HI r-CMFFN KIEUWS- EN ADVERTENTIEBUD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Twee mensclieii op den we£ De Oxford-beweging. No. 9116 VRIJDAG 9 MAART 1934 74e Jaargang Feuiileton Binnenland fliet alleen zeem en spons, EERSTE BLAD NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post i 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Finna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekemd. Handel sadvertentien bij regelabonnement tegen vermindeird tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DiT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Aanhoudena weer hoort men tegen- woordig over deze beweging", die veel beter een „opwekking" kan worden ge- noemd. Het is merkwaardig: in zoo kor- ten tijd als deze zaak tot ontplooi'ing is ge komen, maar wij kunnen gerust voorzeg- gen, dat het einde, d.w.z. de voile ont- wikkeling nog niet is bereikt. Voor de zaak zelve wordt weinig of geen reclame, alfihans geen algemeene reclame, gemaakt. Men kiest met eenige zorg de menschen uit, bij wie men aanknooping en een goed verstaan meent te zullen vinden, en men dringt ook niet te veel aan of op; men dwingt hier in geenen deele. De man, die met deze beweging begon- nen is, heet Frank Buchman, een Ameri- kaan van Duitsch-Zwitsersche afkomst. Na zijn opleiding in Amerika en Enge- land, leerde hij de Duitsche Inwendige Zending kennen, die vooral tot bloei was gekomen onder de leiding van Von Bodel- schwing. In zijn vaderland teruggekeerd, arbeidde F. Buchman als predikant en later als directeur van een Tehuis voor jongemannen, waar hij met ijver en ook met zegen werkte, tot hij moeilijkheden kreeg met zijn bestuur. Buchman nam ont- slag en reisde teleurgesteld, ja zelfs ver- bitterd, naar Engeland terug. Het is wel een wonderlijk en toch zoo begrijpelijk samentreffen geweest, dat hij daar te lande op een stillen Zondagmid- dag in een klein dorpskerkje het evangelie hoorde verkondigen, op ernstige, warme en ontdekkende wijze, waardoor toen op- eens zijn oogen open gingen, niet slechts voor de fouten van anderen, maar aller- eerst voor die van hemzelf. Buchman zag nu in, dat hij zich geheel gewonnen moest aeven, en dat hij vooral moest beginnen met alles, ook met zijn naasten, zooveel mogelijk in orde te brengen. Zoo was het eerste gevolg van zijn verdiepte in- zichten dit, dat hij het'besluit nam om zijn fout te erkennen en weer goed te maken. Hij begon zes brieven te schrijven aan de bestuurders van dat Tehuis voor Jonge mannen om hun te belijden, dat hij ver- bitterd was geweest, en dat hij hun ver- giffenis vroeg. Toen hij dat gedaan had, vertelde hij het aan zijn gastheer, en een zoon van die familie, die eigenlijk alle vertrouwen in de realiteit van het Chris tendom had verloren, kwam nu ook tot verandering. Dit is gebeurd in 1908. Buchman is daarna geroepen tot evange- lisatiewerk in ccn univcrsitsitsstad in Amerika: van 1915 tot 1919 was hij in China, Japan, Korea en in Indie. Toen, in 1918. is op een eenzame en vrijwel on- bekende plek in midden-China de eerste house-party gehouden. Wat men daaronder verstaat, zullen wi| nader verklaren. Buchman is heel beslist tot de overtuiging gekomen, dat de wereld tegenwoordig vooral behoefte heeft aan persoonlijken evangelisatie-arbeid en aan persoonlijke zielszorg. Hij meent, dat deze in de godsdienstoefeningen en ook in allerlei andere kringen en vergaderin- aen niet voldoende tot haar recht komt. Daarom voelde hij, dat het gewenscht zou zijn de menschen in minder vormelijke roman van HULBERT FOOTNER. (Nadruk verboden. 16) (Vervolg.) Smijt dit kreng aan wal! commandeerde Gartb. De inboorlingen, bet bevel begrijpend, ge- hoorzaamden instinctmatig en Hooliam werd over de verschansing geheschen en smakte op bet strand neer. We moeten voor onze redding zorgen, zei Gartb tot Charley. Vertaal mijn orders. De storm begon weer harder te razen en de wind joeg uit het zuiden. Stoot de boot van den wal! comman deerde Garth. De kieurlingen gaven zich in dezen gevaar- lijken storm gaarne aan de bevelen.de stem over en haastten zich om te gehoorzamen. Garth en Charley gaven het voorbeeld en voet voor voet sohoof de Loseis terug het meer. in, tot zij eindelijk vlot lag. Natalie had sinds lang haar schuilplaats verlaten en volgde met verlangende oogen Garth en Charley. Garth was overal tegelijk. Hij vond zoo nu en dan een oogeniblik tijd om haar een bemoedigend woord toe te roepen en zij hunkerde er naar te kunnen meehelpen. Nauwelijks had de boot haar weg gevonden. of de storm ging liggen, even plotseling als hij gekomen was, en de maan gluurde weer door de wolken. Denkend aan Nick en Hooliam die op het strand lagen, overlegde Garth met Charley wat hij beter had kunnen doen. Het kostte hun slechts drie seconden om tot een besluit te komen. Het is ongeveer tusschen acht en tien mijl naar den kop van het meer, zei Charley. samenkomsten bijeen te brengen, en dat dan ook niet maar voor zoo n korten tijd, doch voor enkele dagen aaneen, b.v. in een week-end". Deze samenkomsten heeten dan house-parties, en zij worden niet gegeven in kerken of zalen, maar in salons of zoo, bijvoorbeeld ook wel in hotels. Deze lieden, Buchman en de zijnen, zijn er zeer sterk van doordrongen, dat niemand anderen voor Christus zal kun nen winnen, die niet zelf door Hem ge wonnen en gegrepen is. Zij zijn er van overtuigd, dat God voor het winnen van menschen andere menschen gebruiken wil, en dat dit heusch niet altijd geestelijken, predikanten of andere „ambtsdragers" behoeven te zijn. Zij zeggen het met kracht en klem, dat wie slechts een deel van zijn leven heeft geofferd, maar tege lijk een deel van dat leven voor zichzelf behoudt, ook al is het nog maar zoo n schijnlbare kleinigheid toch maar heel weinig voor anderen zal kunnen zijn en doen. Wie zich daarentegen geheel heeft overgegeven en zich blijft overgeven en toewijden, die zal door Gods Geest wor den geleid. Dit staat ook heel duidelijk alom in den bijbel te lezen. Daar immers spreken en handelen menschen, die zich hebben overgegeven, en die zich bij en onder alles laten leiden. Dit alles is vroeger, in de eerste eeuwen der Chris- tenheid, alom bespeurd en ervaren. maar het gaat niet aan (zoo meenen Buchman c. s.om deze dingen te beperken tot die eerste tijden en eeuwen, neen, wat toen gesdhiedde, moet nog geschieden; en wat toen kon, moet ook nu nog kunnen. Maar om deze leiding van God ec'ht te kunnen ontvangen, moet men rustig zijn, en zich stellen onder die leiding. Men moet daartoe zeer opzettelijk stil zijn en stilte maken, en daarom spreekt de Oxford-groep van een ,,stille(n) tijd", en in die stille oogenblikken wordt er dan gebeden, wordt er bij'bel-gelezen, wordt er kortom geluisterd naar Gods stem, die op allerlei manieren tot ons komen kan. Maar tegelijk is men overtuigd, dat al deze dingen pas voile werkelijkheid voor ons zullen worden, als de zonde door ons wordt erkend en uitgebannen. Daarbij wordt dan niet alleen aedacht aan zeer grove zonden, maar ook aan ,,kleinere Een voorbeeld gaf en was Buchman zelf: hij voelde immers, hoe er bitterheid was in zijn hart tegen de menschen, die het bestuur vormden van de stichting, waarbij hij werkzaam was geweest, en hij merkte, dat dit allereerst in orde gebracht moest worden. Dit belijden van zonden noemt men in deze kringen ,,deelen". Wij hebben verschillende personen ge- sproken in den laatsten tijd. die juist tegen dit punt hun bezwaren hebben. Niet, dat men niet wil erkennen, dat in zekere gevallen een dergelij'k ,,deelen", waarmede dus openlijk mededeelen en be lijden gepaard gaat, geen recht en betee- kenis zoude hebben, maar toch kunnen velen niet verstaan, dat een dergelijk openbaar belijden in grooter of kleiner kring ten alien tijde noodig zou zijn. Er kunnen gevallen zijn, waarin iets derge- lijks zeker groote uitwerking zal hebben, maar laat men voorzichtig zijn en hier'bij vooral geen algemeene regels stellen. Een andere kant van deze beweging. waarin zij voorzeker gelijk zal hebben, is deze, dat hier nu eens de voile nadruk wordt gelegd op persoonlijke overgave, en dat er sterk wordt aangedrongen op gehoorzaamheid. Dat door overigens nuchtere menschen, die verder met beide beenen in het voile icven staan, deze din gen worden erkend en beleden, is wel zeker een hoogst belangrij'k teeken des tijds, en er mag worden verwacht en ge- hoopt, dat de geesteliike leidslieden der christelijke gemeente alom zullen verstaan hoe hun hierin een les gegeven en een taak gewezen wordt. In een mooi boek, dat over deze Oxford-beweging handelt, wijst de schrij- ver, een predikant Schoemaker, er op, dat er in de kerken dikwijls zoo weinig te- recht komt van samenwerking en van geestelijk leven in het algemeen. Bij deze menschen is dat anders, en gelukkig is daar van overheersching door een of meer bepaalde personen tot nu toe geen sprake. Er wordt door allerlei menschen, die van nabij, ook in Engeland, deze samen komsten hebben bijgewoond, verteld, dat ook de leider zich nimmer op den voor- grond stelt, en dat de aanwezigheid van Buchman vaak nauwelijks wordt opge- merkt. Het mag worden verwacht, dat het doorwerken van zoo n gezond ge- meenschapsleven ook aan de verschillen de kerken ten goede zal komen. Eigenaardig is, dat ook in ons land van allerlei kanten waardeering wordt betuigd voor het streven van deze beweging. Niemand minder dan de Amsterdamsche predikant Dr. P. J. Kromsigt. heeft ver- klaard, dat de indruk, dien hij reeds ge- ruimen tijd geleden uit eenige „getuige- nissen" van deze beweging in Zuid- Afrika had gekregen, en datgene, wat hij er later over las, van bizonderen aard waren. Maar nu had deze predikant zelf te Oosterbeek een samenkomst van enkele dagen bijgewoond, en erkent hij, dat zijn eerste indruk er een was „van blijde ontroering", zooals hem trouwens wel vaker overkomt, als hij bij zijn ge- meentewerk opeens levende Christenen mag ontmoeten, wier woord zoo recht uit hun hart komt. Dr. Kromsigt erkent: men moet hem nu eens niet vragen, of hij het met alles „eens" is; hij weigert elke kritiek; hij wil alleen weten en hooren van zelf-kritiek. Is het niet eigenaardig en verblijdend, dat in dezen tijd. waarin zoo openhartig aan allerlei kanten de ..ontkerkelij'king" ook van Nederland wordt toegegeven, nu op het onverwadhtst een opleving en op- wekking van geestelijk en zelfs beslist Christelijk leven te voorschijn komt. waardoor bemoedigd kunnen worden zij, die reeds dreigden moedeloos te worden, en waardoor vooral een ernstig beroep wordt gedaan op de geestelijke leidslie den van ons volk, (in den breedsten zin verstaan), om, met terzijdestelling van allerlei geschillen en verschillen, te trach- ten in breeder kring terug te winnen voor het Christendom, wat thans en door al lerlei redenen, die buiten ons liggen, maar niet minder door eigen schuld en zwakheid en zonde voorgoed verloren dreigt te gaan Laat de heeren dan maar wamidelen, zei Garth. De Indianen-jongens stelden geen enkele vraag en na het zeil geheschen te heibben, vielen zij in slaap. Garth en Natalie omtmoetten elkaar pas toen het dag geworden was en beiden uitten een kreet, toen zij elkaar zagen. Natalie keek hem aan met een blik waarin sympathie en een gevoel van berouw schuilden, en Garth zag met beiwondering naar haar stralende frischheid. Toen zij zaten te ontbijten op de kust, kwam een deplorabele, beschaamde figuur uit een boschje gesloopen. Het was Hooilam. Hij droeg in zijn hand een klein fleschje en een bank- biljet en keek voldaan naar de kleine boot toen hij zag, dat zij veilig uit den strijd was gekomen. Hij trad op Garth toe. Nick Grylls in het bosch, zei hij. Hij ziek en misschien dood gaan. Hij geven vijf dollar voor drinken whisky. Garth vulde de flesch uit de zijne. Hou je geld! zei hij kort. HOOFDSTUK XII. De weg van negentig mijl. De Settlement ligt drie mijl boven Grier's Point, de noordelijkste punt van het meer. Garth vermeed de huizen voor het oogenblik en sloeg het kamp op op eenigen afstand van weg. Het beste zal zijn, dat jij hier waoht, terwijl ik er op uit ga, zei hij tot Natalie. Maar zij keek, als altijd wanneer deze kwes- tie wend aangeroerd, zeer bedroefd. Ik vrees, dat we hem anders weer zullen missen aan den Kruisweg. En ik hefo gehoord dat ginds maar een paar hutten staan en dat er geen blanke vrouwen zijn. Het zou daar moeilijk voor je zijn. Natalie's zwijgen bemoedigde hem nu juist niet om verder te gaan. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Voortgezet wordt de behandeling der be- grooting van het departement voor sociale zaken. De heer Knottenbelt noemt de werklooaheid de kanker van dezen tijd. Er moet meer voeling zijn tusschen de regeering en haar afgevaandigden naar de Arbeidsconferentie te Geneve. Spreker stemt in met het standpunt van den minister ten aanzien van de collectieve ar- beidscontracten. Voor verlaging van woning- huren moet de minister meer doen, dan tot nu toe. Spr. dringt er op aan dat de regeering alle werklooze gelijkelijk behandeld. De heer Wibaut wenscht een olbjectieve houding van de regeering bij de toelating van woningbouwvereenigingen. Verslechte- ring van het woningtype zou onberekenbare schade beteekenen voor wat in een reeks van jaren werd bereikt. Mevr. PothuisSmit komt op tegen het streven om meisjes uit fabrieken en werk- plaatsen te doen venvangen door jongens en vraagt waar die meisjes dan naar toe moeten. De heer Van dtters vraagt een interpel- latie aan over het z.i. weinig bevredigend antwoord van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, op sprekers vra gen inizake den oproep van het comite van professoren en studenten. Hierover zal mor- gen worden beslist. Voortgezet wordt de behandeling van het departement van sociale zaken 1934. De heer Van der Hoeven vermaant tot voorzichtigheid bij de steunverleening aan beeldende kunstenaars. De heer Janssen dringt aan op goede toe- passing van art. 23 bis W. v. S. ten aanzien van de arbeidswetgeving. De heer De Bruijn constateert dat de Mi nister van afbraak der sociale wetgeving ge lukkig niet wil weten. Spr. wijst op de sociale en economische beteekenis der bedrijfsraden. Vergadering van Donderdag. Aan de orde is de begrooting van onder wijs, kunsten en wetensohappen voor 1934. De heer Heerkens Thijssen (r.-k.) hoopt, dat de Minister niet te spoedig een beslis- sing neemt omtrent het vraagstuk van de spelling der Nederlandsche taal. Wat betreft de nieuwe regeling van het middelbaar en voorbereidend hooger onder wijs, waarschuwt spr. tegen voortgaan op den ingeslagen weg. Spr. schetst de waarde van de gymnasiale opleiding voor heel het verdere leven. De heer Van Sasse van Ysselt (r.-k.) zegt, dat soms te laat wordt ingegrepen met het restaureeren van monumenten. De regeering trede meer preventief op. De heer De Zeeuw (s.-d.) acht niets ver- derfelijker voor het onderwijs dan te groote invloed van den Minister van Financien. Spr. critiseert de houding van de beide vrijz.-dem. Ministers ten opzichte van het onderwijs. De Minister van Onderwijs bezuinigt uitsluitend op het openbaar onderwijs. Spr. noemt den acht-jarigen leerplicht een economisch belang. Den heer Van Citters (a.-r.) wordt verlof verleend den Minister van Onderwijs te inter- pelleeren inzake diens antwoord betreffende het anti-oorlogsmanifest van het comite van hoogleeraren en studenten. De interpellatie zal worden gehouden op een nader te bepalen dag. De heer Nivard (r.-k.) wil, dat het af- vloeien van gehuwde onderwijzeressen ook bij het bijzonder onderwijs wordt bevorderd. De heer Smeenge (lib.) wenscht door samenwerking reorganisatie van ons onder- maar ook PUROL is bij schoonmaak onmis- baar. En wel om roode, ruWe, of stukke schoonmaakhanden weer snel zacht en gaaf te maken. Vooral 's avonds inwrijven. (Ingez. Med.) - Maar hier, zoo ging hij toch voort, kun je blijveo bij de vrouw van den inspecteur der bergpolitie, terwijl ik Maabyn ga opzoeken om hem bij je te brengen. Ik veronderstel niet dat je jezelf aan hem zult toevertrouwen. Hij zou zeker niet met je meegaan, zei ze ontwijkend. Ik beloof je, dat ik hem zal meabrengen, zei Garth beslist. Als hij leeft tenminste. Neen, zei ze; er is een andere reden. Welke reden? Ikik wil niet ongerust over je zijn, zei ze zacht. Maar ik beloof je, dat ik hem veilig bij je zal brengen. Zij maakte een afwerende beweging met haar hand. Ik wil je niet laten gaan, zei ze, terwijl zij het hoofd afwendde. Waarom ben je boos vroeg zij. We zijn duizendmaal veiliger dan gisteren, want je habt onze vijanden verslagen. Waarom mag ik niet bij je blijven. Ik kan niemand meer vertrouwen dan jou! Hoe kon Garth zulk een iberoep weerstaan? Bovendien had hij geen andere taak meer te vervullen. Hij gaf zijn tegenstand op en Natalie ging mee. Hun weg ging nu over 'n lengte van negen tig mijl naar de Spirit River Crossing. Er waren geen zijwagen, zoodat de reizigers ge makkelijk hun route konden vitiden. Den vol- genden dag bij zonsopgang vertrokken zij op de paarden, die Charley den vorigen avond gehaald had. Garth drong er weder bij den jongen op aan dat hij terug zou keeren om naar zijn werk te gaan en onder heete tranen nam de goede jongen afscheid. Garth en Na talie trokken alleen verder met him gezadelde en gepakte ponnies. Het was een prachtige dag en, jcing als ze waren, vergaten zij hun wedenwaardigheden en praatten vergenoegd en opgewekt. Hun lastpaarden luisterden naar de namen van Caspar en Emmy. Plotseling hoorden zij opzij van den weg achter de boomen het geluid van een stem. wijs te bereiken. De Minister zij voorzich tig ten aanzien van de schrijftafel. Ook spr. schetst het nut eener klassieke opvoeding. Hij waarschuwt tegen bezuiniging op het vak- onderwijs voor meisjes. Spr. verklaart. dat velen zich zullen verheugen als de Heeren- poort te Groningen en de Bergpoort te De- venter weer op hun plaats staan. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Besloten wordt tegen Dinsdag 20 Maart aan de orde te stellen de wetsontwerpen tot wijziging van de woningwet en tijdelijke af- wijking van de bepalingen der winkelslui- tingswet. Aan de orde is de voortzetting van de be grooting van het Zuiderzeefonds. De heer Zandt (St. Geref.) sluit zich aan bij de klachten over de toepassing van de Zuidenzeesteunwet. Zijn fractie is tegen voortzetting van de Zuiderzeewerken om fi- nancieele redenen. De heer Bongaerts (r.-k.) ziet in de voort zetting van de Zuiderzeewerken het schep- pen van een blijvende werk- en woongelegen- heid voor onze steeds toenemende bevolking. Spr. dringt aan op het instellen van een drie- hoofdige leiding van de nieuwe organisatie en wijst er verder op, dat de Zuiderzeevisschers geen recht hebben op vergoeding van schade. Daarnaast moet door een goede toepassing van de Zuiderzeesteunwet er voor gezorgd worden, dat zoo weinig mogelijk bitterheid achter blijft. De heer Bakker (c.-h.) gelooft, dat er over vrjftig jaren zeker behoefte zal zijn aan meer cultuurgrond. VLA GG ENKWESTIE TE GROUW. Bij gelegenheid van de inhuldiging van den burgemeester der gemeente Idaarderadeel word de Nederlandsche vlag, nadat deze eerst van het gemeentehuis te Grouiw was uitge- stoken, weder ingehaald, orndat de gemeente- raad, welke in meerderheid socialistisch. is, besloten zou hebben het vertoonen van de Nederlandsche vlag van de openbare ge- meentegebouwen bij feestelijke gelegenheden achterwege te laten. In verband daarmede heeft de heer Kor- tenhorst aan den Minister van Binnenland- sche Zaken gevraagd of Z.Exc. indien dat bericht waarheid ibevat, zou willen mede deelen, welk standpunt de regeering tegen- over gemeentebesturen, die dergelijke, voor het natiomaal gevoel grievende besluiten nemen en deze tot uitvoering brengen. in- neemt, en wat de regeering tegen herhaling ervan denlkt te doen. NIEUWE BANKBILJETTEN. De directie der Nederlandsche Bank maakt bekend, dat er binnenkort een nieuw model bankbiljet van f 25 en een idem van 10 in omloop zal worden gebracht. ER KOMT MEER VET BIJ. Het rundvleesoh in blik, hetwelk zeer naar genoegert is van degenen, die voor verstrek- king in aanmerking komen, bevat naar het oordeel van velen te weinig vet. Het ,,Nieuwsblad v. h. N." verneemt thans dat de Crisis-Rundvee-Centrale besloten heeft meer vet in de blikken te verwerken. Zij keken verbaasd op. Het was de zwakke, vrfendelijke stem van een ouden man. Ik zou zeggen half twaalf, hoorden zij en zij glimlachten tegen elkaar. Er was niets in die stem, dat gevaarlijk voor hen kon zijn. En zij luisterden verder naar de vriendelijke samenspraak die zich ontspon. Maar toen de lastdieren achter de andere paarden waren aangekomen, stokte het gesprek. Daar komt iemand aan, zei de stem. Garth en Natalie bevonden zich nu op een open plek in het bosch. Een uitgespannen wagen stond midden in en twee paarden graasden in de nabijheid. Een oude man zat op den grand. Ze keken onwillekeurig rand naar de andere personen, die zij vermoed hadden, maar zagen niets dan den ouden man. Toen hij hen zag klaarde zijn gezicht op met de naiviteit van een kind. Kalm aan maar, zei hij. Mijn paarden zijn rustig en zullen de uwe niets doen. Hij verzoende zich onmiddellijk met den toestand en sprak alsof hij het gesprek weer opnam. Hij keek oplettend naar Natalie met. haar glanzende oogen en toen Garth het vuur wat opgestookt had en ging zitten, vroeg hij: Waarheen? -Spirit River Crossing, zei Garth. Voor zaken? Garth weerde af. U doet ook niet als zakenmannen. Politie misschien? Persoonlijke aangelegenheden, zei Garth. De oiide man keek verbaasd. Hij zweeg even en begreep er niet veel van. U bent een zwerver uit deze streek, zde ik, zei Garth. Juist, sir, Tom Lillywithe kent iedere koopman in dit land. Ben vijf-en-dertig jaar hier en altijd in actie. Dus u kent iedereen hier? Natuurlijk. zei Tom. Zijn er veel menschen op Spirit River Crossing Acht of negem man, zei Tom en hij noem- de meteen alle namen op. Anders niemand? vroeg Garth. O! ja, daar is er nog een, die eens of twee maal op Crossing komt. Die vergeet ik nog. Iedereen vergeet hem. 't Is Bert Mabyn. Garth en Natalie spitsten hun ooren en hun hart klopte sneller. Ik heb wel aanleiding om Bert Mabyn te kennen. ging Tom voort. Maar dat is lang geleden. Ik draag hem nu geen kwaad hart meer toe. Wilt u iets van hem weten? Garth keek Natalie aan. Ja, zei ze. Nou, het is drie jaar geleden, begon Tom Lillywithe. De regeering zond vier verken- ningstroepen naar hier en ik had meer te doen dan ik af kon met met reizen van de Settle ment naar het kamp. Maar de regeering be- taalde goed en dusIk had een nieuw span nooidig en koeht er een op crediet. Maar ik had ook een paar man noodig, liefst blanken, want de Inidianen vermoorden je paarden in het gareel! Op een goeien dag komt een vreemdeling naar me vragen. Wat een vent' Hij droeg zwarte kleeren, en dat op een werk- dag. Hij hield zijn jas met een veiligheidispeld in den nek bij elkaar. Hij droeg ook een Zon- dagschen hoed. Een schoonheid was het niet. Natalie rilde. Garth, die haar leed meevoelde, drufde haar niet aan te zien. Misschien hoor je liever een ander ver- haal? vroeg hij. Zij herstelde zich en zei: Neen, ga door! Zoodra ik hem zag, wist ik, wie hij was, ging oude Tom verder. Want ik had al van de jongens gehoord, dat een blanke man pas sage had genomen op Philiippe's boot van de Landing af. Toen hij op Grier's Point aan- kwam, had hij geen geld meer. Heb je nog een man noodig? werd mij vraagd. Hm, zei ik, een man kan ik wel ge bruiken. U had de lui moeten hooren lachen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1