Pluimvee-Rubriek Varia INGEZONDEN STUKKEN. SOUPER IN DE SLOOT. Door het springen van een voorband is Vrrj- dagavond, halverwege den weg van Stolwijk naar Berkenwoude een autobus te water ge- reden. I>e autobus werd gebruikt voor de uitzen- ding van een souper van het Cafe-Restaurant ter Gouw naar Lekkerkerk, waar een par- j tijtje werd gegeven. In den wagen werd het eten, bestemd voor 45 personen, zoomsae een volledig servies, een en ander ter waarde van ongeveer 500,- vervoerd. Het eten was geheel bedorven en de feest- gangers in Lekkerkerk zijn des nachts uit Rotterdam nog van eten voorzien. YVOEKER. De centrale recherche heeft proces-verbaal opgemaakt tegen mej. M. P. uit de Berkel- straat te Rotterdam wegens het verstrekken van gelden tegen een hoogere rente dan wet- telijk is toegestaan op grond van art. 46 van de geldschieterswet. - De politie had de admi- nistratie van deze vrouw in beslag genomen op grond van het feit, dat zij credieten ver- strekte zonder toestemming van B. en W. Bij onderzoek van deze administratie kwam toen aan het licht, dat izij bovendien een te hoog percentage berekende. DE ONTSNAPPING VAN DEN BANKROOVER DILLINGER. Te Sioux Falls in Zuid Dakota had een bru- tale bankberooving plaats, waarbij 4 vrouwe- lqke employe's der bank ontvoerd werden als gijizelaarsters door de 4 met revolvers en een machinegeweer gewapende bankroovers. Het optreden der bandieten was z66 driest, dat men van me en nig is, dat de bende onder leiding stond van den beruchten roover Dillinger, die uit de gevangenis te Crownpoint in Indiana wist te ontsnappen. De beroofde bank was de Security National Bank Trust Company en de directeur beweerde, dat hij onder de aan- vallers Dillinger heeft herkend. De 4 roovers konden met een buit van 5000 dollar en de vier meisjes ontsnappen. Gedurende den overval kwam plotseding de inbrekers-alarmschel in werking. Een van de roovers schreeuiwde: Wie zet daar de bel in werking? Tot de in bediwang gehouden beambten zei hij: „Indien een van jullie een vin verroert, schiet ik hem dood". Dit was de persoon, dien de directeur voor Dillinger hield. Een politie-agent, die de bank beWaakte, werd ontwapend en de sheriff en een detec tive, die op het luiden van de alarmschel toe- snelden, werden door de roovers overweldigd. Dertig clienten en beamibten der bank werden door de roovers met hun machinegeweer in bedwang gehouden. Toen de roovers met hun buit in een ge- reedstaande auto stapten en wegreden, werden zij direct achtervolgd door 3 politie-auto's, doch de roovers plaatsten de 4 meisjes zooda- nig, dat zij het eerst zouden getroffen worden, indien de politie het vuur zou openen. De roo vers beschoten de politie en strooiden spijkers op den weg om de achtervolging te belemme- ren. Op hun verdere vlucht requireerden zij een andere snelle auto, waarmee zij tenslotte ontkwamen. Op eenigen afstand van de stad, toen zij buiten het bereik der politie waren, stelden zij de 4 gijizalaarsters in vrijheid. Een politde-motorrijder, die aan de achter volging deelnam, werd door een kogel van de roovers getroffen. Hij werd in een hoogst em- stigen toestand in het ziekenhuis opgenomen. Twee gevangenisbeambten te Crownpoint zijn ontslagen onder beschuldiging de ontsnap- ping van Dillinger te hebben begunstigd. De een is de plaatsvervangende sheriff Blunt, de ander de sleutelbewaarder Cahoon. De ontsnapping maakte emorme sensatie in het geheele land. Niet minder dan 20.000 man politie werden gearlarmeerd voor de jacht op Dillinger in zes staten. Terwijl sommigen msenen, dat Dillinger deelnam aan de bankroof in Zuid Dakota, vermoeden anderen, dat hij zich te Chicago schuilhoudt. Aan alle politiebeambten is op- dracht gegeven Dillinger, wanneer zij hem aantreffen, dood te schieten, daar er naar men meent geen sprake van is, dat Dillinger zich zonder strijd zal overgeven. TRAGEDIE. Te Chicago heeft de omstreeks 60-jarige vrouwelijke dokter Alios Wynekoop na gerui- men tijd in voorloopige hechtenis te hebben gezeten, terechtgestaan, verdacht van moord, gepleegd op haar schoondochter, een jonge vrouw, die met een schotwonde in den rug in het operatievertrek ten huize van dr. Wyne koop dood en ten deele ontkleed was aange- troffen. 'Het bleek dat het huwelijk tusschen de jonge mevrouw Wynekoop en den zoon van beklaagde een slecht huwelijk was, en dat er kort voor het noodlottige sterfgeval levens- verzekeringen op de jonge mevrouw Wynekoop waren gesloten door haar sohoonmoeder. De dokteres had van het gebeurde deize voorstel- ling gegeven, dat zij, haar schoondochter be- handelende, deze een te groote dosis van een narcotisch middel had gegeven, zoodat zij was gestorven. Om deze medische fout niet be- kend te laten worden, had de oude vrouw het doode lichaam toen een kogel in den rug ge- schoten, in hoop, dat het geval als moord zou worden beschouwd en op rekening van on- bekende misdadigers zou worden gesteld. Na een langdurig verhoor, legde mevrouw dokter Wynekoop echter een bekentenis af. Nader- hand trok zij die bekentenis weer in, maar het proces werd toch voortgezet. Daar de ge- zondheid van de oude dame zeer slecht is, moest de openbare behandeling der zaak af en toe worden geschorst. Thans is het proces echter voleindigd. Mevrouw Wynekoop, de oude vrouw, die een hartgebrek heeft, waar- door haar leven voortdurend bedreigd wordt, hoorde zich tot 25 jaar gevangenisstraf ver- oordeelen. Gezien haar hoogen leeftijd en den sleehten staat van haar gezondheid, beteekent dit een veroordeeling tot levenslang. DE KOEPENICKIADE VAN VERSAILLES. De politie meent den oplichter op het spoor te zijn, die zich dezer dagen te Versailles op hocgen toon voor generaal bij de intendance uitgaf en op dien grond in drie kazemes de hand op de kas probeerde te leggen, welke po- gingen hem ten gevolge van het wantrouwen of plichtsbesef van den daarmee belasten offi- der mislukten. De verdachbe is te Versailles sergeant-foerier geweest en het vorige jaar met groot verlof gegaan. De man verkeerde er in bedenkelijk gezelschap. De officieren tegenover wie de pseudo-gene- raal kwam te staan hebben hem in een hun van dien man getoonde foto zonder aarzelen herkend en beider schrift komt geheel over- een. De man is pas in 1964 geboren, dus wel heel jong voor een generaal. Diens jeugdige uiterlijk in de vermomming had de aandacht getrokken, al zal de oplichter zich wel ouder ,,gemaakt" hebben. De gezochte is den dag na de Koepenickiade uit zijn woning verd'wenen en sindsdien voort- vluchtig. WEER EEN AANTAL RUSSISCHE VISSOHERS GERED. Nadat van de verschillende honderden Rus- sische visschers, die in de Kaspische Zee op een ijsschots in voile zee zijn afgedreven, reeds geleidelijk het grootste deel was gered, is het Russische stoomschip ,,Molodez" er, volgens een radiobericht uit Astrakan, thans in ge- slaagd nog 355 hunner te redden. Er worden thans nog negen visschers ver- mist, die tot nog toe niet gevonden konden worden. VALSCHE MUNTERS. De politie te Berlijn is er na een onderzoek van weken in geslaagd sen bende van zes man te arresteeren, die valsche biljetten van 50 mark maakte. De politie is de bende op het spoor gekomen door twee valsche munters na te blijven gaan, die pas uit de gevangenis ont slagen waren. De heeren hadden de valsche biljetten verzameld in bundels met dezelfde bandjes erom als de Rijksbank gebruikt, ten- einde ze als nieuw te kunnen uitgeven. BLOEMEN-IN-BLIK. In California is een uitvinding gedaan, die ten goede moet komen aan den uitvoer van bloemen en misschien voor navolging vatbaar is. Deze bestaat in een methode om rozen en andere bloemen in blik in te maken. De bloe men blijven hierdoor de natuurlijke frischheid bewaren en kunnen op verren afstand worden vervoerd zonder te verwelken. Rozeknoppen, die uit de blikjes worden genomen, ontwikke- len zich zelfs weer in voile pracht WATER GEMORST. Hoe emstig de waterschaarste op het platte- land nog is, blijkt uit een vonnis van den poli- tiereohter te St. Helens, een stadje bij Liver pool, waar een vrouW gedagvaard was wegens het weggooien van twee emmers helder water. De rechter veroordeelde haar tot de proces- kosten ten bedrage van 10 shilling, maar zeide er bij, dat de volgende overtreder of over- treedster bovendien nog boete zou krijgen ook. OY ERVAL MET BEROOVING. Een kaslooper van een papierfabriek te DurenFriedenau, die begeleid door een be- diende van de Duroher Bank loongelden ge- haald had bij die bank, is overvallen door een man, die uit een auto sprong, een schot in de lucht loste en den verschrikten looper meteen zijn tasch ontrukte. Een seconde later was hij alweer in zijn auto verdwenen. De buit be- draagt ruim 3000 marken. DIEVEN ALS POLITIE VEBMOMD, lEen noodwet geeft de politie buitengewone bevoegdheden waarvan eenige inbrekers een handig gebruik hebben Weten te maken. We lezen in de Times, hoe enkele dagen geleden zeven mannen, waarvan een in politie uniform het huis van den graaf de Sert, op den Tibi- dabo boven Barcelona, zijn binnengedrongen onder het voorwendsel een huiszoeking te moeten verrichten. Zij zeiden, dat de graaf ervan verdacht werd in zijn huis een fascis- tenvergadering te hebben gehad. De gravin en haar personeel werden in een kamer opgeslo- ten, terwijl de roovers op hun gemak het huis doorzochten, voortdurend met elkander spre- kend over het fascisme en het zware lot van de politie. Tenslotte vertrokken zij in de auto van den graaf. Nu zagen de bewoners pas, dat er goud en zilveren gerei, juweelen en geld gestolen was. NOG MEER VREEMDE VISSCHEN AAN DE FRANSCHE KUST. Dr. Herpin, die bij Cherbourg aangespoelde lijken van „zeemonsters" heeft onderzocht, kon vaststellen, dat zij niets met het eerste van Quervueville gemeen hebben. Een vooral onderscheidt zich door de ruwe, heel harde huid, doortrokken met vet, bloedrijk vieesch en beenige wervels, heel verschillend van die van het eerste. Het zijn dus geen gewone haaien, maar wat de deskundigen bovendien bezig houdt is het verschijnen van den op deze hoogte heel zeld- zamen visch, cyclopterus lumpus, vulgo zee- haas. Hij onderscheidt zich door een zuignap, waarmee hij zich aan de rotsen hecht. ER IS NOG ROMANTIEK. Dat de romantiek nog niet geheel is uitge- storven, bewijst de volgende geschiedenis. On- langs werden door bemiddeling van den Zweedschen omroep inlichtingen gevraagd omtrent een zeekapitein die in 1849 in het Zuiden van Zweden was geboren. Deze inlich tingen werden gevraagd in verband met een legaat. Een redacteur van Stockholms Tidnin- gen, die nieuwsgierig was geworden en ver- moedde, dat het geval wel wat oopie zou kunnen leveren, ging op nader onderzoek uit en kWam tot de ontdekking, dat het verzoek om deze inlichtingen afkomstig was van een ruim 80jarige dame. Deze deelde den redac teur mede, dat hij in 1880 zich had verloofd met den kapitein. Tot 1884 was zij verloofd geweest, toen de kapitein naar zee trok. De verloving was echter niet verbroken en steeds heeft zij op den terugkeer van haar verloofde gewacht. Onlangs is zij ziek geworden en moest een operatie ondergaan. Toen is bij haar de gedachte opgekomen, dat haar oude ver loofde of wellicht bloedverwanten van hem in behoeftige omstandigheden konden verkeeren. Zij maakte daarom haar testament ten gunste van haar verloofde en deed nadere onderzoe- kingen instellen, waarvoor zij, gelijk reeds is gebleken, van de modemste middelen der tech- niek gebruik maakte. EEN H1STORISOH PLEIN. Het oudste plein van Milaan is thans geheel gerestaureerd. Op dit historische plein heeft Constantijn de Groote, in het jaar 313, zijn edict, betreffende de geloofsvrijheid bekend gemaakt. Voorts heeft dezelfde keizer bier met veel ceremonieel de toestemming gegeven tot de verloving van zijn zuster Constantia met Caesar Licinius. In de middeleeuwen was ditzelfde plein eveneens een belangrijk centrum, vooral wat rechtspraak betreft en de voltrekking van vonnissen. Zoo heeft daar in de lie eeuw pries- ter Liutprando, verdacht van simonie, de vuurproef doorstaan. Driemaal ging hij door een hoog opvlammend houtvuur zonder daar- bij een enkele brandwonde op te loopen. In lateren tijd werden op dit plein belangrijke re- geeringsbesluiten afgekondigd; in 1847 is hier de Almbrosiaansche republiek geproclameerd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.l Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U het volgende in Uw veel geleizen blad te willen opnemen. NOOD DER ZEEUWSOH-YOAAMSCHEN M IDDEN ST A N D. Door tallooze grieven en klachten -en door eigen ondervinding ben ik tot het besluit ge komen deze regelen te schrijven. De nood der Middenstanders heerscht ook in de overige provincies van Nederland, maar het ergst toch wel bij diegenen, die langs de Belgische grens wonen daar zij beconcurreerd worden door de Nederlandsche Regeering, met Nederlandsche producten, die eerst met steun door de Midden standers betaald, worden uitgevoerd, om dan door de Nederlandsche burgers nog goedkoo- per dan in eigen land ingekocht te kunnen worden. Waarde lezer, een paar grepen wat men dagelijks in Belgie kan zien. Hollandsche reuzel door de firma Zwanen- berg uit Oss in Belgie ingevoerd, wordt ver- kocht voor 30 Hollandsche centen per kilo. De Nederlandsche varkensvleeseh-verbruiker ibetaalt daarvan de winst. Hollandsche bacon, spek enz., worden naar Belgie uitgevoerd voor ongelooflijk luttele prijzen. Hollandsche boter en eieren van 't zelfde. Maar het ergste is voor den Middenstand, ja, pijnlijk grievend, dat wij dit alles moeten be- talen, door buitengewone belastingen en daar- eniboven minder verkoop. Daar komt nog bij, dat de inkomsten van de verbruikers door loonsverlagimgen schrikbarend terugloopen en daarentegen de levensstandaard met 25 pet. is gestegen. De crisisbelastingen, welke zijn ingevoerd, zijn onhoudbaar. Enkele voorbeelden: «Gp een kilo gesmolten reuzel komt 44 cent belasting, dat is meer belasting dan een boer er per kilo voor ontvangt. Een stuk vee van honderd gulden inkoop wordt, te samen met al de belastingen erbij, honderd vijftig gulden. Al deze maatregelen zijn in het leven ge- roepen als steun voor de boeren. Met dit alles zijn de slachtingen in Neder land reusachtig achteruitgegaan. Volgens de laatste statistieken zijn de varkensslachtingen met 38 teruggeloopen; de slachting van runderen tot en met Februari met 27 dit alles het gevolg der crisiswetten. Met dit alles voor oogen kunnen de prijtzen niet omhoog. Minder koopkracht en duurdere levensmiddelen door de belasting. En als men dan dagelijks ziet waar al deze belastingpenningen voor ge bruikt worden; niet als steun voor zekere groepen, maar om uitbetaald te worden aan auto- en motorrijdende controleurs, die te on- derzoeken hebben of al deze crisiswetten wel nageleefa worden. Als men ziet, dat in het begin bij de ovemame der aardappelen de kos- ten aan arbeidsloon f 2,60 per honderd kilo gram bedroegen en de iboer er slechts honderd koperen centen voor kreeg. Dat bakkers, die langs de grens wonen, niets meer verkoopen en het Belgisch brood met vrachten binnenkomt. Dat slagers langs de grens met hun eigen geld' worden beconcurreerd. Bij de inwerkingtreding der crisisvarkenswet zijn alle kleine exportbe- drijven in vieesch uitgesloten naar Belgie uit te voeren. Deze waren volgens de varkenscen-j trale niet betrouwbaar. Wel betrouwbaar waren enkele groote exporteurs, van welke betrouwbaarheid men zich dagelijks kan over- tuiigen, door de onthullingen in de pers na te gaan. Belgische suiker komt dagelijks met heele partijen binnen en de beste afnemers zijn nog de landbouwers, ja zelfs bestuursleden van suikerbeetwortelfabrieken, die door onze Ne derlandsche burgers gesteund worden. Zelfs landbouwers maken gebruik van het bussen- vleesch. Ik zou zoo voort kunnen gaan met nog tal- rijke voorbeelden. Het wordt hoog tijd, dat de verschillende colleges in ons land zich van al deze mistoestanden eens rekenschap gaan igeven. Middenstanders vereenigt U; wat gij ook zijit. Handeldrijvend of ambtenaar, het wordt hoog tijd als het niet reeds te laat is. Het zal dan ook nieanand verwonderen, dat er onder de middenstanders velen zijn, Waar het spook der armoede reeds hun woning is binnengekomen, terwijl het hun onmogelijk wordt gemaakt hiertegen stelling te nemen. Wij middenstanders vragen geen financieelen steun, als wij onze bedrijven kunnen voortzet- ten gelijk voorheen en ontheven worden van de drukkende crisismaatregelen. En toch schijnen wij nog niet aan het eind van onzen lijdensiweg te zijn gekomen. Volgens loopende geruchten en mededeelingen in de pers schijnt er weer een nieuw geval van loons- verlaging, dus mindere koopkracht, zich in onze streek voor te doen. Dit is geen loons- verlaging uit noodzaak, ook geen loonsverla- ging gelijik wij in Nederland gdwoon zijn van 5 of 10 maar een loonsverlaging van 30 tot 40 Gelukkig is het geen Nederlandsch fabri- kaat, maar het betreft hier de lijn Mechelen Ter Neuzen. Deze ondememing, die de laatste jaren nog winsten boekte van 30, 20 en 10 durft haar personeel een loonsverlaging voor te stellen van 30 tot 40 alhoewel zij reeds een loonsverlaging ondergaan hebben van 20 Dit zal tot gevolg hebben, dat de koop kracht van dit personeel belangrijk minder zal worden en niet alleen funest werken op den Middenstand, doch ook op de gemeenten, daar zulke dan geen belasting meer betalen, met als gevolg, dat anderen meer moeten betalen. Volgens de pers is de bedoeling om de loonen hier in Nederland, met zijn geheel andere levensverhoudingen, vast te knoopen aan de loonen in Belgie. Ieder kan zich voorstellen, dat het personeel daarvoor niets gevoelt, en alles doet om dit te voorkomen, waarin ze groot gelijk hebben. Het is hier niet alleen een personeel belang, maar een algemeen belang, zooals uit bovenstaande blijkt. Eerstens wordt de Middenstand ge- knecht door eigen Regeering en nu zou een vreemde ondememing hier de baas komen spe- len en het belang van de streek ondergescbikt worden gemaakt aan de grillen en nukken van enkele Belgische heeren. Middenstanders, het wordt hoog tijd, dat aan al deze wantoestanden een einde komt, Willen wij alien ons bestaan niet verliezen. Daarom moeten wij Middenstanders samen- werken om al deze crisiskwalen te kunnen doorstaan en zoo mogelijk uit den weg te rui- men. Dit is mogelijk, wanneer we goed lid zijin van onze vereeniging waarbij we behooren, en de besluiten die op de vergaderingen worden genomen, helpen uit te voeren. Koopen bij Middenstandsbedrijven en geen steun verleenen aan bedrijven, die door Rijk en Provincie gesubsidieerd worden en zoo onze Middenstandsbedrijven oneerlijke concurrentie aandoen. Wij Middenstanders vragen geen financieelen steun, maar wij wenschen niet de dupe te wor den van de crisismaatregelen, die voor onze medeburgers gemaakt zijn. W(j Middenstanders hebben de plicht, goed lid te zijn van onze vereeniging, waarbij we behooren. Onze Regeerders hebben eveneens een plicht en deze plicht is, dat ze niet langer verdragen, dat de Middenstand nog verder ten gronde gaat. Hoogachtend, H. J. COLSEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij naar aanleiding van het schrij ven van den heer D. Scheele Azn., in uw vorig nummer, op te merken, dat ik ter zake van de waterleiding geen enliel argument voor of tegen de Waterleiding heb ,,aangedragen", doch alleen naar aanleiding van het pamflet van „het Comitd van Actie", dat door geen enkelen naam ,,gedekt" wordt, heb gemeend een ,,tip" te moeten geven, uit welken hoek die wind waait. Nu moge het den heer Scheele al onverschillig zijn wie een wind veroorzaakt die in zijn zeilen blaast, maar ik moet toch in dit opzicht in alle bescheidenheid met hem van meening verschillen. Naar mijn meening komt het er in een voor het algemeen belang zoo gewichtige zaak wel ter deeg op aan, wie zich ter zake als adviseur opwerpt. Niet alleen zal men toch wenschen te weten of men te doen heeft met menschen van wie men in het algemeen verantwoorde- lijkheidsgevoel tegenover algemeene belangen kan veronderstellen, en of hun meening berust op grondig en degelijk onderzoek van her zake bevoegde instanties. Er zijn in den loop der jaren rondom de kfwestie der waterleiding reeds zooveel enormiteiten, zonder grond, ge- debiteerd, dat men toch waarlijk wel rekening behoort te houden met ,,de bron" eener actie, wanneer die het meent beter te weten dan beproefde officieele deskundigen. En nu moge de heer Scheele gaarne achter dit comite van actie aan willen loopen, maar dan wi'l ik toch vragen, of zUlks, in een zdo ernstige zaak, een houding is, waardig aan een der eerste magistraten onzer gemeente. Dat hij in hetzelfde zog vaart, is niet van vandaag of gisteren bekend, zooWel in tijden van hoog- als van laagconjunctuur was zijn houding niet anders. Maar, moet hij dan ten deze, als naar zijn overtuiging het belang der gemeente er zoo ernstig bij betrokken is, achteraan loopen? Dan moet hij echter ook niet alleen beweren, maar b e w ij z e n dat hetgeen elders in ons land wfel kon, hier in Zeeuwsch-Vlaanderen niet mogelijk is, dat: de waterleiding te duur is; dat zij on-economisch is en niet rendabel. Beweren is goedkoop, en het blijkt, dat ook het adres der minderheid van de raadsleden, tegenover de vroeger gepubliceerde breedvoe- rige rapporten omtrent de waterleiding, even eens zeer sober is gesteld, en niets bewijst. Dankend voor de plaatsing, TER NEUZEN A AR. Vragen, deze rubriek betreffende kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. VOORJAARSWERK. De zorgen voor den foktoom. De mooie voorjaarsdagen beginnen zoo nu en dan al te komen en dit is het sein dat de drukke dagen voor den pluimveehouders weer aangebroken zijn. De broedtijd nadert en is zelfs al gedeeltelijk aan den gang. Wie vroegbroed wil hebben moet nu aan den slag, anders zijn de jonge hennen niet klaar in den herfst voor een flinke winterleg. Maar eerst moeten we de zaak goed voor- bereiden, ailvorens we met succes kunnen gaan werken. Bij de pluimveeteelt is het nu eenmaal z66, dat men steeds met iets anders moet be ginnen om in een volgende periode succes te hebben. Zoo begint de zorg voor den broedtijd met de foktoomen. Alleen van goede en krach- tige dieren zijn gezonde, sterke broedeieren te verwachten, dus is onze eerste aandacht aan de foktoomen gewijd. De verlichting der hokken moet thans op- houden en die van de foktoomen moet al veel eerder opgehouden zijn. De dagen worden lan ger en tegen half Maart is de arbeidsdag voor de kip bij daglicht al gauw 10 h 12 uur. We hebben gedurende de wintermaanden de kip- pen belicht om ze langer arbeidsdag en meer gelegenheid tot eten te geven en zoodoende meer te leggen. We kun echter in de pluim- veehouderij al evenmin als in andere zaken vijf pooten aan een schaap eischen en om van een kip te vergen dat zij eerst 's winters een massa eieren legt die er met kunst en vlieg- werk uitgedreven worden en dan nog eens te eischen dat het stomme dier nu ook nog beste broedeieren legt, dat gaat niet. Het broedei behoort ten behoeve van het kuiken beladen te zijn met massa's zgn. levensstoffen, vitaminen en mineralen en een kip die veel gelegd heeft, heeft geen kracht meer over om deze voor het kuiken onontbeerlijke stoffen in het broedei te deponeeren. Dus geen kunstbelichting lan ger en krachtig voer voor de foktoomen met vitaminen en mineralen. Geef ze als men niet over voldoende groenvoer beschikt in deze weken maar een extra percent levertraan in het meelvoer, de gevolgen zullen niet uitblijven. Zorg ook voor kippen van goede constitutie. Goede constitutie kan alleen blijken in de prak- tijk en daarom zeg ik: fok niet van eerste legs dieren, fok van oudere dieren. Ten eerste weet men daarvan de resultaten van het eer ste legjaar en ten tweede is de constitutie daarvan beter te beoordeelen. Denk er ook vooral om, dat uw fokdieren door een dierenarts op pullorum moeten on derzocht zijn, liefst zelfs gedurende het afge- loopen seizoen twee maal. Gij hebt dan de beste kans kuikens te krijgen die niet al met het ei de doodende fracterien meekrijgen. Dus: nauwkeurig onderzoek der foktoomen op pul lorum. Het onderzoek door den dierenarts is tegenwoordig goedkoop genoeg en loont de moeite zeker. Dan nog een zeer ernstige raad. Fok in geen geval van dieren waaronder zich verlammings- verschijnselen voorgedaan hebben, ook niet van koppels waarin zulke kippen gezeten hebben. Deze ziekte schijnt met de eieren overgebracht te kunnen worden en in koppels waaronder de ziekte voorkomt, kan de smetstof huizen bij hennen die zelf de ziekte niet gehad hebben. Dan ten derde: Niet fokken op papier! Dat wil zeggen niet alleen op de legstaten kijken of een hen wel een flink aantal eieren gelegd heeft, zeg zoo'n' 200 in haar eerste jaar, doch v66r alles in het hok gaan en kijken of de hennen en de haan wel flinke krachtige dieren zijn. Als aan dit alles voldaan is en ons fok- toompje goed gevoed wordt, kunnen we aan het verzamelen van broedeieren gaan denken. Let er op dat nu de eieren vaak uit de nesten gehaald worden en zij er niet in blijven liggen en soms warm gehouden worden door de an dere hennen, die ook in dat legnest kunnen leggen. Zoo versch mogelijk de eieren naar de bewaarplaats, waar ze koel bewaard worden. Een temperatuur in de buurt van 10 graden Celsius is beter dan boven de 15 graden C. Verder doet men verstandig de eieren in een laagje zemelen of zaagstel te leggen. De kans op breken is dan minder, wat van belang is als we deze eieren tijdens het berwaren dagelijks een halve wenteling omdraaien. Bewaar de eieren liggend en bewaar alleen goed gevormde eieren met norm ale schaal. Ruim alle andere eieren op. Dr. TE HENNEPE. EEN VOORMALIG GROOTYORST ALS STRAATVEGER. Grootvorst Sergei Wladimir Wladiwiro- witch is straatveger bij den stxdsreinigings- dienst te Boekarest eigenlijk los-straatveger - en hoopt thans op 'sen vaste aanstelling. De nicuwHgierigheid van een journalist heeft het tragisch lot, dat in deze weiniige woorden ligt opgesloten, voor de openbaarheid ont- sluierd. Deze persmian bevond zich op het sta tion te Boekarest en was er getuige van, hoe een vreemdelinig tervergeefs trachtte, zich te de Fransche taal verstaanbaar te maken bij den- dienstdoenden politie-agent. Plotseling verscheen een straatveger ten tooneele en ver- strekte den vreemdeling in hiet zuiverste Pa- rijsche dialect de gewenschte inlichtingen, om zich vervolgens besdheiden terug te trekken, als wane hij van zijn eigen geleerdheid ge- schrokken. De journalist interesseerde zich voor den beschaafdten straatveger, liep hem na en verzocht hem een glaasje met hem te drin- ken. Op deze manier raakte hij bekend met de afkomist van den ongelukkige, waaromtrent deze de noodige documenten kon overleggen. Na een zonnige jeugd, vol luxe en overvloed, had de grootvorst, Wians vader de laatste tsaristische militaire gouvemeur van den Kau- kasus was geweest, als officier in een elite- regiment dienst genomen, had als zoodanig is den wereldoorlog meegevochten en zich ten slotte bij het leger van generaal Wrangel aan- gesloten. Na de nederlaag tegen de bolsjewiki was hij naar Oonstanza in Roemenje gevlucht en had daar een restaurant geopend. Hij had evenwel tegenslag; de Russische edelman zonk steeds dieper en diieper, tot er ten slotte een in lompen gehulde bedelaar uit hem was ge worden, die in de straten van Boekarest met doosjes lucifers ventte en zoo zijn annzalig bestaan voortsleepte. De aware sneeuwval van dezen winter bracht uitkomst. Het geluktie hem als los sneeuw- ruimer bij den gemeentelijken stadsreinigings- dienist van Boekarest te komen en thans hoopt de ongelukkige door vlijtig te werken en op voorspraak van een controleur van ge- noemden dienst een vaste aanstelling te krij gen. EEN MAUSOLEUM VOOR EDISON. De familie van wijlen Thomas Edison heeft haar goedkeuring gehecht aan een plan om een mausoleum voor den grooten uitvinder op te riohten, bekroond met een marmeren obe lisk van 150 meter hoogte. Het monument zal in totaal twee millioen dollar kosten. Men verwacht dat het gebouwd zal wordep door de Internationale Edison stichting op de Arend-rots in West Orange; deze riots is een van de meest kenmerkende hoogten in het be- nedendal van de Hudson-rivier. De Obelisk zal bovenaan twee groote handen je dragen krijgen, die een reusachtige elect ri- sche gloeilamp vasthouden. Aan den voet zal een bronzen standbeeld van Edison worden ge- plaatst en achter het gedenkteeken wordt een Edison-park aangelegd. BLANRE SCHATBEWAARDER VAN NEGERS. Eens beklaagde de beroemde autorenner Sir Malcolm Campbell zich bij zijn vriend Sir Al lan Oobbam over het feit, dat hij geen goede startplaats wist, om met zijn auto nieuwe re cords te vestigen. Cobbam, de houder van het vliegrecord Londen-Kaapstad, stelde hem sohjsrtsenderwijze voor om naar Kalahari te gaan, die groote zandwoestijn in Afrika. Daar was genoeg, en misschien had hij het geluk, den gehedmizinnigen koning der Kalahari te vinden, die hem misschien wat uit zijn reus- achtigen goudschat zou schenken. Deze scherts werd de aanleiding tot een zeer emstig plan, n.l. om met twee vliegtuigen een ontdekkingstocht naar Zuid-Afrika te maken. Geen blanke heeft tot nog toe dezen koning der Wtoestijn gezien. Men weet slechts dat het een blanke is, die een merkwaardig leven leidt temidden der Bosohjesmannen. Zijn voorge- schiedenis kent men echter en die is vreemd genoeg. In het jaar 1898 kWamen bij een theater- branid in Londen de vrouw en de zoon van een zekeren dr. Jefferson om het leven. De droeve echtgenoot maakte nu een eind aan zijn groote practijk, verkocht zijn bezittingen en ging op reis. Hij wilde nog eenmaal de schoonheden der wereld zien en er van genieten om dan een einde te maken aan zijn leven, dat hem zonder vrouw en kind waardeloos toescheen. Op deze wereldreis ondemam hij van Kaapstad uit een tochtje naar de woestijn. Hier ontmoette hij een troepje kleine Boschjesmannen met een afstootend leelijk uiterlijk. Hun hoofdman had een been gebroken en zij stonden radeloos jammerend om hun heer Dr. Jefferson nam de man onder zijn behan deling en zette het been. Natuurlijk moest hij bij het eigenaardige volk blijven, dat langza- merhand met al zijn zieken en kwalen tot hem kwam. Maanden vergingen op deze wijze en lang- zamerhand raakte dr. Jefferson met het denk- beeld vertrouwd, de rest van zijn leven hier tusschen de inboorlingen der zandlwoestijn door te brengen. Spoedig was hij de onbestre- den heerscher en leider geworden. Men stelde een onbeperkt vertrouwen in hem, door de geheimzinnige kunsten welke hij als blanke beheerscht. Hij heeft zich geenszins van de buitenwe- reld afgesloten, doch onderhoudt een druk ver- keer met haar. Toch krijgf een blanke hem nooit te zien. Af en toe duiken in het gewoel van Kaapstad nog eenige van zijn aanhangers op, die volgens een briefje, dat hij hun mee- gaf, boeken, medicijnen en levensmiddelen in- koopen. Zij betalen niet met geld, maar met goudkorrels. Men zegt, dat Jefferson de bewaker gewor den is van den legendarischen schat der Basch- jesmiannen, dien zij, toen zij voor de blanke veroveraars de woestijn invluchtten op onbe- kende plaatg;n verfborgen hebben. Niemand weet, waar men dezen schat moet zoeken, maar er zijn duidelijke aanWijzingen, dat hij bestaat. Detze schat geldt ook de expeditie der vlie- gers. Per radio willen zij met een zender aan den rand der woestijn in verbinding blijven en men hoopt door systematisch te zoeken den blamken koning der Kalahari nog eens te ont- dekken. EEN SERUM TEGEN TUBEROULOSE. In een der gemieeutelijke ziekenhuizen van Buenos-Aires zijn acht tuberculeuse patienten genezen door de behandeling met een geheel nieuw serum. Volgens een te Buenos-Aires versehijnend wetenschappalijik orgaan is dit serum uitgevonden door een doctor, die bij de samenstelling er van gestorven is. De regee ring heeft thans aan een aantal bekende ge- leerden opgedragen de onderzoekingen voort te ze tten en m en is er in geslaagd de samen- stelling van hiet serum te omtdekken. Honderd, tuberculeuse kinderen zijn met het serum behandeld en men heeft alle hoop op een goed succes.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 8