Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek Varia VERKOOPINGEN, UITVOERINGEN AANBESTEDINGEN, ENZ. De aanvragen moeten voor zooveel betreft de onder I en II bedoelde veestapels, voorzien j zijn van een b-ewij-s van stamboek of boofd- controledienst dat de kalveren aan de gestelde eischen voldoen en wat aangaat de onder III bedoelde veestapels, dat de kalveren uit den desfoetreffenden veestapel afkomstig zijn en bun aanhouden is in het belang van de tuber- culosebestrijding in dien veestapel. Dit bewijs moet zijn gefiatteerd door den betrokken in- specteur van den Veeartsenijkundigen Dienst. De tooventallig aan te houden vaarskalveren moeten zijn. I. Uit stamboekveestapelsvolbloedstam- boekkalvenen, wel-k-er moeder voor zooveel be treft meer dan de helft der melkstaten, welke van die dieren aaniwezig kunnen zijn, voldoend aan de eischen gesteld voor de moeders der aan te houden, geregistreerde stierkalveren; n. uit fokvereenigingsveestapels: kalveren ingescbreven in het register voor jongvee van eene erkende fokvereeniging, waarbij alle nor- male (ter beoordeeling van den betrokken hoofdcontroledienst) melkstaten der moeders, 'welke aanwezig kunnen zijn, voldoen aan de eiscben gesteld voor de moeders der aan te bouden geregistreerde stierkalveren; ttt uit tuberculosevrije veestapels: kalve ren, van welke het bovenvermelde, door den betrokken inspecteur van den Veeartsenijkun digen dienst gefiatteerde beiwijs kan worden overgelegd. Ulvenhout, 20 Maart 1934. MenieT, Kollesaal, aoow nat d'n buiten drupt in deuzer. wazigen dag. I>e groene bosch- wegels zuigen oew klompen vast hs in moeras. Grijzen duster weegt weegt zwaar op de weareld. Maar muljoenen drup- kens spiegelen glaanzend en fel ban takken an raamdurpels, aan 't gebomte en aan gootlijsten, aan de pittige grasgewaskes en struikskes, aan de veren van varenplaant en aan de wilde beesters, 't korte bout in de zatgedronken bosscben. Die drup- kes, spiegelend deur heel d'n buiten, 't zijn de petieterige, bolle stukskes dag, die ieve- raans aan opgehaangen zijn, as blinkende kralen in d'n nattem schemer. Ik beloof oew, amico, dat daaribuiten wa gabeurt! Heel de schepiping zit barstensvol gezogen van 't rinsige groei-san, dat er perst deur iederen vazel, deur iederen nerf, in elken knop, waarin 't nuuwe leven zwelt tot scheurens- toe! Muljoenen knoppen staan te splijten onder deuze zwellende, deuze scheurende -veurjaars- kracbten. Uit elk knopke barst 'n wonder. In elk takske woelen honderden van deuze wonderkes. Elken boom torsit duuzenden en duuizenden van die wonders-voile takken. En onze bos- schen mee de tien, de twintig-muljoenen boo- men, ze ontplooien den geweldige vemuuwing van 't onbegrijpelijke scbeppingswonder, van 't trillende, 't peerlende, 't onverwoestbare leven. In 't kostelijke leven, zoow wonderlijk gevat in elk speldgroote knopke, in 't blad- luiske, in de bosscben eenin 't onnoozel- ste wicht, da kraaiend te trappen lee in z'n dekentjes van driftig, ontembaar levensg*enot. Ja, daar is heel wa gaande, in dieen stillen buiten, waar 't jonge leven zwoegt onder Goddelij-ken scheppingswil. D'n akker ligt zwaar, lijk mel'kvetten pap, onder d'n lagen hemel. Onder d'n lagen hemel, die mee 'nen natten franje d'eerde raakt. Zwellensvol ligt d'n bronsig-geurenden ak- kergrona, te slurpen de bevruchtende vracht. die van d'n zwaren hemel zijgt in bolle nevels. Bros, van vlokkige geschiiktheid veur de dracht, zoow buit 't zacbte gewas in d'n sappigen buiten. Nouw ai groeien de kollesale kruinen in de eikenlanen dicht. zdow builen de takken, z66w dijen de knoppen, zoow bollen de trossige takken in d'r zatte verzadigdheid. En kief zwangeren de terpetijngeureb uit de diepe, de zuiart-donkere mastenibosschen ons durpke binnen, waar die dikke geuren blijven kleven aan de nattigheid, die ievers zit. Daar hangt 'n zwaarte van geurigheid ollee, ge kunt 'm snijen! 't Is lekker, 't is zoow lekker nouw te bag- geren mee waterdichte klompen in d'n zui- genden grond. Te stappen mee 'n paar nat- zware broekspijpen deur die 1-evend-e, die bol- lende akkers, die te asemen liggen as 'n vis- scbenlijf, van kop tot steert, zoow meen ik te zeggen. 't Is zoow dug-dzaam, nouw te gaan deur de veurjaarszwoele stil'te, waarin alleen te heuren is, de beweging van 't nat, 't sap, da van de boomen drupt, in d'n kleddematten, slur- penden grond; 't kralig-witte nat, dat er zweet uit de oksels van 't overjaarsche loof; 't voile, driftige water, dat er cirkelt deur de Mark, klotsend teugen de vette modder- kaanten, die drillen onder oewen stap. En 't avond, as d'n natten dag verzinken gaat, as 't licht verzakt in 't Westen, 't nat verzinkt in diepen eerde; 't avond, as 'nen bollen waai geblazen komt van 't Westen, woelend deur al 't zat gewas, da rekkend, tot krakens-toe gestouwd wordt deur d'n spul- schen Zuiid-Wester, dan flieren de lage loch- ten rafelend uiteen, en plenst 'nen zuiveren maneglaans op plassen en op slooten. Dan schilvert 't manelicht wit op de zwarte Mark- rimpels. Da's 'nen schoonen stond, amico! Onder 't gerausch van d'n hoogen wind, die doende is in d'hooge kruinen, in 't zwart van d'n avond, die lijk assie om oew henen dwerlt, te schouwen naar da manelicht, da naar de &6rde nevelt. Ge wit we rend ig nie, wa schonder is: d'n vroegen mergen, die uit den Oosthoek huivert tot in 't kuiltje van oew maag; d'n vetten middag, die oew longen bezwangerd mee d'n zwaren boscbgeur, of d'n avond, die over oewen rug woelt mee z'nen bollen winden- waai. D'n vroegen mergen, die van 't Oosten kJAert in oew ziel; d'n smeudgen middag, die trekt tot onder oew vel; d'n mane-n-avond, die oew pakt in oew hart! Ge wit nie wa schonder is, neee! D'n zui- veren mergen, d'n ploddervetten middag of d'n rauschenden aivond. D'n peerlnioeren uchtend, d'n watergrijzen middag, of d'n zulver-schubbigen maan-avond! Maar ten avond dan, as de lochten zijn verwaaid tot dunne wolkstrepen, as hier, as daar, as ieveraans 'nen sterre-diamant hegmt te pieken in 't avon-dfluweel't maan-tje laanks de sterren klimt, tot glaanzender en witter pracht, as hier, en daar en ieveraans nog n'en enkelen waterpeerl hangen bleef in 't gebomt, as de maanlicht-scherveJs op de Mark daansen gaan, de natte boomkruinen worren verzuiverd en as 'n mlveren rag aan d'n fluwee'len hemel lijken te kleven, ollee, as ons kenktorentje, daar in 't verlaten laand- schap betooverd wordt tot 'nen platinen spits, die aan d'n hemel rei'kt, dan dan heib ik afscheid genomen van den winter. Van dieen wonderschoonen winter, mee z'n witte nachten bekans, waarin da torentje d'n Kerstnacht uitklepelde. Waarin 't ouwe jaar vergong tot minder nog dan dan poeier, tot 'n gedachtenis maar in d'eeuwigheid. Waarin de Sinterklaasmaan ik beschreef z'oew enkeld' uren had geschenen, waarin zooveul. toch zoow bezonder veul goeds besloten ligt, 'k heb afscheid genomen van dieen winter, in deuzen eersten nacht, die 'n nuuw tij, de Lente veur ons in z'n zwarte schaai droeg. 't Veurjaar, da me mergen kosten rapen as 'n geheimzixmig prachtig gevuld Paascbei! En as dan m'n oogen dwaalden naar d'n pikzwarten akker, daar laanigs d'n boschkaant gelegen, naar die groote, zwarte vlak, waar 'k van 't jaar m'n koren op zal zetten, dan krieuwelde-n-er 'nen lach bij me omhoog en 'k zag effe die kollesale, zwarte vlek veraan- deren in 'n golvende zee van korengoud. En as d'n huilenden wind daar de zulveren scher- vels op de Mark veirgruzelde, dieen waai deur 't dooie riet gllsterde, dan heurde-n-ik effe de muziek van 't windeke deur de strooidroge aren mee de buigende trossen. En lachend nog he'k weer getuurd naar 't stergeblomd fluweel daar boven ons torentje, waarop 't kruske glom as goud, en 'k heb geschouwd in 'nen hemel van schoone belof- tes, zoow talrijk as de sterrelblommen boven da vergouwden kruske! Weer bewoog 'nen killen waai over m'nen rug. Kiepenvel prikte om m'n beenen. Zwaar drukte de stilte inieens op m'n ziel en 'k heb gin secondeke meer gewocht en as 'nen mul- jonnair, die 't goud en't zulver en alie pracht en rijkdom maar veur 't weggooien bee, zoow draaide-n-ik m'n eigen mee 'nen ruk naar al da stille schoons en 'k liep op 'n kiepedrafke naar Trui. Dof klotterden m'n klompen teugen den maanbeschenen keiweg, die verlaten van alle leven lag, in deuzen lesten winteravond. Lekker werm voelden m'n broekzakken aan. veur m'n peerskouwe haanden. En as ik eindelijk in m'n huske kwam, dan kroelde de zochte, de poezige wermte van 't plattebuske om m'nen nek, over m'nen rug en 'k stapte. in 'n werm bed, as't ware. Trui, doodop van d'ren schoonmaak, schrok wakker. Ze zat te dutten bij 't platte buske, dat de zeever over d'r vestje liep. „Mergen veurjaar, Truike!" kwekte-n-ik. En as ze eindelijk kleer wakker was, dan aantwoordde ze: ,,emmen z'oew da nuuws daar,buiten verteld?" ,,Ja, ja, toetetoeris!" „Wie hedde gesproken?" „De sterren!" Toen keek ze me even beduusd aan. ,,Zijde gevallen Drd? Op oew hoofd?" ,,Loopt ,,En wa zeeen ze van mijn teugen jouw?" „Wie?" ,,De sterrenfamilie!" ,,Sdhei af!" ,,Gin futsoendelijke sterren, horre!" Amico, wa was ze wakker! Ze had 'nen goeien tuk gemokt. Kom, ik scheii d'r af. Veul groeten van 't Zeeverveeje en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DR6. LIEFDESDBAMA. Maandag heaft zich, naar de Middelb. Crt. meldt, te Wolphaartsdijk een vreeselijk drama afgespeeld dat aan den 21jarigen N. V. bet leven heeft gekost. Deze jongeman was ver- loofd geweest met de 20jarige J. van der Sch., die eenige dagen geleden de verkeering had af- gemaakt. V. wilde haar Maandagavond daar- over hlijkbaar spreken. Nadat V. zich ervan overtuigd had, dat de vader en broers van het meisje naar den kerk- dienst, die in verband met het overlijden van de Koningin-Moeder te Wolphaartsdijk werd gehouden, waren, begaf hij zich naar de wo- ning van het meisje, dat alleen thuis was. Het meisje weigerde hem te woord te staan, waar op V. haar met een scheermes eenige sneden over den hals en gelaat toebracht. Daarop is de jongeman 'weggevlucht en heeft zich langs de spoorlijn, dicht bij den over- weg in den Zuiderlandpolder verborgen tot de laatste tramtrein die te kwart voor acht van Wolphaartsdijk naar Goes vertrekt, passeerde. Toen de motorwagen tot op eenige meters was genaderd wierp V. zich op de rails. 'Hoewel de wagenvoerder krachtig remde, kon deze niet meer verhinderen dat de jongeman werd over- reden. Het hoofd werd geheel van het lichaam gescheiden, en lag eenige meters verder. De wagenvoerder stelde onmiddellijk de politie met het gebeurde in kennis, die het lijk in be- slag nam, doch dat op last van de justitie weer is vrijgegeven, en naar het lijkenhuisje is vervoerd. Het meisje werd door dokter Meijnen voor- loopig verbonden en direct naar het zieken- huis te Goes overgebracht. Haar verwondin- gen zijn, hoewel emstig, niet levensgevaarlijk. DE OUDSTE NEDEBLAJVDSCHE. Morgen (Donderdag) wordt de weduwe Tja- dens te Groningen, de oudste inwoonster van Groningen en van het geheele land, 105 jaar, meldt de Msb. ,,Opoe Tjadens", zooals zij in de wandeling genoemd wordt, wandelt nog dagelijks achter haar wagentje in de stad, waar zij groote po- pulariteit geniet. OUDE MAN IN ELKAAK GEZAKT. De ruim 80-jarige C. S. uit de Hortensia- straat in Den Haag, die nog gotuige is ge- weest van de begrafenis van Koning Willem HI en die tot elken prijs de laatste eer aan Koningin Emma wilde bewijzen, is door emo- tde en uitputting ineengezakt. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagavond omstreeks half zeven is het 9-jarige zoontje van den heer B. J. de Grood, leeraar aan do R.H.B.S. te Tiliburg, wonentde Boerhajavestraat, terwijl het op den Bossche- weg aldaar met enkele kamemadjes aan het balspelen was, door den zandvrachtauto van de firma Oppeimans aangereden en gedood. Het lijkje is naar het Zieikenbuis gebracht. BRANDSTICHTING Te Echten is het woonhuis van den heer M. afgobrand. Een kledn deel van den inboedeJ kon gored worden. Het pand zou volgende week in publieken verkoop komen en was good verzekerd. De bewoner is verdacht van brandstichting goarresteerd. Hij zal voor den officier van justifies te Le|uwarden worden geleid. f GASVElUil* TIGING. Maandagmiddag di klompenmaker J. L. in ibewustOlOoz^n toestand '"fn iijn woning te Zwijnidrecht aan^et^otfen', te^-wtji de gaskraan open stond. Vei*geeis tratStt^ men met een zuurstofapparaat de levensgee^ten op te wek- j ken. De' dokter Won slfeehts den doo.d con- stateeren. Het onderzoek heeft nqg niet uit- geweizen of hier al d&n-'niet een ongeluk in het spel is. Hot schijlrt iiftussc'hen vrij zaker te zijn, dat de kraan "ik ^opengezet, terwijl de man alleen thuis' waktc StlBit |5> ajf'tj A VERDUISTERING EN VALSCHHEID IN GESCWRMTE. De gewezen directeur van het centraal bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid is thans in bewaring ge steld wegens verduistering en valsahheid in geschrifte. PEEIZIERBOOT OMGESLAGEN. Twee ondeiwijizers zijn verdronken, toen zij probeerden hun leerlingen, die bij het omslaan vao een pleiziervaartuig te water raakten, te redden. 'Het schip, aan boord waarvan zich 40 scholieren bevonden, piaakte een tocht op het Sjinryoemeer in de provincie Hiroshima. Der- tig kinder-en zijn geree'd en twee lijken ge- borgen; acht opvarenden worden vermist. EEN GEHEIMZINNIG SGHOT. Zondagavond hooixle een inwoner van Vaals in de nabijheid van den Viergrenzen-weg een schot vallen. Eenige bdgOnblikken later zag hfl, dat zekere K. uit Vaals zich waggelend naar de woning begaf eh bewusteloos neer- viel. De gewaarschuwde politie bracht den man naar het ziekenhuis te Heerlen, waar ge- constateerd werd, dat K. door een schot in de borst levensgevaarlijk gewond werd. De kogel was door het lichaam gegaan en had ook den linkerarm versplinterd. Het slaeht- offer verkeert in lovensgovaar. Wie het nood- lottige schot gelost heeft, is nog niet bekend. EEN VOLGEEINGE VAN GANDHI BEKEERD. Mej. Cook, het 24jarige Amerikaansche meisje, dat een volgelinge geweest is van Ma- hatma Gandhi, is uit Indie teruggekeerd. Ongeveer oen jaar geleden was mej. Cook naar Indie gegaan en na een onderhoud met Gandhi had zij besloten zijn volgelinge te wor den. Den eersten tijd nam zij de zeer eenvoudige levensfwijze van Gandhi's seminarie strdkt in acht, doch later kwam zij tot de ontdekking, dat dit eenvoudige leven niets voor haar was. Mijn hart snakt naar opwinding, naar vlie- gen, dansen en uitgaan, aldus schreef zij aan Gandhi en daarom zal ik u verlaten en naar mijn land terugkeeren. ECHTSCHEIDINGSPROCES AES BEVRIJDIN GSMIDDEL. De Daily Herald meldt dat de uit het kamp van Oranienburg gevluchte soc.-dem. Rijks- dagafgevaardigde Soger, wiens beschrijving van de toestanden in het kamp in acht talen is vertaald, te Londen heeft meegedeeld, dat hij een echtscheidingsprdcedure is begonnen als laatste middel om zijn vrouw uit de ge- vangenis te krijgen. Aan een redacteur van dat iblad zeide Soger: Vier weken geleden is mijn vrouw gearresteerd. Mijn schoonvader heeft haar vrijlating verzocht op voorwaarde dat ik nooit meer naar Duitschland zou terugkeeren. Hij krseg ten antwoord dat mijn vrouw in— tegendeel gevangen zou worden gehouden tot ik mij te Oranieiiburg of Berlijn zou hebben gemeld. Zelf heb .'ik nog aangeboden om met mijn vrouw en ons kindje van 19 maanden naar Amerika te gaan, maar opk dit is afgeslagen. Ik hob mijn vrouw dus moeten aanraden een echtscheidingsprocfidure in te leiden en zelf hab ik van hier Londen uit hetzelfde gedaan. FASCISTEN SLUITEN EEN JUWELIERS- ZAAIi. Mussolini heeft woinig op met oneerlijke zakenlui. Een Engelsche dame kocht tijdens haar vacantie, die zij in Italie doorbracht, bij een juwelier in Rome voor 3800 lire een hor- loge, waarvan de juwelier haar zeide, dat het van platina was. Eerst later ontdekte de koop- ster, dat het kleinocd van doodgewoon metaal was vervaardigd. Tevergoefs drong zij er bij den juwelier op aan, tfiaar haar geld terug te geven. Ten zeerste verbolgen over de onder- vonden behandeling, schreef zij den Duce. Wie schetste haar verrassing, toen zij acht uur later oen cheque voor 3800 lire ontving. Op de cheque was geschreven: „Fascisten hebben den winkel van den oneerlijken juwelier geslo- ten". MEISJE OF STRUISHEN? Een meisje te Brooklyn, zekere Babel Wolf, is dozer dagen in het Kings County Hospital (New York) geopereerd. Men heeft haar de maag geopend en daaruit eenige metalen voor- werpen verwijderd. Zij had n.l. de zonderlinge ge/woonte onverteerbare zaken te verzwelgen. In het geheel zijn er 1203 van zulke vooiwer- pen uitgekomen. 'Het kleinste was een pu- naise, het grootste een haak am een schilderij aan op te hangen, verder 83 spelden. Ook had deze mensehelijke struishen zich vergast aan 89 stukken glas, 59 kralen en een aantal an- dere harde voorwerpen, die niet onder een be- paalde rubriek waren te brengen. Binnen het uur was de maag schoongemaakt. Toen men het meisje vroeg, wat de verklaring was van dit rare dieet, zeide zij: ,,Ik deed het om leuk te zijn!" 4. GEVANGENEN STELLEN ZICH BESCHIKBAAR VOOR EEN MEDISOHE PROEF. Uit Canon City wordt gemeld, dat meer dan achthonderd gevangenen in de staatsgevange- nis van Colorado zich hebben aangemeld en bereid waren hun leven en gezondheid te wa- gen in ruil voor hun vrijheid, toen onder de gevangenen een oproep werd gedaan voor vrij- wiUigers, die zich beschikbaar wilden stelien voor een laboratoriumproef met een nieuw samengesteld serum tot bestrijding der tuber- culose. Alle gevangenen wenschten zich in ruil voor hun vrijheid beschikbaar te stelien en tenslotte werden 12 hunner „uitverkoren", die na gratieverleening door gouvemeur Edwin Johnson van den istaat Colorado in vrijheid zullen worden gesteld. Het nieuwe serum is samengesteld door de oniderzoelkers dr. Morris Cohen en dr. Arthur Damerow, die bij hun laboratoriumproeven op dieren succes hadden en het serum thans oak op menschen willen toepassen. GEVECHT MET EEN ROOVERBENDE. Nabij Bitabli in het Nazipgefoied in Oost- Anatolie hoeft een treffen plaats gehad tus- schen een detachement van de gendarmerie en een bende gewapende roovers. De bandieten hadden dit gebied reeds lan- gen tijd onveilig gemaakt en in de laatste twee jaar een aantal misdadige aanslagen gepleegd. De bende, die reeds vele malen met de politie in aan raking is geweest, was er tot dusver in Het laatste treffen is voor de gendarmerie niet zonder meer een succes geweest. Het spoor van de bende, dat liep naar een afge- legen huis nabij het dorp Bitabli, werd door een sterke weermacht, onder aanvoering van een kolonel gevolgd. Zij omsingelden het kamp van de bandieten en openden op korten af- stand het vuur, dat door de laatsten met een regen van kogels werd beantwoord, tenge- volg^ waarvan drie van de aanvallers. o.w. een boschwachter en de dorpsburgemeester werden gedood. De troepen bestormden hierna het huis. Een langdurig gevecht ontstond en hield tot don- ker aan. De roovers drongen door het politie- condon he-en, waarbij hun aanvoerder Ahmet Kauli, bijgenaamd ,,De Bloedige", gevangen werd genomen. De overige bandieten vluchtten, toen de gendarmen met hun gevangene naar het huis terugkeeren. Tijdens den nacht ondernamen de bandieten een onverhoedschen aanval om hun hoofdman te hevrijden. Tot het aan-breken van den dag vochten zij. Tijdens den strijd werd de roover- hoofdman, die als gevangene in de gelederen van de politie werd medegevoerd, gedood door een kogel in het hoofd. De politie heeft ver- scheidene dooden en gewonden te betreuren. Bij het aanbreken van den dag was het ge vecht beeindigd en waren de roovers verspreid. Thans wordt een nieuwe expeditie uitgerust om de roovers op te sporen, wier laatste wa- penfeiten den schrik onder de bevolking weer in hooge mate hebben doen toenemen. 5 April. TER NEUZEN. Vergadering van aandeel- houders der N.V. Transport Mij. ten kantore der N.V. De Hoop. HOEK. Veiling huis. Notaris Callenfels. PHILIPPINE. Aanbesteding bouwen land- bouwschuur. Architect J. Deij C.Lzn. 6 April. TER NEUZEN. Vergadering van aandeei- houders der N.V. Motorschip West-Vlaanderen, N.V. Motorschip Antiwerpen, N.V. Scheep- vaart Mij. Limburg en N.V. Motorschip Bra bant, ten kantore der N.V. De Hoop. 11 April. TER NEUZEN. Vergadering van aandeel- hou-ders van de N.V. Neuzensche Handel in Bouwmat-erialen, Kalkblusscherij, Cement-, IJzer- en Bouwimaterialenfabricage De Hoop en van de N.V. Handelmaatschappij, in het Hotel Rotterdam. geslaagd uit den weg te komen. Vragen, deze rubriek betreffende kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. PAS OP VOOR PULLORUM-ZIEKTE. Zendt bij sterfte onder lruikens onmiddellijk doodedieren op. Ik heb nu de kwestie der foktoomen met U besproken en wilde vandaag doorgaan met de bespreking van het broeden onder de hen. Ik krijg echter de laatste dagen plotseling zoo veel brieven en kuikens aan de Rijksserumin- richting, die vrijwel alien de pulloru'mziekte betreffen, dat ik eerst hierover moet spreken. In het voorhijgaan merk ik naar aanleiding van de kruisingen even op, dat in een En- gelsch pluimveeblad dat ik juist heden ont ving, niet minder dan 40 groote advertenties voorkomen van flinke fokkers, die alien ge- kruiste kuikens aanbieden. Verreweg het mee- rendeel zijn Rhode Island Reds gekruist met Wit Wyandottes, er wordt echter ook gewerkt met Welsummers maal Licht Sussex en Rhode Islands Reds maal Wit Leghorns of Patrijs Leghorns maal Wit Wyandottes. Het buiten- land gaat ons in deze methode hard voorbij. Wat de pullorum betreft, ik wees er een paar weken geleden al op dat men in geen geval broeden moet van foktoomen, welke niet door een diereeiarts op pullorum onderzocht zijn. Vele der lezers zijn echter zelf niet in het bezit van foktoomen en koopen zgn. eendags- kuikens. Nu moet men daarmede nog veel voorzichtiger zijn dan met het uitbroeden van eieren, want als men in het klein een paar honderd eieren broedt en er mocht eens be- smetting onder zitten, dan verspreidt zich deze in een kleine broedmachine met laden van 120 tot 150 eieren niet zoo snel als in de broedkasten van groote broederijen waar dui- zenden kuikens tegelijk in uitkomen en elkaar kunnen besmetten. Er zijn echter nog meer rodenen om voorzichtig te zijn. Broedt men zelf een paar honderd kuikens dan gaan de dieren, direct als ze goed droog en uitgerust zijn, onder de kunstmoeder (waar wij ze tus- schen haakjes gezegd niet als vroeger een paar dagen laten hongeren, doch ze direct als ze trek hebben een beetje fijn graan of rul aan- gemaakt meelvoer mogen geven). De kuiken- tjes zitten dus mooi warm en rustig en krij gen geen grooten overgang. Daardoor blijven ze beter bestand tegen besmetting. Maar nu de kuikens uit de groote broede rijen. Deze worden, zoodra er een lading van ettelijke duizenden uitkomt, in doozen verpakt en zitten daarin al naar gelang van de reis kort of lang dicht op elkaar en krijgen dus op die manier al een reuzenkans om zich on- derling te besmetten. Tevens krijgen ze na- tuurlijk door de reis zelf een duw in him weer- standsvermogen en als ze dan op de plaats van bestemming vaak nog niet direct onder een uitstekend in orde zijnde kunstmoeder komen, ziet men deze stumpers bij honderdtai- len tegelijk sterven aan pullorum. Het gevolg is op het bogenblik een hoop zeer woedende of verdrietige koopers van kui kens en een massa broederijen die naar hun meeniog hun best gedaan hebben, die door die- renartsen hun fokidieren hebben laten onder- zoeken en zich dan ook niet verantwoordelijk stelien voor de sehade. Een interessante brief daaromtrent kreeg ik gisteren bij e'en zending kuikens, die bij lijk- opening de echte typische verschijnselen van pullorum vertoonden (afgestorven weefsel- pun-tjes in longfen en hartspier en eigenaardig verkleurde levertjes) en die bij bacteriologisch onderzoek vol bleken te zitten met pullorum- bacillen. „Van mijn 800 kuikens zijn er nu reeds meer dan de helft in een paar dagen gestor- ven. De eerste vier of vijf dagen ging het goed, nu sterven ze in massa's, een dag een beetje treuren, dan geelachtige ontlasting en daama treedt de dood in. Ik kocht ze voor pullorumvrij van onderzochte kippen en ze zijn gehuisvest in een hok waar de geheele winter geen kippen in gezeten hebben. Kan ik nu als ze lijdende zijn aan een of andere ziekte nog iets verhalen op den leverancier Het zijn er 800 tegen den prijis van f 15 de 100 stuks, maar ik heb nog niet betaald en iben, nu het z66 gaat, ook niet van plan ze te betalen, wanneer U denkt dat het aan den leverancier ligt. Gaame vemeem ik dus van U hoe ik handelen moet en of ik nog wat tegen de ziekte kan doen. Kijk, zulke brieven krijg ik dagelijks, meestal echter van menschen die de kuikens onder rembours kochten en dus hun geld kwijt zyn. Hier betreft het een post van f 120 die nog niet betaald is en ik zou mijn lezer aanraden zich te houden aan het goede Hol- landsche spreekwoord, dat wie op de eieren zit het meeste recht van spreken heeft. Ik zou ze voorloopig niet betalen en over vier weken betalen wat er dan nog in leven is. Daar neemt de broederij die ze leverde geen genoegen mee, doch laat deze er dan maar eens een rechtszaak van maken en laat mij als deskundige oproepen. De zaak moet eens aan het rollen gebracht worden en dit postje loont de moeite. Dit stukje wordt te lang, ik moet dus voor vandaag ophouden. Ik raad echter alvast mijn lezers aan scherp op te letten dat ze alleen kuikens koopen van bedrijven, die kunnen aan- toonen, dat de fokdieren op pullorum onder zocht zijn door een dierenarts en dan vooma- melijk te koopen hij fokkers. De kuikens kos ten dan duurder dan hij broederijen, maar de leans op pullorum is veel geringer. Dr. TE HENNEPE. DE SMID VAN GRETNA GREEN. De romantiek der gehetnte huwelijken. Hugh Maokie, de eigenaar van de beroemde smederij van Gretna Green, een klein, op Schotschen bodem, dicht bij de Engelsche grens gelegen dorpje, waar zooveel geheime huwelijken onder dikwijls zeer romantische omstandigheden fwerden gesloten, is, zooals gemeld, in den ouderdom van 84 jaar gestor- ven. Ongeveer 300 huwelijken werden in de laatste jaren door hem gesloten. Reedis van oudsher had de bevolking van Gretna Green de bijzondere ligging van haar woonplaats weten uit te buiten. De herders en matrozen, de visschers en soldaten, die reeds in de 17e eeuw gaame allerlei dingen over de Engel-sche-Schotscbe grens smokkel- dan, hadden Gretna Green tot het middelpunt van him zaken gemaakt. Voor Gretna Green omstreeks het midden der 18e eeuw zijn roem op het gebied der heimelijke huwelijksvoltrek- kingen verworven had, was het als smokke- laarsnest ver in den omtrek bekend. Het lag aan den belangrijken weg van Lancaster naar Glasgow. De heimelijke huwelijken der Engelschen vormen een tweinig bekend hoofdstuk der En gelsche zedengeschiedenis. Het eilandenvolk heeft van oudsher steeds achting voor de pu- blieke moraal, de familie en het huwelijk ge- eischt; des te onbegrijpelijker moet daarom het dulden van zoovele wilde huwelijken", alsmede de gedeeltelijke erkenning hunner rechtsgeldigheid schijnen. Engeland heeft deze als onverbreeklijk geldende huwelijken tot het jaar 1754 erkend. Geen geestelijke behoefde daar bij te zijn en de bindende woorden van den staatsambtenaar waren overbodig. Na 1754 waren de geheime huwelijksvoltrekkingen door „onbevoegdten", een speciale bijzonder- heid van Schotland, waar het verbod van 1754 niet geldig was. Nog in den tijd van 1843 tot 1856 schat men het aantal huwelijken dat in het geheim gesloten werd, op 8000. In 1754 voltrok George Gordon, een uitge- diend soldaat, het eerste geheime huivelijk en hij bleef zestig jaren lang, tot 1814, „de huwe- lijksvoltrekker van Gretna Green". De Engel sche wet had deze huwelijksvoltrekkingen in Emgeland onmogelijk gemaakt. Gordon was echter een heldere kop, hij zag er een zaak in en zijn landslieden ondersteunden den onwetti- gen huwelijksvoltrekker. iZoodra een trouwlustig paartje de grens na- der-de, werd het door de menschen, die Gor don in zijn dienst had, naar het dorp geleid. Dit systeem was weldra succesvol, want het gelukte bijna de geheele stroom trouwlustige paartjes naar Gretna Green te krijgen. George Gordon heeft tijdens zijn zestigjarig ambt een zekere traditie geschapen. Hij droeg als tee- ken zijner iwaardigbeid een hoogen hoed, een rooden rok en een sabel. Dit ambtsgewaad werd ook door - zijn opvolgers gedragen en in de ceremonie is slechts weinig veranderd. Voor den huwelijksvoltrekker en eenige ge- tuigen verklaarde de trouwlustigen be willen huwen. Zij gaven mam en woonplaats op, die in een register werden ingeschreven. Ten slotte legde Gordon de handen der huwelijks- candidaten ineen en vroeg ieder van hen of hij (zij) degene trouwen Wilde, wiens (wier) hand hij (zij) vasthield. Bevestigden zij dit, dan voltrok hij het huwelijk met eenige plech- tige woorden. De dronkaard John Pailey werd Gordon's opvolger. In oude kronieken kan men lezen, hoe zijn vrouw en zijn doohter dikwijls de huwelijksceremonie teneinde moesten brengen als papa zijn roes moest uitslapen. David Lang en Robert Elliot, de opvolgers van Gordon en Pailey, volbrachten hun „taak" met meer waardigheid. Uit hun tijd dateeren eenige huwelijken van leden der hooge Engelsche aristocratie, welke groat opzien verwekten en zelfs in het Hoogerhuis Werden besproken. Gretna Green is in de vonge eeuw een stuk romantiek kwijtgeraakt; een spoorlijn voert thans naar het smiokkelaarsnest en toen in 1857 een wet werd uitgevaardigd, dat een ver- blijf van drie weken in Schotland ter voorbe- reiding van het huwelijk voorschreef, hield deze hindemis menig jong paartje er van af, het paradijs der geheime huwelijksvoltrekkin gen op te zoeken. Reeds de voorganger van den thans overleden smid Hugh Mackie was ge- dwongen in de slechte jaren den ouden smok- k-elhandel wieeir te beoefenen. Gretna Green was daardoor zoo ongeveer Weer tot zijn uit- gangspunt teruggekeerd. EEN BEROEMD BEELDHOUWER. De beroemde Italiaansche beeldhouwer An tonio Canova, dankte het aan een wonderlijk toeval, dat zijn ongemeene begaafdheid werd ontdekt. Zijn vader was een arme steenhou- Wer te Pisano en reeds op jeugdigen leeftijd werkte hij als -bordenwasscher ^n de keuken van het paleds van den rijken koopman en kunstminner Faleiro, te Venetie. Op ©en bepaalden dag zou in het paleis een groot diner plaats vinden, maar op het aller- laatste oogenblik kwam de suikerbakker ver- te'llen, dat een groot suikerstuk, bestemd de tafel te versieren, geheel mislukt was en dat hij onmogelijk in zoo korten tijd een nieuw tafelsieraad kon maken. De keukenchef was de vertwijfeling nabij, want hij vreesde een geduohten uitbrander van zijn werkgever, signer Faleiro te zullen krij gen. Toen bood de jongen zichzelf aan, een nieuw sieraad, ter decoratie van de tafel te maken. Alhoewel de keukenchef zich niet kon voorstellen, hoe en op welke lyijze de jeogdige Antonio Canova hem van dienst kon zijn, liet hij hlem tooh zijn gang gaan, waarop de knaap een grooten leeuw uit boter maakte, ter ver- siering van de tafel. Behalve bij den gastheer viel ook bij die gasten de leeuw op door kunst- zinnige en natuurgetrouwe manier, waarop h(j I was gemaakt. Bij navraag bleek de jongen 't beest te hebben geboetseerd in boter. Men liet hem binnen komen-, waama signor Faleiro bp.m het opleiden tot beeldhouwer. Daarmee was de toekomst van Antonia Canova ver zekerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 8