liilr Drie trouwe helpers bii de schoonmaak Buitenland TEMPO'S IN HET VERRE OOSTEN. V v TERNEUZEN, 6 APRIL 1934 SAS VAN GENT. over hem en zonder hem is gehandeld. Ver- staat gij alien den eisch van de huidige ure, dan zal uw werk kunnen medehelpen om over het somber geworden leven van duizenden licht te doen opgaan. Wat de werkdbjecten betreft laat het inge- diende wetsontwerp voile vrijheid. Toch zal bij de keuze dier objecten rekening zijn te houden met enkele overwegingen, die de regeering onder ufwe aandacht wenscht te brengen. In de eerste plaats zal er tegen gewaakt moeten worden, dat het oog valt op werken, die anders toch reeds nu zouden worden uitge- froerd. Ten tsweede zal de keuze mede geleid moeten Worden door de overweging, dat het werk tenerzjjds zooveel mogelijk over de verschillen- Se deelen des lands wordt verspreid, doch aan den anderen kant vooral ten goede behoort te komen aan plaatsen, waar de meeste werkloo- zen bijeen wonen. Ten derde zal in het oog zijn te houden, dat de werken mede dienstbaar zijn te maken aan de mogelijkheid eener algemeene loonsverla- ging, b.v. door den bouw van goedkoope volks- woningen. Ten vierde worde bij de keuze gelet op bet bedrag der uit de werken voortvloeiende di- recte en zijdelingsche loonbedragen. Ob dit nader toe te lichten wijs ik er op, dat bp den bouw van een huis, naast de eigenlijke bouw- vakarbeiders, ook steenbakkers en anderen betrokken zijn. Ten vjjfde eindelijk zal eentdeel van den aan te wijszen arbeid moeten worden gereserveerd voor de jeugdige werkloozen, wier zeer bijzon- dere moeilijkheden de regeering volkomen ver- staat en die ook voor sommigen uit uw kring reeds een voorWerp zijn van hun emstige be- moeienis. Dat de uiteindelijke beslissing over objecten en voorwaarden na de ontvangst van uwe ad- vieizen, mijne heeren, zal liggen bij de regee ring, behoeft nauwelijks afzonderlijk te wor den gezegd. Maar dit mag niet leiden tot een eindeloos heen en weer zenden van stukken en dus tot ontoelaatbaar uitstel van handelen. Vrees daarvoor koester ik trouwens niet, om- dat de betrokken ministers alien in het alge- meen presidium zijn opgenomen. Bovendien is de regeering zoo gelukkig ge- weest in uw persoon, mijnheer de voorzitter, de hand te kunnen leggen op iemand, wiens zaakkundigheid en bekwaamheid allerwegen worden erkend. Eindelijk zijn Wij alien bezield van de begeerte om het onze bij te dragen voor de vervulling van de groote taak, waarvoor regeering en volk zich in dezen grooten tjjd geplaatst zien. Ik dank u namens de regeering, dat gij u voor het zware doch aantrekkelijke werk, dat u wacht, hebt wlllen beschikbaar stellen en ik verzoek u reeds thans uw voorbereidenden ar beid te willen aanvangen. Rede van den heer C. J. P. Zaalberg. De voorzitter van het Werkfonds 1934, de heer C. J. P. Zaalberg, beantwoordde deze in- etallatierede als volgt: Excellentie, Uw verzoek om reeds dadelijk onzen voor bereidenden arbeid aan te vangen mag ik wel in zooverre amendeeren, dat ik eerst eenige minuten vraag om op uw voorbeeld bij 't werk dat wij met ernst bereiden, een emstig woord te spreken. In de eerste plaats om u en uw ambtgenooten ons aller erkentelijkheid te be- tuigen voor de ons geboden gelegenheid om met de regeering samen te werken aan een taak, welker beteekenis voor het volk van Ne- derland kort geleden reeds in een hooggestemd Kamerstuk door de regeering duidelijk is be- schreven, doch die na uw bezielende toespraak nog beter door ons wordt beseft. INagenoeg een derde deel der arbeidende be- volking in alle kringen der maatschappij is werkloos, vindt geen gelegenheid om in het onderhoud van zichzelf en zijn gezin door ar- heid te voorzien, voelt zich gedwongen te leven op kosten der gemeenschap, waarvan zij zoo gaame een nuttig werkzaam deeltje zoude zijn. Dat de regeering te midden van de zwaar op haar drukkende budgetaire zorgen de verant- woordelijkheid aanvaardt om straks na toe- stemming der Staten-Generaal den kapitaal- dienst te verzwaren met zestig millioen gulden, zegt duidelijker dan welk betoog ook, hoe drin- gend noodig het is ook de thans beraamde middelen toe te passen om gelegenheid tot werken te scheppen, mits dat geschiedt op zoodanige wijize, dat daaruit voor de toekomst blijvende versterking van het bedrijfsleven voortvloeit en wel door het uitvoeren van nut- tige openbare werken en door het aanwakke- ren van werkgelegenheid daarbuiten in het bedrijfsleven. Een afzonderlrjke, niet minder zegenrijke taak legt u ons op in het zoeken van werkge legenheid voor de steeds grooter wordende schaar van jongeren, die nu zij rijp zijn gewor den om hun intrede in de wereld van den ar beid te doen, daar vergeefs zoeken naar een toegang tot den arbeid. Voor hem is het in ver- hoogde mate nopdig om arbeid ter wille van den arbeid te .krijgen, ook al draagt die geen directe vruchten voor de voortbrengingskracht van het bedrijfsleven. Uw toezegging, dat wij ons werk zullen mogen verrichten in nauwe samemwerking met en onder leiding van u en uwe amibtgenooten is ons een waarborg, dat het Werkfonds 1934 zrjn naam met eere zal kunnen dragen. Het zal werken om werk te scheppen en 1934 zal gekenmerkt zijn als het jaar, waarin de op- gang begint uit de diepe depressie, waarin de rampzalige wereldgebeurtenissen land en volk van Nederland hebben neergedrukt. Wij verheugen er ons in dat een belangrijke plaats in dit nieuwe orgaan van samenwer- king tussdhen regeering en burgerij is toever- trouwd aan den heer Hacke, die als hoofd der Arbeidsinspectie en als voorzitter eener krach- tig werkende interdepartementale commissie een gids en een verbindingsschakel zal zijn waarvan wij grooten steun verwachten. Xk zou nu gaame hier een persoonlijk woord over mijzelf aan toevoegen en ik durf dat om- dat ik weet, dat dit op velen onzer niet min der toepasselijk is. Uwe Excellentie heeft mij de eer aangedaan om de bij gelegenheden als deze gebruikelijke vriendelijkheden aan het adres van den voorzitter te onderstreepen, door aan mij bekwaamheid en zaakkundigheid toe te kennen. Ik hoop, dat dit niet de eenige mo- tieven zijn geweest en ikzelf heb mij door an- dere gevoelens laten leiden bij het besluit om aan uw roepstem gehoor te geven. Ik begin op den leeftijd te komen, waarop men al een verleden heeft en dat verleden is bij mij ver- vuld van een op overtuiging berustend streven om werkzaam te zijn in het belang der arbei- ders, meer in het bijzonder in dienst der re geering bij de vervulling van den socialen vleugel der veetzijdige overheidsbemoeiingen. Het zijn dezelfde gevoelens, die mij den lust en het plichtsbesef geven om het afgelegde hamas weer aan te trekken en nu te gaan dienen in den strijd tegen de vjjanden van de Nederlandsche welvaart, omdat de verheffing van het lot der arbeiders, waarin we ons voor al sedert hot begin van deze eeuw hebben mo gen verheugen, pas weder mqgelijk zal worden als weder de algemeene welvaart toeneemt, doordat de waardevolle krachten, die het Ne derlandsche volk in zich heeft op alle gabied, door arbeid tot het scheppen van arbeid voor alien kunnen komen. De weg, dien het Werkfonds 1934 zal moe- ten gaan, zal dikwijls leiden over paden, die naar het oordeel van velen of van enkelen die het verschil tusschen verleden en heden niet beseffen, alleen betreden worden met reac- tionnaire bedoelingen. Menige loonstrijd, als het ging om een rechtmatig deel van de vruch ten van den arbeid, had mijn warme instem- ming. Thans leven wij helaas in gansch an- dere omstandigheden. Willen wij nu de mas- sale tot rust gedwongen energie tot produc- tieven arbeid brengen, dan is dat pas mogelijk bij een loonpeil, dat invloed ondergaat van, ja beheerscht wordt door het peil der productie- kosten in het buitenland en door de algemeene verarming ook in ons vaderland. De nog op een historisch hoog peil staande loonen in vele beschutte bedrijven en overheidsdiensten zijn geenszins een belang voor de arbeidersklasse als geheel. Zij leggen zware lasten op de min der bevoorrechte klassegenooten en beletten in sterke mate de mogelijkheid om in de on- beschutte bedrijven de werkgelegenheid te doen toenemen voor de duizenden slachtoffers der werkloosheid. De critiek, waaraan ons werk zal blootstaan, zullen Wij aandachtig aanhooren, we zullen er leering uit trekken, doch wanneer zij voort- komt uit de thans zoo noodlottige dwalingen over de huidige waardeering van de beteekenis van loonpeil, koopkracht, zucht naar winst en wat dies meer zij, dan zullen wij ons gepant- serd gevoelen door dezelfde overtuiging, die ligt in de woorden, welke de regeering in de memorie van toelichting tot het wetsontwerp, dat ons onze taak voorschrijft, tot de volks- vertegenwoordiging richt en welke u hier voor ons heeft doen leven. Wij zullen ook binnens- kamers wel voor meeningsverschillen komen te staan, doch aller vurige wensch naar snelle vermindering van den massalen nood zal de eensgezindheid krachtig bevorderen. Uw aansporing om dadelijk aan het werk te gaan is ons alien uit het hart gegrepen. Wij verheugen er ons daarom in, dat de regeering ons terstond een lijst van voor uitvoering ge- reed zijnde werken kan voorleggen en dat wij zullen samenwerken met de overheidsdiensten, die als wij emaar hunker-en om voor deze wer ken aan den slag te gaan. De schijnbaar talrijke commissie van bijstand en advies zal binnen niet te langen tijd geheel te hulp worden geroepen voor belangrijk werk aan onderdeelen van de groote taak. Van het bestuur zal bij voortduring veel gevraagd wor den, doch wij prijzen ons daarmede gelukkig in de zekerheid, dat wat u van ons vraagt onder uw vertrouwenwekkende leiding zal strekken tot heil van ons zwaar beproefde volk en dit volk zal leiden ongetwijfeld met nog heel veel zorg, ontbering en inspanning naar nieuwe volkskracht en welvaart voor alien. HET SPELLINGVRAAGSTUK. Het Vad. weet mede te deelen, dat het door minister Marchant overgenomen voorstel van de bekende commissie van vijf, met betrek- king tot de herziening van de spelling in den Ministerraad geen instemming heeft kunnen vinden. De ministerraad is niet tegen het principe van de vereenvoudiging, maar heeft zich blijk- baar niet met het door de commissie aanbe- volen stelsel kunnen vereenigen. De zaak is hiermee intusschen geenszins van de baan. Naar het blad van andere zijde wordt ver- zekerd, blijft minister Marchant diligent. GLI AL NOTARISSEN. Staatsblad no. 120 bevat het Kon. besluit van den 24sten Maart 1934, houdende nadere bepalingen van het maximum getal notarissen in ieder arrondissement. Daarin wordt bepaald dat: gerekend van 1 Januari 1934 het maximum van het getal no tarissen, die voor ieder arrondissement kunnen worden aangesteld, o.a. wordt bepaald als volgt: Ressort van het Gerecbtshof te 's Graven- hage: in het arrondissement 's Gravenhage 120 notarissen, Rotterdam 130, Dordrecht 40, Middelburg 45. Dit besluit treedt in werking met ingang van 5 April 1934. DE TARIEVEN VAN STEUNVERLEENING IN TWENTHE. De minister van sociale zaken heeft tot de gemeentebesturen van Enschede, Almelo, Hen- gelo (O.), Lonneker, Goor en Oldenzaal den volgenden brief gericht. Met betrekkimg tot de verschillendie punten die opgeworpen zijn in verband met de herzie ning van de tarieven van steunverleening in Twentihe, heb ik de eer u het volgende mede te deelen. Het verzoek om de grondbedragen der ta rieven niet van f 13 tot 11, doch slechts tot f 12 te verlagen, kan ik niet inwilligen, mede omdat alsdan nog steeds niet een behoorlijke verhouding zou zijn verkregen tusschen de huidige loonen en de tarieven van steunverlee ning, gelijk deize overal elders in acht geno- men wordt -en moet worden. Wat betreft de vraag of de kinderbrjslag in dier voege kan worden gewijzigd, dat voor oudere kinderen een hoogere bijslag wordt verstrekt, merk ik op, dat dit punt voor het geheele land zal moeten worden bezien en be- zwaarlijk incidenteel alleen voor Twenthe kon worden beslist. Vervolgens is mij het verzoek gedaan te be- palen, dat de dubbel-uitgetrokkenen bij de in- werkingtreding van het nieuwe tarief op- nieuw als uitgetrokkenen kunnen worden ge- steund. Aan dit verzoek heb ik niet kunnen voldoen, reeds omdat inwilliging een aparte behande- ling van de groep dubbel-uitgetrokkenen zou beteekenen tegenover de andere categorieen, welke door deze laatshen terecht als onbillijk zou worden gevoeld. De nieuwe regeling zou, naar werd opge- merkt, tot gevolg hebben, dat de huurbijslag minder tot zijn recht zal komen. Zulks is ech ter niet juist; integendeel heeft eenige ver- ruiming van den huurbijslag plaats, doordat bij de nieuwe regeling reeds huurbijslag zal kunnen worden verstrekt zoodra de huishuur meer dan 3 per week bedraagt, terwjjl bjj de bestaande regeling eerst bij huren boven 3,50 per week bijslag kan worden toegekend. Bo vendien zal, dooFdat door de tariefsverlaging een grootere marge cntstaat tusschen steun- basis en maximum-steun, in den vervolge in vele gevallen meer huurbijslag dan wel hooger huurbijslag kunnen worden toegekend, waarin bij de oude tarieven het uitkeeren van huur bijslag niet mogelijk was tengevolge van het feit, dat tusschen steunuitkeering en maxi mum-steun geen of niet voldoende speling be stond. Tenslotte de wensch om de uitvoering van den voorgenomen maatregel een week op te schorten in verband met het feit, dat juist in de eerste week van April de brandstoffen- bijslag vervalt, waardoor de betrokkenen over die week reeds 1 minder uitkeering ontvan- gen. Voor inwilliging van dit verzoek heb ik ter- men aanwezig geacht, aangezien zoodanige beslissing aansluit bij mijn besluit, dat de kor- tingen niet meer zullen bedragen, dan telkens maximaal 1 per week. Ik meen goed te doen bij een en ander nog aan te teekenen, dat ik mijn beslissing niet dan na herhaald en rijp beraad heb genomen, hoe- wel uiteraard een andere beslissing mij aan- genamer zou zijn geweest en mij gemakkelij- ker zou zijn gevallen. Ik zal dan ook niet kun nen besluiten, terzake nog beslissingen van tegemoetkomender aard te nemen. Japan kan zich schrijft de N. R. Crt. de weelde veroorloven dankbaarheid te toonen voor harden maar nuttigen dwang, die in het verleden vreemde mogandheden op het Japan- sche volk hebben uitgebefend. Want niemand zal Japan er nu te minder om achten, dat het nog geen eeuw geleden machteloos was tegen over dergelijken dwang. De herinnering daar- aan maakt ons juist te duidelijker, hoe snel de groei van Japan in zrjn werk is gegaan. Japan heeft dan in deze dagen bedoelde dankbaarheid aan den dag gelegd, toen het eenigen ophef maakte van den tachtigsten verjaardag van het verdrag van vriendschap met de Vereenigde Staten. Immers, dit ver drag is waarlijk niet op wensch van Japan tot stand gekomen. Wel maakte cdmmodore Perry, toen hjj in Juli 1853 met vier schepec en 560 man op de Japansche kust verscheen, niet onmiddellijk gebruik van geweld. Hij be- paalde zich ertoe een brief van zijn president, welke het voorstel inhield tot het sluiten van een handelsverdrag, te overhandigen, wat ge- schenken uit te deelen waarmede men hin- derlijke volken pleegt te verheugen, en daar- na weg te zeilen naar China met de mede- deeling dat hij in het voorjaar om antwoord terug zou komen. Maar toen hij terugkwam was het dan ook met 10 schepen en 2000 man, waaruit bleek dat hij heel goed begre- pen had welken indruk zijn boodschap in Japan had moeten maken, en dat hjj niet be- reid was onverrichterzake over den Grooten Cfceaan terug te keeren. Het bezoek van Perry's smaldeel was aan den keizer te Kyoto, met het daarvoor ver- eischte ceremcnieel, medegedeeld als een nationale ramp. De keizer had last gegeven, dat in de zeven voomaamste tempels gebeden zouden worden opgezonden tot vemietiging van de opdringerige barbaren. Het verbod van het bouwen van zeesehepen had men voor deze gelegenheid opgeheven; het werd aller- lei rijksgrooten zelfs als plicht opgelegd, schepen naar Hollandsch voorbeeld te bou wen en te bewapenen. De Hollanders te Des- jima kregen bestelling van een oorlogsschip en van allerlei oorlogsmateriaal. Men begon het leger voor te bereiden voor verzet. Maar men had toch niet het ware vertrouwen in eigen kracht. In December gaf de regeering dan ook maar bevel, dat den Amerikanen een vreedzame ontvangst bereid moest worden; zij meende dat verzet niet zou kunnen baten. Hoeveel te dieper zal zjj daarvan overtuigd zrjn geraakt, toen het bleek hoe de barbaren, verre van vemietigd te zjjn, zich intusschen hadden weten te vermenigvuldigen. Zes weken hebben de onderhandelingen geduurd, die na Perry's terugkomst in Fabruari 1854 begonnen. Toen was men het eens geworden over een verdrag. Met tegenzin had Japan zich voor de overmacht gebogen niet heel lang meer zou die tegenzin standhouden. Nu hebben de Japanners op hartelijke wijze de Amerikanen aan het begin van him be- trekkingen herinnerd. Dat zij daarvoor den tachtigsten verjaardag als voorwendsel had den gekozen want dit is toch geen jufbi- leumjaar voor historische feiten! bewijst dat zij op dit oogsnblik ieder middel willen aangrijpen, dat de betrekkingen tot Amerika kan verbeteren. De stemming is in dit op- zicht in het laatste half jaar heel sterk ver- anderd in Japan. Dat wordt steeds onmis- kenbaarder. Nu durft men zelfs in het pu- bliek melding te maken van de nationaal- sociallstische samenizw- i ing, die men tegen het einde van het voriga jaar niet slechts ontdekt heeft, maar zelfs heeft durven aan- pakken. Heeft misschien dit uiterste gevaar van den kant van de nationalisten het besef gevestigd, dat men zich door toegeven tegen hen toch nooit zal kunnen beveiligen; en heeft dit besef de regeering eindelijk weer op het goede spoor gebracht? Wat Japan nu zoover achter zich heeft. dat het zonder wrok en zelfs zonder schroom er zelf aan kan herinneren, is voor China nog steeds een brandend probleem. China tracht zich te ontworstelen aan de gevolgen van dwang, die het in 1840, door den opium- oorlog is opgelegd, eerst door Engeland, en op het sleeptouw van Engeland door het heele Westen. De bevrijcling van de laatste resten van dezen dwang zullen China niet veel moeite hoeven te kosten, als het erin slaagde het middel toe te passen, waardoor Japan eerst zelfstandig, en vervolgens een groote mogendheid is geworden. Japan heeft in den overgangstijd ook niet onmiddellijk zijn een- heid geivonden, maar betrekkelijk snel is het erin geslaagd oiver de critieke periode heen te komen, en in een centraal bewind zijn kracht te vinden. De ontbrekende eenheid is het, die China machteloos maakt, en die de anderen ervan doet terugschrikken, de veilig- heid van hun onderdanen toe te vertrouwen aan het geizag van eenige Chineesche regee ring. China heeft nu tot de Engelsche regeering een aanvraag gericht tot herziening van het handelsverdrag tusschen de twee landen. Dit is gegeven de betrekkingen zooals zij zich na 1840 ontwikkeid hefbben, een verstrekkend verzoek, waaraan Engeland zich echter moei lijk zal kunnen onttrekken. Een wpziging van dit verdrag is belangrijk voor alle staten die met China betrekkingen onderhouden, om dat op het Engelsch-Ohineesch verdrag, krachtens het recht van meestfoegunstiging, alle voorrechten berusten, die vreemdelingen in China nu nog genieten. Zou het voor Nederland niet geraden kunnen zijnniet af te wachten wat er tusschen Ekigeland en China gaat gebeuren, maar op zelfsfandige en voor beide partijen aannemelijke wijze zijn betrek kingen met China te regelen? Allerlei ver- scbijnselen wijzen erop, dat de Chineezen, in hun bekend wantrouwen tegenover de groote mogenidheden op verschillend gebied, aan eco- nomische betrekkingen met Nederland de voorkeur geven. Onze ijverige gezacit te Peking heeft hierop eenige weken geleden in lezingen en besprekingen bier te lande de aan dacht gevestigd. Waarom zouden wij in dezen de leiding der Engelschan blijven volgen? Het is een verkeerde geiwoonte, in de econo- mlsche betrekkingen met China, Engelsche inzichten en methoden tot voodbeeld te nemen Men weet dat de Engelschen met noodzake- lijke hervormingen in economische dingen in den regel heel laat komen; vaak komen zj alleen niet te laat, omdat anderen angst- valli'g oppassen, hen niet voorhtj te loopen. Op het oogeniblik lijkt daarvoor weer een be- slissend moment te naderen. Engeland gaat den koers wijzigen, dat Is duidelijk, maar steeds nog in Engelsch tempo. Het heeft Persil Zelfwerkend Waschmiddcl Ernvoudlg in h«i jvkruik. Met 'Pcriil verkrij^l men r.onder moeite tondcr blee* ken. zonderwnjvenna "•n keer koken eamchaan helderwiUe wasch Vol komen onsc/iadflyk Bevat geen Chloor Hel moderne Afwaschmiddel voorVaatwerk.Huis- en Keukengerei m" "utumft" mm' W1" WMillL'jiil ilMif! IMI R*v« ling Ingez. Med. daarbij veel last van de mentaliteit van zijn landgenooten in het Verre Oosten, die nooit dan ten koste van heel duur leergeld tot nieuw inzicht komen. De nieuwe Engelsche gezant, Sir Alexander Cadogan, die den dag voor Paschen uit Sjanghai te Peking is aan- gekomen, heeft daar medegedeeld, dat hij in- structies uit Londen verwacht voor bespre- king van de Chineesche niota met de Chinee sche regeering. Deze Chineesche nota schijnt nog geen bijzonderbeden te bebben bevat om- trent hetgeen China met een herziening be- oogt. Maar tegenover Amerika bebben de Chineezen hun plannen reeds blootgelegd: Zij verlangen afschaffing van de extra-territo- riale recbten en van de buitenlandsche rech- ten op kust- en riviervaart in China. Uit een onderhoud van den Britschen ge zant met Engelsche joumalisten bleek ook, dat de gezant bezig is bet vraagstuk van de plaats voor het Britsche gezantschap in China in heschouwing te nemen. Dit is inderdaad een moeiljjk probleem. Stond de duurzaam- heid van de vestiging der centrale Chineesche regeering te Nankitig vast, dan zou men de aangename, kosthare en met zooveel historie verbonden gezantschapsgebouwen te Peking zonder verwjjl moeten verlaten. Nu staan de zaken echter nog wat anders. Maar bet ziet er in ieder geval naar uit of de dagen van Peking als regeeringscentrum voor heel China voorgoed voorbij zijn. Daarom lijkt het nu nog twjjfelachtiger, waar men zich, met groote kosten, voorgoed zal vestigen, dan dat men Peking moet opgeven. ZITDAG. Volgens de in dit nummer voorkomende advertentie zal het Tweede Kamerlid de heer W. Drop op Zaterdag 7 April zitdag houden in onze provincie, n.l. be Vlissingen en hier ter plaatse. LUXOR-THEATER. „Cupido aan het lijntje". Zonder eenigen twrjfel is Storch, de terrier, de hoofdpersoon in deze verwikkelde, hoogst amusante film" immers de Deus ex machina. Maar een hond is maar hond en de terrier, die prachtig zijn plicht vervult, kan het niet hel- pen, dat door hem moeilijk te ontwarren knoo- pen worden gelegd. Dat komt, omdat Storch, die zijn adres aan zijn halsband draagt en door Lie Thiemann (Lissy Ama) afgericht is om haar ,,klanten" aan te brengen, ongelukkigerwijs in bezit komt van de pittige, moreel-gezonde Lili Schrader (Magda Schneider). En dat is heel erg, om dat Herbert (Wolf Albach Retty) op Lili ver- liefd is en haar nu gaat verdenken van min eerhare praktjjken. De verwikkelingen worden nog grooter, doordat de dikke consul, van wien Otto Wal- burg weer een pracht-type heeft gemaakt, beide dames, zij het dan niet met hetzelfde succes, den hond terugbrengt. Het spreekt vanzelf, dat het Lot niet z6<5 Wreed is de gelieven Dili en Herbert geschei- den te houden. Maar voor alle knoopen los- gemaakt zrjn en the happy end er is, moeten vijf menschen een reisje naar Lugano maken, waar ten slotte alle misverstanden ^vorden op- gehelderd. „Cupido aan het lijntje" is door de vemuf- tig gevonden verwikkelingen en door een reeks allerkomiekste scenes een prima, prima film, waamaar het een genoegen is te kijken. Een alleraardigste amusementsfilm en vlot ge- speeld. V rouwen-noodlot. Joan Crawford en Gary Cooper spelen de hoofdrollen in dit nieuwste product der Metro- Goldwyn Mayer, dat in Amerika als „Today we live" is vertoond. De wereldoorlog heeft ook voor deze rolprent de stof geleverd, Diana Boyce-Smith, een aristocratisch meisje, door Joan Crawford vertolkt, is alleen achtergeble- ven, terwij] haar vader en broer heiden naar het front zijn vertrokken. Door financieele moeilijkheden is Diana genoodzaakt het land- huis, waarin zrj woont te verhuren aan een Amerikaan, Bogard geheeten, die in Engeland studeert en door Gary Cooper wordt voorge- steld. Op den dag van zijn aankomst ont- vangt Diana hericht, dat haar vader gesneu- veld is. De Amerikaan tracht haar te troosten en deze heeft zoo'n indruk op Diana gemaakt, dat zij verliefd op hem wordt. Maar Diana heeft haar woord aan een schoolvriend Ronnie Franchot Tone - gegeven, die met haar broer aan het front is. Om dit woord niet te bro ken, besluit Diana naar het front te gaan bjj het Roode Kruis om dicht bjj toeiden te zijn. Emotie-volle dagen volgen, vooral als ook Bogard asm het front verschjjnt en als oor- logs-vlieger dienst neemt. Het slot is zeer spannend, waarin de goede regie van Howard Hawks een belangrijk aandeel heeft. HAAR KNIEeN WEIGERDEN. Gevolg van verwaarloosde rheumatiek. Verlichting na een ljjden van 14 jaar. Hier volgt een brief die bewijst, dat zelfs een lang verwaarloosde rheumatiek voor het juiste middel zal wijken. „Ongeveer 12 tot 14 jaar lang heb ik nu aan rhsumatiek geleden en dom genoeg nooit emstig geprobeerd het kwjjt te raken. De soort rheumatiek dat ik had, ontnam mjj het gebruik van handen en knieen. Nu en dan kon- den mijn knieen eensklaps weigeren, zoodat ik neerviel als geen stoel of tafel in mijn nabjj- beid was. Eindelijk besloot ik dan Kruscben Salts eens te probeeren ik nam een ernstige proef en nu voel ik me een ander wezen. Ik kan nauweljjks zelf gelooven, dat ik zoo korten tijd geleden nog met een stok rond- strompelde." Mevr. M. L. P. Rheumatiek wordt veroorzaakt door onvol- doende werking der inwendige organen; een toestand waarvan de lijder zich zelden bewust is. Maar het wordt een ongemerkte ophooping van afvalproducten en een daarmee gepaard gaande vorming van stoffen, die schadelijk zjjn voor den geheelen gezondbeidstoestand. En deze stoffen cadermijnen bet geheele gestel. Kruscben Salts is het natuurlijke recept tot het behoud van een inwendige zuiverbeid. De zes zouten in Kruschen sporen nieren en in- gewanden aan tot gemakkelijke geregelde wer king. U wordt dus inwendig vrijgehouden van alle onzuiverheden, welke, indien zij zich kun nen ophoopen, ongetwijfeld het peil uwer ge- zondheld zullen verlagen. De ,,kleine, dage- lijksche dosis" Kruschen voorkomt dit. Want de zes verschillende zouten in Kruschen ver- hoogen de werking der afvoerorganen, ver- schaffen U nieuwen levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0,90 en 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondbeid voor 6dn cent per dag. Let op dat op bet etiket op de flesch, zoowel als op de buiteniverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Adv. Een angstige Nacht. 't Was zeker de schuld van de alarmbericb- ten der laatste dagen, dat de man, wiens naam ik om weloverwogen redenen maar niet noemen zal, zich in 't hoofd gezet had dat het met de veiligheid in ons Sasje niet al te best gesteld was. Hij had van luchtaamvallen gehoord en gelezen, een luchtaanval op Winterswijk, het bombardement van Ter Neuzen, de verstop- pertjeskwestie in Limburg, een luchtraid op Maastricht, Duik, Aken en misschien nogal meer van die schrikaanjagende eventualitei- ten, die die bevolking van stad en lande bjj eventueelen oorlog borven het hoofd hangen. „Is het nu niet om te schreien" aldus begon hjj zijn jerimiade, ,,dat men in 't Sas nu juist al die prachtige ondergrondsche schuilplaat- sen is gsian opruimen, nu er precies groote behoefte aan ontstaan is, om van zoo'n ge legenheid gebruik te kunnen maken"? Hjj had eenige dagen geleden een benauw- den nacht doorgebracht en vertelde zjjn wederwaardigheden, zooals ik ze hier in het kort weergeef. Half slapende, half wakend, aldus mjjn zegsman, lag ik te piekeren over hetgeen mij te doen stond, als het eens zoo ver mocht komen. Door maar steeds aan het gevaar te denken moet ik onder de suggestie van dat idee me hebben gaan verbeelden, dat't er nu helaas van gekomen was. Het langer in het bed uithouden kon ik ndet. Ik moest er uit en nam de vlucht uit mjjn huis, dat mjj als do el- en mikpunt voor een paar stikgasbommen zoo uitstekend gelegen voorkwam. Waarheen, dacht ik, toen ik in de buiten-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2