ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Twee mensclien op flen weg No. 9129 MAANDAG 9 APRIL 1934 74e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland EERSTE BLAD GRENSGEVECHT. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. UitgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVEKTENTIeN: Vac 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVEKTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst eon dag voor de uitgavc. DPT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, VVOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE REIS VAN DR. COLIJN. In de Memorie van Antwoord inzake de Indische begrooting deelt Minister Colijn aan de Eerste Kamer het volgende mede: „Erkentelij.k voor de bezorgdheid, in het voorloopig verslag tot uitdrukking gebracht, met betrekking tot het vervoermiddel waar- van de Minister bij zijn voorgenomen reis naar Indie gebruik denkt te maken, is hij intus- schen van oordeel, dat de daaraan verbonden gevaren overschat worden en dat zij in elk ge- val niet behooren te weerhouden van het maken eener reis, die op andere wijze, met het oog op den daarmse gemoeiden tijd, an- ders niet gemaakt zou kunnen worden. In het midden latend of ook in de toekomst persoonlijk contact tusschen minister en gou- vemeur-generaal niet wenschelijk zal blijken, met name wanneer tijdens het bewind van den landvoogd een nieuwe minister de porte- feuille van kolonien aanvaardt of wanneer ge- heel onvoorziene omstandigheden snelle be- handeling van gewichtige zaken noodig maken, is in elk geval die wenschelijkheid thans aan- wezig. Vooral met het oog op de laatste stappen om tot een sluitend budget te gera- ken en in verband met den geheel nieuwen koers in de handelspolitiek. Zulke ingrijpende aangelegenheden door middel van correspon dence tot oplossing te brengen kost meer tijd dan thans nog ter beschikking is. Voor een vruchtbare samenspreking is het ten zeerste ge'wenscht, dat deze gehouden wordt ter plaatse, waar ook de raadslieden van den gouvemeur-generaal aan het overleg kunnen deelnemen; dit voordeel zou gemist worden bij overkomst van den landvoogd naar Nederland. (Dat bij de besprekingen tusschen landvoogd en minister rekening zal worden gehouden met de „teere" verhouding tusschen het be wind te 's-Gravenhage en dat te Buitenzorg mag bij twee niet al te onverstandige men- schen wel als postulaat worden aanvaard." GROEIEND NATIONAAL BEWUSTZIJN. Het Utrechtsch Dagblad betoogt, dat het nationale bewustzijn groeit in onze dagen. Niemand, die de gebeurtenissen der laatste jaren heeft gevolgd, zal daaraan twijfelen. Het staat voor tallooze denkers als een paal boven water, dat er naast het individueele be wustzijn, dat ieder mensch kenmerkt, zoo iets als een collectief bewustzijn van ieder volk en daarboven nog weer van het geheele ras. Er is een ipenschheid, een entiteit, en er is voor ieder individu edn volk, dat hij erkent als het zijne, waarmee hij is samengegroeid en dat hij erkend of niet erkend, ervaart als een eenheid. Wie daaraan tiwijfelt, doet goed de nationale readies te voigen, die zich van tijd tot tijd doen gelden. Zoodra er iets van werkelijk nationaal belang geschiedt, vaart er een schok door de volksziel, waardoor ieder min of meer wordt aangedaan. Het schijnt, dat de Hollandsche ziel op een bepaalde golflengte is afgestemd, waardoor wij ons voelen als Hollandsch en niet Duitsch. Duitschland's zender ligt ons niet, voor ons gevoel werkt hij storend, terwijl de Duitschers, die juist daarop zijn afgestemd, met aandoening en dankbaarheid naar hem luisteren. Dit behoeft niet intemationalisme uit te sluiten! Dat hangt eenvoudig af van de meer- dere of mindere volmaaktheid van ons toestel. Als wij alleen maar distributie van, laat ons zeggen, Huizen kunnen opvangen, dan is het internationale voor ons dood en we zijn alleen maar eng-Hollandsch of Holland op z'n smalst, kleine luyden. Wanneer de distributie-dictator ons niet alleen met Huizen maar ook met Hil- versum en misschien met Daventry bedeelt, roman van HULBERT FOOTNER. (Nadruk verboden.) 26) (Vervolg.) Bij alien scherts over en weer, voelde ieder voor zioh maar al te goed den emst van den toestamd en 's avonds zat Natalie met wijd- open oogen te overwegen hoe zij Garth aan al deze avonturen had blootgesteld. Op hulp behoefden zij niet te rekenen en alles wat zij konden doen was een aanval afiwachten. Het voedsel raakte op en alles wat zij gadurende een heelen dag aten was een visch die Garth had gevangen door 's nachts een lijn uit te zetten in het meer. En in dien tijd hielden hun vijaniden feest in de open lucht. Deze belegering was kiniderspel voor hen, zoo zekev waren zij van de averwinning. Garth, zei Natalie plotseling. Laten we er een eind aan maken. Alles is beter dan dit. Hij weende af met zijn hand. Nooit, beveling: riep hij. Kunnen wij niet in de kano vluchten Zij zouden bij het aanbreken van den dag zien, dat de kano weg was. Misschien zullen ze de boot in een paar dagen niet missen. Lieveling, al hadden we verschillende dagen voorsprong, ze weten immers dat we naar Settlement moeten en hoe gemakkelijk kunnen ze ons inhalen. Maar het kdn toch gelukken! was alles wat zij zeggen kon. Het is vijf en zeventig mijl, zei hij moe. Jij bent nog niet sterk. Hoe zou jij dat kun nen volhouden? Jij heibt je geweer, zei zij. Er valt niets te jagen in de open prairie Natalie liet haar hoofd op zijn schouder vallen en vroeg niet meer. verandert de zaak reeds aardig in ons voor deel, vooral als we een beetje Engelsch ge- leerd hebben. Maar als we er toe overgaan een eigen toe stel te bouwen, dat we zelf kunnen bedienen, onaifhankelijk van vreemden, die voor ons aan den knop draaien, en als we ons bovendien een paar talen eigen gemaakt hebben, dan pas zijn we in staat ook het internationale te lee- ren kennen en waardeeren. Hetgeen niet wegneemt, dat we toch het zuiverst op den Hollandzender kunnen af .stem- men en dezen het best verstaan. Herhaaldelijk is reeds betoogd, dat alleen een gezond intemationalisme mogelijk is over een warm nationalisme heen. Hoe zou het an- ders kunnen Zou men de stad zijner inwoning kunnen liefhebben als men zijn vermogen om lief te hebben niet in het gezin ontfwikkeld had? Eerst later kan het uitgroeien tot een meer omvattende liefde voor gewest, voor staat, continent en menschheid. Dat de Duitschlandzender niet op onze golf lengte uitzendt, bleek wel onlangs, toen de ge beurtenissen aan de overzijde der grens onder den invloed van rassenhaat, militairisme, eng nationalisme en blinde volksvereering een echt on-Hollandsch karakter aannamen en het pu- bliek pijnlijk getroffen door den storenden zen der, onmiddellijk reageerde door films, van dienzelfden geest doortrokken, onmogelijk te maken. En hoezeer we Hollandsch zijn afgestemd, kwam wel heel duidelijk uit bij de meesterlijke vlucht van de' „Pelikaan", welke gebeurtenis we afgescheiden van ieder eventueel com- meroieel of ander voordeel hebben onder- gaan als geen andere der laatste jaren en on- eindig veel zuiverder dan dit bij een nationale voetbaloverwinning bijv. ooit het geval kan zijn. Het is een merkwaardigheid van de Holland sche ziel, dat zij, ondanks de splijtzwam, die het volk in secten en partijen tot in het meest dwaze deed uiteenvallpn, toch nooit na lo79 (Unie van Utrecht), haar innige samenhang weer is kwijt geraakt. Hoe verdoold de partij- ganger en sectarier ook kan zijn in eigen kli- niek hij blijft toch Nederlander, we kunnen het dagelijks van meest uiterst links tot ulti mo rechts waarnemen. Alle partijgeest, alle verstandelijke afschei- ding in godsdienst, kaste en partij want laten we het wel bedenken. al deze afscheiding is een kwestie van verstandelijkheid wordt hoog omkoepeld door die groote, nationale Hollandsche ziel, waarin we leven, bewegen en zijn. Zij is het groote reservoir, waaruit wij leven, waarmee we met onnaspeurbare buizen ver bonden zijn, waarin we onze eigen gevoelens en gedachten als sprekers, schrijvers, compo- nisten, denkers, organisatoren, uitzenden en waardoor we telkens weer opnieuw gestuwd worden tot betere gedachten, krachtiger ge voelens, zuiverder daden. Ons volk is in snelle evolutie, het volksbe- wustzijn groeit in den fellen strijd om het be- staan, in het uur van het gevaar, onder de hoogspanning, waar toe het steeds vlugger levenstempo drijft. Nooit meer dan thans t-oor- nen de besten onder ons tegen partijpolitiek, tegen kinderachtig baantjesjagerij, tegen cor- ruptie in staat en gemeente, tegen bevoor- rechting. Sinds een eeuw heeft het nationale besef niet zoo sterk gesproken, nooit sinds 100 jaar heeft krachtiger geklonken: we willen ons zelf zijn en blijven. En terecht kan de Hollandsche ziel het bij monde van haar eerste Dienares zeggen, om- dat zij in eeuwenlangen strijd heeft getoond waardig te zijn als een onafhankelijke ster, be- wust van haar beteekenis op alle gabied van menschelijke uiting, te schitteren aan het in ternationale uitspansel. Verlies den moed niet, lieveling, zei Garth. Morgen kornt er verandering. Ik be- loof het je. Wat ga je doen? vroeg ze angstig. Dat moet ik nog uitdenken, zei hij ont- wijkend. Ik zal het je zeggen zoodra het plan vast staat. In de duistemis van zijn kamer dacht hvj na. Hij kon niet langer meer uitstellen. Natalie's' leven was in het grootste gevaar. Haar leven of het hunne, daar ging het om. Twee vrouwenlevens waren er mee gemoeid. Rina, dat wist hij, zou in een tijgerin verande- ren als hij Malbyn doodde. Dus Rina moest ook... Maar de gevolgen. Voor zichzelf vreesde hij niets, maar voor Natalie. Hij zou het motief van zelfverdediging kunnen aan- voeren. Maar hoe zou hij haar kunnen ver- dedigen voor de justitie. Maar er was niets anders aan te doen. Het moest. De nacht kwam hem zeer geschikt voor, het was don- ker als een hel. Toen zijn horloge vier uur wees, stond hij op om te vertrekken. Hij riep haar en zei haar de deur achter haar te sluiten. Hij wil- de haar in zijn armen nemen, maar durfde niet uit vrees, dat zij dit als een afscheid zou beschouwen. Toen de deur achter hem dicht ging, ge- voelde zij zich geheel verlaten en zonder eenige hoop. Nauwelijk was hij bij den oever van het meer aangekomen of hij voelde hoe wist hi) niet dat iemand achter hem stond. Ge- ruischloos ging hij op een knie zitten en greep zijn geweer vast. Wie is daar? zei hij scherp. Uit de duistemis kwam een vreemde nieuwe en vertrouwelijke stem: Garth, ben jij dat? Zijn hart begon wild te slaan. Wie ben je? vroeg hij fluisterend. Charley! antwoordde de stem, met een jongensachtig accent. Zij sprongen tegelijk op. Ik heb voedsel voor jullie meegdbracht fluisterde de jongen. Hoe is met Natalie Op hetzelfde oogenlblik vielen ze elkaar in de armen. FRAUDE MET INVOER VAN BOTER IN BEJLGIe. f De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: De Belgische justitie heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding van zekere fraudes, die in verband met den invoer, van boter uit Nederland zijn geconstateerd. Het is gebleken, dat voor 1 Januari j.l. uit Nederland naar Bel gie cngeveer drie millioen kilo boter zou zijn geexporteerd, terwijl de Belgische import-sta- tistieken slechts een invoer van twee millioen kilo blijken aan te wijzen. Voor de drie mil lioen kilo zouden de exporteurs een uitvoer- premie van een gulden per kilo hebben ont- vangen welke premie aan de Belgische douane moest worden terugbetaald. Men vermoedt dus, dat ongeveer een millioen kilogram op fraudu- leuze wijze in Belgie zijn binnengebracht, wat voor de Belgische schatkist een verlies van ruim 14 millioen francs zou beteekenen. Sedert 1 Januari 1934 is een dergelijke frau- de evenwel onmogelijk geworden, daar de uit- voerpremie in Nederland alleen nog tegen ver- toon van het Belgische douanebewijs wordt uitbetaald. DE GEREFORMEERDE KERK EN DE NATIONAAL-SOCIALISTISOHE BEWEGING Eenigen tijd geleden is door de classis Lei den van de Gereformeerde Kerken in Neder land een commissie benoemd, om te onderzoe- ken hoe de kerk te handelen heeft met belij- dende leden, die lid zijn van de N.S.B. Blijkens het kort verslag der classis heeft deze com missie bij monde van ds. A. de Bondt te Lei den gerapporteerd en heeft de classis de con- clusies aanvaardt. De classis heeft als haar ge- voelen uitgesproken a. dat ieder, die de beginselen van de N.S.B. onderschrijft en daaruit begeert te leven, daar mee verwerpt de belijdenis zooals die in de drie formulieren van eenigheid is neergelegd en daarom onmogelijk tegelijkertijd lid kan zijn van een der Gereformeerde Kerken in Neder land; b. dat, waar vele jonge menschen door fas- cistische en nationaal-socialistische leuzen be- koord worden, zonder kennis genomen te heb ben van, of in te stemmen met de beginselen van de N.S.B., het aan de prudentie van de plaatselijke kerken moet worden overgelaten, hoe in elk concreet g^'al behoort gehandeld te worden. GEEN KIPPENEIEREN MEER IN BROEDMACHINES. De „Staatscourant" bevat een beschikking van den Minister van Economische Zaken, waarbij wordt bepaald, dat na 3 Mei 1934 geen kippeneieren meer in broedmachines aanwezig mogen zijn. Gelijk bekend, heeft reeds vroeger de Minis ter van Economische Zaken een beschikking genomen, waarbij de eindtermijn ten aanzien van eendeneieren werd bepaald op 19 April 1934. REGELING VAN DE STAATSLOTERIJ Versohenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag in de Tweede Kamer over het voorstel van de wet der heeren K. ter Laan en IJzerman tot wijziging van art. 2 der wet van 23 Juli 1885 tot regeling der Staatsloterij. De voorstellers spreken daarin als hun mee- ning uit dat er bij de Regeering geen bezwaar zal bestaan tegen de tijdelijke vergrooting van het aantal loten omdat niet de geringste wijzi ging in het stelsel der Staatsloterij bedoeld wordt. Van een „toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen" is bij, dit beschei- den voorstel wel geen sprake. Een lichte reactie deed Garth even wan- kelen en hij boog het hoofd op Charley's schouder. God zij dank! God zij dank! lispelde hij. HOOF1DSTUK XXI. De verbrijzelde deur. Garth klopte nerveus op de deur van de hut en riep: Natalie! Natalie. Goed nieuws! Zij stond spoedig in de opening. Kijk eens wat ik voor je meabreng! riep hij. Zij trokken de deur dicht en duwden Char ley bij het licht van het vuur. Charley! Charley!! riep Natalie buiten haarzelf van vreugde, en zij drukte haar lip- pen op de zijne, terwijl zij haar arm om zijn hals sloeg. Het eerlijke vollenmaansgezicht van den jongen werd zoo rood als een pioen. Zij spraken alle drie tegelijk, lachten en ween- den om beurten. Vertel ons je avonturen, Charley, vroeg Natalie. Laat ik eerst mijn pak open maken, zei hij. Ik dacht zoo: misschien hebben jullie wel honger en daarom heto ik maar volop meegelbracht: suiker, thee, iboonen enz. en om een beetje luxe te hebben, ziedaar sardi nes en een doos biscuits! O, engel die je bent! riep Natalie. De rest heb ik twee mijlen zuidwaarts venborgen, zei hij. Ik ga het halen. Neem dan de kano, zei Garth. Dan kunnen ze je niet inhalen. Wat zal ik met de paarden doen? Dit was een moeilijkheid. Hoeveel, vroeg Garth. Drie. Hoe zullen we ze uit Gryll's handen houden Waarom zullen we wachten? riep Nata lie. Laten we de kano nemen en voorgoed vertrekken. Ik helb maar vijf minuten noo dig dm me klaar te maken! Garth weerde af. Wie ook maar eenigszins op de hoogte is, van den geweldigen omvang, dien zoowel de buitenlandsche als de binnenlandsche loterij- bedrijven hebben aangenomen, kan niet in twijfel verkeeren omtrent de groote behoefte aan loten bij een zeer aanmerkelijk gedeelte van het volk. Naast de binnenlandsche z.g. premieleenin- gen, die in waarheid niets anders zijn dan ge- wone loterijen, werken verschillende buiten landsche ondernemingen, die jaarlijks tiendui- zenden vreemde loten in ons land plaatsen. Het is waar, dat op vele plaatsen de ver- koop van Staatsloten moeilijkheden oplevert. Deze moeilijkheden zullen verdwijnen bij een betere verdeeling der Staatsloten over het land, maar zij kunnen ook geheel opgeheven worden door te verbieden, dat die zgn. premie-leenin- gen gebruik maken van de trekkingen der Staatsloterij. Zulk een verbod is dringend noo dig. De voorstellers merken nog op, dat alle Staatsinstellingen zich hebben aangepast aan de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Alleen aan de Staatsloterij is sedert 1885 niets ver- anderd. Zij wijzen ook op de verhoogde winst van f 650.000, die, al is deze wetswijziging niet ter vermeerdering van's Rijks inkomsten voor- gesteld, in deze tijden meer dan ooit op prijs mag worden gesteld en die het voordeel heeft van te zijn een geheel vrijwillig opgebrachte 'belasting, terwijl er in de tegenwoordige om standigheden reusachtige bedragen naar bui tenlandsche loterijondernemingen vloeien. MEDEWERKING VAN DE AMBTENAREN GEVRAAGD. In aansluiting op de gepuhliceende eerste veertien bezuinigingsverordeningen heeft de Fransche regeering een proclamatie gericht tot de ambtenaren, waarin de aandacht van alle ambtenaren wondt gevestigd op de bui- tengewone emstige beweegredenen, die de regeering dwingen maatregelen te nemen, die de ambtenaren treffen. In weeiwil van de reeds door gevoerde besnoei'ingen op de staatsuitgaven ten bedrage van 8 milliard frs. moet het nog bestaande tekort van 4 milliard frs. worden waggewerkty omdat een land eveomin als een particulier steeds boven zijn middelen mag leven. Het uitgeven van lee- ningen ter verzekering van de voor het eind van de maand veirvallende ibetalingen, cfoet een beroep op het voortdurend aantrekken van de disconto-rente, hetgeen bedenkelijke nadeelen heeft voor het bedrijfsleven en de financien. Alle anidere middelen zijn uitgeput. De regeering is gedwongen, van de ambtena ren een verlaging van hun salarissen en pen- sioenen te eisehen. Er is geen andere keus dan dit program aan te nemen, of de staatskassen te sluiten, of inflatie. De dienaren van den staat hefb- ben de slechte jaren van na den oorlog nog te versch in het geheugen, toen de salarissen slechts tijidelijk door decreten konden worden aangepast" aan het verhoogde prijs-niveau, dan dat zij de regeering bij haar streven niet zouden willen helpen, lichtvaardlige oplossin- gen te vermijden, waarvan de eerste en be- langrijkste slachtoffers de ambtenaren zelf zouden zijn. De van de ambtenaren geeischte verlagin- gen van 5 tot 10 pCt. zijn minder dan de ver laging van de kosten voor levensonderhoud. Door de regeeringsmaatregelen aan te nemen zullen de ambtenaren niet alleen bijdragen tot het herstel van de staatsfinancien, maar ook tot hacrdhaving van een geizonde valuta, Jij kunt niet rijlden en niet loopen. Het zou een doorloopend gevecht worden, den heelen weg lang. De jongens van de Settlements hebben me beloofd, dat ze naar ons zullen komen kijken als we binnen een week niet terug zijn zei Charley. Goed zei Garth, dan zullen we op hen wachten. En de paarden? Die brengen we naar hier. We laten ze over zweraimen, naar het eilandje, waar ze tveilig zijn. Zoo gezegd, zoo gedaan en Charley en Garth trokken erop uit. Er gebeurde niets onderweg. De paarden kwamen op hun be- stemming en zij waren terug in de hut vdor het licht genoeg was om een geweer te han- teeren. Het ontbijt volgde en wat een onbbijt! Zij smulden van al de heerlijkheden die Charley had meegebracht en waarvan zij slechts kon den droomen. Charley begon zijn verhaal. Ik wll jullie wel vertellen: Ik was nij- dig toen Garth me terugstuurde. Wat drom- mels, dacht ik, ik kan een goed werk verrich- ten en het wordt me belet. Nu kan ik niets doen en ik weet niet wat er van hen worden zal. Ik had de gekste plannen, maar ten- slotte leek het mij het wijste om op Settle ment te blijven rondzwerven en Nick Grylls in het oog te houden. En zoo deed ik. Ik kan je verzekeren, Garth, dat je hem behoorlijk knock-out gestagen hebt. Ze hebben hem uit het meer gehaald en de zus- ters hebben hem verpleegd in 't klooster. Hij had een hersenschudding of zoo iets. Hooliam hing een leugenachtig verhaal op, zoodat niemand de waarheid veraam. Garth's naam werd niet genoemd. Lang voor Nick loopen kon liet hij Mary Oo-que-wasa en Xavier komen en toen begreep ik dat er iets aan de hand was. Men zegt, dat Xavier Mary's zoon is. Zoodra hij er toe in staat was trok Nick met de twee kleurlingen weg. Hij gaf voor, dat hij naar de Ostachegan kreek ging maar ik wist beter. Ik kocht een paar paarden en wat voedsel op crediet en volgde die voor de Franschen het omderpand is van een veilige toekomst. In totaal zal 2.760 millioen francs worden bezuinigd waarvan 628 millioen op de ministe- ries, 32 millioen op staatssubsidies, 750 mil- lieon door vermindering van het aantal amb tenaren, 500 millioen door hervorming van de persioen regel en, 190 millioen door afschaffing van dubbele verdiensten en dubbele pensioe- nen, 360 millioen door salaris-kortingen en 300 millioen door een wijziging van de werkloo- zenverzekering en reorganisatie van het spoorwegbeidrijf. GEVECHT MET INBOORLINGEN. In de wildemissen van Nieuw-Guinea heeft eien gevecht plaats gehad tusschen inboor- lingen en een politiemacht, waarbij 19 inlan ders werden gedood en 17 gewonid en drie in- landsche politie-beambten door pijlen gewond werden. De politie was op zoek naar drie inlanders, die een opzichter in het district Karminantina hadden vermoord. De inboorlingen hadden zich verschanst en eerst na een gevecht van zes uren konden zij overmeesterd worden. Een officieel rapport vermeldt, dat thans alles weer kalm is en dat de inboorlingen naar hun dorpen zijn teruggekeerd. Het district staat nog niet onder het bestuur der regee ring en de inlanders zijn hier oorlogzuchtig. Geleidelijk zal hun onderwerping geschieden. Tusschen Bulgaarsche Mohammedanen die trachtten in het geheim over de grens te komen, en een Bulgaarsche grens patrouille heeft nabij Deredere een hevig gevecht plaats gehad. Toen de grensbeambten de Mohammedanen sommeenden te blijven stiistaan, openden dezen het vuur op de beambten, die thans ook van hun vuurwapenen gebruik maakten en vijf mannen en zes vrouwen neerschoten. Eenige andere vluchtelingen onder wie zes kinderen en twee vrouwen werden gearres- teerd. Onder de Bulgaarsche Mohammedanen heerschte de laatste maanden groote onrust, tengevolge van den economischen nood en het optreden van buitenlandsche agitators. Ondanks de waakzaamheid der autoriteiten zijn den laatsten tijd talrijke personen clan- destien over de grens gekomen. BLOEDIG STRAATGEVECHT TE MINNEAPOLIS. Een verwoed gevecht dat circa 2 uur heeft geduurd, is bij het stadhiuis te Minneapolis geleverd tusschen de politie, die werd bijge- staan door de brandweer, en 3000 werkloozen, die protesteerden tegen het stopzetten door de regeering van de openbare werken, waar door honderden menschen werkloos zijn ge worden. De werkloozen trokken eerst in optocht door de straten onder het geschreeuw van „wrj wil len ahbeid en brood". Vervolgens verzamel- den zij zioh bij het stadhuis en het gerechts- hof, waar botsingen met de politie ontston- den. Machinegeweren, die bij den ingang van het stadhuis werden opgestelid, konden aanvankelijk de opgewonden gemoederen van de betoogers in toom houden, doch spoedig daama werd het gevecht henvat. De arbei- ders, bekogelden de agenten met steenen, glajsscherven, flesschen en zelfs met gasbom- men, die zij hadlden weten te bemachtigen. Tot tweemaal toe deden de werkloozen een aanval op het stadhuis, die beide keeren werd afgeslagen. en tenislotte slaagde de politie er in het stadhuiaplein te ontruimen, dat vol hen op een paar uur afstand. Bij de Crossing hoorde ik van jullie spreken en ik vreesde het ergste toen ik ver- nam hoe lang jullie al weg waren. Ik nam een ander paard en meer voedsel en vroeg een paar jongens om met me mee te gaan. Ze lachten me uit. Zij kenden Nick Grylls zoo goed en een avontuur als dit was nog nooit voorgekomen. Jim Plaskett, de politie- man, zou mij wel geloofd hebben, maar die was afwezig. Ik vertrok toen alleen en de meeste jongens hebben mij beloofd te komen, als we binnen een week niet terug zouden zijn. Op goed geluk trok ik verder en louter toeval was het, dat mij bij het meer bracht en daar zag ik de heeel bende beneden me Ik zag ook deze hut en begreep dat ze van jullie moest zijn. Ik was zoo blij als een kind toen ik rook uit den schoorsteen zag koanen. Ik verborg mij in de buurt en wachtte den nacht af, in de hoop, dat ik in den vroe- gen morgen een teeken zou kunnen geven. Toen kwam Garth naar buiten en alles was in orde. Precies op tijd, zei Garth grimmig. En wat was je plan gdweest, vroeg Natalie aan Garth. Maar hij heeft het haar nooit verteld. Twee dagen gingen zonder gebeurtenissen voorbij, maar dat zij bespied werden was duidelijk, want het sneeuwde den tweeden dag en den volgenden morgen waren sporen van schoenen zichtlbaar rond de hut en twee ronde kuilen van knieen onder het uitkijk- gat van Natalie's' kamer. Dit stam.de Garth onaangenaam. Hij spijkerde een plank voor het gat. Him observaties van het andere kamp brachten weinig nieuws. Garth's voomaamste angst was nu de zorg voor ds drie paarden, en hij vond het noodig om naar het eiland te gaan om een plek gras voor de dieren bloot te leggen. In een half uur kon hij voldoende doen om de paarden een dag van eten te voorzien. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1