ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN EXTRA- BLAD De plechtige uitvaart van H.M. de Koningin-Moeder. No. 9124 DINSDAG 27 MAART 1934 74e Jaargang ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neazen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicbd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrtjgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Het is thans een week geleden, dat Koningin Emma na een kprt ziekbed aan Haar Koninklijke Nabestaanden, aan land en volk ontviel. Groot was de ontroering, die door alien ging, toen zij vernamen: de Koningin-Moeder is niet meer. Allerwege rouwde men, uiterlijk en inner- lijk, om het versoheiden van de zoo geliefde Vorstinne. Deze nationale bewogenheid bleek bij het defile, dat in ontroerenden een- voud zoo treffend was; zij bleek overduide- lijk bij de plechtige uitvaart van H. M. de Koningin-Moeder, welke heden heeft plaats gevonden. De schaduwen van dit oogenblik wierpen zich reeds eenige dagen vooruit. Reeds gis- teravond vereenigden zich ontelbare scharen van allerlei richtinigen en gezindten in een plechtige Ure des Gedenkens om in de kerkgebouwen in een godsdienstig samenzijn aan haar gevoelens van droefheid uiting te geven. De roepstem van den Raad van Ministers had aldus alom weerklank gevon den. Vandaag was het dan een dag van rouw voor ons geheele land, maar wel zeer in het bijzonder voor de vorstelijke residen- tie, nu het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder vanuit Haar paleis aan het Lange Voorhout wordt uitgedragen om te worden ter ruste gelegd in den Koninklijken grafkelder van de Oranjes en hun Verwan- ten in de oude Prinsenstad, het na'burige Delft. Nog is het vroeg in den morgen; het och- tendgloren is nauwelijks zichtbaar en reeds vullen zich de straten met duizenden en nog eens duizenden, van heinde en verre samen- gestroomd om getuige te zijn van den laat- sten tocht van de alom in alle lagen onzer samenleving zoozeer geliefde Vorstinne, die leefde in de harten van oud en jong, omdat de ouderen onder ons volk bij het klimmen der jaren Haar steeds meer achting en liefde toedroegen en omdat het jongere geslacht vol eerbied tot Haar opzag, daar het steeds zooveel goeds over Koningin Emma hoorde. lets onzegbaars lag in die vroege ochtend- uren over de stad; die duizenden, welke zich door de straten bewogen, met als uiter lijk teeken van deelneming in den nationalen rouw strikjes of rosetten van oranje met zwart dragende. Men wist het: de plaatsen voor de ramen en op de tribunes moesten tijdig ingenomen worden. Strenge politie- maatregelen waren noodig om de orde te handhaven. De binnenstad lag als het ware gevangen in een gordel van afzetting, welke als een wijde lus gelegd was van Staats- spoorstation naar Hollandsche spoorstation. Een plechtigheid als deze is voor ons land zonder precedent. Wel zijn er ook in vroe- gere jaren begrafenissen van vorstelijke per- sonen geweest, maar de omstandigheden waren toen geheel anders. Dank zij der ont- wikkeling van de verkeersmiddelen, kan heden een groot deel van onze bevolking de plechtigheid bijwonen. De autoriteiten had- den dan ook thans, veel meer dan- ooit te voren, te rekenen met een massale belang- stelling, welke strenge voorschriften nood- zakelijk maakte. Dit kwam duidelijk tot uiting, toen de politie ertoe overging, reeds om 7 uur van ochtend, den grooten ring te sluiten om de binnenstad, waarbinnen zich geen verkeer meer mocht begeven. Langzaam maar dui delijk kwam er teekening in den chaos van het verkeer; de weg, waarlangs de stoet zou gaan begint zich reeds te onderscheiden. Het aanzien van de stad teekent ook rouw af door de tallooze vlaggen, welke halfstoks zijn uitgestoken, door de omfloerste lan- taarns, die aanstonds ontstoken zullen wor den, wanneer de stoet voorbij trekt. Het zakenleven ligt heden natuurlijk zoo goed als stil. De meeste openbare diensten zijn stopgezet. Aan de Departementen en andere Rijiksgebouwen en aan provinciale en gemeentelijike diensten wordt niet ge- anbeid winkels en magazijnen zijn gesloten. Het statige Voorhout, waar, op dezen droeven ochtend, de voorjaarsbloemen als teeken van jong en nieuiw leven uit den grond opschieten, bood al vroeg een onge- kend schouwtooneel. Langs de fraaie lanen dikten zich gaandeweg de rijen tot een compacte menigte, welke zich daar langs den weg geschaard had, zoo dicht mogelijk bij het paleis van de betreilrde doode. Maar ondanks de aanwezigheid van die duizend- koppige schare verstomde elk rumoer. Veeleer heerschte er een aangrijpende, be- klemmende stilte, welke een pijnlijk con trast vormde met de vreugdetonen, welke anders in datzelfde Voorhout steeds uit de menigte opschallen bij gelegenheid van vor stelijke feestdagen, in vroeger jaren onder een dak van glanzende illumineerglaasjes, in lateren tijd in de bevlagde lanen. iDe massa realiseerde zich zichtbaar dit contrast. Thans, op dezen rouiwdag, zweeg de menigte eeribiedig stil, een devote stilte, welke slechts verbroken wordt door het ge- beier der klokken, waarmede wijding wordt gegeven aan de droeve plechtigheid, welke zich straks voltrekken gaat. Onder den indruk daarvan wachten de duizenden. Inmiddels gaan de uren voorbij en wordt het tegen half tien. De militaire troepen komen aantmarcheeren. Zij behooren tot onderdeelen van onderscheidene eenheden onzer weermacht. Een detachement van de brigade Grenadiers en Jagers betrekt de eerewacht bij het paleis. Het omfloerste vaandel met vaandelwacht van de Jagers en het muziekkorps van het Vde Regiment In- fanterie. De verdere troepenmacht dient voor de afzetting van het begin van den te volgen weg Voorhout en Kneuterdijk. Het is een vertegenwoordiging van ons geheele leger, een groote verscheidenheid van weermacht- afdeelingen huzaren, luchtvaartafdeeling, schoolcompagnie van den motordienst, regi ment wielrijders, veldartillerie, motorartille- rie, corps rijdende artillerie, luchtdoelartille- rie, genietroepen, pontonniers, torpedisten, hospitaalsoldaten, enz. enz. Maar tevens komen van de richting Den- neweg aangerukt de detachementen, bestemd voor het militaire gedeelte van den rouw- stoet. Inmiddels is de Koninklijke Familie met de vorstelijke verwanten van wijlen H.M. de Koningin-Moeder en de verdere vorsten en vorstinnen, die voor de begrafenis zijn overgekomen, in het paleis samengekomen. De oud-hofprediker, de hoogbejaarde Ds. Welter, leidde daar een rouwdienst. Het uur van vertrek nadert meer en meer. Voor zoover het Voorhout niet is afgezet, is het een menschenmenigte. Talrijike depu- taties hebben in de omgeving van het paleis een plaats gekregen. Daar staan o.m. en- kele honderden burgemeesters uit verschil- lende plaatsen van ons land. Ook zijn er opgesteld de weeskinderen, verpleegsters, de leden van het Haagsch Comite voor Volksfeesten, de leden van de vereeniging van oud-Indische generaals en hooge mili taire autoriteiten en voorts verschillende an dere corporaties. Ook voor de schoolkin- deren was een regeling getrofifen. Van elke school waren vijif kinderen aangewezen, die gezamenlijk bij het paleis een plaats gekre gen hadden. Tegen half elf wordt in de nabijheid van het paleis de rouwstoet opgesteld. Deze wordt geopend door een detachement mare- chaussee te paard, met omfloersten standaard en standaardwacht. Daarachter volgde de algemeene troepencommandant, generaal- majoor Van Andel, als bevelhebber in de eerste militaire afdeeling, met zijn staf. Dadelijlk daarcup volgt in den stoet de Koninklijike Militaire Kapel onder leiding van zijn directeur, kapitein Walther Boer. Het militair escorte van den rouwstoet bestond uit twee gedeelten, het eene, dat aan den rouwwagen en de volgkoetsen vooraf- ging en het tweede, dat den stoet sluit. Het eerste militaire gedeelte omvatte een bataljon infanterie met omfloerst vaandel en vaandelwacht van het Regiment Grenadiers en wordt gevormd door vier compagnieen, resp. uit de Ilde, Hide, I Vde en Vde Infan terie Brigade. Daarachter kwam een esca- dron huzaren met omfloersten standaard van het Hide half-regiment Huzaren. Nadat dit gedeelte van het Militair es corte zich had opgesteld, reed de rouwstoet van het Koninklijk Huis voor. Achter de Huzaren kwam een rijiknecht-majoor met twee rijknechts te paard. Direct daarachter volgde een Hofrijtuig met een lakei, gaande naast elk portier en waarin gezeten waren de waarnemend Kamerheer Ceremoniemees- ter, Jhr. A. G. Sickinghe en de Kamerheer i.b.d., Jhr. Ir. Six.' In een tweede Hofrijtuig namen plaats de oud-intendant van Soest- dij'k, de heer Groeneveldt, de secretaris van wijlen H.M. de Koningin-Moeder, Jhr. Wit- sen Elias en de geneesheer, die wijlen H.M. de Koningin-Moeder tijdens Haar ziekte be- handeld heeft, Dr. De Jongh. Vervolgens kwamen zes hofrijtuigen, waarin de 24 Kamerheeren, die als dragers van het stof felijk overschot van H.M. de Koningin- Moeder fungeerden, gevolgd door een Hof rijtuig bestemd voor de dragers van de slip- pen van het rouwkleed. Naast elk portier ging ook hier een lakei. In het volgende rijtuig had plaats geno- men de Opper-ceremoniemeester van H.M, de Koningin, Graaf du Monceau. Het wordt een lange stoet door de vele galarijtuigen en Hofkoetsen van hoogwaardigheidsbeklee- ders. Om elf uur rijdt de rouwwagen voor het paleis-bordes. Het plechtige moment, waar- op het stoffelijk overschot van H.M. de Koningin-Moeder naar buiten wordt ge- dragen ter aanvaarding van Haar laatsten tocht, is aangebroken. Dof gerommel van omfloerste trommels, verhoogend de stem ming van dit ontroerende oogenblik, ver- breekt alleen de doodsche stilte, welke alom heerscht. iDe kist van blank eikenhout, op de hoe- ken met zilver gemonteerd, bevattende het stoffelijk hulsel van de grijze Vorstinne, wordt uit het Paleis gedragen. Kamerheeren van de Moeders des Vaderlands verrichten dit laatste dienstbetoon en plaatsen de kist in den rouwwagen. Diep ontroerd ont- blootte de overtalrijke schare het hoofd. De treurmuiziek van het muziekkorps van het Vde Regiment, onder leiding van zijn kapel- meester Van der Glas, doet klagende rouw- tonen van Grieg's ,,Ases Tod" hooren. Het is de klacht van Peer Gynt om zijn gestor- ven moeder. Rouwwagen en lijikkist dragen het stem- pel van vorstelijke soberheid. De hemel "van den wagen is afgezet met een zilveren omlijsting en draagt een zilveren kroon, ter- wijl aan de vier hoeken zwarte struispluimen met zilveren franje zijn aangebracht. De galabok is gedrapeerd met zwart fluweel, omzoomd met zilveren franje en draagt ter weerszijden het Koninklijk wapen in zilver. De kist eveneens gedrapeerd met zwart flu weel, afgezet met zwart zilveren franje en galons, wordt overdekt met een zwart flu- weelen kleed, dat tot dicht bij den beganen grond afhangt. Op het lijkkleed worden de Kroon van de ontslapen Vorstin, benevens Hare ordeteekenen gehecht op een rood flu- weelen kussen, geplaatst. De rouwwagen wordt getrokken door 8 met rouwkleeden gedekte paarden, waarvan 6 van den bok bestuurd, terwijl het voorste span door een postilion wordt bereden. De vier slippen van het rouwkleed werden gedragen door hooge hofdignitarissen, het zijn de heeren Jhr. Sdhimmelpenninck. Jucke- ma van Burmania baron Rengers van War menhuizen, Jhr. De Jonge van Zwijnsber gen en Sixma baron van Heemstra. De 24 kamerheeren, die het stoffelijk over schot van Hare Majesfeit naar buiten had den gedragen, stelden zich ter weerszijden van den rouwwagen op. Ter rechterzijde reed de chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, vice-admiraal Bauduin en ter linkerzijde de gouverneur der Resi dence, luitenant-generaal Jhr. Roell. Dadelijk achter den rouwwagen stelden zidh te voet de officianten en het personeel van wijlen H. M. de Koningin-Moeder op. Langzaam reed de stoet het voorplein af. Officieren der landmacht van het Militaire Huis reden er achter te paard, twee aan twee, naar ouderdom van rang. In het eerste hofrijtuig achter den rouw wagen reden in den stoet mede hofdames van de overieden Vorstin. Naast elk portier f TER NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1