ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9116 VRIJDAG 9 MAART 1934 74e Jaargang Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD I*«, A t«S»»,r Pn,.- M.n W-W-J TER NEUZEN, 9 MAART 1934 AXEL. NEUZENSCHE CO U RANT DE REIS VAN MINISTER COLIJN NAAR INDIe. Naar men vemeemt wordt erop gerekend, dat minister Colijn 14 dagen in Indie zal blij- ven Hij wordt alleen vergezeld van den heer Hardeman, van bet Oomimissariaat voor Indi- sche Zaken. Het plan is, dat de heer Harde man met den minister naar Indie zal terug- keeren. een accoord is het niet veroorloofd een onmid- deliijk en zeker ongeluk uit te lokken om er een ander, verder afgelegen ongeluk door te vermijden. Dit is mijn gevoelen en dat der Fransche regeering. De woorden, die ik spreek zijn hard, aldus de Beflgische premier, maar zij moeten gespro- ken worden, omdat zij de waarheid uitdrukken Sogersherinnert aan de hoods chap van den Romeinschen afgezant, die zeide: „Ik breng u in de plooien van mijn mantel, den vrede of den oorlog. Aan u de keuze", en voegt daar- a~n ooe; >,Aklu» dii pcoit'.e va.i Europa. Maar het angstwekkendst is wel dat het bijna on- mogelijk is te weten wat te kiezen om niet den oorlog te kiezen". Retzelfde blad consta- teert dat het applaus op de banken van de OORLOG EN WETENSCHAP. Beantwoording van vragen van het Eerste Kamerlid Van Citters over de circulaire van professoren en studenten. Op de vragen van het Eerste Kamerlid Van Citters in verband met een oproep van een zich noemend comite van professoren en stu denten, gericht tot professoren, rectoren, privaat-docenten en studenten aan de Nedier- landsche universiteiten en hooge scholen, om wetenschappelijke beikiwaamheden nimmer op eenigerlei wijze bewust in dienst te willen steden van oorlog of oorlogsvoorbereiding, noch te gebruiken tot aankweeking van een militairistischen geest, heeft de minister van OnderwijiS, Kunsten en Wetenschappen thans geantwoord. Hy deelt o.m. mede intusschen een schrijven te hebben ontvangen, onderteekend door de hoogleeraren D. van Embden, A. D. Fokker, G. J. Heering en J. Tinbergen, met welk schrijven de hoogleeraren Van den Berg en Eyainga en Van Hoik verklaren accoord te gaan en waarin de onderteekenaars o.a. mede- deelen, dat zij in hun oproeping niet hebber aangespoord tot eenige onwettige daad en dat dit er h.i. redelijkerwijze ook onmogelijk uit kan worden gelezen. „Onize oproep aldus de onderteekenaars "om de wetenschap slechts te beoefenen ten bate van wereld en menschiheid binnen de grenzen van wetteljjke plichten, maai ook binnen de grenzen der moraal is blijkens zijn adresseering uitsluitend gericht tot den kring waarvoor hoogleeraren verantwoorde- lgkheid dragen. De kring is de universitaire wereld in het algemeen, wij hebben den op roep niet gericht tot onze eigen studenten ex cathedra". De minister schrijft vervolgens: Van de onderteekenaren van het eerste rondschrijiven is alleen prof. Van Hoik rijks amibtenaar, hij is te Leiden hoogleeraar u de encyclopaedie der godgeleerdheid, de wijs begeerte van den godsdienst en de zeden kunde. De hoogleeraren Van den Berg, v. Eysmga en v. Mounk Broekman, doceeren te Utrecht vanwege het Haagsch genootschap tot ver- dediging van den christelijken godsdienst onderscheidenlijk de voorgesohiedenis van het Christendom en wijsbegeerte en ethiek. De minister kan zich voorstellen, dat deze hoogleeraren, uit den aard der zaak in de eerste plaats denkende aan hun eigen leer- vakken, zich niet ten voile hebben gereali- seerd, welke consequenties kunnen zijn ver- bonden aan de verkiaring, dat men zijn we tenschappelijke bekwaamheden nimmei op eenigerlei wijze bewust in dienst zal willen stellen van oorlog of oorlogsvoorbereiding. De minister erkent ook, dat, als men den verderen inhoud der verkiaring gesubordi- neerd acht aan de woorden „nimmer op eeni gerlei wijze bewust in dienst te willen stel len" en daarbij den nadruk legt op het woord ./willen", door deze verkiaring met is uitgesloten, dat men eventueel onvoorwaar- delijk en ten voile zijn plicht zal doen, indien het daartoe gevoegd gezag een opdracht geeft tot werkzaamheden, welke, vrijwillig onder- nomen, door de verkiaring zouden zijn bui- tengesloten. Hierbij moet niet alleen aan het vervullen van den militieplicht worden gedacht, maar ook aan ambtelijk verstrekte opdrachten. Waar het nader schrijven de beteekenis der verkiaring in deizen zin onderstreept, bestaat er voor den minister geen aanleiding om van misbruik der ambtelijke positie of sabotage van het gezag te spreken. Veeleer zou hij willen zeggen, dat de onderteekenaars van de oproeping zich hebben laten verleiden tot een daad van idealisme, waarvan zij bij door- denken hadden moeten beseffen, dat zij geen reeele beteekenis kan hebben, en een in- druk kon maken op derden, die ZU nie'L hebben gewenscht. Door een duidelijker om- schrijving van de gewenschte handhaving der gehoorizaamheid aan het gezag zou de be- perkte reeele beteekenis van de verkiaring meer in het oog zijn gevallen. Uit het bovenstaande volgt, dat de minister geen aanleiding kan vinden om het initiatief te nemen tot een disciplinair optreden tegen den eenigen onderteekenaar van den oproep, die Rijksambtenaar is. Deze heeft intusschen zich schriftelijk te zijner verantiwoording tot den president van curatoren der Leidsche universiteit gericht. Aan curatoren is in eer- sten aanleg overgel-aten te beslissen, in hoe- verre i. c. art. 107 der Hooger Onderwijswet van toepassing is. een gevolg is van een grove iliusie der men- schen, die in het Verdrag van Versailles de hi.stori.sche leer en de historische waarheid over het hoofd hebben gezien en gemeend heb ben, dat het mogelijk is een groot land blij- vend in een positie van ontiwapening te hou- den. Hoe kon men meenien, dat 27 landen, die met elkaar vereenigd waren, het ook in de toekomst eens zouden blijven over de kwestie Duitschland, welks eenheid bezegeld is door het Verdrag van Versailles, datgene op te leg- ville, op verre na niet algemeen was. Som- mige rechtsche senatoren hleken zelfs zeer ont- sternd te zijn, terwrjl ook niet met zekerheid kan worden g&z&gd, dat al die ministers het met elkaar volkomen eens zouden zijn en Jas- par en Tsohoffen bijvoorbeeld dezelfde gevoe- lens als Hijimans en Sap zouden koesteren. De Metropole meent nog te weten, dat over de Broqueville's verkiaring, zoo niet wat den vorm, dan toch wat den inhoud betreft in den ministerraad is beraadslaagd geweest. pen wat Napoleon, de aileenheerscher van bijna ifc ,i. anor Koninsr Al- vermocht? Waar heeft men ooit gezien dat j dergelijke bepalingen als in het Verdrag van Versailles de omstandigheden overleefden, waaruit zij geboren zijn Het Duitschland van heden is niet meer het Duitschland van 11 November 1918. Wat is gdworden uit den gemeenschappelijken wil der zevenentwintig geallieerden, die het verdrag van 1919 moe ten verdedigen (Het is het onafwendbaar lot der geschie- denis, dat een overwonnene zich vroeg of laat weer verheft. De groote mogendheden hebben dit sinds lang begrepen. Te Geneve en in de onderlinge beraadslagingen zijn Frankrijk, En- gedand en Italie er eind 1932 toe gekomen om Duitschland het necht van gelijke hehandelmg toe te staan. Wij moeten derhalve het vraag- stuk thans beschouwen, zooals bet zich in Maart 1934 aan ons voordoet. Men moet den moed hebben de waarheid in Droomen leiden tot niets, bert, kort voor zijn dood, werd goedgekeurd. De trustbladen Etoile Beige en Indepen dence Beige zijn van oordeel, dat de Belgische minister-president den Duitschers feitelijk den raad geeft zich niet meer te „geneeren". Zijn rede is, zeggen zij, onbehendig. De Broqueville beweert, dat ons niets anders meer te doen valt dan onder de voornaamste belonghebhen- den'een overeenkomst tot beperking der be- Wapeningen te treffen. ,,Maar wat baat het nog, vraagt de Etoile Beige, te onderhandelen en te discussieeren, wanneer wij zelf het trac- taat van Versailles gaan afbreken en ons ont- doen van de waipenen, die wij, hoe broos zi) ook mogen zijn, toch nog in handen hebben De Daily Telegraph vestigt in een hoofd- artikel de aandacht op de uitlating van graaf De Broqueville, dat men Duitschland met kan verhinderen te Wapenen, wanneer het dat wenscht, en dat een geregelde wapenmg van Duitschland minder gevaarlijk voor den vrede bijeenkomst sloot, daarbij ook een dankwoord uitsprekende voor het w-elwillend werk van het symphonieorkest. KLUPPERMARSCH. iZooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, worden door het muziekgezelschap „De vereenigde wetrklieiden" jongens en meisjes uitgenoodigd om mee te werken aan de uit- voerinig van een Kleppermarsch, en wordt op een ruime deelname gerekend. Het kan van bekendheid zijn, dat de datum nadert, waarop het feit kan herdacht wor den dat Ter Neuzen v66r 350 jaar als ge- meente zelfstandig werd verklaard. Naar we vernemen, zal .dat feit niet onopgemerkt voorbijgaan, en op dien dag muiziek wel niet onbbreken. Door den heer Schirris is in ver band daarmede een- Kleppermarsch gecom- poneerd, die hij, bij welslagen van zijn voor- nemen ,dien dag denkt uit te voeren. Het is een goede gelegenheid om dat oude speeltuig weer eens in handen onzer jeugd te zien. ™,rj m loe men DuitscMmd. l.erb«- De fflplomjUek. rn.dew.rMr vwj* Mb;- wa nenin's" zal teelaten, maar in de eerste plaats ndng Post schnjft o.a., dat de duide 3 gaaTTef SpeningswedloSp te den van den Bdgx^haa DPT-hinripren die tot den oorlog voert. Daarin Londen worden begroet. De m hat^iet gevaar dat aUe volfen van Europa h« den Belgischen Senaat gezegd hee«tot Duitschland niet uitgesloten. bedreigt. Een men eich by internationale eoneenti. Sen staaSeden d.naeltd.n Iwapening is het eemge mrddel om een bewape- ningswiedloop en daarmede een oorlog te ver hinderen. De besprekingen te Geneve hebben tot niets geleid. Zij zijn onder een nieuwen vorm en met nieuw.e formules hervat. De ge- heele wereld heeft er belatig bij, dat zij tot het gewenschte resultant leiden. Alle landen weten wat een bewapeningswed- loop beteekent. Duitschland kan evenmin als de eundere landen de ongeloofelijke lasten op zich nemen, welke een bewapeningdwedloop in de huidige crisisperiode met zich meebrengt. Tenslotte herinnerde de premier aan het resultant van den wereldoorlog en de geogra- fische positie van Belgie, welke het noodig werkelijkheidszin toelwenschen. In wezen be staat zonder concessies van heide zij den geen uitzicht op esn ontwapeningsovereenkomst. De afstand tusschen den Duitsohen stand van be- wapening en die der voormalige geallieerden is zoo groot, dat hij alleen door vermindemng der beiwapening van de laatsten niet kan ver- dwijnen, zelfs wanneer de geallieerden daartoe bereid waren. Daarom is de eenige hoop om te komen tot evenwicht der bewapeningen, waarmee aUe mogendheden zich principieel ac coord hebben verklaard, een gedeeltelijke ver- mindering der beiwapeningen der voormalige geallieerden en een gedeeltelijke vergrootmg maakt, dat geen element van^veiUgheid ver- f^®c^W^pondent van de Times onachtzaamd mag worden. Belgie wil den „vrede der vedligheid". De regeering heeft den moed om tenwille van den vredeswaarborg, of fers te verlamgen van de bevolking, welke haar krachten bijna reeds te boven gaan. Er kan in Europa geen vrede beerschen, zoolang meldt, dat De Broqueville's rede een duidelijke scheiding tusschen het Fransche en het Bel gische standpunt in de ontwapeningskwestie heeft getoond, waardoor de publieke opmie m Frankrijk temeer verstoord is omdat de samen- J „pUrHols- Iran Rpl2"ie Belgie's veihgheid bedreigd De Regeering wer^ng van de schouwd. In vele kringen heeft men de hoop zal zich alle moeite geven, dat een conventie tot stand kornt, die Belgie een minimum van offers en een maximum van veiligheid brengt. Critiek op Broqueville's rede. De rede van minister-president De Broque ville wordt in de kringen, die in politiek op- zicht Franscth zijn georienteerd, scherp veroor- dieeld. Zij verwijben dien premier, dat hij een standpunt heeft ingenomen, dat sterk afwijkt van de Fransche politieke richtlijnen, in het bijzonider van die der tegenwoordige regeering, zelfs daarmee in strijd is. De Nation Beige spreekt van een „coup de theatre" en zegt, dat de minister-president zich bij een politiek van volkomen prijageven" heeft aangesloten. Zijn verklaringen zullen •alle goede burgers met verbazing en smart vervullen. Hij haalt een streep door het ge- heele hoofdstuk V en van het Verdrag van Versailles. iHoe kan men, vraagt het blad, na zoovael ervaringen uit het vterleden nog gelooven, dat Duitschland zich aan een conventie, welke zijn bewapening begrenst, zou houden. De Broque ville heeft zich bq een soort „neo-Briandisme" aangesloten op een moment, waarop H^ankrijk juist met het Briandisme heeft afgedaan. Instemmend met de verkiaring van den minister-president schrijft de Katholieke Stan- daard, spreekbuis van minister Sap, o.m.: ,Het is de taal van de reaalpolitiek, de weg van het gezond verstand. In den huidigen wil- den ongeregelden toestand, zijn er geen grenzen meer gesteld aan de wederbewapening uitgesproken, dat door de troonshestijging van den nieuwen koning het Belgische standpamt inzake zijn eigen veiligheid, die naar Fran sche opvatting onverhrekelijk verbonden is met de veiligheid van Frankrijk, niet gewijzigd zal Worden. NEDERLANDSUHE BLINDENBOND. J.l. Woensdagavond werd van wege boven- genoemden bond de aangekondigde propagan- da-avond gegeven in het „Conosrt- en Blos" coopgehouw" te Ter Neuzen. Na een mleidend woord van den burgemeester, den heer T Hui- zinga, werd door het symphonieorkest ..Onder Ons" dat onder leiding van den heer M. P. Hart'e, welwillend medewerking verleende, een mooi programma uitgevoerd, dat algemeen toejiuichingen venwierf. Daama droeg de propagandist van den Bond, de heer Job. van den Berg, eemge ge- dichten voor van Adama van Scheltema, waar- bij dzee blinde voordrager reeds blijk gaf van zijn kunnen op dit gebied. Hierop volgde de vertooning van den propa- gandafilm van dien Bond, getiteld: ,,Wat wij willen!". De heer Van den Berg, die gedu- rende de vertooning een uiteenzetting daar- van gaf, had volkomen gelijk, met te zeggen, dat de titel ook zou kunnen zijn: „wat wij kunnen", want uit de film bleek dat voor onze „TER NEUZEN KLIMOP". Woensdagavond had in het Cafe 's Lands Welvaren, de jaarvergadering plaats van de Winkeliersvereeniging ,,Ter Neuzen Klimop", die slechts matig bezocht was. Na opening door den voorzitter, werd voorlezing gedaan van de notulen der voorgaande vergadering. Vervolgens bracht de secretaris het jaarver- siag uit, dat weder met belangstelling werd gevolgd. De penningmeester deed rekening en verantwoording over het afgeloopen jaa.r, het eindcijfer bracht een klein voordeelig saldo. De kascommissie deed haar verslag van de gehouden controle, waama den pen ningmeester dank werd gebracht voor het ge houden beheer. De heeren Van den Bruele, But en Fon teijn werden als bestuursleden herkozen en in de vacature werd voorzien door de benoe- ming van den heer H. Verhage. Vervolgens werd weder als voorzitter herkozen de heer Van den Bruele. Het Reglement werd zoodanig aiangevuld, dat vrouwelijke leden zich op de vergaderin- gen kunnen doen vertegenwoordigen door een in haar bedrijf werkzaam zijnd meerderjarig persoon, mits deze geen eigen bedrijf uit- oefent. De voorzitter deed mededeeling van het voomemen om te zijner tijd een lezing te doen houden over zaken den handeldrijvenden mid- denstand betreffende. Nu volgde een gedachtenwisseling over een ..brandende" kwestie n.l. om in samenwer- king met de zustervereenigingen te Axel en Hulst bij de P.Z.E.M. aan te dringen op her- ziening van de lichttarieven, daar de thans geldende tarieven veel te hoog werden ge- acht, en werd hesloten hierover een schrijven aan de Directie van de P.Z.E.M. te richten. Nadat door den voorzitter nog gewezen werd op een tentoonstelling van het Neder- landsch fabrikatenhuis, werden eenige interne zaken afgewikkeld en vervolgens deze vrij geandmeerde vergadering gesloten. MINISTER DE WILDE NAAR ZEEEAND. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal de mi nister van Binnenlandsche Zaken, mr. De Wilde, op 21 en 22 Maart a.s. een bezoek brengen a"" onze provincie. Eerst komt de minister naar Goes, zijn geboortestad, waar hij haf elf, met den trein uit Holland arriveert. Na Goes komen eenige dorpen op Zuid-Beve- land aan de beurt en "s middags wordt de reis voortgezet naar Walcheren. Den volghden dag zal Zeeuwsch-Vlaanderen bezocht worden. Het bezoek van den minister staat, naar gemeld wordt, voomamelijk in verband met aanhangige grenswijzigingen tusschen diverse gemeenten en de samenvoeging van gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. oude is, cadeau geven voor deze prachtige en navrante verbeelding die Garbo geeft van he dorpsmeisje, in zonde geboren, de aonde ont- vluchtend en toch op geheimzinnige mamer altijd met die zonde belast. Die belastmg is larie, want het zijn de mienschen, die het deze vluchtelinge moeilijk maken zich op te rich- ten hetzij uit onverstand, hetzij uit ge- meene herekening en zoo zoekt ieder zijn tol te heffen van het ongeluk, dat voortgejaagd wordt door de Vereenigde Staten van het Noorden tot het vergiftige Zuiden - naar de niet overwonnen liefde, waar Susan Lenox den man volgt, die haar eenmaal de goot als einde voorspelde. En ge ziet een prachUge rol van Clark Gable, die eenmaal als een gezonde en ondememende jonge kerel getroffen werd door den aanblik van Susan Lenox, langzaam ver- welken tot een stoppehg en aan den drank overgegeven individu gij ziet hoe die beiden na een hopeloos bestaan den moed hebben dit bestaan te beeinddgen en een nieuw te beg;in- nen doch het is Garho, die aan deze film ale valeur geeft en de legends, zoo dikwijls ge- filmid van de groote vedette, die alles prijs geeft voor de liefde, aannemelijk maakt, door haar koele masker en bijna hulpelooze bewe- gingen van genegenheid, door het meisjesach- tige, dat haar in de schamelste kroegen van Mexico niet verlaat. In „Suson Lenox" geeft Greta Garbo geen spe meer, maar het leven zelf, zooals alleen een actrice van hare kwaliteiten dat doen kan. „Strich durch die Rechnung". De teleurgestelden van den Zesdaagsche kunnen bij deze meesterlijk amusante film hun hart ophalen en hun beleurstelling vergeten, want Heinz Riihmann is in „Een streep door de rekening" een aankomend stayer van talent die een heroemden wedstrijd wint, nadat er eerst alle kans was, dat hij hem niet zou win- nen, omdat hij, wegens liefdeteleurstellingen en andere zaken, voor vuige goudstukken zijn kansen aan een concurrent hieeft verkocht. Dit is natuurlijk een legende, want zooals men Weet, vechten zesdagen- en andere renners tot het uiterste met hun collega-renners en be staan er geen ..combines" en andere arrange- menten! Heinz Riihmann te zien bewegen m een mi lieu, dat vol geheimzinnige intriges is en aan- lokkelijikheden van gevaarlijken aard en ver volgens met een valhoedje op langs de baan te zien sporten, is -een volkomen genoegen. Zijn ongelukkige glimlach vergezelt hem onder alle DUITSOHLANDS HERBEWAPE1NING. Zooals De Broqueville die ziet. In den Belgischen Senaat heeft minister- president De Broqueville Dinsdagmiddag een belangWakkende rede gehouden over de her- bewapening van Duitschland. Vdgens hem zijn er twee middelen om Duitschland te dwingen die militaire clausules van het Verdrag van Versailles te eerbiedigen le. het juridische middel krachtens het be- faarnde art. 213, ofschoon het zeker is, dat ten ruinate twee mogendheden, Engeland en Italie, zullen weigeren tot het insteUen van een on- derzoek last te geven; 2e. de preventievie oor log, welke als tweede mididel rest, wanneer Doiitschland wteigert de militaireclausules te erkennein. Dit is een remedie, dat erger is dan de kwaal, aldus De Broqueville en dat slechts door een orimineeLe mentaliteit zou kunnen worden overWogen. Zoolang er hoop blijft op stellen is een wettelijke regeling onder staten onvermijdelijk. Duitschland mag aanspraak maken op gelijkberechtiging, trouwens reeds op het einde van 1932 hebben Italie, Engeland en Frankrijk te Geneve, deze gelijkberechti ging van Duitschland uitdrukkelijk erkend. 'Het is een verschrikkelijk Woord wat Bel gie's eerste minister heeft gesprokenwij gaan regelrecht naar den oorlog, indien de huidige wedloop der bewapeningen voortduurt en er is geen andere uiitkomst dan het wapengeweld om den thans bestaanden toestand te besten- digen. Er is slechts edn weg van vreedzame regeling: een nsgeling met Duitschland, be- perkte toelating tot bewapening van Duitsch land, algemeene verlaging van den hewape- ninigsstanid in Europa. Buiten dezen weg staat er slechts deze open van het gewteld tegen Duitschland. En Belgie wei'gert zich bij zulk initiatief aan te sluiten. De eerste minister heeft ten andere laten hoo- ren dat Italie en Engeland aveneens Weigeren tot zulk initiatief van gewelddadig ingnjpen over te gaan. Daarmede is aan onze bevolking plots en in,sens geheel bet Europeesch gevaar ontvouwd, en kent zij de kansen op vrede welke er be staan, en weet wat Bsligie en dezes regee- ring doen voor den vrede. De bevolking kan met verstanddg vermoeden begrijpen, welke doodsgevaarlijke klippen wij de jongsbe maanden reeds zijn voorbij gezeild en weet nu wat de Belgische regeering, onafhankehjk. zelfstandig, heeft gedaan voor redding van den vrede." De katholiek-conservatdeve Metropole welke nauwe betrekkingen heeft met senator mogelijkheden bestaan voor het verrichten van werk, daartoe in staat gesteld door hun hoogst ontwikkeld gevoel. De Bond streeft in de eerste plaats naar on- derwijs voor de kinderen, liefst op zoo jeugdig mogelijken leeftijd, om het gevoel zoo breed mogelijik be ontwikikelen. Even als voor de ziendeJkinderen wordt verlangd verplichte op- leiding voor blinden, terwijl nevens weten- schappelijk onclerwijs ook gestreefd wordt naar vakonderwijs. De film geeft interessante tafreelen, te beginnen bij het onderwijs aan kinderen, verder de vakopleiding, het uitoefe- nen van verschillende vakken (dezer dagen werd een blinde monteur aangenomen hij de Philipsfabriekenalsook de ontspanning voor de blinden. De Bond streeft naar een zekere economische onafhankelijkheid voor de blinden, dat men dezen werk zal laten verrichten waartoe ze instaat zijn, tegen voldoende loon, opdat het idee zal wegvallen dat ze afhankelij-k zijn van liefdadigheid, hetgeen een zoo drukkend ge voel is voor die m.ensohen welke toch al reeds zooveel moeten missen. Na de pauze zette de heer Van den Berg een en ander nader uiteen. In ons land komen vermoedelijk 4000 blinden voor, hetgeen een gering aantal is tegenover de percentages die men in andere landen aantrft. Hij deed een beroep op de aamwezigen om het werk, het streven van den Bond te steunen, ten bate van de minder bedeelde natuurgenooten. IDe heer Van den Berg eindigde met op meesterlijke wijze nog enkele voordrachten ten ibeste te geven, waarna de heer 'Huizinga de VERVOER EN NEDERLAGEN VAN SUIKER. De minister van Finanoien, gezien het laat- ste lid van artikel 1 van het Kon. besluit van 30 Juli 1927 (St.bl. no. 283), laatstelijk gewij zigd bij dat van 23 Fabruari 1934 (St.bl. no. 74), heeft bepaald: A. Voor de toepassing van het laatste lid van art. 1 van bovenaangehaald Kon. besluit worden aangewezen de navolgende gemeenten en gedeelten van gemeenten: de komanen der gemeenten Oostburg, Zuidzande, Cadzand, Sluis, Aardenburg, West- dorpe, Sas van Gent, Philippine. B. Deze beschikking treedt in werking met ingang van den dag, waarop bovengenoemd besluit van 23 Februari in werking treedt. EEN W04ISTE STIER DE SCHELDE INGEREND. De slager B. J. te Breskens loste met een drietal helpers een jongen stier uit een vracht- wagen voor zijn slagerij, toen het dier plotse- ling wilde kuren kreeg en aan zijn bewakers ontsnapte. Het beest rende in voile vaart de straat uit, het strand over en de Schelde in. Blijkbaar werd het dier door het koude water wat afgekoeld, en het blsef dan ook een vijftig meter ver in het water staan, waar het uit- gewoed bleek. Onmiddellijk werden pogingen aangewend om het dier te vangen, wat echter niet gemakkelijk bleek. Toevallig was een mosselboot in de buurt, welker bemanning mede hiulp verleende. Door middel van een touw werd bet dier een lasso omgeworpen, waarna het gevangen was en weer gedwee mee ter slagerij toog, waar het thans reeds ge- dood is. ERNSTIGE BRANDWONDEN. Het zoontje van den dropfabrikant V. te Breskens kwam. Donderdagmorgen met beide armen in een pot kooksel te vallen. Emstig verbrand Werd hij naar bet ziekenhuis te Oostburg overgebracht. LUXOR-THEATER. „Susan Lenox". Greta Garbo's spel is scene voor scene wel het mooiste, dat men op het witte doek kan zien. Zij voert de film op tot iets veel beters dan louter tijdverdrijfhaar donkere stem klinkt boven alles uit, haar fronsen over al wat het wreede leven haar brengt, drukt haar leed beter uit dan duizend tranen, en in Clark Gable heeft zij een partner, die zijn rol forsch, breed en mannelijk speelt. Men kan desnoods de geschiedenis, die een amstandigheden in zijn liefdesbetrekkingen met de lieftallige Hanni en in zijn marchan- deeren met den dikken Wallburg, die in de handeling de rol vervult van een gemoedelijken hoewel diplomatiek valschen soigneur. Er zit in deze film de vaart van aen zesdagenmatch en op inteliigente en humoristische wijze zoekt de camera alles wat in betrekking staat met de wielerbaan af zwaait nu eens over naar de woning van een beroemd rijwielfabrikant, am dan weer het winkeltje van een klein han- delaartje te belichten. Het slot is de groote match geen joumalist-fimioperateur kon op zoo handige wijze de spanning, de herrie en het heele bedrijf van een rentoaan belichten het leeft alles en iedereen leeft mee. Jaarvergadering .Concordia". Door ongesteldheid van den voorzitter de heer A. Pieterse, hield de harmonie „Corcor- dia" ditmaal hare jaajrvergadering onder presidium van den heer A. van Maale. In zijn openingsrede meende deze de traditioneele nieuwjaarswensch waar reeds ru'im twee maanden van het jaar 1934 zijn verstreken gevoegelijk achterwege te kunnen laten. ,,De leden gelooven dat wel", sprak de presus. Hij relevecde daama op beknopte wijze dat gene wat in 1933 de revue is gepasseerd. In de eerste plaats de beide schitterend ge- slaafde tocxneel ui tv oering en in Februari waarbij het tooneelspel „De Schaduw van het Verleden" op treffende wijze werd vertolkt. Ongeveer ter zelfder tijd had ook de fancy fair plaats welke op een prachtig financieel succes voor „Concordia" en „Orelio" kon bogen en daardoor de vereeniging flink uit de schuld hielp. Voorts verleende de harmonie hare gewone muzikale opluistering bij het concours-hippique op den Tweeaen Pinkster- dag, bij de openluchtfitmvoorstellingen van de winkeliersver. ,,E. M. M." om van het in 't water gevallen turnfeest op Hemelvaarts- dag met „Mediohur.gum" maar te zwij'gen. Aan de kleine festivals werd weer op de ge wone waardige wijze deelgenomen en ook het uitstapje naar Magrette en Spui bleef der traditie getrouw niet achterwege. Dat ook het plaatselijk klein festival uitstekend is geslaagd behoefde spreker niet nader te be- toogen. Tenslotte meonoreerde hij het ver- trek uit de gemeente van het bestuurslid de heer J. L. M. Boot, een figuur die in Axel en in het bijzonder ook bij Concordia een aangename en blijvende herinnering zal ach- terlaten. Hij bracht dank aan de verdiensten van dit eminente bestuurslid en besloot zijn rede met de hoop uit te spreken dat nog jaren onder de bekwame leiding van den heet Blansaart „het ouwe meziek" mag voort- bloeien en groeien. Na de voorlezing der notulen bracht de secretaris-penningmeester zijn jaarverslag uit waamit bleek dat de inkomsten in 1933 bedroegen /1081,S3V2. De uitgaven beliepen (met inbegrip van het nadeelig saldo van 1932 ad 178,26) in totaal /968,201'2, zoodai er een batig saldo was van 113,63 een feit waar men na nadere toelichting van den secr.-penningm. nu niet zoo optimistisch over moet zijn, daar inmiddels de vereeniging door het nadeelig saldo dat de heide in samer- werking met de zustervereeniging „Orelio" gegeven uitvoeringen hebben opgeleverd. Ge zien den niet zoo rooskleurigen financieelen toestand is het bestuur dan ook niet voor- nemens dit jaar een aandeel uit te loten. De kas-coonmissie adiviseerde hij monde van den heer G. Koevoets, tot goedkeuring der rekening, waarna de voorzitter den secr.- penningm. voor zijn goed en degelijk beleid dechargeerde. In de kascommissie voor 1934 werden be- noernd de heeren J. v. Drongelen, R. Scheele Jz. en Adr. Verschelling. Bij de daarop volg&nde bestuursverkiezmg wegens periodieke aftreding der heeren A. B. van Maale, A. J. Schieman en D. F. van Cad- sand zij>n deze met bijna algemeene stemm«n herkozen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5