Gemengde Berichten MEISJE TE LUTTERADE DOODGEREDEN. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. OVERVAL MET BEROOVING DOOR ZES CYCLOON OVER BRABANT EN HENEGOUWEN. Zondagavond omstreeks zeven uur is op den Rijksweg Zuid onder Lutterade het zevenj-arig dochtertje van de familie v. d. Wal door een auto aangereden en vrijwel op slag gedood. Eenige kinderen waren op den drukken Rijksweg aan het spelen. Het slachtoffertje liep daarbij achter een bal aan die over den weg rolide. Op dat moment naderde met vrij groote snelheid een personen-auto uit de rich- ting Beek. Een aanrijding was onvermijdelijk. De kleine werd igegrepen en eenige meters meegesleurd. Bewusteloos en met bloedend gelaat werd het meisje opgenomen en de ouderlijke waning binnengedragen. De in- middels ontboden geneesheeren dr. Dols en dr. Nieveen konden helaas slecht den dood constateeren. De gemeentepolitie legde beslag op den auto, terwijl de bestuurder, zekere Janssen uit Linne bij Roermond, die na de aanrijding nog wilde doorrijden, doch door het puibliek werd gedwongen te stoppen, in arrest werd gesteld. Het lijkje is door de politie in beslag genomen in afwachting van het gerechtelijk onderzoek. DE FRAUDE IN DEN VLEESCH- HANDEL. Naar de Maan dagmorgen vemeemt hebben ook twee zeer bekende veehandelaren uit Nijmegen, die vroeger ge'interesseerd waren ibrj een groote exportfabriek, een aanklacht ingediend tegen het consortium Roelofsen, dat ook hen in verdenking gebracht had zich aan fraudes schuldig te maken. De klagers hebben zich van rechtskundigen bijstand verzekerd. Men vermoedt dat de klacht tegen de Nijmeegsche handelaren v.nd. was geuit uit concurrentiezucht. Zaterdagmiddag reed te Assen in de Beiler- straat de heer H. uit Veendam met zijn auto. Bij den Haarweg stak de 76-jarige heer F. die reohts van den weg fdetste plotseling den weg over, met het gevolg, dat een aanrijding on/vermjjdeljjk was. De heer F. werd op slag gedood. IN HET RUIM GEV ALLEN. De machinist P. Ritmeester uit Hardinx- veld, wilde Zaterdagnacht om 12 uur terug- keeren naar zijn sleepboot, die gemeerd lag aan den Buitenkant te Zwolle, buiten op een ander schip. Bij het oversteken van dit schip viel hij over een kalbel en sloeg voor- over in een openstaand luik. Met twee ge- broken rifbben en een gescheurde long werd hjj opgenomen. Eerst Zondag in den loop van den middag mocht hij naar het zieken- huis worden vervoerd. Zijn toestand is vrij emstig. DOOR GAS BEDYVELMD. De bewoner van een boven-etage aan de Wilhelminastraat 4 te Haarlem bespeurde Zondagochtend een sterke gaslucht. Hij stelde een onderzoek in op de beneden-dtage en vond daar in de badkamer de bewoonster, de 60- jarige mevrouw De Jong, bewusteloos op den grond van de badkamer. De gaskraan van den geyser stond open. De ongevallendienst slaagde erin met behulp van een zuurstof- toestel mevrouw de J. bij kennis te ibrengen, waarop zij met een ziekenauto naar het St. Elizabethsgasthuis is vervoerd. Vermoedelijk is zij aan de gasikraan blijven haken met haar kleeren zonder het bemerkt te hebben. VEOHTPARTIJ. Te Balk is Zaterdagavond een hevige vscht- partij ontstaan tusschen eenige jongelui uit Balk en Sonde!, waarbij de 21-jarige G. v. F. zekeren M. de J. uit Balk, een hevige steek- wond in de zijde toebracht. In zorgwekken- den toestand is de man naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. De dader, die gear- resteerd is, heeft bekend. EEN ONJUIST GEBLEKEN AANGIFTE. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ort.: De heer R. te Rotterdam, had bij de politie aldaar aangifte gedaan, dat een te Cuylt gevestigde slachtersfirma het vleeseh van 8 te Amsterdam geslachte regeerings- of crisis- koeien, dat dus niet in den gewonen handel mocht komen, hier aan de markt zou hebben gebracht, en dat dit vleeseh bovendien voor de consumptie niet geschikt zou zijn. Bij een door de politie te Amsterdam en te Rotterdam ingesteld onderzoek (de geslachte dieren waren daartoe aan het abattoir van Amsterdam in beslag genomen) is nu geble- ken, dat het vleesoh niet van regeerings- koeien afkomstig en bovendien van goede kwaliteit is, zoodat er niets onregelmatigs is gebeurd en de ingebrachte beschuldiging op geen enkelen grond iblijkt te berusten. Naar verluidt is wegens het doen van valsche aangifte een klacht tegen den heer R. ingediend. A ANRANDIN G. De heer B. te Haarlem deelde Zondagavond telefonisch aan de Haarlemsche politie mede, dat hij, am half negen bij den Kleverparkweg in de Brederostraat fietsend, een dame am hulp hoorde roepen, daar zij even te voren door een naar schatting 23-jarig persoon was aangerand. De heer B. achtervolgde den man, die echter wist te ontkomen. De dame wordt verzocht zich aan te mel- den bij de Haarlemsche politie tot het geven van inlichtingen. DRAMA TE NAARDEN. Zondagmorgen omstreeks halft tien heeft in de Jan Steenlaan te Naarden een 22-jarige jongeman, V. genaamd, uit Bussum een schot gelost op een 17-janig meisje, de B., eveneens uit Bussum, waardoor het meisje op slag ge dood werd. Venvolgens richtte de jongeman het wapen op zichzelf en loste drie schoten. Hij liep nog een eind door en zakte toen in elkaar. De politie te Naarden heeft het ljjk van het meisje in beslag genomen en den dader in levensgevaarlijken toestand naar de Majella- stichting te Bussum vervoerd, waar dr. Schouten onmiddellijk operatief ingreep. Nader meldt het U. D.: De dader is de 22-jarige kappersibediende A. V., die gedurende vijf maanden omgang had gehad met de 17-jarige E. de Brain. Het meisje had een maand geleden den omgang verbroken. Hij heeft haar toen een brief ge- schrefven, waarin hij haar met den dood be- dreigde. Toen het meisje Zondagochtend van de Mis naar haar betreikking in de Jan Steenlaan te Naarden wandelde, werd zij door V. opge- wacht. Hij heeft haar toen gavraagd de ver- keering te herstellen. Toen zij weigerde trok hij een revolver en trof haar in het hart. Zij heeft nog enkele schreden gedaan en zakte toen ineen. Mevrouw F., bij wie zij diende en die haar had zien aankomen .snelde naar buiten. Na eenige oogenblikken heeft het meisje den geest gegeven. V. liep de laan uit in de richting van den vijver. Een Naardenscihe agent van politie, die daar fietste, zag de man neerstorten. Het bleek, dat hij het wapen ook op zichzelf had gerieht en twee schotwonden boven de hart- streek had. Hij is naar de Majellastichting vervoerd en is daar van de laatste Hedlige Sacramenten bediend. V. heeft tegenover de politie een volledige bekentenis afgelegd. Zijn toestand is levens- gevaarlijk. OPROERKRAAIERS. Maandagochtend heeft een groep anti- militairisten bij de inlijving van nieuwe recruten in de Oranje Nassau-kazeme te Amsterdam getracht de orde te verstoren. Onder de nieuiwe recruten .bevond zich een dienstweigeraar, wiens kornuiten trachten een en ander in de war te stu-ren. Toen de recruten op het Muiderpoortstation aange- komen waren, slaagde een man erin op het perron te komen en deze begon daar een toe- spraak tegen de recruten te houden, natuur- lijk met sterk anti-militairistische tendenz. Nadat de man van het station was verwijderd, begaf hij zich naar de dakgoot van een per- ceel aan den overkant, vanwaar hij trachtte zijn ,,rede" voort te zetten. Een detachement politie rukte aan en begaf zich naar boven om den man te arresteeren. Hij kon zich echter uit de voeten maken. WAPENSMOKKELARIJ. Zaterdagavond heeft de politie te Eindhoven een smokkelauto aangehouden, waarin 70 revolvers waren geborgen. Een dezer dagen kreeg de Eindhovensche politie een aanwijzing, dat er een partij revol vers op komst was, welke in het cafe De Planken Opkomer te Tongelre aan derden zou worden overgegeven. Toen de politie aldaar arriveerde stond juist een auto voor het caf6. waarin zich een vrouw en vier man- nen bevonden. Bij het zien van de politiemannen vluchtten zij in alle richtingen. Het gelukte de politie nog een van hen te arresteeren. Het bleek te zijn de spoorwegarbeider L. uit Eindhoven. De auto met inhoud is in beslag genomen. L. is naar het politiabureau overgebracht. Na aldaar eenige uren te hebben vertoefd is hij op vrije voeten gesteld. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. DRAMA TE UITGEEST OPGEHELDERD. 0 Na een ultvoerig onderzoek is de justitie er in geslaagd licht te brengen in het Uit- geester drama. De vrouw van het slachtoffer v. d. Kicxm- mei* heeft het gevonden mes als het eigen- dom van haar man herkend. Tevens staat vast, dat er voor het pakhuis tusschen beide mannen een schermutseling heeft plaats gehad. Bloedsporen wijzen daar op. Men mag dus wel aannemen, dat het de 37-jarige v. d. Kommer is geweest, die den 64-jarigen Twisk doodde en daama de hand asm zich zelf sloeg. Vier uren lang, aldus de „Tel.", is het par- ket bezig geweest om het misdrijf te recon- strueeren. Het ging daarbij uit van de ver- klaring van den plaatselijken medicus, dok- ter Brugman, en die van dokter L. J. P. Hulst uit Leiden omtrent de doodsoorzaak. Deze verklaringen kwamen hierop neer, dat de oude Twisk is gedood door een snede, toe- gebracht met een mes in de halswervels, waardoor het verlengde merg is doorgesne- den. Verder vertoont zijn gelaat verschillen- de sneden, evenals zijn armen en handen. Merkwaardig was, dat ook de kleeren op ver- schillende plaatsen waren stuk gesneden. Dit wjjst er op, dat, voordat de doodelijke wonde was toegebracht, hij met het mes danig is bewerkt. Van de Kommer is gestorven dooridat zijn luchtpijp was doorgesneden. Hij heeft zich zelf met de linkerhand met kracht twee won- den aan den hals toegebracht. Daama is hij voorovergevallen, doch heeft nog kans gezien, een rooden zakdoek uit zjjn zak te halen, om het bloed te stelpen. Bij den val is het mes uit ztfn hand geraakt en een eindje verder neergekomen. Voordat Twisk den genadesteek ontving, moet er eerst een bloedige worsteling tus schen beide mannen hebben plaats gevonden. Van de Kommer schijnt den laatsten tijd in verband met zijn voorkomen als getuige in de zaak van de drankdiefstallen in een de- pressie-toestand te hebben verkeerd. Hij heeft zich tegenover enkelen geuit, dat hij weldra zelfmoord zou plegen. Men schonk er echter geen geloof aan. Omtrent de oorzaak van de ruizie tusschen de beide mannen staat intusschen niets vast. Menkan echter met reden vermoeden, dat deze zjjn oorsprong vond in de kwestie van de drankdiefstallen. EEN TWEEDE „ARK VAN NOACH". In Brisbane is binnengeloopen het Neder- lanidsche motorschip „Nieuw Holland" van de K.P.M., dat met een lading wilde dieren aan board heel veel gelijkenis vertoonde met de ,,ark van Noach". Onder den levemden voorraad bevonden zich apen en een olifant. 'Het gevaarlijkste dier was een tijger uit Johore.. Dit dder was op de reis haast ontsnapt, doordat het met een slag van zijn klauw eein houten deur vernielde. De olifant, die pas zes jaar oud is, was een buitengewoon tam exemplaar en kon door den begeleider van de dieren worden rondgeleid. De verzameling apen aan boord vertegen- woordiigt het grootste tot dusver in Australie ingevoerde aantal. Zij zorgen voor het noodige lawaad. Voor vreemde bezoekers waren de apen echter schuw en wantrouwend. Aan boord bevond zich tevens een aantal zeldzame vogels. INBRAAK. Eenigen t\jd geleden werden uit de etalage van een goudsmid aan het Nauw te Leauwar- den een gouden en zilveren dameshorloge, een paar zilveren lepels en een zilveren sigaret- tenpijpje gestolen. De voohwerpen bleken door middel van een ijzerdraad door een tocht- gaatje uit de etalage te zijn gehaald. De ge stolen voorwerpen zijn thans door de politie ten hudze van zekeren J. te Leeuwarden op- gespoord, waarby bleek, dat een jeugdig per soon de dief was. DIEFSTAL VAN GOUDEN SIERADEN. Kort geleden heeft de politie te Leeuwar den een gouden z.g. slavenarmband en een gou den ring met edelsteenen ter waarde van on- geveer 200 In beslag genomen. Deze voor- iwerpen bleken voor f 10 aldaar te zijn ver- handeid, waaram vermoed werd, dat deze van diefstal afkomstig waren. Dezer dagen deed •Eien familie daar ter plaatse aangifte van dief stal van deze sieraden uit haar wening, en groot Was de verbazing, dat de politie reeds in het bezit van het gestolene was. iSpoedig bleek, dat de vermoedelijke dadisrs niet m««r in Leeuwarden, doch naar een der groote steden waren vertrokken. Op verzoek van den commissaris van politie zijn te 's-Gravenhage aangehouden zekere A. H., ouid 30 jaar, en J. P., oud 26 jaar, bei- den wonende te 's-Gravenhage. Aangezien zij recidivlsten waren, werden zij, door vier rechercheurs begeleid, naar Leeuwarden ge bracht en in bewaring gesteld. Men bleek de juiste personen te hehbsn gepakt. Zij zuilen na verhoor ter beschikking van de justitie worden gesteld. F.TF.REN-DRAMA Elen flinke Hollandsche jongen van 16 jaar, die geen werk had, kwam op het idee om toch iets ter hand te nemen. Hij dacht het wordt gauw Paschen en dan eten de menschen veel eieren. Zou ik niet een partijtje koopen en die aan dsn man trachten te brengen? De daad volgde op de gedachte. Het geld werd uit den spaarpot gehaald en in eieren omge- zet. Moedig reed de jonge endernemende kioopman met zjjn wslgevulde mand aan den arm, over den Straatweg te Hilligersberg. Daar gebeurde het onverwachte. Een auto passeerde. Toen de wagen naast den jongen reed, werd het portier met een vaartje ge- opend. Dit was geen onvoorzichtdgheid van den bestuurder, maar werd veroorzaakt door een schok, welke het portier, dat niet goed gesloten was, deed opengaan. Een heviige slag. Daar lag de mand met de ederen, een stortbad van wit en geel. Het was zielig te zien, hoe de koopman er bij stond. Mlet zooveel moeite begoonen. Een voordee- iige prijismoteering en nu al failliet! Tot de edele mensohen in de wereld behoor- de echter ook de bestuurder van den auto. Hij zag het wanhopiige gelaat, haalde meteen zijn portefeuille voor den dag en haalde er een biljet uit van f 10, dat hij den jongen ter hand stelde. De. koopman had nu nog een voor- deelig zaakje. Er waren ook nog anderen, die van het dra in konden genieten. Dat waren de honden van den Straatweg, die de struif zoo gretig cplikten, dat ds gemeente-reiniging weldra 'niets meer vond dan alleen de doppem. DE VOEDSELVERGIFTIGING TE 's-GRAVENHAGE. De Directeuren van den Keuringsdisnst van Waren en van den Gemeentelijken Genees- kundigen Dienst in Den Haag melden in ver- nand met de voedselvergiftiging op eenige scholen, dat in de resten van twee maaltijden welke achterhaald konden worden geen on- deugdelijke bestanddeelen konden worden aangetoond, welke de ziekteverschijnselen van de kinderen kunnen verklaren. De meeste kinderen zijn reeds hersteld, de rest is herstellende. AANRANDING. Op den straatweg van Utrecht naar Leiden is Vrijdagavond onder de gemeente Ouden- rijn (bjj Utrecht) een fietsrijdster aangerand De vrouw kon zich uit de voeten maken en waarschuwde onmiddellijk de gemeentepolitie. De veldwachter trok er dadelijk met de mo- torfiets op uit en mocht er in slagen dan man aan te houden. Het bleek dat dezelfde man enkele weken geleden ook een vrouw uit een naburig dorp van de fiets had getrokken met oneerbare bedoelingen. De man is ter besohikking van de justitie gesteld. DE FINANCIEELE MOEILIJItHEDEN OP HUIZE DOORN. In aansluiting aan hetgeen wij hebben ge- meld omtrent de financieele moeilijkheden op Huize Doom wordt thans nog het volgende meegedeeld: De geruchten dat in verband met de finan cieele moeilijkheden een familieraad op Huize Doom zal worden gehouden, schijnen inder- daad, voor het oogeniblik althans, onjuist te zijn. Reeds in ons eerste hericht omtrent deize aangelegenheid hebben wij gemeld, dat geen bevestiging was te verkrijgen van het gerucht van dezen familieraad. De berichten, waarin namen van familieleden e.a., die b.j deizen familieraad tegenwoordig zouden zijn geweest, worden genoemd, zjjn niet in over- eenstemming met de feiten. Op Hudze Doom wordt echter volledig erkend en het dementie van de General Neuwaltung van 't Pmisische Koninkljjke huis te Berlijn bevat hieromtrent geen enkel tegenibsricht, dat er financieele moeilijkheden zijn tengevolge van de maat- regelen der tegenwoordige Duitsche regeering. Binnen afzienbaren tijd zijn ingrijpende ver- anderingen te wachten, aldus werd Donderdag op Hudze Doom verklaard. Wat er echter in de toekomst zal gelbeuren, hangt voor een groot deel van den financieelen toestand in Duitschland af. Intusschen hebben de financieele moeilijk heden der autoriteiten in Duitschland reeds gevolgen gehad, welke men op den duur in de gemeente Doom zal voelen. Voor 't over- maken van gelden uit Duitschland naar Huize Doom is de eisch gesteld, dat zooveel moge- ljjk in Duitschland meet worden gehouden. Daarnaast zjjn gedurende den laatsten tjjd reeds tal van bezuinigingen op Huize Doom ingevoerd. Wat de imvoer uit Duitschland be- treft, alle artikelen, welke in eenige belang- rjjke mate op Huize Doom benooddgd zjjn en die uit Duitschland kunnen worden verkregen, komen gedurende den laatsten tjjd vandaar. Op geregelde tijden gaan leden van het per- soneel naar Duitschland, meestal per auto en keeren dan met volgeladen wagens uit Kauler en andere Duitsche steden naar Doom tarug. Dit betreft niet alleen kleedingstulcken enz., doch ook kruidenierswaren en andere con- sumptie-artikelen. Zelfs is het waarschijnlijk dat binnenkort uit te voeren schilderwerk op Huize Doom door Duitsche ambachtslieden moet worden verricht. De bezuinigingen heb ben in de eerste plaats betrekking op ver- laginig van salarissen en loonen van het per- soneel op Huize Doom, dat ongeveer 60 leden telt. Voor een aantal leden van het personeel zjjn in de gemeente Doom woningen gehuurd. Eenigen tjjd geleden moesten de huren dezer woningen worden verlaagd. Tenslotte heeft men in Doom opgemerkt, dat in verband met de geruchten omtrent een mogeljjken terugkeer van den ex-ikeizer naar Duitschland, prinses Hermine sinds het aan het bewind komen van Hitler, minder naar haar geboorteland reist. Het laatst is zjj in November voor de destijids gehouden verkie- zingen naar Duitschland geweest. Dit houdt zeker verband met het standpunt der tegen woordige Duitsche regeering tegenover de monarchistische beweging. GEMASKERDEN. In den nacbt van Vrijdag op Zaterdag is een .brutale overval geschiedt in het gahucht Mariaheide bjj de gemeente Veghel. Zes gemaskerde mannen zijn de woning binnen- gedrongen van den heer Schepeps, secretaris van de eieryereeniging van den Nederland- schen Christelij'ken Boerenbond. Zij helbben het echtpaar overvalien, bedreigd en van een aanzienlijk geldabedrag beroofd. De mannen wisten te ontkomen. Omtrent dit misdrjjf vernamen wij nog de volgende bijzonderheden: De 60-jarige heer Schepens, die met zijn 57-jarige echtgenoote en twee nichtjes een huis naast het pakhuis van den N.C.B. aan den Provincialenweg VeghelUden, onder het gehucht Mariaheide bewoont, werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks 2 uur door gerucht gewekt. De beide echte- lieden schonken hieraan geen aandacbt, daar het stormachtig weer was. Een half uuri later meende het weer gestommel te hooren. De echtgenoote van S. knipte het electrische licht aan. Op hetzelfde oogeniblik bemerkte het echtpaar, dat in de slaapkamer vier man nen waren, die hun gelaat door zwarte mas kers onherkenbaar hadden gemaakt. Drie der indringers wierpen zich op het echtpaar, ter wijl de vierde de electrische lamp uit de fit ting rukte, zoodat het slaapvertrek in duis- temis was gehuld. Zoowel de heer S. als zijn eohtgenoote trachtten nog om hulp te roepen, doch de toooswichten beletten hun dit door hen de mond dicht te drukken. Zij dreigden hun slachtoffers met den dood wanneer zij eenig geluid zouden geven. Terwijl twee van de mannen de vrouw op onzachte wijze in be- dwang hielden, sleurden de anderen den be- jaarden S. uit het bed en dwongon hem de sleutel van de brandkast te geven. Daama pakten zij den beer S. beet en sleurden hem naar het woonvertrek, waar zich een brand kast van groot formaat bavindt. Het wear- looze slachtoffer werd geiprest de brandkast te openen. Daarin bevond zich een bedrag van f 1600 aan oontanten, waarvan f 1100 aan den N. C. B. toebehoorend en f 500 privd eigendom van den heer S. De movers maak- ten zich meester van dit geld en brachten S. weer naar het slaapvertrek terug. Intusschen waren nog twee gemaskerde mannen op het tooneel verschenen, die terwijl het viertal het echtpaar stevig in bedwang hield, het geheele huis ibegonnen te doorzoe- ken. Alle kasten en laden werden overhoop gehaald. Er werd een verschrikkelijke chaos aangericht. Daaruit wisten de movers nog de portemonnaies met inhoud van de beide echtelieden te ontvreemden. Toen de hevig ontdane vrouw nog eens om hulp wilde schreeuwen, beletten de booswich- ten haar dit door haar een kussen op het hoofd te duwen. De inbrekers vroegen hun slachtoffers, waar him kostganger, de onder- wijizer Van Loon, sliep. Toen de echtgenoote van S. hun de kamer had aangeduid, hebben twee der bandieten de kamerdeur met stevige touwen afgesloten, teneinde te beletten, dat de onderwijzer te hulp zou komen. Ofschoon de mannen zeer voorzichtig te werk zjjn ge- gaan, hettoen de inwonende nichten, de dames Van der Aa, die op de bovenverdieping slie- pen, verdaohte geluiden gehoord. Een der meisjes ,de 18-jarige C. v. d. Aa, bevond zich reeds halverwege op de trap om zich naar ibeneden te begeven toen zjj twee gemaskerde mannen in het benedenvertrek bemerkte. Hevig ontdaan snelde het meisje naar boven, waar zij uit angst uit het raam van haar slaapkamer naar buiten wilde springen. Haar zuster wist het overspannen meisje nog op het laatste oogeniblik terug te trekken. In- middels hadden de onverlaten hun speurtocht door de woning beeindigd. Nadat zij S. nog hadden toegeroepen, dat hij er het leven bij zou inschieten, wanneer hij zich voordat de morgen aanbrak, naar buiten zou begeven, verlieten de nachtelijke bezoekers het perceel door de voordeur. Deze laatste bedreiging was hun inderdaad emst daar zij ongeveer een half uur later wederom terugkeerden om zich ervan te vergewissen, of de heer des huizes hun bevel had opge- volgd en geen alarm had gemaakt. De man nen rammelden aan de vensters en wderpen de luiken met kracht dicht om te laten hoo ren dat zij nog steeds in de nabijheid waren. Zaterdagmorgen omstreeks 5 uur is van het gaheurde aangifte gedaan bij de Kcnink- lijke marechaussee te Veghel. Deze stelde onmiiddeilijk een uitgebreid onderzoek in, waarbij zjj gebruik maakten van speurhonden. Uit het onderzoek kon worden vastgesteld, dat een der mannen zich door inklimming door een raam aan den zijkant van het huis toegang tot de woning heeft verschaft. Daar- na heeft hij de voordeur ontgrendeld en de mededaders hierdoor binnengelaten. Aan- vankelijk hebben de indringers getracht de brandkast met een lasch-apparaat te openen. Dit is hun echter niet gelukt. Wel hebben zjj in de acbterzijde een gat gelbrand, doch de opening was te klein om hierdoor de buit te bemachtigen. Voorts kwam aan het licht, dat de bandie ten nog eerder de slaapkamer van het echt paar iS. zijn binnengedrongen. Zjj hebben daar de kleerkast geheel overhoop gehaald, waarschijnljjk met de bedoeling om de sleutel van de brandkast te bemachtigen. Toen de sleutel niet gevonden werd, zijn zij tot den overval overgetgaan. Vrijwel zeker kan men aannemen, dat de bandieten met den toestand ter plaatse zeer goed bekenid zijn geweest. Zij hebben althans geweten dat S. als secretaris van de eiervereeniging steeds des Vrjjdags om de veertien dagen een vrjj aanzienlijk be drag in huis had om de boeren voor de door hun geleverde eieren uit te betalen. Vier weken geleden en ook voor 14 dagen heeft de familie Vrijdagsavonds onraad op het erf 'bemerkt; men had echter niet het ge- ringste vermoeden dat een inibraak werd vooilbereid. Voorts is uit het politie-onder- zoek komen vast te staan, dat de roovers in de richting Vorstenbosch zijn verdwenen. Het polite-onderzoek wordt met kracht voortgezet. S. klaagde over inwendige pij- nen, welke veroorzaakt waren door het hard- handig optreden der individuen. Hjj moest den geheelsn Zaterdag het bed houden. Arbeider te Uden gearresteerd. Nader wordt gemeldt: Met grooten jjver is Zondag het onderzoek naar de daders van den brut.aden roofoverval te Mariaheide door de brigade der marechaus see voortgezet. Zondag had men met behulp van een bekenden speurhond van den rijks- veldwachter te Heesch de geheele omgeving afgespeurd. Het gelukte de marechaussee aanvankelijk een spoor te volgen over een zandweg in de richting van het gehucht Vor stenbosch. Een eindweegs verder constateer- de men dat hier meerdere rjjwielen gelegen hadden, waaruit men concludeerde, dat de bende, die inderdaad per rjjwiel moet zjjn gekomen van deze plek uit, te voet naar de hofstede van Schepers is gegaan. De politie- hond kon evenwel van deze plaats af geen spoor meer volgen en de nasporingen met be- hulp van dit idler moesten dan ook worden opgegeven. Maandagmorgen heeft de officier van justi tie, mr. Vermeulen, uit 's-Hertogenbosch te Veghel vertoefd om zich ter plaatse nader van een en ander op de hoogte te stellen. In den loop van den dag is de marechaussde uit Veghel er echter toe avergegaan den 26- jarigen ongshuwden arbeider J. v. D. uit Uden te arresteeren, die er van verdacht. wordt medeplichtig te zijn geweest aan den overval. De aangehoudene is naar Veghel overgebracht en in de kazeme ingesloten. Hjj zal naar de strafgevangenis te 's-Hertogen- ibosch worden getransporteerd om ter be schikking van de justitie te worden gesteld. Het onderzoek der marechaussee is nog steeds in vollen gang. De correspondent van het Handelsblad te Brussel meldt: Wij hebben Zondag per auto een tocht ge maakt door het gebied, dat Zaterdagmiddag door den tornado werd geteisteird, en overal troffen wij dezelfde tooneelen van verwoesting en ontreddering aan, die men zich bij ons uit de dagen van Borculo zal herinneren. Huizen, waarvan de daken zijn afgerukt, ineengezakte schuren, half ingestorte woningen, deuren, die uit de schamieren hangen, ontwortedde boo- men, afgeknapte telefoon- en telegraafpalen, teekenen den weg, dien de wcrvelstorm dwars door Waalsoh-Brabant en Henegouwen heeft genomen. Overal ziet men bewoners van deze streken met omzlwachtelde hoofden en bepleis- tarde gezichten. Het mag ear wonder haeten, dat er bij deze oatastrofe niemand om het leven is gekomen. De earste berichten spraken van twee dooden te Bonne Esperance, maar dit bleek later on juist te zijn. Wel is het aantal gekwetsten zeer groot, maar over het algemeen zijn hun ver- wiondingen slechts van lichten aard. Ze wer den doorgaans veroorzaakt door vallende dak- pannen eu brekende ruiten; slaichts enkele per- scaen liepen emstige kwetsuren op, o.a. een baanwachter te Carnieres, die door den wer- velwind tegen de afsluitboomen van den spoor- weg Iwerd geslingerd en deeriijk aan borst en bulk gewond werd, alsnrede e:n wielrenner, die te Ohapelle de Herlaimont met fiets en al tegen een muur werd gekwakt en die met een schedelbreuk en emstige inwendige kwetsuren naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Erger dan de groote meerderheid der ge- wonden zijn de stakkers eraan toe, wier wo ningen door de tornado of geheel verwoest, of zoozeer gehavend zijn dat zij onbewoonbaar zijn geworden. Het aantal gezinnen, dat door den cycloon dakloos is gemaakt, loopt in de henderden. Helaas zijn het over het algemeen juist de allerarmsten die het zwaarst zijn ge- troffen. Hun doorgaans oude en vervallen huisjes hebben het uit den aard der zaak er ger moeten ontgelden dan de steviger geccn-* strueerde huizen der beter gesitueerden. Maar ook deze hehben aan het geweld van den wer- velwind veelal geen weerstand kunnen bieden. Wij zageu tal van nieuwe huizen, die eruit zagen of ze aan een bombardement met zwaar geschut blootgesteld waren geweest. Hier was de voorgevel ingestort, zoodat men in het voorbijrij'den de meubels in de kamer zag staan, ginds was een zijmuur bezweken, elders weer wias het dak geheel of ten deele afgerukt of het plafond ingestort. Zeer zwaar heeft de gem-sea te school te Ohapelle, een oud maar stevig gebouw met dikke muren, te lijden ge had. Het geheele, zeker 25 M. lange dak werd er afgeiicht en ten naasteribij 100 M. verder in het open veld neergesmeten. De zware eikenhouten sdhooldeur vond men op het dak van -een belendend huis terug. De plafonds zjjn ingestort, de klassen gevuld met puinhoopen, en aan onderwijs zal hier dus voorloopig niet te denken zijn. [Het grootste leek ons de verwoesting te Gcuy-Lez-Pieton, waar geen huis cagesehon- den is gebleven. Slechts met moeite kan men zich een doortocht banen door de dorpsstraat, die vol ligt met brokken puin, balken en plin- ten, dakpannen, gebroken vensterglas en af geknapte telefoonpalen. Maar ook elders heeft de cycloon geducht huisgehouden. Het telefoon- en telegraaf-ver- keer is in de geheele streek, gestoord en daar zelfs de zware draagmastsn der hoogspan- ningsleidingen n-iet overal bestemd zijn ge weest tegen de ontketende natuurkrachten, is ook d-e electriciteitsvoorziening van de meeste dorpen in deze streek onderbroken, zoodat men zich overal met oude petroleumlampen en kaarsen moe-t behalpen. Uit de verhalen der dorpsbewoners spreekt nog de ontzetting, die alien beving op het oogenblik toen de cycloon losbrak. Tegen 66n uur 's m-iddags waren plotseling met geweldi- ge snelheid donkere onweerswolken komen aanjagen. Het werd beangstigend donker. Felle bliksemschichten doorkliefden het lucht- ruim. De donder rommelde onafgebroken en een zware hagelbui sloeg kletterend neer. Op hetzelfde oogenblik poeg ook de cycloon over het land. Men hoorde een onheidspellend geloei en gefluit, dat met duizelingwekkende snel heid naderbij kwam. Daar waggelden ook reeds de huizen. Alles kraakte. Dakpannen vlogen hoog door de lucht, muren stortten in, schuren en hooibergen werden ondersteboven gewo-rpen, boom'en ontworteld. Ontzet vlucht ten de bewloners naar buiten. In de stallen loeide en kreunde het vee. En dit alles ge- schiedde in enkele seconden. Een halve minuut nadat men den werveistorm had hooren nade- ren, was ailes voorbij en viel er in het geteis- terde gebied plotseling een beangstigende, adembeklemmende stiite in. Als een fantoom iwas de cyclo-on over het land gegaan, met dui- zelin-gwekkende snelheid voortjagend van Er- quelinnes, over Bonne Espdrance, Binche, Car- nitres, Bascoup, Ressaix, Chappel le lez Her laimont, Gouy lez Pletons, Luttre, Fraznez lez Gosselies en verder tot -diep in Zuid-Bra- bant, waar evemsiens verschillende dorpen en gehuchten zwaar werden geteisterd. Het Belgische Roode Kruis heeft alle krach- ten gemobiliseerd om de zwaar ge-troffen be- volkiiig te hulp te komen. De grootste moei- lij-kheden baart de kwestie van de huisvesting der zoo plotseling dakloos geworden gezinnen, maar ook in andere opizdehten zal er ontzag- lijk veel noodig zjjn om de gevolgen van deze natuurcatastrophe te verzachten. Velen zijn door den tornado tot den bedel- staf gebracht, anderen hebben de vrucht van jarenlang hard werken, met een slag zien ver- nietigen en staan thans voor de taak, van voren af aan te beginnen. De regeering heeft onmiddellijk maatregelen genomen, om de be- volking over de eerste en moeilijke dagen heen te helpen, maar het lijdt geen twijfel dat ook op het particulier indtiatief een beroep zal moeten worden gedaan, om de schade, die werd veroorzaakt, te herstellen. Voor de slachtoffers. In een Maandagavond gehouden bjjeen- komst van de Belgische regeering is op voor- stel van den minister van binnenlandsche -zaken besloten een crediet van 2 millioen frank ter beschikking te ste-llen van de slachtoffers van den werveistorm van Zater dagmiddag in Zuid-Brabant en Henegouwen. De totale schade aan de huizen alleen toege bracht wordt op 3 millioen geschat. Het wets- ontwerp zal heden bij de Kamer worden inge diend en onmiddellijk in stemming worden gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3