ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Twee fflBiisctiBn od tlen wbs Het aanstaande jubileum der stad Ter Neuzen. No. 9130 WOENSDAG 11 APRIL 1934 74® Jaargang Binnenland Feuilleton N EUZENSC COURA ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Brj vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen brj vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEENE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliehd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen vermindeird tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Ofschoon zulks uit de weinige ge- schriften of verhandelingen die over de historie van Ter Neuzen reeds zijn ver- schenen en vooral uit de in de laatst ver- loopen jaren door het ..Nose-Comite ge- voerde actie, waarbij de geschiedenis van Ter Neuzen meer naar voren werd ge- bracht, bekend kon zijn dat Ter Neuzen op 23 April 1584 door Prins Maurits tot zelfstandige gemeente werd gepromo- veerd, en alzoo op Maandag 23 April a.s. het 350jarig zelfstandig bestaan der stad wordt herdacht, kan het geen kwaad dit nog even in herinnering te brengen. Zulke datums worden allicht vergeten en er zijn innniddels ook anderen die er nog niet mee bekend waren. Het mag wel eenige verwondering baren, dat we daaromtrent tot nu toe nog weinig hoorden. De vereenigingen of comite's die in de laatste jaren leiding gaven aan feestelijkheden laten tpt nu toe niets van zioh hooren en ook blijkt niet van actie van jongeren. Wij vermeenen, dat die terughouding van de vroegere comite's eenigszins is toe te schrijven aan ovenbelasting, aan te intensieve, opeenvol- gende acties in het verleden, die tijdelijk tot uitputting kunnen voeren. Het feit van de herdenking van de vestiging onzer zelfstandige stedeljjke ge- meenschap is toch, in verband met al het- geen sinds dat tijdstip en het heden is ge- beurd, wanneer we nagaan de ontwikke- linq der stad en gemeente, wel een feit om er eens met feestelijk gestemd en dank- baar gemoed bij stil te staan. Nu behoeft zulks nog niet altijd her dacht te worden met grootsch opgezette, dure feesten en het kan evengoed ook minder, en tooh goed gemeend. Wel kunnen wij nu reeds melden, dat de daq niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Wij vernemen, dat bij den burgemeester HINDER WET. het voornemen bestaat, dien dag des na- middags een vergadering te beleggen van den gemeenteraad, waarin hij het feit van den dag met een toespraak zal herdenken. Daarna zal aan colleges, corporaties en autoriteiten de gelegenheid worden ge- boden het gemeentebestuur te complimen- teeren. Ook bestaat, naar wij vernemen, het voornemen dien dag wat zon te brengen in de woningen van hen, waar die spaar- zaam schijnt. Zooals uit den inhoud van dit blad aan de lezers al kan gebleken zijn, is de direc- teur van het muziekgezelschap „De ver- eenigde wenklieden" reeds in actie om met enkele honderden schoolkinderen een ,,kleppermarscih" in te studeeren, welke hij voornemens is dien dag uit te voeren, terwijl genoemd muziekgezelschap dien dag actief hoopt te kUnnen zijn. am er een feeststemlming in te brengen, die even opgemerkt ook sterk verhoogd zal kunnen worden door een algemeen uit- steken der vlag. In den vooravond zal concert worden gegeven op de Markt, terwijl des avonds in het „Concert- en Bioscoopgebouw" een herdenkingsavond zal worden gehou- den. De heer Mr. P. Dieleman, lid van Gedeputeerde Staten, heeft zich, naar wij vernemen, op uitnoodiging van den bur- qemeester bereid verklaard alsdan een feestrede te houden, terwijl het bekende symiphonie-orkest „Onder Ons" die bij- eenkomst met muziek zal opluisteren en o.m. een deel van het programma zal wij- den aan muziek en liedjes van ,,Ter Neu- zensohe auteurs". \x/;i redactie hopen op dit be- langri k feit terug te komen in een nit te ONTWIKKELING EI^CiNTSlPANNlNG VAN getven speciale. geillustreerde ediUe van 1 WEMtEOOZEN. ons blad. te w inn en naar eyentueele spaargelden van den betrokkene. Zooails men weten zal, woridt verlangd, dat deze spaargelden zullen zijn opgebruikt, v66r hulp wordit verleend. De ..Vooruit" deelt nu mee, dat, al wordt door het teekenen van de verklaring macht verleend om de geheimhouding op te bef- fen, de directie van de rijkspostspaarbank op gronid van een dergelij'ke machtiging geen in- lichtingen aan instellingen van maatsohap- pelijiken steiun verstrekt. Het blaJd wijst er ook op, dat ook aan be- lastingautoriteiten, die inlidhtingen vragen over ingelagde gelden, deze niet worden ver strekt. ZOMERTIJD IN HET BUITENLAND. Zondag 8 April is in Belgie, Frankrijk, Portugal en Roemenie de zomertijd ingegaan. Niaar aanleiding hiervan pulbliceert „De Maadbode" een interessant staatje van de daturas, waarop de verschillende landen hun klok een uur vooruitzetten: Belgie 8 April, Denemanken verandert niet, Duitscbland idem, Finland 20 Juni, Luxemburg 8 April, Frank rijk 8 April, Groot-Brittannie 22 April, Ier- land 22 April, Italie verandert niet, Neder- land 15 Mei, Noorwegen verandert niet, Oos- tenrijk idem, Portugal 8 April, Roemenie 8 April, Vereenigde Staten 23 April. EEN CENTRAAL CLAERING-INSTITUUT. In verband met de mededeeling betreffende de oprichting van een afzonderlijk orgaan, speciaal op het^teNein der clearingverdragen, deelt 'de N. R. Crt.Viede, dat deaer dagen in het leven zal worde\_/*eroepen een centraal clearinig-instituut, dat gevestdgd zal zijn te 's Gravenhage. Deze installing zal het karak- ter hebben van een sttchting en een sema- officieel lichaam zijn. Het ligt in de be doe ling de uitvoering van alle clearingverdragen, welke door Neder- land worden afgesloten, aan dit nieuwe insti- tuiut op te dragen. VIJFTIGDUIZEND MENSCHEN KWAMEN NAAR HET PRAALGRAF. De Nieaiiwe Kerk te Delft, is na den be- grafenisdag van H. M. Koningin Emma door ongeveer 50.000 personexz bezocht.,, Thans zul len de aangebrachte betimmeringen etc. wor den afgebroken en de restauratiewerken aan het schlp der kerk worden voortgezet. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat het veraoek van MARINUS VAN DE LINDE te Ter Neu zen om op het perceel kadastraal bekend Ter Neuzen, Sectie L, no 401 em heeteluohtoven in zijn bestaande bakke a mogen bouwen door hen is ingewilhgd. Ter Neuzen, den 10 April 1934, Burgemeester en Wethouders vooraoemd, J HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVXJLLiE, Secretaris. van het door de vereeniging Simavi (steun in medische aangelegenheden voor inheen^hen) Bij de behandeling van de begrooting van het Departement van Sociale Zaken in de Sta- ten-Generaal werd er de aandacht van den Minister van Sociale Zaken op gevestigd, dat het bedrag van 200.000, dat voor 1934 was spanning van werkloozen zullen noodig beb- ben, het in het voornemen van den Minister van Sociale Zaken ligt, zeer binnenkort ver- hooginig van den post met f 250.000 aan te vragen, zoodat op het destoetreffende artikel beschikbaar zal zijn 450.000. De aanvragen van de gemeentebesturen zullen tihans spoedig worden afgehandeld. REDE VAN JHR. MR. D. J. DE GEER OP DE ALGEMEENE VERGADERING DER CHRISTELIJK IIISTORISCHE UNIE. Vrijdag kwam te Utrecht de Christelijk His- torische Unie in algemeene vergadering bij- De voorzitter, jhr. mr. D. J. de Geer, hield een openingsrede, bij den aanvang waarvan hij het overlijden van H.M. de Koningin-Moe- der herdacht. De vergadering nam hierna en kele oogenblikken stilte in acht. Voortgaande, concludeerde spr., dat er thans door de wereld een zucht vaart naar gemeenschapszin, een reactie tegen te ver gedreven individualisme. In hoever het etiket hier steeds aan den inhoud beantwoordt, laat ik op het oogenblik in het midden. Maar zeker is, dat het individualisme binnen be staande partijgroepeeringen hier te lande vaak een omvang heeft aangenomen, die het tot een bedreiging maakte van een gezond staatkun- dig leven. Onze Unie zal zich daar tegen willen hoeden en niet willen voorbijzien de waarheid, gelegen in het klassieke woord, dat boven twisting of ijdele eer te verkiezen is de geestes- gesteldheid, waarin de d&n den ander uitne- mender acht dan zichzelven. Onderling vertrouwen hebben wij in dezen tijd meer dan ooit noodig. In het achterliggende jaar heeft zich een streven geopenbaard, om al wat verdeelt, zoo- veel doenlijk ter zijde te stellen en de handen ineen te slaan, teneinde uit de tegenwoordige schipbreuk te redden wat gered kan worden. De steeds nijpender nood, die ons volkshestaan aantast, is de oorzaak geweest van dit streven tot verhroedering. Het optreden van het hui- dige kabinet is er het gevolg van geweest. Algemeene tevredenheid en berusting in het onvermijdelijke kan ook dit Kabinet natuurlijk niet anders dan in zeer beperkte mate bren gen. Daarvoor is de nood te groot en zijn de maatregelen, die het zich verplicht acht te nemen, te aanvecbtbaar en te onzeker in hun uitJwerking. Cri'tiek is normaal en tot zekere hoogte nuttig. Maar wat ook nu weer de volksziel dreigt te vergiftigen, is het wantrouwen dat gezaaid wordt in de bedoeling van hen, die ons door de moeilijkheden willen heen helpen. De diensten van mannen, in den publieken dienst vergrijsd, worden met argwaan bejegend, juist, omdat zij een politiek verleden hebben en omdat men zichzelf en anderen wil wijs maken, dat alleen jsuwe stuurlui, die hun bnele leven aan den lUBUUGGC o#eir>,cr I ut?<- "CUi 0.5 J opgericbte fonds, bestemd voor aanscnaiiang i uitgetrokken voor cotwikkeling en ontspan- en denre- ning. van werkloozein, naar alle waarsdhijnlijk- PRINSES JULIANA NOODFONDS SIMAVI. H K H Prinses Juliana heeft zich bereid verklaard, als beschermvrauiwe op te treden raman van HULBERT FOOTNER. (Nadruk verboden.) 27) (Vervolg.) Er was ongetjwijfeld eenig gevaar aan het avontuur verbonden, als de voomaamste ver- dediger van de hut weg ging, maar langer dan een half uur zou hij niet weglblijven en Charley zou zijn fort gemakkelijk zoolang kunnen verdedigen. In geval van een annva zou Garth zelfs een voordeel hebben als hij buiten de hut was, waar hij de aanvallers m de flank kon schiaten. Tenslotte ging hij twee uur voor het aanbreken van den dag, zooals zijn gewoonte was Toen hij de hut uitkwam zag hij met vreeze dat de lucht betrokken was en dat een Oosterwind was opgestaan. Maar hij oor- deelide, dat Grylls, als hij een nachtelijken oanrval beraamde, zeker niet zou wachten tot den morgen. Hij duwde zich in de kano van wal en roeide tegen den sterken wind in. Het was heerlijk met den wind te vedhten en hij zong in zijn hart. Zijn werk duurde langer dan hij haid verwachit, omdat de duistemis zwaar was. Maar tenslotte roeide hij terug en dreef met duibbele spoed voor den wind uit. Onderweg hoorde hij een geiweerschot, dat boven den wind uit klonk. Zijn hart kiopte bem in de keel. Hij wachtite even, maar geen ander sohot volgde. Hij verdubbelde zijn krachten, sprong aan wal. Het zien van de hut kahneerde hem. Hij liep er heen en wilde de gebruikelijke klop op de deur geven, maar de deur stand open. Hij scbrok gewel- ddg en strompelde naar binnen. Een scherpe kruitlucht hing in de hut. Natalie! Charley! riep hij hijgend. De stilte volgde. van hoog noodige geneesmiiddelen en derge- liike ten behoeve van noodlijdende zieken- Khtingen in Ned. Cost- en West-Indie mi- geacbt den landaard der patienten en de rich ting der te ondersteunen ziekenhmzen. H.K.H. veileende eveneens toestemming haren naana te verbinden aan dit fonds, betwelk opgencht wordt ter gelegenheid van den 25sten ver- Taardag van H.K.H. op 30 April a.s., zoodat het genoemd is Prinses Juliana-noodfonds van Simavi. Binnenkort zullen nadere bijzo heden gegeven worden. BANKGEHEIM" BIJ RIJKSPOST SPAARBANK. Werkloozen die steam vragen. moeten een verklaring teekenen, waann zij Maatschap- pelijk Hulpbetoon maohtigen, inlichUngen in hei'd niet voldioende zou zijn om de gemeente besturen in staat te stellen, het nO'Ofdige op dit gebied te verrichten. De Minister heeft hij die gelegenheid mede- gedeeld, dat, wanneer op grond van de inge- diende aanvragen kon worden opgemaakt dat het uitgetrokken 'bedrag niet voldoende zou zijn, de mogelijkheid niet was ibuitenge- sloten dat een verhoogd crediet zou worden aangevraagd. In tegenstelling met amdere posten, welke niet voor verhooging vatbaar waren, stand hier. gelet op het zeer toijzonder doel, gelijik de Minister 'zeiide, „de deur op een ^cier". We vernemen thans, dat, nu het Departe ment van Sociale Zaken een inzicht heeft ge- kregen in hetgeen de gemeentebesturen voor 1934 ten beihoeve van ontwikkeling en ont- uMi hebben gestaan, in het onstuimige vaar- water van dezen tijd het roer op de juiste wijze zullen weten te hanteeren. Ieder persoonlijke misslag van een of andere locale autoriteit wordt gegeneraliseerd tot een bewijs van vex- wording onder de regeerders. Een brandstich- ting in een openbaar bedrijf wordt als schuld aangerekend aan de, immers gewaarschuwde, overheid. Een bankschandaal in een naburig land wordt bijna met enthousiasme begroet, als vdorspel van wat ook hier straks gaat ont- huld worden. ..Corruptie" wordt het slagwoord waarmee alwat tot dusver ambtelijke leiding gaf, in zijn gezag ondermijnd wordt. ..Moraal en fatsoen" worden aangeduid als zaken, waar- voor in ons huidig staatshestel geen plaats is, en die slechts weer zullen kunnen gedijen, in- dien een buiten alle publieke controle staand dictator naar willekeur kan hand el en. Het is deze stemming van argwaan en mis- trouwen, die wij in dezen tijd minder dan ooit Hij liep Natalie's kamer in. Zrj was leeg. Niets wees er op, dat een gevecht had plaats trehad. Hij liep de andere kamer binoen naar Charley's bed en viiel oyer een lichaam dat op den grond lag. Een' aanraking deed hem weten, dat het de jongen was. Toen hij Natalie niet zag nam hij den jongen op. Hij zag dat hij niet dood was, Nergens kon hij een' wond vinden. Wahhopig tabde h^ om hem hij te brengen. Ten laatste opendie Char- I van lev de oogem. Wat is er gebeurd? vroeg Garth. Als eenig antswoord keek Charley hem s aan. Om Gods wil, kom tot je zelf en vertel me! riep hij. Charley richtote zich plotseling op. Waar is Natalie? vroeg hij. God weet het! zudhtite Garth. Van schrik sloeg Charley de oogen wijd Nu herinner i>k mij, stotterde hij. Vlug! vlug smeekte Garth. Het was kort na je vertrek, zei Chariey. Nataiie kwam mij waarschuwen. Ze had een e-eluid gehoord buiten, zea ze. We luisterden een kwartier langwe hoorden mets..^. Toen plotiseling sprong de deur met een ge- kraak open. Zij rol'den naar binnen. Hoeveel kan ik niet zeggem: misscluen drie. duwde Natalie in den uitersten boek. Ik hield S goweer in de hand. Ik kan nde zeggen waar#ze bleven, wat ze deden en hoelang het duurde. Plotseling hoorde ik iets dlcht gaan en iemand hijgen. Ik vuurde. In het Hcht zag ik ze alien, Xavier, Mary en vlak voor m| Nick Grylls, die zijn geiweer boven mijn Zfd zwaaideToen dacht iK ^t mijn hoofd in stukken sprongen jij kwam. O! m'n God! riep Garth. Hij nam zijn geweer op en liep als een be- zetene de hut uit. HOOFDSTUK XXII. De sneeuwstorm. Garth had geen bepaald plan, toen hij de hut uitliep. Zijn zenuwen gehoorzaamden slechts aan de werking van zijn verbijsteid brein. Het was alsof hulpgeroep van Natalie zijn ooren verscheurde. Hij liep door kreu- pelhout en doomen en lette met op schrammen, die hij opliep. Onwillekeurig zocht hij het andere kamp. Hij vonid het verlaten. De tent was weg. Hj bleef staan en zijn armen vielen slap. Toen hoorde hij eep zacht gekreun om den hoek van de hut. Hij liep er heen en vond een menschelijke figuur in het gras liggen. Het was Rina. Een liohte hoop sprong op in zijn hart. Nu had hij ten minste een aanknoopingspunt. Sta op! riep hij ruiw. Zij antwoordde niet. Uit haar gebaren begreep Garth, dat zij ziek was. Zij keerde haar hoofd om. Laat me liggen, laat me sterven, lis- <P£^|jq!0 Garth's woede verdween. Hier had hij iets te doen en zoo goed het ging, hielp hij haar. Vertel me wat er gebeurd is! zei Garth. Aj,s ze jou ook kwaad gedaan hebben, help me dan om ze te vinden en zij zullen er voor Iboeten! Neen, ik wil sterven! zuchtte Rina wanhopig. Ik zei, ik mijzelf zou dooden. Hij lachtte. Hij ziat, ik vergif neem. Hij niets bezorgd! Ik vallen! Ik denk dat ik dood ga en ik heel blij. Maar ik te veel genomen en nu zieke maag. Ik naar het meer wil en m het water springen, maar o! mijn hoofd. Laten we hen samen nagaan en we zul len ze inhalen bij hun eersfe rust. Hou je f InTi.k Maar Rina schudde alleen haar hoofd en lispelde. Hij wil ik doad'ga, hij blij ik dood ga. Goed zei Garth koel. Dan zal ik Mabyn het eerst meerleggen. O! neen, riep zij bevend. Grylls heefi haar meegenomen, niet Herbert. Het kan me niet schelen zei Garth, en hij deed alsof hij haar verliet. Mabyn zal sterven als een hond. Rina kroop oip haar kmieen. Wacht een oogenblik, riep zij. Kom mee, en ik beloof je, dat hij zal kunnen gebruiken en waartegen niet ernstig genoeg kan worden gewaarschuwd. Het is zoo ontzaglijk gemakkelijk om, wan neer men geenerlei verantwoordelijkheid draagt links en rechts beloften te strooien en de ver- wachting te Wekken, dat alles beter zou gaan, indden eigen partij, of beweging, het voor het zeggen had. Duizenden, die in groote moeilijkheden ver- keeren, uit iederen maatshjiappelijken kring, loopen thans gevaar aan dit spel ten offer te vallen. Geestelijk dreigt hen daaruit schade en stoffelijk, straks teleurstelling. De verleiding, waaraan zij bloot staan, is hun beginsel te verkoopen voor een schotel denkbeeldige lin- zenmoes. En waartoe dient nu al dit zaaien van on- rust en exploiteeren van ontevredenheid. Wat is het staatkundig doel van de beweging, die op deze wijze scharen volks zoekt aan te trekken. Dit doel is al even bedenkelijk als de gebe- zigde middelen. Het is een import van buiten- landsche experimenten, ten eenenmale in strijd met onze geschiedenis en onzen volksaard, met al wat bij uitstek ..natdonaal" onder ons is en, ondanks alle gedeeldheid, het vaste funda ment en den rijken inhoud vormt van onze na- tionale eenheid. rHet voorafgaande hedoelt niet te ontkennen dat in het nationaal-socialisme ook wel iets goeds zit. Er is nagenoeg geen enkele dwaal- leer, die niet iets goeds bevat en het is ge- wooniijk dat element van waarheid, dat aan de dwaling haar kracht geeft, al is deze daar- om niet minder noodlottig. Het goede in de nationaal-socialistiscbe be weging is de steun, dien zij biedt aan de rege- nereeremde krachten, die in ons politiek en maatschappelijk bestel werkzaam zijn. Inzoo- ver zij den indruk wekt, dat die krachten aan hadr te danken zijn, doet zij denken aan den haan, die meent, dat de zon opgaat doordat hij zijn gekraai laat hooren. Maar dat zrj zich be- ijvert, de vernieuwing, waarvan wij getuigen zijn, te toevorderen, mag haar als een goede noot worden aangerekend. Toch hebben wij haar ook daarbij niet noo dig. En zelfs mag worden vastgesteld, dat de vernieuwing gaver, consequenter en duurza- mer zal zijn, indien zij tot stand komt op den grondslag van juiste baginselen, dan wanneer zij opbloeit als gelegenheidsplantje, als vrucht van opportunisme en tljdelijke opwinding. In dit verband besprak jhr. de Geer het christelijk-historisch beginsel in verband met de nieuwe orienteering ter toelichting waar van hij enkele punter? noemde. In de eerste plaats de zuivering van het parlementaire stelsel. Voor een juiste werking van het parlemen taire stelsel is noodig, dat zoowel de Regee- ring als de parlementsleden scberp onder- scheid maken tusschen de taak van de over heid, welke bestaat in regeeren, en die van het parlement, welke bestaat in controleeren, d.w.z. toetsen van de voorgestelde wetsontwer- pen en verantwoording vragen van bestuurs- daden. Een parlement dat de regeertaak over- neemt, verliest automatisch de plaats, die het inneemt. iNaast 't plaats nemen op den stoel van 't centraal gezag is er nog een andere uitwas van het parlementaire stelsel. Deze is gelegen in de partijzucht. Een juiste werking van het stelsel vereischt, dat de parlementsleden, bij alle verschil van inzicht, zich stellen op een nationaal standpunt. Partijyorming blijft in den constitutioneelen staat onmisbaar. Maar zij is middel; niet doel. Zij is bestemid een hooger liggenid, natio naal, doel te diensn. Waar zij zelve doel wordt, is haar verwording ingetreden. Samenhangend met het voorafgaande is de eisch van het Christelijk Historisch beginsel: blijven leven. Je krijgt hem dan terug. Zrj protoeende op te staan en steunde op Garth's schouder. Ik kom, zei ze. Haal je paanden. Als je terug komt, ga ik mee. Zij ging de hut binnen en nam wat in om op te knappen. Garth droeg haar toen naar het water, waar zij kon drinken en haar ge- zicht verfrisschen, en ging naar zijn eigen hut terug. Het was nu licht genoeig om een eind het bosch in te kijken. Charley was reed's naar de paarden gegaan en Garth behoefde slechts te helpen met ®e aan land te brengen. Dekens en huisraad werden apgeladen. In bwintig minuten waren zij klaar. Ze sloten de hut om de dieren te wenen en gingen Rina halen. Zij wachtte reeds, uiterlijk volkomen be- heersoht. Zond'er bulp klom zij in den zadel en gaf den weg aan, den heuvel over naar het westen. Garth overzag de kletoe groep met den bilk van een aanvoender en gaf het bevel tot vertrek. Toen zij den heuvel over waren zei Rina: Zij hebben veertien paarden. Nick Grylls heeft er negen meegebracht, drie van u en twee ponny's van Herbert. Zij cnderzocht het gTas, terwijl Garth over de vlakte tuurde. Rina kwam terug en zei: Zeven paarden zijn zuid-west gegaan, vijf naar het westen, twee noord-west. Later zullen zij wel weer samen komen. Op welk paard zat zij? vroeg Garth. Op de groote schimmed van Nick Grylls, antwoordde zij. Zij hebben een bak vooi haar gemaakt om in te zitten. Zij zit op zij. Aan de amdere zijde zit Mary. Zoek het spoor van den schimmel. beval Garth. Rina weerde af: Dat paard volg iik nooit! zei ze. Zoek dan de diepste sporen! Zij gehoorzaamde. Herbert, Mary en zij, gaan dezen weg zei ze kortaf. Nick Gryll's nam zes paarden mee naar het westen en Xavier vier. Als we hen kon den inhalen, voor de anderen hen ontmoet hadden Rina keek de paanden aan en haalde be- teekenisvol de schouders op. Een half uur lanig renden zij over de prairie zomder een woord te spreken. Een koude wind striemide hun gelaat. Ik denk het gaat sneeuwen, zed Rina. Garth vernam deze voorspelling met schrik. Wat denk je over hun plannen vroeg hij. Ze hebben mij niet veel verteld, zei ze. Zij weten, ik goede vrienden ben met jou! Onder het rijden werd de geschiedenis duidelijker uitgesponnen. Mary Oo-que-wasa heeft al dien tijd uw huis bespied, vertelde Rina. Zij wajchtten het aogenlblik af om haar te rooven. Alles was gereed voor de vlucht en de paarden stonden taepakt. Zij trokken toen alien naar de hut, majar mij namen ze niet mee. Garth pijni'gde zijn hersens, hoe hij hun in de kaart had gespeeld. Ik wachtte en waaraOhtig, zij brachten haar mee, ging Rina met toonlpoze stem voort. Zij was zeer rustig, zij gaf geen geluid. Bij het vuur zag ik haar geizioht, het gezicht van een doode vrouw. Garth gromde tusschen z'n tanden. Hebben ze haar gewomd? vroeg hij. Neen, zei Rina. Nick Grylls beleefd zijn hoed af,genomen. Herbert zij niets tegen haar. Hebben zij gaweigerd jou mee te nemen? vroeg hij. Neen zei ze zacht, Zij zijn te bang om mij achter te laten. Maar zij hebben mij niet noodig. En ik wilde sterven, toen ik Herbert bij haar zag. Zij allemaal blij, toen zij dach- ten, dat ik dood ging. Garth had nauwelijks geduld genoag om de paarden van voedsel te voorzien. De drie ruiters zelf dachten niet aan eten. Voor de duistemis viel waren zij verplicht wederom halt te houden, omdat de paarden niet verder koniden van vermoeidheid. Maar Garth kon zijn ongeduid niet bedwingen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1