ALGEMEEN KiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Pe Radio-Red< van H. M. de Koningin. WOENSDAG 4 APRIL 1934 74e Jaargang Binnenland BLAD TER NEUZEN, 4 APRIL 1934 HOEK. ABONNEMENTSPRIJS: Binneo Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GLKO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgare. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. H. M. de Koningin beeft Zaterdagmiiddag, 1 uur, in de Groote Kerk te 's Gravenhage, de volgende radio-rede uitgesproken ,,Wi)n gedacbten gaan naar U alien uit in deze droeve dagen en Ik wensch U door dit gesprek door de radio een blrjk te geven van Myn innig medeleven in betgeen voor U alien een droefenis bleek te zijn. Zy, die voor ons alien een Moeder is ge- weest, is tot God's Heerlijkheid ingegaan. Haar Uefhebbend bart beeft U alien omvat; Zy wist zich in te denken in de nooden en beboeften van gebeel ons volk, zoowel hier te lande als in de overizeescbe gewesten. Zij beeft steeds alles gedaan wat in Haar ver- mogen was om deze te verzacbten en te lenigen. Zij verstond bet 66k blrjde te zijn met de blijden en in bunne vreugde te deelen. Als volk in gedachten samen te staan om dait sterfbed doet een beel ibijzonderen en becbten onderlingen band ontstaan en ver- levendigt op zoo bijzondere wijze ons aller saamboorigbeidsgevoel Diep ontroerd dank Ik U daarvoor en voor uwe liefde en trouw, Haar gedurende Haar lang en zegenrijk leven betoond, voor bet ge- luk en voor den zonmeschijm, die gij daarin bebt gebracbt, voor uwe warme belangstel- ling en medeleven tijdens Haar zieklbed en voor de laatste taulde, zoo in bloemen als op anriere wijlze tot uiting gebracbt. De ontroe- rende bewijzen van aanbankelijkbeid aan Haar en bij de teraardebestelling van Haar stoffelijk overschot betoond, bebben My diep getroffen. Gij bebt daarmee de schoonste kroon op Haar leven gezet. Innig dank Ik U, ook namens de Mijnen, voor uw bartelijk medeleven en voor de on- telbare blijken van deelneming van U ont- vangen. Bjj alien weemoed, welke door het bart gaat van het kind, dat Haar Moeder moest afstaan, is het onvergetelijk beerlijk te er- varen de liefdevolle hand van God, die alles zoo beschikt heeft. Zij beeft niet beseft, dat Haar kracbten de hooge, sloopende koortsen met zouden kunnen weerstaan. Zy is in de armen van Haar Heiland inge- atapen, zonder 't naamloos lijden van afscheid nemen te bebben moeten omdergaan, zich ook DE 4 NEDERL. STAATSLEENING 1934 GROOT 900.000.000. Biijkens een advertentie in dit blad stelt de Regeering op 12 April a.s. van 9 uur 's morgens tot 4 uur 's namididags die inschrij- ving open op de 4 pCt. geldleening 1934 van den Staat der Nederlanden tot een bedrag van f 900.000.000, waarvan de deelneming is ver- zekerd tot een bedrag van 230.000.000. De scbuldlbewij'zen aan toonder zijn groot 100, 500 en 1000 en worden uitgegeven tegen den koers van 100 pCt. De inschrijving staat open ten kantore van den Agent van het Ministerie van Financier te Amsterdam en van de Bijibank van De Nederlandscbe Bank te Rotterdam, alsmede bij de Agentschappen van De Nederlanidsche Bank, met rechlt van voorkeur voor houders van obligation der aflosbaar gestelde leenin- gen n.l. de 4 pCt. leening 1916, de 4% pCt leeninig 1916, de 4% pCt. leening 1917, de 4% pCt. leening 1928 en de 5 pCt. leening 1932 H. De aflossing van de nieuwe leening begin c op 1 Mei 1935 tot ten minste 1,05 pOt. van de gebeele scbuld, vermeerderd met het be drag der door die verplichte aflossingen vry- gevallen rente. De aflossing geschiedt a pari. De schuldJbawijzen worden by loting v66r 15 Maart te bouden, ter aflossing aangewezen. (De leeninig zal in uiterlijk 40 jaren zijn afgelost. De aflosbaargestelde obligation verjaren 30 jaren na den eersten dag waarop zij aflos baar zijn. Het prospectus en de formuiieren voor de inschrijving zijn verkrijgbaar vanaf 4 April aan de kantoren van inschrijving. De inschrijvingen moeten beloopen badragen van f 100 of veelvouden daarvan. De starting moet geschieden op Dinsdag 1 Mei 1934 v66r 12,30 n.m. te Amsterdam ten kantore van De Nederlanidsche Bank en elders ten kantore van inschrijving. Bij elke storting worden voorloopig reoe- pissen aan toonder uitgereikt, welke zoo epoedig mogelijk kosteloos zullen worden ingewisseld. CONTINGENTEERINGEN De Staatscourant bevat een Koninklijk besluit, waarbij de invoer van stofzuigers voor den tijid van 1 jaar verlengd wordt. De nieuwe bepalingen zijn dus van kracht tot 31 Maart 1935. Voorts bevat de Staatscourant een nieuw ocnitingenteeringslbesluit. Met ingang van Maart wordt de invoer van lucifers gecontingenteerd voor 3 maanden (1 Maart 193131 Mei). Het contingent van den toegestanen icivoer is bepaald op 30 van de hoeveelheiid, welke gemiddeld per drie maanden in 19321933 werd ingevoerd. Tenslotte bevat de Staatscourant een Kon. in de laatste dagen van Haar leven omringd wetende van ben, die Haar het liefste waren. Thans, waar wij Haar moeten missen, zoo- als wij Haar steeds zoo gaame bij ons en om ons zagen, blijft bet belangrykste, Zij en Haar liefde, ons omringen. Zij trachtte steeds een zegen te zijn voor ons alien. Ik besluit met den wensch, dat deze zegen zich voor U en Mij moge uitstrekken tot ver over Haar groeve. Ik heb gezegd". Om kwart voor een kiwam de Koningin met klein gevolg per auto voor den ingang der Groote Kerk tegenover bet postkantoor aan. Aangezien het aan weimgen bekend was, dat de' Koningin van deize plaats Haar toe- spraak zou bouden, was niet veel publiek bij Haar aankomst aanwezig. De politie was evenwel op alles voorbereid, zoodat een flink aantal agenten onder leiding van hoofd- inspecteur Snetblage was verscbenen. Het publiek groette H. M. eerbiedig. De korte plechtigheid in de kerk droeg een initiem karakter. Slechts de kerkvoogden, kerkeraadsleden, predikanten, ouderlingen, diakenen en collectanten met bun familie- leden badden toegang. Voordat de Koningin Haar rede aanving speelde het orgel het Wilhelmus. Zy sprak haar uit in Haar bank, haar gewone plaats in de Groote Kerk. Door de radio heeft het Nederlandscbe volk, 6n bier 6n in de Overzeesche gewesten kunnen beluisteren hoe zeer zijn medeleven en belangstelling tijdens de ziekte en bij bet overlijden van de Koningin-Moeder en zijn bulde aan haar nagedacbtenis onize Koningin en de Koninklijke Familie bebben getroffen. Dit Koninklyke dankwoord, dat dank zy de modeme bulpmididelen der techniek, tot in onze huiskamers heeft kunnen doordringen en da'andoor een nog sterker persoonlijk karak ter kreeg, beeft, daarvan zijn we overtuigd, ook het Nederlandscbe volk getroffen. Aan bet slot speelde het orgel het ,,Wien Neerlandscb bloed". De overkomst van de radio-rede van H. M. de Koningin is in Oost-Indie bijzonder goed gerweest en volgens de eerste berichten uit Suriname en Curasao is de rede ook daar goed ontvangen. besluit, waarbij de contingenteering van den invoer van roggebloem en roggemeel onge- wijzigid wordt verlengd voor den tijd van 12 maanden. TEGEN HET WATERLEIDINGSPLAN. Niaar we vememen zyn van wege bet oomite dat zich albier heeft gevormd om zoo mogelijik uitvoering van bet waterleiidings- plan met verplichte aiansluiting te voorkomen, met lrjsten 2333 gezinnen bezocbt en hebben daarvan 1919 gezinsboofden, alizoo 82 ge- teekend. Door bet Comitd van Actie is van dit resultaat kennis gegeven aan den Minis ter van Sociale Zaken, en is daarbij den wensch uitgedrukt, dat deze er aanleiding in zal vinden de uitvoering van bet waterleiding- plan te voorkomen. NED. HEKV. KERK. Zondagnamidldag nam Ds. Van der Flier, hulpprediker albier, die het beroep heeft aan- genomen als predikant te Gaast, in het ge beel met belangstelleniden gevulde kerkge- bouw, afscheid van de gemeente albier. De predikant, Dr. Cazemier,, dankte den scheidenden leeraar voor al hetgeen hij ty- dens zyn verblijf albier voor de gemeente heeft verricht, en sprak de hoop uit, dat het hem in zija verdere loopbaan wel moge gaan en hij in zijn nieuwe stanidplaats tot eer van God en zegen van velen werkzaam zal mogen zyn. WEGWIJZER TE SLUISKIL. Naar men ons bericbt is door de zorgen van de A.N.W.B. te 's Gravenhage in den loop der vorige week te Sluiskil aan de Oostzijde van het kanaal een wegwijzer geplaatst, die het toerisme zeer ten goede zal komen. ELEOTRISCHE K.ABEL STUK. Jl. Maanidag bleef het anker van bet met zanid geladen en voor Gent bestemide motor- schip „Umberto", scbipper De Jong, bij de postbrug nabij Wemeldinge haperen achter den electriscben kabel der P.Z.E.M., liggen- de door het kanaal door Zuid-Bevelanid. Bij de pogingen om van den kabel los te komen knapte deze af, waardoor een deel van Zuid- Beveland geidurende een poar uren was ver- stoken van electrische stroom. EXAMEN GEMEENTE-ADMINISTRATIE Tot leden, belast met het afnemeu van het examen ter verkrijging van de akte van be- kwaamlheid in de gemeente-administratie zijn benoemd tot voorzitter: J. Mijs te Rijswijk en tot secretaris: J. C. Bauman te Overscbie. Tot leden o.a.: F. Bisscbop, secretaris van Vlissingen en B. I. Zonnevijlle, secretaris te Ter Neuzen. Er zullen dit jaar 533 candidaten aan het examen deelnemen. DE PAASCHDAGEN. Door de weersomstandigheden der vorige week waren de venwachtingen voor de Paaschdagen niet hoog gespannen. Deze helb- ben zich ecbter voor een vertoeven in de vrye natuur voor dezen tijid van het jaar op zijn ibest doen kennen. Er is dan ook druk ge- bruik van gemaakt en vooral Maandag was de drukte overal gmot. Ook Ter Neuzen wist van die drukte mee te spreken, toem van af den namiddag niet alleen de ingezetenen, maar ook een talrijke menigte van buiten was toegestroomd. Een groote attractie was de te openen nieuwe wielerbaan. Op den weg daarbeen bewoog zich een ongekeatde menigte. Doch ook in de stad zelve was het, voorai des avonds, in de verschillende lokaliteiten zeer druk, terwijl het Luxor-Theater te klein bleek om al de bioscwp-liefhebbers te bevat- ten en ook het Concert- en Bioscoopgabouw zoo goed als geheel gevuld was. HIJIS VLI JTTENTOOrf STEELING. JJ. Zaterdag werd albier geopend de door bet Nutsdepartement Ter Neuzen in een der zalen van de AmbacbteSchool ingerichte buis- vlyttentoonisteEing. De voorzitter, de beer Lambrechtsen van Rifthem, zette uiteen, dat bij het bestuur van de afdeeling van't Nut bet denkbeeld tot bet inricbten dezer tentoon- stelling was gerezen, om aan de vele werk- loozen een aanleiding te geven tot nuttige bezigheid. De aanvankelijke resultaten waren niet zoo schitterend, doch ten slotte blijkt, dat een goede collectie mooi werk is ingezon- den. Hij betuigde zijn daik aan het bestuur der vereeniging ,,De Ambacbtsschool voor Ter Neuzen en omstreken" voor bet welwillend afstaan van een lokaai, gn voorts aan den directeur dier inrichting, den heer K. de Vries, voor de waardevolle medewerking door dezen verleend bij de inrichting tier tentoonstelling. Hij noodigde voorts de aanwezigen uit tot een bezicbtiging van het tenitoongestelde. Dit bleek een verrassing. Wij badden werkelyk geen vermoeden, dat er in dezen tijd van ruime sportbeoefening, ook nog zooveel aan beoefenen van huisvlijt werd gedaan. Vooral blijkt, gezien de inzendingen, de schilder- en teekenkunst een lief)y?bherij voor velen. Er was mooi zaagwerk, zoo in bout als in metaal, hautsnywerk, damesbandwerk en wat dies meer zij, terwijl door den heer Jansen Verplanke te Zaamslag ter opluistering was inigezonden een collectie voorwerpen, vervaar- digd als handenarbeid, zooals dat tegenwoor- ■dig by het onderwijs ook wel wordt onder- wezen. Ook de teekenaars betes "zich niet onbetuigd en hadden verschillende zeer fraai uitgevoerde teekeningen ingeeonden, die de aandacht ten voile waard waren. De ingezonden scheepsmodellen waren ook zeer interessant, in het bijzonder het tjalkje dat niet uit 6en sfcuk, doch, evenals de groote scbepen uit plankjes op spanten was gebouwd. Een prestatie noemen wij ook de boeken in brailleschrift door een ingezetene voor zijn blinde zusters verrvaardigd. De jury die was aangezocht om de uitge- loofde prijzen toe te kennen, had geen gemak- kelijke taak. Het resultaat daarvan is als volgt: le prijs C. Paulusse, scheepsmodel2e pr. M. J. Riemens, model meubelen; 3e pr. Jac. de Doeider, blindenschrift. Schilderwerk: le prijs A. T. Dekker, Zaam- zlag; 2e pr. J. A. Fey; 3e pr. M. A. Dees. Teekenwenk: le pr. F. Kohler; 2e pr. Jac. Lamdsmeer; 3e pr. F. Clemminck. Figuurzaagwerkle pr. H. Sol; 2e pr. P. K. de Jonge; 3e pr. L. Florusse Pzn., Zaam slag; 3e pr. P. Westerweel. Houtsnijiwerkle prijs M. van Driel; 2e pr. S. Scheele, Zaamslag. Metaaibewerking: le prijs J. Huineman; 2e pr. A. Berwald, Hoek; 3e pr. J. Wisse. Handwerken: le prijs C. Dieleman, Zaam slag; 2e pr. Jansen Verplanke, Zaamslag; 3e pr. W. Mechielsen. Jeugdwerk: 2e prijs J. P. Tazelaar; 3e pr. A. Stellingwerf. De namen waarachter geen plaatsnaam is vermeid, helbben betrekking op inzenders uit Ter Neuzen. PRIJSREDUCTIE OP DE BELGISCHE SPOORWEGEN. OOK OP DE LIJN MECHELENTER NEUZEN. Naar men ons mededeelt wordt door de Belgische spoorwegen voor gezelscbappen van minstens 25 personen een reduotie verleend van 50 voor gezelschappen van minder dan 25 personen blijft dit 35 Voorts zijn op die spoorwegen verkrijgbaar: 1°. kaarten voor 10 rsizen been en terug in een tijdsverloop van 3 maanden, tusschen 2 willekeurige punten, mat een reductie van 20 2°. abonnementen geldigop al de Bel gische spoorlijnen voor 5 of 10 aehtereen- volgende dagen; 3°. abonnementen voor 5, 10 en 15 wille keurige dagen binnen een trjdperk van een maand; 4°. abonnementen voor 5 opeenvolgende Zondagen; 5°. abonnementen voor 5 opeenvolgende „week-enids" (Zaterdag tot Maandag). Al deze prijsvenminderingen en abonnemen ten zijn ook geldig op de Nederlandsche baan- vakken der spoorwegmaatschappij Mechelen Ter Neuzen. Nadere inlichtingen worden. op aanvraag, door alle stations verstrekt. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent anderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te ibekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Een voetbal, W. Elve, Vlooswijkstraat 39. Kindersokje, Joh. Harms, Donze-Visser- straat 64. Blauwe muts, L. de Koeyer, AmbacMsschool. Gouden oorbel, L. Kanters, Grenulaan 31. Portemonaie met inhoud. G. F. P. van der Peijl, De Hoop, Stationsweg. 'Huissleutel, A. J. Hage, Tuinstraat 19. Kinderschoentje, J. C. Dooms, Tuinpad 22 ISleutel, Bureau van Politie. Rijiwielbelastingmerk, P. Neve, Steenkamp- laa« 69. Koperen roede, Bureau van Politie. Transpont-rijwiel, Bureau van Politie. iKinderportemonnaie met inhoud, G de ZeeuW, Lange Kerkstraat 10. Alpinomuts, P. Herrebout, Elleboog 12. Glassnijder en Bontkraag, H. Arbman, Burg. Geillstraat 21. 3 Scheepsluiken, H. A. Meeusen, Dr. Buijze- straat 3. Jongensjasje, J. Pladdet, Steenkamplaan 82. Heerenrywiel, Bureau van Politie. Dames Glacd-handsohoen, J. Lansen, Kerk- hoflaan 39. Rijwielbelastingmerk, A. Wolfert, Grenu laan 47. Kettingtrekker, A. de Coninck, Tuinstr. 15. RADIOUITZENDINGEN. Hoofdbestuurslid van de A.N.V.V. Naar wy vememen is de heer G. Houte- kamer te Kloetinge in de gelegenheid gesteld in den loop van de maamd Mei een lezing te houden voor Radio-Brussel over Zeeland en de makkelijke gelegenheid om van Belgie uit onze provincie te bezoeken. Het kan zeker het reeds toenemende bezoek van Belgen aan onze provincie slechts vergrooten. Nog vememen wij, dat enkele personen in Middelburg, Vlissingen en Kloetinge zijn aan gezocht om met Indie te spreken voor den Phohi-zender. NEDERL. TENTOONSTELLINGSTREIN Naar wij vememen is de inschrijvinig open- gesteld voor den Nederlandschen Tentoonstel- lingstrein, bijgenaamd de „Oranjetrein", die ook dit jaar een tocht door ons land zal maken en die, omdat zij dit jaar ook Zeeuwsch- Vlaanderen zal bezoeken, voor ons ook. bijzon dere belangstelling heeft. De enorme belangstelling van het vorige jaar (het aantal bezoekers beliep circa millioen) heeft de behoefte aan deze instelbng duidelrjk bewezen. Een bewijs voor het zake- lijk succes der deelnemers ligt in het feit, dat verschillende exposanten zich onmiddellijk na afloop der eerste rondreis van plaatsruimte in den tweetden trein verzekerden. De trein zal ook thans weer bestaan uit 18 D-wagens, terwijl aan de hand van opge- dane ervaringen nog vele verbeteringen wor den ingevoerd. Aangezien het vorig jaar verschillende aanvragen moesten worden afgewezen, is ernstig getracht den huidigen trein (die byna K.M. lang is) nog uit te breiden, doch zulks is in verbanid met de lengte van vele emplacementen niet mogelijk gebleken, zoodat het voomemen bestaat de deelname uit iedere branche tot 66n of twee inzendingen te be- perken. De „Oranjetrein 1934" bezoekt ruim 80 plaatsen, voomamelijk andere dan 't vorig jaar, terwijl het in de bedoeling ligt in de groote steden, die ook het vorig jaar werden bezocht, den trein aan andere stations op te stdlen. De plaats van opening is nog niet vast- gesteld, aangezien hiervoor van verschillende zijden animo bestaat. Hierover hopen we echter spoedig nadere mededeelingen te kun nen doen. AFSCHEID Ds. VAN KOOTEN. Na des morgens afscheid genomen te heb ben te Nieuwvliet, deed Ds. Van Kooteci dit Zondagmiddag van de Ned. Herv. Gemeente te Groede met een predikatiie over 1 Oorin- the 15 57. Na bet beeindigen van zijn predikatie, richt- te Ds. v. K. zich tot zijn ring-collega's, tot de ooliega's, die vereenigd waren in den vriendenkriag tat Da. Dufour, pred. der Luth. Gemeente, die bij dankte voor haar tegen- woordigheid; kerkeraad, kerkvoogdij, voor- lezer, koster, organist en diverse organisaties. Namens den vriendenkring sprak Ds. Beu- kenhorst uit Sluis een woord van afscheid. Verder werd nog het w<jord gevoertd door Da. Dufour namens de Luth. Gemeente, Ds. Kas- teleijn uit IJzenjdijke namens den Ring en Ds. Kelder als consulent en als vriend. Tenslotte werd den scheidenden leeraar toegezongen Gez. 224 vers 1. BESMETTELIJKE Z1EKTEN. In de week van 18 tot en met 24 Maart zijn in onze provincie voorgekomen 1 geval van feibris typhoidea te Sas van Gent, 6 gevallen van roodvonk, n.l. 2 te Sluis (in een gezin), 2 te IJzendijke evene-sns in een gezin) en 1 geval te Sas van Gent en te Hulst en 2 ge vallen van diptherie te St. Jansteen. ONDERBOUW BRUG. De Rijkswaiterstaat heeft het maken van den onderbouw met bijkomende werken voor de brug over het kanaal door Zuid-Beveland te Vlake gegund aan de N.V. Ned. Beton Mij. te Den Haag voor f 388.040. KAPITEIN PROVIN CI ALE STOOMBOOTDIENST. Ged. Staten hebben aan den heer Th. A. de Smit, kapitsin bij den Provincialen Stoomboot- diienst op de Westerschelde te Vlissingen, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend met ingang vaa 1 Juli 1934. WOERMANN-BOOTEN GAAN VLISSINGEN AANLOOPEN. Naar de N. R. Crt. uit goede bron vemeemt, zal binnenkort de Woermann-Linie, gevestigd te Hamburg, haar schepen, die in den West- Afrika-dienst varen, zoowel in- als uitgaand de haven van Vlissingen doen aanloopen. ONDERL. VERZ. MAATSCHAPPIJ TEGEN HAGELSCHADE IN ZEELAND. Aan hat jaarverslag van bovengenoemide maatschappij oatleenen wij het volgende: In de algemeene vergadering van deelge- nooten, gehouden te Axel 18 Februari 1933, werd besloten het afzonderlijk beheerd kapi- taal aan de leden terug te betalen en een nieuw-kapitaal te vormen, teneinde candidaat- leden in de gelegenheid te stellen zonder entrdegeld te betalen tot de maatschappy toe te treden. Naar aanleiding van dit besluit werd het afzonderlijk beheerd kapitaal in het afgeloo- pen jaar aan de leden uitgekeerd, onder af- trek van dividend-toelasting. Tevens werd een nieuw-kapitaal 1933 ge vormd, waarbij 87 leden toetraden met 3621 gemet. Dit gunstig resultaat kon worden bereikt, dank zij de gunstige bedrijfsresultaten, die voor zidhzelf spreken en bet persoonlyk be zoek aan candidaat-leden, door het bestuur en oommissarissen. Door het terugbetalen van het oud-kapitaal aan de leden, treedt daarvoor in de plaats het nieuiw kapitaal 1928, zoodat er thans weder 2 kapitalen bestaan, n.l. het afzonder lijk beheerd kapitaal en het nieuw kapitaal 1933. Liepen de voorgaande jaren het verzekerde bedrag en het premiebedrag belangrijk terug, in het afgeloopen jaar konden deze weder belangrijk worden opgevoerd. Voor hagelschade moest slechts worden uitgekeerd f 1009,93. Het overblijvende pre miebedrag en de gekweekte rente konden weder bij het kapitaal worden gevoegd. De resultaten over het afgeloopen boekjaar kunnen dus gunstig worden genoemd. Bij de geleden hagelschade waren betrok- ken 11 deelgenooten, waarvan 2 te Axel, 1 te Hengstdijk, 1 te Hontenisse, 2 te Ossenisse. T te Philippine, 1 te Sluis, 2 te Westdorpe en 1 te IJzendijke. De schade strekte zich uit tot 1.200 gemet ajuin, 52.225 gemet erwten, 24 gemet suikerfbeeten. 2 gemet voederbeeten en 5 gemet tarwe. Bij de schatting varieerde de schade van 5 tot 30 De maatschappij telt thans 525 leden die ongeveer 21.990 gemet of 9798,74 H.A. hebben verzekerd. De verzekerde waarde bedroeg 3.993.063,12 tegen f 2.666.154,in het voor- afgaande jaar. Van de 21.990 gemet zijn 17.368 gemet ver zekerd door 452 deelgenooten mede deelge- rechtigd in het afzonderlijk beheerd kapitaal, het aandeel in dat gemeenschappelijk bezit op 31 December 1933 beidroeg f 2,92 (in 1932 f 2,37). In de algemeenie vergadering van deelge nooten gehouden 18 Fehruari 1933 had de verkiezing plaats van een bestuurslld wegens periodieke aftreding van den Hoogwelgeb. heer H. A. A. Baron Collot d'Escury te Kloos- terzanide. Deze werd herbenoemd en nam zijne herbenoeminig aan. De vereeniging opgericht in 1891 en begon- nen zonder kapitaal, heeft aan hare leden reeds ruim f 223.000,uitgekeerd voor scha- devergoeding van 1891 tot 1933 222.105,78; in 1933 1009,93; samen 223.115,71. Zij bezit thans f 52.160, Slechts ednimaal, en wel in 1917, werd een nabijdrage gevorderd ad f 11.955,74 waar- tegenover staat dat in 1923 f 18.364,47 aan de leden werd uitgekeerd en in 1933 59.500,zoodat blijkt uit een 43-jarige ervaring, dat de maatschappij onldanks de zeer minieme premien, door economisohe exploitatie zich goed kan bedruipen, en wer- kelijk een zegen is voor deze streek. Het blijft echter noodig in deze moeilifke tijden met moed en volharding aan de in- standhouding en uitbreiding der maatschappij te blijven werken, waaraan ook door de leden kan worden deelgenomen, door ieder in zijne omgeving, de landibouwers die nog niet ver zekerd zijn te overtuigen van het nut en de noodzakelijkheid eener verzekering. De afdeeling Hoek van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond en de Chr. Bouw- vakarbeidersbond hielden op 29 Maart in de Geboorzaal alhier, hun gecombineerde jaarver- gadering. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter der Chr. Fabr. en Transp. arbeidersbond, den heer J. C. Dieleman. Hij opende op de gebruikelijke wijze, liet zingen Ps 68 10 en las daarna Ps. 145. De Secretaris van eerstgenoemde bead, do heer C. Vinke las het jaarverslag van zijn afdseling over 1933. Spreker memoreert en kele feiten uit 't organisatieleven van het vorig jaar, en zegt dat men met 30 leden 1933 begon en met 23 eindigde. Dit voomamelijk door het overschrijven naar andere bonden. De penningmeester van dezelfde afdeeling de heer Scheele, geeft enkele cijfers ten beste waarvan opvalt, dat met een goede twintig leden aan eontributde is bijeen gebracbt de som van 926,72 en dat aan dit kleine aantal aan werkloozensteun is uitgekeerd ruim dui- zend gulden. Na eenige oogenblikken te hebben gepau- zeerd, is het woord aan den hee- M. .T. Kunst, hoofdbestuurder van den Chr. B. v. F. ea Tr. Daar van de Bouwvakarbeiders geen vrijge- stelde aanwetzig was, sprak hij ook namens het boofdbestjiur van dien bond. In een vurige toespraak wees hij de vergadering op haar roeping in dezen tijd. Aan den vooravond van Goede Vrijdag gaan onze gedachten naar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1