Landbouwberichten Paardenfokkerij WALSOORDEN. TERHOLE. LAMSWAARDE. KLOOSTERZANDE. moeten stortingen doen bij de Belgische wet vereischt. 3°. Om beide renten te genieten moeten zij verpliehte stortingen doen in bet land waar zij werkzaam zijn en vrijwillige stortingen in bet land waar zij verblrjven. 4 De bejaarde lieden die, ibgevolge de Belgische wet, bi'er gestort bebben als vrij- willig-verzekerde en in Nederland als ver- plicht-verzekerden, bebben recbt op beide renten. 5 De Beligische arbeiders in Belgie ver- blijvende en die pensioen genieten ingevolge de Belgische en de Nederlandscbe wetgervin- gen, miogen op beide aanspraak maken; wat den ouderdomsrentefoijislag betreft bij de Bel giscbe wet voorzien, zal de in Nederland ge- vestigde rente als bestaansmiddel worden aangerekend. 6°. Zij mogen enkel op de renten en pen- sioenen door de Rijksverzekerangsibond, te Amsterdam uitbetaald, aanspraak maken, wat de Nederlandscbe wetgeving betreft hoeft in vorig antiwoord bedoelde voorwaande niet ver- vuid. 7°. Ja, met mgang van 1 April 1933. 8°. Neen, de weduwenrentebijslag en de weezentoelage, bij de Belgiscbe wetgeving' voorzien, worden enkel verleend, indien de wettelijke stortingen in Belgie werden gedaan. 9°. Ten einde in regel te blijven om op den oudendomsrentebijslag aanspraak te kunnen maken, is het volstrekt noodizakelijk dat deze belanghebbenden d© in Belgie voorgescbreven stortingen als vrij verzekerden verricbten t. t. z. niet minder dan 60 frank per jaar, voor de vnouwelijke verzekerden en 120 frank voor de mannelijke verzekerden. Wat betreft de werklooze Nederlandscbe onderdanen, die in Nederland verblijven en in Belgie werken, zijn deze stortingen vastgesteld op 4 frank voor de verzekerden van le klasse en 5 frank voor de verzekerden van 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e of 8e klasse. Deze laatste bepalingen blijven tot 30 Juni 1934 van kracbt. 10°. Zie ook antwoord nr. 9. 11 Indien bedoelde Nederlandscbe onder- daan na 31 December 1865 is geboren en geen enkele storting beeft verricht, kan bij geen pensioen bekomen. Docb, indien bij v66r 1 Januari 1866 is ge boren wordt bij op denzelfden voet gesteld met de Belgiscbe onderdanen en kan bij aan spraak maken op een kosteloos pensioen, waarvan bet maximum bedrag 1740 frank be- loopt indien bij na 31 December 1862 is ge boren, en 2100 frank indien bij v66r 1 Januari 1863 is geboren. Het driejarig zoontje van den vracbtrijder T. alhier reed met zijn broer mee op de kar naar Kloostenzande,. Het ventje viel aldaar van de kar en kreeg een der wielen over zijn been. Bewusteloos werd bet binnengedragen bij den grossier F., die bet een kiwartier later per auto naar buiis bracbt. De kar was niet zwaar geladen en we vernemen, dat bet ongeluk geen ernstige gevolgen zal bebben. Toen de landbouwer E. N. albier zicb met een zijner paarden bevonid op den piwincialen weg tusscben Terhole en Hoefkensdijk, scbrok bet dier van een aldaar passeerenden tram met bet gevolg, dat bet door den tram werd aangereden. Ofscboon bet paard daarbij een gapen.de buikwonde bekwam, ziet bet er wel naar uit, dat bet dier zal berstellen. De afdeeling Lamswaarde van den R. K. Dandarbeidersbond bield een ledenvergade- ring, die druk bezocbt was en ruim 2% uur duurde. Nadat op gebruikelijke wijze de Voorzitter de vergaderinig geopend bad, wepd naast den voorzitter, de secretaris afgevaardigd om de buitengewone bondsrverigad'ering in Haarlem bij te wonen. Daama heild de heer Van Un- nik, hoofdbestuurder, een rede, waarin bij eerst uiteenzette het verloop van de naleving der collectierve contracten, om daama breed- voerig te bespreken de moderne beweging van nationaal-sooialisme en fascisme in bin- nen- en buitenland. Bij de rondvraag, waarbij bet soms heftig naar toe ging, werd ge- informeerd naar het zestig-millioenen-plan der Regeering (wetsontwerp tot wijziging en verhoqging van hoofdstuk VH B der rijks- bagrootimg voor bet dienstjaar 1934; werk- verschaffing)verder werden bij de rond vraag ernstige klachiten geuit omtrent de steunregeling; de voorzitter en de spreker wisten de vragenstellers bevredigend te be- antwoorden. In het begin dezer maanid bebben we be- richt, dat een dozijn vervolgingen waren ingesteld wegens overtreding van art. Ibis nieuw van het CrisisJZuivelibesluit H, n.l. het bebben van een niet aangegeven karn. Daar naderhand is gebleken, dat deze kams niet bruikbaar meer waren of voor andere doel- einden werden gabruikt, zijn de ingestelde vervolgingen alle ingetrokken. KAMER VAN KOOPHA VIIF.T. EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. Het door den voorzitter, der Kamer, de heer J. A. van Rompu, in de jl. Zaterdag ge- bouden vergajdering uitgesproken jaarover- zicbt met de daaraan verbonden beschouwin- gen, luddt als volgt Voorts rust op mij de taak een terugblik te werpen op het, afgeloopen jaar en zooveel mogelijk een resume te geven van de daarin bereikte resultaten. Die taak werd de laatste jaren steeds zwaarder, en zij drukt nu met alle ziwarte, aangezien er zoo wenig aanleiding is voor opgewektheid. Er zijn er, die niet al- leen meenden dat wij bij de algemeene econo mische inzinking reeds bat laagste peil hadden bereikt, ja, er klonken reeds stemmen die lichtpunten meenden te ontdekken, die spra- ken over teekenen van opleving. Ik heb die teekenen, voor wat den algemeenen toestand betreft nog niet kunnen ontdekken. Dit wil niet zeggen, dat in bepaalde gebieden en in zekere branches niet eens wat meer levendig- heic! ontstond, docb ik meen dit nog te moe ten beschouwen als een gevolg van bijzondere omstandigheden van tijdelijken aard, die weer door inzinking worden gevolgd, die dus te be schouwen zijn als lichtflikkeringen, maar op verre na nog feen aan/wrjzing zijn voor een verbetering van den algemeenen toestand. Trouwens, hoe is dit mogelijk, wanneer wij nagaan dat de verschillende landen, ondanks of niettegenstaande de verschillende conferen ces die zouden moeten leiden tot verbetering van den algemeenen toestand, tot herstel van het ruilverkeer tusschen de verschillende lan den, zonder welke een opleving onmogelijk moet worden geacht, voortgaan met de gren- zeu hoe I anger hoe meer dicht te halen, door bet stelsel van autarchie, waarin meerdere landen, sindis den wereldoorlog hun beil mee- nen te kunnen viniden voor bun economiscb herstel. Vooral op ons kleine land, welks groote kracbt steeds berustte op uitrvoer en doorvoer, werken deize maatregelen alzoo bijzonder deprimeerend. Ook voor het gebied der Kamer zijn die omstandigheden in het verioopen jaar drukkender geworden, omdat daar de landbouw, en in de laatste jaren ook eenigszins de tuinbouw, een voomamen taik van bestaan vormen, en juist de land- en tuin- bouwproducten, met de bijbedrijven zuivel en veeteelt, door invoerverboden of oontingeh- teeringen in bet buitenland hoe 1 anger hoe moeilijker afzet kunnen vinden. Wil men bet land- en het tuinbouwbedrijf in stand houden, dan is zulks zonder steun van de Regeering niet mogelijk, hoe onnatuur- lijik zoo'n toestand ook moge scbijnen. Dank- baar moet worden erkend, dat de Regeering dit, dank zij de daartoe tot haar gerichte vertoogen, tijdig beeft ingeizien en vrijwel overal waar dat noodig werd, beeft ingegre- pen, al waren de betrokkenen ook niet gaheel voldaan. De landbouw en de steunmaatregelen. In verband bienmede moet ik op een ik zou zoo zeggen zicb openbarend verscbijnsel wijzen. Wij alien gevoelen -ook wel de ge- stetmden zelf bet onaangename van dezen toestand, en feitelijk is alle steunverleening uit den booze, omdat uit het woord steun" reeds blijikt, dat er iets hapert, dat er een hulpbehoevende partij is. Maar daaruit vloeit ook voort, dat, indien men den hulpbehoevende niet bijstaat, deze ten onder gaat. Nu toegin- nen er in toenemende mate stemmen op te gaan, dat bet met den steun aan den land bouw niet kan voortgaan en dat de landbouw zicb aan de op lager niveau gekomen omstan digheden zal moeten aanpassen. Die stemmen komen in de eerste plaats uit de groote steden, en bet komt mij voor, dat men zicb daar geen juist denkbeeld van den toestand op bet platteland schept. Ik wil toageven, dat de steunmaatregelen op landbouwgebied een precairen toestand doen ontstaan, en acht mij niet bevoegd om uit te maken of die regelingen na korter of langer tijd zullen moeten beeindigd worden. Ik wil echter aan ben die dit laatste bepleiten de vraag stellen: wat dan? Hoe denkt men zicb dan, dat het platteland zicb zonder exploiteerbare land- bouwbedrijven zal kunnen redden? Hoe denkt men zicb in dat de landlbouwbedrijven zicb aan de tegenwoordige economische omstandig heden en gedaalde markten zouden kunnen aanpassen Voor dat aanpassen is bet noodig de pro- ductiekosten in zooverre in overeenstemming te brengen met de opbrengst, dat deze voor den ondernemer ook eenige winst brengt voor instandhouding van zijn bedrijf en om daaruit zelf te kunnen leven. Er zou ook een andere methode van aanpassen zijn door ziob alleen toe te leggen op de teelt of bet kweeken van datgene, waarvoor nog loonende prijzen te maken zijn. Aangezien die ongiunstige prijs- verbouldingen zicb voor de land- en tuinbouw- bedrijven ongeveer in alle takken van het bedrijf voordoen, is verbetering door verande- ring van teelt niet mogelijk, nog daargelaten of de onmisbare wisseibouw dit zou veroor- loven. Blijft dus alleen het eerste midd'el: bet in evenredigheid brengen van de produc- tiekosten met den te verkrijgen prijs, die zicb regelt naar de wereldmarkt. En dan wil ik, door te wijzen op een tweetal producten die tegenwoordig veel verbouwd worden, eens be- lichten boe bet met die mogelijkbeid staat. Nemen we het veel besproken product suikerbieten, waarvoor de garantieprijs door de regeering op 11 per 1000 K.G. is bepaald, docb waarvoor, in verband met den suiker- prijs door fabrieken zeer vermoedelijk niet meer dan 1 zal kunnen worden uitbetaald. Daarbij kan van aanpassen" in't gebeel geen aprake zijn. Op bet steunen van die cultuur is dan ook alleen aangedrongen wegens de werkgelegenheid die zij biedt voor landbouw en Industrie. In de tweede plaats noem ik de veel ver- bouwde tarwe. Daarvoor geldt, naar gelang van de kwaliteit tegenwoordig een prijs van f 3 tot 4 per Hectoliter. Ik neem dus aan een midldenprijs van f 3,50. Wanneer ik dan per Hectare reken een opbrengst van 45 Hectoliter, ben ik aan den hoogen kant, en mag aan de bewerking van bet land, imzon- derheid aan de bemesting, niets ontbreken. Wanneer men b.v. geen stalmest zou gebrui- ken (waarvan de kosten op 84,90 zijn te stellen) zou mien 100 K.G. stikstof (waarvan met strooien de kiosten op 13,50 zijn te stel len) meer moeten gebruiken, doch kan de op brengst niet hooger gerekend worden dan 34 Hectoliter. Nu zijn, bij gebruik van stalmest de kosten voor bet telen van een Hectare tarwe (zonder rekening te houlden met eenige grondwaarde, dus ook geen pacht of eenige belasting) wan neer de landbouwer deze aflevert aan den handelaar te stellen op rond 265. Dan is zoowel maaien als dorscben niachinaal ge- scbied. Volgens den wereldprijs blijft dus de waarde meer dan f 100 beneden de prodiuctie- kosten. En voor zoover in die kosten loon voor de landarfbeiders is begrepen gaat dit de 2 per dag niet te boven. In welk opzdcbt kan de landbouwer zicb dan aanpassen aan dien wereldprijs? Op de werkloonen valt toch waarlijik niet meer te bezuinigen. En dan boude men ibovendien in het oog dat met de grondwaarde geen rekening is gehouden. Op grand van deze voorlbeelden meen iik, dat wel wat te lichtvaardig gesproken wordt over de nood'zakelijkbeid, dat de landlbouw bedrijven zicb aan de nieuwe toestanden zou den moeten aanpassen, en dat men hier ails het ware voor een onoplosibaar economiscb vraagstuk staat. Daarbij komt dat het plat teland gebeel van het al of niet exploiteeren van de landlbouwbedrijven afhankelijk is, dat ongeveer alles en alien door of van den land bouw bestaan. Indien het dus door het ont breken van Yoldoenden steun niet meer moge lijk zou zijn de landlbouwbedrijven te exploi teeren, zou ook bet bestaansmiddel van het geheele platteland1 vervallen, zou dit tot ledigbeid worden gedoemd. Men stare zicb bij bet bespreken of beschrijven van dit onder- werp niet blind op steun verleend aan de ,,landbouwbedrijven", doch boude er rekening mode, dat die maatregelen beteekenen siteun voor bet bestaan van de plattelanhslbevolking in baar geheelen onwang, dus zoowel de land- bouwers als bunne werknemers en den mid- denstard. Het scbeen mij wel noodzakelijlk, bierop eens het voile licbt te doen vallen, om aan te toonen dat dit een profoleem is, dat minder, gemakkedijk is op te lessen dan som- migen wel scbijnen te meenen, en dat men wel degelijk met die plattelands-samenhang zal rekening hebben te houden, aangezien toch ten slotte ook de steden het platteland niet kunnen missen. Hoe zou het er met ons land tijdens den oorlog 19141918 hebben uitge- zien, wanneer men niet had beschikt over een platteland met intensief gedreven akker- bouwibedrijven, waarvan zeker Zeeuwsch- Vlaanderen niet een der minst beteekenende deelen blijkt te zijn? Werkloosheid en economie. Zooals ik reeds heb aangestipt, ondervond ook het gebied der Kamer in toenemende mate de gevolgen der economische inzinking, door afneming der werkgelegenheid. Het aan- tal werkloozen was grooter dan in het voor- gaande jaar, en dit vorderde weer groote offers van verschillende gemeentebesturen. voor ondersteuning van werkloozen of uit- gaven voor werkverschaffiing, en bracbt ver schillende gemeenten aan den rand van hun financieele draagkracbt, omdat zelfs na het apvoeren van alle belastmgobjecten tot bet maximum, nog beizwaarlijk een sluiitende begrooting was te maken. Voor zoover de amvang van bet geldelijk verkeer op de kantoren der posterijen in bet geibied der Kamer eefa beeld geven van bet bandelsverkeer moet worden geconstateend. dat dit, zooals uit de later te pulbiiceeren statistieken zal blijken, over het algemeen iets is tenuggeloopen. Bevolking. De bevolking is weer toegenomen. Zij be- droeg op 1 Januari 1933 82.702 en op 1 Janu ari 1934 83.084. De toename was niet zoo groot als over het jaar te voren, nu 382, tegen 600 in 1932. Voortdiurend blijft waar te nemen een stijging van bet bevollkingscijfer der grootste gemeenten, terwijl die met een reeds gering aantal inwoiTers in dalende lijn blijven gaan. De bevolking van Ter Neuzen nam toe met 225, Breskens met 72, Axel met 64, Oostburg met 39, Westdorpe met 33, Sas van Gent met 23. Een afwijking in bet hiervoren aangehaald verscbijnsel is een daling der bevoliking van Uzendijke met 43 en Hulst met 21 personen, terwijl ook Zaamslag met 20 terugliep. Bepaalde conalusies zijn uit dit verloop der bevolking niet te oonstateeren, dan dat men zicb iets meer richt naar de industriecentra. Docb wat is b.v. de aanleiding dat een bij uitstek van landbouw bestaande gemeente ails Zuidzande met 930 zielen er 22 vooruit- gaat? Loodsgelden. Van de kwesties die ik een vorig jaar aanstipte kan ik tbans aanhalen, dat die der loodsgelden voor de haven van Ter Neuzen in de verhouding tot die met de Belgiscbe havens nog in hetzelfde stadium verkeert en er ook weinig uitzicht bestaat dat dit binnen afzienbaren tijd bevredigend zal worden op- gelost. Door de Regeering is aanbangig ge- maakt een wetsontwerp tot verlaging der Nederlandscbe loodsgelden aver de geheele linie met 20 Het spreekt wel van zelf, dat dit van weinig invload kan zijn op de concurrentiemogelijkbeid van de haven te Ter Neuzen tegenover de Belgische, waarvoor, zooals bekend, als gevolg der lager gestelde valuta een met ongeveer 85 verminderd loodsgeld wordt betaald. En dan valt nog op te merken, dat, niettegenstaande van Bel giscbe zijde een dergelijke toepassing van het Schelde-reglement, weilke geheel in strijd, is met de bedoeling waarmede dit werd vastge steld, is bevorderd, de vraag wordt gesteld of Nederland wel bevoegd zou zijn bet loodsgeld voor de Nederlandscbe Scheldehavens eenzijdig te verlagen! Electrifieatie kanaalbruggen. Een ander punt dat door mij werd aange- roerd, de electrifieatie van de bruggen over het kanaal Ter NeuzenGent te Sluisikil en Sas van Gent staat nu te worden opgelost. Nadat vroeger herhaalde pogingen om dit, zoowel in het beiang der scheepvaart als van bet landverkeer te verkrijgen, sobipbreuk bad- den geleden, werd op de staatsbegrooting voor 1934 een post uitgetrokken om die be- geerde electrifieatie tot stand te brengen. Nieuwe slulsbouw te Ter Neuzen. Onopgelost is gableven de kwestie van het bouwen eener nieuwe grootere zeesluis te Ter Neuzen, en die zal dit wel blijven zoolang men in Belgie niet inziet on juist te bebben gehan- deld tegenover Nederlandscbe belangen in bet Zuidwesten en Zuiidoosten van ons land, aan gezien ook de niefuwe regeering op bet stanid- punt staat dat zoowel bet onrecht dat tegen over Ter Neuzen is begaan door initrekiking der vroeger geldende apeciale fiarieven op de Bel giscbe spoorwegen als de meer besproken kwestie der stop van Lanaye voor onis bevre- digenid daent te worden opgelost, eer Neder land kan medewerken aan een voorziening of verruimin/g van den waterweg voor de Gentsche haven. De Gentscbe belangbelbben- den die reikhalzend uitzien naar een oplossing idezer voor bunne haven urgente kwestie, zoeken die, biijkens de onlangs ruedegedeelde uitlatinigen van den burgemeester van Gent, nog steeds aan deze zijde der girens, terwijl bun toch ook uit de mededeelingen die wij ben na ingewonnen inlichtingen hebben doen toe- komen, ten duideflijkste moot gebleken zijn, d'at zij zicb daarvoor bebben te riehten tot de Regeering te Brussel, die een initiatief tot op lossing dezer zaak moet nemen. Havenuitbreiding te Ter Neuzen. In bet afgeloopen jaar werd door de Staten- Generaal aanigenomen bet wetsvoorstel der Regeering tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdiensit- ibaarbeden en andere zakeiyke recbten, noodig voor de ui tor eliding van de bavenwerken te Ter Neuzen. Hoewel over het fedtelijke be- ginsel dier havenuitoreiidiing reeds bij de staatsbegrooting voor 1930 was beslist, schonk de indiening en aanneming van dit wetsont werp toch voldoening, aangezien dit getuigde, dat er, ondanks de bescheiiden sommen die voor de uitvoering op de begrooting waren geplaatst, toch regelmatig mede voortgegaan werd. Op de staatsbegrooting voor 1934 werd, evenals voor 1933, een bedrag van 60.000 uitgetrokken, in verband met de onteigening der gronden. Er bestaat gegronde verwach- ting dat nog in den loop van 1934 met de werkzaamheden zal kunnen worden begonnen. in verband met bet aangekondigde voomemen der Regeering, om ten beboeve van werkver- irudming een geQdleening ten bedrage van 60 millioen gulden te siuiten, waaruit dan ook de kosten van deze havenuitbreiding zal wor den bestreden. Na volitoohng van bet eerste deel der ge- projeoteerde bavenuitoreiding zal voor zeer afzienbaren tijd zijn voorzien in de beboefte aan kaderudmte en opslagtenrein voor de haven van Ter Neuzen. Kanaliseering van Zeeuwsch- Vlaanderen. Voor wat betreft kanaliseering in Zeeiuwsdh- Vlaanderen moet wel worden getuigd, dat die kwestie op een dood punt is gekomen. In het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft bet comite indertijd in verband met de eoono- mische inzinking zijn werk laten rusten, terwijl voor wat betreft aanleg van een kanaal van de Axelsche Sassing naar Hulst bij de Regeering boe langer boe minder geneigdheid is gebleken om het indertijd ontworpen rijks- plan uit te voeren. De vorige Minister van Waterstaat had reeds verklaard dat daarvoor van hem geen voorstel te wachten was en van zijn opvolger is nog geen ander geluid ver- nomen. Het bestaande comity voor propa- geering van de uitvoering van dat werk wenscht daaraan o.m. op grond van bisto- riscbe recbten nog vast te houden, docb bet kan niet worden omtkend dat door veranderde omstandigheden, de zaak van dat kanaal op een zwakkeren bodem is komen te staan. Dat er, waar men van regeeringswege geen aan leiding vindt voor uitvoering van dit kleine plan, zeker geen uitzicht bestaat op vemvezen- lijking van verder gaande plannen die door een ander comito worden gepropageerd, be- boeft bijna geen betoog. De land,wegen. In de verbetering der landwegen is voor- uitgang. Voltooid werd ook de verbetering dor aansluiting van den nieuwen verbindinigs- weg te IJzendijke met den weg naar de grens. Dit werk is voor de verbinding tusscben Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van zeer groote beteekenis, die eerst volledig tot zijn recbt zal komen, wanneer ook de ver betering van den weg PhilippineDriekwart zal zijn voltooid, hetgeen naar verwacht wordt, in 1935 bet geval zal zijn. Het wegvak aan de vest te Philippine is bereids aanbe- steed. Voltooid werd ook het wegvak Rapen- burgsche TolDe Kraai, terwijl thans in be- banideling zijn de daarop aansluitende weg- vakken De KraaiTerhole en Rapeniburgsche TolZaamslag-Veer, terwijl voorts in uitvoe ring komen verbetering van den weg van de kom van St. Jansteen-grens Koewacbt en van de grens te Zuiddorpe naar Koewacbt Zand, nadat bet vorig jaar was verbeterd een wegsgedeelte in de ibuurt Heikant onder de gemeente St. Jansteen. Voorts is in bebandelieg in den weg van Ter Neuzen naar Axel bet wegvak Oude Tol- Magrette. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werd voltooid de verbetering van den weg Groede Nieuwvldet, en ZuidzandeCadzand, terwij! in vergevorderden stiaat van voorbereiding is de verbetering van den weg Uzendijke Belgiscbe grens en de weg Buitenlust-Groede. De onderbandelingen van Gedeputeerde Staten en den Minister van Waterstaat met betrekking tot de verbetering van den weg HulstKijkuit zijn thans zoover gevorderd dat de uitvoering van dat werk eerlang ook zal kunnen worden tegemoetgezden en er na verloop van een paar jaren zal kunnen ge sproken worden van een goeden verkeersweg door Zeeuwsch-Vlaanderen van Walsoorden Hulst tot de grens bij Sluis of Aardenburg. De veerdiensten over de Scheld,©. De nieuwe veerboot voor den dienst Wal soordenHansweert kwam in de vaart. Zoo als bekend maakt het aanleggen van aanleg- bavens voor koplading ten bate van dien dienst op bet oogenblik nog een onderwerp van studie uit bij 's Rijks waterstaat, doch zullen de kosten van uitvoering ook worden gedekt uit de hiervoren besproken 60 millioen. De nieuwe aanlegplaats met ponton voor den 'dienst Ter NeuzenHoedekenskerke werd in laatstgenoemde plaats in gebruik genomen. Het bleek een mooi werk, dat ten zeerste te stade komt aan het verkeer met motorvoer- tuigen, dat ook werd gadiend door bet in de vaart komen der voor dien dienst gebouwde motorboot „Koningin Emma". De bootdienst Ter NeuzenVlissingen bleek nog aanleiding te geven tot uiteenLoopend meeningaverscbil. Zooals bekend werd door Gedeputeerde Staten in de najaarszitting voor- gesteld dien dienst, die gebeel voor rekening der provineie komt, op te heffen wegens bet idaarop voorzien tekort, doch is, overeenkom- stig bet verzoek der Kamer dit voorstel door de Staten verworpen en wordt de dienst, met eenigszins verhoogde tarieven, voortgezet. Verwacht mag worden dat de reizigers door een goed gebruik van dezen dienst zullen blijk geven op bet behoud daarvan prijs te stellen. De zeevaart en binnenvaart op het kanaal Ter NeuzenGent. De zeevaart op de haven van Ter Neuzen was iets drukker dan bet vorig jaar, voorna- melijk door de bedrijvdgheid aan de industrieen te SluiskiL Grooter was de aanvoer van stuk- goederen en hout, benevens kunstmest en ijzer, normaal die van pijpaarde, lager die van kolen. Met inbegrip van die voor Sluiskil kwamen binnen 291 zeeschepen, met een in- houd van 343.202 reg. tonnen, terwyl 328 zee schepen, met een inboud van 353.382 reg. tonnen van Ter Neuzen uitvoeren. Biijkens de igegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek was bet totaal van bet haven- verkeer (in- en uitvoer) te Ter Neuzen (waar- onder Sluiskil en Axel) ter zee 738.492, langs de rivieren 552.913, samen 1.291.405 tonnen, welke cijfers over het jaar 1932 waren resp. 596.727, 492.794, samen 1.089.521 tonnen. Met bestemming voor Gent werden opge- schu't 1788 zeeschepen, met een inboud van 1.620.687 reg. tonnen, tegen 2128 met 1.758.199 in bet jaar te voren. Met bestemming voor Sas van Gent kwamen binnen 32 zeeschepen, met een inboud van 27.870 reg. tonnen; bet jaar te voren 36 schepen met 29.058 reg. tonnen inboud. Om te lossen kwamen te Ter Neuzen binnen 2809 binnenscbepen met een inboud van 624.763 scheepstonnen (bet jaar tevoren 2776 met 487.527 tonnen) terwijl met lading ver- trokken 2264 binnenscbepen, metende 524.250 tonnen (bet jaar tevoren 2499, metende 535.049 tonnen). Het aantal binnengekomen schepen was dus iets grooter, docb de ton- nenmaat procentsgeiwijze booger. Normaal was de invoer van stukgoederen, gemengde ladingen, steentoolen, kalik, cement, aard- appelen, grant, zand en hooi, stroo en veevoe- der, booger die van natuursteensoorten, mest- stoffen, vlas, ijzer, en erts; lager die van ge- bakken steensoorten, bout, oesters, mosselen en andere vdschsoorten. Uitgevoerd werden meer ladingen, kalk, cement ene., meststoffen, aardappelen, beetworteJen, peulvruahten, licbt ontvlamibare stoffen en ijzer en erts. Aan de Axelsdhe Sassing kwamen 543 schepen, metenlde 70.700 tonnen en vertrokken 543 schepen, metende 70.342 tonnen (het jaar te voren waren die cijfers resp. 575 schepen metende 73.358 tonnen aangekomen en 575 metende 73.657 tonnen vertrokken). Zoowel in de total en als in de hoeveelheid der aange- voerde en ui'tgevoerde soorten der ladingen was weinig verandering. PROEVEN MET AARDAPPELRASSEN IN 1933. Deze proeven zijn, door den omvang van de cultuur in ons iand en de waarde van den aandappel voor consumptie en industrie, van bijzondere beteekenis. De secretaris der Regelingsoommissie voor bet proefveldwezen, ir. Koeslag, heeft de resultaten van de door rijkslandibouwconsulenten in alle provincden in 1933 genomen proeven geresumeerd in een ui'tvoerig verslag, waaraan bet volgende is ontleend Men beeft de proeven in 4 series gesplitst, waarbij men de met een bekend ras overeen- koanende rassen afzonderlijk beeft vergeleken. Daarbij heeft men verleden jaar gunstige weersomstandigheden en betrekk^lijk weinig ziekten gehad, zoodat men betrouwibare uit- komsten beeft verkregen. In de Eigenhedmer-serie van geelvlezige aardappelrassen met een blanke scbil, bestemd voor binnenlandsche consumptie werden on- dergebracbt: Eigenbeimer, Friso, Muntinga 17, Oostermoersdhe, Souvenir en Unicum. In bijna alle provincien werden in totaal 16 proef- velden aangelegd. Van elk proefveld wer den de rassen ook vergeleken op smaak, uiterlijik op schotel en kruimigheid. Over bet gebeel werd de Eigenbeimer bet gumstigst be- oordeeld, dicht gevolgd door Muntinga 17. Over den smaak en bet uiterlijk van Friso werd bet minst gunstig geoordeeld; Ooster- moersche ontbrak vooral kruimigheid, waar- om dit ras, dat geen andere uitolinkende eigenscbappen bezit, vermoedelijk weinig in- gamg zal vinden. De gemiddelde opbrengst aan consumptie-aardappelen van Eigenbei mer, Friso, Muntinga 17 en Oostermoersche was op kleigrond ongeveer gelijk; Souvenir en vooral Unicum brengen belangrijk min der op. Ir. Koeslag komt tot de conclusie, dat geen der vergeleken rassen den Eigenbeimer als consumptie-aardappel overtreft of zelfs maar evenaardt. Het ddchtst wordt bij benaderd door Muntinga 17, die vermoedelijk vo6r beeft een geringere vatbaarbeid voor pbytopbtora in loof en knollen, docb bet is de vraag, of dit opweegt tegen den in den handel minder gewilden langwerpigen knolvnrm. Friso beeft behalve de neiging tot het vormen van kleine knollen, bet vertoonen van dOorwas en een mididelmatigen smaak, biijkens de practijk- ervaring de zeer sobadelijke eigenschap van bet vertoonen van bruine vlekken en stippen in bet vleesch; die veel partijen gebeel onge- scbikt maken voor den handel. In boeverre Souvenir en Unicum zouden kunnen dienen als Bravo-vervangers, waarvoor de mindere productiviteit geen beletsel zou vormen, is uit deze proeven, waarbij niet met de Bravo werd vergeleken, moeilijk uit te maken. Het niet uitblinken van de kwaliteit wijsit echter niet in die richting. In de Roode Star-serie: geelvleezige aard appelen met roode scbil, bestemd voor binnen landsche consumptie, werden vergeleken Roode Star, Furore, de I 194 van dr. Dorst en Robijn. De I 194 stond op 7 proefvelden waarvan 5 op zand- en 2 op kleigrond, steeds in opbrengst No. 1 of 2; overigens liep de rangorde in productiviteit op de verschillende proefvelden nogai uiteen. Dit geidt ook voor de resultaten der kookproeven; tiocb was de algemeene indruk, dat Robijn in dezen nog bet meest met de Roolle Star overeenkomt, terwijl bet oordeel over de beide andere ras sen minder gunstig luidide. Jammer genoeg. werden geen aanteekeningen over bet optre- den van kringerigbeid ingezonden, diaar voor een Roode Star-vervanger vooral ook een mindere vatbaarbeid hiervoor verlangd wordt. Ofschoon de andere rassen vermoedelijk pro- ductiever zijn, is bet toch zeer de vraag, of ze de Roode Star zullen kunnen vervangen. In de tndustnie-serie werdien vergeleken Industrie, Alpha, Erdgtold en Triumf, op 6 proefvelden, gelegen op klei-, zand- of dal- gronden. De kookproeven van 2 proefvelden gaven zeer uiteenloopende oordeelvellingen: van den acbtte men Industrie het beste, van het andere bet slechtste; daar plaatste men Alpha bovenaan, terwijl men van beide proef velden den smaak van Erdgold en Triumf minder gunstig beoordeelde. Ir. Koeslag komt tot de conclusie, dat Erdgold buitenge- woon productief is. Ook Alpha 1 evert een zeer hooge opbrengst aan groote knollen. Triumf was op alle proefvelden bet minst productief. In de Thorbecke-serde werden op 2 proef velden op dal- en 2 op bumusacbtigen zand- grond vergeleken Tborbecke, Concurrent, Hellema en Atlas, en op 3 proefvelden boven- dien nog Hercules. Atlas gaf overal de ge- ringste opbrengst en niettegenstaande bet hooge zetmeelgehalte de kleinste zetmeel- opbrengst; dit ras maakte dan ook een minder gunstigen indruk Hellema, Concurrent en Hercules maakten echter, vergeleken bij Tbor becke ,een goed figuur, zoodat verdere proe ven met rassen wenscbelijk geacbt worden. STAMBOEKFOKKERS EN DE TEELTBEPERKIN G. Het Handelsblad scbrrjft: Eigenaren van rundveestapels, die op voor- dracbt van de Gewestelijke Rundveecentrales hunne veestapels door de Crisis-Rundveecen- trale wenschen erkend te zien om op grond van die erkenning bet recbt te kunnen doen gelden, tegen betaling van 20 per stuk, vaars- kalveren boven het toegewezen aantal aan te mogen houden, kunnen reeds thans hunne aan- vragen am erkenning indienen bij de Geweste lijke Rundveecentrales. De eigenaren zullen daarbij de verklaring moeten overleggen: I. Voor stamiboekveestapelsdat minstens drie vierde deel van den geheelen veestapel bestaat uit in een stamboek geregistreerde fokdieren; H. Voor fokvereenigingsveestapels: dat de geheele veestapel uitsluitend bestaat uit in eene erkende fokvereeniging geregistreerde fokdieren m. Voor tuberculosevrije veestapels: dat zij lid zijn van een erkende rundertuberculose- bestrijdingsorganisatie, terwijl in den veesta pel gedurende twee achtereenvolgende jaren geen reactiedieren boven den leeftijd van een jaar zijn voorgekomen, noch eenige andere vorm van tuberculose is geconstateerd; en bij voorkomen van een reactiedier beneden dien leeftijd het desbetreffende dier ten spoedigste uit bet bedrijf wordt verwijderd. Voorts dat in de onder I en II bedoelde vee stapels gedurende tenminste de drie laatstver- loopen jaren eene geregeld toegepaste alge meene melkcontrole heeft plaats gehad en ge durende ten minste de drie laastverloopen jaren uitsluitend is gewerkt met voorloopig of definitief ingescbreven stamboekstieren of met stieren, welke zijn geprimeerd door de desbe treffende provinciale commissie ter bevorde- ring van de rundveefokkerij. De onder I en II bedoelde veestapels op be- drijven, welke nog geen drie jaren bestaan, moeten de daar genoemde samenstelling be- zitten en voorts bestaan uitsluitend uit gecon- troleerde dieren of dieren, welker moeders ge- controleerd zijn, terwijl de algemeene melk controle onmiddellijk bij inrichting zal moeten zijn of worden ingevoerd. Aanvragen om boventallige vaarskalveren in deze rundveestapels te mogen aahhouden, moeten onder overlegging van 20 per stuk, eveneens worden gericht tot de Gewestelijke Rundveec entrales

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 7