Landbouwberichten Gemengde Berichten TERNEUZEN, 13 APRIL 1934 HULST. SELZAETE. Folklore der opschriften. YPEREN HERKRIJGT ZIJN BEROEMT) KLOKKENSPEL. Binnen korten tijd zullen de klokken van Yperen weer over het land van Vlaanderen galmen. Het eertijds zoo beroemde klokkenspel werd op 22 November 1914 door Duitsche gra- naten vemield. Een nieuw klokkenspel staat gereed om de plaats van het oude in te ne- men en weldra zullen de klokken haar hel- dere tonen weer over Yperen doen hooren. De groote klok, met een gewicht van 36 centenaars welke alleen bij bijzondere ge- beurtenissen zal worden geluid, en de 36 kleine klokken van het carrillon zijn op haar plaats gebracht Jef Deciyn, de beroemde Mechelsche beiaardier, brengt het klavier in orde, dat voor de bespeling van het carril lon zal worden gebruikt. Oorspronkelijk zou koning Albert op den 20sten Mei, eersten Pinksterdag, het nieuwe klokkenspel te Yperen inwijden. In plaats daarvan zullen thans de meest vooraanstaande beiaardiers van Belgie ter eere van de nage- dachtenis van den overleden koning, een con cert geven. De inwijdingsplechtigheid is bepaald op 29 Juli. Hierbij zullen koning Leopold III en ko- ningin Astrid aanwezig zijn. De groote klok draagt een inscriptie, waar- op o.a. het volgende te lezen staat: „Ik be- zing de vreugdevolle herrijzenis van Yperen. In het jaar 1933, op den 500sten jaardag van de cor.secratie van de Kerk van den Bescherm- heilige van de stad Yperen, ben ik opgehan- gen in het Belfort, dat in den wereldoorlog 19141918 is vemietigd en dat uit zijn asch is herrezen." De nieuiwe toren wordt versierd door vier standbeelden. Twee hiervan stellen voor graaf Boudewijn van Vlaanderen en zijn vrouw, tij- dens wiens bestuur de eerste toren van Yperen in het jaar 1200 werd gebou'wd. De beide andere beelden zijn van koning Albert en ko- ningin Elisabeth, onder wier regeering de nieuwe toren tot stand is gekomen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier wend in de maand Maant op spaarbankboekjes ingelegd 33.158,17, en terugbetaald 38.015,53, der- halve minder ingelegd dan terugbetaald 4.857,36. Het aantal nieuw uitgegeven spaanbank- boekjes badroeg 25. Tot aankoop van Nationale Schulid ten be- hoeve van inleggers warden uitgevoend 1 order, tot een nominaal bedrag van 2000. LUXOR THEATER. „Ik ben geen Engel". De op heden meest besproken en meest be- schreven vrouiw ter wereld is Mae West. Wat een jaar geleden nog onmogelijk werd geacht, heeft deze zoo begaafde, sterke per- soanlijkheid tot stand gebraOht. Zij heeft een einde gemaakt aan de discussies, waartoe Greta Ganbo en Marlene Dietrich inspireer- den, zooals men weet een der geliefde onder- werpen, waarmede de Amerikaansche kranten haar publiek sinds jaar en dag bezig hielden. De tegenstelling GanboDietrich is op den achtergrond geraakt, men is van ingenomen tot enthousdast over beider prestaties per- sOonlijke voorkeuren bepalen hier den graad van geestidrift maar gevoelt, dat de actua- liteit van beider concurrentie tot het verleden bahoort. Wat blijkt uit het succes, dat Garbo met haar ,,Koningin Christina" behaalt en de spanning waanmede „Catharina de Groote" van Marlene Dietrich wordt verwacht. Mae West, de geruchtmakenide filmspeel- ster, is een schepping van de spnekende film. Waarom haar naam vaak in verband met dien van Marlene Dietrich en Greta Gartbo wordt genoemd, is duiidelijk. Mae West is een vir- tuoze van een volkomen eigen karakter. De regie glijdt langs haar heen, zij is ziohzelf. De edigen opmerkingen, waarmee zij reageert zijn veel beter dan de dialogen die men haar laat zeggen. Als de vrouw, die geen engel is, paart zij goadhartigheid aan harteloosheid, wat, in strijid met het overgeleverde begrip, bij vrou- wen heel goed samengaat. Zij is zelden van het doek en vervelen doet zij nooit, vooral niet als men haar wisecracks" verstaat. Ben voorbeeLd „Oh! You are good" zegt de verliefde Mary Grant. „Yes", antwoordt Mae West, ,,lbut when I'm bad, I'm better". Zoo zijn al haar antwoorden als de korte zweepslagen, waarmee zij haar leeuwen dres- seert. Mae West is de self-made woman van de film. De keurinigscommissie heeft gemeend haar eerste film ,,She done him wrong" niet te moeten toelaten, omdat de Nederlandsche moraliteit, door het vertoonen van deze film werd bedreigd geaoht. Indendaad zijn de situaties in ,,I am no Angel" heel weinig verschillend van die, welke zich in andere, in een dergelijk milieu af- spelentde films voondoen. Dat Mae West de zeer in het oog loopenide uiterlijke bekoorlijk- heden, waarover zij beschikt, op een nog niet getoonlde, vrijmoedige wijze voor de camera's brengt, is iets, dat zij aan haar reputatie venschul'digd is. En toch na alle kabaal over het uiterlijk van Mae West, blijkt, dat met Mae West de meest virtiuoze speelster- met-dialogen de studio's heeft betreden. Waarbij niet vergeten mag worden, dat men nimmer een fiimspeeister hoonde, die zoo navrant haar songs voordraagt. Alleen dit reeds maakt Mae West tot een geheel aparte verscbijning. ,,I am no Angel" is een film, die de Ame rikaansche pens tot een ongekend enthou- siasme bracht. Bill Bartons Wonder-iShow, die de ongewone wereld voorstelt, waardn dit werk gedeeitelijk speelt, verleent een typi- schen, localen achtergrond. „Bran,dend Geheim". „Brandend Geheim", de jongste film van Siodmak, naar een novelle van Stefan Zweig, is om bijzondere redenen een van de beste films van den laatsten tijd. Niet iedereen zal echter ten voile haar scthoooheid beseffen. Het is zeer goed mogelijk, dat zelfs frjnproe- vers op filmgebied haar maar matig zullen noemen omdat Siodmak ongeveer niets meer over heeft gehouden van zijn vroegere oor- spronkelrjkheiid. Maar daarentegen zullen er zijn, die, bij gebreke aan filmscholimg, anders de bioscoop mijden, er nu diep onder den in- druk komen, jiuist omdat Siodmak bet den ongeschoolde niet moeilijk maakt, doch met zelfverloochende liefde de novelle van Stefan Zweig tot haar recht heeift laten komen. Deze film is „literatuur". De buitenkant is een boeienjd verhaal van een jochie, dat zijn moe- der van een misstap afhouldt: de binnenkant is een psychologisch probleem van de hoog- ste orde; en wie dit probleem in zijn voile diepte doorgronden wil, zal al zijn kennis in de psychoanalyse bijeen moeten garen. Jaren geleden werd hier een psycho-ana- lystische tendenzfijm vertoonid. ,,Geheimnisse der Seele", met Werner Krauss. Hoeveel zui- vender is ,,Brennendes Geheimniss"Hoeveel menschelijker vooral, ook omdat er geen zie- kelijk ,,geval" in is behandeld maar een ,,ver- hloulding", de verhouding van kind tot mioeder in een teer levensstadium. HOE DE HEER W. TE ROTTERDAM MET ZIJN RHEUMATIEK TOBDE. Tot zijln vrouw ingreep. En reeds in twee weken zijn pijnen afnamen. Ongeveer 4 a 5 jaar geleden heb ik U eens geschreven over de schitterende werking, die Kruschen Salts op mij had. Nu heeft' mijn man ongeveer een jaar geleden last gekregen van rheumatiek; hij voelde den heelen dag pijn in zijn arm. Vooral in bed had hij er veel last van en kon soms niet slapen. Aan Kruschen geloofde hij niet, al kende hij door mij de beste resultaten. Hij heeft eens twee maanden verschillende medicijnen geslikt, geen resul- taat; toen gemagnetiseerd, niets geen resul- taat; toen behandeld met ultra-violette stra- len. Zou na een paar behandelingen beter zijn; het beeft drie weken geduurd; een heele ver- brande arm was het eenige resultaat. Toen dacht ik aan wat ik wel eens gelezen had: stiekum 's morgens wat Kruschen in zijn thee. Hij proefde gelukkig niets, en na veer- tien dagen voelde hij verlichting van pijn. Toen vertelde ik mijn geheimpje en nu neemt hij al twee maanden elken morgen, zooals ik nog altijd doe, een flink glas lauw water met een klein schepje Kruschen Salts. Resultaat: na twee maanden heelemaal zonder pijn. De pijn is langzaam maar zeker minder gewor- den en nu heelemaal weg. U begrrjpt zijn dee pen met Kruschen Salts. Wees ervan overtuigd dat wij altijd en overal Kruschen Salts als een wonder verheerlijken." Mevr. C. C. W. te R. Het lijkt onbegrijpelijk. Doch de overtuigen- de brief van deze dame ligt voor elke belang- stellende ter inzage. En de verklaring? Elke „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts is een wetenschapppelijke combifiatie van minerale zouten welke al Uw afvoer-organen aansporen nieren en maag en deze ge- regeld aan 't werk houden, zooals de natuur dat bedoeld heeft. Het gevolg van deze inwen- dige zuiverheid is, dat verfrischt en ver- nieuw bloed door Uw aderen stroomt. Giftig urlnezuur, dat Uw rheumatische pijnen veroor- zaakt, wordt langs natuurlijken weg verwij- derd en de pijnen houden op. En als U voort- gaat met „de kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts, zal Uw geheele wezen lichaam en geest van deze zuiverende ver- frusschende werking den weldadigen invloed ondervinden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten k f 0,90 en 1,60 per flacon Omzetbelasting inbegrepen). Stra- lende gezondheid voor 6en cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoo- wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Adv. In de onlangs daartoe door de Regelings- commissie ten huize van den beer L. J. Brand in het hotel „Het Bomte Hert" alhier gehou- den vergadering is besloten, de jaarlijksche algemeene vergadering van de Volgende pol ders en waterschappen dit jaar te houden op: Maandag 7 Mei, Oammissie Havenfort. Dinsdag 15 Mei, Ganisvliet. Donderdag 17 Mei, Havik en Hulstemieuw- land. Dinsdag 22 Mei, Absdale, Riet- en Wulfsdijk. Donderdag 24 Mei, Melo- Willem Hendriks en Klein Kieidrecht. Zatendag 26 Mei, Van Alstein. Woenadag 30 Mei, Koningin Emma. Donderdag 31 Mei, Willem IH. Vnijdag 1 Juni, St. Jansteen en Wilde- landen. Woensdag 6 Juni, Beoosten- en Bewesten- blij. Donderdag 7 Juni, Ser Paulus. Zaterdag 9 Juni, Clinge. Dinsdag 12 Juni, Groot- en Nieuw Kiel- drecht. Zaterdag 16 Juni, Groot- en Klein Ferdi- nandius. Woensdag 20 Juni, Catharina. Donderdag 21 Juni, Stoppeldijk. Dinsdag 26 Juni, Oude Graauw en Lan- gendam. Woensdag 27 Juni, Hengst- en Rummers- dijk. Donderdag 28 Juni, Lamswaarde c.a. Oude vrouw arm gebroken. De zestjarige oude groentenvrouw, onder den naam „Mance Meuleneer", vied zoo on- gelukkig van de stoep van haar woning alhier, dat ze een arm braik. Het geval schijnt tamelijk emstig, daar men ze denkt te vervoeren naar een kliniek te Gent. Onze wereld, in weerwil van de meerdere ontwikkeling en beschaving dan de vroegere, is op velerlei gebied veel proza'ischer gewor den, dan een paar eeuwen geleden. Op aller- lei gebied is dit gemakkelijk te constateeren, maar het best en het meest valt deze uit- spraak in het oog bij beschouwing van de hedendaagsche opschriften. De tendenz tot korte zakelijkheid spreekt uit opschriften als: J. Jansen, kruidenierswa- ren, of A. Brand, hoefsmid. Men zou dit kun- nen verklaren door te wijzen op het snellere tempo, waarin wij menschen van den tegen- woordigen tijd leven, en het gemis aan levens- poezie, dat dezen tijd kenmerkt. Een paar eeuwen geleden was dit heel anders. In steden en dorpen kon men toenmaals op schriften aantreffen, die getuige waren van gevoelssentimenten, die gaarne tot uiting ge bracht werden in bewoordingen, die zich moei lijk tot een enkei begrip lieten samendringen. Koddigheid, satire, spot, moraal en al wat dies meer zij, zijn thans volkomen uit bet opschrift verdwenen. Een enkele maal ontmoet men hier of daar in een afgelegen omgeving nog *wel iets van dien aard, maar de gevallen zijn zeldzaam. Zoo treffen we b.v. in de buurt van Sas van Gent op 't gehucht 't Staakje onder de ge- meente Assenede ressorteerende, opschriften aan als: Bij Xop den Sasschen Dijk, Tapt men bier voor arm en rijk. Vroeger waren opschriften algemeen. Ieder een, die een beroep, bedrijf of nering dreef, stond er op een voor zijn zaak geschikt op schrift boven zijn deur of op zijn ruit te laten aanbrengen. Zelfs op wagenkratten, luifels en deuren werden dikwijls vermakelijke satirieke of mo- raliseerende opschriften aangebraeht en liefst in versvorm. Van de ongeveer 75 verschillen de beroepen in Jan Luyken's „Het mensche- lijk Bedrijf" in beeld gebracht en van passen- de onder sch rift en voorzien, hebben we ge- tracht eenige vermakelijke opschriften op te sporen. Een schele waard buiten Breda, wiens her- berg ,,In de drie scheele Varkens" genaamd was, had het volgende opschrift daarop laten schilderen In de drie scheele Varkens, Wie duyvel sou 't versinnen! Die 't vierde wil sien Die komt er binnen. Een paardenvilder, tevens schoorsteen- en stilleveger (putjesschepper) had, om den vol- ke zijn kwhliteiten kenbaar te maken, het volgende opschrift gekozen Hier vilt men paarden en honden gewis, Meenig mensch word gevilt, terwijl hij nog leevend is. Hier woont Roel Jansze U.E. dienaar vailjant. Schoorsteenen en stilleveegen doen ik met mijn hant. Een grutter trachtte door een kwinkslag klanten te trekken. Boven zijn deur stond: Hier meet niemant regt Als de meit en de knegt. Boven een brandewijnwinkel stond: Komt hier in huys na u behagen Dat je niet en ziet, daar kun je na vragen. Want aanzien doet gedenken. Een halfjen of twee kap een man niet krenken. Een schoorsteenveger had het oirbaar ge acht zijn handwerk als volgt aan te kondigen: Ik Pieter Joosten ga uit Schoorsteen-vegen en Nagtwerken, En zuiver van schildwagten Bruggen en Kerken. Al is dit werk wat stinkend en vuil Zoo zoent nogtans mjjn wijf mij voor de smuil, Want tot het gelt is ze zoo ijverig en gereet, Dat ze van drollen nog keutels niet Weet. 'Het uithangbord van een schoenmaker te Leeuwarden luidde als volgt: Een laars bedekt een voet, een laars bedekt nog meerder, Een laars verwekt een vaars, een laars maakt nog geleerder, Een laars staat statelijk voor die is in den Staat, Een laars past passelijk voor die van passen gaat, Een laars dient dienstelijk voor die, die regen willen, Een laars voegt voegelijk voor die hun kuyt verspillen, Een laars hooft hooffelijk in hooffelijke stoet, Kom koper koopt een paar, u gunst mij voordeel doet. Hier is het uithangbord van een smid: Hier is de plaats daar men Paarden uit de vuist beslaat, Het doet een Os goet dat hij bjj een Koe op stal staat. Het luifelschrift bij een toebackverkooper in ■wiens kelder dezelfde neering gedaan werd, was als volgt. Hier verkoopt men Toeback zoo boven als onder, Dat is hart tegen hart zei de duivel en hij sch... tegen de donder. Een koopman in allerhande goederen liet als luifelschrift boven zijn deur schilderen: Al die wil kopen Komt hier vrij lopen, Maar die wil borgen Die wagte tot morgen, Want 't is vandaag een dag Dat ik niet borgen mag. „Voor een winkel daar men Oly en Kruiden verkogt" stond: In de Brandende Lamp. Mijn lampje brand uit den Oriente Hier verkoopt men Oly, Vygen en Krenten. Een Korenkoper had zijn huis aldus ge- doopt In 't Korenhuys van Egipten. Josefs broeders hadden hem geheel vergeten, Maar hier verkoopt men Koren en Graan vrij ruim gemeten. Boven een drankhuis stond: De keel, Kost veel. Een messenmaker had het volgende op schrift Hier maakt men messen regt en krom, Zyn ze niet goet zoo brengt ze weerom. Op een Besteeders^Bortje stood: Hier woont Jannetje de Biksteen, verkoopster van fyn en grof. Sy maakt ook zakken voor de lieden van veelerlei stof, Verkoopt oof Linnen eo Floers En besteed Meisjes en Minnemoers. Voor een WitWerkers-Huis in de Hertestraat te Amsterdam stond: Gij jonge Vrouwen Die nu gaat trouwen, Koopt hier een Tafel met een Kas Een K... stoel komt u ook te pas. En alles wat hier onder staat, Zul je vinden in de Hartelstraat. Op een Hoedenmakerswinkel was te lezen: De Hoed die wort gemaakt om op het hooft te dragen En heb je er een van doen, je kunt er hier naar vragen. En elders: Onder de Hoet Schuilt quaat en goed. Een schuitenvlotber had het volgende recla- me-opschrift boven zijn deur aangebraeht: Hier woont Jan Klaasz met vijf Kindren en sijn Wijf, Hij is driemaal in Oost-Injen geweest en nu voert hij het vlottersbedrijf. Voor een schoenmakersluifel stond ge- schilderd: Sinte Crispinus en Crispiaan, Den een was blootsvoets en d'n ander had geen schoenen aan, Sinte Crispinus zeid: Het loon versoet den arrebeid. Sou het loon den arbeid niet versoeten, Dan zou de Schoenmaker de poort uitmoeten. De volgende woordspeling stond op het huis van een draaier: Hier woont een koddigen Draayer, In de wereld geen fraayer. ■En niet) is er te vinden Want hij draayt met alle winden. Op een herbergluifel te Naarden kon men het volgende lezen: Elk suipe wat hem lust, Het Bier lief, ik het varst verscht) Wel aan dan 't glas gekust, Tot buik of p... per barst. Een andere herbergier had het doel van zijn nering in dit tweeregelige versje uitgedrukt. Aan duidelijkheid liet het niets te wenschen over: Komt hier in huis totdat het daar vol is Men scheert er de schapen nadat er wol is. Op een logement stond: De Reizende Man gaat over 't veld, Hier houdt men slapers en men eet er om geld. Een smid te Leeuwarden had dit opschrift: Houd Man, daar is de kan Wel Wijf, de kan is mijn gerrjf Maar wacht u voor de vonken Het ijzer is heet 't Moet eerst zijn gesmeet En dan eens gedronken. Te Amsterdam in: De Vergulde Wage weegschaal) stond op de ruit geschilderd: Krelis Meysse, alias de Aminiaan, Wil hij Wat deugen soo sal het wel gaan Neeltje Meysse moet er bij staan 't Is al soo nobel quant iMet een fiooltje fleschje) in sijn hant. Het opschrift van een toebaksverkooper luidde Toebak is kostlijk en niet dier duur) Zij is voedzaam, maar maakt niet vet Zij is voor Soldaat en Bootsgezellen Een tijdverdrijf en een plaisir Voor Heeren en Borgers een banket Veel schoonder als men kan vertellen. Een instrumentmaker stelde zich aldus voor: 1 Hier woont Geurt Geurtsz die maakt Violen en Bassen Als hij geen gelt heeft, nood hij geen gasten. |Een barbier te IJstelstein deed den volke als volgt kond van den aard van zijn beroep: Hier verkoopt men oude kleeren En men gaat er ook uit baarden scheeren. Te Middelburg stond boven 't huis van een kisten- en kastenmaker: Hier woont Jan Klaasz, die maakt kisten en kassen Sijn vrouw gaat uit schoonmaken en wassen. Hier het opschrift van een pruikenmaker Hier maakt men Paruiken om een ieder te gerieven Van levend menschen hair, niet van gehange dieven. Een tandentrekker was practisch en tevens blijk willende geven van zijn menschelijke ge- voelens, liet hij boven zijn huis schilderen: Hier trekt men tanden voor jongen en ouden Doch zij zijn gelukkig die ze mogen behouden. Een Waard die zijn herberg het Drukkers- Welvaren genoemd had, schreef daar boven de deur: Hier in het Drukkers-Welvaren en 't Vrouwen-verdriet Verkoopt men allerhande goet bier Vandaag om gelt en morgen om niet. Op een ander uithangbord stond: In den Koning van Poolen Die 't niet wist, zou ligt doolen. En elders nog dit: Jan de Rederijker die woont alhier Hij verkoopt een zoopje en goet klein bier. Een philosophise tabaksverkooper schreef het volgende veelzeggende opschrift boven zijn Winkel: Sijt gij met weelde of wee belaan Denkt dat dees beide als rook vergaan. Na de uitvinding van het brillenslijpen door Spinoza vond men hier en daar ook dit beroep Een volgeling van den beroemden geleerde schreef boven zijn winkel: Hier slrjpt men brillen en glasen die ligten Voor oude en jonge en vreemde gesigten. Boven een wijnhuis stond: Terwijl de Wijn hier 't hert verheugt ■Voltooit de Nagtegal de vreugt Dies is onder de schaduw van mijn Linden Vermaak en lekkernij te vinden. In Friesland sto»d boven 't huis van een tabaksverkooper, die tevens brandewijn ver- kocht: Wel Kameraat Wat raat? 't Is hier geen deeg Mijn pijpjen is uit, mijn doosje is leeg. Gaan we na de Vriesche Spruit Daar is goede brandewijn en Varinas kruit Maar eerst proeven en dan kopen wij. In een volgend artikel komen eenige op schriften op boerenhuizen, grafschriften, scho- len en andere instellingen aan de beurt. ■Lezers, die zich uit hun jeugd opschriften herinneren, zouden we vriendelijk willen ver- zoeken deze door bemiddeling van de Redac- tie der Tern. Crt. te onzer beschikking te Wil len stellen, terwijl aan hen, die in dit soort van mededeeiingen belang stellen, verzocht wordt hun gevoelen daarover langs denzelfden weg te openbaren. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN HET RUNDVEE IN ZEELAND. Dinsdagmdiddag heeft te Goes onder voor- zitterschap van den heer W. Kakelbeeke de vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland vergaderd. In zijn inleidend woord wees de voorzitter op de moeilijkheden voor den veehouder en op de noodzakelijkheid der steunmaatregelen. Spr. hoopte dat deze aan de verwachtingen zullen Ibeantwoorden. Verder deelde de voorzitter mede, dat het provinciaal bestuur van het provinciaal sub- sidie in mindering wil brengen bet batig saldo aver 1933. Daartegen komt spr. op, omdat dit hier een bedrag betreft waarvoor de ver eeniging tegenover de stierenliouders garant is. Hij hoopt dat hier een oplossing voor ge- voniden zal worden. Door het mond en klauiwzeer was de melk- opbrengst in 1933 belangrijk minder dan andere jaren. De melkprijzen waren ver schillend. Op Walcheren waren ze stabdel, dank zij het consumptiemelkbesluit. In andere streken, waar dit besluit niet gold, waren de prijizen soms zeer laag. De veeprijzen waren eerst laag maar werden later wat beter, dank zij de avememing van vee door de crisis- rundveecentrale. De vereeniging telt 348 leden. Van haar gaat uit het laboratorium te Middelburg. Verschillende melkeroursussen zijn gehouden. De rekening aver 1932 sloot met een batig saldo van 3458 en die aver 1933 met een goed slot van f 3526. Hierna hield de heer C. Zwagerman, rijks- veeteeltconsulent voor Zeeland, een rede over de crisismaatregelen in verband met den zui- vel en de veeteelt. Spr. wees er op, dat de crisis in den land- bouw zich het eerst heeft geoperubaard in den akkerbouw, maar al spoedig is overgeslagen naar de veeteelt. pe export sohrompelde in- een en de prijzen zakten tot een peil, dat ver lag beneden de noadizakelijke productiekosten. Het heeft moeite gekost de regeering en het publiek te overtuigen van de noodzaak van steun voor landbouw en veeteelt, maar thans ziet men toch vrij algemeen in het groote ge- vaar van verarming van het platteland, die stellg zou komen als mem den boel liet uitzie- ken. Ook mag er wel de aandacht op ge- vestigd worden, dat ondanks alle heffingea het publiek niet meer betaalt dan de voor- oorlogsohe prijzen. We moeten onzen export zien te behouden, ook al kost ons dat tijidelijk offers. En verder moeten we streven naar teeltbeperking. Dank past ons jegens de regeering voor den steun. Van de boeren mag worden ver- langd dat ze krachtg medewerken aan een goede uitvoering. Spr. zette daar uiteen de werking van de cnisiszuivelwet: de heffingen op boter, kaas, vetten enz., het menggebod voor margarine, de prijsverhouding tusschen boter en marga rine, de verdeeling van het crisiszuivelfonds, eniz. In veeteeltkringen gevoelt men het be- zwaar dat de margarine-industrie veilig is gesteld. Daarorn wil men In de kringen der landbauworganisaties een stuldiecommissie over dit onldenwerp. Weliicbt kan men voor de margarine-industrie verplicht stellen de verwerking van inlanidsche vetten en olien. Ook zou men de prijsverhouding tusschen boter en margarine kunnen wijzigen. In Zeeland is het vooral zaak den prrjs van de consumptiemelik ap peil te houden. Dit kan hier en daar vogens de regaling van de crisiazuiveloentrale en in andere plaatsen vogens de halfvrijiwillige regeling. Spr. laak- te het dat sommige boerenfboterproducenten de regeling overtreden en geen zegels plak- ken. Ten slotte behandelde spr. de beperking van den veestapel en de verplichte teeltrege- ling. De eerste is populair, de tweede niet. Deze grijpt ook sterk in. Misschien had ook wel een andere methode gevolgd kunnen worden. Toch moet aan de uitvoering krach tg worden meegeholpen, want het gaat om het belang der veehouders. Over de beperking van de rundveehouderij is binnenskamers wel een jaar lang gestreden en nog is feitelijk de strijd niet beSlist. De margarineproductie is wel beperkt en gerant- saeneerd, maar nog niet voidoende. Voor Zeeland geldt nog dat de veestapel lang niet in die mate is toegeniomen als ge- middeld over het geheele land. Bedraagt de toeneminig over geheel Nederland 42 in Zeeland is die sedert 1910 egenlijk van geen beteekenis, althans niet de fokkerij. Het is nu de bedoeling straks den veestapel te brengen op 114 millioen (tbanis 1% mil- liioen). Het aanhouden van kalveren gaat men nu regelen. Misschien komt er zelfs later nog wel een regeling dat men maar z66- en zooveel koeien mag houden. De rege ling is nu zoo dat men ongeveer op drie koeien een kalf mag houden. Voor Zeeland is dit, gezien de speciale bedrijfstoestanden, op- gevoerd tot 60 Het aantal toegeiwezen kalveren is zoo billijk mogelijk over de bedrij- ven verdeeid in de 109 gemeenten. Men mag straks geen handel drijven in toe- wijzingspapieren maar wel in kalveren met papderen. Over eenigen tijid moet men bij de oontrole steeds de papieren kunnen toonen. Nu zijn er voor Zeeland voor dit jaar spe ciale bezrwaren voor de vaarskalveren die ge- boren zijn voordat over deze regeling iets be- kead was. /Getracht zal worden hieraan tege- moet te komen. Men stelt het in andere pro- vincies wel voor of Zeeland dezen steun eigen- lijk niet zoo noodig beeft, omdat de akker bouw al gesteund wordt, maar dit is toch in strijd met de feiten. Daarorn moeten de Zeeiuiwsche vertrouwensmannen op de bres staan voor de Zeeuwsche belangen. Bij de bespreking bleek wel dat men niet bijzonder was ingenomen metde teeltbeper king. De heer Zwagerman gaf tioe dat dit jaar bij de toewijizing van de kalveren fouten kun nen zijn gemaakt, maar een volgend jaar kan men hiermede rekening houden. Nogmaals drong spr. echter aan op de loyale medewer- king bij de uitvoering. LUGUBERE ONTDEKKING IN DE REEUWI.HKSCHE PLASSEN. Omtrent dit drama treffen wij nog de vol gende bijzonderheden in „Het Volk" aan: Op 11 November van bet vorige jaar was .W tezamen met een vrienld van Haarlem naar Den Haag gereisd om daar het week-end in het ouderlijk huis door te brengen. Hij beeft aan bet Hollandsche Spoorstation aldaar ge- woon afscheid van den vriend genomen en is zijn weegs gegaan. Hij is evenwel nooit meer tlhuis gekomen. Een dag later is hij nog ge- signaleerd in de omgeviing vein den Rijkswijk- schen weg, iwaarheen hij een eind weegs met een kennis, die deze richting uit moest, is op- geredem. Hij had toen een vreemde fiets bij zich. Wat zijn verdiwijning nog raadselachtiger maakte was het feit, dat hij blijkbaar in het geheel geen plannen heeft gekoestend, om er van door te gaan. In zijn kosthuis werden n.l. zoowel zijn jas, zijn bewijs van de jeugd- herbergen als geld gevonden, wat hij toch in elk geval meegenomen zou hebben, wanneer hij om de een of andere reden de wij\de werela in wilde gaan. Het eerste onderzoek, meldt het blad ver der, heeft reeds uibgeiwezen, dat de jongen als kind wel eens te Reeuwijk is geweest. doch later nooit meer, terwijl hij geen kennis- sen of familie in de buurt van de Reeuwijk- sche Plassen had. Het is niet aan te nemen, dat hij den weg heeft gekend, of de wegen die tusschen de elf plassen zrjn gelegen. In de omstandigheden waaronder men het lijk heeft aangetroffen, zijn bovendien ver schillende verdachte dingen. Zoo rijst de vraag waar hij het ijzer vandaan gehaald heeft, waarmee zijn lichaam verzwaard was. Het was n.l. niet alleen met banden zooals men die voor bagagedragers van fietsen ge bruikt aan zijn lichaam vastgesnoerd, ten overmaat waren die banden ook nog op de jas vastgenaaid. De plaats waar het lijk gevonden is, is bij den Laixdijk. Dit is een veiharde weg, die weliswaar voor auto's verboden is, maar waar een auto toch kan rrjiden. Dat daar dus eenige menschen een lichaam in het water gegooid kunnen hebben, is een mogelijkheid die niet verworpen boeft te worden op grond van de plaatseljjke omstandigheden. Deze weg is in November zeer verlaten. Uit Haarlem meldt men nog: De aamwezigheid van de ijzeren staven op het lijk geibonden kan wijzen op het verband van den wenkkring van W. De directeur der M.T.S. te Haarlem, wien wij vroegen of het ijzer van de school afkomstig was, meende dat dit niet het geval kon zijn, omdat het slachtoffer niet in de werkplaabs werkte. Wanneer uit het onderzoek blijkt, dat bet ijzer wel uit Haarlem afkomstig is, dan is de diefstal gesohied door een of meer ande- ren, die in het complot betrokken waren. Het zou trauiwens geheel onmogelijk geweest zijn voor W. om met het ijzer ongemerkt de school te verlaten en het mee te nemen naar Den Haag, en nog onmogelrjker om, indien hij zelf- moord had willen plegen, het ijzer in Den Haag ongezien naar de Reeuwijksche Plassen te brengen. Het gewicht was zeer groot. Voor zelfmoord bestond trouwens geen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2