ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Twse mensctiBU op den weg No. 9115 WOENSDAG 7 MAART 1934 74e Jaargang Binnenland Feuilleion Buiieniand EERSTE BLAD TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. -J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regeis 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regeis 50 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. AFSLUITING EN OPENSTEELING WEG. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat met ingang van den 7 Maart 1034, het weg- vak van den Provincialen weg Neuzen-Axel tusschen het zoogenaamde Buthstraatje en de Voormalige Tol brj Axel weer voor het verkeer wordt opengesteld, terwijl met inigang van denzelfden datum het wegvak Margrette- Zaamslagsdhe weg van den Provincialen weg NeuzenAxel, tot nadere bekendmaking, voor het verkeer met rjj- en voertuigen tijde- ljjk zal worden afgesloten. Ter Neuzen, den 6 Maart 1934. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B I. ZONNEVIJLiLiE, Secretaris. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Voortgezet wordt de behandeling der rjjks- begrooting. Aan de orde is hoofdstuk Xa (departement van sociale zaken). De heer Danz bepleit een 40-urige werk- week. Er moet mieer dan tot nu toe gedaan worden, vooral voor de jeugdige werklootzen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De motie-Van der Waerden betreffende voorbereiding voor de oprichting van een van gemeenschapswege te beheeren centrale cir- culatiebank wordt verworpen met 58 tegen 22 stemmen. Aan de orde is de begrooting van het Zui- derzeefonds. De heer Van der Bilt juicht het toe, dat de vestiging van nieuwe bedrijven wordt in de hand gewerkt. Niet tevreden is hij over de wjjze waarop men erkend wordt als be- langhebbende. Spreker bepleit een betere beroepsinstantie. De heer Lavink herinpert er aan, dat hij in 1931 zich kantte tegen verdere inpolde- ring met het oog op den crisistoestand. Sindsdien is deze landbouwtoestand nog zeer verslechterd. Aangezien de regeering de grootste moeite hebben zal om den Wieringermeerpolder be- woonbaar te maken, acht spreker het onver- antwoord thans voort te gaan met inipolde- "ring van den N.O. polder. Er zijn z.i. betere oibjecten voor werkverschaffing. De heer Lovink acht de steimregeling te karig en zegt, dat die onbillijk wordt toege- past. De beer Duymaer van Twist becritiseert de grondslagen der Zuiderzeesteunwet, die mil- lioenen kost, zonder dat het bedrjjf geliqui- deerd wordt. De wet mist een stimulance voor de belanghebbenden om naar andere werkzaamheden om te zien. UNIE-COLLECTE. De Unie-Collecte voor de Scholen met den Bijbel heeft over 't geheele land 82.241,91 opgebracht, d.i. 3.153,96 minder dan verleden jaar. EEN RADIO-REDE VAN MINISTER COLIJN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam zal op Zaterdag 10 Maart a.s. ter gelegenheid van den jaardag der Kamer, aan de autoriteiten, waarmede zij in genegelde veribinding staat, en aan het door roman van HULBERT FOOTNER. (Nadruk verboden.) Vervolg. 15) Het is zoo, zei den jongen. Nick Grylls is gekomen in een kano met een kleurling, die hij terug gestuurd heeft. Nick en Hoo- liam gingen het kamp uit en spraken met elkaar. Ik luisterde achter een boschje. Nick Grylls kent veel ibeter Indiaansch dan ik en zoo kon ik niet alles verstaan. Maar ik heb het toch wel begrepen. Nick heeft Hooliam eerst de les gelezen omdat hij hem den geheelen dag heeft laten doorvaren, want zij waren overetngekomen dat zij elkaar ont- moeten zouden waar Hooliam vanmorgen wilde blijven; en vervolgens kreeg de Indiaan een standje omdat hij mij meegeibracht had. Want Nick weet, dat ik Indiaansch versta. Hij zei, dat al zijci plannen nu in de war ge stuurd waren. Gelukkig voor Natalie en mij, dat we jou hadden, Charley, zei Garth. De jongen bloosde van voldoening. Ga vender. Ik ontdekte, dat alleen Hooliam de plannen van Nick kent. Edn ding is mij dui- delrjk: hij heeft het op jou gemunt. Zijr.i be- doeling is geweest, dat jij op de een of andere manier zou uitgesloten worden van den ver- deren tocht. Dan zou hij als bij toeval ge komen zijn om Natalie verder behulpzaam te zijn. Ik ben er van overtuigd, dat zij nooit haar doel bereikt zou hebben. Het schijnt, dat Nick over Natalie is ingelicht, want hij haar vertegemwoordigde bedrijfsleven, een receptie aanibieden. Deze receptie zal plaats vinden van 2,30 4 uur, in restaurant .Bristol", Houttuin. Aan deze receptie gaat vooraf een eenvou- dige koffiemaaltijd. De Kamer heeft Minister Oolijn bereid gevonden aan dezen maaltijd een rede te houden over koloniale vraagstukken De rede van Minister Colijn wordt per radio uitgezonden door den K.R.O. en de Fhohi van 1.45 tot 2.15 uur. 120-JARIG BESTAAN VAN DEN GENERAEEN STAF. Op 11 Maart a.s. zal het 120 jaar geleden zijn dat de Nederlandsche generale staf bij besluit van den souvereinen vorst werd opge- richt. De chef en de officieren van den gene- ralen staf hebben gemeend, dat deze dag niet geheel onopgemerkt mocht voorbijgaan en be- sloten aan de herdenking van dit voor de weermacht zoo belangrijke feit een eenigssins feestelijk karakter te geven. In overeenstem- ming biermede stellen zij zicb voor op Zater dag 10 Maart in de Ridderzaal van 15,30 tot 17 uur civiele en militaire autoriteiten in de gelegenheid te stellen van him belangstelling te doen blijken. WIJ KRIJGEN DE LANGE GOLF TERUG. De discussies in de intemationale radio-imie hebben met betrekking tot de verdeeling van de lange golflengten tot een gewijzigd plan van ZUrich geleid, dat in Nederland zeker heel wat gunstiger zal worden ontvangen dan het aanvankelijke Luzemplan. Nederland heeft bij het gewijzigde plan de oude golflengte, waarvan Roemenie ons land had weten te verdrijven, weer teruggekregen, terwijl bovendien Radio-Paris, dat op het oogenblik in Nederland slecht hoorbaar is, heel wat verder van de Nederlandsche golf zal afliggen, zoodat het gevaar van storin- gen tusschen Nederland en Parijs vrijwel ge heel zal verdwijnen. Het nieuwe plan ziet er wat de lange gol- ven betreft in de buurt van onzen zender dus als volgt uit: Litauen 154 Kb.; Nederland en Roemenie beide 159 Kh., d.w.z. 1883 meter; Finland 166; Moscou 174; Radio-Paris 182 of 1641 meter; Zeesen 191; Daventry 200. Men hoopt, dat het gewijzigde plan reeds over veertien dagen zal ingaan. Het zal voorloopig voor 1934 gelden. DE WEERAFDEELINGEN DER N. S. B. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Heide: Is de regeering bereid een onderzoek in te stellen of de W.A. organisaties, die een on- derdeel schijnen te zijn van de Naticaaal Socialistische Beweging, zich uitsluitend met sport bezighouden, dan wel zich op eeniger- lei wijze militair oefenen, op militaire wijze zijn georganiseerd, zoodat zij rangen van wachtmeester, luitenant, commandant enz. kennen, en dus veeleer te beschouwen zijn als particuliere corpsen van militair of semi- mUitair karakter? Is de regeering bereid mede in dit onder zoek te betrekken de vraag of deze organi saties over wapenen beschikken, waair het vermoeden wordt gekoesterd, dat het groote aantal revolvers, dat zeer onlangs ons land werd binnengesmokkeld, bestemd zou zijn voor deze W.A. organisaties? Is de regeering van zins met de meeste gestrengheid op te treden tegen elke forma- tie, die buiten haar zeggingschap valt, als deze hoe onschuldig haar optreden ook moge schijnen in wezen van militairen of semi-militairen aard is heeft de voorzitter van den raad van Mi nisters, de heer Colijn, geantwoord: Omtrent de ,,Weer-afdeelin.gen" bij de N. S. B. was der regeering het noodige be- weet waar hij heen gaat en wat zij gaat doen. Hij deed nog belangstellend ook. Zijn eerste vraag was, hoe het met Natalie ging. Toen de jongen geeindigd had, zuchtte Garth eens en nam zijn oude troosteres, zijn POP- Hallo! zei hij ten slotte, ik ben blij dat Nick is teruggekeerd. Dit is tenminste een openlijke strijd en dank zij jouw hulp, ben ik voldoende gerwaanschuwd. Hij rookte een oogenblik in stilte. Ik geloof, dat ik morgen een en ander te doen zal hebben, zei hij. Toen greep hij Charley's schouder. Ik ben je dankibaar kerel, dat je meege- gaan bent, maar ik heb het recht niet je in dit gevaar te brengen. Deze man is machtig in de wildernis en kan al je plan en in duigen werpen. Misschien doe jij beter om met Phillippe terug te gaan. Noch Natalie, noch ik zullen het je ooit kwalijk nemen. De jongen wendde zijn hoofd af. Als jullie weggaan, zei bij, zal ik schreien als een meisje. Wat denken jullie van me? Ik wil die aardigbeid niet missen! Garth lachte. Ga liggen, zei hij je zult nog genoeg slaap noodig hebben. HOOFDSTUK XI. Het geveoht in den storm. Garth en Natalie waren den volgenden mor gen benieuwd met welk een gezicht Nick Grylls hen zou begroeten. Hij was de laatste, die naar de boot kiwam. Hooliam deed alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, dat hij hem mee aan boord bracht, maar Garth was vast besloten om gedurende den tocht geen enkele brutaliteit ongestraft te laten. Het eerste gezicht van Natalie en Garth, die Nick volkomen beheerscht ont- moetten, hinderde dezen geweldig en hij stot- terde 'n vormelijke begroeting. Hij keek nu naar Charley en deed opvallend vriendelijk. kend. Een nader onderzoek heeft niet kun- nen doen blijken, dat de lichamelijke oplei- ding van de ieden dier afdeelingen uit iets meer bestaat dan uit sport, boksen wandelen e.d. Hoewel de titulatuur bij de indeeling zou kunnen doen denken aan een militaire organisatie, is voorslha!hds van een dergelijko organisatie of van werkelijke militaire ge oefendheid practisch weinig of geen sprake, Als vaststaande kan worden aangenomen, dat de leiding der N. S. B. niet wenscht, dat de leden gewapend zijn. Dit geldt ook voor de W. A. Een venbod is door de leiding uit- gevaardigd, volgens hetwelk geen lid een wapen mag hebben op straffe van royement. Aan dat verbod blijkt practisch streng de hand te worden gehouden. Al is de regeering niet zoo snel in het als waarheid aannemen van allefrlei geruchten, zij is toch voor wat betreft de wapensmok- kelarij en het eventueel opslaan van wapenen door politieke organisaties, hetzjj dat deze behooren tot fascistische, hetzij tot andere revolutionnaire bewegingen. bijzonder waak- zaam. Voor zoover aan de vraag door het ant- woord op de vorige de feitelijke grondslag niet is ontvallen, merkt de ondergeteekende op, dat, mocht een politieke formatie hier te lande practisch overgaan tot het vorrnen eener in wezen militaire organisatie, de re geering niet zal aarzelen tot opheffing daar- van de noodige maatregelen te be ram en. „CRISISINVOERWET" 1931. De Minister van Economische Zaken gelet op artikel 5 der Crisisipvoerwet 1931 (Stbl. no. 535), gewijzigd bij de wet van 17 Novem ber 1933 (Stbl. no. 596), heeft bepaald, dat het verbod van invoer, naergelegd in het Kon. besluit van 12 Februari 1934 tno. 15 tot rege- ling van den invoer van stikstofhoudende meststoffen, niet zal gelden voor de goederen, welke op grond van de in bovengenoemd arti kel genoemde bepalingen der Tariefwet 1924 (Stbl. no. 568) met geheele of gedeeltelijke vrijistelling van invoerrecht worden ingevoerd, en eveneens niet zal gelden voor de goederen, welke niet aan invoerrecht zijn onderworpen en welke op grond van de in bovengenoemd artikel genoemde bepalingeii van de wet op het statistiekrecht (Stbl. 1932 no. 231) met vrijstelling van statistiekrecht worden inge voerd. CRISIS STEUNBESCHIKKING 1934 V (TUINROUW). De Minister van Economische Zaken heeft thans de uitkeeringen voor de verbouwers van fruit en warmoezerijgewassen vastge- steld op den grondslag van het vroeger ge- publiceerde plan van uitvoering. Het totaa! uit te keeren bedrag- is 3.563.185. DE VTA AMSOHE TEKST DER BRABANeONNE. Omtrent de Vlaamsche vertaling van den tekst der Brabanconne is men het tot dusver in offieieele kringen nimmer eens geworden. In 1929 werd, met het oog op de viering van het eeuwfeest van de Belgische onafhankelijkheid, een commissie van Vlaamsche letterkundigen belast met het samenstellen van een ,,zing- baren" tekst. Blijkbaar heeft deze tekst geen bevrediging gegsven, want nimmer is hij be- kend gemiaakt. Het Laatste Nieuws weet thans te melden, dat de minister van binnenlandsche zaken, in een schrijven gericht aan de provin- ciebesturen, op de wenischelijkheid heeft ge- wezen alle autoriteiten alsmede de hesturen van on de rwij smst ell ingen het eens te zien worden, om als tekst van de Brabangonne, de Hallo! Charley! riep hij. Hoe gaat het kerel Hallo mr. Grylls! riep Charley. Waar komt u zoo ineens vandaan? Grylls gaapte als iemand die zich lekker op zijn gemak gevoelt. O, ik kreeg een boodschap van Settle ment, zei hij, hard genoeg om door Garth verstaan te worden. Ik ontmoette jullie be- manning vannacht en heb mijn kano terug- gestuurd. Wil je rooken Als je blieft, zei Charley en hij stak de sigaar op met het air van een kenner. Jong, ik ben blij dat ik een blanken man ontmoet heb, waarmee ik kan praten op de reis zei hij met een zijdelingschen blik naar Garth. Wat doe je zoo ver van huis in dit seizoen Nick hield den jongen den geheelen dag bij hem en behandelde hem als een bescherme- ling, die zijn hulp noodig had. Maar Garth en Natalie maakten zich geen oogenblik over Charley ongerust. De dag verliep zonder opvallende gebeur- tenissen. Grylls bleef aan de andere zijde van den mast en keek niet om naar Garth en Natalie. Merkwaardig genoeg kwam van Hooliam de boodschap, dat hij den geheelen nacht zou doorzeilen. Toen de avond viel, sliepen de kleurlmgen een voor een in en de Loseis ziwierde over het meer met zijn groot zeil als de emorme vleugel van een mysterieuzen vogel. Charley had voor Natalie een hoekje in- gericht tusschen pakken en kisten. Zij had er op aangedrongen dat Charley het hoekje met haar zou deelen en nadat zij een tijdje samen gezeten hadden, vielen beiden in slaap. Garth waakte over hen en benijiclde Charley. Hij dacht niet aan slapen len ging zitten rooken, terwijl hij Aleck, den stuurman, in het oog hield en uitkeek naar den voorsteven waar Nick en Hooilam bijna onziohtbaar ston- den te praten. Zijn gsweer lag dwars over zijn knieen. Hij had bet wel willen ruilen volgende vertaling van de verzen van Charles Rogier aan te nemen en aan te bevelen O, dierbaar lamd der Belgen uitverkoren, Wiens naam ons hart van liefde en trots doet slaan, Den eed getrouw, door 't voorgeslacht gezworen, Blijft u ons bloed en borg voor 't vrij hestaan. O Belgenland, steeds schooner zult gij stralen, In eendracht stork, door geen geweld geknlecht, Met d'oude leus van Vlamingen en Walen, Voor Vorst, voor Vrijheid en voor Recht. SUBSIDIE AAN DE ENGELSCHE BIETSUIKER-INDUSTRIE. Het Lagerhuis heeft een aanvullend bedrag van 450.000 pond sterling voor subsidie aan de bietsuikerindustrie goedgekeurd, nadat een amendement tot verlaging van dit bedrag met 243 tegen 48 stemmen was verworpen. DE ONGEMAKKEN VAN DE LOTERIJ. De Fransche staatsloterij heeft alle verwach- tingen beschaamd. Van het begin af aan bleek het te eenen male overboddg daar reclame voor te maken. Het heele volk leeft erin mee en zorgt voor de meest doeltreffende ruchtbaar- heid. Zij is en blijft het gesprek van den dag, al is in sommige opzichten het nieuwtje er af. Dit middel tot vulling van de staatskas heeft zijn bezwaren. Kwaadwilligen brommen, dat het land in een speelhol hersehapen is. De theatrale opzet van de trekkingen in de reus- achtige Trocaderozaal draagt ertoe hij. De couranten slaan op de groote trom Wat aan- gaat de winnaars von de groote prijzen en grappenmakers komen met koffers aanzeulen om er 200 frank in mee te voeren. Degenen, die meer geluk hadden, geven er de voorkeur aan, minder poeha te maken. Naar het heet is de kapper te Tarascon, die met de eerste vijf millioen ging strijken, ervan aan het malen geslagen. Er doen zich andere onaangename gevolgen voor. Het rad van fortuin draait niet voor iedereen. Joumde Industrielle heeft nagegaan, dat in den kleinen handel minder gekocht wordt. De beschikbare penningen worden lie- ver voor den aankoop van loterijbiljetten dan van niet strikt noodige artikelen besteed en de premies", die vele winkeis uitdeelen, bestaan thans veelal uit die biljetten. ROOSEVELT AAN EEN KEERPUNT. Een verjaardag is schrijft de N. R. Crt. een bijzonder geschikte gelegenheid om tot inkeer ta komen; en in zeker opzicht heeft Roosevelt den verjaardag van zijn bewind daar- toe gebruikt, toen hij dien tot beginpunt koos van zijn nieuw beleid ten opzichte van de oeconomische betrekkingen met het buiten land. Wij hebben daar de vorige week reeds over geschreven. Toen leek hist echter nog twijfelachtig, of het Congres bereid zou zijn, hem ook voor het buitenland de zelfde oecono- sche dictatuur toe te vertrouiwen, waarover hij reeds voor het binnenland beschikt. Latere berichten wekken dien indruk, dat er wel ver- zet zal zijn in de beide Huizen, doch dat Roosevelt zonder eenigen twijfel wederom zal krijgen wat hij waagt. Het moge dan waar zijn dat in den laatsten tijd de critiek leven- diger geworden is op zijn beleid; zijn macht staat ecbter nog als een paal boven water. Totnogtoe is Roosevelt dus een levend be- wijs dat, als het land een dictator noodig heeft, deze heel goed met de democratische, parlementaire instellingen zijn tijdelijke taak van schoonmaak en herstel kan verrichten. Dat geen onderdrukking van de vrijheid der pers daarvoor noodig is, wordt al evenzeer in Atmerika bewezen. 'Het is een angstig tafe- reel als een dictatuur haar werk begint, zon der bepaald oeconomisch plan, maar met vol- maakte vrijheid tot iedsr experiment, en aan alle oritiek dan msteen het zwijgen wordt op- gelegd. Een regeering zonder toezicht van de openbare meening is als een auto zonder behoorlijke remmen. Men houdt er zijn hart bij vast, wamneer zij wordt losgelaten. Als in Duitschland Goebbels tot critiek uitnoodigt, weet men wat dat beteekent. Zij die werke- lijk zijn toestemming tot het uitoefienen van. critiek noodig hebben, zijn gewoonlijk wijs ge noeg om zich niet daaraan te wagen. Juist gisteren werd gemeld, dat een kapelaan te Aken tot een maand gevangenisstraf is ver- oordeeld, omdat hij critiek had uitgeoefend 5 op een rede van Goebbels! Dat is weer eens de pnoef op de som van de oprechtheid van Goebbels' „aansporing". Bij Roosevelt is dat heel anders. Hij richt een dergelijke uitnoodi- ging tot een pers, die van ibovenaf niet Tn toom gehouden kan worden; zijn uitnoodiging hoeft dus geen wassen neus te zijn. Hij weet dat hij er belong bij heeft, tijdens de groote opera- tie, die hij zijn land laat ondergaan, den vin- ger te houden op den pols van de openbare meening. Zou hij zich gedragen alsof hij het alleen wist, zou hij de oritiek der openbare meening verwaarloozen, dan weet hij dat hij heel gauw zou vastloopen. Deze rem is ge- zond; en zij belet hem blijkbaar niet in de vrije ontplooiing van zijn gezag; ja, niet eens in de verrassendste manoeuvres in zijn beleid. De verjaardag kwam voor Roosevelt juist op tijd, omdat de oritiek levendiger was ge worden in de laatste weken. Want die dag dwong alien tot een terugblik. Roosevelt kon zijn Amerikanen nu vragen, een oogenblik eens minder te letten op de din- gen, waarmede zij thans ontevreden zijn, en zicb te herinneren hoe Amerika er een jaar geleden uitzag. Toen leek de toestand inder- daad wanhopig. Amerika scheen op den rand te staan van een volkomen verlamming van zijn oeconomisch lieven, en tevens van sociale anarchie. In de bankwereld heerschte chaos. De Industrie was volmaakt vastgeloopen. De toestand ten platte lande was met meer een beschaafden staat waardig. Vrijwel de heele landbouw was ibankroet, ruilhandel had weer in groote uitgestrektheid zijn intnede gedaan. In verschillende streken ontstonden organisa ties van boeren, die ten doel hadden weerstand te bieden aan de rechtsorde in den staat. Dien toestand heeft Roosevelt in ieder geval over- wonnen. Hij hieeft het met middelen gedaan waarin wij, en ook vele Amerikanen, slechts noodmedicijn zien, middelen zooals men soms aan doodizieke patienten toeddent, om hen voor loopig alvast in het leven te houden, en hun ergste pijnen te verzachten. De toestand blijft oritiek, en niemand kan zeggen waar het op uitloopt. Maar de esn jaar geleden onmiddel- lijk dreigende, doodelijke gevaren zijn voorloo- pig afgewend, allerlei oorzaken van rotting zijn uitgesneden, Amerika heeft een dleel van zijn socialen, en ook van zijn oeconomisch- j moreelen achterstand hij West Europa inge- haald. En van de methodisn die warden toe- gepast hoeft men, zelfs als men ze veroordeelt, nog niet het ergste te vreezen, omdat Roose velt ze verandert als hij mislukking ziet drei- gen, daar hij zich door geen enkel program of beginsel gebonden voelt. Het experiment van Roosevelt is een waagsituk, dat wij niet gaame voor onis land noodzakelijk zouden zien wor- dlsn. En werd het noodzakelijk, dan Zouden wij het liefst minder grillig, meer in overeen- stemmling met de door Roosevelt met met succes getrotseerdie waarheden van een ge- zonde oeoonomie zien (toegepast. Maar, op den toestand van een jaar geleden terugziende, zal ieder Amerikaan moeten erkennen, dat hij het geexpisrimenteer met het oeconomische leven van zijn land niets meer te verliezen was. Roosevelt glorieert nu, na een jaar, als sociaal hervormer. Uitgaande van Ameri- kaansche opvattingen van een jaar geleden, heeft hij Amerika binnenste buiten gehaald. Blijmoedig gaat hij verder in zekene op zichten op een heel andere manier! Rasbum Child gaat nu als vertegenwoor- diger van Roosevelt in Europa rondreizen. voor een revolver, die in de gegeven omstan- digdheden wat handiger was. Hij wist wel, dat niets Nick Grylls zou weerhouden om hem een slag op zijn hoofd te geven en hem over boord 'te werpen. Hij vermoedde dat er een reden moest bestaan voor dezen nachtelijken tocht. Het is gemakkelijker en ook prettiger het gevaar op te zoeken dan er voor te waken in een eentoniig zwarte duisternis en een ge- vecht af te wachten waarvan men niet weet, wanneer en van/waar het komen zal. De eerste onderbreking van de groote stilte kwam niet van de mannen, maar van de ele- menten. Zware wolken stapelden zich onheil- spellend op elkaar over het geheele firma ment. Een felle donderslag brak plotseling los over het Caribou-meer, bekend en ge- vreesd om zijn plotselinge onweders. De storm raasde over het water en joeg het schip woest op en neer. Een ziware regen sloeg in de zei- len en de leden der bemanning zochten hun toevlucht, waar zij maar konden. Alleen Garth durfde zijn wachtpost niet te verlaten. Hij was er zeker van ,dat Grylls hem zou aanvallen, en sohonk zoo weinig mogelijk aandacht aan het lawaai om hem heen. De wind had zijn hoed meegenomen en de regen drong door tot op zijn huid. Bij den flits van een bliksemschioht zag Garth een gehurkte figuur en een afgrijselijk gelaat niet verder dan zes voet van hem ver- wijderd. In het vertblindend licht leek het afschurwelijk gezicht meer op een duivel dan op een menseh. Garth greep zijn geweer, sprong op, maar voor hij kon aanleggen, wierp Grylls zich op hem en sloeg zijn sterke armen om hem heen. Het geweer viel op 't dek. Grylls, die op zijn kracbt vertrouwde, was ongewapend; hij wilde zijn slachtoffer uit den weg ruimen zonder uiteriijke kenteekenen van geweld. Geen van beiden sprak een wcord. Zij zwierden draaiend langs de verschansing en het geluid van deze nietige menschelijke worsteling werd geheel verzwolgen door het machtig geluid van de ontstuimige natuur. Natalie en Charley hoor- den niets. Grylls was de sterkste en Garth stelde zich tevreden met een behendige ver- dediging en wachtte het gunstig oogenblik af om een aanval te doen. Nick probeerde Garth op de knieen te krijgen. Toen dit mislukte. tilde hij hem op van het dek. Op hetzelfde oogenblik stootte het schip, dat naar de kust was afgedreven op een hoop steenen en beiden tuimelden over boord. Zij stonden tot hun middel in het water, en vochten door. Maar Garth voelde hoe hij door den val versuft was en ©en bewusteloosheid overviel hem. Hij probeerde te schreeuwen. Nick duwide hem omlaag tot zijn hoofd on- der water dook. Maar de koude golf, die over zijn hoofd sloeg, bracht hem weer tot bev/ust- zijn en met inspanning van al zijn krachten richtte hij zich op en greep met beide handen Nick bij de keel. Dit was het hacbelijk oogenblik voor Grylls, en een zucht ontsnapte Garth toen hij voelde hoe de groote kerel ging bezwijken. Hij voel de Nick's hart moeilijk bonzen aan zijn borst en zijn armen traehtten vergeefs Garth van den grond te lichten. Garth, die weer geheel koel en op krachten was, liet zijn tegenstan- der zichzelf vermoeien. Hij was te fier om nu nog om huip te roepen. Hij maakte even den greep op Nick's keel wat losser; hij vonid het nu niet noodig den man te wurgen. Inmiddels stortten de golven over de twee lichamen heen, tot zij beiden door een z.vare golf op de steenen van de kust geworpen werden. Gryll's armen hadden Garth nu los gelaten en hij zelf lag bewegingloos neer. Garth liet hem aan zijn lot over en wijd.de zijn aandacht aan de boot. Hij klom moeizaam aan boord en zocht naar den kapitein. Maar Hooliam was nergens te vinden. Toen Garth op een hoop zeilen trapte, hoorde hij een grommend gekreun. Hij trok de zeilen weg en zag den bevemden Hooliam op het dek lig gen. De lafaard ging op zijn knieen zitten en toen een bliksemsohicht door de hemel kliefde. zakte hij van angst weer in elkaar. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1