Feuilleton- vertellingen Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek het stamboek daar eveneens kunnen uitkomen; mocht het niet doorgaan, dan zal het stamlboek in 1935 een afzonderlijke tentoonstelling orga- niseeren. Besloten werd de volgende jaarlijksche ver- gadering wederom in Den Haag te houden. Bij de nondvraag werd aangedrongen op meer faciliteiten voor den uitvoer van stam- boekpaarden naar Duitschland. Mr. Winter- mans adviseerde, deze aangelegenheid te be- spreken met de vierde afdeeling van het depar- tement. Voorts werd de wenschelijkheid bepleit van een gunstiger verdeeling van het subsidie van defensie, opdat ook de koudbloedfokkerij daar- van kunne profiteeren, waarbij werd opge- merkt, dat deze fokkerij voor legerdoeleinden eveneens nuttig kan zijn. Vullen paard en motor elkander aan? De heer L. A. Bom, algemeen secretaris der vereeniging, hield tenslotte een causerie over het onderwerp: „Vullen paard en motor el kander aan?" Spreker wenschte deze vraag niet uit eng egoistisch oogpunt, doch van algemeen stand- punt te bezien. Na eenige aardige vergelijkingen getroffen met de postkoets van een eeuw geleden en met het proces van verdringing van het paard zoo- als de auto dat na de komst van spoor- en elec- trische tramwegen heeft voortgezet, consta- teerde spr., dat de Wetten der oeconomie door de mechanische krachten niet overal in even- wicht zijn gebracht, doch dat daarbij altijd de paarden een zekere rol spelen. De stelling, dat het paard zijn geheele positie aan de mechanische ontwikkeling zal hebben prijs te geven, is aldus spreker evenzoo diwaas gebleken als de fantasie, dat de oeconomie weer in normale banen geleid zal kunnen wor- den bij uitsluitend gebruik van paarden. De vraagstukken dan ook, welke zich bij tractie in het algemeen voordoen, moeten geenszins hun oplossing zoeken in het verwer- pen van het eene en het goedkeuren van het andere, doch veel meer in het zoeken naar een oorzakelijk verband tusschen beide, de mecha- nisatie en het paard, zoodat niet paard of motor aan de orde is, doch paard en motor. Is het niet merkwaardig, dat de uitvinding der spoor- en tramwegen de oorzaak is ge- worden tot een sterke opleving van de paar- denfokkerij De ontlwikkeling van handel en industrie, welke de uitvinding en toepassing dezer mechanische middelen hebben opgevolgd, mag hiervan de oorzaak zijn geweest. Nieuwe mogelijkheden voor het gebruik van paarden werden erdoor geschapen. En zeker niet min der opvallend is het feit, dat de auto geen aanleiding is geworden tot een onordelijk ver band tusschen het paardenbestand en de mechanische krachten. In het Duitsche rijk werden geteld in 1913 ongeveer 3.180.000 paar den begen 3.200.000 in 1929, terwijl het aantal mechanische krachten als motorfietsen, auto's en tractors in die jaren toenam van 95.000 tot 990.000. Dus een stijging van den paarden- stapel ondanks een vertienvoudiging van de mechanische tractie. Frankrijk geeft onge veer hetzelfde beeld. Voor kleine bedrijven, welke in Nederland in hoofdzaak bestaan, zullen paarden een regel- matigen en gunstigen invloed der werkzaam- heden bevorderen, terwijl in groote bedrijven van 50 en 60 H.A. of daanboven, de motor be- langrijke diensten kan beWijzen. Naar de meening van spreker, die zijn be- toog nog met verschillenide voorheelden illu- streerde, kan trekpaardfokkend Nederland de toekomst met gerustheid tegemoet gaan. (Applaus.) De vergadering werd daama gesloten. BKABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 27 Februari 1934. Menier, eene" nestn^ar aandere gehucht, van nederzetting tot nederzetting in ons Bra- baantsche land, van stam tot stam en nouiw en dan arriveert ie in de stejen en ieveraans waar ie komt, lot ie 'n spoor na van gerokte-, botrammen- en knakworst. En as 't meuge- lijk vfras, alle worst bij mekaar te doen, dien d'n Joost al geleverd hee aan kommenijs- en slagerswinkeltjes, aan grossiers en kruieniers, dan kost ie er alle wegels van ons plattelaand in versieren, mee gierlandes van boom tot boom. Maar genogt, daar ga-g-et nouw nie over! 'k Wouw 't nie hebben g'ad over d'n Joost z'n worsthaandel, maar 'k wouw gezeed heb ben, hoe z'nen worst 'm ieveraans ibrengt. Hoe ie dus veul menschen ontmoet en hier diitte en daar datte weer opdoet. Veural in deuizen tijd, en nouw ie, mee d'n grooten vasten, weinig zaken doet en dus veul meer over koeikes en kalfkes praat, dan over d'n worst van die stomme dieren, nouw wit ie ons, zoo 's Zondagsmiddags onder de propperij van alles tie vertellen. Kunstjes mee de kaarten, mopskes, vertesseltjes, afijn, hij haalt soms d'n lesten druppel bloed uit d'n Fielp z'n teenen, waant d'n bak- ker houdt nie „van die tijdverknoeierij as-t-er gekaart mot worren," zee-t-ie. Maar en daar ga-g-et nouw over, d'n lesten Zondagmiddag zouw d'n Joost ons da nuuwe spulleke leeren, bridgen! Da-d-had ie in Eindhoven opgedaan en om dat er zo'n drukte over da nuuwe kaartspul- leke gemokt wondt, sommige kraanten staan er zelfs vol van, daar zijn geleuf ik al 'n soortement bridge-perfesters en zoow, wilden wij er toch wel 's ietske meer van weten 't Kostte niks en d'n mensch is nooit te oud om weer wa nuuws te leeren. En sjuust as d'n Blaauwe had gegeven en 't spul beginnen zouw, zee d'n Joost zoow: ,,'k heb van de week gebriidst." „Ge wa? vroeg d'n Blaauwe mee 'n onge- leuvig gezicht. „Gebridst. Witte nie wa bridsen is?" ,,Ja, genogt," zee d'n Tiest en onderwijle gaf ie deur: ,,da's eten fijnmaken mee oewen vurk, teugen da ge uit gaat scheien, maar da's toch niks betzonders, Joost? Ollee, gij zegt 't, Fielip." „Piek," zee d'n bakker mee 'n effen gezicht. Hij had ze dus prachtig. „Paaas," riep d'n Joep. ,,Piek mee," zee ik. „Dus twee miekers," zee d'n Blaauwe. „Op- letten Joep, gaan d'r in!" „Mondhouwen," commandeerde d'n Fielp: „aanders leg lk m'n kaarten neer." „Oew eigen nie verraaien," treiterde d'n Tiest: ,,tijd genogt as ge betalen mot, bakker." Efkens was er gin aander gerucht, as 't neertikken van de kaarten, hoe laanger hoe vlugger, harder en harder, boem, boem en pats! D'n bakker hong! ,,Ha'k oew toch veuruit gezeed!" sardde d'n Blaauwe: „en opgelet, Joep, nouw dieen aander piekert (da was ik) even aan d'n hog- sten boom van Ulvenhout opgehangen." D'n bakker had al drie slagen en ik nog ginnen eenen en 't kunsje is: am mee pick eenen slag thuis te halen! Ginnen meer, gin nen minder! „Aasteiblief," zee d'n Blaauwe: „Schuppen- haas Dre, komt er 's aan, as ge kunt! Hartes die hedde nie meer! Klaveren koning. „He'k d'n aas veur," zee ik. En 'k was er uit. D'n bakker zat er in. Da kan ie nie hebben amico ,,Mee zukke kaarten pieken is gin kunst," zee-t-ie afgunstig teugen mijn: „zoow piekte m'n grotmoeder al in d'ren tijd; ge mot wa durven wagen, da's de kwestie!" Ginimensch gaf 'm aantwoord. Vier paar ogskes wieren overentweer geknipt, in span- nende stilte. „Waar of nie?" vroeg d'n bakker aan 't gezelschap, waant hij wier 'n bietje ver- legen onder die stilte, die 'm mddr teugen- sprak, dan tien Tiesten zouw zijn gelukt. Weer gin aantwoord. Alleen, na twee laan- ge, laange minuten, zee d'n Tiest: „piek is wel 't moeilijkste van heeJ 't kaartspul." De lachende, grijnzende stilte wier onver- dragelijk veur d'n Fielp. Ik snoot m'n neus 's uit, d'n Joost trommel- de mee z'n vingers op 't tafeltje, d'n Blaauwe stopte 'n pepke en liet z'n oogen van d'n een naar d'n aander gaan en d'n Fielp z'n oogen zwommen in 'n zee van onzekerheid en z'n haanden leeen op tafel, naast mekaar, te beveo. van woede. Toen schoot d'n Joep in 'nen lach, dat ie er benauwd van wier. ,yDie krijgt 't, Fielp," ze d'n Blaauwe kurkdroog. En tip, tip, tip, vielen de kaarten weer neer, as ik gaf. En as d'n Joep mee een haand aan z'nen buik en mee een haand veur z'n oogen weer 'nen benaaudwen laohenden uithaal dee, dan... kwats! mikte d'n bakker z'n pilske in d'n Joep z'nen lachenden ver-openstaanden mond. Maar 't meeste liep laanks d'n buitenkaant in z'nen nek...! 't Gekke was: d'n bakker kalmeerde daar- van en d'n Joep ok. Kalm. en bedaard schol- den ,ze mekaar uit, omdat er wa gezeed moest worren, maar meenen deeen ze 'r niks van. En as d'n Joep weer droog was, dan zee d'n Joost: „wil ik jullie da nuuwe spulleke nouw's leeren?" „As me uitscheien mee proppen," zee d'n Fielp: ,,daar is al weer tijd genogt verknoeid, Zijn we-n-al 'n ketier bezig en is er, ocherme, den piekske gespuld." „Leg 't maar 's efkens uit, horre," zee d'n Blaauwe. „Welja," zee ik: ,,'k heb er al zoowveul van gaheurd, vertel dp, Joost!" D'n bakker zuchtte, bestelde 'n nuuw pilske en gong efkens weg. Stil protest. „Waar 't bakske van de Gouwen Koei al nie goed veur is" zee d'n Tiest. „Wablief?'' riep d'n bakker. Niemand lusterde. ,,Me zullen 't strak 'nen piek laten halen mee dertien slagen, jongens," stelde d'n Tiest veur. 'k Zal de kaarten effen steken. Zoow, harten vier en twaalf schuppes." „Gaat ie veur de negen," zee d'n Joost. „Gin denken aan, Joost, hij hee de piekziek- te, veural nouw ie er zoow smerig ingeluisd is. Hij piekt op veurhaand, mot veurkomen en hij haalt achter mekaar dertien slagen! Daama zal ie wel tijd hebben om naar da bridgen te lusteren. ,,Zijn jullie klaar?" vroeg d'n Fielp, toen ie trugkwam. „Of ge nooit komt," zee d'n Tiest, die op zukke momenten goud weert is! ,,Ik heb gegeven, Fielp," gong ie deur: ,,gij mot 't zeggen." D'n bakker nam z'n kaarten, begost te neu- rien en zee toen heel, heel doorgewoon: ,,Mnouw, ik doei nog 's 'n piekske", en hij keek ons stuk veur stuk aan of ie zeggen wouw: pieken is ommers zoo moeilijk, ee! .Jtotkaarten," zee d'n Tiest veur z'n eigen ,,bah, daar kan 'k nouw net niks mee be ginnen". ,,Pas," zee ik: „snertkaart." „Pas," zee d'n Joost: „kom maar op, Fielp!" ,,M-m-mot ikzelf veurkomen," vroeg d'n bakker D'n Joost knikte, zoow seerjeus of ie 'n bestelling worst opsohreef. „Deer dan, eerst m'nen piek" en dapper smeet ie Scthuppenaas op tafel. „Drommels, die hee ze goed, mannen!" zee d'n Blaauwe eenbiedig. „Deer," zee d'n Fielp: harten vier!" D'n Joep gooide de twee bij, d'n Blaauwe bekende nie en d'n Joost de drie." D'n Fielp was al zuur. ,,Da's twee," zee d'n Tiest mee 'n stalen gezicht. D'n bakker geleufde z'n eigen nie. „Zeg," zee-t-ie: ,,zeg, blaauw stuk eten, hedde gij gin hartes? Of zitte gij te ver- zaken, zwijn Hij was as 'nen doek zoow wit geworren, d'n Fielp. ,,Hier, Dre," zee d'n Blaauwe: ,,gij lummelt toch, heb ik hartes in m'n haanden?" Ik schudide m'nen kop: „ginnen, Fielp," zee ik: ,,neee, d'n Tiest spult royaal, horre!" ,,Ongeleufelijk," zuchtte d'n bakker: ,,dan haal ik, da-ida-dan haal ik, dan haal ik dartien slagen!" En hij plukte en draaide aan z'n kaarten, of ie z'n eigen oogen nie geleufde. ,,Asteblief, zee-t-ie en hij lee de zaak neer, open: ,,asteblief Wij leeen ok de kaarten neer, d'n Blaauwe schommelde ze rap deur mekaar en zee toen: „Oohirre, Fielp, wa-d-'n prachtkaart!" ,,Prachtkaart?" zee-t-ie heesoh. ,,Zeldzaam! Man, veur de negen en ge haalt twaalf slagen! Kan 'n kind zien!' Wij lachten, lachten, ollee, lachen was 'n verlossing. Waant wel vijf minuten had 't ons uitgabroken Toen gong d'n bakker 'n lichtje op. ,,Zeg, zeg, hebben jullie m'n kaarten gestoken?" ,,Ja," zee d'n Blaauwe ontkennend: ,,Ja! Wij wouwen jouw mee alle geweld 'nen frikko (13 slagen) kedow geven, sufferd!" „Ge hedt ze gestoken," hiew d'n Fielp vol en hij sloeg op tafel, da-d-et daverde: „ge- stoken, sloebers! Ge wiest veuruit (toen viel ie deur de mand) ge wiest veuruit da'k piek gong!" Nouw, amico, wat er toen 'n leut gewist is...! Daar sting ie, d'n prop-president, in z'n hemd. 't Eindelijke gevolg was, dat d'n Joost ons 't bridge mocht verklaren. ,,Kek," zee d'n Joost: ,,'t is 'n Engelsch spulleke en zoow zijn dan de namen in 't spul allegaar Engelsch. Brits," ibeteekent „brug". ,,Britsen" is dus zoowveul as en toen bewoog ie z'n haand op en neer of ze 'n poes aaide ,,britsen is dus zooveul as „overbruggen". „Jaja," zee d'n Blaauwe: „in't vervolg spre- ken we hier niemeer van 't „bruggeske van Kaat van Haperen," maar van „Kaat torits". „,Zoow gayg-et nie," waarsohouwde d'n Joost: „lustert nouw 's even seerjeus. Ik speul b.v. mee jouw as maat, Drd, en d'n Fielp mee d'n Tiest. Ik en gij, en d'n Fielp en d'n Tiest motten nouw mee 't biejen naar mekaar overbruggen. Ik zeg b.v. „ruiters". Dan witte gij dus, da'k ruiters heb. Hedde gij ze nouw nie slecht in die kleur, dan doede gij er eentjg bovenop. Of... hedde goeie kla- vers, dan zegde gij twee, of drie klavers, b.v.!" ,,Stop," ze d'n Blaauwe: „da's flaauwe kul, Joost. Da's nie britsen, da's nie bruggen, da's doodgewoon oew kaarten verraaien!" „Is er piek bij," vroeg d'n Fielp toen. ,,Neee!" ,Miseer?" „Neee!" „Troela?" „Neee!" „Dan weten me 't," zee d'n bakker: „me gaan weer proppen, mannen!" „Wacht nouw efkens," vroeg d'n Joost: ,,'k Zal%de kaarten deelen, en dan speulen me 'n potje veur de aardigheid. Zoow, da's da! Lot 's zien we gij hedt, bakker? Bie maar edn harten. Da beteekent zeuven slagen halen. „Bieen noemen ze in dit spul „kollen". „Edn hart", riep d'n bakker. „En gij Drd, lot 's kijken," zee d'n Joost: ,,gij kunt zeggen: twee klaver." Zoow gong da nog wa deur, en op 't lest wisten me persies van mekaar, wa me in ons haanden hadden en om 't nog mooier te ma- ken,, wier d'r een man z'n spul heelegaar open geleed. D'n Fielp haalde zes harten mee d'n Tiest. Da was dan twaalf slagen. ,,Da's klein slem," zee d'n Joost. ,,En wa-d-is dan groot slijm?" vroeg d'n Tiest. „Alles," zee d'n Joost weer. „Krijgen me veur da kleine slijm wa hek- stra?" „Neee, dan hadde 't motten kollen!" „Ikke?" „Ja, of d'n bakker." „Ziede nouw bakker," zee d'n Tiest toen „ida-d-et niks is mee jouw. Pieten kunde nie en oew kollen is ok al niks!" „Nouw za'k de punten 's tellen," zee d'n Joost. Jullie kolden vier harten, da's d'n mansj." „Hede?" „D'n mansj! Da's honderd punt onder de lijn. Twee slagen erboven, da's nog's 60 punt boven de lijn en nouw staan jullie op d'n robber! 'k zal nog 's geven. Ik pas. Gij Tiest. „Ik kol," zee d'n Blaauwe: „ik kol, ik kol islijm in de schuppes." „Klein slem, dus," zee d'n Joost: „Gij Dre?" „Pas." Bakker „Groot slijm in de schuppes." „Mottefl jullie alles halen!" zee d'n Joost. D'n bakker lee z'n kaarten open en d'n Tiest scbold 'm uit veur „slijm-koller-van-niks Ze haalden vijf slagen. „Ik doebleer," had d'n Joost gezeed. En toen d'n Tiest gevraagd had, waarom ie da dee en wat da beteekende, toen zee d'n Joost: „omda ge ze nie haalt en as ik dan doebleer, dan tellen de punten dubbel." „Ga-d-oewen gaank," zee d'n Tiest: „wij staan toch al 160 punten veur!" Maar toen 't spulleke weer gedaan was toen rekende d'n Joost uit: Zeuven slagen tekort en geduhbeld, da's zeuventienhonaerdenveftigpunt. Guilie stond gevaarlijk, da's nog's dubbel, das dus drieduu- zenidvefhonderd punt veur ons." ,,En meugen wij nouw ons 160 prrnt toch houwen?" vroeg d'n Tiest onnoozel. „Tuurlijk!" „Da's aardig" zee d'n Blaapwe. ,,En om hoeveul speulen ze da spulleke", Joost? „Om 'n dubbeltje per punt?" en mee pakte-n-ie naar z'n portemonnee. „Dan za'k eerst 'n tweede hiepeteek op m'n gedoeike motten nemen", zee d'n Blaauwe. Zoow hebben wij dan gebridged, amico. Maar toen Joost ging praten van drie- duizend prmten tegelijk, toen zijn me-d-er afgeschejen. Kollen, bridsjen, slijm, robber, mansj, hon- neurs, doebelen, 't is ons te buitenlaandsoh! En 'n administratie mee duizenden telling, neee, en toen de Joost vertelde, dat er al echt- scheidingen in de weareld waren gekomen van da spulleke, toen wier 't ons heelegaar te ge- leerd. ,,Dan haal ik lieven 'nen vuilen piek", zee d'n bakker! Wat 'm gaauw gelukte...! Staampvol. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toe a voe DRe. ZILVERMEEUW VLIEGT WEER. Het Fokker-vliegtuig ,,Zilvermeeuw", dat eenigen tijd in de loods heeft gestaan omdat de motoren vemieuwd moesten worden is Dinsdag weer in de lucht geweest. In het toe- stel zijn drie nieuwe motoren gemonteerd. Ook Woensdag werd een proefvlucht gemaakt en de machine voldeed uitmuntend aan de ver- wachtingen, zoodat het 1 Maart a.s. dus Don- derdag in den dienst zal worden opgenomen. Het toestel, dat proefvluchten maakte met Smirnoff, wordt op den dienst Amsterdam Berlijn gebezigd. HET jGESLAOHTE VARKEN OP EEN NATIONAAL-SOCIALISTISCHE VERGADERING. Naar de ,,Tel." verneemt, heeft het cnder- zoek naar die herkomst van het te Rotterdam op een vergadering van de N. S. B. meege- brachte varken, uitgewezen, dat dit varken, dat voor den uitvoer bestemd was, gesmok- keld moet zijn, in dien zin, dat het in plaats van naar het buitenland in het binnenland is verkocht. Zooals men weet, verkoopt de varkenscen- trale alle varkens. De kooper van een voor het buitenland bestemd dier krijgt een der aangesloten fabrieken aangewezen, waar hij zijn varken of varkens kan gaan afhalen. In plaats van het dier nu over de grens te bren- gen, heeft men het teruggebracht en in Neder land verkocht. De Varkenscentrale heeft maatregelen ge troffen om aan dergelijke praktijken een eind te maken. Een verbagenwoordiger van de fa- briek zal n.l. in het vervolg met de papieren mederijden om te controleeren, dat een voor het buitenland verkocht varken inderdaad de grens overgaat. WITTE MUIZEN IN AMSTERDAMSCHE BIOSCOOP LOSGELATEN. Zondagavond hebben bezoekers van het Rembrandt-Theater te Amsterdam als pro test tegen het vertoonen van de film „Vluch- telingen" eenige witte muizen tijdens de voor- stelling in de zaal losgelaten. Veel succes heb ben de protesteerenden hiermede niet bdbeikt. Slechts enkele bezoekers hebben de beestjes waargenomen, die spoedig in hoeken en gaten van de zaal verdwenen waren. Opschudding in de zaal, waarop men blijkbaar gerekend had, heeft niet plaats gevonden. DE GEFOPTE MOLENAAR. Een molenaar te Hellendoom werd er van verdacht, profijt te trekken uit de omstandig- heid, dat hij by het sanatorium woonde. Hij had n.l. geen verlof, maar de politie vermoed- de, dat hij regelmatig dranken verkocht aan bezoekers van het sanatorium, die op de auto bus moesten wachten. Om hem erin te laten loopen, werd een val opgezet. Op een voor den molenaar kwaden dag dien- de zich een heer bij hem aan, die voorgaf sanatoriumbezoeker te zijn. Hij was, naar hij zeide Rotterdammer, die zijn zieken groot- vader had opgeizocht en thans wachtte op de bus. De molenaar zeide, dat hij een geruimen tijd moest wachten, waarna de vreemdeling vroeg, of hij een kop koffie kon drinken. Dat kon, volgens den molenaar. Nadat de bezoeker zijn koffie had genut- tigd, vroeg de onbekende: Wat krijg je van me Nou, een dubbeltje, antwoordde de mole naar. De gast betaalde, maar ontpopte zich hierop als de nieuwe veldwachter... De zaak kwam voor den kantonreohter. Het O.M. eisohte 50 boete of 50 dagen hechtenis. De kantonreohter sloot zich bij dezen eisch aan, zoodat deze kop koffie den molenaar op 49,90 komt te staan. OPLICHTING DOOR MIDDEL VAN GESTOLEN GIRO-CHeQUES. Ongeveer veertien jaar geleden is in een groot modemagazijn in de Kalverstraat te Amsterdam een actentasch gestolen, waarin zich een chdque-boekje van het gemeente girokantoor bevonid. De politie heeft toen den diefstal niet kunnen achterhalen. Dezer dagen echter hebben herhaaldelijk winkeliers aangif- te gedaan, dat een man en een vrouw goederen bij hen gekocht hadden, welke zij betaalden met cheques van het gemeente-girokantoor die dan oninibaar bleken. Zoo waren er winke liers opgelicht voor kleedingstukken, anderen voor schoeisel of levensmiddelen, weer een andere voor vier gouden ringen. Zaterdagmorgen kreeg de politie van het bureau Singel telefonisch bericht, dat zich in een winikel in de Kalverstraat een man en een vrouw bevonden, van wie de winkelier ver- moedde, dat zij bezig waren te trachten hem er op dezelfde manier in te laten loopen. Eenige minuten daarna waren er eenige rechercheurs in den winkel, die het echtpaar aanhielden. Bij huiszoeking zijn in de woning van dit echtpaar alle opgelichte goederen behalve de gouden ringen, doch hiervan de beleenbriefjes, aangetroffen, en ook de indertijd gestolen cheque-formulieren van het gemeenteigiro- kantoor. De man en de vrouw zijn opgesloten. DE STERKE AFKOELING. De weerkundige medewerker van het Vader- land schrijft: De laatste dagen hebben ons vrij onver- wachts een zeer sterke afkoeling gebracht. Deze afkoeling was voorafgegaan door een eigenaardige, ongewoon sterke temperatuur- stijging en deze laatste op haar beurt door een dagenlang bijna onveranderlijke temperatuur, waarbij de thermometer tot het niveau van het vriespunt was gedaald. In den loop van Zaterdag trad in het Westen des lands een stijging in van ongeveer elf graden Celsius en in het midden van het land van bijna veer tien graden. Of deze plotselinge verwarming alleen het gevolg was van een inval van warme lucht of van een Fdhnwerking, is niet met zekerheid uit te maken, hoewel voor de laat ste verklaring de groote droogte van de lucht pleit, die gelijktijdig tot op groote hoogte in den dampkring werd waargenomen. Deze sterke temperatuurstijging werd toen gevolgd door eenigen regenval tijdens het voor- bijtrekken van een V-vonnige depressie. De niet-actieye weerstoestand met de stabiele temperatuur was dus overgegaan in een ac- tieve, waarschijnlijk in verband met het door- komen van een krachtigen en zeer kouden luchtstroom uit het Noorden, die over de Wes- telijke deelen van Europa in aanraking kwam met de warme lucht. Het is nu deze zeer koude luchtstroom, welke de sterke afkoeling heeft gebracht, sen afkoeling, welke den thermometer tot bene- den het vriespunt heeft doen dalen. Dat deze afkoeling geheel onverwachts is gekomen mag niet beweerd worden. Reeds eenigen tijd trokken bijzonder lage temperaturen in het verre Noordwesten de opmerkzaamheid en er is daarop ook in vorige beschouwingen gewe- zen. Het was evenwel niet met zekerheid te zeggen of en wanneer de koude lucht naar het Zuiden zou doorbreken. Dit is nu geibeurd. De zeer koude luchtmassa met een tempera tuur van meer dan 15 graden onder nul, zette hare Zuidwaartsche beweging tusschen Zater dag en Zondag in en de koude lucht bereikte in den loop van Maandag ons land. Behalve een paar kleinere koude-invasies, die eenigen tijd geleden hebben plaats gehad is dit de eerste krachtige, die de beteekenis heeft van het begin, en dan van het vrij vroe- gere begin van het seizoen der vroege lente- koude met het daaraan verbonden buirge weer. De eerste echt Maartsche buien, hoewel nog zeer licht, zijn nu gevallen. Deze verschijnselen kunnen als een beves- tiging worden opgevat van de reeds enkele malen door my geuite bewering, dat de ge heele winter ditmaal vervroegd is geweest en dat de kans groot zou zijn, dat ook de lente vroeger dan gewoonlijk zou komen. Wij heb ben trouwens reeds eenigen tijd uit de berich ten uit Amerika over de strenge koude die was ingevallen, de conclusie kunnen trekken, dat ook in het verre Westen hetzelfde feit aan den gang was, zij het in veel sterker mate. Deze inval van koude lucht zal waarschijn lijk weer spoedig tot staan komen maar daar na herhaald worden. Aan dezen overgang van den winter op de lente is nu eenmaal niet te ontkomen. DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD. In een slaapzaal van Dartmouth College te Hannover in New Hampshire werden Zondag 9 studenten door den rector, die hen kwam wekken dood gevonden, vergiftigd door, kool- oxyde. Bij onderzoek bleek, dat gedurende den nacht de kachelpijp naar den schoorsteen was gesprongen, waardoor de kolendamp in de kamer kwam en de studenten om het leven bracht. HEN ERNSTIG VLIEGONGELUK. |Uit Salt Lake City wordt gemeld, dat het groote verkeersvliegtuig van de Trans Con tinental Air Transport, dat Vrijdag vandaar vertrok met 7 mannelijke en 1 vrouwelijke pas- sagier aan boord, in een sneeuwstorm is ge- raakt en sedert dien werd vermist, Zondag 30 mijl ten Oosten van Salt Lake City in de Watchibergen, aan den rand van een diepe en smalle kloof, de Parely Camyon, vemield is gevonden. Alle 8 inzittenden werden dood in het toestel gevonden. ONTVANGER BEROOFD. Te Marseille is een ontvanger van de belas- tingen in zijn auto door acht bandiejen over- vallen. De mannen dwongen hem met de revolvers in de hand twee zakken af te staan, in een waarvan zich 180.000 francs bevonden. De dieven konden met hun buit ontkomen. WERVELSTORMEN. In de staten Mississippi, Alabama en Georgie hebben hevige wevelstormen gewoed. Zeven- tien menschen zijn gedood en ongeveer veertig gekwetst. GESLOTEN SPOORWEG-BOOMEN OPEN GEMAAKT. Nabij Perigueux is een auto met vier perso- nen door een trein gegrepen en vemield. De vier inzittenden, een chauffeur, diens vrouw en twee kinderen, kwamen om het leven. De chauffeur had de spoorwegboomen, die geslo ten waren, door de dochter van den baanwach- ter laten openen en reed door, juist toen de trein passeerde. EEN GEWAPENDE KRANKZINNIGE IN DE BERGEN. Een jongmensch uit Lauterbrunnen, dat uit het krankzinnigengesticht te Waldau (bij Bern in Zwitserland) was ontsnapt, beklom de zeer moeilijke Milchpassloch. De jongen was ge- wapend en bedreigde, wie hem te na kwamen. Daar bet in het gebergte thans bitter koud is, vreest men dat de jongen thans wel zal zijn omgekomen. EEN GEVLUCHT SCHOLIER IN DE BERGEN OMGEKOMEN. Naar uit Schesslitz (opper-Franken) gemeld wordt, is in een rotsholte by de Edelweisswand te Wurgau het lijk gevonden van den ongeveer 16-jarigen scholier Georg Eischner uit Hall- stadt. Eischner was het ouderlijk huis eenigen tyd geleden ontvlucht. Sedert zijn verdwijning had hij in de Jura-bergen een avontuurlijk leven geleid. Het hoi in de rotsen diende hem tot slaapverblijf. Toen men het lijk vond, werd vastgesteld, dat de jongen een been ge- broken had. Daardoor had hij niet meer met de buitenwereld in contact kunnen komen en moest hy in zijn hoi liggend een vreeselijken dood sterven. Vragen, deze rubriek betreffende kunnen door onze abonn^'s worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE GROOTE INTERNATIONALE TENTOONSTELLING TE PARIJS. De tyd loopt enorm snel en eenmaal in de week een artikeltje onder het hoofd ,,Pluim- veehouderij" geeft niet veel kans eenigszins diep op allerlei zaken in te gaan. Gaame had ik de lezers nog wat meer van mijn reis naar Berlijn verteld en de interessante dingen die daar op de groenweek-tentoonstelling te zien waren, doch toen de lezers dit verslag lazen zat ik reeds weer in Parijs en bestudeerde daar de Fransche toestanden op kippengebied. Om nu niet al te veel achter te komen, moet ik Berlijn laten schieten en wat over Parijs vertellen. Vooraf even een antwoord op een aantal eensluidende vragen die ik de laatste weken ontving. Zij betreffen namelijk alien de nieuWe Duitsche boekjes over voedingsleer, waarover ik een artikeltje geschreven heb. De lezers vragen mij nu die boekjes voor hen te bestellen, maar daar kan ik niet aan begin nen. Ik geef den naam van het boekje en den uitgever en nu is de weg dat men zich tot een boekhandelaar wendt en het boekje daar be- stelt. Dus, nu dan over de tentoonstelling in Pa rijs. Van verschillende kanten had men mij sterk afgeraden er heen te gaan, doch men moet niet al te bang zijn als de couranten vol sitaan over relletjes en schietpartijen. Vooral in groote steden kan men op de eene plaats een geweldige vechtpartij hebben en op een an dere plaats kalm ergens een kopje koffie drinken. Dat heb ik in andere steden meege- maakt, waar ik ook nooit eenige last onder- vonden heb en zoo was het ook in Pary's. Men zag er wel de sporen van de beroeringen op fie boulevards waren de roosters die rondom de boomen op den grond liggen en de hekjes die de jonge boompjes beschermen, weggenomen doch overigens was het er rustig. Eigenlijk prettig rustig, want door de staking der taxi- chauffeurs waren de straten begaanbaar en was het oorverdoovend getoeter der taxi's ver- stomd. Wel reden er nog massa's particuliere auto's doch wat aan Parjjs vooral in de druk- ke straten een typisch cachet geeft zijn de taxi's, die als een zWerm muggen door elkaar krioelen. Het bezwaar voor de vreemdelingen was echter zeer groot, aan de stations heb ik heel wat wanhopige families gezien, bepakt en gezakt, niet wetend hoe ze het punt van bestemming zouden bereiken. Wie eenigszins thuis is in de stad maakt gebruik van de autobussen of de ondergrond-lijn, maar daar- mede schiet men 's avonds laat ook niet veel mee op. In de buurt van de tentoonstelling was er van de beroeringen al heelemaal niets te be- speuren, ja zelfs was zoowel de opkomst van het publiek als de tentoonstelling grooter dan verleden jaar. Frankrijk beweegt zich op het gebied der pluimveehouderij in stijgende lijn en vooral nu men den import van eieren en slachtpluimvee uit het buitenland zooveel mo- gelijk belemmert, vertoont de Fransche pluim veehouderij een flinke opleving. Dit laat zich gemakkelijk begrijpen als men weet, dat te Parijs een versch ei, wat men'noemt „een ei van den dag" ongeveer 12 'Hollandsche centen opbrengt. Vandaar het streven van velen, waaronder ook landgenooten, om in de om- streken van Parijs thans met de pluimveehou derij te beginnen en de producten in de stad aan den man te brengen. De opbloei der Fransche pluimveehouderij was vooral goed te zien aan de groote belang- stelling van de industrie voor deze tentoon stelling. Ik telde meer dan honderd firma's, die daar exposeerden met broedmachines, kui- kenbatteryen, pluimveevoer, boeken, tijd- schriften enz. Een sterke tegenstelling dus met Duitschland, waar Wel het aantal dieren goed was, doch de industrie daar geen gelijken tred mee had gehouden. In Gent was wel groote belangstelling der industrie en thans te Parijs hadden we een groot aantal dieren en daamaast de indus trie, die met allerlei nieuwe zaken aanwezig was en die, zooals mij spoedig bleek, ook goede zaken deed. Voeg daar dan bij. dat naast de pluimvee- houders uit Frankrijk het Parijsche publiek bij duizenden en duizenden deze tentoonstel ling bezoekt, soms ongeveer 200.000 in totaal en de lezer zal begrijpen dat er in de Fransche pluimveehouderij volop leven valt te consta te eren. Dr. TE HENNEPE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6