ALGEMEEN K1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD V60R ZEEUWSCH-VLAANDEREN Twee mensclieQ op den veg Weer Griep? No. 9117 MAANDAG 12 MAART 1934 74e Jaargang Binnenland Feuilleton EERSTE BLAD roman van HULBERT FOOTNER. Rillerig, koortsig en onbehaaglijk Siuit die aanval direct. Ga naar bed en gebruik "AKKERTJES". Ge zull verbaasd en verheugd zijn de bijzonder krachlige werking van AKKER-CACHETS te ondervinden. Voordat Ge't weel is alle narigheid vergeten. Ze kosten slechts 50 cent per 12 sluks. Overal verkrijgbaar. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 12,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KREINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrygbaar is. Iazending van adverteytien liefst een dag voor de uitgave. DFT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. De voorzitter wenscht den heer C. van den Berg, voorheen onderdirecteur van den steno- grafiscihen dienst geluk met zijn benoeming tot directeur. Aan de orde is de begrooting van bet depar- tement van waterstaat voor 1934. De beer Andriessen (r.k.) wenscht ver- plichte collectieve arbeidscontracten bij werken vanwege dit departement. De beer Janssen de Limpens (r.k.) dringt aan op wfjziging van den regel /betreffende den voorrang voor het rechtsche verkeer. Er kome voorts een intemationale regeling van allerlei verkeersregelen. iDe beer Ter Haar (ch.) bepleit een vergun- ningsstelsel voor vracbtauto's en verplichte verzekering wegens wettelijke aansprakelijk- heid jegens derden. Spr. vraagt spoedige ver- beterdng van de Motor- en rywielwet en bet daarop berustend reglement. Voorts meer en foetere beveiligingsaanwijzingen bij onbewaakte overwegen. De beer Moltmaker (s.d.) dringt aan op in- stelling van een vervoersraad. De minister bevordere verder het samen- wenken van allerlei tramwegondememingen. •Hij beeft te sterk ingegrepen in de arbeids- voonwaarden en loonen van bet personeel der spoorwegen. Spr. bepleit de belangen van het trampersoneel. De beer Nivard (r.k.) dringt aan op spoed met de spoorwegplannen te Rotterdam. Spr. bepleit den tunnelaanleg onder de Maas en is teleurgesteld door de houding van den minis ter teigenover de organisaties van spoor- en trampersoneel, onder meer betreffende de loonen. Minister Kalff zegt in dezen tijd verplich- ting van collectieve arbeidscontracten niet te kunnen bevorderen. Een ontwerp tot wijziging van de motor- en rijlwielwet is gereed ter ver- zending naar den Raad van State. Verschil lende verkeersaangelegenbeden worden daarin voorzien. Spreker zal zooveel mogelijk mede- werken om het gevaar van onbewaakte over wegen te keeren, o.m. door goed uitzicht. UITVOER VAN CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Vergoeding uit het Iandbouw- crisisfonds. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat ten behoeve van de verbouwers van aardappelen, aan bij de Stichting Neder- landsche Aardappelcentrale te 's Gravenhage aangesloten exporteurs van aardappelen, een bedrag van ten hoogste 0,30 per 100 K.G. wordt vergoed uit het Landbouw-CrisLsfonds bij uitvoer van partijen consumptie-aard- appelen a. indien en voorzoover vallende in de maat van 35 tot 60 millimeter en met een maxi mum lengte 8 c.M.; b. voor zoover de uitvoer plaats beeft ge- bad na 1 December 1933, doch v66r 1 Juli 1934, en naar landen buiten Europa; c. tegen overlegging van een vaniwege de voomemde stichting als deugdelijk erkend be- wijsstuk van uitvoer; d. indien, in de gevallen, waarin de ver- scheping naar het land van bestemming ge- scbiedt in een buiten het Rijk in Europa ge- legen plaats, de verpakking der partijen vol- doet aan door de voomoemde sticbting te stellen voorwaarden; e. indien en voorzoover ten genoegen van de voomoemde sticbting is aangetoond, dat de verhouding tusschen de prijzen op de bui- tenlandscbe en op de binnenlandsche markt ten trjde van bet afsluiten der betreffende transacties deze vergoeding wettigt. Voorts is bepaald, dat de kracbtens deze be- schikking uit te keeren vergoedingen zullen worden verstrekt uit de saldi van voomoemde sticbting, als vertegenjwoordigster van het Eandbouiw-Grisisfonds, tot een maximum van f 10.000 in het totaal en onder nadere bij be- scbiikking vast te stellen verrekening. INSTEMMING MET WIJZIGING WINKELSEUITINGSWET. Verscbenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over bet wetsontwerp tot wij ziging van de Winkelsluitingswet. Daamit blijkt, dat vry algemeen in boofdzaak in- stemming met het wetsontwerp werd betuigd. Echter bestaat naar het oordeel van enkele leden beboefte aan een regeling der winkel- sluiting alleen voor de groote bedrijven; voor kleine winkels speciaal in kleine plaatsen, waar de winkelier zijn klanten zelf bedient en slechts werk te verrichten neeft. wanneer van tijd tot tijd een klanit opdaagt. bestaat him inziens die beboefte niet. Een wijziging der wet in deze richting scheen hun wensche- lijk. De wijziging, betrekking hebbende op den verkoop van consoimptie-ijs vond bij vele leden instemming. Men verwonderde er z.ch over, dat de voor gestelde schrapping van de uitzondering voor den verkoop dioor middel van automaten door de regeering niet nader is toegelicht. Gaame zou men een uiteenzetting van. de gevolgen ontvangen, welke deze scbrappmg zal mede- brengen. Daaromtrent rijzen verschillende vragen. Zoo zou men willen vememen, of op den verkoop door middel vim automaten ar- tikel 7 lid 1" van toepassing zal zijnin dat geval zou buiten de uren, waarop een wmkel geopend mag zijn, oak de geheele verkoop door middel van automaten onmogelrjk wor den gemaakt. Daarmee zouden verscheidene leden zich niet kunnen vereenigen. Andere leden betuigden hun instemming met het voorstel om den verkoop door middel van automaten onder de wet te brengen. De vraag werd gesteld, in hoeverre de ge- meenteraden voortaan bevoegd zullen zijn, verordeningen omtrenit het gebmik van auto maten vast te stellen. Eenige leden waren van oordeel, dat met openbare midaeren van verwoer en restau rants in stations de zich in stations bevinden- de kiosken en kapperazaken ten gerieve van het reizend pulbliek gelijkgesteld moet wor den. Met dit denkbeeld konden andere leden niet meegaan. Opgemerkt werd, dat het wenschelijk is, onder de dagen, waarop banketbakkerijen enz. geopend mogen zijn, ook indien zij op Zondag vallen, eveneens den St. Nicolaasdag op te nemen. Eenige leden verzochten met het oog op het platteland, een openstelling van 2)even tot elf uur in plaats van acht tot twaalf uur mogelijk te maken voor die gemeenten, die zulks wenschen. Enkele leden zouden naast viscb ook vleescbwaren willen zien opgenomen, teneinde in het bijzonder de plattelandsbevolking in de gelegenheid te stellen, na den kerkgang het een en ander in te slaan, waartoe op Zater- dag wegens den grooten afstand van het dorp vaak de mogelijkheid ontbreekt. Ook zouden enkele leden de slijterijen willen zien genoemd, onder de winkels, welke gedurende vier uren geopend mogen zijn. Tegen de beide hier be- pleite verruimingen brachten andere leden principieele betzwaren in. Sommige leden hadden bezwaar tegen de voorgestelde uitbreiding van de verkoopge- legenheid op Zondag voor winkeliers, die den wekeltjkschen rustdag op den Sabbath of den zervenden dag vieren. Tegen het denkbeeld, dat ten behoeve van deze winkeliers in het geheel geen afwijken- de bepalingen behooren te worden getroffen, verzetten vele leden zich met kracht. Eenige leden betreurden, dat het wetsont werp niet tegemoet komt aan de bestaande bezwaren tegen het ventverbod op Zondag. Sommige leden maakten bezwaar tegen de ontworpen bepaling, Welke verbiedt, onder de 21 dagen waarvoor een afwijkende regeling der winkelsduiting tan worden vastgelegd, ook Zondagen te begrijpen. Verscheidene andere leden verdedigden de ontworpen bepaling met klem: zij hadden daarvan met instemming kennis genomen. Gavraagd werd, of het begrip ,,winkel waarin een veiling wordt gehouden" geen zoo- genaamde vliegende winkels schjiil kunnen gaan. Daardoor zou men ver buiten de bedoe- ling der regeering gaan. MAATREGELEN TEGEN ALARMEERENDE BERIOHTGEVING IN OVERWEGING. Op de schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Polak, betieffende door Ir. A. A. Mussert geuite beweringen met betrekking tot de „komende Nederlaadsche Stavisky- en Dreyfus-zaken", heeft de Minister van Justi- tie het volgende geantwoord: Uit een ingesiteld onderzoek is gebleken, dat de heer Mussert met de Dreyfus-zaak be- doelt het ontslag uit Overheidsdienst van den heer Geelkerken, den graaf de Marchant d'Ansemibourg en hem zelf. Immers is, vol- gens den heer Mussert, de beschuldiging van revolutionnaire gezindheid voor de voile hon- derd procent onwaar en dus even onwaar als de beschuldiging van landverraad, waarop kapiten Dreyfus uit het leger verwijderd is. Met de Stavisky-affaire wordt op een lyn gesteld de loopende kwestie van de fraude met voor export bestemde baoonvarkens. Voorts heeft de heer Mussert den indruk, dat deze fraude niet op zich zelf staat. Nu de Nederlandsche Dreyfus- en Stavisky- zaken door het hierboven medegedeelde tot haar juiste proporties teruggeibracht zijn, moge de Minister zich ontslagen rekenen van de verplichting tot verdere beantwoording der eerste vyf vragen. Wat de laatste vraag betreft, zij opge merkt, dat, ofschoon de Minister van oordeel is, dat men verstandig doet den inhoud van onjuiste en eenzijdige berichten niet te over- sabatter h'j toch u kamt, dat zoodanige be- richtgeving onder bepaalde omstandigheden noodeloos onrust onder de bevolking kan wekken. Hij overweegt dan ook, voor zoover het ge- stelde niet reeds onder de strafwet valt, de mogelijkheid en wenschelijfcheid een verdere voorziening ter beteugeling van dit euvel te treffen. VOLK ACHTER REGEERING. Vyf partyen beleggen een gecom- bineerde vergadering. Men schrijft aan het Alg. Hbl.: Het groote belang, dat het huidige kabinet zich gedragen kan weten door de sympathie en de medewerking van het Nederlandsche volk in zijn verschillende nuanceeringen, deed de besturen van vijf in Wassenaar gevestigde kiesrvereenigingen, t.w.Anti-Revolutionnaire Partij, Christelijk Historische Unie, Liberale Staatspartij ,,De Vrijheidsibond", Roomsch- Katholieke Staatspartij, Vrijizinnig-Democ'ra- tische Bond, besluiten, om ter plaatse een al- gemeene gecombineerde vergadering te be leggen. In die vergadering zullen vooraanstaande mannen uit deze verschillende partijen nader uiteenizetten, waarom die steun aan de regee ring in onze dagen zoo dringend geboden is in het belang van het gansche Nederlandsche volk. (Nadruk verboden.) 17) (Vervolg.) Tom Lillywithe heeft een man noodig! riepen zij. En dat woord wil wat zeggen hier in de streek De tegenwoordigtheid van Garth, als getuige van haar vemedering, was uiterst pijnlijk voor Natalie, maar zij wilden den verteller niet storen. Nou, daoht ik, misschien maak ik nog wel een man van' hem en ik nam hem aan. Dat was Bert Mabyn. Drie maanden lang had ik er geen spijt van. Hij zorgde voor de paarden en ik had geizelschap aan hem. Ik gaf hem geen geldhij beweerde niets noodig te hebben, maar ik gaf hem goed te eten en kleeren. Wat denkt u, dat hij het eerst vroeg?Een seheermes en een spiegel! En iedere dag was zijn eerste werk na de dagtaak zich scheren en zijn nagels polijsten! Eigenaardig of niet? Hij kon goed vertellen. Nachten lang heeft hij mij bij het vuur over zichzelf verteld. Het schijnt, dat hij van goeden kom-af is. Hij zei me, dat hij drie jaren tevoren naar het Westen was gekomen, vol goede voomemens, die precies zoo lang duurden als zijn geld. Sindsdien was hij graver op verschillende ranches en borden- wasscher in hotels enneneem me niet kwalijk miss... erger nog dan dat... maar daar hoefde hij zich niet voor te schamen. Ik mocht den kerel wel. Hij wist veel meer dan ik. Je zou zeggen, een man moest zich schamen om dat alles van zich zelf te vertel len. Maar neem! hij wou, dat je van hem hield omdat hij zoo'n nietsnutter was ge- weest. En waarachtig, je deed het tenslotte. Nooit zoo'n knaap gezien...! Nou, den heelen zomer reisden we samen en ik had niets op hem aan te merken. Maar in September had ik een lading voor het Whitefishmeer en tege- i ljjkertijd was er een vracht voor het Pent- land-kamp aan de andere zijde van de Great Smoky. En zoo deelden we voor de eerste 1 maal. Ik stuurde hem naar Bentland. Ik kwam v6or hem terug. Kort daama kwam een boodschap van Pentland, waar voor den drommel de lading bleef? En na de eerste sneeuw kwam Mabyn thuis. Hij zag eruit! en de paarden waren nog juist in leven. Hij hing een verhaal op, dat zijn wagen in de rivier was gevallen en dat hij alles verloren had. Maar dat was het, het was de whisky, die hem te pakken had gehad. Langzaam aan vernam ik, dat hij een vat vol had in de buurt van Settlement. In de lente, toen het te laat was om nog lets te doen, kwam alles uit door een inlboorling. En dat heeft Bert Mabyn my gekost. Hebt u hem niet laten arresteeren? vroeg Garth verontwaardigd. Tom haalde zijn schouders op. Wat nut zou dat gehad hebben Natalie wendde haar hoofd van den ouden man af. En wat Is er sindsdien van dien man geworden? vroeg zij, zich beheerschend. O! hij doolde om Settlement tot hij weg- gejaagd werd. En toen ging hij over naar de Indianen. Die beschouwden het als een groote eer, dat een blanke man hen naliep. En nu woont hy heelemaal alleen by het Cleamwatermeer ten noord-westen van de Spirit. Niemand heeft hem in langen tyd gezien. Garth en Natalie zwegen over het geval tot zij alleen waren en zelfs toen Tom afscheid genomen had ,duurde het een heele poos voor zij den moed hadden hun gedachten onder woorden te brengen. Hebben we nog niet genoeg gehoord? vroeg Garth. Moet je nog verder gaan? Natalie was zeer bleek en haar oogen waren dik, maar zy was kalmer dan hij. Zeker, ik heb genoeg gehoord, zei ze, maar nu we dezen langen tocht reeds hebben afgelegd, zou het laf zijn om tevreden te zijn met wat wij hier toevallig gehoord hebben. En dan: er is nog de belofte aan zrjn moeder. Haar toon maakte indruk op Garth. Maar, hoe kan ik jou blootstellen aan wat we waarschijnlijik zullen vinden? grom- de hy. Ik ben geen kind, zei Natalie rustig. Bovendien, je hebt nu het ergste gehoord en dat was het zwaarst voor mij, dat jij dat juist hooren moest. Neen, ik ben er aan be- gonnen, ik moet het voleinden. HOOFDSTUK XIH. Een jong paar. In het hartje van die ontzaglijk uitgestrekte prairieen, ten noord-westen van Spirit River, aan de grens van het mysterie en den droom, nog onibekend land voor de geografen, reden twee menschelijke figuren alleen. De koppen van de paarden keerden zich steeds verder van de laatste woonsteden der menschen af. De prairie golfde voor hen uit als een onein- digheid. Het gras was kort, dik en gsbruind door de zomerzon. De blaren begonnen reeds geel te worden van den eersten vorst. De man reed voorop. Hij was nog geen veertig jaar oud en zat in gedachten ver- zonken. Het haar, dat onder zijn hoed zicht- >baar was, was schaars en sluik en van zijn tanden had hij nog alleen een paar stukken over. Zijn vervallen, verlepte gediaante bood een vreemd contrast met de frischheid van de wildemis. Het meisje, dat hem volgde, was in vol- komen harmonie met het land. Zij was een van die zeldzame schoone typen van het ras HULDIGING VAN STAATSRAAD RAMBONNET. Ter huldiging van den hoofdv.erkenner, staatsraad J. J. Ramibonnet, gep. vice-admi- raal, bij gelegenheid van zijn 70sten verjaar- dag waren Zaterdagnamiddag op het Malie- veld te 's Gravenhage eenige duizenden pad- vinders verzameld, die uit alle streken van ons land gekomen waren. Er waren er zoo- wel uit Den Helder, Leeuwarden, Assen en Maastricht, als uit Ter Neuzen en Zierikzee. De heer Ramibonnet werd op het Malieveld, waar hij met luide toejuichingen door de pad- vinders en welpen begroet was, gelukge- wenscht door den beschermheer, Z.K.H. Prins Hendrik, die ten slotte mededeelde, dat het H.M. de Koningin behaagd had hem te be- giftigen met het commandeurskruis der Oranje-Nassau-orde, welke mededeeling door de padvinders met aanhoudende toejuichingen werd begroet, gevolgd door het spontaan zin- gen van het ,,Wilhelmus". Door den heer Rambonnet werd hiema in een korte toespraak zoowel aan den Prins als aan de padvinders dank gezegd voor de hem betoonde hulde, onder het uitspreken van de beste wenschen voor de padvindersbeweging. UITBREIDING VAN HET RADIO- TELEGRAAF-VERKEER. Het ligt in de bedoeling eerlang het radio- telegraafverkeer van Nederland met buiten Europeesche landen uit te breiden. Daartoe worden op het oogenbiik proeven genomen met een radio-verbinding met Japan. In beginsel is tusschen de betrokken admini- stratien reeds overeenstemming verkregen; de openstelling van de verbinding voor het publiek verkeer zal echter afhangen van het resultaat der thans gehouden proefnemingen. Ook is de voor de afwikkeling van dit ver keer bestemde Japansche zander nog niet ge heel voltooid. (N. R. Ort.) EENHEID IN DE EVENREDIGE VRACHT VERDEELIN G. De Rotterdamsche corr. van het ,,Handels- blad" schrijft: In venband met de instelling van een Com- missie van Advies voor de uitvoering van de Evenredige Vrachtverdeeling vememen wij, dat het o.a. in de bedoeling ligt meer eenheid te brengen in de beslissingen der bevrach- tingscommissies. Er zyn zekere punten, op welke de beslissingen van de commissies niet altijd met elkaar overeenstemmen. Er zijn bepaalde gevallen waar het heel moeilijk is om uit te maken of bepaald vervoer al dan niet onder de evenredige vrachtverdeeling valt. Met het verleenen van vrijstelling in gevolge vaste relatie is de eene commissie vrygeviger dan de andere. Intusschen ver- nemen wij, dat het in de bedoeling ligt om te bevorderen, dat het verleenen van vrijstelling in gevolge vaste relatie tusschen schipper en opdrachtgever door sommige commissies al- thans sterk zal worden ingeperkt. BEPALINGEN OP DEN LOODSDIENST VOOR ZEESOHEPEN. Aan de memorie van antwoord der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot nadere wijziging der wet van 20 Augustus 1859, hou- dende bepalingen op den loodsdienst van zee- sohepen wordt het volgende ontleend. Ook de regeering vertrou/wt, dat door het verlagen van de loodstarieven eenige verlich- tinig aan de scheepvaart zal worden gebracht en het verkeer op de Nederlandsche havens zal worden bevorderd. Dat de voorgestelde vermindering niet ver genoeg gaat in zoover ze geen voldoende tegen- wicht vormt tegen de verlaging van de Bel- gische tarieven, kan eensdeels worden erkend. Echter had de regeering evenens tot taak bij het doen van haar voorstel te letten op den der kleurlingen. Zij was gelukkig en telkens weer richtte zij haar oogen op den rug van den man v66r haar. Wij zijn er, Rina, zei de man, terwijl hij zijn paard inihield. De oogen van het meisje fonkelden. Dit zeer goed land, Herbert, zei ze in gebroken Engelsch. Aan hun voet lag een schaduwrijk dal met een klein meertje in het midden. Het meisje braciht haar paard naast dat van Mabyn en stak haar hand in de zijne. Dit heerlyk, zei ze. Zullen zeer gelukkig zijn, Herbert. Hij liet haar hand los. Het is hier vervloekt eenzaam, mompel- de hij. Het verliefde meisje fluisterde: Ik zeer blij, dat het eenzaam is. Ik niemand noodig heb, dan jou! Mabyn bleef onverschillig. Kom, zei hij en hij leidde zijn paard de helling af. Toen zij beneden waren, sioeg Rina haar armen open. Hier is mijn huis! riep ze. Hier wil ik wonen! En toen fluisterend: O! Herbert, mijn hoofd is zoo vol, dat ik bijna gek word! van al mijn gedachten. Ik kan geen woorden vinden. Mabyn's antwoord was een onverstaanbaar gegrom. - O! Herbert, ik hou van je. Ik zoo blij dat je met me trouwen wil, Herbert. De man nam zijn pijp uit den mond en lachtte kort. Dat was alles bij elkaar een kwestie van keuze, mijn kind, zei hij. Op aandringen van je vader en moeder. Maar je houdt toch van me, Herbert! Een beetje maar, smeekte Rina. Je hebt gelijk, Rina, zei hij uit de hoogte. Ik heb nooit veel drukte gemaakt om een vrouw. Het meisje begon iets te begrijpen. Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag voor Omzet-belasting. Ingez. Med. toestand van's lands financien, welke een meer ingrypende vermindering der middelen niet toelaat. Zij is dan ook van meening dat ten aanzien van de verlaging der tarieven thans niet verder kan en mag worden gegaan dan tot de voorgestelde vermindering met 20 pet. De moeilijfcheid erkennend, die ontstaan is door het zeer aanzienlijk verschil tusschen de Nederlandsche en de Belgische loodstarieven, zal de regeering geen gelegenheid verzuimen am, hetzij met inschakeling van een over- gangsstadium, een oplossing in de gewenschte richting te bereiken. DE ARRESTATIE VAN POLITIEKE LEIDERS IN INDIe. Het Tweede Kamerlid Roestam Effendi had den Minister van Kolonien de volgende schrif- telijike vragen gesteld: I. Is het den minister bekend, 1. dat er weer talrijke arrestaties op last van de Indische Regeering hebben plaats ge- vonden betrekking hebbende op de voorman- nen van de Pendidikan Nasional Indonesia? 2. dat de Pendidikan Nasional Indonesia in woord en geschrift herhaaldelijk heeft ver- klaard haar acties slechts te willen voeren binnen het kader van de wettelijke mogelijk heid, en dat de leiders dezer organisatie pro- grammatisch den illegalen strijd verwerpen omdat hun strijd niet werkelijk is gericht tegen het bestaande stelsel? II. Indien punt 1, van vraag I bevestigend moet worden beantwoord, wil de minister dan mededeelen, wat de motieven zijn van de In dische Regeering, die tot deze plotselinge ar restaties hebben geleid en in hoeverre deze maatregel van de Indische Regeering verband houdt met de jongste rels van een der leiders van de Pendidikan Nasional Indonesia naar Japan? HI. Indien punt 2 van vraag I eveneens be vestigend moet worden beantwoord, is de minister dan niet van oordeel dat het optre- den van de Indische Regeering strijdig is met de verklarimg van den minister, die tot de loyale beweging rekent de partijen, die geen ondengrondsche acties wenschen te voeren? IV. Is de minister niet van oordeel, dat dergelijke drastische maatregelen tegen de voormannen uit de volksbeweging de bestaan de reeds dreigende spanning in Indonesie nog meer zullen verscherpen en bitteren haat on- Maar ik heb nooit van een man gehou den, bahalve van jou. De kleurlingen loopen mij na, maar ik houdt niet van ze. Ze zijn ruw en ze weten niets. Ze maken me ziek. Ik wil alleen bij jou bijven. En als je mij later komt halen uit het kamp om me te trouwen zal ik me mooi maken net als de blanke vrouwen. Zeker, zei Mabyn vaag. Rina zweeg even. Herbert, zei ze, je vertelt mij nooit iets over je familie, over je thuis. Toe, vertel eens wat. Heeft geen zin. Je zou het niet be grijpen. Liefde zal mij veel duidelyk maken. pleitte zy zacht. Hij zweeg. Heb je zusters, Herbert? vroeg zij lief. Neen, zei hij. Je moeder is dood? Neen. Zij moet wel erg lief zyn. Zij is een dame, mompelde hij. Rina knikte wijs. Ik weet wat dat is, zei ze. Een dame is een heel mooie vrouw. Wil je my leeren. hoe ik een dame moet worden? Hij lachte. Doe jij hier je werk maar, zei hy, en breek je hoofd niet over zulke dingen. Rina kreeg tranen in haar oogen. -Mijn God, riep Herbert, hoe moet dat hier gaan in deze vervloekte eenzaamheid? Toen vertelde hij haar van zijn plannen om te handelen in whisky, maar Rina zei: Neen, whisky maakt je arm en ziek en dwaas. Daarmee kan ik je niet helpen. Mabyn werd woedend. Goeie hemel, vrouwen zyn aUemaal hetzelfde, bruin of blank, bromde hij. (Wordt vervolgd. t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1