ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Twee meDsciiBn op fienweg No. 9119 VRIJDAG 16 MAART 1934 74e Jaargang Toeiating Learlingen Toeiating Leerlingen Binnenland Feuilleton Buitenland EERSTE BLAD NEUZENSCHE CO U RANT ABQNNEMENTSPRIJSBinnec Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. pitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDB GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Vac 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0.20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag v'erkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. OPEN BARE SCHOOL VOOR UITGEBREID LAGER ONDERWIJS. Aanvragen om toeiating tot de openbare school voor uitgebreid lager onderwfts kunnen worden gedaan bij het hoofd dier school en ter gemeente-secretarie, v66r den 28 Maart a_s. Onderwijs wordt gegeven in alle vakken, welke apleiden voor het volledig M.U.L.O.- diplama. Ter Neuzen, den 14 Maart 1934. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. OPENBARE LA GERE SCHOLEN. Aanvragen om toeiating tot de openbare lagere scholen A, C en D kunnen worden gedaan v66r den 28 Maart a.s. bij de hoofden dier scholen en ter gemeente-secretarie. Alleen kunnen worden toegelaten, die kinderen, die v6or den 1 Mei 1928 gelboren ejjn. Ter Neuzen, den 14 Maart 1934. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. tan de orde is de interpellatie Van Citters in verband met het antwoord van den Minis ter van onderwijs op zijn schriftelijke vragen inzake een oproep van het zich noemend oomite van professoren en studenten. De heer Van Citters (a.-r.) betoogt, dat het niet geoorloofd is en geen standpunt ver- raadt, studenten, nog niet verrijkt door levenservaring, te binden door een verklaring tegen den oorlog. Spr. vraagt den Minister of hij dit oorbaar vindt. De professoren on- derteekenaren van het manifest, hebtoen hun plicht verzaakt. Spr. vraagt of de Minister disciplinaire maatreigelen denkt te nemen. Eal de regeering den hoogleeraren het onge- wenschte van hun houding aan het verstand Ibrengen De Minister .zal zijn geizag moeten kunnen laten gelden, ook tegenover bijzon- dere hoogleeraren. •De heer de Savomin Lohman (c.-h.) be toogt, dat de onderteekenaars van de circu- laire midbnuik hebben gemaakt van him positie. De reigeering spreke nu duidelijke taaL De heer Kranenburg (v.-d.) vindt de geheele geschiedenis sterk opgefblazen. Minister Marchant noemt bevordering van moreele actie voor pacificatie over de geheele wereld geen illegaal gevaar. Spr. keurt den vonm van het gabeurde af. Een militair, trouwens iedere amibtenaar heeft zich te gedragen naar het ambtelijk bevel. Uitlokking der bedoelde verklaring acht spr. In strijd met de artt. 181 en 183 der Grondwet. Den rijkshoogleeraar-onderteekenaar var. het manifest zal in overweging worden ge geven, zijn onderteekening temg te nemen. roman van HULBERT FOOTNER. (Nadruk verboden.) lfl) (Vervolg.) De man bewoog. Natalie zat tegenover hem te paard. Toen zijn slaperige oogen baar aagen, ging hij rechtop zitten en zette zijn oogen wijd open. Garth ging onwillekeurig wat opzpj. Een blanke vrouiw! stotterde de man, in bewondering verloren. Natalie hield haar hoofd een weiniig op zij •n zat te paard als gebeeldhouwd. Vrees en verwondering spraken uit Malbyn's oogen. Zijn adem ging sneller en bij hield even de handen voor de oogen. Natalie! stotterde hij met een toon- loaze stem van iemand, die slaapt. O! mijn God, het is Natalie! Hij stond op en deed enkele stappen voor- waarts, stak zijn hand vooruit. Natalie deed haar paard met een ruk terug- springen. Raak mij niet aan! zei ze. Zijn handen vielen slap n-eer; een helderder glans kwam in zijn oogen en hij keek rond als om zich te overtuigen van de werkelijkheid. Zijn oogen rustten een oogenblik dom op Gantih; dan richtte hij zich weer ongedulddg tot Natalie. Als jij het bent, hoe ben je dan hier gekomen? vroeg hij. Over de prairie, als iedereen, antwoordde zij scherp. Ik ben een half uur geleden in slaap gevallen op de bank. Ik weet waar ik ben. Maar jij, Natalie. Ik begrijp het niet. Natalie rilde iederen keer, dat hij haar naam noemde. Probeer je te beheerschen, zei ze, er is geen twijfel aan of ik ben het. Ook je stem, stotterde hij, gelukkig door doze nieuwe ontdekking. De Minister acht het niet wenschelijk, zich nadere bevoegdheid tegen bijzondere hoog leeraren te verzekeren. De heer Van Citters repliceert. De Minis ter neme maatregelen tegen alle hoogleeraren. De heer Wibaut (s.-d.) ziet in de bedoeling der hoogleeraren waarschuwen tegen gevaar van aantastlng der beschaving. De heer Van Lanschot (r.-k.) zegt dat de heer Van Embden als mede-onderteekenaar der circulaire zich door zijn idealen parten h^eft laten spelen. We moeten in dezen tijd zoeken naar wat vereent, niet naar wat verdeelt. Vergadering van Donderdag. Voortgezet Wordt de behandeling van de be- grooting van het dep. van economische zaken voor 1934. De heer ter Haar (c.h.) bespreekt den in- gunstigen toestand van onze scheepvaart. Spr. waarschuwt tegen te ver gaande contingen- teering. Met een bietensteun is men al te ver gegaan; spr. bepleit steun van de Indische sui- ker en komt verder op tegen den boycot van Duitsche waren. Er is niet genoeg samenwerking tusschen de commissies in zake evenredige vrachtverdee- ling voor de binnenvaart. De handel moet be- schermd worden tegen hooge vrachten. De heer Blomjous (r.k.) betoogt, dat ens land door den grooteren import boven den ex port bezig is, sterk te verarmen. Onze han- delspositie, met name jegens Duitschland, eischt dringend verbetering. Spr. betoogt, dat de propaganda voor het gebruik van Nederlandsch fabrikaat weinig resultaat heeft gehad. Niet het publiek beslist, doch de handel, die inkoopt en dikwijls niet anders kan. De heer de Vos van Steenwijk (c.h.) prijst den minister om zijn maatregelen voor den landbouw. Spr. betreurt, dat nog geen direc- teur-generaal is aangesteld. De heer Smeenge (lib.) wijst op het nut van boschbouw als werkverschaffing. Spr. vraagt medewerking ook van dezen mi nister ten behoeve van het veenbedrijf en dringt op spoed aan. Door de vrachtvaartregeling is z.i. veel kwaad uitgeroeid. De heer Wibaut (s.d.) bepleit een wetteljjk toezicht op trusts. Minister Verscbuur moet dit nog eens em- stig overwegen. Spr. zal letten op prijsopdrijving van de vrachten in de binnenvaart. Uitbreiding van den boschbouw stuit af op geldelijke bezwaren. In de steunregeling voor de veenderjj wordt behalve Drente ook Overijssel betrokken. De perspectieven voor den tuinibouw zijn gunsti- ger dan verleden jaar. Geen middel zal worden aagelaten om misbruiken bij de crisisrsgelin- gen uit te roeien. Rigoureus zal worden opge treden tegen bedriegers. HULDIGINGSAVOND H.K.H. PRINSES JULIANA. Zooals reeds gepubliceerd werd, heeft het bestuur van de Haagsche Telefoon Radio Ver- eeaiging het initiatief genomen op 24 April een galaconcert te geven in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te "s Gravenhage, met medewerking van de Koninklijke Militaire Kapel onder leidiag van kapitsin directeur C. L. Walther Boer en enkele solisten. Dit concert is bedoeld als huldebetoon aan H.K.'H. Prinses Juliana ter gelegenheid van haar 25sten verjaardag. Aller medewerking is geheel belangeloos en de totale opbrengst twordt aan H.K.H. Prinses Juliana met een herinneringsalbum als hulde- blijk aangeboden als bijdrage voor het Natio- naal Crisis-Comite. Zijn oogen vestigden zich weer op haar. Natalieen in het geheel niet ver- anderd, fluisterde hij droomerig. Maar nog mooier dan vroeger! - Asjeblief! zei Natalie uit de hoogte. Hij stond haar aan te staren a,Is een ver- dwaasd kind. De eerste keer, dat ik haar zag, zat zij te paard, zei hij voor zich heen. Maar zij was beter gekleed. Vanwaar heb je deize kleeren? vroeg hij plotseling. Natalie keek hulpbeihoevend naar Garth. Deze kon in zjjn afkeer van dien man de ge- dachte niet verdrijven, dat er iets gevaarlijks was in deze verregaande verdwazing. Kom tot jezelf, Mabyn, zei hij scherp. We kunnen hier niet blijven. Mabyn wierp een blik van spijt naar den nieuwen spreker en zonder een woord te spreken keerde hij hem den rug toe en ging op de bank zitten met het gelaat in de han den. Garth en Natalie keken elkaar aan, niet wetend wat nu te doen. Ik heb je iets belangrijks te zeggen, begon zij. Natalie meende, dat zij hem opnieuw moest aan spreken. Mabyn keek haar plotseling angstig aan: schaamte, achterdocht, verzet en een plotse ling herboren verlangen waren in zijn blik te lezen. Wil je mij geen hand geven? vroeg hjj opnieuw. Natalie zuchtte ongeduldig en keek een anderen kant uit. Je bent veranderd voor mij, zei de man schreiend. Een plotselinge verontwaardiging kleurde haar wangen en haar blauwe oogen keken hem recht in zijn ziel. Ik weet, dat ik je sleoht behandeld heb, zei h(j. Ik ben in de lenten hier gekomen en hob gewerkt als een paard, maar alles is mij tegengeloopen. Dit doet nu ndets ter zake, zei Natalie. Luister naar wat ik te zeggen heb. Maar in zijn angst om te luisteren naar voor hem onaangename dingen, trachtte hij haar af te weren. Hij sloeg met zijn vuisten tegen zijn voorhoofd en sprong op. De K.R.O. heeft gemeend deze gelegenheid te moeten aangrijpen, om geheel Nederland ge- tuige te doen zijn van dezen Huldigingsavond en zal dus dit concert uitzenden. VOOR DE GROOTE GEZINNEN. Minister Oud heeft em wijziging in artikel 1 van het Wetsontwerp. technische herziening van het tarief der inkamstenbelasting aange- bracht, welke een verhooging van den kinder- I aftrek voor gezimien met meer dan vijf kin- t deren beteekent. I GOEDKOOPE GELEGENHEIDS- TELEGRAMMEN. Op dezelfde wijze als met Kerstmis en Nieuwjaar zullen ook tijdens de a.s. Paasch- dagen goedkoope gelegenheidstelegrammen kunnen worden gewisseld. Gedurende het tijd- vak van 24 Maart tot en met 2 April kunnen Paaschtelegrammen met vasten tekst worden verzonden naar Noord-Amerika en Mexico. De afzenders kunnen daartoe een keuze doen uit een veertiental vastgestelde teksten in het Nederlandsch of Engelsch of ook voor Mexico in het Spaansch. De prjjs bedraagt voor deze telegrammen, ongeacht de tekst en met inbe- grip van adres en van ten hoogste 5 woorden voor onderteekening, voor Noord-Amerika 2 en voor Mexico 4. Nadere inlichtingen, ook wat betreft de teksten, verstrekken de telegraafkantoren. BELEEDIGING VAN EEN BEVOLKINGS- GROEP. Het wetsontwerp tot nadere voorzieningen in het Wetboek van Strafrecht tot bescher- ming van de openbare orde, waarbij o.a. straf- baar gesteld zal worden beleediging in woord en geschrift van bevolkingsgroepen, verkeert in een vergevorderd stadium van voorberei- ding. 9 Dat dit ontwerp helaas noodig is, zegt het „Vaderl.", heeft de Nat. Soc. Ned. Arb. partij weer eens gedemonstreerd op een vergadering te Amhem. Eerst sprak daar de heer Jan Roelofs, die uitriep, in verband met den vers- regel: ,Van vreemde smetten vrij", dat de Joden hier niet thuis ihooren, en daama kwam Dr. E. H. van Rappard wat op de Joden schelden. Het Marxisms, zei hij, heeft zijn positie aan de Joden te danken gehad. Met verwijzing naar Oostenrijk zei hij, dat ook hier de bonzen, Joden, de mlacht in handen zullen krijgen. De Jood is een internationale parasiet. Het doel van den Jood is eigen- belang. De heele pers is in handen van de Joden De Joodsche pers keert zich tegen de verbroedering (van Duitsche en Nederland- sche arheiders). De grootste knoeiers zijn Joden (Amsterdam). Inplaats van de Zuider zee met zand te dempen, moest men het met Joden doen, enz. enz. Dergelijk fraais zal als het genoemde wetsontwerp wet wordt (naar te hop en is spoedig) den spreker met den strafreehter doen kennis maken. Het is ook te bar! VAL VAN DE ZUIVELPRODUCTEN. De boter noteerde vortge week 43 cent zegge en schrijtve: drie en veertig centen per K.G. Dat is een prijs, die we in de his toric van de laatste IVi eeuw niet kunnen vinden dan alleen misschien in den Napoleon- tischen tijd. Wij leveren onze boter voor nog geen 22 cent het pond naar het buitenland. Voor binnenlandsch gelbruik wordt de boter belast met 50 cent per pond, zoodat het boter- etend publiek hier zienderoogen in aantal ver minderd. Bij God, wat beteekent dit alles! riep hij uit. Ik heb je nooit gevraagid hier te komen. 'it Is een ellendig hoi, maar zooals het is Hij was naar de deur gegaan en brak zijn zin af, en wendde zijn gezicht tot Natalie. Doet er niets toe, stotterde hij, kom maar niet binnen! Het is nieit geschikt voor je. Het is hier buiten beter! Kieine zweetdroppels parelden op zijn voobhoofd. Natalie poogde weder geduldig tot hem te spreken, maar hij ondenbrak haar weer. Zijn gezicht klaarde op. Je hebt je bagage zeker ergens op den weg achtergelaten, zei hij bitter; ik zal met je terug gaan, dan kunnen we rustig de zaken bespreken! Hij ging reeds met onzekere stappen. Natalie maakte geen beweging om hem te. volgen. Wat ik te zeggen heb, wil ik hier zeg gen, riep zij hem na. In zijn verlangen om haar van de hut te verwijderen begon bij te praten en druk te gebaren. Natalie liet hem uitrazen en wachtte tot hij kalmeerde en op zijn sehreden terug kwam, terwijl hij op verdachte wijze in het rond keek, naar de heuveltoppen in de verte. Garth dacht, dat een beginnende verstands- venbijstering tengevolge van de eenzaamheid hem getroffen had. Niettemin luisterde hij nu aandaehtig. Je hebt in geen maanden je moeder noch mij geschreven, begon Natalie koel, en je brieven van drie jaar geleden hebben ons niets nieuws geleerd. Je moeder denkt voortdu- rend aan je en door haar angst en bezorgd- heid is zij een sehaduw geworden van haar vroeger beeld. De dokteirs hebben haar ge- zegd, dat z(j een doodelijken kwaal heeft, waaraan zij spoedig bezwijken zal. In weerwil van haar zelf liet Natalie haar stem dalen, toen zij het droevig verhaal deed, maar het was niet uit meelij voor hem. Zij is steeds heel lief voor mij geweest al die jaren, ging zij voort, en om haar het leven dragelijker te maken, baloofde ik haar met haar mede te gaan om jou te zoeken. Maar haar leeftijd. en haar verdriet verhin- Ook voor de kaas is geen geld meer te maken. In Alkmaar kon men met moeite 18 en 19 cent krijgen, zoodat de meesten hun kaas weer mee terugnamen om misschien deze week niet meer dan 1415 cent te krijgen. HET „TELEFOONBRIEF"-SYSTEEM. Onder de vele nieuwigheden welke den laatsten tijd zijn ingervoerd, is thans het sys- J teem der „telefoonbrieven" voor de luchtpost gekomen, dat, zooals gemeld, 15 Maart wordt ingevoerd. Hoe ziet zoo'n telefoonbrief er uit? Welk kantoor moet men opbellen? Geldt het voor Indie en Europa? Ziedaar een aantal vragen, zegt de Tel., die bij velen zijn opgekomen en waarop wij bij het hoofdbestuur der P. T. T. uitvoerig antwoord hebben gekregen. Gesteld iemand te Breda heeft een luchtpostbrief voor Berlijn. Het blijkt hem echter, dat de buslichting in zijn woonplaats, die op het eerstvolgende vliegtuig correspon- deert, reeds heeft plaats gehad. Dan kan hij den „telefoonIbrief" te hulp nemen. Na zich vergewist te hebben dat de brief nog van Amsterdam of Rotterdam uit het vliegtuig op Schiphol of Waalhaven kan be- reiken, vraagt hij intercommunaal „telefoon- brieven" Amsterdam of Rotterdam aan. Ter vergemakkelijking voor de abonne's heeft men geen nummer genomen. Met ,,Telefoonlbrie- ven" op te geven kan men volstaan. De rijkstelefoon geeft de verlangde aan- sluiting en de betrokken inwoner van Breda dicteert per telefoon den brief welken hij per luchtpost nog voor Berlijn wil meegeven. De kosten bedragen, behalve het telefoon- gesprek, het normale porto van het lucht- recht met een klein bedrag voor enveloppe en briefpapier, terwijl voor het opnemen van den brief een bedrag geheven wordt naar een tarief van 1 per uur, met een minimum van 25 cent. Bij niet al te groote brieven komen er dus niet zooveel extra kosten op. Verrekening vindt per giro plaats. Wat ontvangt nu de geadresseerde Op model-luchtpostpapier met brief- omslag krijgt bij den telefoonbrief toegezon- den. Duidelijk blijkt daaruit dat de brief per telefoon is doorgegeven, maar ook wie de af- zender is. De afzender kan desgewenscht een afschrift krijgen. Door het laten teruglezen van zijn brief kan hij eveneens controle uitoefenen. Men moet zich er wel rekensohap van geven, dat de telefoonbrieven met de gewone laatste buslichting voor het vliegtuig, hebzij uit Amsterdam of Rotterdam meegaan, en niet speciaal naar het vliegveld gebracht worden. Deze regeling voor telefoonbrieven geldt zoowel voor alle Europeesche luchtlijnen als voor den postvliegdienst voor Ned.-Indie. Alleen die Europeesche luchtlijnen, die te Amsterdam of Rotterdam landen, kunnen natuurlijk telefoonibrieven aannemen. In Engeland, waar dit systeem *sinds eeni- gen tijd werkt, voldoet het zeer goed. Voor zakenlieden en particulieren kunnen ook in ons land deze .telefoonbrieven" zeer nuttig blijken te zijn. ZIJN WETHOUDERS AFZETBAAR Het Tweede Kamerlid de heer Schaper heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Geeft het gebeurde in den gemeenteraad van Zan'dvoort ten aanzien van de bekende kwestie aangaande een wethouder aldaar, darden haar vender te gaan dan Prince George. Gelukkig vond ik een vriend, die mij hielp op mijn verdere reis. Ik ben gekomen om je op last van je moeder te vragen naar haar toe te komen voor zij sterft. Zij wacht in Prince George. Zij- verzocht mij je te zeggen, dat nodh armoede, noch wangedrag haar liefde voor jou hebben verminderd en dat zij tevreden zou sterven, als zij nog een- maal jou hand tegen haar wang mochit drukken. Garth bejkeek Mabyn nauwkeurig terwijl Natalie sprak. Hij zag aan zijn gelaats- uitdrukking, dat Natalie's stem zijn zinnen streelde, terwijl de beteekenis van haar woor den hem volkomen ontging. Toen haar stem aan het slot even doorsloeg, ging Mabyn's mond open en zijn adem ging sneller, maar dit was geen genegenheid voor een geliefde moeder, doch niets anders dan een zelfzuchtig verlangen, dat zijn oogen een nieuwen gloed gaf. Deze brieven, besloot Natalie, terwijl zij hem de brieven voorhield, waarvan ik er drie van het posthuis heb meegebracht, terwijl zij zelf mij den vierden heeft gegeven, zullen je beter zeggen wat je moeder voor je voelt, dan ik het kan. Mabyn nam de brieven en stak ze slordig in zijn zak waardoor er een op den gronid viel en hij greep naar Natalie's hand. Maar zij deed haar paard terugspringen en ontsnapte aan zijn greep. Een vleugje schaamte kwam in Mabyn's oogen. Ik ben geen melaatsche, stotterde hjj. Je kwam toch hierheen uit vrijen wil, nietwaar? Beeld je vooral niets in, zei Natalie.*Ik ontzeg je alle recht op mij. Mabyn veranderde snel zijn tactiek. Ik wil niet met je twisten, Natalie, zei hij. Vooral niet na hetgeen je zoo juist gedaan hebt. Hij ging terug naar zijn bank en ging moei- zaam zitten sloeg zich weer tegen het voor hoofd. Lieve hemel, ik kan niet gelooven, dat jij werkelijk hier bent. Natalie keek naar Garth om te kennen te geven, dat haar taak volbracht was. mede in verband met hetgeen eenlge jaren geleden ter gelegenheid eener soortgelijke kwestie te Rijswijk (Z.-H.) geschiedde, den Minister geen aanleiding om terug te komen op hetgeen werd aanfoevolen bij de behande ling van de jongste wijziging der Gemeente- wet en te overwegen, deze wet aldus te doen wijzigen, dat in bijzondere gevallen, desnoods met een gekwalificeerde meerderheid en bij herhaalde stemming, kan besluiten, een wet houder om bijzondere, te bepalen redenen van zijn functie te ontheffen? LAAGTE-RECORD DER GEBOORTEN IN ENGELAND. Het rapport van den bevolkingsdienst toont aan, dat gedurende de laatste drie maanden van 1933 en in het geheele jaar 1933, in Enge land en Wales het geboortecijfer in 1933 n.l. 14.4 geboorten per 1000 ibwoners - het laagste tot dusver bereikte cijfer was. Het was tevens het laagst geregistreerde over de afgeloopen vijf jaar. Het aantal geboorten bedroeg in het laatste kwartaal van 1933 12.8 per 1000 inwoners. Het aantal sberfgevallen in 1933 bedroeg 12.3 per 1000 inwoners en het aantal huwelrjken 15.7 Het aantal sterfgevallen van kinderen onder een jaar bedroeg 64 per 1000 levend geborenen. OECONOMISCH LIBERALISME IN DUITSCHLAND. De Duitsche industrieel verandert schrijft de N. R. Crt. niet in zijn politiekoecotio- mische opvattingen. Die zijn altijd liberaal geweest en zij zijn het nog. De Duitsche in- dustne, die het van de betrekkingen met de buitenwereld moest hebben, was steeds tegen de agrarische politiek van het Duitsche R(jk. Toen kort voor dea oorlog de Duitsche agra- riers erin waren geslaagd, tegen onze rech- ten op vr(je Rijnvaart in, de riviertollen in den Rijksdag aangenomen te krijgen, vonden wij in de industrieelen van het West-Duitsche in- dustriegebied wel geen dappere, maar in ieder geval overtuigde bondgenooten. Iedere pogmg om in- en uitvoer van het Duitsche industrie- gebied van den Rijn en de Nederlandsche ha vens af, en kunstmatig naar Duitsche havens toe te leiden, vond daar, als oeoonomisch tegennatuurlijk, meer of minder stil verzet. Hadden de industrieelen evenveel vastberaden- heid als hun agrarische tegenstanders, dan waren wij en zij voor menige schade gespaard gebleven. Nu is een industrieel, ondanks het nationaal- socialistisch bewind, minister van oeconomi- sche zaken. Hij is nooit nationaal-socialist geweest; wie dat niet wist kan het thans uit zijn beschouwingen bij gelegenheid van de in- deeiing van het Duitsche bedrijfsleven, veme- men. Die zijn gericht tegen het autarkisme en verder goed liberaal. Hij motiveert zijn aanwezigheid als feitelijk liberaal industrieel op den post dien hij bekleedt, langs den om- weg over anderen, op de volgende wijze: „Wrj bezitten dappere oud-strijders met een natio- naal-socialistische wereldbeschouwing en wij bezitten bekwame oeconomische leiders, maar hebben helaas slechts weinige mannea die zoowel nationaal-socialist als oeconomische leiders zijn." Is dit toeval? zouden 'wij willen vragen. Wij hebben dezer dagen reeds opge- merkt, dat minister Schmidt als niet-nazi toch vrij sterk staat, omdat hij de bijzondere be- scherming van Hitler geniet. Hitler is voor rede en verantwoordelijkheidsbesef toegauke- lijk, en hij weet reeds wat de oeconomische voorstellingen, die zijn vroegere deskundigen in de partij verkondigd hebben, waard zjjn. De Mabyn had den blik gezien. Hij sprong op. Ik zal alles doen wat je wensoht! riep hij uit. Ik ga naar Prince George, vandaag nog, nu dadelijk! God weet, dat niets mij hier houdt. Jij hebt vermoedelijk wel een paand voor me. Ik behoef geen toelbereidselen te maken. Laten we dus gaan. Natalie aarzelde. Deze wending had zij nog niet voorzien. Zij rilde bij de gedachte aan de mogelijkheden die zich voordeden. In haar verbijstering keek zij naar Garth. Wij zullen een paand voor je achtertaten, zei hij. En je reis vanaf Settlement zullen wij eveneens regelen En voor je geld zullen we ook zorgen. zei Natalie, terwij zij kleurde. Maar Mabyn liet zich niet afschepen. Ik kan even goed met je meegaan. braoht hij uit. Weer keek Natalie naar Garth. Je kunt ons volgen, zoodra je wilt, zei Garth koel. Wij wenschen je gezelschap niet onderweg. Voor het eerat scheen Mabyn de aanwezig heid van Garth op te merken. Hij keek hem woedend aan en zijn onderlip krulde min- achtend. Wie ben jij? snauwde hij met een vloek. Dat doet niets ter zake. Ik spreek namens miss Bland. Mrs. Babyn, bedoel je, bitste de aruder, in de hoop hem te treffen met deze mede- deeling. Zij gebruikt dezen naam niet, ketste Garth terug. Mabyn richtte zich woedend tot Natalie. Wie is die man? riep hij, terwijl zijn. krakende stem over sloeg, wie is die jonge snoes'haan, die alleen met jou door de prairie zwerft? Ik heb het recht om dat te weten! Ik ontlzeg je dat rechit, zei Natalie beslist. Mabyn, buiten zichzelf van razemij, wist niet meer wat bij zei. Wil je geen verklaring geven Je kunt het niet! schreeuwde hij. Dit is een onge- paste omstandigheid voc|r een getrouwde vrouw. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1