Binnenland Buitenland dene malen bezocht, den laatsten keer in 1929. toen ze naar Londen is gegaan am de groote tentoonstelling van Nederlandsche kunst te zien. Te Londen gedenkt men met groote sym- pathie het laatste bezoek van H.M. de Konin gin-Moeder aan de Engelsche hoofdstad ter gelegenheid van de tentoonstelling van Ned. Kunst in 1929, waarbij Zij door haar innemend optreden vele vrienden verwierf. Het offieieele overlijdensberieht. Een buitengewone Staatscourant bevat de volgende kennisgeving van het overlijden van H. Mde Koningin-Moeder: Het heeft God behaagd Mijn beminde Moeder na een kort ziekbed tot Zien te nemen. Zij is hedenmorgen zaeht ingeslapen. IHet is met diepe droefheid dat ik daarvan kennis geef. Ik ben overtuigd, dat alien deelnemen in Mijn smart en die van de Mijnen en in het verlies dat haar overlijden voor het gansche volk, zoo hier als overzee beteekent. W.g. WILHELMINA. De Minister van Defensie heeft by legeror- der bepaald, dat van alle onder het Departe- ment van Defensie ressorteerende getoouwen tot en met den dag van de beigrafenis eiken dag de vlag (zonder wimpel) halfstok wordt uitgehangen, en dat in kazernes enz. tot en met den dag van de begrafenis geen signalen voor den huishoudelijken dienst worden ge- bla-zen of geslagen. De Kathol. Radio Omroep en de A.V.R.O. zullen tezamen een ooggetuige-verslag uitzen- den van de uitvaart, van de Koningin-Moeder. De K.R.O. zal het gedeelte van de plschtig- heden verzorgen, dat zich in Den Haag ai- spee-lt, de A.V.R.O. het gedeelte buiiten Den Haag en te Delft. Het adres van rouwbeklag der Tweede Kamcr. In de commissie van redactie (onder voor- zitterschap van den voorzitter), welke door de afdeelinigen der Tweede Kamer is be- noemd "voor het on twerp en van het adres van rouwbeklag aan de Koningin, hebben de heeren Bierema, Aalberse, Scho-uten, Joekes er. De Geer zitting. Met uitzondering van Dr. Bierema zijn dit de zelfd-e afgevaardigden, die indertijd als rapporteurs zijn opgetreden over hoofdstuk I der Rijksbegrooting, De vijfde rapporteur was toen de heer Albarda. Deze moet voor een dringende reis naar Parijs; am die reden is in zqn plaats Dr. Bierema, de onder-voorzitter zijner afdeeling, gekozen. De voorzitter heeft in de vergadeninig van Dinsdag, na de schorsing meegedeeld, dat de commissie, onder voorzitterschap van spr., met haar ontwerp is gereed gekomen. Het zou Dinsdagavond worden rondgezonden. Vanochtend half elf zou het in de afdeelingen worden behandeld. De verdere behandeling zou vandaag bij den aanvang der openbare vergadering geschieden. Bezoek van Minister De Wilde aan Zeeland uitgesteld. In venband met het overlijden van de Konin gin-Moeder is het bezoek van den minister van binnenlandsche zaken aan Zeeland uit gesteld. In de Eerste Kamer. Vergadering van 20 Maart. Voorzitter: Mr. W. L. Baron De Vos van Steenwijk. Koninklijke Boodschap. De Voorzitter verzoekt den griffier, de Koninklijke -boodschap voor te lezen, waarvan reeds in het verslag van de vergadering der Tweede Kamer werd mededeeling gedaan. De Voorzitter houdt de volgende rede: Het heeft Gode almachtig in Zijne aanfoid- deltfke wijsheid en liefde behaagt voor Zich te roepen Hare Majesteit Adelheid Emma Wil- helmina Theresia Prinses van Waldeck en Pyrmont, We-duwe van wijlen Zijne Majesteit Will em III Koning der Nederlanden. Voor de Majesteit van dit doen onzes Gods -buiigen wij ons diep eerfoiedig neder. Doch smartelijk, ja zwaar, is de slag Vor- stenhuis en volk toegebracht, welke beiden in ontroerenden rouw dompelt. Gaat bij dit zoo groot en droevig verlies het medegevoel van -de Eerste Kamer der Staten-Ganeraal w-el in de allereerste plaats uit naar Hare Majesteit de Koningin, aan Wie plobseling een teeder liefhebbende Moeder, Leidsvrouw en Raadigeefster van Hare jeugd, is ontvallen; met de Dynastie treurt Neder- land over het heengaan van een Vrouwe, aan Wie het onnoemelijk veel heeft te danken. Gedurende meer dan 55 jaren heeft de hooge Overledene, in klaar besef van Hare roeping, eerst als Gemalin van onzen laatsten Oranjevorst, Wiens levensavon-d Zij heeft Imogen verhelderen later, toen Haar de re- geeringstaak toeviel, als Koningin-Regentes, en ten slotte als Koningin-Moeder Nederland onschatbare diensten ibewezen. Zich van meet af 66n gevoelende met Haar nieuw vaderland, heeft Zij, met onbezweken trouw, onder gansch verschillende omstandig- heden en verhoudingen Zich geheel aan de op Haar rustende, dikwerf uiterst moeilijke, taak gegeven. Inmiddels door persoonlij-k medeleven en be- trachte mildlheid allerwege veel leed ver- zachtende. Zulks was weelde voor Haar hart. De Natie, die Koningin Emma zoo menig- maal hulde en liefde bood, zal Haar nimmer vergeten. Gnultwischbaar iblijft Haar naam in 's lands historiebladen. Zij de Heere het Vorstenhuis en, onder het regiment onzer Koninginne, het volk van Nederland nabij met Zijne alleen troostende genade. Deze rede hebben de Ministers die alien (toefhalve Minister Kalff die ongesteld is) aanwezig waren, en de Kamerleden staande aangehoord. Besloten wordt, de Kon. Boodschap te be- antwoorden met een adres van Rouwbeklag. De voorzitter verzoekt de Kamer, zich in de afdeelingen te begeven voor het verkiezen van leden der commissie van redactie. De Kamer gaat in de afdeelingen. Haar jeugd. H.M. de Koningin-Moeder, Adelheid Emma Wilhelmina Theresia werd den 2en Augustus 1858 in 't slot der residentie Arolsen ge-boren als de vierde doch ter van den vorst Georg Vic tor zu Waldeck und Pyrmont en diens gema lin vorstin Helens geboren prinses van Nas sau. Zij maakte een onbezorgde jeugd door in de aangename omgeving van Haar ouders, vijf zusters en een broer. Haar oudste zuster, prinses Sophie, stierf reeds in 1869 als meisje van vijftien jaar. Haar tweede zuster, prinses Pauline, geboren 19 Oc tober 1855, huiwde 7 Mei 1881 den vorst Bent- heim-Steimfurt. Zij kwam in 1925 te overlijden. fjr. Ms. deride zuster, prinses Marie, geboren 17 Februari 1861, huwde in 1882 met den En- gelsch-sn hertog van Albany. Zij stierf in 1922. Haar vijfde zuster, prinses Elisabeth, geboren 6 September 1873, gehuwd met den vorst Er- bach-.Sobonberg, leeft -op het slot Schon-berg in het OderWoud. iHr. Ms. eenige broeder, vorst Friedrich wloont nog altijd in het slot waar Koningin Emma zulk een ge-lukkige jeugd m-ocht genie- ten en i-s gehuwd m-et de even-eens nog levende vorstin Mathilda, prinses zu Schaumfourg Li-ppe. Bei-den hebben op 2 Augustus 1928 den 70sten geboortedag van de Koningin-Moeder in Nederland medegevierd. Vorstin Helene, Prinses Emma's moeder, was een hoogstaan-de vrouw, die aan haar tal- rij-k gezin een wij-s bestuurde opvoeding mee- gaf in t leven. Voor de algemeene ontwikke- ldng harer kinderen zocht zij voortreffelijke leerkrachten uit, hield daarbij eohter zelf de leiding in handen. Cok de vorst van Waldeck-Pyrmont nam levendig aandeel aan de opvoeding van zijn eenigen zoon en zijn zestal dochters, voor wie hij veel overhad. Voor de jeugd had hij evenals zijn vrouw, een s-t-erk gevoel van begrij-pen en waardeeren en vooral door zijn humor trok hij de kinderen aan. Door beid-e ouders werd al vroeg de zin voor Mbfdadigheiid tot ontwikk-eling gebracht, het medegevoel voor anderen, voor de minder be- andddelden. De kleine prinsesjes kragen op- dracht, om met eigen handen kleine geschen- ken aan de zieken, gaven ter ondersteuning aan de armen te gaan brengen. Zij leerdeci kleedingstukken naaien voor behoeftige kinde ren. Dikwijls brachten zij als kinderen een of fer door den door hea -zelf beheerden spaarpot ten bate van anderen aan te spreken. Haar voorbeeldige -belangstelling voor zieken en noodlijdenden had H.M. de Koningin-Moeder stellig voor een goed deel aan deze zorgvuldi- ge opvoeding toe te schrij.ven. iNiet alleen werd bij die opvoeding gelet op de noodige kennis, welke Zij zich moest eigen maken, maar ook werd 'H-aar reeds jong liefde bajgebrachit voor den noodlijdenden even- mien-sch. Prinses Emma uitte dan ook meer- malen den wensch om pleegzuster te mogen worden. Op 27 Juni 1874 legde Zij de gel-oofsbelijde- nis af. Haar huweljjk. Op den len October 1878, anderhalf jaar ongeveer na den dood van Koningin Sophie, maakte de Nederlandsche Staatscourant haar verloving met Koning Willem III beken-d, achttien dagen later verleende de' Staten- Generaal de tot het huwelijk vereischte toe- stemming. Den 7en Januari 1879 werd het huwelijk te Arolsen voltrokken en drie dagen later deed de toen 21-jarige Koningin haar intrede in haar nieuwe vaderland. De toekomst zag er in die dagen donker uit voor het H-uis van Oranje. De Koning, hoewel nog flink en sterk, was 61 jaren oud. Zijn beide zonen 38 en 27 jaren oud waren en -bleven ongehuwd; zijn broeder Prins Hendrik was kinderloos; 's Konings oom. Prins Frederik, had geen mannelijke nakome- lingen meer. Te duchten vdel, d-at na den d-ood dezer mannelijke afstammelingen de kroon -der Nederlanden langs de vrouwelijke lijn zou overgaan in een ander stamhuis. Het tweede huwelijk van den Koning verleven- digde een bijna gesto-rven hoop. Kort na het huwelijk stierf Prins Hendrik, een half jaar later de Prins van Oranje en de gezondheid van 's Konings twead-en zoon. Prins Alexander, ging steeds meer achteruit. De jonge Koningin was dus alras het middel- punt van al onze monarchale en nationale verwachtingen. Van geboorte en afstamming een Duitsehe Prinses, ofschoon door Prinses Carolina, zuster van stadhouder Willem V vermaag- schapt met het Huis van Oranje, heeft Koningin Emma, dank zij haar begaafdheid en de d-egelijke voorbereiding door Dr. L. R. Beynen, oud-rector -van het Haagsche gym nasium, zich in ze-er korten tijd ingeleefd in haar nieuwe omgevhjg, zoodat zij zich in en- kele jaren in ons land geheel thuis voelde. De lessen van Dr. Bejmen in de Neder landsche taal en letterkunde, aardrijkskun-de en geschiedenis waren te Arolsen aangevan- gen, kort na de verloving, en werden nog eenigen tjjd na het huwelijk voort-gezet. Maar reeds in den korten verlovingstijd leerde Prinses Emma -de Nederlandsche taal ver- staan en een weinig spreken. Zoo was zij dus bij de eerste onbvangst -door de Neder landsche autoriteiten te Oldenzaal drie dagen na haar huwelijk reeds in staat de wejlkomstwooEden van haar gemaal te -be- grijpen. Van de blijde verwachtingen, die het huwe lijk des Konings bij ons volk had gewekt, ge- tuigde de hartelijke ontvangst der j-onge Koningin op 21 April 1879 in de hoofdstad en een week later in de residentie. De tot Koningin uitverkorene Was zelve een afstammelinge uit ons oude Oranjehuis. De oudste dochter van Prins Willem IV huwde in 1760 met Carel Ohristiaan, Prins van Nassau-Weiiburg en Zij was de overgroot- moeder van Koningin Emma. Om Haar in staat te stellen de moeiljjke Nederlandsche taal ten spoedigste te leeren, liert men professor Reijnen uit Den Haag naar Arolsen komen en daze gaf Haar onderricht. Zij leerde, begaafd als Zij speciaal op taalkun- dig gebied was, zeer s-nel Nederiandsch en de belangstalling yan de gansche familie was daarbij groot. Gp een goeden mor-gen stond Koning Willem IH niet weinig verbaasd, toen Prinses Emma Schiller's „Lied von der Glooke" in't Ne- leriandsch voord-roeg. Hij haalde er vrienden en kennis bij om ook hen te laten hooren, hoe Snellen vooruitgang Zijn verloofde op dit ge bied reeds gemaakt had. Haar opvatting van degeljjkheid en toewij- ding toonde Zij aldus van den aanvang af. Zij wilde Nederlandsche worden en dit werd Zij inderdaaid, in de beste en hoog-ste beteekenis van het woord. Het huWelijk vond den 7den Januari 1879 in de slotkapel te Arolsen plaats. -Op 10 Januari daaraanvolgende deed Ko ningin Emma Haar intrede op Nederlandschen bodem en Zij werd daar met waarlijk overstel- pende hartelijkheid begroet. Al spoedig was de schoone roeping van moe der Haar deel: op 31 Augustus 1880 werd Wil- heimina geboren. Rustig en slechts weinig in he-t openbare leven betrokken, waren de eerste huwelyks- jaren. In 1884, bij den dood van prins Alexander werd het dochtertje van het Koningspaar tot troonopvolgster voorberedd. En bij een we-ts- w(j.ziging Werd de Kondmgin-Mloeder by even- tueel overlijden van den Koning, vddr de tneer- derjarigheid van Prinses Wilhelmina, tot Re- gentes aangewezen. Haar Regentesseschap. In den zomer van 1888 begon de Koning te kwijnen. Zijn toestand was in April 1889 zoo- danig, dat de Raad van State tijidelijk het Ko- ninklijk gezag moest uiitoefenen. De Meidagen brachten in zooverre genezing dat de Koning weer persoonlijk het Staatsbe- stuur kon ledden, doch by eien terugval in Sep tember werd de Raad van State opnieuw met de vorstelijke machit bekleed, totdat op 20 No vember 1890 H.M. Koningin Emma werd be- noemd tot Regentes van het Koninkrijk. De Koning 1-eefde dus nog, leefde nog drie dagen, toen Zijn Gemalin tot Regentes werd benoemd. IHoezeer bleek toen reeds, dat Koningin Emma voor imimer een plaats in he-t hart van het Nederlandsche volk had veroverd. De w-oorden, door den voorzitter van de Ver- eenigde zitting der Staten-Generaal gssproken, W-aren de welsprekende vertolking van wa-t leefde in het hart van ons'volk. ,,In deze donker-e dagen is het een heldere li-chtstraal, dat iederee-n Owe Majesteit heeft leeren hoogachten en liefhebben als Gemalin als Moeder en als Koningin. Daarom ziet het Nederlandsche Volk ook vertrouwend tot Uwe Majesteit op, omdat het vast overtuigd is, dat Uwe Majes-teit met -ge- hee-le to-ewijding van hart en gees-t het goede voorbeeld van Uwen Koninklijken Gemaal zal volge-n, nu Uwe Majesteit geroepen is, in Zijne plaats te regeeren. Daarom ook verheugt de Volks-vertegen- woordi-ging zich zeer, dat Uwe Majesteit aan ha-ar eenparige roepstem gehoor gevende, be- reid is het Regen-tschap te aanvaarden..." Weldra opende de grafkel-der van Delft zich voor den Koning... 'En met een kleine bloemruiker op de kd-st „Aan Vader van zy.n li-eve Kind" werd de laatste Oranjevorst bijgezet... Bij de VoogdijWet (Sept. 1888) was de voog- dij over de minderjarige Prinses aan H.M. de Konimgin-Moeder ,-to«vertrouwd. 6 December 1890 leglde Koningin Emma voor de Staten-Ge neraal den dubbelen eed af als regentes cn als voo-gdes. Het waren moeilijke jaran, welke nu volg- den. De binnenlandsche toestand was lang n-iet rustig; een heftige strijd wer-d gevoerd om de kieswet; in Indie moest het Nederiandsch ge zag verde digd worden op Lombok en A-tjeh. Maar de Koningin-Regentes wist „door Haar taotvol optreden", zoo als een bekend Staats- man een3 verklaarde, „hinnen acht jaar de par ty en meer tot verdraagzaamheid te beweg-en dan drie koningen in 80 jaar". Maar niet- alleen als Re-gentesse, ook als Moeder van de jonge Kcn-ingin heeft het Ne derlandsche volk veel aan Haar te danken. Acht jaren lang voerde Regentes Koningin Emma het bewind. Anderhalve eeuW geleden was er een derge- lijk regentschap geweest, dat van Prinses Anna. Doch Koningin Emma was voorspoediger, ook al zag Zij zich driemaal genoopt van minister te veranderen. Zij bleek een bezadi-gde, kloeke, wijze Vrouwe die bovendien met grooten tact de vaak moei lijke zaken wist te behandelen. Maar v66r en boven alles was Zy Moeder van 'Haar kind, de toekomstige Koningin der Nederlanden. Z66 zag ons volk Haar in de eerste plaats. En zoo vooral heeft Zij de in Haar gestelue h-cpe niet beschaamd. Met Haar Dochter heefit Zij het land bereisd overal met jubel ontvangen en het glorievolle aanzien van het Koningshuis, dat wat gedempt scheen in de laatste jaren van Koning Wil l-em's regeering, weer ten voile herstellend. Het aanvallige jonge Prinsesje verwierf Zich overal, door Haar kinderlijk onbevangen en vriendelijk optreden, de liefde des voiks en in die liefde deelde ook van harts de Koninklijke Moeder. Waar kan ooit gebeuren wat plaats vond, toen Koningin Emma met Haar Dochter Fries- land bezocht? Een eenvoudige vrouw trad op de, Regentes toe en lei Haar vertrouwelijk de hand op -den arm. „Mem, je mei hja wel goed' bdstopje oars w-irdt hja nog verkoaden". (Moe der je moogt haar wel goed instoppen, anders wordt ze nog verkouden.) Hier sprak een moeder tot een moeder. Tot een moeder, die haar taak toegreep. ,,Mijn krach-t en wysheid, aldus Koningin Emma by het aanvaarden van het Regent schap In 1890, z-oek ik bij den Almachtiigen en Alwijzen God. Ik reken op den trouw-en steun van bet gehee-l-e Nederlandsche volk, dat Mij door zoo vele blijken van liefde en verknocht- heid voor altijd aan zich verbond." Zij heeft dien trouwen steun steeds ten voile mogen genie-ten. Maar zy heeft dien ook ten voile verdiend, door een wijs en edel bewind, Waaraan de heninnering blijft als aan een der beste perioden in de geschiedenis van ons volk. Een voorlbeeld van rustig en volmaakt eer- iyk constitu-tioneel bewind is het Hare ge weest Koningin-Moeder. Het regentschap eindigde op den 18d-en ver- jaardag van Haar Dochter Wilhelmina. In Haar proclamatie van 30 Augustus 1898, toen Zij het regentschap neerlegde, sprak Zij de schoone woorden: ,,De taak, die My in 1890 werd toevertrouwd is weldra geeindigd. Mij valt het onwaardeer- baar voorrecht ten deel, Mijn beminde Dochter den laeftijd te zien bereiken, waarop Zij, naar het voorsehrdft der Grondwet, tot de regee ring wordt geroepen. In de dagen van smart en rouw trad Ik op als Regentes van het Koninkrijk, thans schaart zich 't geheele volk in vreugde om den troon zijner Koningin. God heeft Mij in deze jaren gesteund. Mijn dierbaarste svensch is vervuld. Moge het ons land Jnet zijn bezittingen en kolonien onder de fegeerin-g van Koningin Wilhelmina wel gaan. Het zij groot in alles, waanin ook een klein volk groot kan zijn! Ik treed af van de hooge plaats, die Ik in -ons Staatswezen heb bekleed, met den diepge- voelden wensch, dat op Koningin en volk teza men, door de nauwste banden vereenigd, Gods -zegen biyve -rusten!" Wilhelmina beklom den alouden troon der Oranje-s en Zij gaf daar de ontroerende ver- klaring „Door het afsterven van Mijn onvergetelij- ken Vader, tot den Troon geroepen, dien Ik onder het zoo wijze en zegenrijke Regentschap van Mijn innig geliefde Moeder beklom, heb Ik na de voleindigin-g van Mijn achttiende levensjaar de regeering aamvaand Toen aan de Koningin-Regentes by Haar af- tred-s-n een som van f 300.000 werd aanige-bo- den, en Zy tev-ens de vrije beschikking kreeg over het landgoed Oranje-Nassau by Renkum, sticbtte de edelmoedige Vrouw het eerste Nederlandsche Sanatorium voor longlijders. In soortgelijken arbeid van liefde en toewy- ding heeft de Koningin-Moeder in de volgende 34 jaren een schoone levenstaak gevonden. Niet meer Kaningin-Regentes, maar Konin gin-Moeder. Toen Wilhelmina na de hulddiging op het toalcon van het paleis verscheen en Haar Moe der Zich wat achteraf hield, omdat Haar taak was afgeloopen, leidd-e Wilhelmina Haar naar voren en vertoonden beide Koninginnen Zich aan het volk. Koningin en Moeder. Dit werd haar een eerenaam jegens Haar volk. En dat Zij ook Koninklijke Grootmoe- der wezen mocht heeft Haar, Die in familie- liefde made Haar schoo-nste levensbezit vond, vyf en twintig jaren van Haar leven een nieu we vreugd geschonken. Trouw nam Zij aan het openbare leven deel, maar altij-d in de meer bescheiden rol van eerste onderdane van Haar Dochter. Herhaal- delijk is Zij door het volk gehuldigd, op een ongeevenaard groo-tsche wijze ncg, toen Zij op 7 Januari 1929 vijftig jaren Nederiandsch Staatsburgeres was en ook enkele maand-en te voren bij die herdenking van Haar zev-sntigsten verjaardag. Gegroeld en veninnig-d alidoor in de weder- keerige liefde tusschen Haar en Haar volk in Haar Nederlandsche; jaren. En naar de lieve Dood-e gaat een gevoel van diepan rouw uit en een dankbaarheid, die dit geslacht op de komende zal overdragen en in's lands historie onvergankelijk bewaren. Maatregelen van de omroep- organisaties. Gistermiddag is onder leiding van den voor zitter van -den Radioraad, den heer Van Boeijen, een bsspreking gehouden in het de- partement van Binnenlandsche Zaken, waar bij aanwezi-g waren vertegenwoordigers van den P.T.T.-dienst en van de omroeporganisa- ties. Naar aanlei-ding van die -bespreking deelt de regeering me-de, dat de omroeporganisaties zich bereid heibben verklaard, op verzoek van de regeering, tot het treffen van de navolgen- -de regeling: 11. Van vanochtend af tot aan dsn dag van de begrafenis van de Koningin-Moeder zal het programma, dat reeds voor die dagen is vastgesteld, worden gewyzigd als in ver- band met het overiyd-en passend wordt ge- acht. 2. Op den dag van de begrafenis van de Koningin-Moeder zullen da Nederlandsche zen-ders zwijgen, behoudens 'gat uitzending van de plechti-gheden voor zooveel mogelijk zal plaats vinden. 3. De uitzending op den dag der begrafe nis -zal op beide zenders gelijk geschieden. Zij wordt onder leiding van de regeering door de vier omroeporganisaties gezamenlijk ver- zorgd. 4. De radio-centrales geven tot en met den dag der begrafenis geen ander programma dan door de Nederlandsche zenders op die dagen wordt uitgezonden. 5. De uitzending van de plechtighe'den zal mede via de Phohi en de Rijkszenders te Kootwijk geschieden. Besluit van Ned. Bioscoopbond. Irgcvolge een besluit van het hoofdlbestuur van -den In ederlanischen Bioscoopbond zijn Dinsdag ten teeken van rouw wegens het overiijiin -.an H. M. de Koningin-Moeder alle bioscopen in Nederland geslote-n. Met het oog op het feit dat de Koninkiy-ke familie in Den Haag resideert,- heeft het hoofdlbestuur van den Ned. Bioscoopbond vervolgens be sloten de in de residentie gevestiigde bios copen gedurende 3 dagen, nl. Dinsdag, Woensdag en Don-derdag te doen sluiten Bovendien zullen ook op den dag der begra fenis alle -bioscopen in Nederland gesloten zijn. Voorbereiding te Delft. Te Delft, de oude prinsenstad, arriveerd-en omstreeks half elf de Vorst van Waldeck en graaf Schimmelpenninck, ceremonlem-eester, en de Commissaris der Koningin in de pro- vincie Zuid-iHolland, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Kamebeek. Zij begaven zich met den burge- meester van Delft, Mr. G. van Baren naar de koninklijke grafkel-der in de Nieuwe Kerk. Daarna werd de regeling van de begrafenis bespro-ken die Dinsdag zal plaats hebben. In verlband met de ravage van het kerkge- bouw zal er nog heel wat werk verricht moe- ten worden, voordat het mogeiyk is het schip d-er kerk te passeeren. Van de zich thans daarin bevindende stelling zal de vyfde paal terzij-de moeten worden gezet of verwijderd moeten worden. De afsluiting van het koor en de provisio- neele kerk, -die in het koor is ingericht, moet worden opgeruimd, teneinde de hoofdingang van de grafkelder te kunnen bereiken. Het res-tauratiewerk is direct stopgezet, en er zal zeker wel een maan-d verloopen, voordat er mee kan worden voortgegaan. BARON VAN GEEN. Men verneemt, dat het in de bedoeling ligt van den particulieren secretaris der Koningin, baron Van Geen, om binnenkort wegens ge- zendheidsredenen en op medisch advies aan de Koningin ontheffing uit zijn functie te vragen. SECRETARIS DER V.A.R.A. VRAAGT ONTSLAG. In ,,Het Volk" is het volgende communique van het hoofd-bestuur der V. A Jt. A. opgenomen De Vereenigingsraad -van de V.A.R.A. kwam Zondag 18 Maart te Amsterdam in een ver gadering by-een ter behandeling van een in- gekomen schrijven van den secretaris van de VA.R.A., G. J. Zwertbroek, in welk schrijven Zwertbroek wegens gezondheidsred-enen ont- slag uit zijn functie verzocht. Na uitvoerige besprekingen van een door het hoofdbestuur den Vereenigingsraad voor- gelegd voorstel, waarbij in overeenstemming met Zwertbroek voorgesteld werd hem in het omroepbedrijf met minder inspannend werk te belasten, kwam de Vereenigingsraad tot de conclusie, dat het belang van de V.A.R.A. niet gediend zou zijn met aanneming van het voor stel van het hoofdbestuur, op grond van welke conclusie besloten werd Zwertbroek het door hem gevraagde ontslag zonder meer te ver- leenen met inachtn-eming van de bepalingen in de rechtspositieregeling der gesalarieerde bestuurders vervat. De Vereenigingsraad besloot voorts de af deelingen per circulaire in kennis te stellen met de gronden, waarop het hoofdbestuurs- voors-tel werd verworpen en het meerderheids- besluit werd genomen. WIJZIGING VAN HET TARIEF VAN INVOERRECHTEN OP KORTEN TERMIJN. Ingediend is een wetsontwerp, strekkende tot instelling, afschaffing, verhooging of ver- laging van invoerrecht op korten termijn. Biykens de memorie van toelichting beoogt dit wetsontwerp aan de Kroon de bevoegdhsid te geven in afwachting van nadere wetteiyke regeling en met inachtneming natuurlqk van bestaande verdragen, o-nverwijld door de om- standigheden geboden wijzigingen op tarief- gebied voorloopig vast te stellen en in working te brengen. De inwe-rkingstelling kan betrekking hebben op een reeds tevoren ingediend wetsontwerp tot verhooging van invoerrechten, waarvan geheele of gedeelteiyke onverwijlde toepassing in afwachting van de verbeffing tot wat ge- wenscht is omdat ande-rs voordat die wet in werking kan treden nog groote hoeveelheden van de te treffen goederen zoud-en worden in- gevoerd, waardoor de vereischte baten voor den fiscus geruimen tijd zouden worden gemist en ook voor handel en nijverheid groot nadeel zou kunnen ontstaan als gevolg van het be- derven van de marlct door de den prijs druk- kende abnormale eerst langzamerhand door de markt op te nemen voorraden. De minister van financien, economische zaken en buitenlandsche zaken, die de memo rie van toelichting hebben onderteekend, mee- nen van deze gelegenheid gebruik te moeten maken om in verband met de gewij-zigde om- standi-gheden op economisch gebied voor de regeering de beschikking te krijgen over be- voegdheden van ruimer strekking. De crisis- invoerwet geeft aan de Kroon alleen bevoegd- heid tot rechtstreeksche iavoerbeperking, doch niet tot wyziging van het tari-ef van invoer rechten. De retorsewet laat zoodanige wijzi- ging alleen toe in den vorm van nieuwe of verhoogde rechten tegenover landen waarmede geen handelsverdrag is gesloten. De landbouw- crisiswet bestrijkt alleen het gebied van den landbouw. Het is daarom gewenscht in tweeerlei op- zicht nog nadere voorzienlngen te treffen. Het kan gewenscht zijn tariefafspraken, die met eenige buitenlandsche regeering zijn gemaakt, terstond van toepassing te verklaren en vo6r of tijdens het voeren van onderhandelingen maatregelen te nemen of in uitzicht te stellen, die om het beoogde effect te verwezenlijken terstond In werking mioeten kunnea treden. Verder doet zich vooral in den tegenWoordi- gen crisistijd door onverwachts buitenlandsche maatregelen op tarief- of ander gebied het verschynsel voor, dat een Nederlandsche In dustrie plotseliciig haar afzetgebied zoodanig ziet beknot of den prijs, waarvoor zij haar fa- brikaat kan verkoopen, zoodanig ziet dalen, dat zij zonder -regeeringssteun te gronde zou moeten gaan. Die steun zal dan in gevallen waarin de crisisinvoerwet geen baat brengt, het beste verleend kunnen worden in den vorm van een tijdelijk v-srhoog-d invoerrecht voor overeenkomstige uit het buitenland ingevoerde producten. Snel handelen is ook in zoodanige omstandigheden dikwyis noodzakelijk. De mo- gelijkheid van een dergelijke directe tarief- verhooging zou het betrokken vreemde land er soms ook toe kunnen brengen, voorgenomen, anders voor d-s Nederlandsche Industrie fnui- kende maatregelen achterwege te laten of de reeds genomen maatregelen weder op te heffen. In an d-s re dan de hier opgesomde gevallen zal van de door de ontworpen wet gegeven be- voegdheden geen gebruik mogen worden ge maakt. Ook in deze gevallen zullen die be- v-oegdheden slechts uiterst spaarzaam voor toepassing in aanmerking komen. De regee ring m-eent echter, ook al zou hieraan niet dadelijk behoefte bestaan, deze bevoegdheden te moeten vragen om op alle eventualiteiten voorbereid zijn. Volgens art. 1 kan bij Kon. besluit worden bepaald, dat die in een bij de Staten-Genaraal aanhangig voorstel van wet vervatte bepalin gen tot instelling, afshcaffing, verhooging of verlaging van invoerrechten geheel of gedeel- telijk voorloopig met ingang van een by K.B. aan te wijzen tijdstip worden toegepast als ware het voorstel, wat de aldus in werking ge- steld-e -bepalingen betreft -r-eeds tot wet ver- beven. Volgens art. 2 kan -by K.B. worden bepaald, dat van door de Kroon aan te wqzen goederen, gedurende een by K.B. vast te stellen tijdvak, dat ten hoogste een jaar zal kunnen bedragen a. een nieuw invoerrecht zal worden ge- hev-en; b. -een bes-taan-d invoerrecht zal Worden af- geschaft, verhoogd of verlaagd. Een besluit ingevolge art. 2 kan eerst wor den genomen nadat de oeconomische raad is gehoord. DE HOUDING VAN ENGELAND IN GEVAL VAN EEN NIEUWE SCHENDING VAN HET BELGISCHE GRONDGEBIED. De Bi-usaelsche correspondent der N. R. Crt. meldt: Naar ik uit goed ingelichte bron vemeem, denkt de Belgische regeering er aan, in ver band met den stand van het herWapenings- vraagstuk onderhandelingen te openen met Engeland, teneinde van de Britsche regeering de stellige verzekering te bekom-en dat in ge- val van een nieuwe schending van het Belgi sche grondgebied op de militaire hulp van Britsche zijde zal mogen worden gerekend. Het kabinet de Brocqueville zou zich op de jongste debatten in den Belgischen Senaat en op de resolutie, welke na afloop daarvan werd aan- genomen, beroepen om de hierboven bedoelde besprekingen mot Engeland te openen. Wat de Belgische rs-geering in ieder geval beoogt, is een versterking van het Rijn-pact en zoo mogelijk de tot stand koming van een militaire overeenkomst met Engeland zooals er sed-ert verscheidene jaren reeds een met Frank- rqk bestaat. LINDBERGH VOOR DE SENAATS- COMMISSIE TOT ONDERZOEK VAN DE LUCIITPOSTCONTRACTEN. Kolonel Charles Lindbergh heeft zich be- ^reid verklaard voor de Senaatscommissie te verschijnen, die een onderzoek instelt naar het uitrvoeren van de luchtpostcontracten door de militaire luchtmacht, teneinde zijn oordeel te zeggen over deze zaak en tevens herstel te bepleiten van de contracten, waar bij de luchtpostdiensten worden verricht door particuliere luchtvaartondememingen. Lindbergh heeft echter voor de tweede maal gewei'gerd zitting te nemen. in de door den staatssecretaris van oorlog, Dem, be- noemde commissie van deskunddgen. In zijn antwoordtelegram aan staatssecretaris Dem verkl-aarde Lindbergh dat hij „direct noch indirect kon medewerken aan de inmenging van het leger in het Amerikaansche handels- en zakenleven". Hij verklaarde zich echter bereid voor de commissie te verschynen am te worden gehoord. De bekende vlieger Chamberlain heeft zijn benoeming in de commissie van deskundigen aanvaard en had een kort on-derhoud met president Roosevelt. Hij zal door de Senaats commissie voor postaangelegenheden worden gehoord, evenals de oud-'oorlogsvlieger en luchtvaartdeskundige Eddie Rickenlbac-ker. INVOERBEPERKIN GEN IN BELGIe. Naar de Belgische Standaard, het orgaan van den Belgischen minister van landbouw, verneemt, zal binnen enkele dagen tot contin- genteering van den invoer naar Belgie van paarden worden overgegaan. Ook is de Belgische regeering van plan den Invoer van sla uit Nederland te beperken. Men zal volgens hetzelfde blad een globalen maat- regel overdenken ten aanzien van den invoer van groenten en vruchten. Dit besluit zal ech ter alleen Worden toegepast op de fruitsoorten en groenten, die reeds gecontingenteerd zyn, en op den invoer van sla.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2