Varia INGEZONDEN STUKKEN. Uwe belangstelling waardig. L S. Rondom de a.s. Ter Neuzensche Paaschveemarkt Wie met pek omgaat Samenwerking. Rondom de Paasch-Veemarkt. L. S. HET „ZEEMONSTER". Petit, de assistent van hat museum van na- tuurlijke historie, die met behulp van twee mtessen anderhalf uur lang het op het strand van Querqueville bij Cherbourg aangespoeld,i lijk van het vermelde „monster" onderzochl heeft, is tot de gevolgtrekking gekomen, dat het geen zoogdier of walvischachtige noch een zeehond is. Vermoed'edijk is het een kraak- beenvisch. Pas na laboratoriumstudie kan het dier geidentifioeerd worden. De aanwezigheid van een omvangrijke lever en bizondere ken- merken van de darmen hebben den onderzoe- ker voomajmelijk tot dit resultaat gebracht. Eenige weken geleden moet het in de nabij- heid levend aangetroffen zijn. De gezagvoerdei van een sieepboot werd toen door den zonder- lingen vorm van den kop getroffen. Deze deed ihem aan dien van een paard denken. Thans toont de kop meer gelijkenis met dien van een ikameel. Als die tanden niet ontbraken zou het gemakkelijker zijn het dier tts identificeeren. Wat eerst voor een vacht gehouden werd moet kraakbeen zijn. DIEREN AES GODEN AANGEBEDEN. iDe hindoes van Rairkue in den Voor-Indi- schen staat 'Haiderabad hadden een aap, dien zij als een godheid aanbaden. Hij heette Bepoe. Toen hij onlangs op hoogen leeftijd stierf, was de heele stad in roulw gedompeld. De bazaars werden gesloten, evenals alle openbare vermakelijkhedien. Bepoe werd in prachtige zijden gewaden gekleed, in een met zilver en goud ingelegde doodkist gelegd en overdekt met vuurlelies, jasmijn en oranje- bloesems. Vier aanzielijike mannen droegen de kist onder de muziek van trommels en flui- ten naar den brandstapel, waarop Bepoe ver- ascht werd. Dit is niet het eenige voorbesld van dieren- aanbidding, dat nog in onzen tijd op aarde wordt aangetroffen. Men treft nog steeds diierea aan, die het lot van de volkeren beslis- sen, die de kostbaarste gesohenkSn krijgen, waaraan zelfs menschenoffers worden ge bracht. Vaak worden zij beschouiwd als kwade goden, die dus bij het naderen van een belang- rijke ondememing door dan betrokken volks- stam eerst mild gestemd moeten worden. An- dere dieren, zooals de heilige koe van Mysore, schenken gezondheid en welstand aan him aanbidders. De genoemde koe heeft haar hei- 1'igdom op den berg Karmodi in de provincie Mysore en de grootvader van dsn tegenwoor- digen Maharadja besteeg elken morgen bij het aanbreken van den dag en elken avond bij zonsiondergang den berg om het dier tie aan- bidden. De tegenwoordige Maharadja rijdt in zijn auto tweemaal per dag den iberg op en af, doch hij knielt voor de koe op dezelfde wijze als zijn voorouders het deden. De heilige koe is veel meer dan levensgroot in de rotsen uit- gehouwen. De Maharadja kust zijn hand en brengt dan dezen kus ter aanbiddlng achter- eenvolgens op de vier hoeven over. De koe is ook een symbool van de vruchtbaarheid. 'Ook in Afrika worden op groote schaal die ren aangebeden. Vele wilde volksstammen aldiaar leiden hun oorsprong van een dier af. De stamhoofden der Hausa's in Noord-Nigerie beiwenen bijv. dat zij van leeuwen afstammen. Dit vodk heeft inderdaad eenzelfdls woord voor een leeuw en opperhoofd, n.l. zaki, en dezen naam geven zij uit beleefdhieid ook aan elken blanke. Als zij op de jacht een leeuw dooden, zijn zij er niet toe te bewegen, de huid te ver- koopen, want zij disnken, dat het dier de reir- camatie is van een humner voorouders. Degene, die het heilige dier heeft gedood, moet zich daarvoor aan een zware straf onderwerpen. Zonder eenig wapen moet hij 'n week geheel al- leen in't oerwoud doorbrengen en trachten om den geest van den leeulw mild te stemmen. Het komt natuurlijk nooit voor, dat zoo iemand levend terugkomt. Voordat hij de wildernis wordt ingezonden, moet hij aanzien, hoe zijn jachtspeer en zijn mes tegelijk met den leeuw worden begravan. Wanneer er aan dierengoden menschenoffers worden gebracht, kiest men daarvoor altijd de krachtigste mannen of de mooiste meisjes van den stam ult. Slechts het beste is goed genoeg. Zoo is er een stam, die geregeld zijn koningen offerde. Deze verzetben zich in het geheel niet tegen dit gebruik, want zij geloof- den, dat hun ziel dan versmolt met den god van den stam en zoo de onsterfelijkh'sid var- wlerf. Bij sommige stammen speelt de krokodil- aanbidding een zeer groote rol. Een van deze heilige krokodillen, die binn/sn een cirkelvor- mige omheining wordt gehouden, is reeds 200 jaar oud en zeer goed doorvoed. Men zegt, dat het dier nooit iets anders dan menschen- vleesch heeft gegebsn. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Ter Neuzen, 14 Maart 1934. Mijnheer de Redacteur! Nog eenmaal wensch ik „Ter Neuzenaar" te antwoorden op zijn verweer inzake de te stichten Waterleiding. Allereerst moet ik opmerken, dat mijn schrij- ven ten doel had, de menschen te waarschu- wen, niet naar de mijns inziens valsche be- weegredenen van j.Ter Neuzenaar" te luiste- ren, en vrij en frank, naar eigen inzicht, op een aan te bieden lijst voor of tegen deze Waterleiding zich uit te spreken: dit wilde echter „Ter Neuzenaar" voorkomen, zeker is hij bang voor de gevolgen. Dat er voor hem geen genoegzame argumen- ten worden aangevoerd, zal niemand verwon- deren, aan die zijde zijn nu eenmaal aange- voerde argumenten van geen waarde; dan is maar alleen het Bureau van Watervoorziening in Den Haag geloofwaardig. Gaarne zou ik „Ter Neuzenaar", die den moed niet schijnt te hebben zijn ingezonden stuk met zijn naam te onderteekenen, het adres willen opgeven waar hij zich vervoegen kan; hij zal dan ondervin- den, door iemand te worden onderricht, die op dat gebied zijn sporen verdiend heeft; meteen kan hij dan ook tevneden zijn over zijn eisch, te mogen weten, wie zich in zoo een gewichtige zaak wel als adviseur wenscht op te werpen. Pat er in de kwestie „Waterleiding" veel enormiteiten zonder grond zijn gedebiteerd is waar, maar het is ook waar dat deze veel ge- lulwd zijn nadat er in de kgpaerbenekening van sommige soort woningen die tegenwoordig veel in gebruik zijn een andere berekeming is aangelegd. Gaame zou iik ook daarom den naam van inzender weten, het kan dan bljjkec of hij ook bij die gelukkigen behoort Dat „Ter Neuzenaar" onverschillig staat tegenover het bedrag, dat jaarlijks door on* Neuzen's publiek zal moeten worden opge- bracht, is ook al begrijpelijk, omreden men aan die zijde, als men iets groots wil doen, niet verlegen is de bevolking lasten op te leggea die ondragelijk worden. Dat ondergeteekende niet wenscht te prijzen, wat de Heeren fwjjzen, is natuurljjk een doom in him oog, en dat het in zulk een emstige zaak, een houding is, onwaardig aan een magi- straat onzer gemeente, is voor de drijvers van deze dure waterleiding een vaststaande zeker- heid; echter niet voor de zeer velen die mijn beschouwingen deelen. Ik hoop daarom, af- gezien van schimp, op de naar mijn overtuiging voorzichtige weg te blijven voortgaan, en zal blijven ageeren en protesteeren, dat men on* een gedwongen aansluiting op den rug legt', eenvoudig om de enkelen, die iets grootsch wil len, te ontlasten van den geldelijken last dien zij zouden te dragen krijgen Daarom „Ter Neuzenaar" sticht gij met de voorstanders Uw gewenschte waterleiding, nie mand zal U daar hard over vallen, maar laat Uw fascistische neigingen U geen parten spe- len, en betaal het door U zoo gewenscht* water uit eigea zak. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, D. SCHEET.F. Azn. Bezoekt de Paasch-Veemarkt te Ter Neuzen Onze Paaschvee Tentoonstelling komt. Daarmede een praclhtgelegenheid voor de aankoop en bezichtiging van het vee. De vereenigde slagers hebben het vorige jaar op bescheiden schaal een proef genomen in onze stad met een veetentoonstelling, een proef die uitnemend geslaagd is. Het moet ons dus niet verwonderen, dat de slagers aangemoedigd door het verkregen resultaat dit jaar gekomen zijn met eene uitbreiding van het ten vorige jare gelukte plan. Wjj mogen de slagers geluk wenschen met hetgeen tot heden bereikt werd, terwijl zij onze waardeering verdienen met de plannen voor dit jaar. Ik herhaal, de slagers verdienen onze waar deering en wel in tweeerlei opzicht. Allereerst moeten wij hun moed bewonde- ren, dat zij in dezen tijd van crisis, met zijn belangrijke hoefveelheid crisisbepalingen ten bate van het landibouwibedrijf, de noodige lust hebben met een collectie vee te komen, dat er uitnemend uit ziet. In het dagelijksche onderlinige verkeer, hooren wij wel van crisis- maatregelen, maar als buitenstaanders besef- fen wij niet half, wat deze voor het slagers- bedrijf beteekenen. Die meer van nabij bekend is met deze maatregelen, weet hoe drukkend deze zijn voor het slagersbedrijf. Men vergete niet, dat door de noodzakelijk gerworden regeeringsmaatregelen vele bedrij- ven uiteen worden gerukt en in een abnormale toestand verkeeren. Onder hen behooren onze slagers, die in hun bedrijf emstig worden getroffen. Het mag door ons wel worden gewaardeerd, dat de slagers trachten stand te houden en het beste t^ geven voor de comsumptie. Er is een tweede aanleiding de slagers in hun bedrijf te bewonderen. Immers zij zoeken in hun bedrijf niet enkel de bestaansmogelijk- heid voor zich zelf. Neen zij willen het pu bliek dienen, zij willen de vleeschvoorziening tot een goede hoogte brengen in het belang van de verbruikers. Naar mijn gevoelen wordt dit door ons te weinig gewaardeerd. Het is ten hoogste prijzenswaardig, dat de vleeschvoorziening niets te wenschen overlaat. Dat de slagers het beste vee zoeken voor de oonsumptie, wat zeker niet altijd in het belang van de slagers zelve is. De slagers hebben hun bedrijf, dat hen lief is geworden en nu kan de waardeerinig bij de buitenstaanders door hen bereikt worden, in- dien zij deugdelijk en bruikbaar vee aankoopen om te slachten ten dienste van het gebruik. Daarvoor is de Paaschvee Tentoonstelling. Met deze wetenschap, roem ik de actie van onize slagers, dat bij hen de durf is voor de organisatie van de kamende Paaschvee Ten toonstelling. Het is derhalve noodig, dat wij daarvoor niet enkel onze belangstelling toonen met wat vriendelijke woorden, neen wij hebben meer te doen. Het spreekt, als inwoners gaian wij eens zien. Een ieder toone hier belangstelling en bezoekt de markt, opdat de vereenigde slagers de verzekering ontvangen, dat hun werk wordt gewaardeerd. Dat zij in de belangstelling van het publiek de begunstiging zien van hen, die weten welk een moeite het is, het „beste van het beste" vee te zoeken, dit te laten zien en te slachten voor de consumptie. Deze aribeid door de slagers ondemomen, zal gelukken; want niemand onzer zal willen achterblijven zijn belangstelling te toonen, nu deze groep van nijvere menschen, alles be- proeven het publiek te bedienen met hun kostelijke waar. Komt daarom naar de markt, het is uwe belanigstelling dulbibel waardig en doe uwe bestelling voor de Paaschdagen. Ter Neuzen. HUIZINGA, Burgemeester. Als mij gevraagd wordt om een kort artikel te sehrijven betreffende de Paaschveemarkt te Ter Neuzen, doe ik dit met genoegen, om- dat deze 2e Paaschveemarkt de eerste ver zal overtreffen. Met de medewerking van onzen Edelacht- baren heer Burgemeester Huizinga (de steun der gemeente) en middenstanders van Ter Neuzen, moet deze markt, uitgaande van den Zeeuwsch-Vlaamschen Slagersbond, slagen. De steun der Ter Neuzensche Winkeliers- vereeniging en de Vereeniging voor Vreem- delingenverkeer bewijst wel, dat de Paasch veemarkt van verleden jaar een succes is geweest en tevens een bewijs, dat er door samenwerking der verschillende middenstan ders nog wel eenige bedrijvigheid in onze gemeente te brengen is. De Zeeuwsch slagers zullen dien dag aan het publiek eens toonen wat ze in hun zaken slachten. De landbouiwers die best vee te verkoopen hebben worden ook uitgenoodigd hun vee ter markt te brengen en eens te toonen wat best vee het land van Ter Neuzen en Axel beizit. Veehandelaars, zoo nauw met de slagerij verbonden, hier ligt voor U een terrein om met ons samen te werken. Door deze samen werking kunnen wij stelling nemen tegen de crisismaatregelen, waarvan wij voomamelijk de dupe z(jn. Als wij zoo samenwerken zou het niet uitgesloten zijn nog meer markten per jaar te houden. Veehandelaars van Zeeuwsch-Vlaanderen wij rekenen op Uw medevfefking. Daarom alien die eenig belang hebben bij zoo'n markt hun beste kracht besteed, om de ons geschonken steun van zoovele zijden, niet te besohamen. Ter Neuzensche Middenstanders laat dien dag de driekleur wapperen om de vreemde- lingen te toonen, dat de Middenstanders van Ter Neuzen 66n zijn. Het Bestuur van den Zeeuwsch-Vlaamschen Slagersbond zal zijn best doen om deze markt te doen slagen. De vele leden van dezen bond staan achter het bestuur. Vele slagers en veehandelaren van over de Schelde en de Belgische grens hebben ons bezoek reeds toegezegd. Enkele slagers die nog niet in onze gelede- ren zijn aangesloten, roep ik toe, sluit U aan bij ons, om met ons den zwaren strijd die ons bedrijf moet doormaken, te kunnen strijden. Nog een paar jaar en wij vieren ons 20-jarig bestaan en zou ieder slager uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen lid moeten zijn. Slagers van Zeeuwsch-Vlaanderen wij staan bekend als slagers van le klas vee, toont dit nog eens op de a.s. Paasch-Veemarkt. Uw Voorzitter rekent op U. H. J. CODSEN. Ons land staat bekend om zijn Paaschvee- markten, "welke in de meeste steden der vee- rijke centra wordeo. gehouden. Dank zij het initiatief van den Zeeuwsch- Vlaamschen Slagersbond is met welwillende medewerking van het Gemeentebestuur, in Ter Neuzen ook een Paaschveemarkt tot stand gekomen. En dit jaar belooft de aanvoer van vee een groot succes te worden. Een keur- collectie van fok- en slaehtvee zal tentocnge- steld worden. Het vleeschetend publiek zal zich bij den aanblik van deze slachtdieren, afvragen of het voortaan dagelijks van dergelijke vleeschqua- liteiten zal ^worden bediend. Dit is natuurlijk onmogelijk. Een Paaschvee-tentoonstelling moet beschouwd worden als reclame. Reclame is onontbeerlijk. Ze is zoowel voor fabrikant en winkelier, voor veehouder en slager de gangmaker van den verkoop. De heerschende crisis, die nog steeds met ongekende hevigheid woedt, drukt de omzetten in het slagersbedrijf in sterke mate. De oeco- nomische verhoudingen zijn helaas nog steeds van dien aard, dat vele huismoeders niet in staat zijn het onontbeerlijke versche vleesch voor het gezin te koopen. Straks zullen de slachtdieren naar de slachtplaatsen geleid worden. Zouden ze be- seffen, dat dit hun laatste oogenblik is? Neen. De dieren vertoonen geen onrust bij het laden van schietmasker of gereed maken van slachtspenapparaat, dat hun het bewustzijn zal ontnemen. Het lijkt ruw en iwreed een levend dier het leven te ontnemen. Doch het moet, het is nood zakelijk voor het bestaan van den mensch. Evenwel zal de slager het zich tot een dure plicht (wettelijk en moreel) moeten rekenen om de bedwelming nauwgezet uit te oefenen en noodelooze pijn te voorkomen. In Duitschland is het bedwelmen vodr het slachten verplichtend gesteld. In ons land is aan de Joden, wier ritus zulks verbiedt, toege- staan de bedwelming achterwege te laten. Ter wijl de helpers de kop van het slachtdier ach- terover houden, neemt de Sjochet het vlijm- scherpe gallief of sakkiem en brengt de sjechieta (halssnede) toe, waarop snelle ver- bloedingsdood volgt. Na de slachting cnderzoekt de rabbi of het vleesch aan de ritueele voorschriften voldoet. Is het onderzoek, Bedieka geheeten, afgeloo- pen en is het vleesch in orde bevonden, dan heet het Kosjer vleesch. Reeds vroeg bestonden religieuse voor schriften, die betrekking hadden tot de con sumptie van vleesch. Uitgebreid zijn deze voorschriften in Koran, Talmud en Pentateuch (HI en V boek van Mozes). In Leviticus 7 23 wordt het verbod genoemd om te eten van het vet van een os, schaap of geit. Ook het bloed mocht niet gebruikt worden voor con sumptie. ,,Adle ziel die eenig bloed zal eten, zal uitgeroeid worden." Lev. 7 27. Ook wordt onderscheiding gemaakt in reine en onreine dieren. Lev. 11 3 tot en met 7. Onrein worden beschouwd die dieren welke niet herkauwen of den klauw niet zoodanig verdeelen, dat de klove der klauwen in tweeen Wordt gekliefd. Zoo werd de kameel, die een herkauwer is, als onrein beschouwd, omdat het dier den klauw niet verdeelt. Het varken is onrein, omdat het niet herkauwt. Merkwaardi- gerwijze worden haas en konijn, die tot de knaagdieren behooren, gerekend tot de her- kauwers en onrein verklaard vanwege de klauwverdeeling. In de loop der eeuwen zijn de religieuse voorschriften op den achtergrond geraakt en trad het eraan ten gronde liggend hygienisch beginsel naar voren. In ons land bleef de vleeschhygiene tot 1919 een omderwerp van ge- meentezorg. Thans is de vleeschhygiene ge regeld bij de wet van 25 Juli 1919 S 524, ge- wijzigd 18 Mei 1922 S 305. De huisvrouwen klagen over de dure vleesch- prijzen. Kan het anders? Tien procent van de waarde van het „schoone" beest neemt de fiscus. Twintig procent van de waarde eischt de Ned. Rundvee Centrale. Pl.m. twee en twin- tig procent van de waarde van het varken strekt tot steun van het stabilisatiefonds voor de Ned. Varkens Centrale (thans verminderd tot pl.m. 13 pet.). De Ned. Rundvee Centrale stelt zich tot doel 210.000 drachtige en pas- gekalfde runderen over te nemen en „te blik- ken" ten einde de zuiveiproductie (boter, melk en kaas), waar men in ons land geen raad meer mede weet, te doen verminderen. Voor vele huismoeders zal dit een raadsel zijn; want het overgroote deel zal van het surplus nog weinig gemerkt hebben. Safe van den slager. Vleesch afkomstig van een versch geslachte koe of varken is niet gesehikt voor de braad- pan. Het vleesch moet een rijpingsproces on- dergaan, om malsch en lekker te worden; wanneer deze zgn. autolyse nog niet heeft plaats gehad, is het vleesch ongeschikt voor de consumptie, het is te taai. Daarom laat de slager het vleesch eerst afkoelen, om het daar- na in de koelcel verder te bewaren. In de koel- huizen van de abattoirs wordt het vleesch eerst een 6-tal uren op temp, van 6 h 8 graden in het voorkoelhuis gebracht; daama komt het in het koelhuis op 0 tot 1 graad. In den laatsten tijd is het aantal koelkasten (ijskasten, frigidaires) op het platteland en in de kleine steden, die het zonder abattoir moe ten stellen, sterk toegenomen. Aan de vleesch hygiene komt dit zeer ten goede. Het is thans voor de meeste slagers een eenvoudige zaak geworden om het vleesch en de vleeschwaren in den zomer in goede conditie te houden en het voor bederf en besmetting door de vieze vleeschbromvliegen te vrijwaren. We keeren weer terug naar de Paaschvee- tentoonstelling en wenschen den inzenders veel succes toe. B. Dit is wel geen praatje over de Ter Neuzen sche Paaschveemarkt, maar Wel ter gelegen- heid van die markt. Landbouwers, slagers, veekooplui, stal- en melkerijpersoneel komen dagelijks met vee in aanraking. In mijn omgeving zijn mij juist dezen win ter veel menschen opgevallen, die aan polsen, armen en hoofd met een onstoken huid waren versierd, die van het vee afkomstig was en door aanraking met diefien was ontstaan, dus door besmetting. In dit geval was een schim- melplant de boosdoener. Bij onze huisdieren zien wij vooral in den staitijd kale haarlooze plekken met schubben en schilfers bedekt. De plekken zijn meestal rond, maar kunnen zich uitbreiding door samenvloeiing, zoo zelfs dat sommige dieren vrijWel geheel kaal zijn en er omooglijk uitzoen. Enkele namen hiervoor in de streek zijn: zilt, ziltigheid, schurft en schurftachtigheid. De dieren hebben er vaak niet zoo heel vee] last van, al kan hierbij een sterke jeuk optreden en door schuren een sterk ontstoken huid met ettering. Bij den mensch spreekt men van ringworm, omdat de schim- mel zich van het midden uit kringvormig ver- breidt. Nu kan dit lijden bij den mensch oppei- vlakkig en diep zitten. Oppervlakkig geeft het een grauwe schubbige huid te zien. Deze vorm is vrij onschuldig, al verhoogt dat nu niet di rect het uiterlijk schoon. Bij dieperen groei evenwel is dit lijden vaak uitermate lastig en prjnlijk. De schimmeldraden gaan langs de haren naar binnen, omsluiten ze, dringen er in door en vernietigen ze. De huid is pijnlijk en gezwollen. In de schedelhuid, bij den heer der schepping in wang en kin, is de historie nog vervelender. De z.g. baardschurft is hetzelfde. Bij den hinder en de pijn volgt als regel een flink ge- kleurde zalf of tinctuur op de dikke wang en het genot, dat haartje na haartje door den arts met een tangetje uit de koonen wordt ge- plukt. Ook in dit geval is voorkomen beter dan ge- nezen. Behandel daarom de dieren, voor U zelf deze tatoueering ovemeemt. Uit de doos met goede raadgevingen, hier enkele. Leg als melker of melkster Uw onbedekt hoofd niet tegen de flanken van het aange- taste melkvee. Houdt bij kammen en borste- len, bij het villen van slachtdieren, bij het be- tasten voor den koop van aangetast vee, reke- ning met de kans van besmetting. Zonder aangetast vee af, gebruik voor het tqilet van deze, apart gereedschap. Ontsmet iiw Stal en gereedschap als het vee in de weide is gegaan. Een eenvoudige behandeling der aamgetaste dieren met een flinke borstel en groene zeep, een zalfje, doet reeds vaak won- deren en spaart U en Uw gezin vaak veel narigheid. DEES. Zaamslag, Maart 1934. Voor de tweede maal organiseert de Zeeuwsch-Vlaamsche Slagersbond een ten toonstelling van slaehtvee te Ter Neuzen en wel op Woensdag 21 Maart a.s. Daardoor toont deze organisatie nog wel iets aan te durven in dezen tijd, waarin de financieele uitkomsten der bedrrjven over het algemeen zeer slecht zijn. Toch willen de slagers uit het Land van Axel aan het publiek laten zien. tot welke resultaten ijver en zorg aan het vee besteed, kunnen leiden. Dat hieruit ook goede resultaten voor de veehouders kumien voortkomen, zal wel nie mand willen betwisten, immers als het in andere streken van het land, vooral de dichtstlbevolkte, bekend wordt dat hier in het Land van Axel zeer goed vee wordt gefokt en gehouden, zal de handel daarin dan ook meer het oog naar deze streken richten. Dit is dan ook voor den dag getreden op de jaar- markt en veetentoonstelling vorig jaar te Axel georganiseerd door den Zeeuwsch- Vlaamschen Slagersbond, in samenwerking met enkele landbouwvereenigingen, welke markt buitengewoon geslaagd mocht heeten. Er mag verwacht worden, dat de veeten toonstelling te Ter Neuzen eveneens een groot aantal, in alle opzichten goed verzorgde en voor het doel geschikte, dieren zal te zien geiven. D. DE PUTTER, Dierenarts, Axel. Onze tweede Paaschveemarkt staat voor de deur. De Zeeuwsch-Vlaamsche Slagersbond met welwillende medewerking van Vreemde- lingenverkeer en de Winkeliersvereeniging „Klimop", heeft het wederom aangedurfd om deze Paaschveemarkt of tentoonstelling te organiseeren. Laatstgenoemde vereenigingen toonen een goede kijk op de zaak te hebben en zullen zeker ook de belangen van hunne leden dienen met medewerking te verleenen aan den Z. V. S. B. om deze voor de midden standers van Ter Neuzen zoo'n geiwichtigen dag zoo goed mogelijk te doen slagen. Vooral het bestuur van ,,Klimop" toont hiermede aan, dat zij met elke groep van hare leden meeleeft en "hunne belangen in de.hand wil werken. Met zulk een Paascbveetentoonstelling gaan meer belangen mee gepaard als men opper vlakkig wel denken zou. Men ziet hier ten- toongesteld het beste wat Zeeuwsch-Vlaande ren bieden kan op geibied van vee- en varkens- teelL Gij zult ze zien staan in verschillende categorien. Het fijne Zeeuwsche rund bekend door zijn lekker sappig vleesch naast de zware vette ossen en koeien, gemest met het krachtige voer van onzen vetten bodem. De varkenshokken gervuld met de meest uitge- zochte dieren van ons gewest, terwijl de fijn gemeste zoetemelkskalveren ook niet zullen onfcbreken en om den stoet te sluiten zullen wij nog een mooie collectie schapen aantref- fen, die elkaar den prijs zullen betwisten. Dan krijgen wij de afdeeling fokvee, waar van ook al prachtige inzendingen in voorbe- reilding zijn. Een en ander zal natuurlijk 'n kolossale drukte teiweeg brengen, omdat er als vanzelf veel belanghebbenden aan te pas komen, terwijl het aan belangstellenden ook niet zal ontbreken. Het is dan ook zeer interessant de spanning gade te slaan van de aanvoerders der ver schillende exemplaren, welke dieren straks bekroond huiswaarts zullen keeren, vooraf- gegiaan of gevolgd door hunne gelukkige eigenaars, die het reeds bestemd hebben om met de aanstaande Paasch-feestdagen hunne klanten er eens extra mee te bedienen. Als oude traditie staat het bij elken slager op het program om met het Paaschfeest zijne clienteele iets extra's aan te bieden. Met het in het leven roepen van deze tentoonstellingen wordt dit streven als van zelf nog verstenkt en iedere slager doet zijn uiterste best om tenminste 66n bekroond dier machtig te wor den om er dan zijn Paasch-etalage mee te versieren en terwijl voor dergelijke dieren altijd een abnormale hooge prijs wordt be- dongen gaat dit voor den slager een groot geldelijk offer vragen en is natuurlijk wel een practische, doch een zeer dure reclame. Wj) nemen dan deze gelegenheid ook te baat het vleesch-etend publiek van Ter Neuzen en Omstreken beleefd te verzoeken om belang stelling te toonen voor hetgeen U wordt geboden door de leden van ons slagersgilde. Neemt notitie van onze dtalage's v66r de Paaschdagen. Wij willen onze zaken naar voren brengen om ons artikel vleesch U In zijn voile waarde te toonen, door het beste ult het beste aan te bieden. Ter Neuzen wil niet achterblijven met de centrumsteden van de districten gelegen aan den overkant van de Schelde, maar wil ook schitteren met den traditioneelen Paaschos. Bedenk toch en stel het op prijs, dat Ter Neuzen kan bogen op een aantal vleesch- winkels, vleeschpaleizen zouden wij ze haast noemen, die kunnen wedijveren met de vleeschwinkels uit de grootste steden van ons land. Geachte lezers schenkt ons dan ook Uw moreelen steun en wij groote en kleine slagers van ons gewest zullen er steeds naar streven U goede waar voor Uw geld te leveren. HERMAN WOUTERS, Onder-Voorzitter Z. V. S. B. Ter Neuzen, Maart 1934 Als Secretaris van de Zeeuwsch-Vlaamsche Slagersbond werd mij gevraagd, een klein overzicht te willen geven van mijn ervaring gedurende den tijd dat ik fungeerende ben in de Slagerswereld, waaraan ik zal trachten te vol doen. Sedert ruim een jaar geleden viel mij de eer te beurt om uit een flink aantal sollicitanten tot Secretaris van den Z.-Vl. Slagersbond te worden benoemd. Als ik U verklaar dat door mij naar deze betrekking werd gesolliciteerd met de overtuiging, indien ik mocht worden benoemd, my een mooie taak zou worden opgedragen. Gedurende de korte periode dat ik voor U werkzaam ben is mij gebleken dat door de steeds moeilijker wordende levens- omstandigheden veel van de slagers wordt gevergd en het geen overbodige luxe is om georganiseerd te zijn. Ik ben overtuigd dat iedere slager welke bij U niet is aangesloten de zaak verkeerd begrijpt. U zult met mij wel eens zijn dat door eendrachtige samen werking wel terdege met Uwe belangen moet worden rekening gehouden. Indien dit wordt begrepen kan succes niet uitblijven. Zooals door U reeds meendere malen aan den lijve ondervonden, worden nog maar steeds meer maatregelen uitgedacht om het den slager moeilijker te maken om het bedrijf naar be hooren te kunnen uitvoeren. Eenmaal zal er een tijd komen, dat U zult moeten zeggen z66 kan hetniet langer en dan te weten dat U organisatie voor U paraat is mag men zich gelukkig achten georganiseerd te zijn. Doch nog vele Uwer vakgenooten zijn nog niet doorldrongen van de moeilijkheden welke aan het bestuur van den Z.-Vl. Slagersbond worden opgelegd. Uw doortastende Voorzitter is geen moeilijkheid te groot en geen opdracht te zwaar om deze te trachten tot een voor U goed einde te brengen. Als Secretaris kan ik U toel verklaren, dat het mij verwondert dat hij naast zijn bedrijf nog zoo'n berg werk kan verzetten om voor het welzjjn van zjjn mede-leden te werken. Ik meen dan ook vrij- moedig te mogen vragen om hem aller steun te geven, welke hij zoo ruimschoots verdient Ik heb mij gedurende den tijd dat ik Uw Secretaris ben altijd met blijmoedigheid aan Uw zaak gegeven en hoop met Uw geacht bestuur en leden nog vele jaren te mogen samenwerken en hoop tevens dat er door Uwe voile medewerking nog veel moois en goeds tot stand gebracht kan worden. Veel succes en goede zaken met deze Tweede Paaschveemarkt te Ter Neuzen, Je de wensch van Uw SECRETARIS.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6