Feuilleton-vertellingen WERKKAMPEN VOOR JEUGDIGE HOEK. AXEL. RECHTSZAKEN. HOOGER BEROEP. EEN ZANGER IN DUEL MET DEN FISCUS. VERPLEEGSTER VRIJGESPROKEN. FAILLISSEMENTEN. VOETBAL. BENOEMD TOT PASTOOR. Door Z. D. H. den Bisscbop van Breda is benoemd tot Pastoor te Ulicotea den Z.Eerw. heer J. van Hoof, thans Kapelaan te Prin- cenhage, vroeger o.m. ook te Stoppeldijk en te Ter Neuizen. D, MULDER. f Op ruim 84-jarigen leeftijd is Vrydagmorgen orverleden de heer D. Mulder, oud-hoofd van de Christelijke school te Zierikzeie. De heer Mulder was ia Zeeland een bekende en in breede kringen geziene figuur. De overledene was van 1868 tot 1874 werk zaam als onderwijzer aan de Chr. school te Ter Neuzen en daama tot Juli 1881 als hoofd der Ohr. school te Dinteloord. In Augstus d.a,v. werd hij geinstalleerd als hoofd der Ohr. school te Zierikzee, in welke functie hij werkzaam was tot hem in 1920 pensdoen werd verleend. De heer Mulder heeft zijne werkzaam- heden met beperkt tot de school. In het poli- tieke leven nam hij een vooraanstaande plaats in. Met wijlen den heer Bastmeijer heeft hij een langdurigen kamp gevoerd voor de ver- breiding der A.R beginselen en de verster- king der API. partij. Hij was o.a. voorzitter van de plaatselijke en de centrale kiesver- eeniging, en lid van het Prov. Comite. Ook in het kerkielijk leven heeft de over ledene zijn gaven en krachten beschikbaar gesteld. Oag'eveer 50 jaren diende hij de Geref. kerk te Zierikzee als ouderling en tal van keeren werd hy afgevaardigd naar de Provmciale en Generale Synode. Aan den overledene werd door God genade geschonken om veel te mogen arbeiden. Maar ook. de eere werd hem niet onthouden. Het behaagde H. M. de Koningin hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Een werkzaam en vruchtbaar leven is met het overlijdien van den heer Mulder afgesloten. (De Z.) HOUDEN VAN VARKENS. De Minister van Economische Zaken heeft het aantal tegelyk te houden varkens boven 20 K.G. voor de Zeeuwsche Varkenscentrale vastgesteld op 55.000. WERKLOOZEN. Het Provinciaal Comito in Zeeland van de Centraie voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor practisch Christendom, door wiens bemidde- ling de moreele verzorging van werkloozen in den afgeloopen winter krachtiger is aan- gepakt op verschillende plaatsen, wendt thans pogingen aan om te komen tot het houden van eenige werkkampen voor jeugdige werk loozen (leeftijd tusschen 17 en 24 jaar). Het comito voert besprekingen met het Prov. Comito van Noord-Brabant, om deze kampen gezamelijk te doen houden in de omstreken van Roosendaal. Jeugdige werkloozen, welke aan deze kaihpen wenschen deel te nemen, kunnen zich via hun organisatie hiervoor aanmelden, met vermelding van leeftijd, be- roep en hoelang reeds werkloos. De secretaris van genoemd Prov. Comito, de heer J. Lorier Jr., Beenhouiwerssingel te Middelburg, geeft inlichtingen over deze kampen. De Paaschdagen. Tengevolge het gemis aan de traditioneele dansmuziek was het in deze gemeente met de Paaschdagen buitengewoon stil. De jonge- lui die anders hier bleven, trokken thans el ders heen, terwijl het vreemdelingenbezoek achterwege bleef. Een kleine afwisseling brachten de wedstrijden op het voetbalveld van H. V. V. De Maandagwedstrijd werd gewonnen van Westdorpe met 71, terwijl Dinsdags tegen Biervliet werd verloren met 41. Gevallen. Een alhier door de kom der gemieente per fiets rijdend zoontje van den heer de Z. kwam zoodanig te vallen, dat hij geruimen trjd be- wusteloos was. Met een verwonding aan het hoofd schijnt het tamelijk goed te zijn afge loopen. Paard aangereden. Hedenmorgen kwajm een auto in den Ka- naaipolder in aaoraking met een los paard van den voerman de Z. dat aldaar langs den weg werd geleid. Juist bij het passeeren draaide het paard achterwaarts voor den auto, waardoor de chauffeur er tegenaan reed en er een groote verwonding aan een der achterbeenen ontstond, ztodanig dat een groote lap huid met vleesch werd afgerukt. Door den veearts moest de wonde worden gehecht. HET CENTRUM Afrika spreekt. De expeditie dwars door Midden-Afrika, waarvan deze geluidsfilm een natuurgetrouw beeld geeft waardoor zij is geworden een docu- mentair filmwerk, beweegt zich van Lagos in West-Afrika tot aan de Mombasa aaci de Oost- kust, dus van den Atlantischen tot den Indi- schen, door het hart van het weinig gekende werelddeel, door den Congo, langs de bronnen van de Nijl, door het land van de Pygmeeen en dat der lippennegerinneh. Aan de hand van een rieliefkaart van het Zwarte Werelddeel, die de bezoekers de reis-route duidelijk doet volgen, ontvangen zij spelenderwijs een onver- getelijke les in de aardrijkskunde. Het is in het kort overzicht ondoeniijk om zelfs bij benadering een gedetailleerde beschrijving te geven van de vele lotgevallen, welke de rei- zigers hebben beleefd, maar bij het einde van deize natuurfilm zal men vol bewondering zijn voor den moed en het uithoudingsvermogen dier expeditie, die na vijf weken haar zware taak volbracht. Cohen en Kelly in moeilijkheden. Een ieder zal in den loop der tijden wel eens in de dalles zijn geraakt en schijnt men voor onoverkomenlijke moeilijkheden te komen, doch in deze amusementsfilm toonen Cohen en Kelly, dat al die narigheid niets is, vergeleken bij de berg van verwikkelingen die zij hebben te doorworstelen. Niet zoodra is de eene hin- derpaal uit den weg geruimd of tot hun schrik is een grootere reeds in aantocht. Maar het zouden Cohen en Kelly niet zijn als zij niet met zwier alle gevaren trotseeren al gaat het dan ook met altijd recht door zee. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 April de volgende vonnissen uitgesproken J. C., oud 24 j., koopman te Vlissingen, thana gedetineerd, is wegens poging tot dood- slag veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. A. B., oud 38 j., eerste klerk bij de P.Z.E.M. te Vlissingen, thans gedetineerd, is wegens verduiistering veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. A. d. K., oud 31 j., werkman te Middelburg, thans gedetineerd, is wegens brandstichting veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De Rechtbank heeft in hare zitting van heden (6 April) de volgende zaken behandeld: Th. J. P., oud 21 j., timmermansknecht te Hontenisse, gedetineerd, werd ten laste ge- legd, dat hij op 3 Maart 1934 te Kloosterzande in de woning van Maria Christina de Zwart, zich den toegang heeft verschaft door inklim- ming met openschuiving van een raam, een lessenaar die met een slot gesloten was, heeft verbroken en daaruit heeft weggenomen een bedrag van ongeveer 150 aan bankbiljetten en geldstukken, welk geld toebehoorde aan M. C. de Zwart voomoemd. Eisch 6 maanden gevangenisstraf waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Mr. Dieleman Jr. verdedigde den verdachte en vroeg een voorwaardelijke straf. P. J. C., oud 32 j., koopman te Zuiddorpe, Werd bekaagd dat hij te Zuiddorpe op 6 Febr. 1934 Alphonsus de Smet met de vuist of met eenig hard voorwerp een slag tegen het hoofd heeft toegebracht. Eisch f 50 boete of 25 dagen hechtenis en betaling van 94 voor schadevergoeding. J. A. van H., oud 33 j., arbeider te Axel, werd ten laste gelegd dat hij in de maand Januari 1934 te Axel de administratie van de steun- verleening heeft opgelicht, doordat hij zijn inkomsten te laag had aangegeven en daar- door eenige guldens aan steun te veel heeft ontvangen. Eisch 7 dagen gevangenisstraf. J. v. H., oud 25 j., arbeider te Biervliet, werd ten laste gelegd dat hij op 7 Februari 1934 te Biervliet heeft gepoogd eenige kippen van den landbouwer P. J. Doens weg te nemen uit een gesloten hok, terwijl een ander in zijn gezelschap zich bevindende persoon zich naar dat hok begaf om hem behulpzaam te zijn, terwijl de verdere uitvoering van zijn voome- men niet is voltooid omdat er personen in de nabijheid waren en hy ontdekking vreesde. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Door L. K., zuivelfabrikant te Axel, is hoo- ger beroep aangeteekend tegen het voonis van den kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hij wegens overtrading van de Crisis-zuivelwet was veroordeeld tot 70 dagen hechtenis of /700 boete met verbeurdverklaring van de in beslag genomen boter. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie is eveneens in hooger beroep gegaan. De heer C. Pruis, „zanger van het levens- lied'die op 3 Jan. j.I. wegens ontduiking van de inkomsteobelasting by verstek tot een gevangenisstraf van drie maanden werd ver oordeeld, tegen welk vonnis by in verzet ge- komen is, stond Woensdag opndeuw voor de Amsterdamsche rechtlbank terecht. Daaiomtrent meldt „De Telegraaf": De officier van justitie achtte de opge- legde straf van drie maanden gevangenisstraf te zwaar. Hij eischte een boete van f 3000, suibsidiair honderd dagen hechtenis, en drie maanden voorwaardelijke gevagenisstraf met een proeftijd van drie jaren. De zanger had zyn belastingbiljet voor het jaar Mei 19301931 als „ambulant artist" in- gevuld met een bedrag van f 8900. Zijn in komsten gingen volgens de tenlastelegging echter ver boven dit bedrag uit en zouden 25.037,49 hebben bedragen. De heer J. G. P. Roei, inspecteur der Diree- te Belastingen, gaf ter terechtzitting inlich tingen over het kasiboek van verdachte, het- welk de rechtbank post voor post naging. Verdachte beriep er zich op, dat een be- langrijk deel van zijn inkomsten in zijn bedrijf gebruikt werd. Op de vraag van verdediger prof. mr. Rus- sel verklaarde getuige, dat het een pertinente onrwaarheid is, dat aan vend, gezegd zou zijn dat geen strafvervolging zou worden inge- steld als de accountant van verdachte, de heer Reynders, het vermogen zou onderzoeken. Verdediger: Doch de heer Reynders heeft ioderdaad een uitvoerig onderzoek ingesteld naar dit vermogen' van verdachte en deze cijfers zijn ter beschikking van den belasting- dienst gesteld. President: Daartvoor is hij echter niet vervolgd! Daama wees de president op de beschikking van den minister van Financien, waanbij is bepaald, dat tot 1 Mei niet tot vervolging zal worden overgegaan indien v66r dien tijd de positieve aangifte opgebiecht is. President: Indien deze beschikking eerder was afgekomen en als de heer P. dan open Ua art gespeeld had, zou geen vervolging zijn ingesteld Inspecteur Roel: Als hij vrijwillig zijn aan gifte had verbeterd, zouden wij in dit gevai □det tot vervolging zyn overgegaan. President: Uw positie, mijnheer Pruis, is nu beter dan vo6r de ministerieele beschik king. De kans op gratie is nu matuurlijk grooter, aithans wanneer u nu ten minste open kaart speeit. De vervolging kan niet meer gestuit worden. Toch heeft de mdniste- rieele beschikking echter wel invloed. Verdachte: Ik heb nooit een behoorlijke boekhouding gevoerd. Het kakboekje berust op fantasie. Verdachte erkende dit godaan te hebben om zyn vrouw een goeden indnfk van zrjn mko- men te geven. Getuilge Roel wees er voorts op, dat ver dachte getracht heeft zich te onttrekken aan een uitnoodiging van de Belastingen om zijn aangifte te wijzigen. Ten slotte werd huis- zoeking gedaan en zoo kwam men op het spoor van de gegevems, die tot de vervolging aanleiding gaven. De rijksaccountant E. S. Harmsen, die een onlderzoek naar de boeken en bescheiden van verdachte heeft ingesteld, deelde ter terechtzitting mede, dat de posten uit het kasboekje meestal kloppen met de contracten. De officier van justitie stelde zich op het standpunt, dat het maar niet aangaat, dat zij, die him belangstingbiljet frauduleus in- vullen minder betalen dan ,,de menschen, die fatsoenlijk zijn". Het verschil tusschen drie maanden gevangenisstraf en het vrij uitgaan van zooveel anderen, die onjuiste aangiften doen, is echter veel te groot. De officier eischte daarom zooals gezegd een boete van f 3000 suibs. 100 dagen hechte nis en drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaren. Prof. mr. Russel, verdediger van den heer Pruis, stelde in zijn pleidooi voorop, dat een straf van drie maanden zelden voor ontdui king van de inkomstenibelasting is opgelegd. Pleiter nam stelling tegen het rapport van den heer Reijnders en wees er voorts op, dat verdachte brj>het onderzoek alle medewerking heeft verleend. Hjj stond geregeld voor zeer groote uitga- ven, die men niet licht te hoog kan taxeeren. Talloos zijn de onkosten, die hij moet maken wegens reizen en logeeren, cadeaux bij vele gelegenheden, fooien aan tooneelpersoneel. contributies etc. Spreken.de over den perscon van verdachte bracht prof. Russel naar voren, dat de heer Pruis in de oorlogsjaren niet minder dan 187 avonden zijn kunst gratis verleend heeft, waarvoor hij toch ook groote onkosten heeft moeten maken. Spreker gaf voorts als zijn meening te kennen dat verdachte als reclame- object zou zijn gebruikt. Men heeft gewei- gerd deze zaak te laten loopem op een tyd- stip, toen men reeds van plan was aan ande ren amnestie te verleenen. Na nog een paar juridische bezwaren be- sproken te hebben drong prof. Russel op vrij- spraak subs, clementie aan. Uitspraak 18 April. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de verpleegster, die vervolgd is wegens dood door schuld, daar zy een veel te groote hoe- veelheid fosfor in de levertraan van kinderen gedaan heeft, ten gevolge, waarvan een der kinderen overleed, vrygesproken. De officier van justitie had een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand ge- requireerd. HET VERKEERDE KASBOEK GEGEVEN. Het vorig jaar had een vrachtrijder voor de inkomstenbelasting opgegeven, dat zyn in- komen over 1932 had bedragen 3000. Het vorige jaar was aan deizen belastingplichtige ambtshalve een aanslag opgelegd van 6000, waartegen hij niet gereclameerd had. Toen dan ook zyn aangiftebiljet bij de belasting- directie was binnengekomen, maakte de in specteur er al dadelijk de aanteekening op, dat door den accountantsdienst een onderzoek moest worden ingesteld. Bij dat onderzoek zijn eigenaardige dingen gebleken. Aanvan- kelijk werd den accountant een kasboek ter hand gesteld over het jaar 1932, aan de hand waarvan imderdaad viel op te maken, dat 's mans inkomsten niet hooger zou zyn geweest dan hij had opgegeven. De accountant vroeg toen ook het kasboek van het volgend jaar te mogen zien, waarop de vrouw van den vracht rijder, die den accountant te woord had ge- staan, hem een kasboek in de hand gaf, dat een verbeterd exemplaar van 1932 bleek te zijn. Hierin kwamen verschillende ontvang- posten tegen veel hoogere bedragen voor en ook werden er posten ontdekt, die in het eerste boek in het gebeel niet voorkwamen. Zoowel de vrachtrijder als zijn vrouw hebben zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden gehad. De man bekende een valsche aangifte te hebben gedaan, al be- streed hij, dat hij 11.200 inkomen had gehad en dus ruim 8000 had verzwegen. De vrouw had in het voor-onderzoek een bekentenis afgelegd, waarvan de rechtbank thans gebruik maakte. Na het getuigenverhoor heeft het O. M. het bawijs tegen beide verdachten geleverd ach- tend, tegen K. geeischt een gevangenisstraf van 1 maand en tegen de vrouw 5000 boete subs. 6 maanden hechtenis. De verdediger, mr. S. J. Polak, heeft opleg- ging van een clemente straf bepleit. Uitspraak 17 April. Het faillissement van Teunis Tol, koopman in vlas te Breskens, curator Mr. H. C. J. Zaaijer te Goes, is geeindigd door de verbin- dend geworden eenige uitdeelingslijst, zonder uitkeering aan de concurrente schudeischers. WEODSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. AFDEELING IV. 3e klasse A HulstDe Zeeuwen, terr. De Z. (33 min.). Terneuzen IIOranje. 3e klasse B. DQSKO n—-RCS. Zeeuwsche Voetbalbond. 2e klasse C. Terneuzen IVWestdorpe. 2e klasse D. Biervliet IINGD. Oosbburg HHoofdplaat II. 3e klasse B. Westdorpe nHontenisse II. Axel IIIZuiddorpe. BKW ISTEEN II. Oranje HSluiskil H. Bekerwedstrijden afd. C (Zaterdag). ONW—Driewegen. Jong ZeelandZSC. Slechts e6n dag na de fameuize wedstrijd tegen het Beigisch elftal begon de aanvraag om toegangsbeiwijzein voor den a.s. strijd tegen het Ierscbe elftai en het lijkt wel of nu iedereen toeschouwer wil zijn, want den daarop volgeniden Donderdag werd reeds medegedeeld, dat het Amsterdamsche stadion geheel uitverkociit was. Ondianks deze offi- cieele mededeeling hield de stroom van aan- vragen maar steeds aan en zoo moest her- haaldelyk in pers en aether beikend gemaakt worden om zich met dit voldtorugen feit te verzoenen en vooral geen gelden meer op te zenden want men moest dan nog de moeite dioen om dit geld weer te retoumeeren. On- dertusschen was het aantal aanvragen ge- stegen tot 400.000! In overleg met de directie van het Stadion werd toen door den Kon. Nederl. Voetbalbond besloten om speciaal voor dezen wedstrijd nog 5000 extra zitplaatsen by te bouwen. Hiervoor zijn speciale verkeers- maatregelen genomen en moeten de bezitters van deze plaatsbewijzen zorgen vroegtydig aanweizig te zyn om hnn plaats te kunnen in- nemen. De verwachtingen voor de verrichtingen van ons nationaal team zrjn hoog gespannen en wij herinneren ons niet ooit een sterkere voorhoede te hebben gehad dan thanis het ge vai is. In den wedstrijd tegen Belgie was het een lust deze vijf eminente voebballers aan het werk te zien. Er zat wilskracht en geest in, telkens en telkens wisselden zij, al naar de toestand van het oogenblik mede,bracht, van speltechniek. Zij lieten geen moment onbe- nut en de doelverdediger der Belgen stond voor een hopeloos geval, hoe kranig hij zich ook weerde. Dat komt ten sterkste uit, dat ieder het er over eens was dat on clanks hij zich negenmaal zag gepasseerd, hij de beste speler van het Beigisch elftal werd genoemd. Nederland maakt een zeer goede kans om haar spelers naar Rome te kunnen zenlden voor den stryd om het wereidkampioenschap, want Belgie speelde tegen Ierland gelijk, zij venkregen dus ieder 1 punt, en moeten nog een wedstrijd spclen. Twee van de drie nationale elftallen zullen aan den strijd om het wereidkampioenschap mogen deelnemen, zoodat hieruit volgt dat indien het aan Neder land gelukt a.s. Zoa'dag Ierland een neder- laag toe te brengen zij haar plaats reeds heeft veroverd. Doch ook by een gelijk spel ibethouden de Oranjemannen. nog een goeden kans, want dan volgt eind dezer maand de strijd tegen het Beigisch elftal te Antwerpen en zooals men weet gaat er van deze ontmoe- ting de grootste bekoring uit, waarbij het Nederlandsch elftal haar beste beentje voor- zet. Ondertusschen staan wij aan den voor- avond van den landeawedstrijd Nederland Ierland en voor zoover men geen ooggetuige zal kimnen zijn, zal de heer Hollander voor de AVRO op zijn bekende wijze de hondeirdldui- zenden in de huiskamer doen medegenieten. Tweede Klasse. De weds try d AllianceTerneuzen is naar wij vememen op het allerlaatste oogenblik op verzoek van Alliance uitgesteld geworden. Derde Klasse. HulstDe Zeeuwen. Zooals men zich zal herinneren is deze wedstryd, die reeds eerder is gespeeld gewor den, door de Hulstenarem ontydig beeindigd toen een harer spelers door den scheidsrechter naar het kleedlokaal terug werd gezonden. Er was toen 33 minuten gespeeld en de stand was 11. Thans staat dus voor de tiweede maal deze wedstrijd op het programma, doch moet Hulst nu naar Vlissingen met 10 spelers am de resteerende minuten nog te be- nutten. Veel kans voor Hulst bestaat er der- halve niet. Terneuzen IIOranje. Oranje komt haar laatste wedstrijd in deze competitie alhier op het terrein van Terneu zen spelen en daar beide krachten vrijwel ge lijk zrjn, belooft het een aantrekkelyke partij te worden. De Sassenaren verstaan de kunst om alhier eens extra voor den dag te komen en daarom zal het voor de reserves van Ter neuzen geboden zijn om direct alle krachten in te spannen. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenbout, 3 April 1934. Menier, Veurbij Paschen! En 6p d"n paasch- krentenmik, de paascheders, 6p heel d'n paasch- koek, tot d'n les- ten krumel Neee, ne tot d'n lesten kru mel Waant m'n bos- ke, Dto in is nog by me. Blijft heel z'nen vacaantie op d'n hof. Op d'n oogen blik leggen me daarveur overhoop! Hoewel... 't is alweer Maar laat ik 't van veuren af aan vertellen. Van den mergen, as me onderweugen waren mee d'n groentenwagel, dan zee-t-ie op 'n oogenlblik: „Opa, is dat pijpie lekker?" ,,Ja, manneke! Waarom vraagdie da zoow?" ,,Zoomaar". „Wouwde gy ok rooken, misschient?" ,,'k Heb geen „roosjes". (Da's z'n merk!) ,,Maar ik heb ze, Dto!" ,,He, geef me 'r eentje, opa!" „Onider e6n veurtwaarde, Dto". „Ja?" ,,Da ge 't uit oewen mond legt, as me bij de klaanten komen!" Waarom is datte?" „Om de beleefdheid, begrepte!" „Oow", zee-t-ie ongeleuvig. Toen stopte-n-ik d'n wagei, haalde z'n Paaschdooske cigaretjes uit m'n broekzak en liet 'm opsteken. Da motte zien, amico! Waant nouw ie op kostschool op de „groote Koer" mag speulen, da's na z'nen tienden verjaardag z'n promotie geiwist, nouw mag ie op Zon- en feestdagen wel 's 'n cigiretje rooken. En hoe ie 't zoow gaauw geleerd hee Neee, da's 'n merakel. Zwaar rimpelt ie z'n veurhoofd, as ie aan- stikt, z66w zwaar, da z'n neuske md6-rimpelt Seerjeus kekt le in 't vlammeke en draait 't cigaretje rond en om, opdat 't netjes in d'n braand gerokt. 't Luciferke, tusschen twee vingers gehofuwen, smet ie daama weg, mee de sierlyke veumaamheid van 'nen mieljon- nair en ondertusschen zuigt ie z'n eerste haaltje rook naar binnen mee 'n wjeltoehagen, dat je in d'n lach schiet! En dan! Da's d'n klap op d'n vuurpijldan zucht ie twee straaltjes blaauwen smook naar buiten deur... z'n neusgaten! Hij-rookt-al-deur-z'n-neusEn mee 'n „on verschilligheid", in aanstellerij, amico, kru! ge van ingehouwen lachen. Wa mot ie ge- studeerd hebben op de eerwaarde broeders. om ze da zoow mooi na te doen! Mee 'n onwetend gezicht vroeg ik 'm: „is da-d-'n lekker cigaretje, Dto m?" ,ReuzemerkieDto I" en weer spuiden twee slangeskes rook laankzaam en sjiek uit da lollige eigeniwijze neuske. ,,Dan gaan me weer, maat!" Blek trok, Dto douwde en ik hieiw 't even- wicht en 'n oogeHiblikske later waren me bij 'nen klaant. Nouw is 't de gewoonite dat hrj belt, as me aaokomen. Gaauw trok ie nog 's aan z'n cigaretje, lee 't toen op de weegschaai, waar 'k m'n pepke altij neerleg en sjuust as ik docht: „wa-d-'n kitsig, vlot boske toch", keek ik naar de deur van m'n klaantje en daar zag ik 'm de juffrouw 'n straal rook in d'r gezicht blazen, da-d-et menschke in nen hoest schoot. En of er gin vuiltje aan de locht was, vroeg ie: ,,wa zal 't vandaag zijn, juffrouw?" (Da hee-it-ie van mrjn afgelusterd ,,On'behouwen deugniet", schold 't wefke mee 'n hoest. D'r ogskes waren er rood van geworren. ,,Mee oew smerige cigarettenlucht op n'en mensch z'n nuchtere maag!" Toen kwam ik er maar gaauw by. En om 't zoow goed meugelijk te maiken bij m'n klaantje, schold ik 'm maar g66f uit. „Boef" zee ik: „wa's da veur 'n manier van doen! Schaamd' oew eigen nie knuppel: Wa zal 't zijn, juffrouw? Die brakken, ee, ze zouwen 'nen grooten mensch van streek brengen". 'Nen kielo eerpels'bestelde ze: ,,en 'n maaltje sprutjes, ge wit zoowel, Dto, zoow as altij, wa kosten ze vandaag?" En as ik naar m'n wagel ging, dan sting m'n rookerke daar, mee z'n haanden in z'n zakken, 't cigaretje slap tusschen z'n frissche lipkes en mee 'n onverschiillgheid teugen d'n wagel aangeleund, of veur z'n part heel de weareJld d'n kinkhoest kost krijgen van z'n ,,roosjes". Ik woog m'n eerpels af en bromde teugen 'm, mee ton oog naar m'n klaantje, die nie aanders van me venwochtte. Toen trok ik 't cigaretje tusschen z'n lippen uit en gooide- n-'t de straat over. „Sjuust!" riep 't wefke zegevierend. Ziezoow docht ik, die is weeir gewonnen. „Vroest", zee Dr6 en gong z'n cigaretje redden. Nouw, eerlijk gezeed, amico, ik schrok! Zekers, 'k had 'm z'n leste drupke bloed af- getapt, mee 't wegpakken van da cigaretje, da begreep ik, maarneee, da was te erg. As de juffrouw geholpen en de deur weer dlcht was, dan zee ik: „Zeg, Dto, ben ik daar mee bedoeld?" Z'n sterre-ogskes verdoften. Verdofteu van kwaaiegheid. Van drift. En toen Hij smeet z'n peuk weg, toch nog eeniga- zins mee den sierlijken mieljonnairs-zwaai, en toen zee-t-ie: „dat was 'n beleediging!" Wit zag ie. Z'n lipkes trilden. Droog Wa ren ze van woede. „Da was 't", treiterde-n-ik: „leer om leer! Gy had de juffrouw nie te beleedigen, aap!" Zwijgen. Hij prakikizeerde. Z'n neusgaten stonden wijd open. Toen boog ik me naar 'm toe en 'k zee: „en toen moest je dat tegen me zeggen, ee? Li eve jongen?" Diep keek ie in m'n oogen. Nog bleeker wier ie. Z'n vustjes perbeerden dwars deur z'n broekszakken te wringen. „Nee", zee-t-ie heesch. Daarop gingen z'n lange, zwarte wimpers omlaag en 'n. dikke traan builde op in t hoekske van z'n oog. 'k Zag m'n eigen hoofd in dieen zouten pd^ri. Woeieod wier ie om die traan. Mee z'n vast stompte-n-ie ze 'r as 't ware uit. ,,'k Vind 't nie mooi van oew, Dto ttt" Da wier 'm te machtig. Oow, wat had ie 't gtoen goed gemokt, amico, maar hierOp straat En gin raad meer wetea.de, barste-n-ie uit, mee spijt: „allemaal de schuld van dat ake- lige wijf". Hij staampvoette op de keien. Toen draaidie-n-ie z'n eigen om, zette-n-'t op 'n loopen en' verdween. Amico, 'k had mee't manneke te doen. Erg te doen, maar 'k voelde da'k zoow doen moest. Da'k effetjes 't jcage bomke buigen moest. Maar as ik alleen veurtsjokte mee m'nen wagel, dan wa 't toch net eender, of 't zon- neke weg was gekropen, achter 'n vuil wol- kenklodderke. En as ik 'n uur later m'nen zakdoek zocht en toen in zyn dooske „roosjes" klauwde, nouw, toen, ollee, ik had er gtoen heel m'nen ontvaangst van d'n mergen veur ge- geven, as ie weer by me was gewiest en ik had kunnen zeggen: „ollee, stikt er nog maar 's eentje op, de vredespijp, schoefeltje". Wanneer ik weer op hnis aanging, h&'k geregeld veuruit getuurd, omdat 'k 'm zoow haalvelings verwachtte. Maar niks te zien. Kwam ik d'n erft op, niks te zien! Kwam ik binnen, niks te zien „Wa-d-is-t-er mee Dto gebeurd?" vroeg Trui. Goddaank. Hij was dus thuis gewiest. En meteen vond ik me-h-eigen 'n bietje dwaas, da'k me z66w ongerust gemokt had. „Niks", zee ik. „Loopt", zee Trui: „da's t zelfste aant- woord as dieen kleine me gaf, toen ie zoow onverwachts trugkwam". Daar moest ik om lachen, amico. Hij wilde, sjuust as ik, de zaak onder vier oogen bouwen. „Waar is ie, Trui?" ,,Fietsen!" ,,Oem!" Hebben jullieruzie g"ad, samen?" Ik knikte, lachend. ,,'n Bietje ja, nie van beteekenis!" ,,En is ie toen zoow maar weggeloo „Mensch, sehei uit en schept 'n bordeke- n-eten op. Ik val om tennostenbye". Onder't eten zag ik'm ineens deur't raam naar me kijken. Mee da'k 'm zag, liet ie z'n eigen zakken en verdween weer. „Sufferd" docht ik: „kom nouw toch hier". 'n Uur later, op d'n akker, waar ik groen- ten uitdee veur mergen, kwam ie naar me toe. Hier waren me alleen. Laankzaam Eindelijk stond ie schuin achter me. 'k Dee net of ik 't nie wist. „Opa:'. Heel zachtjes klonk 't. ,,Opa", wat harder. Toen draaide-n-ik me-n-eigen om. Z'n haandjes in z'n zakken, tot knustjes gebald, z'n kopke omlaag, zoow keek ie me heed evekes aan van onder z'n wimpers uit. ,,Dag boske!" En hoep! Daar sloeg ie z'n steuvige ermen om m'nen nek en z'n tranen liepen in m'n hemdeboondje. Amico, 'k had er genogt aan, horre! 'k Besefte wa-d-'nen kwaaien, broerden dag ie achter z'nen rug had. „Ik docht", treiterde-n-ik nog even: „ik docht eh hm! da-d-ik kon st Maar allebei z'n knustjes hiew ie veur m'nen mond. ,,Neee, neee, opa, niet zeggen!" En daarop, zenuwachtig-wild„ik h&b dat niet gemeend!" Ocherme, wa was ie ongelukkig. ,,Da weet ik ommers wel, boske!" Toen brak de zon deur veur 'm. En sjuust as altij op „plechtige" momen- ten, klom ie nog 'S in m'nen nek, veirinne- weerde m'n ooren en zee: ..goeie, goeie, lieve opa van me!" En onwillekeurig docht ik op dazelfste oogenblik, as ie as 'n klein kindeke op m'nen nek gekropen zat en m'n ooren van m'n hoofd sleurde, aan z'n fiere houdingske van vanmergen, toen ie z'n ,.roosje" opstak ,.Nouw", zee ik: „ga-d-'s staan Dto HI". Toen nam ik 't dooske uit m'nen zak, hiew 't 'm open veur, ik nam er ok eentje veur d'aarigheid en zee: „zoow, stikt 's op, dan rooken me samen de vredespijp!" Wa was ie gelukkig. E6n minuutje later zee-t-ie: „fijn merkie, he, opa?" En grootsdg krulden weer twee hlaauwe spdraiekes van rook uit z'n neus- go-t jes. ,,Mag ik morgen weer mee, opa? Aste- blief?" ,,Tuurlijk! Waarom nie?" Hij knipte 'n ogske. Ik knipte terug. Sloeg 'm op z'nen schou- wer, 'k zee: „hfe, Dto IH!" Hij stompte teugen m'nen bulk, zee: Dto I". D'n vrede was geteekend. Schonder dan ie ooit gewiest was. Neee, m'nen Paasch is nog nie heelegaar om! Veul groieten van Trui en as altij gin horke minder van oewen v toet h voe DR<6.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6