ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Twsb mensctiBii op fienwefi MKEHCACHEIS m No. 9125 WOENSDAG 28 MAART 1934 74e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland TWEEDE BLAD mm AKKERTJES" W M Wm NEUZENSCHE COURANT RECASTING BESLOTEN VENNOOT- SOHAPPEN. Het algemeen bestuur van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond heeft zich naar aanleiding van het ingediende wetsvoor- stel inizake „Voorzieningen betreffende de hef ting van belastingen van besloten vennoot- schappen enz." met e£n adres tot de Tweede Kamer geiwend. Adressant betoagt ui'tvoerig, dat in zijn huidigen vorm het wetsvoorstei voor den middenstand uitemiate onbillflk en beeiwarend is, I i VRACHTVERfDEELING IN DE BLNNENSCHEEPVAAKT. De bij ministerieele beschikking van 7 Maart 1934 ingestelde commissie van advies irnzake de uitvoering van de wet op de evenredige vrachtrverdeeling in de binnenscheepvaart is op 22 dezer namens den minister van Econo- mische Zaken door den referendaris Geraets van diens departement geinstalleerd. iDe vertegenwoordiger van den minister gaf in zfln installatierede een nadere uiteenizetting van de taak der commissie, die de onderlinge samenwerking der bevrachtinigscommissie zal hebben te bevorderen. Ter verzekering van de noodige eenheid bij de uitvoering der wet zal zij het overleg tus- schen de bevrachtingscommissies vergemakke- lijken door het geven van adviezen. Bij de uit- oefening van deze adviseerende taak zal zij, voor zoover in de uitspraken van den raad van beroep aanwijzingen met betrekking tot de regeling van een of ander onderdeel van het bevrachtingswezen zijn te vinden, de jurispru- dentie van dezen raad als richtsnoer nemen. Het vertrouwen word uitgesproken, dat de bevrachtingscommissie, zoo noodig voorgelicht door de commissie tfan advies, eventueele over- wegingen, gegrond op belangen van plaatse- lijken aard ondergeschikt zullen maken aan het algemeen belang, dat de Wt van 5 Mei 1933 beoogt te dienen. Na beantwoording van de installatierede door den voonzitter, den heer J. Peterson, heeft de commissie onmiddellijk een aanvang gemaakt met haar werkzaamheden. NOODLIJDENDE GEMEENTEN. Ingediend is een wetsonbwerp strekkende tot verhooging van de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken voor 1933 met 4.675.000. De Minister schrijft in de toelichting: Hoewel bij het samenstellen van de begroo ting voor het dienstjaar 1933 het aantal ge- meenten, dat zich ter V'Srkrijging van finan- e ice leu steun tot li*- vergelflking met het vorig dienstjaar belang- rifk was toegenomen, kon niet worden ver- moed dat de toeneming zich in een zoodanige mate zou voortzetten als tenslotte is geschied. Niet all een het aantal gemeenten, ook de mate waarin iedere noodlijdende gemeente een be roep op 's Rflks schatkist doet, is een factor, die vooraf niet met zekerheid is te bepalen. Een totaal bedrag van 5.250.000 zal dan ook noodig zijn. Verhooging tot dit bedrag wordt thans aangevraagd. iHet is op dit oogenblik nog niet mogelijk voor de verhooging ad f 4.675.000 geheel of gedeeltelijk compensatie te geven. Bij de samenstelling van een volgend suppletoir ont- werp zal hiemaar alsnog, zooveel mogelijk, worden gestreefd. EINDELIJK CENTRALISATIE VAN CRISIS-CENTRALES, DOCH IN PROVINCLAAL VERBAND. Naar het „Hanidelsblad" vemeemt, zal in den loop van de maand April worden overge- gaan tot cecitralisatie van de Gewestelijke Landbouiw-Crisis-organisatie en wel ten einde zooveel mogelijk eenheid in het landbouw- crlsisbeleid te bevorderen. Tlhans is er in na- genoeg elke provincie een Geiwestelijke Var- kenscentrale, een Gewestelijke Rundveecen- trale, een Gewestelijke Aardappelcentrale enz., terwijl elk dezer centrales een eigen huishou- ding en een eigen controle-apparaat ter be schikking heeft. roman van HULBERT FOOTNER. (Nadruk verboden.) 23) (Vervolg.) Toen zij de tent weer uitkwam, zag zij Garth met een van de paarden bezig. Zij zei, dat ze eenige kruiden voor Natalie noodig had, die zij op een afstand van vijf mijl halen moest. Garth vreesde, dat zij slechts een voorwendsel zocht om een van zijn paarden te bemachtigen, maar van den anderen kant kwam afwezigheid van Rina prachtig uit in venband met zijn plannen. Rina, die een za.del overlbodiig vond, sprang te paard en reed weg. Garth wachtte niet zonder spanning, om te zien welke richting zfl uit ging. Zij kwam bij de hut aan en riep lets naar binnen. Toen gaLappeerde zij verder en ver- dween in de prairie. Garth vertelde Natalie wat- zijn plan was en plaatste haar zoodanig op den grond, dat zij hem niet uit het gezicht behoeifde te ver- Iiezen, nam zijn gerweer en ging op weg. Hfl had gezien, dat de deur van Mabyn's hut openstond. Met een omiweg kwam hij voor de deuropening. Toen zijn schaduw naar binnen viel, spalkte Mabyn zijn oogen wfld open en een trilling van angst viiel over zijn ledenen. Wat moet je? riep hi}. Garth moest een gevoel van walging on- derdrukken. Hij greep zijn geweer met een beteekenisivol gebaar. Sta op! zei hij. Mabyn, die languit gelegen had, kroop op handen en voeten. Wat ga je met mij doen? Teneinde op de meest doelmatige en econo- mische wijze het lamdbouwcrisidwerk in de provincies te regelen, zullen de bestaande ge westelijke organisaties worden ondergebracht bij een Gewestelijke Crisis-Organisatie per provincie. Voor een veelzfldige samenstelling van de besturen er van zal worden zorg gedragen, terwijl elk dier besturen zich zal doen bijstaan door commissies voor de uitvoering der ver- verschillende crisismaatregelen rundveecom- missie, tudnbouw-commissie, vlascommissie etc.). Door den voorzitter van elk dier com missies zitting te doen nemen m het bestuur der gewestelijke organisatie en door die corn- missies zooveel doenlijk samen te stellen uit de besturen der thans in elke provincie wer- kende crisig-centrales, zal een hechte band ge legd kunnen worden tusschen de onderschei- dene geiedingen der nieulwe gewestelijke orga nisaties en tusschen die nieuwe organisaties en de bestaande gewestelijke crisis-centrales. Door deze centralisatie zal ten aanzien van alios, wat de boerderij aangaat, het geweste- lijk orisisbeleid in een hand worden gelegd. In aansluiting hiermede zal ook de tucht- rechtspraak der gewestelijke organisaties, welke. tot beden was gelegd in handen van de organen dier organisaties, in elke provincie worden samengebracht in 6en instituut, de pro- ciale commissie voor de Crisis-Tuchtrecht- spraak. Het laat zicb dus aanzien, dat de crisis- bemoeiingen met tarwe, rogge, aardappelen, vlas, rundvee, varkens, groenten, enz. provin- ciaal zullen worden gecentraliseerd. Of ook zuivel en suikerbieten en wellicht bloembollen, en dergelijke daarin zullen worden betrokken, is ons niet bekend. DE TEWERKSTELLING VAN BOEREN- AIIBEIDERS MET KEGEERINGSSTEUN. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Door de slechte toestanden in het land- en tuinibouwibedrijf in F.rieslanid. heeft er ver- leden najaar een ware uittocht van arbeiders, uit de bedrijven plaats gehad. Deze was veel grooter dan in vorige jaren, toen men nog meer van seizoenwerkloosheid kon spreken. Doch thans is er voor deze duizenden arbei ders geen plaats meer in de bedrijven, en na een moeilijken winter te hebben doorgewor- steld, zien velen zich de gelegenheid ont- gaan, met het aanibreken van het voorjaars- werk op land en in schuur, te werk te worden gesteld. Honderden loopen wer'kloos om en er schijnt voorloopig geen uitkomst te zijn voor deze groep der land- en tuinbouwarfbeiders. Nu tracht de regeering in dezen nood, zij het eenigszins en slechts hij wijze van proef, te voorzien door het uitvaardiigen van een arSeiders' m¥t'regeeringssteu^in de bedrijven terug te voeren. Daartoe heeft de minister drie gemeenten in het land, waar de werkloos- heid onder deze groep zeer groot is, uitge- kozen om de proef er toe te passen. Dezer dagen werd in een der drie gemeenten, n.l. in Het Bildt (Fr.) een vergadering belegd van uitgenoodigde landlbouwers, leden van de voomaamste landbouworganisaties, teneinde gezanienlijk het voorstel van den minister van sociale zaken te bespreken. Ter vergadering was tervens aanwezig burgemeester J. J. G. S. Falkena, rijks-inspecteur voor de werkver- schaffing in Friesland. In de vergadering heeft de voorzitter, bur gemeester Poppinga van Het Bildt, de plan nen uiteengezet voor een groot en aandachtig gehoor. Hij' memoreerde, dat er op dit oogenblik ongeveer vijf hondend arbeiders in de gemeente als werklioozen zijn ingeschreven, terwijl de boerderijen hiervan geen aantal opnemen en anderzijds er een gebrek is aan bevrijdenide arfoeidsolbjecten. De vooruitzichten in den landbouw zijn siecht; doch zij zouden nog slechter zijn wanneer men den steun van regeeringswege moest ontberen. Spr. stelde het zeer op prijs, dat de heer Falkena de ver gadering bijwoonde om straks het standp.unt van den minister nader toe te lichten. Voorts zeide spr., dat de minister bereid is ,een derde gedeelte van het loon als bijsiag, gedurende vier maanden, te geven, inidien er een be- paald aantal arbeiders te werk is gesteld. Garth liep achteruit: - Kom naar buiten! riep hij. Mabyn gehoorzaamde, de oogen gericht op het geweer. Je gezicht vooruit! beval Garth, en doorloopen naar de monding van de kreek! Mabyn werd steeds bleeker. Wil je me in den rug schieten? schreeuwde hij. Een ongewapende man. Ik keer me niet om! Ga dan achteruit! Mabyn liep als een kreeft in zijdelingsche richting, steeds met de oogen op het geweer gericht. Eenmaal viel hij en stiet een kreet van angst uit. Garth lachte, maar tegelijkertijd verachtte hij dozen slappen bloodaard. Hij moest hem een minuut toestaan om bij te komen. Mabyn ibegon om genade te smeeken. Dood mij niet! riep hij. Ik kan niet steirven, zoo niet. Je doodt Natalie als je mij doodt, en ook mijn moeder. Je zult drie moorden op je geweten hebben. Ik k&n niet sterven ScMet op! beval Garth. Toen zij bij het water kwamen, gebood hij den man in de boot te stappen. Maibyn viel op zijn knieen. Niet in het water! gilde hfl. Dootd mij hier! Niemand gaat je dooden, zei Garth, terwijl hij moeite moest doen om zieh te be- heerschen. Doe wait je gezegd wordt en nie- manid zal je kwaad doen! Maibyn wierp een angstige blik op Garth. Hij stond op. Wat ga je met mij doen? stotterde hfl. Ik ga je op het eilanidje zetten, zei Garth koel. Ik zal sterven, weende hfl. Ik zal je voedsel laiten brengen, zoo- lang je naar mfln bevelen luistert, zei Garth. Mag ik enkele dingen meenemen? vroeg Mabyn, terwijl hij naar den hemel keek, waarachter Rina verdwenem was. Neen, zei Garth, instappen! Mabyn gehooTzaamde. Garth ging achter in de boot zitten met Het zou aanbevelinig verdienen, ten spoedigste met deze proef te beginnen en diaarom on- verwijld het verlanga aantal arbeiders aan te vragen, waama een commissie ad hoc advies uit'orergt aan E. cn V/., v. ell; co-Icgc ver .cl- gens in overleg handelt met den rflksinspec- teur der wenkverschaffing. De rflksinspecteur, de heer Falkena, gaf eenige toelichting op het plan van den minis ter. Spreker d'eedde mee, dat men zich voor- stelt, dat iedere boer een paar arbeiders noo dig heeft. Heeft hij twee noodig en nesmt hij nu vier of zes, dan kan hij rekenen op een toflslag op twee of vier arbeiders. Men ver- trouwt er op, dat de landlbouwers zich moreel verbonden gevoelen dit plan te doen slagen, omdat er indertfld uit de Friesche organisaties op aangedrongen is. Ectiter opperde de toen- malige minister bezwaar. De heer Falkena meende dat de tijd van vier maanden genoernd is als proef, maar dat er alle kars op is, dat de minister de proef met eenige maanden verlengt. Ook het slatten van slooten valt onder het plan. Mocht de minister n et goed hebben gezien, en zou het plan in de praktijk minder goed slagen, dan zal de minister stel- lig genegen zijn het plan te herzien. Doch nv. dit plan er van regeeringswege gekomen is, ried spreker den landlbouwers met nadruk aan om toe te grflpen en er voor te z >rgen, dat ae proef sl&agt, opdat van Het Bildt in dezen de victorie zal beginnen. Aan de bespreking werd jdoor verscliillende landbouwers uit de gemeente deelgenomen. Algemeen werd het streven gewaardserd om de arbeiders in de bedrijven terug te voeren. Gewezen werd op de strijCijtuurverande-mge i in 't landbouwbedrijf tijdens de laatste jaren: de aardappelen-, suikerfoirfen- eh vlasbouw, welke vroeger in deze streken zooveel heeft beteehend, is voor een grofet gedeelte vervan- gen door graanibouw, terwijl de motortractie het gebruik van veel arbeiders en paarden overbodig heeft gemaakt. Van arbeiderszflde worct er dikwijls over geklaagd, dat de land bouwers zoo weinig arbeiders te werk stellen, doch dit is flzeren noodzaakj aangezien het landbouwbedrijf, zelfs nl^t den regnerings- stevm, niet loonend is. Wel wordt door sommige sgrekers de proef van vier maanden tekort geacht. Andere sprekers vielen den rflksinspecteur bij en ook de voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw, ir. Oosterbaan, meende, dat men de proef moest aangrijpen. Want nog is het niet te laat, aldus deze spreker; het zou buitengewoon jammer zijn, als deze proef zou mislukken. Tenslotte werd overgegaan tot het instel- len van een commissie van advies, welke be- der Meer, J. van der PLoeg en J. L. Hoogland. RUZIE BIJ DE VARA. Onlangs werd den heer G. J. Zwertbroek, secretaris van het hbofdbestuur der VARA naar het heette ,,om gezondheidsredenen" ont- slag verleend. „Het Volk" kondigt nu echter de verschijning van een brochure van den heer Zwertbroek, waarin een aantal grieven tegen het hoofdbestuur van de VARA en tegen de leiding van de sociaal-democratische arbei- dersbeweging in het algemeen zullen worden besproken. Als uitgever treedt op de boek- hamdelaar Pach, te Hilversum, lid van de O.S.P.; de titel luidt: „Hallo, is hier de VARA?" en de ondertitel: „Waar blflft dan het vrfle woord?" De heer Zwertbroek zal tevens over enkele Woken een ,,zwartboek" publiceeren, waarin hfl zijn mat-eriaal uitvoe- riger kan uitstallen. 't Is verder zijn plan, om, zoo mogelijk namens een comit6 van ontevre- den V.A.R.A.-leden, in zooveel mogelijk plaat- sen in het land zijn verdedigingsrede in open- bare vergaderingen uit te spreken. Dit alles schrijft het Volk zal de partijbestuurder Zwertbroek tegen de s.-d. ar- beidersbeweging ondernemen, tenzfl hfl (naar hfl zelf aan het blad meedeelde nog tijdig van het hoofdbestuur van de V.A.R.A. het bericht krflgt, dat men bereid is om nader met hem te overleggen over een ,,nieuiwe functie" bij de V.A.R.A. het geweer in de handen en dwong Mabyn te roeien. Maibyn gehoorzaamde weer. Hij keek Garth vol haat aan en zijn grijze oogen spra- ken van machtelooze woeide. Hij overwoog of hij de boot zou laten kantelen, maar de vrees voor den dood overmeesterde hem. Garth voelde wat in Mabyn omging en naniwelijks had de boot de kust bereikt' of hij sprung op en liep de boot uit, Mabyn gebie- dend aan wal te komen. Toen dwong hij hem de boot weer af te srtsooten.' Daar Mabyn aarzelde, joeg Garth een kogel boven zijn hoofd. Doodsbenauiwd duwde hfl de boot af en zonk neer op het gras. Garth wisselde het' geweer voor de riemen en roeide naar de monding van de kreek, ter wijl hfl geruststellenid met zijn hoed wuifde naar Natalie. Toen haastte hfl zich naar de hut en haalde allle voedsel bij elkaar, meel, boonen, thee, suiker en Vleesch en alles wat als wapen kon gebruikt worden. Nauiwelijks was hij hiiermee klaar en. had hij de tent weer bereikt of Natalie's scherpe oogen zagen Rina in de verte aankiomen. Garth bracht Natalie ih de tent en wachtte de onvermijdelflke sc5ne af. Intuisschen zag hfl Rina de hut ingaan, haastig terugkomen en den grond onder- zoeken. Zij volgde het spoor terwijl zij het paard aan den toom hi eldZe zocht met haar oogen over het water en zag de boot die bij het kamp van Garth lag. Toen sprong zij op het paard en re rule op -de;tent af. Met een wilden ruk sprung zij-voor Garth's voeten en keek hem met groofie verbaasde oogen aan. Waar is hfl? riep ze,,-en zonder op ant- woord te wachten Liet 'zfl eenstortvloed on- verstaanlbaar Indiaansch op .hem las. Garth bleef kalm en liet haaF witrazen. Rina, die eindelijk dedJuthA daL Garth haar niet verstaan kon, rzei i toen in getoroken Engelsch Wacht maar! Hij -ictooj! Dan zij haar arm ziek! Zij schreienren sterven van pijn! Hartstochtelijk smeet zij de kruiden en bla- ren neer, die zij meegehrachb, had, Mabyn is ongedeerd, zei Garth geduldig Ik heb hem op het eilknd gexet. Het dagelijksoh bestuur van de V.A.R.A. heeft echter te kennen gegeven, voor de drei- gementen van Zwertbroek geen stap te zullen wflken. Het Volk melidt voorts, dat er in ver- baad met deze onverkwikkelijke aangelegen- heid een onderhoud heeft plaats gehad van drie hoofdbestuurders van de V.A.R.A. met den Minister van Binnenlandsche Zaken. DE UITVOER VAN SLA NAAR BELGIE. De Nederlandsche groenten- en fruitcentrale te 's-Gravenhage deelt mede, dat de invoer van sla in Belgie in gecontingenteerd. Nederlandsche exporteurs, die voor mach- tigingen tot uitvoer in aanmerking wenschen te komen, behooren zoo spoedig mogelijk, uitetf lijk 31 Maart, opgave van de door hen in 1932 en 1933 voor eigen rekening naar Belgie ver- zonden hoeveelheden als voor iedere maand afzonderlijk, in te dienen bfl de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale afd. uitvoermono- polie, Javastraat 80, 's-Gravenhage, tel. 112128. VOORLOOPIG GEEN STOPZETTING VAN DEN BOOTDIENST STAVENISSEZIJPE. Men schrijft aan de N. R. Crt.: De Rotterdamsche Tramweg Maatschappij onderhoudt een dagelflkschen bootdienst tus schen Stavenisse en Zflpe. Deze bootdienst, die voor de expansie van het motorisch ver- keer te land van zeer groote beteekenis was voor het passagiersvervoer naar Schouwen- Duiveland en Zuid-Holland, dankt nu zijn recht van bestaan aan het vervoer van de voortbrengselen van den in opkomst verkee- renden tuinbouw op het eiland Tholen. Provinciale Staten van Zeeland verleenen een jaarlflksche subsidie van 2000 aan dezen dienst. In verband met de geruchten, als zou de bootdienst op grond van intrekking van het provinciale subsidie met 1 April moeten wor den stopgezet, kan nader worden gemeld, dat de conclusies uit deze voorgenomen stopzet- ting voorbarig zijn geweest. Blflkens verkregen inlichtingen zal althans de dienst voorloopig onveranderd uitgevoerd worden, daar Ged. Staten, die aanvankelijk wel bezwaren hadden tegen wedertoekenning der subsidie, na voorlichting van belanghebben- den van een veranderd standpunt hebben doen blijken, waardoor de R. T. M. de dienst waar- sehijnlijk toch in stand zal kunnen houden. NOOD IN HET VETSMELTERS- BEDRIJF. Met ondergang bedreigd. Men schrijft aan het ,,Handelsblad" „Het vetsmeltersbedrijf is sedert de inwer- kingtreding der crisismaatregelen in een nood- Reeds' zijfi emteic m-miii.B mi zullen meer volgen, indien niet spoedig in dien toestacid verandering komt. De redenen hiervoor zijn o.a. deze: De hooge aecijns 35 ct. per K.G. door kosten van plakken der banderolles, rente etc. minstens 36 ct. per K.G. heeft allereerst een prijsdmkkenden invloed gehad; sedert 9 Oct. 1932 zijn de prflzen 810 ct. per K.G. gedaald. De consumptie gedeeltelijk verschoven naar andere artikelen, zooals olie, welk artikel nog steeds vrij van accijns is. Reeds heeft de cri- siszuivelcentrale verschillende malen accijns op alle olien voorgesteld; door ons onbekende oorzaken is deze nog nooit geheven. Hier heeft dus een bevoorrechting van het eene vak boven het andere plaats gehad. Ook de industrie, die vroeger vet en reuzel gebruikte, heeft het dure vet vervangen door olie en vrfle cacaoboter. Het grootere oliever- bruik wordt reeds geschat op 7000 ton per jaar. Deze gevolgen waren trouwens te voor zien. Voor de behoeftige bevolking werd wekelijks 40 ton belastingvrije margarine beschikbaar gesteld. Reeds in October 1932 is aan de C.Z.C. verzocht, de verstrekking van goed- koope vetten aan de vetsmelterijen op te dra- gen. Evenwel heeft de regeering het kwantum van 40 ton per week verhoogd tot 90 ton ac- cijns-vrije margarine; voor de levering hier van komen de margarinefabrieken in aanmer king, terwijl de vetsmelterijen weer met een Waanom? vroeg zij. Hij probeerde mij te dooden, zei hij. Nu heb ik hem daar neergezet, waar hij geen kwaad kan doen. Ik zal hem eraf halen! riep zij. Ik heb al bet v-oedisel meegenomen, zei Garth rustig. Jau duivel, siiste Rina. Garth keende zich om. Zoodra je kalm bent, zal ik weer met je spreken. Ik wil je niet meer spreken! schreeuw de zij. Jfl vertelt maar leugens. Ik kom terug als je slaapt en dan vermoord ik je. Juist, zei hij, dan kan Mabyn naar haar komen. Waar zul jfl dan terecht komen? Tiegen den grond wordt je gerworpen, als gisteren! Het schot tnof doel. Haar armen vielen slap neer. Zij veribleekte. Plotseling keerde zij zich om en verdween onder de boomen. Garth bagon te begrflpen, dat Rina ten slotte niet amders wias dan haar blanke zus- ters en in dat geval zou zij wel terugkomen. Natalie vond het ook. Hij ging zijn paarden vanzorgen en bemerk- te al spoedig dat Rina onder de boomen op en neer' liep. Tersluiks lette hij op haar en zag haar voetje voor voetje nadeilbij komen. Toen zij zich ontdekt zag, aarzelde zij niet. langer meer en kwam op Garth toe. Zeg, wat je zeggen wil! mokte ze. Ga zitten, zei hij. Zij liet zich onverschillig op het gras neer en wendde het hoofd af, precies als Natalie zou gediaan habben. Garth nam zijn pijp ulit den mond en deed zijn best om rustig te zijn. Ik wil Mabyn geen kwaad doen, zei hij mild. Hfl beteekent niets voor mfl. Ik heib maar 66n wensch, h&ar te genezen en haar veilig terug te brengen bij haar vrienden. Om idait te bereiken zal ik alles doen wat noodig is! Hij1 wachtte even, om zijn woonden bij Rina te laten bezinken, maar zij gaf geen teeken. Dat is ook jouw wensch, ging hij voort. Zfl en ik kunnen niets voor je doen. Je was gelukkig voor wij hier kwamen! Geen wonder met al die zieke menschen om U heenl Weest Gij echter verstandig. Neem dadelijk 'n "AKKER- TJE" en vanavond voor 't naar bed gaan nog een. Tien tegen een dat Ge daarmede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en fiksch opstaat. "AKKERTJES" wer- ken buitengewoon bij Griep. Per 12 stuks slechts 50 cent. Nederlands ch Product Gebruikt dus voortaan uitsluitend Volgens recepr van Apotheker Dumont Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijsiag voor Omzet-belasting. (Ingez. Med.) kluitje in 't riet werden gezonden; voor hun billflke verlangens bleef men doof. iDe zeer bevoorrechte positie der margarine- en olie-industrie, die uit de boven aangegeven feiten duidelijk blijkt, wordt door deze fabri- kanten ten slotte nog benut om de vetsmelte rijen in den grond te boren met dumpingsprfl- zen van gesmolten vet. Zij leveren beneden kostprijs aan winkeliers en grossiers gesmolten rundvet en bak- en braadvet; dit kunnen zij doen, omdat hun zaken gesaneerd zijn door de regeering en hun prflzen alleszins loonend zfln. Ten laatste zij nog opgemerkt, dat een ac cijns van 18 ct. per pond op een volksvoedings- artikel als gesmolten vet veel te hoog Is; dit had nooit meer dan 10 ct. per pond mogen zijn. Als men direct bij den aanvang de olien ook had belast, had de regeering met 20 ct. per K.G. accijns voor beide artikelen ook wel kunnen volstaan. Om onbegrijpelijke redenen is dit niet gebeurd; onze bedrijven worden nu met vernietiging bedreigd." De machine in Amerika loopt, schrijft de N. R. Crt., met hevig horten en stooten, en dreigt ieder oogenblik tot stilstand te komen. Dat is esn gevolg van geforceerd op gang brengen. Wij zeggen dit niet bij wijze van cri- tiek, want wij kunnen niet weten hoe dat pre cies had behooren te geschieden, wij constatee- ren slechts. Dat president Roosevelt met harde hand te werk is gegaan, zal niemand ont- kennen. 'Er dreigt een groote staking in de automo- bielnflverheid. Het aantal personen, dat daarbfl betrokken is, zou in die honderdduizenden loo pen. Dit getal drukt de beteekenis van het dreigende conflict echter nog lang niet ten voile uit. De automobielnflverheid heeft, in ieder geval tijdelijk, alleen onder alle andere takken van industrie, iets teruggevonden dat op haar ouden bloei lijikt. De fabrieken zijn overstelpt met besteilingen; velen kunnen hist werk zelfs niet heelemaal meer aan. Dat heeft men sedert 1929 niet meer beleefd. Het is voor het heele economische leven bemoedigend, dit aan te zien. Het zou wel heel erg zijn als dit alles nu op eens, door een groote staking, tot stilstand zou komen. Ook andere takken van bedrijf zouden er gevoelig door getroffen worden. De zegen, die neerstroomt op de automobielfabrie- ken, valt uiteraard in dikke druppels mede op de staalfabricage. Dat daarin Weer opleving is, komt hoofdzakeiijk door de besteilingen Zij keek even naar den man, die zoo goed haar gedachten kende. Mabyn is boos, omdat zij hem niet heb ben wil. Hij is altijd boos am alles wat hfl niet krijgen kan. Zij keerde weer haar hoofd naar hem, met een blik die vroeg: Hoe wist je dat? Als wij haar kunnen wegvoeren, zal hij haar spoedig vergaten en alles zal zijn als vroeger! Zij bleef hardnekkig zwijgen. Spreek ik geen ware woorden? pro beerde hij. Zij ontweek de vraag. Als je weg gaat, stuur je dan politae achter hem aan? mokte zij. Hij voelde, dat dit van Mabyn kwam. Neen, zei hij, ik zal het niet doen, daar geef ik je mijn woord op! Zij keek hem ongeloovig aan. Hier is mijn hand erop! zei Garth, ter wijl hij zijn hand uitstak. Rina legde emstig haar hand in de zflne. Zij kende deze vorm van overeenkomst bfl de blanken. Garth wachtte even, of zij spreken zou. Laat Herbert van het eiland gaan, zei ze plotseling met een kinderlflke stem. Dat zal ik niet doen, zei Garth beslist. Dag en nacbt zou hfl probeeren mfl te dooden en jou overhalen om het voor hem te doen. En je zou het doen. Je kunt hem niets wei- geren. En als je mij gedood hebt, is alles, alles verloren, Mabyn, jfl, Natalie en ik! Haar oogen keken hem weer aan en zfl veribleekte. Hij voelde dat hij indruk had ge maakt. Ik zal hem vriendelijk behandelen, zei hij. Ga jfl nu naar de hut, om alles te halen wat hij noodig heeft, en we zullen het hem Ibrengen. Kan ik met hem spreken? vroeg zfl met zachte stem. Garth zuchtte verlicht, dit was het eerste teeken van onderwerping. - Vijf minuten la rig, zei hij. (Wordt vervoigd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5