ALGEMEEN KSEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN HI Siil De uitvaart van de Koningin-Moeder No. 9125 WOENSDAG 28 MAART 1934 4e Jaargang EERSTE BLAD HERBENOEMING BURGEMEESTER. AXEL. n mm— TrAwummmtKnic In de Nieuwe Kerk te Delft. Men schrijft nog over de uitvaartplechtig- heid in de Nieuwe Kerk aan de N. R. Crt. Toen wij te een uur er was bepaald, dat de pers niet later de kerk zou mogen betreden de kerk binnen kwamen, door can van de zflgangen, hadden de genoodigden reeds hun sebaard cim d;n ingang van het gra.geweli, het kleed, dat ook de baar had gedeikt van den Koning, 43 jaar geleden, wend weggeno- men, en de eikenhouten kist, beroofd van alle praal, en die het stoffslijk overschot bevatte van een mensch, die geleden had en gestreden, die zorgen had gekend, zij het veel groo- zflgangen, hadden de genoodigden reeds hun tere de and stond daar, plaatsen in de hun aangewezen vakken mge- gereed voorsden laatsten gang. nomen. 1 Het orgel zette het Wilhelmus in, de in De voordeuren voor de rouiwgang, le ooi gekieede dragers hieven de lijkbaar op het schip van de kerk voert, waarboven en ajs jn een gewijd tafereel daalden de Kcnin- grijze velum, dat de restaurahewerkzaam- prinses Juliana, de prinses van Erbach- heden verbergt, met een diepen boog afhangt, |c^nberg> 2!waren rouw en de prins waren gesloten. van Waldeck langzaam de trapped naar den Btf den grafkelder hadden detachamenten fkelder af van adeiborsten en de cadetten in veldtenue, «OU OMOlWViOVVil V" respectievelijk onder commando van kapitein ter zee Steenkamp en van kapitein Bakker, rich opgesteld met hun omfloerste vaandels. Tn de kerk, waarin door de bekende ge- brandschilderde ramen met haar felle kleuren en de neergelaten gordijnen voor de andere raimen een grijzige atmosfeer zeefde, heerschte het eentonig-murmelende gegons, dat een lange wacht kenmerkt. Even voor half twee ope- nen rich de grijze vouwideuren om de prinses- De minister van justitie en de secretaris- generaal van zijn departement begaven zich op uitnoodiging van den commissaris voor den gi afkelder, Mr. van Baren, eveneens naar be- neden voor de verzegeling. De detachementen van adeiborsten en cadetten een van de jongelui uit eerstgenoemd detachement was even te voren onwel geiworden bleven met gepre*enteerd geweer al dien tijd staan. Het diuurde geruimen tijd voor Mr. van Schaik en nen rich de grijze vouwdeuren om de prinses- j dg jy;ey6re Weer baven kwamen. sen en dames van het gevolg van H. j i>e gordijnen in de vestibule van c te laten. Even daama weerkiinken doffe J stampen ten teeken dat de Koningin het kerk- gebouW heeft bereikt. Zooals men weet lag het in de bedoeiing van de Koningin de aan- j komst van den rouwstoet van haar moeder af j te wachten voor den ingang van de kerk. Een kamer naast dien ingang was voor Haar in j gereedheid gebracht. Van onze plaatsen af hebben wij het uit- zicht op het gezelschap dat rich in de kerk heeft verzameld. Als een heel opvallende noot in de overheerschend donkere tonen, die overi- gens all een gebroken worden door veel goud en rilver, vlekt er het purper van het kleed der bisschoppen. Fel van goud is de uniform van een luitenant der bereden artillerie, die als i De gordijnen in de vestibule van den- graf kelder werden dichtgeschoven, en in alle stilte, alleen gevolgd door de vier verwaniten, werd de Koningin-Moeder in de gewelven bijgezet. Prof. Obbink heeft beneden nog een gebed uit- gesproken. Toen deze weer boven kwam, was dit het sein voor de vorstelijke personen om te vertrekken. Na vijf minuten ging Hare Majesteit de Koningin, begeleid door de Prin ses en de vorstelijke veiwanten der Koningin- Moeder, langzaam door de rouwgang schrij- dende, naar haar buiten wachtenden auto. Het vertrek van de Koningin was voor de genoo digden het sein tot heengaan. Buiten in dea vollen, lichten dag trof de tegenstelling tusschen de droeve plechtigheid van een luitenant der bereden artillerie, die ais j dg h0Qge gewelven der eeuwenoude kerk, hulp-ceremcnieme ester in de buurt van onze j hgt midden yan de oudg| mooie stad, die ritplaats fungeert. Om twee uur dringen er geruchten door van de treurmuziek daarbuiten. Het is een kwar- tier later als door een zijgang de kransen worden binnengedragen die aan de lijkkoets zijn gehecht geweest, en in den bloemenwagen meegevoerd. Ze "worden neergelegd om den j grafkelder, dragers blrjven met enkele er van bij den ingang wachten. Het orgel, dat ver- sterkt doorkomt het bevindt zich voor in het koor wordt bespeeld door den organist Willem van Tienen. Het Waldeck Pyrmont- Ued weerklinkt en Prof Obbink beklimt het s-preekgestoelte Afwachting vaart door de kerk, velen der aaniwerigen zijn opgestaan, terwijl de tonen van het lied uit het geboorteland der doode, telkens weer gevarieerd, door de kerk rui- schen. Het is 20 minuten over twee als plech- tig de grijze deuren zich openen op de rouw gang, waar achter de baar, gedekt door de in het midden van de oude, mooie stad, die voor den vreemdeling is als had de tijd er stil gestaan, en het drukke leven van de duizen- den, die hun belangstelling richtten op de voor ons lanid1 wel ongewone pracht en praal der uniformen en statiegewaden. Doch die, moge dan belangstelling daarvoor een der groote drijfveeren zijn geweest, voor hun gaan naar de Prinsenstad, in stellen eeibied getuige zijn geweest van de uitvaart der Koninklijke Vrouwe, die meer dan een halve eeufw lang lief en leed met ons land heeft gedeeld. Na de plechtigheid. Tegen half-vier klonk opnieuw het comman do: ,,geeft acht", gevolgd door „presenteer geweer". Inmiddels was een aantal hofauto's voor den hoofdingang van de kerk voorge- reden. Omstreeks half-vier namen Prins Hendrik, prins Karel, prins Eugen en prins Felix in den 4^1*4 Wij p* *AikJ - Vi ii VU pi - - 6»ib, d€ eersten auto plaats. De vorstelijke personen, kroon en de oncjerscheidingsteekenen van de dje hetzij met H.M. de Koningin hetzij in den doode, de rouwstoet rich heeft geschaard. De begrafenisstoet waren meegekomen, namen in rouiwgang opent in de verte op het gouden zon- I dg andere auto's plaats, welke daarop naar liriht. In ds gang is uit de verte de stoet als p>en Haag afreden. Even later volgden de an- een verzameling van vele menschen, waar- dere hoogwaardigheidsbekleeders boven alleen de vage omtrekken van de hoof- stoet den zijn te onderscheiden. 1 Langzaam komt de stoet nader, voorop schrijdt de opper-ceremoniemeester. ^De kist wordt op de catafalk in het koor geplaatst, ze is gedekt, zoo was de uitdrukkelijke wensch van de Koningin, door hetzelfde kleed, dat in 1890 de baar van Koning Willem 111 heeft gedeikt. Achter den stoet sluiten de grijze deuren zich weer en een oogenblik breekt door de stilte het geruoht van de menschen, die hun plaat sen zoeken. De vorstinnen, in diepen rouw gekleed, hebben de voor haar bestemde plaat sen ingenomen. Prof. Obbink spreekt het votum dit en pleehtig klinkt door de hooge gewelven het: In naam des Vaders Dan leest de hofprediker: Mattheus 28 de verzen 1 tot 7 En later, na den Sabbath, als het begon te lichten tegen den eersten dag der week, kwam Maria Magdalena en de andere Maria om het graf te rientot: Ende gaat haas- uit den eveneens per auto. Om 10 minuten over half vier verliet 'H.M. de Koningin in het gezelschap van Prinses Juliana en de Prinses van Erbaoh Schonberg de kerk. De marinekapel bracht toen opnieuw het Wilhelmus ten gehoore. De gordijntjes van den hofauto waren thans weer omhoog. Het publiek wuifde de Koningin hartelijk toe, maar niemand juichte. Minzaam buigend dankte H.M. de Koningin voor deze stille hulde, welke zoo treffend getuigde van aanhankelijkheid, trouiw en pieteit. De trugkoinst van vorstelijke personen. Om kwart voor vier keerde de Prins met prins Karel van Belgie per auto, die gevolgd werd door een anderen auto met vorstelijke 1 genoodigden, in den Haag terug. Hij reed naar het paleis in het Noordeinde, waar hij om tien i minuten voor vier aankwam. Ongeveer een kwartier later volgde de auto, waarin de Koningin met Prinses Juliana en AVlolu tiwee andere idames gezeten was. De gordijnen om het graf te zientot: Ende gaat haas- van de automobielen waren geopend. De Ko- tiglijk henen en zegt het zijnen discipelen1 ningin had dit te Delft voor wat haar auto Het orgel zet het Paaschlied in: Gezang 209, I met oioron vmnR o-oHnnn tip »ntn van de verzen 1 en 3: Wees gegroet, gij eersteling der dagen. Morgen der verrijzenis en In uw hoede zijn wij wel geborgenwelke verzen de aanwezigen meezimgen. Het hokt een oogenblik, maar de organist vangt den slependen zang op en de melodie van" belofte en vertroosting klinkt met de orgelbegeleiding in de maat, weer op. Inmiddels hoort men om-de-minuut het don- dercn van het geschiut en het langzaam beie- ren der klokken. Onder doodsche stilte houdt Prof. Obbink zijn toespraak. Al duidelijker komt zijn woord door en in stiUen eeibied wordt het gebed, op de rede volgend, aangehoord: Almachtig en genadig God, Gij ziet ons hier te zamen, rondom de lijkbaar van haar, door wier verscheiden ons vorstenhuis en volk zoo zwaar getroffen zijn. Maar boven onze droef- heid stijgt onze dank tot U ten hemel, omdat wij hier ook een lied des levens en van op- standingsvrede mogen spreken. Hoe groot is Uw goedheid geweest jegens deze beminde doode, de Koningin-Moeder, dat zij, zooals zij leefde, in vollen vrede in haar 'Heer en Heiland is ontslapen en zij voor smar- telijk lijden is bewaard gebleven. Zoo mogen wij dan hier door onze droefheid heen U dan- ken voor wat gij ons volk en onze beminde Koningin in haar hebt geschonken Blijve Gij ons vorstenhuis schragen met Uw zelfde goed heid, waardoor Gjj dezen dag des doods tot een dag des levens hebt gemaakt. Beveel gerust uw wegen, Al wat u 't harte deert en Hoor onze smeekgebeden, Heer! Red uit alien nood, de beide verzen, 1 en 11, van Gezang 273, weerklonken dan door de gewel ven en daarna sprak Prof. Obbink de zegen- bede uit. Het aangrijpendste en ontroerendste deel der plechtige uitvaart van de vorstin, aan wie het Nederlandsohe volk zijn trouwe aanhan- kelrjkheid tot over haar sterven heeft bewaard, volgde nu. De kroon en de onderscheidings- teekenen "werden van de baar genomen en als een symbolische daad aan den opperhofmaar- schalk toevertrouwd. De kransen werden ge- de troepan vail het escorts. Bijzonderheden hieromtrent zullen wij, als zijnde deze van on- dergeschikt belang, niet vermelden. Zoo ook zul.en wij ze achterwsge laten betreffende het naspel van den dag. De aitocht van ds dui;: ;nden, die naar Den Haag overgekomen waiea, verliep zeer gelei- delijk. Er Was blijkbaar ruim voldoende plaats in de gewone en de vele extratreinen, die de spoorwegen lieten loopen en dientengevolge kon iedereen rustig zijn naardstede bereiken. Om een uur of negen 's avonds had de resi- dentie haar nonmale aanzien teruggekregen. Gisteravonid zijn de prinsen von Wied en van Bentheim en Steinfurt uit 's Gravenhage ver- trokken en is lady May Abel Smith per Har- wiehboot naar Engeland teruggekeerd. betreft met eigen hand gedaan. De auto van de Koningin werd gevolgd door eenige auto's waarin de overige dames van het gezelschap gezeten waren. Langs den weg had zich weer een groote menigte verzameld, die den Prins en de Ko ningin eerbiedig groette. De terugkeer ge- schiedde onder het gelui van de klokken. Tegen half zes in den middag keerden de rouwwagen, de hofrijtuigen, welke in den stoet waren medegereden, alsmede diverse bereden militaire afdeelingen in ds residentie terug. Ook tal van belangstellenden, die zich naar Delft hadden begeven, gingen in auto's en andere voertuigen langs de opengestelde wegen naar Den Haag terug. Het einde van den dag. Van andere zijde schrijft men nog aan het zelfde blad: Van kwart over vieren af begonnen de ge noodigden en hun auto's in Den Haag terug te keeren, onder de eersten dr. Colijn, de mi nister-president. De politie hield hun de baan, waar noodig, vrij. Gaandeweg zag men ook de hofdignitarissen terugkomen. Een onafgebroken rij van auto's bewoog zich gedurende geruimen tijd door het centrum van Den Haag. Imposanter dan dit was het terugvloeien van het puibliek, dat rich in Rijswijk en langs den rijksweg naar Delft had opgehouden. Wij hoorden de opmerking, dat het in Den Haag zelf eigenlijk volstrekt niet buitengewoon druk geweest was, wat ongetwijfeld waar is, maar de belangstellenden hadden rich dan ook, ver- standiglijk, minder op de betrekkelijk beperkte ruimte van het Haagsche traject dan op den Rijsiwijikschen weg en vooral op den rijksweg tusschen de 'Hoombrug en Delft geconcen- treerd. Wie het Spui in Den Haag tusschen half vijf en zes uur gezien heeft, zal van be trekkelijk weinig belangstelling niet spreken, het was 6£n menschenmenigte, die men daar zag van het begin tot het einde. Geleidelijk keerden ook de oniderdeelen van den stoet naar de residentie terug, evenzoo Zooals bekend, waren, in verband met de plechtigheid op gisteren, voor Den Haag, i Delft en Wassenaar, udtgebreide verkeers- i maatregelen genomen, en hadden die tot ge volg, dat zij, die de plechtigheid moesten taij- wonen of als toeschouwer volgen, reeds tijdig op de bestemde plaats moesten zijn. Opper- j vlakkig gerien ging de afzetting der ver- j schillende wegen en straten reeds vroegtijdig S in, doch de politie heeft zeer terecht willen waken tegen iedere opstopping, vooral van auto's, op den weg dien de stoet volgen zou, want, als er eenmaal een opstopping is ont- staan, is de kluwen niet gemakkelrjk meer te ontjwarren. Op de reis naar de residentie was het Maandiag op den trein in Zeeland reeds te be- merken, dat er een bijzondere drukte was en hoe meer men de residentie naderde, hoe meer dit merkbaar was. Bij een bezoek aan het Voonhout, om nog een bUk te slaan op het paleis der overleden Vorstin, bleek dat toen achter de afzettingen reeds menschen plaats hadden genomen, om den volgenden dag een goed plaatsje te heb ben. Naar we vememen waren ook velen voorzien van vouwstoelen en fburage naar den Wassenaarschen weg getrokken, met het doel daar den geheelea nadbt te vertoeven. Wel een onderneming, want den anderen mor gen was het terstond waar te nemen, dat het een koude nacht is geweest en rijm de platte daken enz. bedekte. Reeds vroeg in den morgen bewoog rich te Den Haag om. langs de Stationsstraat bij het Hollandsche spoorwegstation een voortduren- de stroom van menschen, in de richting van Wassenaar, terwijl ook velen met de trein naar Delft waren getrokken. Per spoor kwam echter de grootste stroom uit Rotterdam, waar men te 8 uur alleen langs het station Delftsche poort 25.000 personen, waaronder tal van vereenigingen met omfloerste vaan dels, vervoerd. Ook van het station Hofpledn reden van af den vroegek morgen onophou- delijk voile treinen naar Delft en Den Haag. Daarbij komen dan nog de duiizenden die met autobussen en auto's derwaarts zijn ge- togen. Toch, ondanks die vele duizenden aan wezigen, bemerkte men voor het verkeer daar- van niet veel. De ordemaatregelen werkten zoo uitstekenid, dat men van de drukte geen hinder ondervond. Bij de maatregelen van de politic sloten zich die van de spoorwegen bij- zonder aan. Men was daar zelfs paraat voor een nog grooter vervoer geweest. Door de talrijke menigte, die uren in af wachting van den begrafenisstoet langs wegen en straten stond opgesteld, werd de stralende zon ten zeenste gewaardeerd. Bij het naderen en passeeren van den stoet, verstomden tijdens het afwachten gedempte gesprekken en heerschte eerbiedige stilte, ter wijl als het ware voelbaar een groote ontroe- ring door de menigte ging toen de door acht paarden getrokken rouwkoets passeerde, en men gelegenheid kreeg een laatste stille hulde te brengen aan de overleden Vorstin, die na Haar komst in ons land, voor de geschiedenis en den gang van zaken van groote beteeke- nis is geweest, die voor ons volk ook beteeke- nis hield, nadat Zij, bij de troonsbestijging Harer dochter op den achtergrtond is getre- den, door Hare liefdewerken. Die herinnering aan alle® dat gedurende ruim een halve eeuw in ons land aan Haar naam verbonden werd, stemde ibij het ver- laten van de stad waar binnen rich het graf onzer Oranjevorsten en vorstinnen bevindt, tot ernstig nadenken, vermengd met dank- bare herinneringen. De Vorstin, wier stoffe- lijk overschot gisteren werd bijgezet, heeft niet te vergeefs geleefd voor het Nederland- sche volk. Zij heeft zich in de harten van dat volk een blijvend monument geschapen. TER NEUZEN, 28 MAART 1934. HERDENKIN GSDIEN STEN. In de Geref. Kerk werd de herdenkings- dienst geopend met het zingen van Ps. 103 8 en 9, voorlezing van Ps. 90 en geibed. Hdema handelde Ds. S. Groeneveld over den rouw die over ons volk is gekomen door het karak- teristieke woord van H. M. de Koningin: „De Heere nam Mijn lieve Moeder tot Zich". Spreker concludeerde uit die Koniinklijke woorden dat het Vorstelijk Huis en het Neder- landsche volk in deze ure aanleiding heeft niet alleen tot weemoedig gedenken maar ook tot dankibaar gedenken. Spreker behanidelde daarna in korte trek- ken het leven van deize Moeder in Israel, Haar optreden als Koningin, als echtgenoote, als Moeder, als Regentes, als Grootmoeder, als edele Vrouw die met de nooden en behoeften van Haar volk meeleeflde en meeleed. Haar liefd'e voor Haar stichting, de Koningin Emma-stichting deed haar kennen als een ware Dorlas. Haar terugtreden voor Haar Koninklijke Dochter na het beeindigen van Haar regent- schap deed iemand zegt spreker zoo sChoon zeggenZij heeft het hermelijnen kleed verwisseld met dat van den Barmhartigen Samaritaan. Wij weenen over Haar, doch niet als die- genen die geen troost hebben. Gezonden werd nog Ps. 141 2 en Ps. 121 2, waama de gemeente overging in gebed. Hiema werd de bijeenkomsit gesloten met het zingen van het 2e en 14e couplet van het Wilhelmus. Roomsch-Katholieke Kerk. Door Zijn Eerw. heer Pastoor Schets werd met de gebruikelijke ceremonieen de herden- kingsdiem.it voor de afgestorvene gehoudsn. Het kerkgebouw was met een groote schare geloovigen gevuld. Ned. Herv. Kerk. In de Ned. Hervormde kerk, waarin geer plaatsje onbezet bleef, ging voor Dr. L. J. Cazemier. Nadat geizongen was Ps. 103 8 ging Dr Cazemier voor in gebed. Hierna s-chetste spreker in breede trekken het leven van onze zoo beminde Koningin-Moeder. Bij Haar komst in Nederland, nadat Zij op het ouderlijk slot te Arolsen Haar jeugd had doorgebracht, sprak Dr. Beijnen: „Aan Uwe Majesteit bevelen wij in het bijzonder onze armen, onze misdeelden, onze lijaenden, het gansche uit- gestrekte terrein der philanthropie, waar een vorstin wonderen kan verrichten", en inder- daad Zij heeft haar leven in dienst der phi lanthropie gesteld waardoor Zij „Moeder des Vaderlands" werd genoemd, het symibool van Moeder en Landsvrouwe. Zij was groot in haar taak als Gemalin, als Moeder en opvoedster van Prinses Wilhel- mina, als Kondngin-Regentes en als Groot moeder. Toen het Nederlandsche volk Haar wilde i eeren toen Zij als Koningin-Regentes afschedd nam, bood het Nederlandsche volk Haar een groote som gelds aan dat zij aanvaardde onder uitdrukkelijke wensch, dat dit geld zou bestemd worden voor de bestrijding van de zoo gevreesde tuberculose. Zij zelf stond hiervoor een landgoed af en zoo kreeg Neder land het bekende „Oranje-Nassau-oord" dat reeds zoo velen ten zegen is geweest. Rouw is in Nederland en in de Nederland sche gewesten, maar wij danken den Koning der koningem, dat Hij ons deze edele Vorsitin geschonken heeft. Hierna werd gezongen Gezang 209 2, 4 en 5. Na het uitspreken van het dankgebed werd staande gezongen het tweede vers van het „Wilhelmus". AAN GEHOUDEN. Door den brigade-commandant der Kon. marechaussee te Sluiskil is een persoon aan- gehouden, zekere v. d. K., afkomstig uit Bel gie, die er van verdacht wordt ongeveer 6 weken geleden van een rijwielhandelaar te Goes een rijwiel dat hij van hem had gehuurd, te hebben verkocht en de opbrengst daarvan te hebben zoek gemaakt. Bij onderzoek bleek, dat de man eveneens in Belgie een rijwiel heeft verduisterd. De man zal ter Tr„ oonfrontatie worden overgebracht naar den 1933 134 Pei"sonen aan t.b.c. Van commissaris van oolitip tp Hops nraama Tin i waren of werden er 100 of ongeveer 80 p de heer C. A. van WoeMeren, venzocht de aanwezigen een oogenlblik op te staan en her- dacht in treffende bewoordingen het veirlies, dat Nederland heeft geleden dioor het over- lijden van H. M. de Kcningdn-Mceidsr. Spr. meenide, dat men in den geeot van de overledene zou handelen door ds werkzram- heden der vergadering gewoon voortgang te doen heibtoen. Spr. decide mede, dat de vereeniging thana 126 leden telt. Statuten, waarop Koninklijke goedkeuring zal woilden aangevraagd, en reglement zijn zonder hoofidelijke stemming goedgekeiurd. Hierna koos de vergadering het volgende definitief bastuur: de C. A. van Woelderen te VlisBingen, voorritter, en als laden de heeren dr. S. S. Smeding, Middelburg; F. A. Holleman, Veere; L. H. G. baron van Rand- wijck, Middelburg; A. Smit, Vlissingen; A. van der Have, Kapelle; C. van Blerjswijk Tierens Verhagen, Wolpbaartsdijk; mr. A. J. Koster, Korfcgene; dr. P. J. Duinker, Tholen; J. Huizdnga, Ter Neuizen; M. Wagtho, Groede en C. Wind van Merkesteyn, Ter Neuzen. De vergadering ging mede met het voor- stel van den voorritter om aan den Commis saris der Koningin het beschermlheerschflp der vereeniging aan te bieden. Nog deelde de voorritter made, dat het bestuur aanvankelijk het plan had op 14 Juli een stervlucht of railey te doen plaats heb- iben, maar met het oog op den vliegdag te Soesterberg thans nader 25 Augustus heeft bepaald. PROVINCIALE ZEEUWSCHE VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. In de algemeene vergadering van boven- genoemde vereeniging heeft de secretaris, dr. C. Orbaan, het jaarverslag uitgebracht, waar in hrj speciaal herinnerde aan de opening van het nieuwe districtsconsultatiebureau te Mid delburg. De oeconomische moeilijkheden maken het steeds lastiger, den arbeid op vol- doenide hoog peil te houden. Het verslag" en de rekeningen en begrootin- gen van den penningmeester, mr. A. J. van der Weel, werden goedgekeurd. De voorritter deelde mede, dat mej. Prins definitief is benoemd tot provincaale huis- bezoekster. De districts t.b.c.-arts, dr. A. J. Hoorweg, wees er in zijn verslag op, dat bet aantal nieuw ingeschreven personen bij de bureaux 792 bedroeg, of 4 meer dan in 1932. In Zeeland overleden in 1932 143 en in commissaris van politie te Goes, waama hij I ter beschikking van de justitie zal worden gesteld. AVONDTEEKENSCHOOL TER NEUZEN. Dinsdag j.l. had in de Ambachtsschool al- hder de bevordering en uitreiking der diplo ma's over het cursus-halfjaar 19331934 plaats. De bevordering had voor de verschillende I vakken als volgt plaats: Timmerlieden: Bevorderd van de le naar de 2e klasse: J. A. de Rijke, J. A. Feij en A. Hamelink, alien te Ter Neuzen. Niet bevorderd edn leerling. Van de 2e naar de 3e klasse: A. Meeusen en C. J. van Minnen, beiden te Ter Neuzen. Van de 4e naar de 5e klasse: I. C. Wieland Ter Neuzen en C. J. Di el em an, Zaiamslag. Van de le vervolgklasse naar de 2e ver- volgklasse: P. de Blaaij en C. Kervink, beiden te Hoek; W. Buijize, Ter Neuzen; H. Hoebe en M. Comelissen beiden te Axel. Van de 2e vervolgklasse gediplomeerdA. N. de Jonge, Axel. Van de 5e klasse gediplomeerd: J. J. W. Gerreman, Ter Neuzen. Meubelmakers: Van de 4e naar de 5e klasse: D. Dooms, Ter Neuzen. Bankwerlters: Van de 2e naar de 3e klasse: H. Hoomaert, Ter Neuzen. Niiet bevorderd 2 leerlingen. Van de le vervolgklasse naar de 2e ver- j volgklasseC. de Kraker, A. Hamelink, P. A. de Baikker, alien Ter Neuzen; C. Kervink, Hoek. Loodgieters: Van de le naar de 2e klasse: P. J. Selis, Westdoipe. Van de 3e naar de 4e klasse: F. Nicolle, 1 Westdorpe. ElectriciensVan de 2e naar de 3e klasse: J. J. Willemsen, Ter Neuzen. Van de 3e naar de 4e klasse: R. J. van Dinteren en A. J. van Driel, beiden Ter Neuzen. Van de 5e klasse gediplomeerd: U. O. S. de Rijcke, Westdorpe. Van de le vervolgklasse naar de 2e ver volgklasse F. C. J. de Vos, Othene; P. Wie land, Axel. Automonteurs: Van de 4e nadr de 5e klasse: W. Oove, Ter Neuizen. Van de le vervolgklasse naar de 2e ver volgklasse: J. A. Ch. L. Hemelsoet, Westdorpe. Van ide 2e vervolgklasse gediplomeerd: A. J. Luteijn, Ter Neuzen. Schilders: Van de 2e naar de 3e klasse: J. de Srnidt, Hoek; F. C. M. Warrens, W. Loof, J. W. Heersema, alien Ter Neuzen. Van de 3e naar de 4e klasse: J. M. v. d. Wage, J. C. Slock, beiden Ter Neuzen. Van de 4e naar de 5e klasse: M. J. de Foo ter, Zaamslag. Schildercursus. Van de le naar de 2e klasse: L. P. F. de Krijger, Philippine; I. Rie- mens, Ter Neuzen. Van de 2e naar de 3e klasse: G. P. Kame- rik en J. A. Oostdijk, beiden Ter Neuzen; D. W. F. Kaijser, Zaamslag; C. Hangoor en D. van Wijck, bedden Ter Neuzen. Van de 3e klasse gediplomeerd: M. Wisse, Zaamslag. Metselaars: Van de le naar de 2e klasse: A. Wdsse, Ter Neuizen; D. C. Pladdet, Hoek. Van de 2e naar de 3e klasse: J. Simons, Ter Neuzen. Van de 5e klasse gediplomeerd: G. van Steenbergen, Philippine. ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. Zaterdagmiddag had op de toovenzaal der societeit ,,De Vergenoeging" te Middelburg de trweede vergadering plaats van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. De voorritter van het voorloopig oomitd, bq het bureau hekend. Uit het Rijksverpleegfonds zijn 33 patienten en uit het provinciaal verpleegfonds 11 on- dersteund. Grootendeels voor rekening van het bureau hebben 13 personen eenige dagen in obser- vatie vertoefd in het paviljoen te Middelburg. De arts brengt in zijn verslag groote hulde aan de distritshuisbezoekster, mevrouw Ver- iburghDahmen, voor de wijze, waarop zij nu 10 jaar lang haar geheele persoon en haar tijd aan dit werk geeft. De voorzitter bracht dr. Hoorweg dank voor zijn verslag en wees er op, dat deze in 1913 de pionier voor de t.b.c.-bestrijding in Zeeland is geweest. De vergadering herkoos als bestuurslid mevrouw v. d. HaveLucieer te Kapelle en koos den heer H. C. van de Zande te Nieuwer- kerk. Bij Kon. besluit zijn opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Schoonidijke M. A. Bleiker en van Oostburg P. Erasmus. Landbouw-cursus. In een der bovenlOkalen van de openbare lagere school had j.l. Maandag in tegenwoor- digheid van den Rijks 1 andbouwconsuient den heer Hofstra het eindexamen plaats voor de leerlingen die den lamdlbouwcursus, welke op initiatief van de verschdllende arbeiders- organisaties' en dank zij den zeer gewaar- deerden steun van het gemeenteihestuur ge durende een tweetal winters had piaats gehad, met vmcht hadlden gevolgd. Uit de lessen onder leiding van de heeren F. C. Zon- nevijlle en S. van Ham gegeven, bleek dat de jongelui een flinke dosis kennis hadden opgedaan, die het kan niet anders hun in de toekomst zeer te stade zal komen. De dikwijls zeer diepgaande vraagstukken waair- bij vaak lastige scheikundige formule's aan de orde kwamen, bleken zij terdege onder de knie te hebben. Op zeer vlotte wijze werd door alien geantwoord, zoodat de einidles niet alleen aangenaam en onderhoudenid, maar voor dege- nen die haar bijiwooniden als belangstellenden ook nuttig en leenzaam was. Wie den tact en den humor kent van leeraairs als de heeren Zonnevijlle en Van Ham weet overi- gens voldoende dat deze, (heusch overigens niet lichte!) taak in hunne haniden wel ver- trouwd is. Te zes ure begonnen was bet ruim half 8 eer het officieele gedeelte van den avond de uitreiking der diploma's een aan- vang kon nemen, in welken tijd de leerlingen tal van proeven hunner vaardigheid in de opgedane kunidigheden hadlden afgelegd. De heer Hofstra, de Rijkslandbouwoonsu- lent, daama van den heer Zonnevijlle het woord verkrijgenide, rekende het dan ook als een eer en genoegen elk van de leerlingen een diploma te kunnen uitreiken. Alvorens dit te doen, wenschite hij hen geluk met het he- haaide succes en sprak de hoop uit, dat zij er ook voor him volgend leven vruchten van zouden mogen plukken. Er wordt wel eens gevraagd naar en getwijfeld aan het nut van. een zoodanige cursus Voor jeugdige arbeiders, maar spreker acht het zoowel voor den aubei- der als voor den boerenizoon noodzakelijk op de hoogte te zijn met de theoretische gronid- slagen van het vak. Zoowel aan het werk als aan de levensvreugde moet zulks ten goede komen en het was daarom goed gezien van de organisatde's deze cursus in het leven te roepen. Hij wenscht de leerlingen veel genot van hun diploma. De landbouw maakt een moeilijken tijd dioor waarvan het eind nog niet is te overzien. En tn deze trjid blij'kt maar al te zeer de waarheid van het woord: Kennis is macht. Een paar stevige handen is van groot belang, doch een helder hoofd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1