sionneerden generaal Tonnet kende als iemand met een driftige natuur, echter geenszins als een geesteszieke. A Is oud-militair bedient bij zich °wel eens van een wijze van uitdrukken. die mogelijk in de burgermaatschappij een verkeerde uitlegging krijgt. De heer Tonnet is de vorige week opgeroe- pen om voor den rechter-commissaris te Zut- phen te verschijnen. Bij bet onderhoud, dat nog geen kwartier duurde en dat, naar bij verzekerde, een kalm verloop bad, was de psychiater aanwezig en bet is toch zeer begrij- lijk, aldus schout-bij-nacht Hartkamp, dat dit feit den generaal bij'zonder geprikkeld heeft. Generaal Tonnet deed hem uitvoerig bet ver- baal van zijn wedervaren. J.l. Donderdag werd hij opnieuw opgeroepen om voor den rechter-commissaris te verschijnen. Niets kwaads vermoedend is bij naar Zutphen ge- gaan. In de kamer van den recbter-commis saris trof hij drie agentep van politie in bur ger aan, die hem verzochten met hun mee te gaan. In een auto werd bij weggevoerd naar bet krankzinnigengesticht. Bij zijn aankomst in de inrichting werd de generaal opgesloten in een derde-klasse-cel waar hg de jammerlijke geluiden van andere verpleegden voortdurend boorde. Op zijn ver- zoek is zijn echtgenoote gewaarscbuwd, die dadelijk gekomen is en haar zoon van het ge- beurde op de hoogte beeft gesteld. De familie beeft zorg gedragen, dat de beer Tonnet toen in een betere afdeeling van de inrichting is overgeplaatst. De beer Tonnet verklaarde in zijn eel een vreesel'ijken dag en nacht te hebben doorge- bracbt. Een dergelij-ke omgeving is gescbikt om gezomje menschen geestesziek te maken. De zegsman van de ,,Crt." bad een gesprek met een geneesheer van de inrichting gehad, doch deze kon hem geen hoop op ontslag geven. De geneesheer deelde hem mede, dat de heer Tonnet tegen een dokter in bet ge- sticht zeer onbeuscb was opgetreden. Is dit zoo wonderlijk in zijn omstandigbeden Volgens latere berichten zou aan den heer Tonnet zijn medegedeeld, dat hij de inrichting zou kunnen verlaten, wanneer hij .beloofde zich niet meer te Zutphen te vertoonen. De heer Tonnet verklaarde geen enkele voor- waarde te zullen aanvaarden en slechts als geheel vrij man te willen vertrekken. IN DE LUCHT GEVLOGEN. Zaterdagnacht werden te Maastricht drie ontploffingen waargenomen, die de ruiten deden rinkelen. Vooral te Sint Pieter wekten de explosies grooten schrik. Ten zuiden van de Enci zag men een grooten vuurgloed. Zondag hebben we de plaats, aldus Het Volk even over de grens in Belgie, waar de explo sies plaats vonden, bezocbt. Het bleek dat •brand was uitgebroken in de keeten van een aannemer uit Luik, die werken bad aange- nomen ter verbreeding van het kanaal Luik Maastricht beneden de dubbele sluis, die dit kanaal met het Albertkanaal zal verbinden. De aannemer was failliet gegaan. De nieuwe aannemer had j.l. Zaterdag nieuw materiaal aangevoerd, w.o. vaten benzine, olie en benoo- digdheden voor laschapparaten, zoowel als eenige cylinders koolzuur. In deze keet, die evenals een viertal andere1 tegen den rotswand van de Sint Pietersberg staat, is brand ontstaan met het gevolg dat de koolzuurcylinders en de vaten benzine ont- ploften. Wegvliegende stukken ijzer sloegen van een op 50 meter afstand liggende brug eenige stutten weg. Van 70 ton cement, die in een keet opgeslagen lag, is de helft mede de lucht in gevlogen. N.S.B.-AFDEELING OPGEHEVEN. De afdeeling Den Bosch van de N.S.B. zal met ingang van 1 Mei ophouden te bestaan, zoo meldt het Volksblad. Eenigen tijd geleden zijn ernstige twisten ontstaan over de verdee- ling van de baantjes. Dit had tot gevolg, dat tal van leden bedankten en het ledental is z66 telein geworden, dat de ,,algemeene leiding tot opheffing van de afdeeling besloten heeft. Het „bruine huis" is reeds geruimen tijd buiten gebruik, aangezien het geld om de huur te betalen, ontbrak. OVERTREDING VAN DE LOTEK1JWET. De Rotterdamsche centrale recherche heeft in beslag genomen de loten, de administratie en de obligaties van de Cooperatieve vereeni- ging Administratie- en Trusteekantoor U.A., gevestigd aan de Eerste Gijzingstraat aldaar, en van de Cooperatieve vereeniging tot exploi- tatie van onroerende goederen Piet Hein, even- eens aldaar gevestigd. Beide zaken zijn in De cember van het vorige jaar opgericht met een kapitaal van totaal f 750. De maatschappij Piet Hein besloot tot het uitgeven van een obligatieleening, groot 1.05.000, verdeeld in 10 series van 21.000 obligaties a 5, rentende 5 pet. Met de uitgifte werd de andere maat schappij be last en deze bracht in den handel Eoogenaamde inschrijfbriefjes a 25 ct. Er werd nueegedeeld, dat men op die inschrijfbriefjes een kans had in een loterij, welke correspon- deerde op de Nederlandsche Staatsloterij. Wie echter zoo'n inschrijfbriefje kocht, nam daarbij de verplichting op zich, binnen vier maanden een obligatie van 5 te koopen. Op last van de centrale recherche zijn 60.000 van deze in schrijfbriefjes hier te lande in beslag genomen, vooral bg winkeliers. In verb and met deze zaak is proces-verbaal opgemaakt tegen den 45jarigen A. T., den 32- jarigen C. H., den 33jarigen P. K., den 43jari- gen M. A. H. en den 43jarigen W. H. T., alien te Rotterdam gevestigd en den 40jarigen J. de G. te St. Maartensdgk, op grond van overtre- ding van de loterijwet. Uit de administratie bleek, dat omtrent een aanortisatie van de obligaties niets was gere- geld, maar dat de bedoeling was, om op een vergadering van obligatiehouders uit te ma ken, hoeveel en welke obligaties er zouden worden geamortiseerd. Het onderzoek wordt nog voortgezet. OPLICHTING VAN MAATSOHAPPEL1JK HULPBETOON TE 's GRAVENHAGE. De Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon te 's Gravenhage heeft wederom aangifte ge- daan van 7 gevallen van onrechtmatig steun- trekken, van welke gevallen de politie proces- verbaal heeft opgemaakt. Sedert September 1933 zgn in totaal reeds ongeveer een 150 soortgelijke feiten ter kennis van de politie gebracht. In de meeste gevallen betreft het werkloo- zen. die steun genieten en verzuimd hadden aan Maatschappelijk Hulpbetoon opgave te doen van hun verdiensten of van verdiensten van leden van hun gezin. VOLKSGERICHT. Te Geffen heeft een executoriale verkoo- ping plaats gehad van den inboedel eener boerderij benevens de hooivoorraad van den landbouwer S. aldaar. Ofschoon er voor deze openbare verkooping groote belangstelling bc- stond, werd er niet geboden. Het geheel bracht de som van tiwintig gulden op. De veiling werd gehouden, omdat S. zijn verplichtingen niet was nagekomen tegenover den landbouwer v. D., waarmee hij geruimen tijd in een proces was gewikkeld. Het proces werd door S. verloren. De dorpsbevolking schgnt het niet eens ge- weest te zijn met dit vonms. Den nacht voor de verkooping werd op het erf van de tegen- partij (den landbouwer v. D.) een Ware ver- woesting aangericht. Een groote houtmijt werd uitddn gehaald, en geheel vemield. De brok- stukken van het hout werden over den akker van v. D. gestrooid. De benadeelde heeft aan gifte van het gebeurde gedaan. MISLUKTE OVERVAL. Maandagmiddag 12 uur is in het correspon- dentschap van de Nederlandsche Bank aan de Donnelstraat te Eindhoven een brutale over- val gepleegd, die echter niet is geslaagd. De 40-jarige bankbediende Seller zat in het kantoor geld te tellen. Hg hoorde iemand bin- nenkomen, doch daar hij met den rug naar de deur zat, kon hij den binnenkomende niet zien. S. ging door met zijn werk en kreeg plots met een zwaar voorwerp een slag op het hoofd. Hij verweerde zich en begon om hulp te schreeuwen, waama hij een tweeden slag kreeg. S. zag echter kans een aschbak door de ruiten te slingeren. Op dit geraas maakte de indringer zich uit de voeten en zag hij kans om te verdwijnen zonder herkend te zijn. Er Wordt niets vermist. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Maandagnacht heeft de Eindhovensche in- specteur van politie Van Keulen met twee po- litie-mannen te Wassenaar omstreeks half drie aangehouden den 23jarigen Eindhovenschen kantoorbediende C., die verdacht werd den aanslag te hebben gepleegd op het kantoor van het Correspondentschap van de Nederlandsche Bank te Eindhoven. De aangevallen bankbe diende Seller had n.l. nog gezien wie de man was, die hem met een looden knuppeltje op het hoofd sloeg. Kort te voren* had hij hem nog ontmoet en toen bleek, dat de jongeman in dienst was van een Eindhovensche firma. Deze firma bleek in het bezit te zijn van een por- tret, dat aanstonds verspreid werd. Intusschen kwam vast te staan, dat C. des ochtends de ouderlijke woning had verlaten om, naar hij zeide, naar Scheveningen te vertrekken. Hij heeft evenwel niet den trein van half negen genomen, zooals hij opgaf, doch is met den middagtrein naar het Noorden vertrokken, on- middellijk nadat hij den aanslag had gepleegd. De politie volgde daarna zijn spoor, heeft hem te Wassenaar gearresteerd, waar hij een volledige bekentenis heeft afgelegd. C. is naar Eindhoven overgebracht. „WEERMACHT" ONTWAPEND. Te Delft werd Maandagavond in de zaal Koot aan de Beestenmarkt een vergadering gehouden van de vereeniging Dinaso, Waar als spr. optrad de heer Etman, uit Rijswijk. Eenige met gummiknuppels gewapende leden fun- geerden als „weermacht". Op last van degu commissaris van politie werd deze „wee{hi macht" ontwapend en de vergadering ontbon- den. Tegen de dragers van de gummiknuppels is proces-verbaal opgemaakt wegens het dra- gen van verboden wapenen. VAN DEN BRAND GEPROFITEERD. De gepensionneerde arbeider J. V. te Oss heeft aangifte gedaan dat Zondagavond uit zijn woning 70 is ontvreemd, terwijl hij met zijn familie voor het huis naar een brand stond te kijken. Onbekend gebleven personen zouden aan de achterzijdevan zijn huis zich door inklimming toegang hebben verschaft tot het perceel en al het daarin aanWezige geld hebben buit gemaakt. BRANDSTICHTING AAN HET LICHT GEBRACHT. In het jaar 1932, op een warmen namiddag van de maand Augustus brak een felle brand uit in de groote steenen bergplaats met kan- toorgebouw van de familie B. te Sittard. De bergplaats was verhuurd aan den kermis- exploitant F. de Sm., woonachtig in de voor- stad Sittard. De bergplaats, waarin een groote hoeveelheid kermismaterialen, motoren en pak- wagens geborgen was, brandde geheel uit. Er kon niets worden gered, de oorzaak van den brand bleef onbekend, enkele aanwijzingen werden echter aan de justitie gegeven, die het vermoeden van brandstichting wekten. De verzekeringsmaatschappij, een assuran- tiekantoor te Amsterdam, betaalde aan den kermisexploitant de Sm. ruim 30.000 gulden uit. De marechaussee van Sittard stelde een diepgaand onderzoek in, dat eerst thans re- sultaat heeft opgeleverd. Vrijdag j.l. is de kermis-exploitant de Sm. tezamen met een arbeider H. W., beiden uit Sittard, naar Maastricht overgebracht, aldus vertelt het Volk. Zij werden door de justitie aan een verhoor onderworpen. Hierbij werd de kermis-exploitant gearresteerd, H. W. werd echter op vrije voeten gesteld. Uit het onderzoek is gebleken, dat W. ver- schillende malen aanbiedingen van Sm. heeft gekregen om brand te stichten. Van Sm. ont- ving hij meermalen aanwijzingen hoe alles bij den brand in zijn werk moest gaan. Tenslotte is W. overgehaald en heeft op den morgen alles in gereedheid gebracht, zooals hem aan- gewezen was. De brand zou eerst tegen den middag uitbreken. De Sm. had W. een groote som beloofd wanneer alles slaagde. Hg is deze belofte niet nagekomen, tenslotte heeft W. de justitie aanwijzingen gegeven en een bekente nis afgelegd. De Sm. is in de gevangenis te Maastricht gedetineerd. ZOONL1EF WILDE EENS ONDERZOEKEN OF ZIJN VADER DAPPER WAS. En werd zelf geducht afgerost. De nachtelgke stilte in den donkeren Bleij- dorppolder, te Rotterdam, werd Zondag tegen het ochtendgloren verstoord door een angstig tot in den verren omtrelc hoorbaar moord- geroep, meldt de „Crt." Steeds luider werd het geschreeuw, dat wel afkomstig moest zijn van een man of vrouw, die in doodsangst verkeerde... Deze angstige stem zou als die eens roependen in de woestijn zijn gebleven in den grooten onbebouwden polder, wan neer zij niet was gehoord door een trouwen wachter van den nacht, een man, die op de fabriek van Van Stolk eerst heel flauwtjes en daarna zeer duidelgk het angstige gegi' had opgemerkt. Het zou in den stikdonkeren polder een zich blootstellen aan ernstig lavensgevaar beteekenen, indien de nacht- waker alleen op het hulpgeroep was afge- gaan. Hij koos daarom den verstandigsteh weg en waarschuwde telefonisch de politie van Overschie. Men zal zich de bittere teleurstelling van den cachtwaker kunnen voorstellen, toen hij van een boven het politiebureau wonende juffrouw te (hooren kreeg, dat alle agenten naar een grooten brand waren en dat het dus nog wel even zou duren alvorens er assistentie zou kunnen worden verleend Gelukkig was de groote brand niet meer dan een onbeteekenend binnenbrandje in de fa briek van het Destructiebedrijf, zoodat do politie toch eerder, dan de nachtwaker ver- wachtte, op pad ging, om deze moordzaak op te helderen. Drie agenten reden, zoo snel zij op de donkere wegen konden, den polder in en het duurde niet lang, of ook zij hoor- den het ontzettend gegil. Het bleek afkom stig van een ouden man, een zekeren Bakker, die aan den kant van een polderweggetje totaal overstuur en waarschijnlijk doodop neerzat. De man deed een verward en on- samenhangend verhaal, hetwelk hierop neer- kwam, dat hij kort te voren was overvallen door een kerel, die met een masker voor had getracht. zijn woonwagen, aan den Abraham van der Stolweg. dien hg alleen bewoonde, binnen te dringen. Midden in den nacht had hij een ontzettend rumoer gehoord en toen hij naar buiten was gegaan, om te kijken, wat er aan de hand was, was er een zwaar ge- maskerde kerel op hem afgesprongen, die hem had toegeroepen, dat nu zijn laatste uur geslagen was. Hevig verschrikt had Bakker het op een loopen gezet en hoewel het den moordenaar een paar maal was gelukt, hem vast te grijpen, had B. toch aan zijn belager kunnen ontkomen. De politiemannen kal- meerden den ouden baas en namen hem mee terug naar zijn woonwagen. Op weg daarheen hooiden zij plotseling een nieuw geschreeuw, dat den ouden B., direct weer aan den moor denaar herinnerde. De agenten sprongen on- middellijk op him fietsen en weinige oogen- blikken later zagen zij, nabij den woon wagen gekomen, een hevige vechtpartij tus- schen twee mannen, van wie de een een mas ker droeg. De gemaskerde werd met groote moeite overmand en toen men hem zijn mas ker van het gezicht had getrokken, bleek men te doen te hebben met een jongen kerfel. De aangevallene was een Belg, een zekeren Verbelen, die vertelde, dat hij dicht in de I buurt van den woonwagen in een schuur wonende, het geschreeuw had gehoord en den kerel kort nadat Bakker er voor op de vlucht was geslagen, had gegrepen en hem een flink pak slaag had toegediend De „moordenaar" werd onder strenge be- waking naar het politiebureau te Overschie overgebracht en daar kwam men tot de vreemde ontdekking, dat de arrestant nie- mand anders was dan een zoon van Bakker, die verklaarde, dat hij zijn ouden vader, die niet meer thuis woonde, alleen maar had willen laten schrikken. Ik wilde eens zien, of mrjn vader dapper was, en vond, dat dit wel de beste proef waszoo beweerde hij. Natuurlijk had hij niet gerekend op den Belg, van wien hij zoo'n gevoelige afstraffing had I gekregen. De polite vond het echter raad- zaam, den jongeling voorloopig op te bergen, om deze zonderlinge historie eens nader te onderzoeken. ERNSTIGE BRAND IN EEN LANDHUIS. Weer is in Engeland een groot landhuis door brand grootendeels vernield en helaas zijn er thans weer twee levens te betreuren. Omstreeks twee uur in den morgen van Za terdag ontdekte een passeerend geestelijke, dat er brand was uitgebroken in Castle Hill, het buitenverblijf van graaf Fortescue te Fil- leigh in Devonshire. Hij Waarschuwde dadelijk het personeel, dat op dat moment uit vier per sonen bestond, n.l. een bejaarde huishoudster en drie meiden. In een der vleugels sliepen bovendien een aantal werklieden uit Londen, die bezig waren met de restauratie van bet buiten. De huishoudster, de 51jarige miss Vincent, die al meer dan 20 jaar in dienst der familie is, werd het eerst wakker. Het vuur had toen al gevaarlijke afmetingen aangenomen, maar het eerste werk van de vrouw was niet te zor- gen voor haar eigen veiligheid, maar voor die van de anderen. Dit is haar noodlottig gewor den. Zij heeft de anderen kunnen- waarschu- wen. Twee der meisjes konden ongedeerd het brandend huis verlaten, de derde en miss Vin cent kwamen echter niet naar buiten. Intus schen was ook de brandweer gealarmeerd en spoedig waren brandspuiten ter plaatse. Voor- dien waren echter de Londensche werklieden al met de blussching, zoo goed als dat ging, be- gonnen en zij hadden ook getracht, de twee vrouwen, die nog in het huis waren te vinden. Moedig begaven zij zich in het fel brandende gebouW en een hunner had het geluk een der vrouwen te vinden. Zij lag, reeds bewusteloos, op een overloop. Met groote moeite wist hij haar naar buiten te brengen, waar ook de red der bewusteloos neerviel. Het meisje bleek echter niet meer tot bewustzijn te brengen. Zij stierf na haar redding. De Londensche werk- man kwam gelukkig spoedig weer bij. Alle pogingen om miss Vincent te redden bleken helaas vruchteloos. Later heeft men haar verkoolde lijk onder de puinhoopen ge- vonden. Waarschijnlijk is zij, na de anderen gewaar- schuWd te hebben den verkeerden kant uitge- gaan en in een brandend vertrek terechtgeko- men, waaruit zij geen uitweg meer kon vinden. Zij is toen bedolven onder het instortende dak. De brand zelf was men betrekkelijk spoedig meester, hoewel men niet kon voorkomen, dat het middengedeelte van het gebouw vrijwel geheel is uitgebrand. Men heeft echter vele kostbare meubelen en een collectie Chineesch porcelein en zilver nog kunnen redden. De omgekomen huishoudster was een vrouw met een arm. Het omgekomen meisje was 18 jaar oud. MOEDER WIL HAAR DOCHTER VAN EEN TIJGER REDDEN. Nabij den kampong Lau Gresiek, dicht bij de onderneming Marijke, in Boven-Langkat, werd kortelings een Bataksche jonge vrouw door een tijger gedood. De bedoelde jonge vrouw van ongeveer 20- jarigen leeftijd was aan de overzijde van de Wampoe met haar moeder bezig padi te snij- den. Daarbij werden de beide vrouwen door een tijger besprongen, die de jongevrouW met een geweldige klap op de borst doodde en zijn prooi vervolgens meesleurde naar een grooten steen daar in de nabghaid, waar hij begon zich aan het bloed van zijn slachtoffer te goed te doen. In stede van weg te loopen en misbaar te maken volgde de oude moeder den moordenaar van haar dochter, naderde tot vlak bg de plaats waar de tijger bezig was zijn prooi het bloed uit te zuigen en sprak daar en herhaal- delijk en gedurende langen tijd den tijger toe, vragend wat hij er nu aan had dit jonge leven weg te nemen en zichzelf in de plaats van haar kind als prooi aanbiedend, indien hij haar wilde loslaten. Zij was oud en toch niet meer van veel nut, zoodat er alles voor te zeggen viel, haar in ruil aan te nemen. De tijger liet zich echter door dit roersnde moederlgk aanbod niet storen, doch nam zijn prooi Weer op en verdween ermee in het bosch, waar de oude vrouw hem niet kon volgen. Zij is toen terug- gekeerd naar den kampong, waar zij aan het dorpshoofd, den penhoeloe balei, vertelde wat er gebeurd was. Deze een man met ddn arm, die zijn arm verspeeld heeft bij 't schieten van visch, is toen met 'n paar mannen het spoor gevolgd, waarbij men het lijk vond, dat de tijger liet liggen. Een assistent van de onderneming Marijke heeft toen nog getracht den tijger uit een boom neer te leggen, maar dit is niet gelukt. DE APENIJNNEN-TUNNEL. Meer dan dertien jaar hebben duizenden ar- beiders aan het doorsteken der Apenijnnen tus- schen Florence en Bologna gewerkt. Nu is het zoover, dat in April de eerste met bloemen versierde train door de nieuiwe tunnel rijden kan, die met 18.500 M. de langste dubbele tun nel ter wereld geworden is. Voor ruim 16 mil- lioen gulden is er, in den loop van deze 13 jaar in den berg gebouwd, voor een deel in het grondwater verdronken, door steenslag ver- knoeid en met explosies in de lucht gevlogen. In 1921 begon men van beide zijden aan het doorsteken van den berg. Maar reeds in de eerste jaren van den bouw werd het reusach- tige werk onderbroken door een reeks cata- strophen, die ondanks alle voorzorgsmaatrege- len niet altijd konden worden verhoed. Zoo deden zich aan het zuidelijke einde van deze tunnel geweldige waterdoorbrekingen voor, waardoor zij geheel overstroomd werd. Ook de drie meter dikke muur, dien men als afvoer tegen het water bouwde, kon den druk niet wesrstaan, totdat men eindelijk door gze- ren stangen, die in den berg werden gedreven, vloeibaar cement in de diepte spoot, zoodat het gebergte zelf tot een ondoordringbaren muur werd. Ondertusschen traden bfj de werkzaamheden aan de noordzijde exploisies en branden op, die het werk bijna een jaar stillegden. Meer dan zeven maanden streed de leiding van het bouwwerk met alle denkbare middelen tegen het in de diepte woedende vuur, totdat er ten slotte niets anders bleef te doen dan de tun nel dicht te metselen, in de gesloten gang water te leiden en op eenigen afstand door een nieuwe doorbraak de gevaarlijke plek te vermijden. Zeer groote moeilijkheden bracht ook de aanvoer van het materiaal met zich mede. Over een lengte van 50 K.M. moesten verbin- dingslijnen naar de naasts stations gelegd wor den, terwijl een K.M. lange zweefbaan naar het plateau boven het midden van de tunnel leidde. Daarvandaan had men een schacht loodrecht in de rotsen gemaakt om ook van deze plek uit het werk te kunnen aanpakken. Bijna 100 millioen Kilowatt uren electrische kracht, 850 ton springstof en 37 pompen tegen het binnendringen van het Water waren de hulpmiddelen in den geweldigen strijd tegen het gebergte. Voor de eerste maal is een dub bele tunnel van dezen omvang gebouwd. Zij wordt nog slechts in de lengte overtroffen door de Simplon-tunnel, die 100 meter langer is, maar eigenlijk bestaat uit twee van elkaar gescheiden, naast elkaar liggende gangen. MOORD TE ESSCHEN (BELGIe). Bij gelegenheid van de z.g. halfvastenvie- ring te Essehen in Belgie, waarbij in de cafe's volop gedanst wordt, kreeg Zondagavond in de Nieuwstraat de broodbezorger C. Wille- men, uit de Kruisstraat nabij Roosendaal met eenige personen een onbeduidende woorden- wisseling. Plotseling viel W. met nog een ander persoon tegen den grond. Het bleek, dat hij hevig bloedde. Men had hem met een mes de halsslagaider doorgesneden meh het gevolg, dat hij binnen enkele minuten dood- bloedde. De inmiddels gewaarschuwde gen darmerie stelde een onderzoek in, dat geen resultaat had. Maandagmorgen echter is zekere Van D., een oud-vriend van den ver- slagene, aangehouden en in verhoor genomen. Het panket uit Antwerpen is ter plaatse gearriveerd. W. was vader van zes kinderen. EEN KUNSTVLIEGER VERONGELUKT. Bij den doop van een zeilvliegtuig te Luben is Zondag een doodelijk ongeluk gebeurd. De advocaat en notaris Foerster uit Goldberg, die voor een kunstvlucht was opgestegen, viel plotseling van 80 M. hoogte en was op slag dood. Het ongeluk geschiedde voor de oogen van Helmuth Bruckper, opper-president en gouwleider. EEN EXPERIMENT N ADEN DOOD. Vrijdagavond heeft sir Oliver Lodge, de groote physicus en metaphysicus, voor het laatst voor de Engelsche radio gesproken. Hij dankte de B. B. C. voor de gelegenheid hem geboden om te spreken over zijn overtuiging op metaphysisch gebied en nam dadelgk af- scheid van zijn hoorders. Sir Oliver, die 82 jaar oud is, zal zich verder bepalen tot schrij- ven. Hij is overtuigd spiritist en heeft een proef bedacht om na zijn dood overtuigend aan te toonen, dat zgn denkbeelden juist zgn In een verzegelde enveloppe heeft hg zijn plan neergelegd, volgens hetwelk hij na zijn over- gang" met de levenden in contact hoopt te treden. Dit plan, dat niemand kent, dateert van twee of drie jaar geleden. BRAND IN EEN WARENHUIS. Te Birmingham in Alabama heeft een brand gewoed in een warenhuis in het hart van de winkelwijk. De vlammen sloegen later over op een winkel aan den overkant van de steeg naast het warenhuis en ook een na- burige schouwburg werd voorzichtigheids- halve ontruimd. Het vuur wist een tank met 500 gallons petroleum in een naburig blok te bereiken. Men schat de schade op een mil lioen dollar. De brand brak uit op Zaterdagmiddag en er bavonden zich op dat oogenblik in het waren huis zoowat 4000 menschen. Dezen slaagden er in veilig uit het gebouw te komen. Een later bericht, van Zondag, behelst, dat de brandweer er na uren van onvermoeid blusschen in geslaagd is den geweldigen brand te blusschen. Behalve het warenhuis, waarin de brand ontstond, zijn nog eenige huizeniblokken bijna geheel in asch gelegd. De aangerichte schade bedraagt volgens de jongste schattingen drie millioen dollar. Bij het blusschingswerk zijn 39 menschen gekwetst voor het meerendeel brandweer- lieden. AUTOBANDIETEN. Een looper van de papierfabriek te Heesch- Duren had Vrijdag op een bank een bedrag van 3000 mark geincasseerd en ging „toege- leid door een gewapende" naar de fabriek. Nabij de tramhalte te Friedenau stopte plot seling een auto voor hen. In de auto bevonden zich drie mannen. Een hunner trad met de revolver in de hand op beide personen toe Onder het lossen van een schot ontrukte hg den looper de aktentasch met de 3000 mark, terwgl de twee mannen, die in den wagen waren blgven zitten, dreigend hun revolvers op hen richtten. Het heele geval speelde zich in een paar seconden af. De ban- dieten-auto verdween spoorloos, alleen het nummer is bekend; van de daders ontbreekt zelfs het signalement. Men vermoedt, dat ze bij Geilenkirchen over de Limburgsche grens zijn gekomen. EEN REVOLVERDRAMA TE ATRECHT. Een revolverdrama heeft opschudding ver- wekt te Atrecht (Frankrijk). De dader, de mecanicien Valmy Lambert, van Belgische nationaliteit, is gehuwd met een Engelsche vrouw. Na den oorlog had hij zich met vrouw en zijn schoonouders te Atrecht ge vestigd. Ze hadden spoedig twee kinderen en aanvankelijk heerschte goede verstandhou- ding in het huishouden. Op een gegeven tijdstip is echter oneenlgheid ontstaan, hoofd- zakelgk omdat de man jaloersch was. Deze oneenlgheid groeide zoozeer, dat de vrouw tenslotte haar man alleen liet en bij haar ouders ging inwonen. Allerlei verwikkelingen met de familie hebben Valmy Lambert zoo opgehitst, dat hij een revolver gekocht heeft en in den avond is binnengedrongen in het huis van zijn schoonouders. Dadelijk loste hij revol- verschoten. De schoonvader kreeg een kogel in de hand, de dochter vluchtte in den kelder, terwijl de moeder kon buiten geraken en de politie waarschuwde. Toen deze opdaagde, loste de woesteling ook een schot in haar richting, maar zonder iemand te treffen. De politie slaagde er in hem te ontwapenen. Hij werd te Atrecht opgesloten. VROUW IN EEN HOTEL TE PARIJS VERMOQRD. Op een badkamer van een hotel in Rue Quentin-Bouchast heeft men het lijk gevon- den van een ongeveer 35-jarige vrouw. Het hoofd had kneuzingen en vertoonde sporen van een verstikkingsdood. De vrouw had 's middags met een manspersoon van ongeveer 30 jaar een kamer in het hotel gehuurd. De man was even later vertrokken en had de boodschap achtergelaten, dat hij dadelijk weer terug zou zijn. Uit onderzoeklngen is gebleken. dat de vrouw de echtgenoote is van een Parijschen fabrikant. De politie stelt uitgebreide po gingen in het werk om den moordenaar te vinden. EEN BEKLAAGDE SPRINGT UIT HET RAAM VAN DE RECHTSZAAE Maandagmorgen zou een arbeider wegen3 diefstal en onregelmatigheden voor de recht- bank te Dresden terecht staan. In de zit- tingzaal op de vierde etage van het gerechts- gebouw gedroeg hij zich volkomen normaal en kalm, doch toen de rechtbank zich in raadkamer terugtrok om vonnis te vellen, sprong hij plotseling op, liep naar een der vensters en sprong naar beneden. Ernstig gewond bleef hij in den tuin voor het gebouw liggen. Hij werd naar een ziekenhuis ge bracht. WERKLOOZEN ALS VERKEERS- AGENTEN. Te Portugal heeft men een proef genomen met het verschaffen van practisch en nuttig werk aan werkloozen. Te Lissabon heeft men 22 werkloozen als hulp-verkeersagenten aangesteld. Zij moeten er op letten dat automobilisten en andere weg- gebruikers gehoorzamen aan de automatische verkeerssignalen en op de drukke uren zullen zij de verkeersagenten bij het regelen van het verkeer moeten helpen. Als uniform hebben deze hulpagenten een lichte broek aan met blauwe jas en witte handschoenen en een ronde pet met gouden band. Zij worden betaald door het werkloozen- bureau en ontvangen voor hun diensten ge- middeld 12 gulden per week. JAPANSCHE TORPEDOBOOT VERMOEDELIJK GEZONJLEN. Naar Reuter uit Tokio meldt, is de torpedo- boot Tomotsoeroe, welke met een flottielje uit de oorlogshaven Sasebo voor manoeuvres was vertrokken, niet texuggekeerd. Het schip moet tengevolge van het stormachtige weer omgeslagen zijn. De bemanning telde 80 man. Later. Het wrak van de Tomotsoeroe is gevonden bij het eiland Sjijiki. De minister van marine heeft geweigerd verdere inlichtin- gen te verstrekken over het aantal omge- komenen. De Tomotsoeroe was een schip van het modemste type en pas in Februari 1.1. van stapel geloopen. GOUDVONDSTEN. Zoowel in de Transvaal als in den Oranje- Vrijstaat benoorden en bezuiden de Vaal heeft men den laatsten tijd goud gevonden. Men heeft de vondsten van 30 verschillende plaat- sen onderzocht en bevonden dat zij gemiddeld voor een gewicht van 7 pennies per ton aan goud bevatten. Men vermoedt; dat het pas ontdekte rif een cirkel beslaat met een mid- dellijn van ongeveer 50 K.M., 150 mijl omtrek, met de stad Parijs als middenpunt. Het komt bij Plaats de Waal in den Vrij staat, op 20 mijlen ten westen van Parijs en vandaar heeft het 100 K.M. ver gevolgd, terwijl het ver- dwijnt bij het Kopjesdorp, waar het in het Karroo-bed verzinkt. Verderop bij de Vrjj- staatsche grens heeft men het weer gevonden waar het op 9 mijl beoosten Parijs weer over de Vaal gaat. Volgens deskundigen komt het rif overeen met dat op de Witwatersrand. Dertig of veertig jaar geleden heeft men hier ook goud gevonden en boringen verrieht, die weinig beloofden, vermoedelijk heeft men toen toevallig bijkomstige adres aangeboord en het hoofdrif gemist. De huidige ontdekking is gedaan door een opzichter van Rooderandplaats in de Trans vaal, die een aan de oppervlakte komenden goudader ontdekte in een pad, dat door de haven van het vee was uitgesleten. GEVANGENIS-SCHANDAAL. In de gevangenis te Leuveik is een schan- daal ontdekt, dat aan Amerikaansche gevan- genistoestanden doet denken. Sedert gerui men tijd werd namelgk in die gevangenis door 'n terdoodveroordeelde aldaar in samen- werking met een drietal beambten een uitge- breiden handel gedreven in vischnetten, welke door de gevangenen gemaakt werden. De grondstoffen kwamen op frauduleuze wijze binnen op het adres van een handelaar, waar- voor de gevangenen eveneens netten maakten. Het Parket heeft de zaak onmiddellijk in handen genomen. Een der beambten, die in de zaak betrokken is, heeft getracht zelf- moord te plegen met een revolver en werd zwaar gewond naar een ziekenhuis over gebracht. ONDER WATER BOVEN ZIJN THEE GERAAKT. Bij duikwerk aan een gezonken Engelsch vrachtschip bleef een duiker abnormaal lang beneden. Men begon reeds ongerust te wor den, toen de man plotseling naar boven kwam. Nauwelijks had men hem zijn helm afgeno- men of hg viel om en toen men hem wilde helpen, denkende, dat hij half was gestikt, rook men de lieflijke geur van oude Schotsche whisky. De man bleek stomdronken te zijn en onder den invloed van alcohol te zijn omgeval- len. Nadat de man zijn roes had uitgeslapen, vernam men, dat hij in het tusschendek van het schip een kist met whisky had gevonden. Fluks had hij het mondstuk van zgn duikers- uitrusting afgeschroefd en er een whisky- flesch aangezet, waarop hij een teug nam, die haast met den dronk van Thor, welke volgens de oude Noorsche sage het verschijnsel van de eb veroorzaakte, kon worden vergeleken. Na het drinken was hij nog net voldoende bij zgn positieven, om even bliksemsnel als hij het had afgeschroefd, het mondstuk van zijn duiker- helm weer te monteeren en het teeken van op- halen te geven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 7