Buitenland Sport Gemengde Berichten TERNEUZEN, 11 APRIL 1934 AXEL. WALSOORDEN. IJZENDIJKE. RECHTSZAKEN. VOETBAL. VERDRONKEN. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. hoog te houden de nationals eenheid. Die nationale eenheid is ons niet een propagan- demiddel, maar een heilig pand. Wij hantee- ren haar niet als wapen tegen anderen, maar als bindmiddel met anderen. tndien partijen, die tot nu toe de nationale gedachte verzaak- ten, haar oprecht willen aanvaarden, zullen wij die partijen Welkom heeten en haar een niet te slecht ,,volgnummer" geven. Indien b.v. de S.D.A.P. haar aandeel mocht krijgen in het reveil van dezen tijd en zich ontwdkkelen in den geest van haar Engelsche geestverwanten, indien zij zich mocht verheffen tot een con- structieve, loyale, zich van haar verantwoor- delijkheid bewuste partij, die, ook bij het na- jagen van eigen idealen, zich op nationaal standpunt stelt, dan zulen wij ons daarover onvoorwaardelijk verheugen. Wij noemen ons christelijk-historisch. Wij zouden ons even goed kunnen noemen, zooals door sommigen onder ons thans in overweging wordt gegeven, christelijk-natdonaal, omdat wij meenen, dat onze christelijke beginselen niet alleen aansluiten aan de historie, maar ook bieden wat de geheele natie behoeft. Onder de Verschijnselen van staatkundige vernieuwing noemde spr. verder de herlevende behoefte aan een krachtig gezag. De zegen wordt weer gevoeld, geregeerd te worden door een overheid, die haar gezag ontleent niet aan een opdracht van het volk, maar aan den wil van God, en die hierin het recht en den plicht vindt, gehoorzaamheid te eischen van de burgers. De ware eerbied voor het gezag is niet af- hankelijk van de vraag, of wij het met het politieke beleid van de gezagsdragers 66ns zrjn. Het gezag berust op Goddelijke ordening en gaat ook niet ^>m buiten zijn door God geleide historische wording. De vraag is opgeworpen, of de regeneratie van ons staatkundig leven, de noodzakelijikheid van Grondwetsherziening meebrengt. De Regeering heeft gemeend, die vraag voors- hands ontkennend te moeten beantWoorden. En spr. meent, dat er veel te zeggen is voor haar standpunt, dat het meer een onjuiste toepassing van de grondwettelijke beginselen is, dan die beginselen zelve, welke ons in een verkeerd spoor hebben geleid. Naast de reeds besproken verschijnselen van staatkundige vernieuwing wees jhr. de Geer met een enkel woord op den oplevenden ge- meenschapszin, ook op maatschappelijk ter- rein. Deze oplevende gemeenschapszin heeft bij velen het verlangen gewekt, de sociale samen- werking ook publiekrechterlijk vast te leggen en te regelen, door het scheppen van nieuwe „corporatieve" organen, waarin werknemers vertegenWoordigd zullen zrjn en die dan een verordenende bevoegdheid zullen krijgen om j in onderling overleg de arbeidsvoorwaarden i voor het heele bedrrjf te regelen. lets in die richting is reeds tot stand gekomen in de zoo- genaamde „Bedrijfsradenwet". Verdere stap- pen in dien geest zullen, indien een doeltref- fende vorm kan gevonden worden, ongetwij- feld aanbeveling verdienen. De sociale vrede, die, zooals ons program het zegt, edsch is van een christelijke maatschappij, zal daardoor worden bevorderd. lOmtrent den loop der verkiezingen zeide spr. tenslotte, dat het beter is, nu te zien op wat v66r ligt dan na te pleiten over het jong- ste verleden. Wat aan een partij bevrediging en arbeids- vreugde geeft, is minder haar aantal zetels dan de zuiverheid van wat zij belijdt. Want daarmee kan zij invloed ten goede oefenen ook buiten haar kring. Daarom behooren wij er veel minder naar te vragen, of wij ons quantitatief, dan of wij ons qualitatief op peil houden. Aan de zuiverheid van ons beginsel heeft de natie meer dan aan het aantal onzer zetels. Dit neemt natuurlijk niet Weg, dat wij ook de goede verzorging van onze organisatie nie* mogen verwaarloozen. Met name dient geholpen en voorgelicht te worden de jeugd. Voor dit ideaal te werken en te strijden, kan kleur geven aan haar leven, en aan dat van ons alien. MAATREGELEN OP KORTEN TERMIJN INZAKE INVOERRECHTEN Emstige bezwaren van de vaste commissie der Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft zich thans in eer- ste instantie uitgesproken over het wetsont- werp, strekkende tot installing, afschaffing, verhooging of verlaging van invoerrechten op korten termijn. De vaste commissie voor overleg met de Regeering omtrent vraagstukken en maat- regelen, betrekking hebbende op aangelegen- heden van handelspolitieken aard, in wier han- den dit wetsontwerp is gesteld, acht dit wets- ontwerp er een van zeer verre strekking. Bij de aanvaarding daarvan verkrijgt de Regee ring naast de vele bevoegdheden, welke haar in den laatsten tijd zijn verleenid, ook op tariefgebied buitengewoon groote madht. Tegen het verleenen van bevoegdheid om bij de Staten-Generaal aanhangige voorstellen betreffende tariefsherziening reeds in werking te doen treden alsof zij al tot wet waren ver- heven, welke bevoegdheid moet dienen om een dergelijke benadeeling van de Staatskas te voorkomen, heeft de commissie, hoewel zij de daartegen bestaande bedenkingen geenszins onderschat, geen overwegende bezwaren. Tegen art. 2 bestaan bij sommige leden zeer •emstige bezwaren. Aanvaarding van art. 2 zal aan de Regee ring de bevoegdheid geven, ook om andere dan fiscale redenen invoerrechten in te stel- len, af te schaffen, te verhoogen of te ver- lagen zonder dat voorstellen daartoe bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakt zijn. Dit artikel, aldus de hier aan het woord zijnde leden, geeft feitelijk aan de Regeering een bianco volmacht. Nog belangrijker achtten deze leden de be zwaren tegen het hanteeren van het tarief van invoerrechten ter beredking van handels- politieke voordeelen op zich zelf. De Regee ring wenscht deze machtiging voor tweeerlei gebruik, n.l. om de tarieven te kunnen bezi- gen als onderhandelingsobject en als middel om een Nederlandsche tak van bedrijf in het leven te houden, wanneer deze door onver- wachte buitenlandsche maatregelen anders te gronde zou gaan. Wat het eerste betreft, be- toogden deze leden, dat ,,vechttarieven een uiterst gevaarlijk middel zijn in den econo- mischen strijd. Zulke tarieven veroorzaken een voortdurende onrust en zij hebben door- gaans een tweesnijdige werking. Het voorgestelde art. 2 van het wetsontwerp brengt ons geheel in de sfeer der actieve han- delspolitieknaar het oordeel dezer leden staat te vreezen, dat de gevolgen daarvan voor een klein land als het onze allerminst gunstig zul len zijn. Wat betreft het steunen van bedrijfstakken welke door onverwachte buitenlandsche maat regelen ten gronde dreigen te gaan, door mid- del van het heffen van verhoogde invoerrech ten, werd opgemerkt, dat aan dergelijke hef- fingen bij wijze van steunmaatregelen veel grootere bezwaren verbonden zijn dan aan con- tingenteeringen. De laatste zijn, zoo meen- den de hier aan het woord zijnde leden. tame- lijk soepel en verdedigbaar als maatregel tegen de loyale dumping. Van invoerrechten als steunmaatregel geldt dit niet; deze ver- ergeren bovendien de inistabiliteit in het eco- nomisch leven in bedenkelijke mate. Overi- gens zagen daze niet in, dat contingenteering voor het beoogde doel niet voldoende resul- taat zou kunnen opleveren. In de derde plaats werd gewezen op de be zwaren, welke voor nijverheid en handel ver bonden zijn aan plotselinge veranderingen in het tarief van invoerrechten. Andere leden deelden de aangevoerde be zwaren niet. UIT DE S. D. A. P. In de Zaterdag gehouden vergadering van het partijbestuur der S.D.A.P. was blijkens bericht in Het Volk, een verzoek ingekomen van M. Polak, voorzitter van de Liga, om de uitgesproken onvereenigbaarheid van het lid- maatschap van Partij en Liga op te schorten tot na een spoedig te houden congres van de Liga. Het partijbestuur wees dit verzoek van j de hand. Na de behandeling van de „Liga- zaak" door het partijcongres neemt het partij- bestuur aan, dat de leden van de partij hun lidmaatschap van de Liga hebben opgezegd. Zij, die dit niet deden, moeten taegrijpen, dat hierdoor automatdsch hun lidmaatschap van de partij is geeindigd. Van den heer Zwertbroek was een brief in gekomen, waarin hij het partijbestuur vraagt zijn interventie te verleenen, ten einde te be- reiken, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de tegen hem geuite beschuldigingen. Voorts was er van het V.A.R.A.-hoofdbestuur een brief, waarin het mededeelt, dat gebleken is, dat volkomen bona-fide partijgenooten het voor de partij van belang achten, dat een gron- dig onderzoek wordt ingesteld naar de rede nen tot Zwertbroek's ontslag als bestuurder en tot zijn royement als lid van de V.A.R.A. Het hoofdbestuur, hoewel zijn standpunt, dat aan den rechtsgang in het geval-Zwertbroek niets heeft ontbroken, handhavende, acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het aanzien van de beweging geschaad zou kunnen worden door de wijze, waarop tegenstanders commen- taar leveren op den toegepasten rechtsgang. Daarom wil het niets nalaten om te voorko men, dat de partij, in welk opzicht ook, kan worden geschaad. Het is grond hiervan, aldus de brief, dat het hoofdbestuur, blijk willende geven van zijn ver- bondenheid met de S.D.A.P., het partijbestuur verzoekt, een commissie te willen instellen, die tot taak zal krijgen, alles te onderzoeken, wat tot het ontslag van Zwertbroek als secre- taris van de V.A.R.A. en zijn royement als lid heeft geleid en over het al of met gemotiveerde hiervan een uitspraak te willen doen. Het partijbestuur besloot aan het verzoek van het hoofdbestuur van de V.A.R.A. te vol- doen. In de commissie werden benoemd de heeren K. Vorrink, S. R. de Miranda en L. A. Ankum. GRATIS RIJWIELPLAATJES VOOR SCHOOLKINDEREN Het Hoofdbestuur van ,,Volksonderwijs", in Jt bijzonder den laatsten tijd ervarende, hoe voor vele in groote financieele moeilijkheden verkeerenide ouders, die door de groote af- standen, waarop hun woningen van de door hun kinderen te bezoeken school gelegen zijn, genoopt zijn voor dezen een rijwiel aan te schaffen, ook opdat er op deze Wijze gelegen- heid wordt verkregen toch ook gezamenlijk den middagmaaltrjd te gebruiken, heeft tot den Minister van Financien het verzoek ge- richt te willen bevorderen dat aan leerlingen, zoowel van openbare als bijzondere scholen, die per fiets ter school gaan en wier woning op minstens drie kilometers van de school ver- wijderd is en voorzoover de ouders (ver- zorgers) niet in de Rijksinkomstenbelasting aangeslagen zijn gratis rijwielplaatjes wor den verstrekt, deze 'plaatjes dan uitsluitend geldig buiten de vacantietijden en gedurende elken schooldag binnen het tijdsverloop van een uur voor en na den schooltijd, op de wegen, die gerekend kimnen worden gelegen te zijn tusschen de woning der betrokken leerlin«en en de door hen bezochte school. HERZEENING VAN D(EN WERKLOOZEN- j STEUN Naar wij vememen, heeft de Minister van Sociale Zaken de colleges van B. en W. van de vier groote gemeenten uitgenoodigd tot een conferentie met de betrokken wethoyder over het vraagstuk van herziening van de steunregeling, in verband met den finantieelen toestand van Rijk en gemeenten. Deze bespreking zal plaats hebben op Vrij- dag a.s. (N. R. Ort. HET P. T. T.-BEDRUF. Het staatsbedrijf van de P. T. T. heeft in de eerste twee maanden van dit jaar ruim 5% ton meer ontvangen dan de begrooting en 4.V2 ton meer dan in deze maanden van het vorige jaar. BELEEDIGING VAN MINISTER VERSCHUUR. Tijdens een te Dwingelo door de N. S. B. belegde vergadering heeft de heer Gotz uit Assen zich blijkbaar op z6o ongunstige wijze over Minister Verschuur uitgelaten, dat de politie aanleiding vond hem na afloop der ver gadering te verbaliseeren wegens beleediging van den Minister. GANDHI KOERST BIJ. Nadat Gandhi eerst zijn instemming had betuigd met het besluit van de nieuwe leiders der Congres-beweging om de Swaraj-partij te doen herleven en aan de komende verkiezin gen deel te nemen, is hij thans nog een stap verder gegaan door zijn volgelingen te advi- seeren de burgerlijke ongehoorzaamheid op te geven en weer voor swaraj", d.i. zelfbestuur te ageeren. Men gelooft, dat de verkiezingen voor de wetgevende vergadering in November zullen worden gehouden. Hoe precies de nieu we politiek der partij zal zijn, is nog niet be- bekend, maar Birla, een vooraanstaand han- delsmagnaat, die lid is der Congrespartij en aan de ronde tafel-conferentie heeft deelgeno- men, gaf Teeds als zijn meening te kennen, dat de partij zich vooral tegen de Britsche voor- stellep moet kanten en met name tegen de wijze van zetelverdeeling, die door Groot- Brittannie is voorgesteld. BLOEDIGE BOTSINGEN TUSSCHEN FASCISTEN EN COMMUNISTEN. De Brusselsche correspondent der N. R. Ort. meldt Zondagmiddag, bij de inWijding van het lo- kaal van de fascistische Legion Nationale in de Koopmanstraat, hebben zich emstige relletjes voorgedaan tusschen leden van de Legion Nationale en jonge communisten, waar- bij verscheidene personen zware verwondingen hebben opgeloopen. Een fascist in uniform werd door een troep communisten aangeval- len. Hij maakte gebruik van een dolk en trof een der communisten in den buik. De commu nist is later in het ziekenhuis overleden. De politie dreef de aanvallers met den gummi- stok op de vlucht. Later op den middag, toen de fascistische bijeenkomst ten einde liep, werd op verschei dene plaatsen weer gevochten. Voor negen ge- wonde communisten moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. De politie, die de handen meer dan vol had slaagde er tenslotte in, de felste communistische belhamels te arrestee- ren. Zestien communisten, o.w. de zoon van het communistische Kamerlid Jacquemotte, hebben den nacht in de stadsgevangenis door- gebracht. Ook te Eekeren bij Antwerpen is het tot een botsing gekomen tusschen uiterstlinksche elementen en leden van het Verbond van Diet- sche nationaal-solidaristen. Een groote groep socialisten en communisten drong met geweld het lokaal van de Dietsche nationaal-solidaris ten binnen en sloeg daar alles stuk. Verschei dene revolverschoten werden over en weer ge- lost. Een der aanvallers, een gewezen politie- agent van Antwerpen, werd de linkerlong door- schoten; zijn toestand was hopeloos. Het par- ket begaf zich naar Eekeren en heeft daar verscheidene aanhoudingen bevolen. SCHOT? Komt er nu werkelijk schot in de behande ling van het ontwapeningsvraagstuk, vraagt de N. R. Crt. De reis van Eden naar de Europeesche hoofdsteden lijkt achteraf toch wel zijn nut gehad te hebben. Zij heeft een verheldering van inizichten gebracht, die het mogelijk schijnt te maken de schijnbaar zoo wijd uiteenloopende inzichten nader tot elkaar te brengen, ja laat ons hopen, in een formule of samenstel van formules neer te leggen. Zulks althans schijnt men te mogen opmaken uit de mededeeling, dat het wordt terecht nog zeer voorzichtig gezegd de mogelijk heid geopend is, dat de algemeene commissie der conferentie op 23 Mei bijeen geroepen zal worden. Er is thans een drukke gedachten- wisseling tusschen de naastbetrokkenen gaan- de. Henderson, de voorzitter van de ontwa- peningsconferentie, heeft eerst te Londen en daama te Parijs met diverse staatslieden ge- confereerd. Suvich, de Italiaansche staats- secretarls van buitenlandsche zaken, komt eerstdaags te Londen om over de zaak te spre- ken en Barthou, de Fransche mmister van buitenlandsche zaken, zal ze op zijn reis naar Warchau en Praag in deze hoofdsteden te berde brengen. Het belangrijkste van al is echter de uitwisseling van gedachten tusschen Downingstreet en de Qual d'Orsay. Wij mo gen nu wel aannemen, dat de berichten juist zijn, volgens welke de Fransche nota van ant- woord de gelegenheid opent tot het voeren van onderhandelingen die er althans met van den beginne af hopeloos uitzien. Eden had te Parijs verschillende vragen gesteld, waarvan de tekst niet is gepubliceerd, maar waarvan men wel weet, dat zij in hoofdzaak neerkwa- men op de vraag, of Frankrijk bereid zou zijn een ontwapeningsconventie te sluiten, mdien zekere waarborgen van uitvoering konden wor den verkregen, en wat in dat geval deze waar borgen zouden moeten zijn. De Fransche nota schijnt deze vragen met enkele wedervragen beantwoord te hebben, doch heeft daarbij, tevens duidelijk uiteengezet, welke beginselen een een nieuwe conventie ten grondslag moe ten liggen, wil deze voor Parijs aannemenlijk zijn. Als wij de Temps mogen gelooven, heeft men te Londen gevraagd om nadere inlichtin- gen omtrent het precieze doel, de grondbegin- selen van de voorgenomen conventie en den aard van de Waarborgen van uitvoering die men zich daarbij voorstelt. Zelf bestudeert de Fransche fegeering nog de voorwaarden die zij onmi^baar acht. Het resultaat van deze studie zal zij, vermoedelijk de volgende week, in een tweede nota aan de Engelsche regee ring meed eel en. Sinds het Engelsche ontwerp-conventie, dat nog steeds de grondslag uitmaakt van de be- raadslagingen te Genfeve, is ingediend, zijn er allerlei nieuwe denkbeelden geopperd. De Temps maakt het al dadelijk duidelijk, dat Frankrijk niet zal kunr.en treden in een op- lossing, waarbij de herbewapening van Duitschland gepaard gaat met een verminde- ring van bewapening van andere landen, zoo als van Engelsche zijde wel eens is geopperd. Voorts is van Italiaansche zijde het denkbeeld geopperd, dat Duitschland wel onder zeker toezicht tot een gedeeltelijke herivapening zou mogen overgaan, maar dat de andere landen daartegenover hun wapening zouden handha- ven. Dit brengt volgens de Temps een heel nieuw punt in het debat. Tegenover een her- wapend Duitschland zou Frankrijk andere waarborgen van veiligheid behoeven, dan tegenover een Duitschland dat gebonden blijft aan de militaire bepalingen van het verdrag van Versailles. Intusschen dwingt de feitelijke herwapening van het Rijk, welke de omstan- digheden, waaronder tot dusver de besprekin- gen te Geneve gevoerd werden, geheel veran- derd heeft, in ieder geval dezen kant van de zaak in het oog te houden. Officieel houdt men zich te Londen nog aan het oude beginsel van vermindering van wape ning volgens den oorspronkelijken opzet van de conferentie, zoodat men zich alleen met kennis van zaken kan uitspreken over de voor waarden en de waarborgen voor een geleide- lijke vermindering van de strijdkrachten in de niet ontwapende landen. Mocht blijken dat men er zoo niet zou komen, dan pas komt het denkbeeld aan de orde van een stilstand van bewapening teneinde een nieuwen wedstrijd daarin te voorkomen. Te dien aanzien heeft de algemeene commissie van de conferentie te beslissen en het bureau, dat vandaag verga- dert, zal nu moeten uitmaken of de tijd reeds is aangebroken om haar bijeen be laten komen. Erg veel verder is men sinds de algemeene verdaging van de commissie in October 33 nog niet gekomen. Het is echter goed dat men haar niet den verstikkingsdood laat ster- ven. Udt wat wij hier hebben aangehaald van de meening van de Temps blijkt, dat Frankrijk in dezen op zijn stuk blijft staan. De toena- dering moet dus vooral van Engelsche zijde komen. Inderdaad, we hebben er al meer op gewezen, heeft zich in het Engelsche stand punt den laatsten tijd een merkwaardige ver- andering voltrokken en is men door het over- winnen van zijn afkeer voor sancties het Fran sche standpunt eenigermate genaderd. Frank rijk kan nu op zijn beurt de toenadering vol- maken door zijn eischen zoo te stellen, dat zij in Engelsche oogen redelijk zullen lijken. Of zulks reeds uit dit eerste Fransche antiwoord blijkt, is nog de vraag. Wel schijnt men te Londen een gunstigen indruk van dit ant- woord ontvangen te hebben. Maar dit zegt voor den uitslag der besprekingen nog niets, daar deze feitelijk nog moeten beginnen. In zooverre is men echter opgeschoten, dat waar vroeger twee beginselen tegenover elkander stonden die niet met elkaar te rijmen waren, men nu gaat onderhandelen op den grondslag van een wederzijds aanvaard beginsel, wat aan beide zijden het doen van concessies moet ver- gemakkelijken. Zoo men thans in emst over- weegt, de algemeene commissie nog in de tweede helft van de volgende maand bijeen te roepen, dan blijkt daaruit, dat men hoop heeft voordien, dat is dus in den voor deze zaken ongewoon korten tijd van zes weken. langs diplomatieken Weg zoo ver gevorderd te zijn, dat men althans weet, welke richting men in zal moeten slaan. De laatste maanden stond men op een tweesprong zonder te weten, wel- ken weg te kiezen. Dat althans zal nu, naar be hppen is, 23 Mei zijn uitgemaakt. Het is vrijwel zeker, dat men daarbij Duitschlands herwapening in wezen zal erkennen. Volgens de Engelsche bladen getuigt het Fransche ant- woord dat men te Parijs van het onvermijde- lijke dienaangaande Wel overtuigd is. Dit wil dus zeggen, dat men te Geneve straks een nieuwen weg zal inslaan. Veel meer dan de richting van dien nieuwen weg west men nog niet. Men heeft zoomin een begrip van de obstakels die men tegen zal komen, als van het punt waar men uit zal komen. Daar men echter van den anderen weg vrijwel zeker is dat hij doodloopt, doet men toch goed de nieu we richting in te slaan. Het zal moeite kosten Weer op gang te komen. Maar is men eenmaal op gang dan wordt de prikkel om de hindernis- sen te nemen, ook des te grooter. Reden voor veel optimisme is er nog niet, doch men dient te erkennen, dat alles beter is dan in een slop gevangen te blijven zitten. DUIZENDEN OOSTENRIJKSCHE GEZINNEN KRIJGEN STEUN. Zooals bekend zijn van socialistische zijde nog geen definitieve cijfers over de verliezen bij de ongeregeldheden van Februari gepubli ceerd. iBen officieel staatje, aan de hand van steunmaatregelen, geeft hieromtrent inlichtin- gen. Alleen in Weenen moeten 1280 gezinnen, die door dood, Verwonding of arrestatie van hun kostwinner zijn beroofd, door levensmid- delenpakkebten of betaling van Woninghuur en huisbrand, bijna geheel worden gesteund. In de wijken, waar de strijd in hoofdzaak woedde, zijn volksnoodkeukens opgericht, voor de na- bestaanden der slachtoffers. Behalve de 1280 genoemde gezinnen worden te Simmering nog 1100 personen, te Ottakring nog 900 personen en in de wijk Goethehof, waar de strijd het hevigst was, 900 personen bijna volledig on- dersteund. Voorts moesten te Graz, Linz, Steyr, Woergl, St. Peelten, Wiener Neustadt, Gross- Jedlersdorf, Las a. d. Thayer, Rohrbach, Hein- fedd en talrijke andere plaatsen steunbureaux worden ingericht. PAUS ONTVANGT BUITENLANDSCHE j PERS. Maandag heeft de Paus de leden van de buitenlandsche persvereeniging te Rome in particuliere audientie ontvangen. Dit is de eerste maal, dat een Paus de vertegenwoor- digers van buitenlandsche bladen een audien tie heeft toegestaan. De Paus hield een toe- spraak, waarin hij o.m. dank zegde voor de berichtgeving over het Heilige Jaar. Vervol- gens verleende de Paus den aanWezigen den apostolischen zegen. STICHTING NEDERLANDSCHE VLASCENTRALE. De Minister van Econiomische Zaken heeft benoemd tot leden van het bestuur van de stichting Nederlandsche Vlascentrale: J. G. Ameling te Steeobergen; J. de Graaf te Hoofddorp; A. R. van Nes Jr. te Rijsoord; Ir. W. Oosterlbaan te Tjummanum; M. A. B. Piuylaert te Zuiddiorpe; T. G. Veenkamp te Uitwierda, gem. Delflzijl; tot voorzitter van genoemde stichting is benoemd Ir. W. Oosterbaan te Tjummarum en tot directeur Adr. Constandse te Goes. TE WEINIG BETAALDE BELASTING. Wegens over vorige jaren te weinig be- taalde be lasting is door den ontvanger der directe belastingen te Breskens ontvangen 77,22, 55,82, f 31,16, 22,52, 17,28, /2,78; te Hulst 19,38, 16,68, 14,76, 13,68, 13,08, /10, 2,40; tie Oostburg 77,27, f 48,08, f 39,86, f 27,18, 22,75, f 18,12, 17,16, 10,02, 6,21; te Sas van Gent 59,94, 6,16; te Ter Neuizen 45,29, 42,62, 41,74, 39,36, 33,58, 28,17, 26,72, 25,87, f 12,70, 11,56, 9,07, 8,05, 7,38, /3,58, 2,10. De St.crt. van 9 April bevat het Kan. be sluit van 4 April tot onteigening van twee perceeltjes bouwland groot resp. 3 are 73 c.A. en 6 are 64 c.A. van mej. de wed. N. Haak- Dieleman en cons, onder Axel ten behoeve van aanleg en verbetering van den weg AxelDrie Schouwen. Met ingang van 9 April j.l. is aan de St. Josephschool te Boschkapelle als onderwijze- res benoemd de wachtgeldster mej. Mart. M. Kakebeeke alhier, ter vervanging van mej. Paul. M. Fruijtier, onderwijzeres aan voor- noem.de school, aan wie met ingang van den- zelfden datum ziekteverlof is toegestaan. Zondagavond brak brand uit in de Woning van de boerderij van de kinderen Mussche in den Zuiddiepepoldei'. De woning met inboedel brandde geheel uit. De brandweer moest zich beperken tot het nathouden van de belendende peroeelen. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Een en ander is verzekerd. MISBRUIK VAN GEZAG DOOR EEN MOEDER. Het gerechtshof te Amsterdam heeft arrest geiwezen in de zaak van de moeder, die heeft geiweigerd dat haar zoon zich onder- wierp aan den dienstplicht. Het Hof vemietigde dat votmis van de rechtbamk en opnieuw rechtdoende veroor- dieelde het de moeder tot f 200 boete of 40 dagen hechtenis wegens het opzettelijk niet voldoen aan de wet door misibruik maken van gezag. Ook de rechtibank had haar veroor- deeld tot f 200 boete of 40 dagen hechtenis. EEN HOLLANDBELGIE-WEDSTRIJD TE BRESKENS. De vereeniging voor vreemdelingenverkeer te Breskens heeft het lofwaardig initiatief ge- nomen een grooten internationalen voetbal- wedstrijd HollandBelgie te doen spelen en wel begin Mei. De eerste kiasse voetbalclub Xerxes uit Rotterdam en de Royal Cercle Spor- tief uit Brugge zullen tegen elkaar kampen. O.m. zullen de vermaarde Rotterdammers Lagendaal en de gebr. Van den Broeck en de Bruggelingen Braet, Poucke en Says van de partij zijn. Voor deze nieuwe HollandBelgie-match bestaat reeds nu groote belangstelling in Wes- telijk Zeeuwsch-Vlaanderen. VENTE ONGESTELD. Naar verluidt heeft de speler Vente Zondag bij den interland-wedstrijd NederlandIerland een lichte hersenschuddmg opgeloopen, waar- schijnlijk als gevolg van het fce hard koppen van een bal. Zijn toestand moet echter met onrustwekkend zijn. BELGIE ROEMT HET NEBERLVNDSCH EI.FTAL. I In Belgische voetbalkringen heeft men met een belangstelling, die nauwleijks minder groot was dan die van de Nederlandsche voet- balWereld, den wedstrijd NederlandIerland tegemoet gezien, en de Belgische bladen geven dan ook uitvoerig verslag van deze ontmoe- ting. Algemeen wordt erkend, dat de oranje- mannen de overwinning ten voile heb ben vendiend, al bereikten zij niet den topvorm, dien zij in den wedstrijd van 11 Maart tegen Belgie aan den dag hebben ge- legd. Na deze nieuwe overtuigende overwin ning van het Nederlandsche elftal, schijnt men in Belgie alle hoop op een overwinning te Ant werpen te hebben opgegeven, meldt de Brus selsche correspondent van het ,,Handelsblad". De bespiegelingen die de bladen, onder den indruk van de Nederlandsche zege tegen Ier land aan de komende ontmoeting Belgie Nederland wijden, zijn zonder uitzondering pessimistisch getint. Men schijnt ervan over tuigd te zijn, dat deze wedstrijd op een neder- laag voor Belgie zal uitloopen. Nergens wordt ook maar met de mogelijkheid van een gelrjk spel rekenmg gehouden. Men geeft slechts uiting aan de hoop, dat de Roode Duivels met betere cijfers zullen verliezen dan Ierland. De „Standaard" schrijft: „Er wacht den Rooden Duivels een zware taak te Antwerpen. Zouden ze het tot een 42 nederlaag brengen tegen de Nederlanders, dan zouden ze toch naar Rome gaan". Elders wordt nagegaan met hoeveel Belgie zou mogen verliezen zonder van verdere deel- neming aan het wereldkampioenschap uitge- schakeld te worden. Men betoogt dat 23, 24 of 12 goede scoren goed dan natuur lijk in relatieven zin zouden zijn, maar dat 14 al te veel zou zijn. Met 01 mogen we ook verliezen, lezen we in het „Handelsblad van Antwerpen", maar als we met 02 klop krijgen, dan zouden we een score van 46 krijgen of 0.66, Wat hetzelfde is als Ierland. We zouden dan nog een beslissende match tegen Ierland te spelen hebben. Men ziet, men doet in Belgie niet aan over- dreven optimisme. Maar ook Nederland hoede zich daarvoor. De beroemde wisselvalligheden van het spel immers plegen nooit scherper tot uiting te komen dan juist in de wedstrijden tegen Belgie en een al te groot gevoel van superioriteit zou onzen jongens wel eens leelijke parten kunnen spelen. BANKIER GEARRESTEERD. Naar het Utr. Dgbl. meldt, heeft de justitie mgegrepen in hdt bedrijf der Soester Bankver- eenigmg te Soest, waaromtrent in de vooraf- gaande dagen vreemde geruchten hadden ge- loopen. Op vermoeden dat de bankier, de 31- jarige J. W. H. S., zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering van hem toever- trouwde effecten, stelde de justitie een onder zoek in, waarbij spoedig bleek dat de vermoe- dens niet ongegrond waren. De loketten wer den gesloten, de bankier gearresteerd en na verhoor, te Utrecht in het Huis van Bewaring ingesloten. Een viertal rijksaccountants hebben de boe- ken gecontroleerd. Het blad vemeemt, dat weer een betrekkelijk groot aantal kleine luiden door deze affaire zijn gedupeerd. Vermoedelijk zal van het geld der clienten niet veel terecht komen. Onder- stellingen als zou de als gefortuneerd bekend staande familie van den gearresteerden ban kier deel hebben in de zaak als medefirmanten, bleken onjuist te zijn. De gearresteerde deed de bank geheel voor persoonlijke verantwoording en wel sinds een paar jaar. Te Lievelde bij Lichtenvoorde is de 53-jarige dienstbode A. Veltkamp door de duistemis misleid, in een waterkolk geraakt en verdron- ken. Zondagavond is de 80jarige schipper Sala- monh, misleid door de duistemis, bij de Wete- ringstraat te Meppel, te water geraakt en ver- dronken. OUDE BRIEVEN GEVONDEN. De tuinder M., te Woubrugge, kocht dezer dagen van een afbraak te Leiden een partij hout. Bij het stukhakken kwamen er zes brie- ven te voorsdhijn, welke m een spleet, in een van de oude balken, verborgen waren. Van deze brieven waren er twee in het Latijn ge- schreven. Een daarvan was gericht aan den pater-missionaris te Woerden, den anderen aan pater Amantus. De vier overige brieven wa ren afkomstig uit Brussel en Antwerpen en dateerden uit 1706. Een en ander is ten ge- schenke gegeven aan de Oudheidsverzameling te Woubrugge. LIIR OPGEHAALD. Zondagmorgen werd in de Ooolhaven te Rotterdam, dicht bij de Lage Erfbrug, een lijk drijvende gevonden. De rivierpolitie werd ge- waarschuwd, die het ophaalde, waama het naar de begraafplaats Crooswijk is gebracht. Het bleek het stoffelijk overschot te zrjn van den 47jarigen matroos K. S., van de motor- boot Varekamp 17, gewoond hebbende te Rot terdam. De man is in den nacht van 16 op 17 Maart te water geraakt. INBRAAK TE OSS. Zaterdag is ingebroken bij den heer v. d. B., aan de Verlengde Heuvelstraat te Oss, De indringers zijn het pand aan de achterzijde binnengedrongen en hebben zich voor een waarde van 125 aan sigaren, sigaretten, eau-de-cologne en scheergereedschappen toe- geeigend. De heer v. d. B., die den diefstal bij zijn thuiskomst bemerkte, deed aangifte bij de politie. Van de dieven ontbreekt ieder spoor. Dinsdagavond omstreeks half acht is op den Postweg tusschen Kapelle en Wemeldinge de 23jarige mej. P. H. de Groene, afkomstig uit laatstgenoemde plaats, die uit een vrachtauto sitapte en den weg overstak, door een perso- nenauto uit Utrecht aangereden en op slag gedood. Beide auto's zijn door de poitie in be- slag genomen. Te Hallum heeft een visch-auto drie kinde ren aangereden, die op een verkeersweg speel- den. Het 4jarige zoontje van den heer Terp- stra Werd overreden en op slag gedood. Twee andere kinderen werden in de sloot geslingerd, maar liepen geen letsel op. Door het krachtige remmen kantelde de auto. De bestuurder bleef ongedeerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2