mimmm n r i Dam- en Schaakrubriek Pluimvee-Rubriek fif DAMMEN. SCHAKEN. enkele reden, verzekerde ons de directeur der M.T.S.; alle leeraren zijn overtuigd, dat dit volfeomen uitgesLoten moet worden geacht. Ook zijn kamergenoot, die dezen overigens zoo gesloten jongen beter dan de anderen ktnde, is overtuigd dat er moord in het spel is. Inidien bet ijizer van de school afkomstig is, wat kan worden vastgesteid moet de diefstal al veel vroeger geschied zijn. Een andere omstandigheid, waaromtrent men min der geruist is, is bet feit, dat W. als een fan- tast bekend stonid. In M.S.T.-kringen aobt men bet niet uit- gesloten, dat W. een avontuur zou hebben geizocht. Het is bekend, dat, toen bjj de film Dr. Mabuse gezien had, sterk onider den in- vloed daarvan gekomen was. Reeds anideren daags prolbeer.de bij den misdadigen dokter na te bootsen. Een feit, dat in deze richtieig wrjet, zoekt men bierin, dat hij voor het laatst gezien is bij den Parallelweg in Den Haiag, een berucbte buurt. Als men deze veronderste 1 ling aanvaardt, is bet niet on- waarschijnlijk, dat hij beroofd werd of om een of andere reden om het leveci is gebracht door lieden, die zioh vroeger van het ijzer hadden voorzien. Men nam aan, dat zijn avontuurlijke geest beim op een buitenlandsche reis gedreven had. Niemand die hem te Haarlem kende. ver- moedde moord of zelfmoord. W. had zijn papderen ,paspoort en bewijs voor jeugdher- bergen eniz. benevens een deel van zijn geld in zijn kosthuis achtergelaten. BEN NETTE JONGEMAN BIEDT ZICH AAN ALS DIENSTBODE. SEva sohrijft in ,,de Vrouwenpost" van de „Haagsche Post" Wie uit een militaire fami- lie is en oud genoeg om een veertigtal jaren in zijn herinnering terug te gaan, kan met verteedering aan den officiersoppasser van weleer denken. In samenwerking met „de moe- der van de compagnie" werd er zorgvuldig een uitgezocht, liefst een jongen van buiten, die gewend was geweest huishoudelijke karweitjes op te knappen en in dien goeden ouden tijd lieten de belangen van den dienst nog toe, dat hij dan een groot deel van den dag ter be- schikking van zijn „heer" stond, hetgeen prac- tisch vooral beteekende dat zijn mevrouw over hem beschikte. De officiersoppasser deed bood- schappenhielp het meisje een looper kloppen, hield de fietsen schoon, verzorgde den tuin, maakte wel eens de bedden op en haalde in elk geval de kinderen van school. Waarom niet? Hij had thuis mee leeren aanpakken; hij had de waarde van het huishoudelijk werk leeren begrijpen en den omvang. Ik dacht aan den on- volprezen oppasser, die zoo stil en ordelijk zijn gang kon gaan, toen ik in een provinciaal blad de volgende advertentie te lezen kreeg: ,,Nette jonge man biedt zich aan als dienstbode; door vrouwelijke collega van kantoor verdreven". Van harte hoop ik, dat deze ondememende jonge man de flinke huisvrouw gevonden heeft, die het met hem heeft aangedurfd. Dat een man een keuken en een kamer kan schoonhou- den (zonder zich daarbij te verbeelden dat het zoo gemakkelijk is een wijnglas goed droog, glanzend, pluis- en veegvrij te wrijvenheb ik gezien aan een werkloos ingenieur van hooge beschaving, die maandenlang ruiten zeemde en linoleum wreef, terwijl zijn vrouw zoo gelukkig was op een kantoor iets te ver- dienen. Hij was later dankbaar, te hebben ge- leerd wat een huishouden beteekent, had alleen betreurd dat al de brandschoone kopjes en schalen en messen nooit eens langer dan en kele uren hun statie behieldenNood breekt wet. We kunnen er lang en breed over redeneeren of manpen en vrouwen elkaars ge- bied angstvallig behooren te vermijden, maar Ells het meisje liever kantoor- dan huiswerk doet en tegen concurreerende prijzen, heeft de jongeman, die dienstbode wil zijn, recht op een eerlijke kans. Ja, ik hoop dat iemand het met hem gewaagd heeft. En dat hij, zooals ik het van d'en ouderwetschen oppasser gewend was, zich een grondige, geruischlooze hulp heeft ge- toond, met eerbied voor andermans eigendom en zonder de behoefte om onder het werk luid galmend Kovacs of dergelijke afgoden aan te roepen. Maar dat hij zichzelf voor zulk werk aanmeldt, bewijst al dat hij er voor deugt; het trekt hem aan. En eerlijk gezegd, trekt mij dat in hem aan, want huishoudelijke mannen zijn het beste huwelijksmateriaal. EEN NIEUWE MACHINE VOOR GOUDWINNING Naar Reuter uit Durban meldt, heeft iemand uit Johannesburg, die tegenwoordig te Durban gevestigd is, verklaard een machine te hebben COCXL. Van den oud-wereldkampioen I. Weiss is het gezegde afkomstig, dat elke openingszet goed is, indien het vervolg maar goed is. De theorie met haar voortschrijdend onderzoek der openingen heeft die meening volkomen gelogenstraft, maar de vele bizarre spelope- ningen van den toenmaligen wereldkampioen Weiss op-het-hoogtepunt-van-zijn-roem blijven in de geschiedenis van het damspel voortleven als bewonderenswaardige staaltjes van onge- evenaard vemuft. Het intemationaal tour- nooi, dat in 1909 te Parijs de sterkste dam- mers der wereld vereenigde, gaf tal van fraaie staaltjes op dat gebied te zien, waarvan de opening in het hier volgende spelgedeelte wel het meest opvallend was. Wit: I. Weiss. Zwart: S. Bizot. 1. 3127 17—31 2. 36—31 Daar begint het al! In de hedendaagsehe spelopvattingen geldt dit voor een onmogelijke zet. Weiss eohter achtte alles goed, mits de voortzetting goed tvas. 2 21—26 3. 32—28 19—23 4. 28X10 0.4X23 5. 41—36 12—17 6. 38—32 17—21 7. 47—41 De beide laatste zetten van wit zijn om van te huiveren. Hoewel in strijd met de primi- tiefste begrippen van spelopbouw, bezorgen ze Weiss geen noemenswaardig nadeel en slEiagt hij er zelfs in zich met goede stand uit de moeilijkheden te redden. 7. 7—12 8. 32—28 23X32 9. 27X38 11—17 10. 31—27 21X32 11. 37 X 28 1—7 12. 3631 26 X 37 13. 41X32 Wit is nu aan zijn linkervleugel danig ver- zwakt. Geen nood! Schijf 46 gaat ten over- vloede naar 37 en Bizot doet er niets tegen, al vertrouwt hij zijn oogen niet, als hij het excentrieke spel van wit aanziet. 13. 7—11 r Om 3227 te beletten. 14. 46—41 10—14 15. 41—37 20—25 16. 35—30 14—19 17. 40—35 15—20 uitgevonden, welke een ware omwenteling in het goudmijnbedrijf teweeg zal brengen, door- dat zij het mogelijk zal maken, het goud te halen dat achterblijft in de bergen afgewerkte erts, die aan den rand liggen opgeslagen. Er moeten geheime proeven genomen zijn, welke goed zijn geslaagd, doch die zijn gestaakt, in afwachting van het verkrijgen van de noodige octrooien. Zij, die belang bij de uitvinding heb ben, zijn vol vertrouwen op haar welslagen. GEVALLEN VAN ALCOHOL- VERGIFTIGING. Het afschaffen van het drankverbod in de Vereenigde Staten heeft een vermindering ten- gevolge gehad van het aantal sterfgevallen tengevolge van alcohol-vergiftiging. Volgens een mededeeling van het departe- ment voor volksgezondheid is het sterftecijfer wegens alcohol-vergiftiging de laatste 12 jaar niet zoo laag geweest als thans. In 1933 zijn in de stad New York alleen 703 personen aan alcoholmisbruik overleden. In de tfwee eerste maanden van dit jaar bedroeg het aantal sterfgevallen slechts 46. De beteekenis van dit bericht is natuurlijk dat tegenwoordig goede, d.i. niet giftige alco hol verkrijgbaar is tegen redelijke prijzen. VIERJARIG KIND VERBRAND. In Gernsbach bij Karlsruhe was in een ach- tergebouw van een drogisterij en verfhandel brand uitgebroken. Her vuur verspreidde zich spoedig over het geheele gebouw. Tegen acht uur des avonds was de brandweer de vlammen in zooverre meester, dat gevaar voor uitbrei- ding geweken was. Het vierjarige kind van de eigenares van de onderneming, dat met an dere kinderen in het gebouw gespeeld had, werd vermist en bleek in de vlammen te zijn omgekojnen. NOODLOTTIGE KASTIJDING. Van een kastijding, welke noodlottige gevol- gen had voor haar, die de kastijding toediende, vinden wij in een Engelsch blad melding ge- maakt. Zekere mrs. Houghton te Liverpool wilde edn harer kinderen kastijden. Het kind, een knaapje van 10 jaar, was n.l. bezig met een schaar aan het spelen en maakte tevens op hinderlijke wijze kabaal. De moeder wilde daar- om het jongetje een klap geven, doch het kind hief uit angst of om andere reden de schaar op, zoodat de moeder juist met haar rechter- pols in de schaar sloeg. Het instrument drong diep in haar pols, doch de wond was op zichzelf niet levensge- vaarlijk. Er trad echter bloedvergiftiging in, die na korten tijd een einde aan het leven der vrouw maakte. EEN JEUGDIG AVONTURIER. Een jongetje van twaalf jaar uit Montreal verlangde er hevig naar eens een bezoek te brengen aan zqn oom in New York. De omni bus, die den dienst naar Albany onderhoudt, leek hem voor zijn uitstapje bijzonder geschikt. Daar hij evenwel geen geld had om de reis in de bus mede te maken, zocht hij het onder de bus, waar hij zich aan een stang tusschen de wielen vastklemde. Het geluk was met hem en de bus vertrok, zonder dat iemand den verste- keling had opgemerkt. Als de bus onderweg stopte kon hij zich even loslaten om van zijn krampachtige houding zooveel mogelijk te her- stellen. Dit ging een paar maal goed. In Schenectady echter, de laatste stopplaats voor Albany, werd de jongen op het oogenblik dat de bus zich in beweging zette, door een politieagent ontdekt. Deze belde direct Albany op waar eenige po- litie-agenten op den uitkijk gingen staan en den jongen bij aankomst opvingen. Als gewoon passagier werd hij naar Montreal teruggezon- den, waar zijn vader hem afhaalde. De jongen, die op deze ongemakkelijke ma- nier bij koud en nat weer 285 mijl heeft afge- legd, zag er naar den lijve goed uit; alleen zijn kleeren waren op de reis een weinig bescha- digd. ZIJ WIL MET HAAR TIJD MEEGAAN. Een 81jarige Bngelsche vrouw, Margaret Torrey geheeten, is te Croydon aangekomen na een luchtreis van bijna 40.000 K.M. te heb ben gemaakt door Afrika. Zij had o.a. Kaap- stad, de Victoria-watervallen en de goudmij- nen van Johannesburg bezocht. Bij hEiar aan komst te Croydon verklaarde zij, voortaan alleen per vliegmachine te willen reizen en zij dacht er zelfs emstig over, haar auto af te schaffen en er een vliegtuig voor in de plaats te koopen, omdat zij niet goed meer aan het reizen op den vasten grond kon wennen. 18. 44—40 20—24 19. 28—23 18X29 20. 34X14 9 X 20 21. 30X1® 13X24 Van nadeel voor wit is nu al geen sprake meer en in het vervolg der partij moest zwart alle zeilen bijzetten om remise te bereiken. Het spreekt vanzelf, dat we niemand aan- raden, z66 te spelen, omdat Weiss het deed. Voor minder sterke spelers zou de ontgooche- ling groot zijn. Dit kan blijken uit het vol gende partijtje, waarin zwart de fout maakte, een schijf aan den rand te plaatsen, terwijl hij daama toch centrumspel ging ontwikkelen. Het mag bekend geacht worden, dat dit nooit kan samengaan. Wit: Zwart 1. 33—28 2025 Deze zet is goed speelbaar, als ruit 23 maar niet te vroeg bezet wordt. 2. 3933 1823? Als dit gespeeld wordt, behoort schijf 25 op 24 te staan. 3. 44—39 12—18 4. 31—27 7—12 5. 37—31 1—7?? De beslissende fout. 6. 27—22 18 X 27 7. 31X22 Er dreigt nu 22—18 en 34—30 met schijf- winst. Zwart 1218 kan niet wegens wit 5044 en 32X1- Om toch tot 1218 te komen, speelde zwart 16—21??, een blunder natuurlijk, want wit won nu twee schijven door 2218, 3430 en 40X16, waarna zwart opgaf. Men merke op, dat na wits 7e zet 31X22 het verlies van een schjjf door zwart niet meer te verhinderen was. Een ander voorbeeld, waarin samengaan van een randschijf met centrumspel tot moei lijkheden leidt, is de navolgende variant uit de Fransche opening. WitZtwart 1. 3430 20—25 2. 32—28 25 X 34 3. 39X30 16—21! 4. 31—26? De fatale randschijf. 4. 21—27!! Dreigt 2732 en 19—24, Schijf 30 moet dus weg. 5. 80—25 18—23 6. 44—39 Wit moet na deze zet altijd een schijf ver- liezen. De lezer zoeke dit zelf en vrage zoo noodig uitleg. DE KINDERWAGEN VAN VROEGER EN NU. De hedendaagsehe moeder rijdt haar baby in een mooien, diepen, ruimen wagen, met wie len, voorzien van gummibanden en schokbre- kende veeren; haar moeder reed haar toen zij een baby was in een van die oude modellen met een smallen, ondiepen bak en hooge wie len; en Grootje op haar beurt reed in een wa gen van nog ouder model. Maar niet veel vrou wen geven zich er rekenschap van, dat toen overgrootmoeder een baby was, zulke dingen onbekend waren; de kinderwagen, zooals wij die nu kennen, bestond gewoonweg niet. Maar wat deden de moeders dan zonder kin- derwagens? vraagt u natuurlijk. ,,Droegen ze de babies op de armen of op den rug in een doek, zooals primitieve volken nog doen?" Een honderd jaar geleden deden ze dit ook. En toen vond iemand een soort trekkruiwa- gen uit. In Engeland waren er van die krui- wagens voor hoppluksters. En deze wagens Was niets anders dan een ruwe kist op wielen, waarin voedsel, kookpotten en de kleine kin deren meegenomen werden, wanneer het gezin er op uittrok om een dag hop of fruit te plukken. De ,,trek- of stokwagen" was natuurlijk een verbeterde soort. Deze werd gemaakt in veel of weinig versierde soorten, de zijkanten wa ren van traliewerk, maar de wagen had geen veeren en geen binnenwerk noch bekleeding en geen moeder van nu zou er aan denken haar kind in zoo een ding te zetten. Het was ge maakt om te trekken, niet om te duwen; de moeder kon niet zien, wat het kind deed, zon der zich heelemaal om te draaien en daar er geen veiligheidsbanden of iets van dien aard waren, was er altijd bet gevaar, dat een baby, die den kruipleeftijd had bereikt, over de lage zijden kon valleri. De „trekkruiwagen" was geen groot succes. 's WERELDS GROOTSTE KIJKER. Twintig ton gesmolten glas zijn dezer dagen geleden in den vorm gegoten, waaruit de spiegel zal moeten ontstaan, van 200 Eng. duimen middellijn, voor den telescoop, die be- stemd is de grootste te worden van het -Mt. Wilson-observatorium te Pasadena en tevens de grootste ter Wereld. De brandpuntafstand zal 55 voet moeten meten. Men denkt met dezen telescoop sterrennevels te kunnen foto- grafeeren, die 12 duizend millioen lichtjaren verwijdend zijn v.an de aarde. Intusschen zal men het in den vorm gegoten glas het gie- ten duurde tien uur aaneen tien maanden daarin laten om af te koelen, cpdat geen breuk intrede. Het zijn de Corning Glass Works te New York, die dezen spiegel vervaardigden voor het California Institute of Technology. Nadat de helft van het gesmolten materiaal was uitgegoten in den vorm kwamen eenige onzuiverheden naar boven. Men hoopte echter wel na het volgieten deze te kunnen afsehep- pen zonder jdat de spiegel daarvan schade zou ondervinden. Bij het gieten waren eenige geleerden van naam aanwezig; zoo de Brit- sche physicus sir William Bragg, in 1915 met zijn zoon Nobelprijswinnaar. Voorts Amerf- kaansche en Canadeesche astronomen. Als de spiegel zelf gereed is zullen twee jaar gemoeid zijn met het maken en aanbren- gen van den telescoop in het Mt. Wilson-obser vatorium. De groote kijker, daar thans in ge- bruik, heeft een middellijn van 100 inch. Het nieuwe instrument zal worden bekostigd door den International Education Board, die Rocke- feller-giften beheert. BRAND EN ZELFMOORD. In de vroege morgenuren van Zaterdag is er brand geweest in een huiis in Bloomsbury, waarin een pension was gevestigd. De be- woners kon,den zich nog maar net bijtijds redden, maar toen men buiten appel hield, bleek men een van hen te missen. Later heb ben branidweerldeden zijn lijk in zijn kamer gevonden. Hij was niet gestikt door den rook of door het vuur, maar een revolverkogel in zijn hoofd had een einde aan zijn leven ge maakt. Zijn eiigen legerrevolver lag naast hem. Het slachtoffer bleek te zijn Edward Stan ley Browne, een hroer van Maurice Browne, den schrijver van het bekende Engelsche boek .Journey's End". Het schijnt vast te staan dat de man zelfmoord heeft gepleegd. De broer van den verongelukte vertelde, dat hij geen enkel motief zoiu weten, waarom zijn broer uit het leven zou scheiden. Hij had een vrrj goede betrekking, die hij met liefde vervulde. Geldzorgen had hij niet. Hij was gesoheiden, maar dat was al eenigen tijd geleden gebeurd, zoodat ook dit niet de oor- zaak van het drama kan zijn. 6. 7. 37X28 8. 41—37?? De bom ontploft! 9. 10. 11. 12. 33X24 25X14 35X24 26X17 en wit kan opgeven. 23X32 19—24!! 24—29 14—20 10X30! 17—21 11X35 In de match om het wereldkampioenschap tusschen den Franschen kamipioen Aldk- hine en den Duitschen Bogoljubow (de (beide Russen sohrijven hiun namen aldus, nu ze een andere nationaliteit hebben venwor- ven) zijn tot nog toe 3 partijen gespeeld, waarvan er twee remise werden en AJjechin (zoo zullen we hem maar blijven noemen) er een won. Ook zonder dit zouden wij aan Aljecbin de beste kansen geven, hoewel we de genialiteit van Bogoljubow niet onder- schatten. Op de partijen dezer match komen we nog terug. Het Evans-gambiet. Wit: S. C. Chard. Zwart: Moxham en Murray (consulteerenld Gespeeld door oorrespondentie in 1933. 1. e2e4 ©7e6 2. Pglf3 Bb8c6 3. Rflc4 Rf8—c5 Aldus is een Italjaansche partij ontstaan De gewone voortzetting is, £>f Pc3, d3, 00 met symmetrische stelling, 6f c3 en d4. Het nu volgende pionoffer geeft de partij behalve een eigen naam ook een zeer eigen karakter. 4. b2Ib4 Rc5Xt>4 Op Fb4: kan Pe5: volgen. Zwart kan het gambiet oOk weigeren, nl. door Rc5b6. Een groot voordeel bereikt hij daarmee niet. 5. c2c3 Rb4a5 Het pionoffer heeft de bedoeling, de zetten c3 en d4 met tempawinst te spelen, waarmee Wit een sterk centrum vormt. Verder ver- s chaff en de open lijnen later aan koningin en raadsheer gelegenheid tot snel ingrijpen. Zwart kan ook Rc5 spelen, waarna 6. d4, ed4: 7. cd4: Rb6, 8. 00 volgt. Wit heeft dan een sterk centrum en mooie aanvalskansen. De op deze wijze ontstane positie heet de ,,normale positie" van het EJvans-gambiet. Zwart beproeft een gevaarlijker variant. 6. d2d4 e5Xd4 Lasker heeft hier de voorzichtige speel- wijze ingevoerd: 6, d6, 7. de5: de5, 8. Dd8: Pd8: 9. Pe5: f6, 10. Pd3, Pe7, waarna de De eenige verklaring, die Maurice Browne voor de daad van zijn broer kan vinden is, dat het gebeurde nog een gevctlg van den oorlog moet zijn. Edward Browne is n.l. in den oor log emstig gewond geweest en heeft boven- dien een gasaanval doorgemaakt; van de ge- volgen waarvan hij eigenlijk nooit heelemaal genezen is. Het wordt woarschrjnlijk geacht, dat de opiwinding bij de ontdekking van den brand de paniekstemming van den oorlog weer bij hem heeft opgewekt, en dat hij in deze stemming een eind aan alles heeft wil len maken. EEN INTERNATIONALE OPLIOHTERS- BENDE AANGEHOUDEN. Amhtenaren van Scotland Yard hebben verscheidene dagen te Warschau samenge- werkt met de Boolsche politie om een troep oplichters te ontdekken, die er in geslaagd waren nagemaakte effecten te plaatsen in Engeland en elders. De verschijning van deze Stukken was het eerst te Lohden ontdekt. Voor meer dan 50.000 pond aan valsche stuk ken is reeds in beslag genomen. Aan het ingrijpen van de politie is het te danken, dat nog niet veel meer valsche stukken hrrn weg naar de hoofdsteden van Europa hebben ge vonden. Maanlaagochtend is te Londen een belang- rijke bespreking gehouden tusschen amhte naren van Scotland Yard, van de ministeries van binnen- en buitenland'sche zaken en den procureur-generaal. Men heeft besloten de uifclevering te vragen van de bende die te Warschau is aangehouden, om deze verdach- ten te Londen tegelijkertijd te kunnen laten tereehtstaan met drie Polen, die verleden week te Londen in hechtenis zijn genomen wegens vervalsching van Engelsche verzeke- l ingszegels en van Poolsche- en andere vreem- de obligatien. Men zal echter eerst de zaak te Warschau met de Poolsche overheid be- spreken. De aanhoudiing van de drie Polen verleden week te Londen was tot dusver ge- keim gehouden in het belang van het verdere onderzoek. CAMPBELL. DE GELUKZOEKER, GEEFT HET OP. Sir Maleoln Campbell, die fortuin heeft ge- zocht in de grootste snelheid te land en op vele andere manieren, is thans aan het einde gekomen van zijn jungate avontuiur, het zoeken naar goud in de Namiib-woestijn in Zuid-West Afrika. Het vontuur is o,p een mislukking uitgeloopen. Hitte en dorst heb ben den koenen avonturier verslagen. Hij is uit de woestijn naar Luderitz teruggekeerd. Al is de zaak mislukt ik mopper niet, heeft hij daar aan een verslaggever verteld. Men moet in deze wereld wat wagen en zelfs al bereikt men niets: het is beter dan niets doen. Het bleek verder, dat Campbell en zijn medewerker voor wasscshen en •drinken in de woestijn het met edn glas water per dag moesten stellen. De eenige levende wezens, die zij zagen, waren jakhalzen, slangeti en wolven. Zij hadden een merkwaardige ver- soheidenheid van weersgesteldheden; nu eens ondragelijke hitte, dan weer zware regenbuien en vaak dreigden zanldstormen hen levend te begraven. De expeditie trok elken dag 40 kilometers voort over golvend en zandig ter- reiin, langs onherbergzame kusten bezaaid met skeletten van menschen, die van dorst waren gestorven. Het bleek dat het goudrif, waamaar Campbell was gaan zoeken en welks aanwezigheid bij hem vaststond, in den loop der tijden onder zamd, dat zich aan deze kiust meer en meer ophoopt, bedolven was. Millioenen tonnen zand zouden verwijderd moeten worden om het bloot te leggen, een nagenoeg onmogelijke taak. Ijn geen honderd mijlen in den omtrek is een behoorlijk lan- dingsterrein voor vliegbuigen. Vragen, deze rubriek betreffende kunnen door onze abounds worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE HYGIENE GEDURENDE DE EERSTE PAAR WEKEN VAN HET KUIKENLEVEN. Ik was bezig met de klachten over pullo- rum te bespreken aan de hand der ontvangen brieven. De lezers moeten er om denken, dat wil men verhaal hebben op den leverancier, het noodig is dat men bewijzen kan dat de piionnen op den damevleugel (volgens Las ker) zwak zijn. Wit kan beter van terug- winnen van zijn pion afzien en 7. Db3 spelen, maar ook dan geven we Zwart goede kansen. 7. 00 d4Xc3 Met een wonderlijken naam spreekt men van de .gecompromitteerde" verdediging van het Evans-gambi6t. Met Rlb6 8. ed4: kon Zwart de „normale positie" innemen. Wit krijgt een geweldigeci aanval. 8. Ddlb3 Dd8—f6 9. e4e5 Df6g6 Ziwart kan den pion niet nemen. 9. Pe5: 10. Tel d6 (er is niets anders), 11. Da4:f en Da5: Er zweven in het Evans-gambiet talrijke gevaren boven Zwarts hoofd. 10. FblXc3 Pg8e7 Wij willen hier nog eens wijzen op een ver dediging, door Lacker aiangegeven, die nooit in een ernstige partij is beproefld, maar die ons niet slecht lrjkt, nl.: 10. Rc3:, 11. Dc3:, 12. b6 (als Ziwart niet eerst op c3 geruild had, zou nu Pb5 volgen, wat Zwart ministens de rochade kost) en daarna Rb7 en 000. Wit's stukken staan op de koningsvleugel ge- richt, zoodat Zwart een betrekkelijk veilige positie gaat innemen. Wit blijft ook dan schitterenide kansen behouden. 11. Rcla3 0—0 12. Taldl Tf8e8 13. Rc4d3 Dg6h5 Op De6 zou volgen: Dc2 en daama Bg5, of ook Be4 met dezelfde voortzetting als in de partij. 14. Pc3e4 Bc6Xc5 Zwart wil zijn toevlucht nemen tot iets ge- welddadigs. Op Bg6 zou volgen 15. Bg3, Dh6, 16. Rcl, Pf4, 17. Be2 en het zwarte spel is niet veel meer waard. 15. Pf3X®5 Dh5X«5 16. f2f4 De5e6 17. Db3—a4 Natuurlijk mag Wit niet ruilem: de aanval zou ineenis uit zijn. Bovendien stoat de zwarte koningin op e6 in het geheel niet goed. 17. Pe7c6 Na Rb6f, Khl zou de broodnoodige zet d7 d6 weer niet kunnen wegens De8: mat 18. Pe4g5 De6—e3t 19. Kgl—hi h7h6 20. Tflf3 De3ib6 Zeven zetten met de koningin, en ten slotte geen enkel stuk meer ter verdediging van den bedreiglden koningsvleugel! Wits aanval slaat nu door. 21. Rd3h7t Kg8^h8 22. Da4c2 ziekte in de kuikens heeft gezeten. Mocht men dus kuikens gekocht hebben en deze diertjes ontvangen, open de doozen dan in het bijzijn van getuigen. Zitten er dan zieke of gestor ven dieren in de doos noteer dan de nummers der vleegelknoppen, die tegenwoordig de meeste kuikens van goede fokkerijen afkomstig dragen en zendt dan de diertjes op naar de Rijksseruminrichting. Pullorum zit dus niet in het voer en ook niet derhalve in het gedenatureerde (gekleur- de) graan. Zonder besmetting geen pullorum, maar door ondoelmatig voer kunnen de dieren verzwakken en gevoeliger worden. Wat nu te doen bij sterfte? Wat ik nu ga zeggen geldt feitelijk voor alle ziekten en voor pullorum in het bijzonder. Hoofdzaak is het bij kuikens de onderlinge besmetting te voor- komen. Zieke kuikens genezen kunnen We toch niet, dus doen we beter de duidelijk zie- ken dood te maken en te verbranden. De meeste besmetting treedt onder de kunstmoe- der en bij de voer- en drinkbakken op, dus daar moeten wij onze bijzondere aandacht aan besteden. Onder de kunstmoeder kruipen de kuikens die koortsig zijn en kouwelrjk bijeen, er wordt een massa besmejtte ontlasting gedeponeerd en de lucbt zelf, welke warm is en stoffig, wordt bezwangerd met smetstof. Zorg er nu voor dat iederen morgen onder de kunstmoeder versch schoon zand gebracht wordt. Een dun laagje is voldoende, maar het zand moet versch en schoon zijn. Dit ververschen moet men de eerste twee weken beslist iederen dag volhouden, dan is het ergste besmettingsge- vaar geweken en kan men met minder verver schen volstaan. Als wit zand moeilijk te krij- gen is kan men onder de kunstmoeder oude zakken leggen, die vooraf eerst in izaloplossing ontsmet zijn. Droog de zakken en leg er een dun laagje zand op. Gooi dit zand met de mest den volgenden dag weg, leg nieuwe, ont- smette zakken neer en zorg dat de gabruikte zakken weer gereinigd, ontsmet en gedroogd worden. Zoo kan men met een paar stel zak ken en weinig wit zand toekomen. Turfmolm raad ik onder de kunstmoeder in dit geval niet aan, het wordt nog al stoffig en de kuikens hebben toch al genoeg te verduren op hun ademhalingsorganen. Overigens kan men op den bodem van het hok buiten de kunstmoe der wel turfmolm gebruiken, het is warm en neemt veel vocht op. Raak verder geen enkel dood kuiken met de hand aan. Neem een ouderwetsche vuur- tang of een kolenschop en stopt ze direct in den kachel of een emmer met kalk, izal of een andere ontsmettingsvloeistof. (Natuurlijk moeten er eerst eenige dooden naar de Rijks seruminrichting gezonden worden voor onder zoek. Wie het gescharrel met de zakken en het zand vermijden wil kan onder de kunst moeder een gaasbodem maken van musschen- gaas. Daar valt de mest der kuikens doorheen en men heeft, als men zoo een gaasbodem be- zit, veel minder drukte. Deze gaasbodem moet ongeveer 10 c.M. boven den vloer van het hok liggen en men bestrooit vooraf den vloer met een diuimdik kalklaag, zoodat de daarin val- lende mest direct vemietigd wordt. Bij een gaasbodem moet men er om denken dat de kuikens nu van onderen veel kouder zitten dan iwanneer ze kunnen gaan liggen in het strooisel onder de kunstmoeder. Let men daar niet op dan krijgen de diertjes het te koud. Is nu de kunstmoeder gewapend voor den strijd dan letten we nog even op de voer- en drinkbakken. Deze moeten in elk geval op gaasbodempjes gezet worden. Ik heb dat al tijd gedaan door uit een zeepkistje of iets der- gelijks den bodem te slaan en daar musschen- gaas op te spannen. Desnoods zaagt men het kistje af tot het ongeveer 20 c.M. hoog is, legt er een paar steenen voor dat de kuikens er op kunnen komen en de zaak is gezond. Ditzelfde geldt voor de drinkbakken. Wie voer- en drink bakken zonder gaasbodems op den grond zet doet altijd verkeerd. Daar ligt steeds een massa mest rondom en uitgepikt voer en de kuikens die zich daar tusschen bewegen be- smetten zich van alle kanten. Jammer genoeg zijn nog steeds de meeste voer- en drinkbakken van kuikens groote prullen, zoowel omdat de voorruimte te klein is en omdat ze zeer onhy- gienisch zrjn. Met gaasbodems laat zich ech ter al veel verbeteren. Pullorum of niet, neem als gij kuikens op- fokken wilt de thans gegeven wenken goed in acht, het zal U een massa verlies en verdriet besparen. Bij pullorum zijn de eerste twee weken de gevaarlijkste. Daama houdt de ge- voeligheid der kuikens grootendeels op. Dr. TE HENNEPE. Zwart dreigde hg5:, en wanneer het paard weggaat, Kh7Nu dreigt Pf7mat. 22. Fc6d8 Op ,g7g6 zou Rb2t met mat gevolgd zijn. hg5: kan echter wel wegens 23. Th3, d6 (of een andere zet). 24. Rg8t, Kg8: 25. Dh7t, Kf8. 26. Dh8t, Ke7. 27. Telj, Pe5. 28. Te5:f, Re6 en Zwart is in voordeel. Beter is echter 24. Th5, waarna het aftrek- schaak blijft dreigen. Hoe gevaarlijk het er uitziet, wij geven aan 22. hg5: de voorkeur en gelooven, dat Zwart die gevaren van Th3 overschat heeft. 23. Rh7g8! g7g6 Ziwart kan geen der stukken nemen, wegens Dh7 mat abedefgh Stand na 23. Rh7gS. 24. Rg8Xf7 Pd8Xf7 25. Pg5Xf7t Kh8h7 26. Pf7d6! c7X«J6 Ook na Telf, Tel: Rel: De2 heeft Zwart niet veel te vertellen. De koning staat hul- peloos en de damevleugel kan maar niet worden ontwikkeld. 27 f4f5 d6d5 Om pdon g6 met de koningin te dekken. 28. f5Xig«t Kh7—g7 Niet Dg6: wegens Tf7t en wint de dame. 29. Tf3—f7t Kg7g8 30. Dc2f5 Nu dreigt Tf8f, Kg7, Df7 mat, en ook Tg7t Kg7Df71 en I>h7 mat. 30Db6e6 31. Tf7—f8,f Kg8g7 32. Ra3(b2j en Zwart geeft op, want hjj kan het mat slechts uitstellen met Rc3, d5d4, De6e5, en dan is het afgeloopen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3