen normale en crisiswerkloosheid achtten verscheidene leden naet te handhaven. Practisch is er niet anders dan 6dn groote werkloosheid. In dit licht bezien dient het effect van de bij het ontiwerp voorzaene werk verruiming niet te worden overschat. Het oeschikbare bedrag zal voldoende zijn om ge durende een jaar 30.000 man werk te ver- schaffen. Dit is niet onbelangrijk. Gezien den grooten omvang der werkloosheid is het ech ter evemmin overwegend. Verscheidene leden, die met de regeering een ruw ingrijpen in bestaande privaatrech- telijke verhoudingen ongewenscht achtten, gaven als hun meening te kennen, dat bij een poging tot herstel van den oeconomischen toestand, die verhoudingen toch in menig op- zicht niet onaangetast zullen kunnen blijven. In het bijizonder wezen zij erdaarbij op, dat bij handhaving van den gouden standaard niet zal zijn te ontkomen aan het treffen van maatregelen ter verlichting van de vaste lasten, bestaande uit rente van hypotlhecaire schulden, welke op een groot aantal eigem- dommen drukken. Andere leden verzetten zich tegen wetteirjke aantasting van de hypo- theekrente. In dit verbamd werd ook de vraag gesteld, wanneer de in de Troonrede aiangekondigde voorzieningen op het gebdad van het executie- redht zijn te verwachten. De opvatting der regeering, dat een ver- betering van de orgamisatie van het bedrijfs- leven noodzakelijk is, werd vrij algemeen ge- deeld. Men meende, dat een zoodanige orga- nisatie reeds veel te lang achterwege is ge- bleven, Gaame zou men vememen, of plannen tot vermindering van kapitaallasten aanwezig zijn. Bij vele leden bestond emstig bezwaar tegen het voomemen, dat bij de regeering schijnt te bestaan, de uitvoering van de te ondememen werken dienstlba&r te maken aan een geforceerde algemeene loondaling. Op dit terrein zijn als gevolg van een geordende samenwerking tusschen werkgevers en werk- netmers normenregeiingen ontstaan in den vorm van collectieve arheidscontracten. In plaats van het initiatief te nemen tot bin- dendiverklaring daarvan gaat de regeering ze thans uithollen. Te meer afkeuring verdient naar de meening der hier aan 't woord zijnde leden, het door hen bestreden voomemen, nu andere door de regeering getroffen maat regelen de kosten van het levensonderhoud niet onaanzienlrjk doen stijgen. Tegen deze zienswijze kwamen vele andere leden in verzet. Met de regeering meenden deze ledien, dat het tot stand komen van een algemeen lager levenspeil noodzakelijk is. Beter dan verdere loonsverlagingen zouden verscheidene leden verkonting van den werk- tijd achten. Verscheidene leden achtten een nadere uit- eenzetting van het inzicht der regeering in- zake de te verwachten loondaling dringend noadig. Gaame zouden verscheidene leden ver- nemen welke voomemens bestaan ten aan- ■zien van de organ isatie van den eoonomi- schen voorlichtingsdienst. Ter vermdnldering van de lasten van den miiddemstand werd het treffen van maatrege len tot verlaging van de winkelhuren bepleit. Ook achtte men het tegengaan van de moor- dende omderhnge ooncurrentie tusschen de versohillenide middenstanldshedrijven nood zakelijk. Een aantal leden vestigde opnieuw de aan dacht op de omstamdigheid, dat voor land- en tutabouw zeer veel is geidaan, wat voor de In dustrie en sebeepvaart is nagelaten. Naar het oordeel van verscheidene leden streefde de regeering tot dusver in onvol- doende mate naar stelselmatige bevordering van de Nederlandsche Industrie. Andere leden gaven uiting aan twijfel of in 't algemeen de hamdelspolitiek wel een z66 groote plaats in het eeonomlseh beleid der regeering inneemt als op dit oogenhlik geboden is. De aandacht werd gevestigd op de wensche- lijWheid, dat bij de plannen tot werkverrui ming een eerste plaats wordt gegeven aan de metaalindustrie, eensdeels wegens het loon- intensdeve karakter van dit bedrijf, anderdeels wijl het dringend gewenscht is den goodwill, welke in de geschooldheid van de aibeiders in deze branche is gelegen, te behouden. Verscheidene leden meenden het ontwerp aldus te moeten hegrijpen, dat daartoij voor een aantal werken een eerste termijn wordt aamgeivraagd. Het had hen onaangenaam ge troffen, dat dit geschiedt zonder dat mede- geideeld wordt hioeveel ieder werk in zijn ge- heel zal kosten. Bij de thans gevolgde wijze van doen tast de volksvertegemwoordiging in het diuister omtrent datgene waartoe men zich bindt. EEN CONFLICT AAN EEN CHRIST. SCHOOL. Aan de Chr. School in de Hoofdistraat te Alphen a. d. Rijn dreigt sinds eenige dagem weer een emstig conflict, dat tot splitsiing aanleiding zal kunnen geven. Er is thans oneenigdheid ontstaan over de verkiezing van een Geref. hestuursMd. Van Herv. zijde bleek men zich hiermede niet te kunnen vereenigen, te minder omdat van de 300 leerlingen er ongeveer 200 van Herv. ouders zijn. De Herv. leden hehben besloten hun functie neer te leg- gen, wanneer de nieuw-igekozene zijn benoe- ming zou aannemen. Deize schijnt echter niet van zin te zijn zich te laten dwingem en het 1 gevolg van een en ander is geweest, dat er door de Herv. leden naarstig handteekeningen zijn verzameld, om te komen tot de oprich- ting van een eigen school. De mogelpkheid is niet uitgesloten, dat door het intermediair van den hurgemeester een splitsing zal wor den voorkomen. DE NIEUWE MOERDIJKBRUG. Verwacht wordt dat begin 1937 de geheele brug gereed is. Met den bouw van de brug over het Hol- landsch Diep, waarom al zoo lang is geroepen, zal nu spoedig een aanvang worden gemaakt. Op Dinsdag 17 April as. zal aan het gebouw van den directeur-generaal van den Rijks- waterstaat te Den Haag de aanbesteding plaats hebben van den oaderbouw van ddt groote werk. De brug over den Moerdijk wordt de langste brug in het complex rivierovergangen, welke straks Noord en Zuid voor het gewone ver- keer met elkaar verhinden zullen. Zij zal worden gaschraagd door 9 kolossale pijlers, die elk, hart op hart gemeten 102 meter uit elkaar liggen, terwijl de afstand van de hedide buitenste pliers tot de Noordelyke en Zuide- lijlke landhoofden elk 101 meter bedraagt. De lengte van de brug van iandhoofd tot land- hoofd wondt dus 3 X 102 meter 2 X 101 meter 1018 meter. De onderkant van de brug komt op onge veer 13 meter N.A.P. te liggen, want hij de lanidhoofden moet het zand plaatselijk tot pell worden opgehoogd terwjjl ook de koppen van de pijlers tot die hoogte moeten reiken. De pijlers worden elk op zich zelf kolos sale bouswwerken, gefundeerd op palen in gewapend beton, omgeven door een onder water gestorten koek van beton, die weer cxmsloten wordt door een ijzeren damwand. Op deize massale fundamenten worden de pijlers, die boven water 22 meter breed en 12.80 meter dik zijn, opgetrokken. Over den op den Zuidelijken rivierdijk gelegen weg wordt een viaduct gefoouwd. De lengte-as van de nieuwe overfbrugging komt op ongeveer 600 meter stroomafwaarts van de bestaiande spoorbrug te liggen. Het geheele werk van den ondenbouw, dat a.s. Dinsdag wordt aanbesteed, zal in 750 dagen gereed moeten zijn. Ook voor verschil- lende onderdeelen van het werk zijn termijnen gesteld, waarbinnen ze moeten worden opgebouwd. Zoo moeten de grondwerken aan den Zuidelijken rivieroever uiterlijk 100 dagen, de 3 meest Zuidelijk gelegen pijlers en het Zuidelijke Iandhoofd uiterlijk 250 dagen de drie middelste pijlers uiterlijk 380 dagen, de drie Noordelijke pijlers en het Noordelijk Iandhoofd uiterlijk 360 dagen en het viaduct op den Zuidelijken oever uiterlijk 480 dagen na den aanvang' van het werk gereed zijn. Dit wijst er op, dat reeds tijdens den onderibouw met den bovembouw een aanvang zal worden gemaakt, zoodat, wanneer de oniderbouw na ruim twee jaar gereed is, ook de bovenbouw reeds een flink eind zal zijn gevorderd. Verwacht wordt dat nog deizen zomer met 't werk begonnen wordt, zoodat in den zomer van 1936 de brug zal worden opgeleverd. Rekent men dan nog een maand of zes om ook den bovenbouw te voltooien, dan zal de nieuwe Moerdijkbrug in het voorjaar van 1937 kunnen worden geopend en in gebruik ge nomen. De afdeeling Amsterdam van de Vereemd- ging van Hoofden van Scholen in Nederland, heeft tot het gemeentabestuur dier stad het volgende verzoek gericht: De afd .Amsterdam van de Ver. van Hoof den van Scholen neemt de vrijheid er uw aan- I dacht op te vestigen, dat bij de Willem de Zwijger-herdenking in 1933 en bij het over- lijden van H. M. de Koningin-Moeder van alle openbare gehouwen de Nederlandsche vlag wapperde. Eqn uitzondering vormde echter de o. 1. school, terwijl de bijzondere inrtch- tingen van onderwfjs wel uiting aan haar nationale gevoelens konden geven. De afd. Amsterdam virudt dit niet in het belaag van het openbaar onderwijs en is van meening, dat in een tijd van oplevend natio- naal besef vooral de Overheaidsschool niet achterweg mag blijven, hiervan getuigenis af te leggen. Zij verzoekt U daarom beleeifid, maar drin gend, over de bezwaren heen te willen stap- pec. en iedere o. 1- school in het bezit te wil len stellen van vlaggedoek en stok, om ook voor deze inridhtingen van onderwijs de moge- lijkheid te openen bij herdenlkingen van haar nationale gevoelens blijik te kunnen geven. BEZOEK VAN MINISTER DE WILDE AAN ZEELAND. By het bezoek dat de Minister van Binnen- landsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde, vergezeld van den secretaris-generaal vim zijn departe- ment, Mr. K. J. Frederiks, Donderdag en heden aan Zeeland brenigt, werd hij door het college van Ged. Stated van Zeeland met den Oommissaris der Koningin, gedurende zijn ganschen tocht begeleid. Daartoe hehben deze heeren den Minister te Kloetinge opgewaoht. De Minister arri- veerde daar ongeveer 11 uur per auto. Na een samen zijn met het gemeeotebestuur op het gemeentehuis, heeft de Minister een bezoek aan Biezelinge (gedeelte der gemeente Ka- pelle) gebracht in verband met een oanhan- gige grenswijziging tusschen de gemeenten Schore en Rapelle. De bewoners '/an een achtital woningen, behoorende tot het grond- gebied der gemeente Schore en gelegen tegen de bebouwde kom van Biezelinge, hebben n.i. gevraagd om gremswijziging in dien zin, dat bedoeide woningen bij Kapelle worden ge- voegd. Behalve de Minister waren op de markt te Biezelinge aanwezig de Oommissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, de Secretaris-Generaal van Bin- nenlandsche Zaken Mr. Dr. K. J. Fredriks, de leden van Gedep. Sbaten Mr. P. Dieleman, Mr. R. M. van Dusseldorp, G. van de Putte, J. A. van Rompu, Mr. J. H. M. Stieger en J. M. van Bommel van Vloten, de griffier der Staten van Zeeland, Dr. B. D. H. Tellegen, benevens de hurgemeester W. Bierens van Kapelle en H. D. Trimpe van Schore. Nadat de toestand ter plaatse was opgenomen, is het gazelschap naar het gemeentehuis te Kapelle gereden, waar reeds aanwezig waren ver- tegenwoordigers van de gemeentebesturen van Kattendijke en Wemeldinge en waar ge- sproken is over aanhangige grenswijzigingen tusschen laatstgemoemde gemeenten en de gemeente Kapelle. De lunch werd getoruikt in Hotel Centraal te Goes, waama een bespreking plaats had aver de grenswijziging GoesKloetinge. De Minister begaf zich vervolgens naar de Maatsohappij ,,De Schelde" te Vlissingen, waar de directie den Minister een the aan- bood. Na afloop daarvan werd een diner ge- bruikt bij den Oommissaris der Koningin te Micidelburg. Ook werd ten huize van den Oommissaris der Koningin ovemachit. Hedenochtend te half negen vertrokken de auto's naar Veere, waar o.a. de herstelwerk- zaamheden van het raadhuls werden bezich- tigd. Daama ging de tooht naar Westkapelle waar een bespreking met B. en W. plaats vond in verband met de noodlijdendheid dier gemeente. Vervolgens werd naar Vlissingen terug gereiden Te half twee stak men de Schelde over naar Breskens, waama over Schoondijke, IJzendijke gereden werd naar het oostelijk deel voor het bezoek aan Stojppeldijk c.s. TE WEINIG BETAALDE BELASTING. OEFENLNG. iDe hurgemeester doet ons mededeelen, dat er a.s. Dinsdag een oefening zal plaats hebben van de Luohtbeschermingisdienst. Ieder kan evemwel met zijn werk gewoon doorgaan, want de telefoon, het electrisch licht en het gas blijven in werking. Al degeae, die bij deze oefening betrokken zijn zullen hun werk weten. BELASTINGEN NAAR INKOMEN EN VERMOGEN. Belanghebbenden worden er op attent ge maakt dat de aanslagen der belastingen naar inkomen en vermogen welke zijn gedagteekend v66r 1 December 1933 v66r 1 Mei a.s. geheel moeten zijn voldaan. „ONDER ONS". Gisteravond werd door bovengenoemde symphonievereeniging, onder lelding van den heer M. P. Harte, voor genoodigden en intro duces een soirde-amusaote gegeven in de boveozaal van den heer P. 't Gilde-De Zeeuw. Zoowel het musicale als het vocale gedeelte van het programma had veel succes hij de op- gekomenen, die de zaal gezellig hadden bezet. De medewerkende dames, die ook het mu sicale deel hebben verzorgd, werden daarvoor met bloemen gehuldigd. Een geanimeerd bal was het slot van dezen gezelligen avond. Wegens over de belasting is belastingen te 805; te Hulst burg 8,30, 3,36; te Sluis 13,76, 11,10, vorige jaren te weinig betaal door den ontvanger der directe Breskens ontvangen: 309,36, 34,36, 4,96, 4,76; te Oost- 8,10, 4,80; te Sas van Gent 26,02; te Ter Neuzen 66,09, 5,46, 4,86, 3,50. ALGEMEENE VERGADERING VAN DE VEREENIGING GEWESTELIJKE TARWE- ORGANISATIE VOOR ZEELAND. Op 26 Maart 1934 hield de Vereeniging Ge- westelijke Tarwe-Organisatie voor Zeeland hare jaarlijksche algemeene vergadering in het Schuttershof te Goes. Behalve het bestuur Waren aanwezig de vertrouwensmannen, de Jcringsecretarissen, vertegenwoordigers van de landbouworganisaties in Zeeland en een aan tal leden-aangeslotenen. To zijn openingswoord herdacht de voorzitter wijlen den heer Iz. P. v. d. Weele, oud-voor- zitter van de G.T.Z., die met zooveel onbaat- zuchtigen ijver, toewijding en zijn helder ver stand de belangen van den Zeeuwschen land- bouw, vooral ook in de crisisorganisaties, heeft gediend. Deze woorden werden door de ver gadering staande aangehoord en in de oogen- blikken stilte, die op de rede van den voor zitter volgden werd de nagedachtenis geeerd van hem, aan wien den geheelen Zeeuwschen landbouW grooten dank is verscbuldigd. iDe heer J. M. van Bommel van Vloten dankte vervolgens voor het vertrouwen in hem geschonken door zijn benoeming tot voorzit ter. Spr. geeft gaame de toezegging dat hij de hem opgedragen taak naar beste weten zal trachten te vervullen. De notulen van de vorige algemeene verga dering gaven tot geen opmerkingen aanleiding en worden vastgesteld, evenals de exploitatie- rekening over het oogstjaar 1932 en de balans per 31 Augustus 1933, nadat namens finan- cieele commissie hierover verslag was uitge- bracht. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur de grootte van de nabetaling op de geleverde tarwe thans nog niet kan vaststellen en even- min is nog te zeggen wanneer een nabetaling kan geschieden, daar de tarwe van oogst 1933 nog slechts voor -een deel is verkocht en het eindresultaat dus nog geenszins is te overzien. Medegedeeld werd dat de middenprijs van de tarwe van den a.s. oogst tot 11 is terug- gebracht wat ten zeerste werd betreurd, voor al daar de twee laatste jaren groote oogsten hebben gebracht van uitstekende kwaliteit, terwijl hij een minder goede oogst wat kwali teit en kwantiteit betreft, de resultaten van de tarweverbouw niet bevredigend kunnen zijn Nadat mededeeling was gedaan over de plannen van steunverleening aan gerst, de rogge en de peulvruchten en eenige vragen uit de vergadering waren beantwoord, sloot de voorzitter deize goed geslaagde vergadering. BESMETTELJJKE ZIEKTEN. In de week van 1 tot en met 7 April zijn in onze provincie voorgekomen 5 gevallen van roodvonk, waarvan 2 te Vlissingen en 1 in ieder der gemeenten Biggekerke, Kruiningen en Sluis en 5 gevallen van diphtherie te St. Jansteen (1 maal 2 en 1 maal 3 gevallen in ebn gezin). i Emstige aanrjjding. Zekere E. uit Ter Neuzen, die zich in de wielersport schijnt te bekwamen, reed Woensdagavond in een tamelijke groote vaart door de kom onzer gemeente en kwam op een der drukste punten van Axel in botsing met de echtgenoote van W. J. V., voor hare wo- ning in de Stationstraat. De botsing was van dien aard, dat tengevolge van de hevige pijnen directe geneeskundige hulp moest worden in- geroepen, waama bleek dat deze vrouw wel eenige weken onder behandeling zal moeten blijven. Tegen den jeugdigen snelrijder is proces- verbaal opgemaakt, daar deze in ernstige over- treding van de verkeersvoorschriften schijnt te zijn geweest. Christelijke Oranjevereenlgtng. Onder presidium van den heer W. A. den Boggende had in de Chr. bewaarschool in de Ds. Jan Sdharpstraat een vergadering plaats met het doel te komen tot de oprichting eener Oranjevereeniging op Christelgken grondslag. Nadat deze door 35 belangstellenden bezochte bijeenkomst met gehed was geopend werd door den voorzitter mededeeling gedaan dat, dank zij het initiatief van de heeren Bart Knieriem en 'Herm's Zegers, deze vergadering was bij- eengeroepen, teneinde op 30 April eenige pas- sende feestelijkheden te kunpen organiseeren op de wijze zooals zij zich dat het meest ge wenscht voorstellen, maar vooral om te komen tot de oprichting van een Christelijke Oranje vereeniging, welke ten doel zal hebben: a. het houden van herdenkingsavondensr. b. het leiding geven bij eventueele feesten. betreffende hoogtijden van ons Oranjehuis; c. a! deze gebeurtenissen in zulke banen te leiden als met de Christelijke beginselen over- eenstemt; d. tenslotte alles te hevorderen wat de lief- de tot Vorstenhuis en Vaderland kan hevor deren of versterken. De voorzitter deelde mede, dat de Eld. Acht- bare heer Burgemeester, zoowel als de heer J. M. Oggel verhinderd waren deze vergade ring hij te wonen. Aan de bestuurstafel had inmiddels plaats genomen het voorloopig bestuur, bestaande verder uit de heeren: Herm's Zegers, B. Knie riem, M. den Engelsman, P. van Bendegem, G. Vlaander, G. Mieras en Jac. van Meurs. De heer den Boggende zette hiema het voor 30 April door het voorloopig bestuur ontwor pen programma uiteen, hetwelk zal bestaan uit: a. Koraalmuziek op den Molen in de mor- genuren; b. het ten gehoore brengen van de carillon- bespeling door middel van de Axelsche Radio- Centrale (vanuit Amsterdam); c. een orgelconcert in de Geref. kerk van 2 tot 3 uur; d. een samenkomst in een der Kerken, waar door Mr. Dieleman een feestrede zal wor den uitgesproken, terwijl de pauze zal bekort worden door het zingen van eenige vaderiand- sche liederen. Den heer Van Bendegem werd nauwkeurig ingelicht omtrent de wijze waarop de verga dering is uitgeschreven. De heer H. Zegers deelde mede, dat 436 uit- noodigingen zijn verzonden aan diegenen van wie werd verondersteld met stichting eener Christelijke Oranjevereeniging accoord te kun nen gaan. De heer Van Bendegem was hier mede bevredigd, daar hij geen eenzijdige samenstelling van het bestuur Wilde. De heer J. den Doelder drong aan op een lagere contributie, doch de heer C. van Taten- hove was met het voorloopig bestuur van meening, dat een voorgestelde minimum con tributie van 5 cts per maand wel acceptabel is. Tenslotte werd besloten op Donderdag 19 April een definitieve bestuursverkiezing te houden en werd opgewekt tegen dien datum een grooter aantal Oranjegezinden van Chris- telijken huize naar de vergadering te doen komen. Ds. Post sloot daarna de vergadering met dankzegging. Anti-Waterleiding-actie.. Gisteravond had een vergadering plaats van het comite van actie tegen de aanhangige wa- terleidingplannen. Dit adre3, dat conform het Ter Neuzensche, zich uitsprak tegen een wa- terleiding met verplichte aansluiting en te hobge kosten en dat aan den Minister van Eeonomische Zaken zal worden aangeboden, is geteekend door 988 gezinshoofden, uitslui- tend bewonende aansluitbare perceelen. Bo- zocht zijn 1112 adressen, zoodat ongeveer 89 procent der gezinshoofden heeft geteekend, 124 person-en teekenden om verschillende redenen niet. Ten spoedigste zal het adres met de ver- zamelde handteekeningen aan den Minister worden aangeboden. Ofschoon Axel voorloopig buiten de aanhangige plannen staat, meende men het met het oog op de aan den Minister gegeven inlichtingen zeer noodzakelijk door middel van deze actie van de mentaliteit der bevolking te doen hlijken. „Het Centrum". Die Oder-Keinei Deze film behoort tot de amusementswer- ken en bevat dus alle gegevens voor een ope- rette. Daar zijn twee primsen, een jonge en een oude, die beiden een zangeres als run uit- verkorene beschouwen. De jonge prins Michael heeft uit den aard der zaak een voorsprong op het licht ontvlambare gemoedvan Eva Petri, de zangeres, dat echter alleen schijnt te ont- vlammen voor vorstelijk bloed. De oude prins Wensel heeft evenwel de voile medewerk'ng van een bankier Ravel, die een concessie op een petroleumbron moet te pakken kriigen. Ravel dan heeft vemomen dat de oude vorst van Marana is overleden en nu is het taak zijn beschermeling .prins Wenzel zoo spoedig mogelijk tot Koning te doen uitroepen en dan prins Michael het betreden van zijn grondge- bied te ontzeggen. Dat is dus heel eenvoudie. maar Eva denkt er heel anders over en zorgt en voor dat Michael in haar troep wordt op genomen en zoo komt deze prins als tenor in Marana's hoofdstad en zijn aanhangers zorgen nu voor de rest. Als de gastvoorstelling van Eva is afge- loopen heeft zij aller sympathie verworven en Michael zorgt steeds in haar nabijheid te zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5