ALGEMEEN KIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het overlijden van H. M. Koningin-Moeder nare Hoofdpijn No. 9123 MAANDAG 26 MAART1934 74e Jaargang Sluiting Gemeente-Secretarie KantoorGemeente-Ontvanger Bekendmaking. Binnenland en behoefi Uw dag niel le vergallen. Neem een "AKKERTJE" en Ge zijl er van af. Bovendien, Ge proeft niels Pretlig innemen en onschadelijk. AKKER-CACHETS verdrijven spoe- dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn, enz. Slechls 50 cent per 12 sluks en overal zijn ze verkrijgbaar. IWiWIMW NSCHE ABONNEMENTSPRIJSB inn en Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Buirgemeester en Wetihouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat in verbartd met de begrafenis van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, die gemeente- aecretarie en bet kantoor van den gemeente- ontvanger op Dinsdag 27 Maart 1934, de gdheele dag zullen zijn gesloten. Ter Neuzen, den 26 Maart 1934. Bungemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Ondergeteekende deelt mede, dat op Dins dag 27 en Vrijdag 30 Maart 1934, geen buis- vuil zal worden opgebaald. In de plaats daar- voor zal dit gescbieden op Woensdag 28 en Zaterdag 31 Maart 1934. Ter Neuzen, 26 Maart 1934. DE GEMEENTE-BOUWMEESTER. HEN BROCHURE VAN DEN HEER ZWERTBROEK. Naar de Tel. vemeemt beeft de secretaris van de V.A.R.A., de heer G. J. Zwerbbroek, aan wien onlangs ontslag is gegeven, een brochure gascbreven tegen de boofdbestuur- ders van de V.A.R.A. en de leiding van de S.D.A.P. De bnocbuxe beeft als titel .Hallo, hier is de V.A.R.A., Hilversum" door G. J. Zwerbbroek, oprichter en voormalig secretaris van de V.A.R.A. De brochure verschijnt bij de firma Paeb' te Hilversum. DE NIEUWE DIESEL-ELECTRISCHE TREINEN. Naar van de zijde der Nederlandscbe Spoor - wegen wondt medegedeeld, hebben de met den Dieseltrein gehouden proefritten een zeer be- vnedigend resultaat opgeleverd. De maxmium-snelheid, weike tot dusver bereikt werd bedraagt 146 K.M. per uur. Een nieuwe electrische Dieseltrein heeft Woensdagmiddag op het baanvak Utrecht- Amhem opnieuw een proefrit heen en terug gedaian, welke we-der een zuiver technisch karakter had. BEN CRED1ET VAN f 100.000.000 AAN FRANKRIJK. Ben Nederlanidsch bankierssyndioaat, be- sbaande uit de heeren Mendelssohn Oo., Am sterdam, de N ede rl andsche Handel-Maat- schappij, de Banque de Paris et des Pajns- Bas, de Twentsche Bank, de Incasso-Bank ,de heeren Lippmann, Rosenthal Co., de Neder- landsch Ind-ische Handelsbank, de heeren Pierson Co., de Rotterdamsche Bankver- eeniging te Amsterdam, de heeren R. Mees Zonen te Rotterdam en de heeren Heldring Pierson te 's Gravenbage, heeft nadat de Nederlandscbe Bank verklaard had daartegen geen ibezrwaar te hebben, een crediet van maximum f 100.000.000 voor den duur van een jaar verleend aan den Franschen staat. De Fransche regeering geeft tegen dit crediet drie-maandelijksche-schatkistbiljetten uit, die driemaal kunnen worden verlengd. De remises voor dit crediet zijn reeds voor het overgroote deel verzekerd uit eigen goud- en wisselvoorraden der participanten. BESOHERMING VAN SCHOOLKINDEREN TEGEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmettelijke ziekten van personeel van inrichtingen van onderwijs. en van de regeiing worden alleen uitgezonderd universit-eiten, hoogescholen, de instellingen bedoeld in art. 153 en 154 der Hooger Onder- wijswet en die inrichtingen, welke niet onder het rijkstoezicht vallen, noch op eenigerlei wijze uit openbare kassen geheel of gedeelte- lijik worden bekostigd. In de regeiing is ook het overige school- personeel betrokken. Als voorlwaarde voor de verbindbaarheid in vastien <Jienst aan een kirichting van onder wijs wordt gesteld, dat de betrokkene in het bezit is van een verklaring, die voldoende ze- kerheid geeft, dat hij niet aan open tu'bercu- lose lijde-nde is. De Kroon zal bepalen welke andere ziekten dan open tuberculose geacbt moeten worden voor leerlingen emstig besmettingsgevaar op be leveren. BETEUGEL1NG OA DEA USTEUSEU. De commissie van overleg der drie Neder- landsch e Middenstandabonden zond een adres aan den minister van Economische Zaken naar aanleiding van het rapport van den Midden- standsraad inzake bet cadeaustelsel. De commissie is van meening, dat in dit rap port te zeer wordt afgegaan van het stand- punt der bij het cadeaustelsel belanghebbende industrieelen en dat onvoldoende aandacht is geschonken aan de emstige bezwaren van m-id- denstandszijde, waar men de beteugeling van de misibruiken bij het cadeaustelsel van harte toejuicht. Zij venzoekt den minister met na-druk geen gehoor te geven aan de overwegingen van de Nriverheidsraad en zoo sipoedig mogelijk een wetsontwerp bij de Staten-Generaal in te dienen. Vorstelijke personen in den stoet. Naar gemeld wordt zullen Dinsdag a.s. de volgende Vorstelijke personen in den rouiw- stoe-t bet stoffeilijk overscbot van Koningin Emma vanuit het Paleis aan het Lange Voor hout .na&r Delft begeleiden. H. D. H. de Vorstin van Erbacb-Schonberg, H. D. H. de Vorstin van Waldeck en Pyr mont, H. K. H. de Hertogin van S-aksen- Coburg en Gotba, H. K. H. de Vorstin van Wield, Lady May Aibel Smith, H. K. H. de Erfgrootbertiogin van Oldeniburg, H, D. H. Prinses Viktoria van Bentbeim-Steinfurt, H. H. de Erfprinses van Waldeck en Pyrmont, H. D. H. Prinses Maximiiiaan van Waldeck- Pyrmont, H. D. H. Prinses Georg Wilhelm van Waldeck-Pyrmont, Dour. Freifrau Baro- nesse von Doernberig, geb. Prinses van Er- bacb-Schonberg en H. D. H. de Erfprinses von Wied; Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Z. D. H. de Vorst van Waldeck en Pyrmont, Z. K. H. Prins Eugen van Zweden, Hertog van Nericie Z. K. H. Prins Karel van Belgie, Graaf van Vlaanderen, Z. K. H. Prins Felix van Luxem burg, Z. K. H. de Erfgroothertog van Olden burg; Z. H. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, Z. D. H. de Erfprins van Wal deck Pyrmont, Z. D, H. de Vorst von Bent- heim en St-einfurt, Z. D. H. de Vorst van Wied, Z. D. H. Prins Maximiiiaan van Wal deck en Pyrmont, Z. D. H. Prins Georg Will- helm van Waldeck-Pyrmont, Z. H. Prins Hubertus van Saksen-Oaburg en Gotba, Z. D. H. de Erfprins van Erbach-Sehonberg en Z. D. H. de Erfprins von Wied. Nader wordt meegedeeld, dat alleen de mannelijke vorstelijke personen in den rouw- stoet zullen meerijden, terwijl de vrouwelijke zich rechtstreeks naar Delft zullen begeven. Prins Karel van Belgie namens Koning Leopold IH. Koning Leopold IH van Belgie zal zich bij de bijzettingsplechtigheid doen vertegemwoor- digen door zijn broader, Prins Karel, Graaf van Vlaanderen. Professor Obbink leid,t de plech- tigheid in de Nieuwe Kerk. Naar wij vernemen zal de plechtigheid in de Nieuiwe Kerk te Delft op Dinsdag a.s. geleid worden door den Hofprediker, Professor Dr. H. Tb. Obbink uit Utrecht. Tot de plechtigheid zullen in totaal worden toegelaten pl.m. 250 personen. De lantaams, waarlangs de stoet zich te Delft begeeft, zul len met rouw crepe worden omfloerst en braniden. De aan-dacbt wordt er voortis nog op gevestigd, dat nadat de stoet op den weg naar de Nieuwe Kerk zal zijn gepasseerd, de afzetting blijft gehandhaaft, omdat de terug- tocht langs dezelf-de route wordt geleid. Vrijdag is de firma Pander uit Den Haag, die in sameniwerking met de firma's Van Houweningen en IJsselstein het interieur van de kerk verzorgt, begonnen met bet beklee- den van een lange tunnel van 45 meter lenigte, waardoor in de Nieuwe Kerk te Delft bet stof- felijk overscbot van Koningin Emma gedra- gen zal wiorden naar bet koor. H. M. de Koningin heeft verzooht voor de bekieeding van dezen tuimel geen rouiwstoffen te bazigen, maar parelgrijize stoffen. Er zijn in den tun nel een-ige imitatie-pillaren geplaatst, en daair- aan zullen kransen worden gehanigen met zil- veren strik. Een bijizonidere verlicbting zal voorts in dezen tunnel worden aangebracht. Het Koor zail gedeeltelijk worden bekleed met een velour van parelgrijze stof, waardoor dan de betimmerimgen, in verband met de restauratiewerken aan bet oog worden ont- trokken. Enkele ramen in het koor zijn nog niet van glas in lood voorizien: deze zullen nu bedekt worden. Voorts worden de 12 piilaren die den graf- kelder-inigang omgeiven, voorizien van breede, afhangende linten, terwijl de ingang zelve met gondijnen zal worden afgesloten. Ook aan de buitenzijde van het kerkigebouiw zullen enkele veranderingen wiorden aangebracht. Ook de hoqfdiingang wordt van stoffeering voorzien. Vrjjdag zijn in Delft reeds tribunes ge- bouwd, op trottoirs, waarlangs de stoet zal passeeren. Bvenwel zal bet dan noo-dig zijn, dat de bezoekers voor deze tribunes Dinsdag reeds vroeg aanwezig zijn, in verband met het afsluiten van de straten. Terzijde van de Nieuwe Kerk moeten twee boomen en lantaams als offer vallen van... film-operateurs, die daar een plaats krijgen toegewezen. Deputatie der Eerste Kamer in de Nieuwe Kerk. De deputatie uit de Eerste Kamer bij den pflechtigen rouwdienst in de Kerk te Delft op a.s. Dinsdag, bestaat uit den voorzitter met de commissie van redactie van bet adres van rouwlbeklag der Kamer, in welke commissie benoemd zijn de heeren Van Citters, Fock, Hermans, Van der Hoeiven en De Jong. Ministers per auto naar Delft. Naar ons ter oore komt zullen de Ministers, hoofden der Departementen zich Dinsdag- ocbtenid half elf vanuit het departement van Justitie in auto's naar Delft begeven. Opstelling van Kamerleden en Raadsleden. Naar wij vernemen, zullen die leden van de Staten-Generaal in de gelegenheid worden gesteld het voorbijtrekken van den Konink- lij-ken rouwstoet igade te sl-aan. Zij zullen daarto-e een plaats krijgen in het departement van Financien, in bet bureau van den Gene- ralen Staf aan het Lange Voorfaout en in de Militaire geibouwen aan den Hofweg. De laden van den Haagschen Gemeenteraad zullen waarschijnlijk een plaats krijgen in bet gebouiw van het Gemeente-archdef aan het Rijswijksche plein. Reserve-officieren als eere-front. De garnizoen-scommafbdant van 's Graven- hage, kolonel baron van Voorst tot Voorst, deeflt bet volgende mede: Reserve-officieren kunnen als militair eeire- front de laatste eer bewijzen aan bet stoffe- lijk overscbot van H. M. de Koningin-Moeder bij de plechtige bijzetting op Dinsdag. Zij, die aan dit eerbetoon wenschen deel te nemen, zullen daartoe onder algemeen bevel van den gamizoens-commandant 's Gra venbage zijn opgesteld op het Lange Voor- hout. Zij verzamelen alien te voren op de bierna aangegeven plaats, uiteriijk ten 9.45 en melden zich onmiddellijk na aankomst bij den hoofdofficier, commandant van het de- tachem-ent waarbij zij in verband met bun wapen, dienstvak of korips behiooren. Eerbetoon van den Bijz. Vrjjw. lands to nn. Bij de plechtige bijizetting van H. M. de Koningin-Moeder zal de Bijzondere Vrijwil- lige Landstorm een eere-opstelling formeeren aan de Zuidzijde van de Hoomforug te Rijs- wijk. Van elk der 20 gewestelijke districten uit bet gebeele land komt een deputatie van droa 100 man, welke deputaties ieder eenige afdeelinigsivaandels, in rouiwkrip omfloerst meavoeren, teneinde daarmede de Landstorm- berwsging te vertegeniwoordigen. Het muzikale gedeelte In de Nieuwe Kerk. De lei-ding van het muzikale gedeelte in de Nieuwe Kerk te Delft zal in handen zijn van Dr. Joh. Wagenaar, terwijl W. van Thienen, organist te Delft, bet orgel zal bespelen. Naast bet orgel zullen bazuinen worden op gesteld. Bij aankomst van het stoffelijk over- schot in de kerik zal het Waldeck Pyrmont- lied gespeeld worden. Bij het afdalen in den grafkelder bet Wilhedmus. Tijdens den dienst worden door -de aanwezlgen twee koralen uit den vervolgbundel gezongen. Voor den Luxemburgschen omroep. Voor den Luxemburgschen Omroep is Vrij- dagavond om 8 uur H. M. die Kon-ingln-Moe- der hendacht. In zeer waardeerende woorden, 1 eerst in het Ned-erlan-dscb en daaxna in het Fransch, werd de magedachtenis van de ont- slapene geeerd. De uitzending werd besloten met het spelen van het Largo van Handel. Het 'Koningin Emma-fonds lijdt onhersteibaar verlies. De secretaresse van het Koningin-Emma- fonds schrijft: Het zijn niet alleen de arme bulpbeboeven- de kinderen, t.b.c.-lijders en gebrekkigen, die verweesd acbterblijiven. Over de geheele linie van bet maatschappelijk wenk wordt de klauw van den daod gevoeld. Ook de behoeftige, hoogbejajarden van alle gezindten in het bijzonder albier hebben bun Schutsvrouwe zien heengaan. Want de in- stelling, die voor hen opkomt en den verbeven naam draagt van wijlen H. M. de Koningin- Moeder: het Koningin-Emma-fonds beeft met baar ook zijn Bescbermvrouwe verloren. De betreurde vorstin heeft de stichting in 1895 mogedij-k gemaakt, en haar naam aan verleend en gedurende vele jaren beschermd en ge- steund. Uit die groep arme oude mannen en vrou- wen van 80100 jaar komt nu een zacht klagen om baar die heenging Het defile voor het paleis op het Lange Voorhout. In den loop van Vrijdagnacht is de statie- kist met het stoffelij'k hulsal van Koningin Emma uit de sterfkamer naar beneden ge- bracbt en in de vestibule van het palei's ge plaatst. Ter weerszijden van de kist waren stan- d-aarden met kaarsen geplaatst, terwijl de groote ilichtkroon hoven de kist eveneens brandde. Op de kist lag een gouiden kroon. De baar was geheel bedekt met kransen en bloemstukken. De achtargrond werd door een eenvoudige palmversiering gevormd. Aan den voet van de baar was een tuil viooltjes neer- gelegd, welke Prinses Juliana d-ezer dagen persioianlijk geplukt heeft en als laatsten gr-oet aan baar grootmoeder heeft gebracbt. Op versohillende plaatsen in de omgeving van bet Voorhout zag men reeds in den vroegen ochtend zich groepen menscben ver zamelen, die langs bet stoffelijk hulsel van H. M. de Koniingin-Moader wilden trekken. Velen van hen torsten kransen of palmtak- ken, anderen weer vaandels of banieren. j Nadat de vestibule geopend was, trad om precies negen uur het college van B. en W. vergezeld van den ge.meente-secreta.ris, Mr. Dr. J. J. Boasson en .den chef van het kabinet van den burgemeester, den heer H. Robin, uit bet Hotel des Indes over het voorpl-ein tot vlak voor het thans geopende paleis. Zij buigen het hoofd en blijven stil geden- kenid staan. Inmididels leggen twee boden van het stadihuis een -grooten krans van paarse toloemen, getooid met de linten in de Haag- sche kleuren, aan den voet van het hordes neer. Dan treedt het college van B. en W. eenige passen terug en buigen nogmaals voor de baar. Het is een zeer imdrukwekkend oogenblik, dat niet nalaat, diiepen indruk te maken op de duizenidkoppige menigte, die reedis in breede rijen is geschaard langs de korte zijde van bet Lange Voorhout. Onmididellijik achter het college van B. en W. komen de Nederlandisohe en buitenlandsche j journalist-en; vertegenwoordigd door him or- ganisati-es, nl. den Nederlandschen Joumalls- tenkring, de Haagsche Journalisten-Vereeni- ging en de Association de la Presse Etrangere, een afscbeiidsgroet brengen aan de Koningin- Moeder. Kransen namens hen worden aan den voet van de baar neergelegd. En dan komt een deputatie van bet politie- corps. Twee agenten torsen een grooten krans van witte seringen, welke op het hor des wlordt neergelegd. Eerbiedig wondt bet saluut gebracbt, bet laatste. Strain staan daar de vartegemwoardiigers van de Haagsche politie en van de brandweer. Toen nam bet defile een aanvang. In rijen van onigeveer 10 trok men voorbij de kist, welke was gedekt met bet groote orcbideeen- kleed, dat het Vnouiwen-comite bad doen ver- vaardigen. Een aeldzaam kunstproduct van bloemsierkunst. Ook een gedeelte van de vestibule ginig nog omder deze orchideeniweelde schuil. Een volk schrijd,t langs de baar. Grauiw ldgt deze koele Maartscbe dag over de stad en over die boomen, van bet Voorhout, die bruin-vochtig langs de breede paden staan. Vlaggen hangen huis aan buis half-stok. Venkoopers van „oranje-rouw", van portret- ten van de Koningin-Moeder, van foto-allbums betr-effende bet leven van de overleden Vor stin, bieden met gedempte stem bun geringe koopwaar aan. Er banigt over de deftige Haagsche laan een echte sfeer van rouw. Het is, bij alle droefe- nis, een verkwikkende indruk te ervaren, hoe volkomen wtkr, hoe ongesmuikt-menscbelijk bet volk, in al zijn lagen en geleidingen, treurt om het verlies, dat wij alien immers hebben geleden. Agenten te voet en te paard staan stil en rustig aan de toegangswegen. Het auto- en rijrverkeer is omgelegd om het volk de ge legenheid te geven een laatste, stille groet te brengen aan Haar, Die het zoo innig en waardig beeft lief gehad. Aan die diiepe liefde immers geeft bet nu op even grootsche als waaridige wijze uiting. Twee lange, breede files scbuifelen voetje voor voetje voort. Aan den hoek, bij het hotel Pauieiz, tegenover den Koninklijken Schouw- burg, is bet begin dier rijen. Voorbij bet paleis van de Vorstelijke Overledene is het einde. Het is waarlijk diep-ontroerend te zien, hoe zeer deze stille menigte zich bewust is van haar pieteitsvolle gebaar. Er is geen sprajke van „nieuiwsgierigbeid" of de zucbt „er bij ge- weest te zijn". Want weet gij wat het meeste opvalt en ontroert Het zijn de bloemen, die gij in de lange rij- g-rauwe menschen-flguren in dezen triesten dag telkens weer ontwaart. De vrouwen hebben bloemen in den aim. De vrouwen willen z66, met een lief gebaar, Haar, Die eens de allerliefste van haar was, een laatste blik van haar aanhankelijkheid geven en Koningin Emma zeggen, hoezeer zij Haar hebben bemirad. Ik ben langtzaam langs de voortschuifelen- de menscben gegaan en hab emstige gezicb- ten gezi-en Mannen en vrouwen. Hooge amb- tenaren van departementen naast S-cheve- ningsche visschers. Rechters naast kantoor- bedienden. Dames uit de aristocratische krin- gen van deze aristocratische stad naast loop- jongen-s, chauffeurs, werklieden En vele vrouwen hielden bloemen in den arm geleid. Een -dame in kostbare bontjas met een groote tuil lila seringen en witte ro- zen. Een tikstertje met een paar anemonen. Een oud, wat sjofel dametje, een bosje viool tjes in smalle gehandschoende hand. Zoo gaan duizenden en duizenden langs de baar. Wijd staan de hooge deuren van het paleis open. Op het hordes staan twee lakeien in blauw en zilver, ordeteekenen op de borst, ku-itbroek en witte kousen, lage ziliver- gagespte schoenen. Doo-dstil staan zij aan weerszijden. De breede vestibule is berschapen in een indruikwekk-ende rouwkapel. Zwart en zilver. Zachtbrandenide kaarsen in de luchters. In het midden de doodkist op een vertiooging. verder niets. Verder alleen maar stilte en rouw en ontroering. Het volk gaat langs zijn ontslapen Konin gin-Moeder. Het volk groet ernstig en diep-ibedroefd Koningin Emma. Zacht valt een fijne motregen over emstige menschen, de bloemen, de vlaggen, die traag beiwegen in den geringen wind. Kaarsen s-tralen zilver-wit. Dit is alles. Dit is het grootsche en ontroerendste. Dit is droef en indrukwekkend. De liefde van gansch dit volk voor Haar, die zijn diepste vereering en warmste gene- genheid heeft geihad. De avond van Vrijdag. De grijze schemer gaat bijna onmerkbaar over in beginnemde duisternis, maar nog steeds gaat de stroom der defileereniden voort. En naarmate de avond nadert en buiten het donker groeit, stralen helderder en sterker de luchters en kronen uit de vestibule van het kleine Paleis en valt een stroom van goud- kleurig, Remibrandtiek l'icbt over de vco-rbij- trekkende figuren, die zoo langzaam aan ziwarte, neigenide sil'bouetten worden. Den gansohen dag duurt nu al dit ontzag- lijik defile. Het defile wordt afgebrolten. Dan komt, even over half zeven, een bevel van het Paleis. Het d£fil6 zal worden afgebroken. Het be- richt wordt bekend gemaakt aan de duizenden en duizenden die in den duisteren avond te wachten staan. En reedis uren wachtten. Een diepe teleurstelling maakt zich van alien meester. Velen weten niet, dat morgen het defile hervat zal worden. Zooals het meestal met dergelijke gelegenbeden gaAt- het onprettige bericbt verspreidt zich veel sneller dan bet gunstige nieuiws. Een oogen- Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag voor Omzet-toelasting. (Ingez. Med.) blik lijkt bet, of het publiek tot morren zal overgaan. Een groep van enkele tientallen breekt opzij uit en bolt van bet Voarhout, bij de Koninklijke Bibliotbeek naar recbts in de richting van Sauer en vandaar over het Toumooiveld naar Pauieiz, in de hoop, daar nog aan de slot-file te kunnen aansluiten. De tientallen worden honderden. Van bet baloon van bet Hotel des Indes af zien wij een soort volksverbuizing; in den looppas in de ri-cb- ting Sauer. Een enkele agent raakt in de knel en nerveuze lieden beginnen dit hande loo- pen ais een paniek te gevoelen. Niets is minder waar. De politie is den toestand volkomen mees ter. Hoofdinspecteur Van der Meij beveelt juist op dit moment, dat de bereden politie kan inrukken. „De menscben zijn teleurge- stelld en zenuwacbtig" zegt hij „en trap- pelende paarden irriteeren dan wel eens. Ik wil iede-ren wanklank vermijden". Een rustige zin op bet ednige onrustige moment, dat psydhologisch volkomen begrij- pelij-k is. De afzett-inig is geen enkel moment ver- broken. Agenten, recbercheurs en helpende burgers staan hand in hand. Vormen een keten. Het gebol en gedraaf daar achter gaat hen niet aan. Het bevel luidt: eindigen. En dat bevel wordt uitgevoerd. Correct maar zeer gedecide-erd. Hoeveel menscben zrjn langs de baar ge- schreden Het is heel moeilij-k het gewel-dig aantal te schatten. Maar een korte berekening, die wij met enkele politie-autoriteiten maakten, doet vermoeden, dat het aantal varieert tussahen de 50.000 en 60.000. En naar alle waarschijn- lijikbe.id dichter bij de 6 dan bij de 5. De avond is gaan vallen. De morgen komt. Vroeg in den morgen verschijnt Zaterdag de politie weer. Half negen. Een stralende zon is opge- gaan. Het is een uitgeleizen lentedag. Voor het Paleis word't bet spoedig weer drukker. Het kamerscberm wordt weer geplaatst. De deuren gaan open. Precies als gisteren. Men brengt de katafalk met de baar, nog steeds gedekt -door het lila bloem-enldeed, weer naar voren. Het publiek, de eerste bezoe kers, verzamelen zich weer in de eerste file. De eerewacbt hemeemt zijn plaats. Kande- labres en kaarsenkroon stralen weer haar licbten. Ditm-aal worden ook de beide ver- gulde lantaams weersizijden van den hoofd- ingang verlicht. Het valt op, dat zij niet in rouwfloers gebuLd zijn. Gebeel in stijl met. de decoratieve en toch sober versierde hall. Het defile begint opnieuw. En weer: als Vrijdag, herbagint de eind-e- loaze stoet zijn plechtigen, eindeloozen gang langs de baar. Weer valt op hoe awaar het zwijgen hangt over deze menigte. Omstreeks 2,15 uur vernemen de politie- autoriteiten van den hofmaarsehalk, dat het defiild om 4 uur geeindigd moet worden. Om half 4 wordt, teneinde teleurstellingen te voorkomen, de hoek bp hotel Paulez afge- zet, zoodat bet resteerende gedeelte van de file in bet overblijvende half uur kan defilee- ren langs de baar. Daarop trekt de politie zich in cordon terug' op het vierkant bij de paaltjes voor het Paleis en wordt de weg vrij gegeven. De beurzen Dinsdag gesloten. De minister van financien beeft bepaald,, dat op Dinsdag 27 Maart de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn g>e- sloten, alsmede dat die dag voor de geld- leeningan als bedoeld in afdeelin/g V d-ar Beursvoorscbriften 1914 niet als werkdag zal worden besohouwd. Het militaire eerbetoon. In verband met de vele verzoeken, welke den minister van defen-sie bereiken van of- ficieren, onder-officieren, korporaals en soi- daten, behoorende tot bet verlofs-personeel van de Nederlandscbe weermacht. om in de gelegenheid te worden gesteld, gedurende enkele dagen vrijwillig onder de wapenen te mo-gen k.cmen, teneinde op die wijize uiting te geven aan bun gevoel-ens van deelneming tog bet overlijden van de Koningin-Moeder en te mogen worden ingedeeld bij de troepen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1