Sproeten komen vroeg in Gemengde Berichten het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutoi. Bij alle Drogisten. TERNEUZEN, 14 MAART 1934 GROENENDIJK. LAMSWAARDE. HONTENISSE. gebleken, dat het geforceerde stieven om de automobiel onder het Duitsche volk algemeen te rliaken, eveaals de beivordering van de vliegsport, niet industrltele maar militaire bedoelinsren heeft. A1 wat Hitler organiseert of laat organiseeren, wordt op een manier ter hand genomen waarvan de geschiedenis geen voorlbeeiden kent; zoo gaat het ook met deize dingen. Het is voistrekt niet meer Frankrijk a'rieen dat zich daanaver emstig bazorgd. maakt. Ook te Home maakt men zich meer en meer ongerust. Hoe het zij, Mussolini is zoo verstandig niet te vex'zuimen wat de Kleine Entente we', venzuiimd heeft: Hij ,wil de positie van Oos- tenrrjk en tegelijkertijd van Hongarije ver- sterken. Zoo verzekert hij nu tenminste, by ■wijiz:: van geruststelling, tegenover de wereld. De beide landen moeten ten voile in staat zijn imn afhankelijikheid te hand'haven, zegt hij. SJonderiinge positie van Oostenrijk: Men s zoo bezorgd voor de zelfstandigheid van dat lane, dat men het niet het recht laat zelf- ctandig tot oecenomiache en politieke aanslui- ting hij Duitschland te besluiten. Daarin ibestond juist de onvrijheid van Oostenrijk in de vele jaren, dat de meerderheid van het Oostenrijksche volk niets 11 ever dan dat had gewensoht. (Ingez. Med.) Het geloof, dat Mussolini het meent met zijn verzekermg, geen afzonderlijk tolverbond met de beide Donaulanden n-a te streven, is duidelijk aan het toenemen. Men ziet het b.v. aan de houding der Franscben, die ondanks alle wantrouwen op het oogenblik een wel- willende neutraliteit aan den dag leggen, en verder bun best doen, om een toenadering tusschen de Kleine Entente en Rome teweeg te brengen, dat inderdaad het beste tegengif zou zijn tegen gevaarlijke plannen van Mus solini Men begint in de landen van het wantrouwen ook wel in te zien, dat een tol verbond tusschen de drie landen, om him oeconomische construetie, haast niet mogelijk is, en dat 'zelfs een bijzondere regionale samenwerking, op verstrekkende wederzyd- sche concessies berustende, in het bijzonder tusschen Roedapest en Weenen, groote moei- dijkheden zou opleveren. Het platteland regeert nu niet te Weenen om de Oostenrijk sche boeren de aoodeiyke concurrentie van den Hongaarschen landbouw op den hals te halen. Het werk, dat den vertegenwoordigers der drie landen te Rome waeht, zal dus verre van gemakkelijk zijn. Vriendschappelijke gevoe- lens en goede bedoelingen zullen de practische mogelijkheden reeds een heel eind vooruit iblijken. Als dus de goed gedirigeerde Ita- liaansche pers voorzicntig is in bet bepalen van doeleinden, dan dient dit zeker niet alleen om wantrouwen te sussen, maar wel degelijk ook om al te hooggespannen verwachtmgen in eigen land' op de juiste spanning te bren gen. Wat Italie nastreeft is tenslotte slechts voor verwezenlijking vatbaar als men er meer landen bij betrekken kan. Oostenrijk kan van Hongarije en Italie niet leven. Men heeft er Duitschland, Polen en de Kleine Entente bg noodig. En al komen slechts Polen en de Kleine Entente, zonder Duitschland erbij te pas, dan is dit reeds een complex van een omxvang, waarover Mussolini onmogelijk nog de hegemonie kan nastreven. Frankrijk en die landen zelf vooral, praten dan mee. Er is dps vpor Frankryk buiten de verzekeringen van den Duce zelf om, alle reden om hetgeen er gebeurt, niet met al te groot wantrouwen te volgen. Nu is de ohef van het oeconomische depar- tement te Weenen, Wiesner, naar Praag ge- zonden, om daar met de Tsjechen te praten. Dit gebeurt juist op het oogenlblik, waarop Goemboes en Dollfuss zich te Rome bevinden. Een toeval kan dat niet zijn. En tegen den zin van Rome zal het ook temauwemood zijn gabeurd. Men vergete bij al daze dingen niet, dat Italie zich in een defensieve positie ge- voelt tegenover het opdringen van het natio- naal-socialisme en van het Duitsche imperia- lisme in Oostenrijk; dat het niet kan bopen of zelfs maar pogen het onderste uit de poli tieke kan te halen bij deze gelegenheid, doch dat het er in de eerste plaats voor moet zor- gen zijn positie te beiveiligen. Dat is nu vooral de toeteekenis van zijn Donaupolitiek. Het is niet meer het oude tasten naar oppermacht in het Donauibekken en op den Balkan. Door groote teleurstellingen in den tijd dat hij nog niet in de defensie gedrongen was, heeft Mussolini bescheidenheid geleerd. En wat men op hem aan te merken moge hebben, van gebrek aan leenzaamheid kan men hem niet beschuldigen. Men herinnere zich zijn woorden en plannen, met de bazetting van Korfoe als ouverture tot de heldhaftige daad, uit den eersten tijd na zijn triomf, en hoore hem thans spreken. Mussolini heeft in een heel harde leersehool goed geleerd wat in de Internationale politiek kan en wat niet kan. En daarom is het niet waarschijnlijk dat hij in een voor zyn land zoo critieke aangelegen- heid nog weer door eerzucht opgetrokken luchtkasteelen zou tracbten te veroveren. Mussolini organiseert het verweer. Van het Ibeleid van de Kleine Entente hangt nu veel af WET OP DE BESCHERMING DER ORDE IN ZWITSERLAND VERWORPEN. By volksstemming is de wet op de foescher- ming van de openbare orde in Zwitserland, Zondag met 486.000 tegen 416.0000 stemmen verworpen. Tegen de wet verzetten zich de socialisten en communisten, het nationale front en an- dere nieuwe rechtsche organisaties. Nu de federale regeling verworpen is, moe ten de bestaande wetten in de 25 kantons deze taak vervullen en zullen de wetten, daar, waar zij niet voldoende zijn, verseherpt moeten worden. De wet diende ter bescherming van de de mocratic en de grondtwettelijke rechten tegen elke dictatuur. Strafbaar werden gesteld elke aansporing tot overtredingen tegen den staat of de open- bare orde en aansporingen van militairen tot ongehoorzaamheid. Voorts werden straff en gesteld op geiwelddadige orde-verstoringen en tegen het in bezit hebben van wapenen. De wet was speciaal gericht tegen de extre- misten van links en rechts. Er is druk gestemd. Uit vrees voor incidenten hadden de regee- ringen te Bern, Bazel en Zurich alle openbare betoogingen verboden. OFFICIEREN MOETEN KUNNEN ZWEMMEN. Maarschalk Petain, de Fransche minister van oorlog, heeft een nieuw decreet uitgevaar- digd, waarin wordt bepaald, dat alle officieren van het leger moeten kunnen zwemmen. Met ingang van 1935 moeten de candidaten voor het toelatingsexamen voor de militaire academie te St. Cyr, en de cadetten voor de cavalerie- school te Saumur, en de instructiescholsn te Versailles, Fontainebleau et St. Maixent een bewijs kunnen overleggen dat zij kunnen zwemmen. PROPAGANDA VOOR DEN DUITSCHEN WIJNBOUW. De leider van de afdeeling Rijnland van de nationaal-socialistische bedrijfscellenorganisa- tie, Willy Borger, puhliceert een oproep aan de geheele hevolking van het Rijk, die beoogt een einde'te maken aan de alom verspreide vooroordeelen tegen het drinken van wijn. „Marxistische nivelleering, aldus Borger, heeft het drinken van wijn voorgesteld als ka- pitalistische genotzucht. De afkeer, die als gevolg daarvan hij velen tegen het drinken ontstond, heeft geleid tot belemmering van den verkoop en tot groote dating van de wijnprij- zen, waardoor de wijnboeren zijn beroofd van hun economische basis. De schandelijke loonen, aan de arbeiders in de wijnbergen betaald, zijn niet het gevolg van den onwil der boeren, maar alleen van het feit, dat millioenen menschen van meening zyn, dat het drinken van wijn een luxe is." „Men moet thans niet pleiten voor brasse- ryen en drinkpartijen, maar men keert zich slechts tegen een verderfelijke, waanzinnige opvatting voor de redelijke dingen van het leven. In Duitschland is het alcoholgebruik het laagst van alle Europeesche landen. Zedr groot is het verschil echter in het wijnge- bruik." „In Zweden en Noorwegen, waar geen wijn- bouw bestaat, wordt per hoofd van de hevol king meer wijn gedronken dan in het wijn- bouwland Duitschland. De Duitsche arbeider in de wijnbergen en de wijnboer, wien het niet beter gaat dan zijn werkman, strekken hun hand uit naar den Duitschen werkman, waar hij ook woont en werkt, en verzoeken om be- grip voor den Duitschen wijnbouw." DE „ROUWPOSTZEGEL" TER HERINNERING AAN KONING ALBERT. Maandag is, in het Centraal postkantoor te Brussel een begin gemaakt met den verkoop van den zgn. „rouwpostzegel" van 75 centiem, met den beeldenaar van koning Albert. Deze postzegel is met een zwarten band omraamd. De druk is eveneens zwart. De oplaag zal ver- moedelijk 15 a 20 millioen exemplaren be- dragen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier werd in de maand Februari op spaarbankboekjes ingelegd 41.259,72; terugbetaald 65.427,86; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 24.168,14. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 21. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op staatsschuldboekjes afgeschre- ven /1950; derhalve minder in- dan afge- schreven 1950. DE RENTEBESCHRIJVING IN DE BOEKJES TER DIRECTIE DER RIJKSPOSTSPAARBANK IN FEBRUARI. Wanneer in de maand Januari de berekening en de bijschrijving van de rente op de ruim 2U millioen rekeningen-courant hebben plaats gehad volgt voor de Rijkspostspaarbank de 2de maand van buitengewone drukte, Februari, waarin vooral in de eerste week de boekjes worden ontvangen, welke in Januari niet op- gezonden mochten worden, omdat de rente- bijsehrijving in die maand alle handen opeischt. In die eerste week zijn er dagen, dat om- streeks 20.000 iboekjes inkomen. Zou men de boekjes van ddn dag op elkaar stapelen, dan kreeg men een toren van 60 meter. Bij het uitpakken der boekjes wordt elke enveloppe aan drie zijden opengesneden ter voorkoming, dat daarin iets achterblijft van hetgeen de inleggers er, behalve het boekje in mochten hebben gedaan of achtergelaten. Om dezelfde reden worden alle boekjes stuk voor stuk doorgebladerd. Men vindt er ailerlei in: brieven, rente-, postzegels, loten, schuldbekentenissen, kwitanties, coupons, niet zelden zelfs bankpapier. Zoo werd onlangs in een boekje een bedrag van f 900 in groot bankpapier aangetroffen. Waardepapieren worden zorgvuldig voor de inleggers bewaard. Wijl de rekcningen-courant in verschillende zalen zijn gerangschikt volgens de postikan- toren, waar de boekjes zijn uitgegeven of waarop zij zijn overgeschreven, en naar het nummer, moeten de ingekomen boekjes, al vorens zij administratief in behandeling komen, op overeenkomstige wijze gesorteerd worden. Eerst dan kan bij elk boekje de rekening-courant worden gezocht, die er op betrekking heeft. Dat dit een niet geringe arbeid is, zal men beseffen als men weet, dat de rekening- conrantkaarten, die loodrecht in brandvrije kasten staan, een totale lengte aan kast- planken van taijna 2'/2 kilometer innemen. Eerst na deze bijzoeking kan aan de in- schrijving in de boekjes van de rente', zooals die op de rekeningen-courant is uitgetrokken, worden ibegonnen. Tevens worden dan de inschrijvingen van de stortingen en terug- betalingen in de boekjes vergeleken met die op de rekeningen-conrant; eventueele ver- schillen worden eerst opgelost of verbeterd v66r de terugzending aan de inleggers plaats vindt. Het is daarom ook van belang, dat de boekjes geregeld jaarlijks worden opge- zonden. GEVONDIEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorWerpen inlichtingen te hekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Mantelband, Bureau van politie. Vulpen, Bureau van politie. Huissleutel, Bureau van politie. Voertuigspiegel, Bureau van politie. 1 paar Kinderhandschoenen, L. Koch, Tbo- lensstraat 112. Dameshandschoen, W. M. Riemens, Nieuwe- diepstraat 76. Portemonnaie, D. de Lege, Steenkampl. 71. Portemonnaie, P. Brons, Westkolkstraat. Portemonnaie, A. Meeussen, Donze Visser- straat 97. 1 paar Dameshandschoenen, J. Geers, School- laan 15. DE UITVOER VAN AARDAPPELEN NAAR BELGIe EEN ANDERE REGELING. De Nederlandsche aardappel centrale deelt mede, dat voor uitvoer van aardappelen naar Belgie, ingaande 19 Maart, een andere rega ling zal worden ingevoerd. Oorspronkelijk was het de bedoeling, deze reeds 14 Maart te doen ingaan, doch wegens administratieve bezwaren is dit uifcgesteld tot 19 Maart. Belanghabbende exporteurs, zoowel van consumptie- als van pootaardappelen, kunnen zich per omgaande wenden tot de Nederland sche aardappel centrale, Kazemestraat 3, Den Haag ,voor nadere inlichtingen. Voor zendingen, welke deze week nog ter verzending komen, behoort men een vergun- ning van de Belgische regeering te beizitten. Zendingen na 18 Maart zullen slechts dan tot uitvoer toegelaten worden, als er een machtiging tot uitvoer van de Nederlandsche aardappel centrale bij is. (N. R. Crt.) Benoeining. Met ingang van 30 Maart a.s. is bij kon. be- sluit benoemd tot voorzitter van bet bestuur der waterkeering van het calamiteuze water- schap Walzoorden, de heer A. D. Dumoleijn, alhier. Goede vangst. Met de aanhouding van Th. P. alhier, heeft de marechaussee verleden week werkelijk een goede vangst gedaan; uit een nader onderzoek is namelijk geblsken, dat hij de omgeving van Kloosterzande in de laatste maanden onveilig gemaakt heeft door in verschillende woningen tijdens de afwezigheid der beWoners binnen te dringen om te zien of er iets van zijn gading was. Tijdelijke benoeining. A. P. M. StaalCastenmiller alhier, vroe- ger als onderwijzeres werkzaam aan de R.K. byzondere school te Stoppeldijk, wachtgeldster sedert Januari 1.1., is thans tijdelijk benoemd aan de R.K. bijzondere school te Graauw, met ingang van 13 Maart. Op het gemeentelijk politiebureau is als ge vonden gedeponeerd een autoslinger. Belang- hebbende vervoege zich aldaar. VERDRONKEN. Uit het kanaal te Middelburg is het lijk op- gehaald van den 60-jarigen L., die Zondag- nacht aldaar te water is geraakt en ver- dronken. Maandag is het 5-jarige zoontje van den arbeider Bouwman te Nieuw-Buinen, spelen- derwijs in het Noorderdiep gevallen en ver- dronken. DOOD GEVALLEN. Zaterdagmorgen wilde de 30-jarige Neder landsche schipper H. Coolman uit Amsterdam, die met zijn vaartuig een brug te Schooten, waar werken worden verricht en twee kabels over de vaart waren gespannen, nadarde, een der kabel3, die op het schip gevallen was, op- lichten. Op dat oogenblik werd de kabel juist aangetrokken, zoodat hij onder de kin van Coolman strak trok. De schipper werd daar- door drie meter in de hoogte geworpen, viel op het dek terug. Hij was op slag dood. ARNHEMSCHE INBREKER GEARRESTEERD. Een inspecteur van de Amhemsche politie heeft Zaterdagavond de huip ingeroepen van de recherche van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam, om een man in hechtenis te nemen, die in den nacht van Vrijdag op Zater- dag een inbraak had gepleegd in een manu- facturenmagazijn in de Geldersche hoofdstad. Het spoor van deze inbraak leidde naar Am sterdam. In een woning in de Warmoesstraat werd hij aangetroffen. De gestolen goederen werden niet bij hem gev< den. Na een kort verhoor in '.iet bureau Warmoes straat, door den Amber ::chen inspecteur van politie, is hij meegenomen naar Arnhem. VALSCHE GULDENS. Door de politie te Akkrum is een aantal val- sche guldens in beslag genomen. Deze geld- stukken zijn betaald aan den gemeente-ont- vanger. Reeds werden drie exemplaren ont vangen. De muntstukken zijn goed nagemaakt. De kleur is iets witter dan bij de echte. Bij nader onderzoek bleak, dat de guldens van koper zijn vervaardigd en daarna verzilverd. De rand is rondgeslepen, terwijl het op- schrift in den rand iets dieper is, dan van den echten gulden. Ze zijn ook iets z\vaarder dan de echte. Er is een uitgebreid politie-onderzoek gaan- de. Gebleken is reeds, dat verscheidene val- sche guldens in omloop zijn. DE DROOGTE OP DE VELUWE. In de omgeving van Apeldoom heeft men te klagen over den drogen toestand van den bodem. De laaggelegen weilanden langs de weteringen, welke men ge<woonlijk om dezen tijd van het jaar niet droogvoets kan pas- seeren, zijn nu in-droog, zoodat zelfs een paard niet door de graszoden heen trapt. Opmerkelijk is ook de lage waterstand van de vijvers en oude sprengen in het Koninklijk park, de watervallen zijn al lang buiten wer-' king gesteld en op den bodem van enkele breede sprengen ziet men duidelijk de sporen van wilde zWijnen. DE VARKENSKNOEIERIJ. De onthullingen, welke in de afgeloopen week zijn geschied met betrekking tot de knoeierijen met den export van varkens- vleesch geven de „Bredasche Courant" aan- leiding erop te wijzen, dat de thans door de Rotterdamsche recherche verrichte arrestaties slechts gegrond zijn op een klein onderdeel van het geheel en alleen betreffen het ver- handelen van voor export bestemd crisds- varkensvleesch in het binnen land. De valsehe stempels echter, die bij een huiszoeking in P.'s woning door de Belgische justitie in beslag zijn genomen, hebben met de Rotterdamsche fraude niets te maken en betreffen een geheel anderen zwendel, waar- mede de Rotterdamsche politie geen bemoeie nis heeft. Het blad betoogt dan, dat de mededeeling, dat de Varkenscentrale geheel buiten de fraude staat en er niets van geweten heeft in lhaar algemeenheid onjuist is en vervolgt dan om.: „Schuld heeft de Varkenscentrale aan het gebeurde zeker, ook wat betreft de Rotter damsche zaak. Bij de Ned. Varkenscentrale tech was bij de aansteiling van P. bekend, dat deze reeds sinds 1926 als commissionnair werkte voor den Belgischen veekooper v. d. E. uit Esschen, die in het geheele grensigelbied als een groot- smokkelaar bekend staat. Bovendien was P. commissionnair van den N. C. B. te BoxteL, de slachterijen St. Anto- nius te Weert envan Wijnbergen's slach terijen te Boxtel. waarvan de directeur een zwager van den heer Zwanenberg is. Een broer van dezen directeur, de heer Hyman Wijnbergen te Brussel had met P. samen de vertegenwoordiging der Varkenscentrale in Belgie. Om iemand als P., die sinds jaren zoo nauw bij den veesmokkel was ge'interesseerd en persoonlij'k zuik een groot belang had bij den bacon-export aan te stellen als „vertrouwens- man" getuigt van een z6o verregaande licht- zinnigheid als zeker bij een crisis-instelling niet mag voorkomen. Vast staat ook, dat de Varkenscentrale van de knoeierijen moet hebben geweten. Bij het justitieel onderzoek is komen vast te staan, dat van Juli 1933 af tot en met Febru ari 1934 toe bij bet Centraal Bureau voor de Statistiek en bij de Ned. Varkenscentrale resp. de van de statistiekzegels voorziene Modellen I geel (aangifte van goederen uit het vrije verkeer) en de duplikaat-modellen I (bewijs van uitvoer), betrekking hebbend op honderdduizenden kilo's bacon en versch varkensvleesch niet zijn binnengekomen, het geen .dus een bewijs was, dat dit vleesch 6f frauduleus was uitgevoerd of in het binnen- land was verhandeld. Over het uitlblijven deizer papieren zijn nim- mer inlichtingen ingewonnen, laat staan dat er een onderzoek naar werd ingesteld. Het blad zijn nog tal van van bijzonder- heden bekend b.v. omtrent de verhouding tusschen P. en van den E., omtrent degenen die in Brussel de fraude financierden, omtrent een hooggeplaatste Belgische ambtenaar, die deze in de hand werkte, omtrent de wijze, waarop het valsehe stempel in P.'s bezit kwam, enz., waar over wij thans teneinde het justitioneel onderzoek niet te schaden nog geen mededeelingen kunnen doen. Vast staat echter, dat naast de reeds plaats gehad hebbende zes arrestaties, nog meer arrestaties zullen volgen. Het „Dagblad v. N.-Br." meldt nog: Sedert de arrestatie van twee der hoofd- verdachten in de zaak der frauduleuze hande- Iingen met de crisisvarkens, n.l. de groothan- delaar C. van den Eynde uit Esschen en Andre Peuschend, hoofdvertegenwoordigeir van de Nederlandsche Varkenscentrale te Brussel, is het onderzoek in deze zaak met kracht voortgezet. Nieuwe feiten zijn aan het licht gekomen. Zaterdag zyn twee personen, wonende onder Etten, door de marechaussee's te Etten aangehouden en op de marechaussee-kazerne aldaar aan een verhoor onderworpen. Nadat proces-verbaal is opgemaakt, zijn zij wederom op vry'e voeten gesteld. Soortgelijke aanhou- dingen zijn eerstdaags ook elders te ver- wachten. Ook in Belgie zet de Belgische justitie net onderzoek met kracht voort. Tegelijk met de Miszoeking, Vrijdag j.l. bij v. d. Eynde te Esschen, zijn ook elders in Belgie huiszoekin- gen gehouden. FRAUDE MET CRISISRUNDEREN. Naar het „Dagblad van Noord-Brabant" verneemt is de justitie bij haar onderzoek inzake de fraudes by de verhandeling van bacon en versch varkensvleesch der Neder landsche Varkenscentrale tot de bevinding gekomen, dat eveneens fraudes voorkomen bij de verwerking van het vleesch van de z.g. regeeringskoeien, n.l. bij het in blikken doen van dit vleesch. Het betreft hier een conservenfabriek, die voor de Crisis Rundvee Centrale het vleesch blikt. De aan deze fabriek ter verwerking toegewezen runderen worden evenwel niet in deze fabriek geslacht, doch in het plaatselijk abattoir. Door ambtenaren van den Keurings- dienst in ait slachthuis is bij herhaling ge- constateerd, dat het personeel van deze vleeschconservenfabriek bij het slachten stukken vleesch van de runderen zorgvuldig uitsneed en apart hield, hetwelk tegen de voorschriften is. Bovendien werd geconsta- teerd, dat eveneens in strijd met de voor schriften, de z.g. spieren niet diep werden in-' gesneden, doch slechts licht met het mes werden gekerfd. Toen een der ambtenaren het afsnijden van deze stukken constateerde, verbood hy dat verder en vroeg aan de slach- ters, waarom zij dat deden. Zij verklaarden dit te doen in opdracht van hun baas. De ambtenaar haalde er den in het gebouw aan- wezigen controleur van de Crisis Rundvee Centrale bij en wees hem op hetgeen er ge beurde. Deze zei daarop niet meer dan: „Nou, mag dat dan niet?" en verwijderde zich. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de vermoedelijk verdere loop van zaken aldus is: dat ontvreemd regeeringsvleesch aan het blik ken werd onttrokken en als versch vleesch in den verkoop voor de consumptie werd 0e- bracht. Om het onthrekende aan te vullen, werd hier en daar slachtafval e.d. opgekoeht en meegebiikt. Ook is komen vast te staan, dat het toezicht van den controleur van de Rundveecentrale, zoo dit al inderdaad werd uitgeoefend, dan toch op zoodanige wijze ge- schiedde, dat dit emstig in geibreke is ge- hleven. Ondanks al de waarschuwingen en het justitieele onderzoek loopt in de betrokken fabriek het inblikken nog gewoon door alsof er niets gebeurd is. Soortgelijke practijken worden ook elders in bet land toegepast. Het is ons bekend, schrtjft het blad verder, dat bussen blikvleesch worden afgeleverd, die niet het vereischte gewicht behalen. Terwijl b.v. de blikken van de Conservenfabriek „Hero" alle gemiddeld een gewicht van 2 pond en 22% ons per blik halen, is door beeedigde ambtenaren tot heden by her haling vastgesteld, dat blikken van andere fabrieken doorloopend minstens van 11 ons verschillen. Voorts is bet ons bekend, dat door een be- eedigd ambtenaar is vastgesteld, dat de in- houd van teruggezonden blikken, die open gegaan zijn, en waarvan de inhoud een onaan- gename lucbt verspreidde, opnieuw tusschen versch vleesch in de blikken is gedaan. Eveneens komt het thans voor, dat slagers, die gewoon waren z.g. achtervoeten, de achter- vierendeelen van een rund (het beste deel) in den vrijen handel te koopen, deze deelen niet meer koopen, en toch vleesch van deze deelen verkoopen. Daaruit volgt, dat zij vleesch ver- koopen, dat afkomstig moet zijn van verdon- keremaand vleesch van de Centrale. Een met name ons bekende vleeschwaren- fabriek biedt aan comestibleswinkels e.d. spiertjes rookvleesch aan tegen 50 ct. per pond, terwijl de handelsprijs op dit oogenblik ongaveer 90 cent moet zijn. Deze vleesch- warenfabriek veriwerkt vleesch van de Cen trale. Het ts ons bekend, dat door beeedigde ambtenaren is vastgesteld, dat het blik vleesch tot vrij belangrijke hoeveelheden ook wordt uitgereikt aan personen, die niet in aanmerking mochten komen. Zoo b.v. aan landbouwers e.a. Het blad besluit: Uit dit alles blijkt, dat er aan de regeling van de Rundvee-Centrale zeer veel mangelt en dat er, evenals bij de Varkenscentrale speling voor frauduleuze handelingen bestaat. TWEE BRANDEN TE OSS Zondagmorgen ontdekten twee agenten, die op surveillance waren, dat er brand uitgebro- ken was in het woonhuis van den metselaar P. PI., aan den Hoog Beuvelsche Steeg, te Oss. Het vuur woedde zeer fel en het huis, dat eenige jaren geleden nieuw was opgetrok ken, brandde als een fakkel. De brandweer was spoedig ter plaatse, doeh, daar in den ge- heelen omtrek geen water te vinden was, moest zij lijdelijk aanzien, dat het huis met inboedel en een voorraad hooi en stroo tot den grond toe afbrandden. Huis en inboedel waren ver- zekerd. De politieagenten stelden een onderzoek in en kwamen tot de ontdekking, dat de metse laar en zijn vrouw geheel gekleed ter zijde van het huis naar het vlammenspsl stonden te kijken. Daar de agenten dit verdacht vonden, arresteerden zij PI. en zijn Vrouw. Op het politiebureau ontkende het echtpaar hardnek- kig, iets met hrandstichting uitstaande te hebben. Niettegenstaande deze beweringen, zijn beiden Maandag naar Den Bosch getrans- porteerd en ter besehikking gesteld van den officier van justitie aldaar. Een geWeldige vuurzee kleurde Zondagavond te Oss den hemel wederom rood; voor de derde maal in ruim e6n etmaal was een groote brand uitgebroken. Thans was de brand ontstaan in een landbouwschuur van den lahdbouwer C. van Dinter, aan den Berghemschenweg. Omwonenden waarschuwden den boer, dat zyn schuur in brand stond. Men trachtte nog met een brandbluschapparaat het vuur te stuiten, doch dit mocht niet meer gelukken; de schuur stond weldra in lichte laaie. Door den krach- tigen wind laaiden de vlammen hoog op cn tastten de nabijgelegen boerderij van Van D. aan. In een oogwenk was het rieten dak over de geheele lengte een vuurzee. Buren snelden toe, am met vereende krachten het vee, dat in de hofstede was ondergebracht, los te sng- den en te redden. Het groote vee en de var- kens wist men nog uit de stallen te dryven, een aantal kippen echtv kwam in de vlam men om. Een gedeelte van het meubilair kon nog in veiligheid worden gebracht, doch het perceel, dat eigendorn is van de weduwe van C., brandde tot den grond toe af. Een party hooi en stroo, alsmede de landbouw-inventaris werden door het vuur vemield. Alles is slechts laag verzekerd. Door den geweldigen vonkenregen werd na eenigen tijd het aan de voorzijde van den weg gelegen woonhuis van den arbeider Ceelen mede door het vuur aangetast. Dit pand, dat eveneens met riet was bedekt, stond in een oogwenk in lichte laaie. De brandweer, die onmiddellijk werd gelwaarschuwd, arriveerde met twee motorspuiten en eenige slangenwa- gens op het terrein van den brand. Daar de brandputten op verren afstand van de bran- dende perceelen zijn gelegen, moesten honder- den meters slang worden uitgelegd, eer men de vuurzee kon aantasten. Toen dan ook na geruimen tyd water werd gegeven, was de ar- beiderswoning reeds een brandende fakkel. Daar de bewoners afwezig waren, hebben eenige buren nog kans gezien, eenig meubilair te redden, (jok dit perceel brandde tot den grond toe af Bij deze menschen was alles slechts laag verzekerd. De brandweer heeft de belendende perceelen van Van Ud-en en Van Bergen, die eveneens met raet zijn gedekt en die emstig gevaar lie- pen, met twee stralen nat gehouden. Deze woningen heeft men kunnen behouden, doch zij liepen emstige waterschade op. Na twee uur hard werken was het gevaar voor uitbrei- ding geweken. De oorzaak van den brand Is onbekend. De schade is aanzienlijk. TEGEN DE LAMP GEVLOGEN. Men deelt aan het Rott. Nwsbl. de volgende historie mede: Een dokter had zich voor den inspecteur der Belastingen te verantwoorden. De inspec teur kon zich namelijk niet vereenigen, met 's dokters aangifte voor de inkomstenbelas- ting. Ik zou graag willen weten wat u van uw patienten ontvangt, zoo zei hy tot den dokter. Pardon inspecteur, de hamen myner patienten zijn toeroepsgeheim. Dat weet ik. 't Is me alleen om de be- dragen te doen. Neem u uw patientenhjst voor u en deel me alleen mee welke bedragen u hebt ontvangen. Dan zal ik die noteeren. iDe dokter begon. Las getallen op en de inspecteur noteerde. Na een poos zei de in specteur: Ik heb me vergist, dokter. Wil u nog eens even van voren af aan beginnen En bij de tweede vermelding bleken. de cijfers niet met de eerste te kloppen. De dok ter had vergeten Welke bedragen hy de eer ste maal niet had opgegeven! ZEEMAN VERDUISTERT TWEE APEN. De politie van het bureau Kattenburg te Amsterdam heeft een kwestie moeten uitzoe- ken tusschen twee Chineezen, twee chimpan- sees en een zeeman, met het gevolg, dat deze laatste werd gearresteerd, meldt de Tel. Het betrof hier een afspraak tusschen een Nederlandschen zeeman en twee Chineesche stokers, die aan boord waren van een schip van een Amsterdamsche reederij, dat naar West-Afrika was gevaren. In een der kust- plaatsen Werden twee chimpansees voor een bedrag van 90 gulden gekocht. Ieder betaalde er dertig gulden aan en het was de bedoeling de apen in Le Havre of Amsterdam te ver koopen. In Le Havre wilde men de dieren niet hebben, zoodat de eenige hoop van het drietal gevestigd was op Amsterdam. Toen haalde de zeeman een leelijken streek uit. Hij verkocht het tweetal voor twee hon- derd gulden aan Artis. De chimpansees, die aan boord van het schip in een kooi, staande in een waschhut, waren opgesloten, werden naar den dierentuin gebracht en daar inge- lijfd bij de openkolonie. Wat het geld betreft, e6n onstuimige avond was den oneerlijken zeeman voldoende om het op te maken. De Chineezen misten spoedig him chimpan sees; zij kwamen achter de juiste toedracht der zaak en deden hun beklag aan het bureau Kattenburg. De politie arresteerde den zee- man, toen hij op ontibieding verschenen was GENERAAL TONNET IN EEN ZENUWINRICHTING. Naar de correspondent van de .Courant" meldt, is d-azer dagen de gepensionneerde gene- raal Tonnet te Vorden, bekend om zijn pogin- gen voor hetgeen hij rechtsherstel achtte voor den landarbeider Boeyink op last van de justi tie, overgebracht naar het Binnengasthuis te Zutphen, de inrichting voor het verplegen van zenuwzieken, en daar opgesloten. Deze ver- rassande wending in de zaak-Tonnet-Boeyink heeft groot opzien gebaard en de vraag wordt, volgens dit blad, gesteld, of hier niet van een „groote vergissing" sprake is. In een onderhoud met den gepensionneer- den schout-bij-nacht H. J. Hartkamp te Velp, die een goede bekende van den generaal is en zich op verzoek van de famliie naar Zutphen heeft begeven, om te trachten den heer Tonnet uit zijn netelige positie te helpeh, verklaarde deze den correspondent, dat hij den gepen-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6