Twee fflBDScliBn op flenweg Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Binnenland Buitenland Paardenfokkerij Feuilleton Landbouwberichten No. 9114 Maandag 5 Maart 1934 bedenkingen tegen het verkeers- fonds. STAMBOEK VOOR HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD. VAN ONDERWIJS-BEZUINIGINGEN. B. en W. van Utrecht zullen den gemeente- raad voorsteUen alle boventallige leer krach- ten by het onderwijs te ontslaan, wat een be- sparing geeft van S 150.000. Het betreft in totaal ongeveer 40 onderwyzers. EEN STAATSCHW'UtATlEBANK In de vergadering van Vrijidagmididag kwam aan de orde de motie-Van der Waerden, lui- dende De Kamer, gelet op de verklaring van den Minister van Financien, dat het octrooi van de Nederlandsche Bank is opgezegd, noodig. de regeering uit, dat opriohting van den staatscirculatiebank voor te bereiden en gaat over tot de orde van den dag''. Deze motie werd door den heer v. d. Waer den verdedigd en door Minister Olid krachtig bestreden. Dicsdag komt de motie in stemming. CRISIS-OPSPORINGSDIENST. Samenwerking met ryks- en gemeentepolitie. De directeuren van politie hebben een aan- schrijving gericht tot de hoofden van politie en commissarissen van politie, waaraan het volgenide is ontleent: Er is een crisis-opsporingsdienst mgesteld, aan het hoofd waarvan de heer Sirks, oud- hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, optreedt als directenr. De bedoeling is om door het scheppen van centralisatie en het geven van algemeene leiding het effectief van de opsporing van overtredingen der cnsiswet- ten te verhoogen. Dat daarbij gerekend wordt on goede samenwerking met de rijkspolitie en evntueel ook met de gemeentepolitie, be- hoeft wel geen betoog. Samenwerking van de politie met den beter geleiden crisis-opspo ringsdienst zal ook de taak, welke de politie bii de opsporing van overtredingen der crisis- wetten vervult en heeft te vervullen, kunnen ^De^risis-opsporingsdienst zal van zijn kant aiies doen om de verschillende politiediensten die gegevens te verstrekken en m de zaken van voorlichting te dienen, welke noodig zyn om de crisis-wetten en verdere voorschnften zoo stipt mogelijk te handhaven. Ann bovenigenoemde autoriteiten is vei- zocht om aan de verzoeken van of vanwege den directeur van den crisis-opsporingsdienst tot het verleenen van medewerking door de onder uwe bevelen staande poUtie, voor zoover dat met de uitoefening der gewone pohtietaak vereenigbaar is, te willen voldoen. Ill zyn huidigen vonn maakt het ontwerp vermoedelyk een slechte kans. Naar de ..Tel." ter oore komt, bestaan er in de Tweede Kamer zeer groote bezwaren tegen het wetsontwerp inzake het Verkeers- fonds, grooter nog dan uit de a^btelyke zm- nen van het ongunstige verslag, dat half Janu ari is verschenen, kan blijken. Die beziwaren zijn zoo talrijk en zoo ernstig, dat men in breede kringen van oordeel is, dat het ontwerp in zijn huidigen vorm een zeer slechts kans maakt en dat er stellig wyzi- gingen in zullen moeten worden aangebracht, wil het't Staatsblad bereiken. Geen enkel lid van de vaste commissie voor openbare werken, verkeers- en waterstaats- aangelegenheden, welke het verslag heeft uitgebracht, ken dit voorstel verdedigen. Deze voor het ontwerp zoo ongunstige stemming behoeft natuurlijk nog geenszuis te beteekenen, dat er nu van het Verkeers fonds niets zou komen. De Regeering kan ™rs in antwoord op het verslag wyzigm- gen aanbrengen, welke veel van de bezwaren Lnnen wegnemen. Daarnaast opent ook de openbare behandeling nog de mogelijkheid, dat tegenstanders worden overtuigd en aan be- paalde verlangens wordt voldaan, om den zJwaarsten tegenstand te overwinnen. He zou niet de eerste maal zijn, dat een ontwerp aamvankelijk met niet dan afkeurende klanken begroet, na het overleg met de Regeermg er met vlag en wimpel is gekomen. Dit is niet het minst het geval in een tyd als deze, waarin voor de geldelijke argumenten dlkwijls alle andere moeten zwijgen. De Kamer wordt thans ovenstelpt met adressen, waarvan zij met zeer veel aan- dacht en belangstelling kennis neemt, ook al doen sommige van die adressen door een ze- kere overdreveniueid de zaak, welke zij voor- staan, eigenlijk meer kwaad dan goed. Wil men de bezwaren van velen uit de Kamer samenvatten, dan zou men kunnen zeggen, dat de bedenkingen, vooral gericht zijn tegen het feit, dat het ontwerp te zeer den nadruk legt op het belang der Spoor- wegen. DE WIJZIG1NG EN AANVULLING VAN DE PEN SIOEN WET 1922. De Centrale bond van overheidspersoneel heeft aan de Tweede Kamer een adres gezon- den naar aanleiding van het bij de Kamer aanhangig gemaakte ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Pensioenwet 1922. In bedoeld wetsontwerp wordt aldus het adres door de regeering voorgesteld het thans bp de wet toegestane maximum pensioenver- haal van 8% pet. t.w. 3 pet. voor zgn. eigen pensioen en 5% pet. voor het weduwen- en weezenpensioen te brengen op 10 pet., zijnde een verhooging van het verhaal van 1% pet. van het eigen pensioen en voorts deze rege- ling imperatief te doen voorschrijven voor de onderscheidene openbare bestuurslichamen. Wanneer dit ontwerp tot wet zal zijn ver- heven, beteekent dit derhalve, dat in alle ge- meenten, provincies, waterschappen enz. dit maximum verhaal der pensioenbijdrage van totaal 10 pet. van de burgerlijke ambtenaren zal worden verlangd, hetgeen voor dezen prac- tisch neerkomt op een salarisverlaging van tenminste 1% pet. Adressant meent in dit verdband niet te behoeven te verwijzen naar de vele .offers" welke op dit stuk in den loop der laatste jaren reeds van het personeel in den openbaren diens ter vermindering van den salarislast die op de Rij ksbegrooting drukt, zijn gevergd; hy wil alleen slechts de aandacht vestigen op deze behalve de reeds gebrachte offers nieuw voor- gestelde verlaging van de salarissen, welke van Januari 1934 af in afwachting van de totstandkoming dezer thans voorgestelde wijziging der Pensioenwet bij voorbaat reeds voor het rijkspersoneel geldt en straks ook dat in dienst der overige openbare bestuurs lichamen zal treffen. Adressant kan niet nalaten de Kamer er op te wijzen, dat, hoe wenschelijk deze uniformi- teit ook moge worden geacht, bij dit voorstel der regeering de tot nu toe ten deze bestaande toestand van vrijheid der gemeenten -enz. zal ophouden te bestaan en plaats zal maken voor een van gebondenheid. De steeds gegol- den hebbende autonomie der gemeenten zij het dan thans reeds in mindere mate dan voorheen wordt ook in dit geval geheel op zijde gezet, zoo niet in zeer emstige mate aan- getast. Adressant meent dat het betreffende mge- diende wetsontwerp zeer bedenkelijke conse- quenties schept, en veroorlooft zich derhalve er emstig op aan te dringen, dat de Kamer haar goedkeuring aan dit ontwerp zal ont- houden. ZOEKEN, RAPEN, ENZ. VAN EIEREN VAN WATER WILD. De minister van oeconomische zaken heeft bepaald, dat in het geheele rijk: a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto s, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toe- gestaan van heden af tot en met 28 April, b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanibieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a genoemde waterwild is toegestaan van heden af tot en met 30 April; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voor raad hebben, te koop aan-bieden, verkoopen. afleveren of vervoeren van eieren van zwanen. ganzen, eend-en (alle soorten), duikers, water- snippen en goudplevieren niet is toegestaan. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE HANDELSBETREKKINGEN. In verband met de totstandkoming van de nieuwe regeling betreffende den invoer van Nederlandsche landbouwproducten in Belgie, weet Het Laatste Nieuiws nog mede te deelen dat de Belgische taxe op den invoer-consenten voor aardappeien gehandhaafid blijft maar dat de mogelijkheid wordt geboden deze consenten in Den Haag te krijgen. Nederland zou, van zijn kant, de uitvoerpremie op den handel in schapen- en varkensvleesch verlagen en gelijk- tijdig zou Belgie de invoerbelasting, op de- zelfde proaucten gelegd, verminderen. DE DIESEL-ELECTRISCHE TREINEN. Nu ons nog slechts enkele maanlen schei- den van den zomerdienst, worden de werk- zaamheden te Zuilen en Haarlem tot voile kracht opgevoerd en wordt met koortsachtige haast gewerkt om op 15 Mei a.s. zooveel mogelijk D.E.-treinen te laten loopen. Werden tot nog toe proeven genomen met stoomtreinen om de snelheden te controleeren, thans zal over eenige dagen een aanvang ■worden gemaakt met proefstdomen, of juister proefrijden op eigen kracht. In elk geval kan nu wel gezegd worden. dat de loop op het baanvak Amsterdam UtrechtAmhem, behoudens bijzondere om- standigheden met Mei verzekerd is. Op elken trein zal een conducteur en edn wagenvoerder dienst doen. De conducteurs genieten een zoodanige opleiding, dat zij, bij ontstentenis van den wagenvoferder, kunnen invallen. De wagenvoerders moeten een twee- ledige opleiding hebben, een z.g. motorische en een electrische. De eerste krijgen ze te Goes, de electrische aan het electrisch bedrijf te Leidschendam. In hoof-dizaak komen voor wagenvoerders in aanmerking de leerling-machinisten die over- compleet zijn. DE WORSTELING IN AMERIKA. De politieke en oeconomische wereld in Amerika is schrijft de N. R. Crt. vol be- weging. En deze beweging getuigt ervan, hoe- zeer het totnogtoe bereikte regeerden en regeerders onbevredigd heeft gelaten. Roose velt en generaal Johnson zijn ontevreden, de latidbouw is het nog veel erger, en de Senaat geeft reeds heel duidelijke teekenen van wrevel. De Senaat, om met het laatste te beginnen, heeft dezer dagen door amendementen een groot bedrag aan pensioenen voor oud-strijders weer hersteld. Voorloopig zou de begrooting daardoor met 345 millioen belast worden. Eln men denkt zelfs aan een nog veel duurder amendement. Dat de Senaat dit heeft aan- genomen, bewijst nog lang niet dat er wat van Het Huis van Afgevaardigden is er de juistheid van eigen maatregelen getuigt het in dit geval niet. Hoe zou het ook? Voor de buitenwereld nog veel belangrijker is, hetgeen er op het oogenblik gaande is op het gebied van den handel met het buitenland. De democraten waren wel voor het meeren- deel geen echte vrijhandelaren, maar in ieder geval minder protectionistisch gezind dan de republikeinen. Toen Roosevelt aan de regee ring kwam, was hij een voorstander van vrijer handelsverkeer. Hull, dien hij tot zijn secre- taris van staat uitkoos, is zelfs een van de vurigste vrijhandelaars in de democratische partij. Draaiend in de kolk van zijn oppor- tunistisch geexperimenteer, is Roosevelt aan den anderen kant terecht gekomen. Een tijd lang was hij feitelijk Amerikaansch autarkist. Maar een kolk draait gelukkig door, en nu 3chijnt Roosevelt weer aan de zrjde van hen, die voor groatere vrijheid van invoer zijn, aan- geland. Daaraan is heel wat strijd vooraf gegaan. Cordell Hull was voor bevordering van het handelsverkeer met het buitenland. Liet Am'erika geen buitetnlandschen invoer toe, zoo ■betoogden hij en de zijnen, dan kon het buiten land ook niet in Amerika koopen. Eln Amerika kon niet buiten de vreemde klandizie. Lijn- recht daartegenover stond Prof. Moley met zijn vrienden. Eens was Prof. Moley adjunct van Hull, en daarnaast hoofd van de brain trust en eerste raadgever van Roosevelt. Hij is voor isolatie, autarkist dus. Hij en zijn aan- hangers betoogen: Amerika heeft steeds slechts een tiende van zijn productie naar het buitenland verkocht. Waarom zou dat tiende nu ook niet in Amerika blijven Bij ver- hoogde welvaart, die een in eigen land de markt beheerschende en niet meer onder vrij heid van iederen vorm van concurrence in het binnenland lijdend bedrijfsleven aan de Ver- eenigde Staten zou kunnen brengen, moesten dezen gemakkelijk in staat zijn, het laatste tiende deel erbij op te nem-en. Daarentegen zou de Amerikaansche industrie aan de eischen van de code's, die de werkuren verkorten, de onbeperkte perspectieven bieden, in strijd met de werkelijkheid. De teelt van kleinfruit en groenten gaf zeer slechte resultaten. De prijzen bewogen zich voor kruisbessen en roode bessen slechts rond de af lev e ringskos ten, teiiwijl aardbeien en frambozen voor de ge maakte prijzen alleen geproduceerd kunnen worden, wanneer men onder zeer gunstige om- standigheden verkeert. Ook de zwarte bessen daalden in prijs, zoo- dat de prijsstijging der voorgaande jaren niet blijvend blijkt te zijn. Uitvoerig werd van gedachte gewisseld over de teeltbeperking voor tuinbouwgewassen, waarover door den secretaris tal van mededee- lingen werden gedaan. Hij vestigde er de aandacht op, dat het nood- zakelijk is dat de verbouwers met de gepubli- ceerde voorschriften, die zoo spoedig mogelijk nog nader zullen worden bekend gemaakt, nu reeds rekening houden. Wanneer zich hierbij moeilijkheden voordoen, die het bestaan van het bedrijf bedreigen, kan men zich tot de in- gestelde streekcommissie wenden. De secretaris betreurde het eveneens, dat er nog veel is, dat nog nader geregeld moet worden, doch voordat genomen besluiten van kracht kunnen worden moeten nu eenmaal verschillende formaliteiten vervuld worden. De Regeeringscommissaris heeft dit zooveel mogelijk bespoedigd, doch het is anderzijds ook niet wenschelijk dat dergelijke ingrijpende maatregelen overhaast worden genomen. Met betrekkiog tot de omzetbelasting werd medegedeeld dat deze niet alleen bij het veilen van fruit moet worden betaald, doch ook bij de verkoop op andere wijze. Van verschillende zijden wordt getracht alsnog het fruit vrijge- steld te krijgen, doch de kans hierop is gering. Een goede regeling waardoor deze belasting ook billijk zal worden geheven, zal voor de nieuwe oogst aanvangt, gereed zijn. komt. nog. Eln tenslotte bljjft het veto van den j locmen verhoogen en de sociale kosten van de President vrjjwel zeker. Maar het gebeurde is ondernemingen verhoogen, niet kunnen vol- kenschetsend voor de stemming, die er op het oogenblik in de politieke wereld heerscht. Men i ..1 H LI rtrtOA zegt nu weer, dat de populariteit van Roose velt zeer is gedaald. Wij moeten eraan her- inneren, dat dit ook al vroeger wel eens is beweerd. De groote menigte bleek toen echter met onverminderde kracht aan den President vast te houden. Lindbergh heeft zich tegen een maatregel van den President gericht, en hij is in Amerika een gevaarlijk tegenstander, als het om popu lariteit gaat. Maar de zaak waar hij voor pleitte, was niet gunstig. Hij protesteerde tegen het radicale gebaar, waarmede Roose velt een einde had gemaakt aan alle met maatschappijen voor luchtvaart gesloten con- tracten voor postvervoer. Lindbergh had be- zwaar tegen het algemeene karakter van dit besluit, waardoor rijp en groen getroffen werd. Maar Lindbergh had moeten begrijpen, dat het stelsel van Roosevelt geen halve maatregelen toelaat. Er was veel vuil op dat gebied, en men werkt te Washington nu slechts met zeer breede bezemvegen. De luchtvaart was door de overheid als een bedrijf in opkomst be- schouiwd, dat bevorderd moest worden. Daar- om waren aan de maatschappijen belangrijke subsidies, in den vorm van betaling voor post vervoer toegestaan. Vele van deze maatschap pijen echter maakten uitstekende zaken. De bazen van het bedrijf werden buitensporig rijk betaald; bovendien stonden de aandeelen heel hoog genoteerd. Dat men ten bate van der gelijke ondememingen de staatskas plukte heeft, toen het aan den dag kwam, veel ver- ontwaardiging gewekt. Het publiek twijfelde niet de waarheid van de beschuldiging het kent deze methoden. Het geval werd nog verergerd, doordat IdcCracken, onderstaats- secretaris van handel onder het vorig bewind, aan de vertfegeowoordigers van twee der lucht- lijnen gelegehheid wist te verschaffen om compromittante documenten uit het dossier te verwijderen. roman van HULBE1RT FOOTNER. (Nadruk verboden.) 14) (Vervolg.) Niets dan wat boonen, zei de jongen onthust. Eln het is niet eens goed genoeg voor haar. Bestaat er eenige kans op een andere boot? vroeg Garth. De eerste drie weken niet, zei Gharley hoofdscihuddend. Dan is er niets aan te doen, zei hij be- slist. Dan zullen we mee moeten gaan met Hdoiiam. Ik zal hem zeggan onze kleine boot ook mede te nemen, dan zijn wij tenminste met heelemaal aan hem overigelevend. Gharley wendde zich tot Garth. Laat mij met je meegaan, Garth, pleitte ^Garth keek hem dankbaar aan. Niemand dan Charley k-on zoo edelmoedig zijn. Maar ik mag je toch niet van je eigen werk meenemen, wierp hij hem tegen. Charley weerde heftig af: Wat doet dat er toe. Het kan wachten. Ik zou zoo graag, Garth. Om haar een beetje van dienst te kunnen zijn! Misschien kan ik helpen. Jij denkt, dat ik nog een dwaas kind ben en misschien ben ik dat ook, maar ik kan denken als een man en plannen maken als een man... voor haar! Jij en ik kunnen om beurten de wacht houden. Kijk eens, na alles wat je me verteld hebt, zou ik je niet kunnen zien vertrekken, terwijl ik achter bleef zonder te weten wat er geibeurde! Garth was meer bewogen dan hij wilde toanen. j€ bent een flinke kerel, Charley, zei hij j op zachten toon. Kom, ga mee! Het vlot niet. De werkloosheid is niet vol- doende verminderd en de prijzen binnenlands zijn niet genoeg gestegen om den landbouw uit zijn moeilijkheden te helpen. De pnjzen moeten omhoog of de rente moet van hooger- hand worden verlaagd, wil men voortgaan vol- gens het stelsel, dat nu in Amerika in toepas- sing is. Ook prevelt men, zooals de lezer weet, over een verdere verlaging van de waar- de van den dollar. In ieder geval kondigt generaal Johnson een wijziging aan van de industrieele code s. Om de weikeloosheid verder te verminderen wil hij het aantal werkuren per man nog weer ver der verkorten, waarmede een overeenkomstige verhooging van het uurloon gepaard moet gaan. Tegelijk opent hij een „forum roma- nuin", d.w.z. hij wil iedereen gelegenheid geven zijn maatregelen aan technische critiek te onderiwerpen. Het is een sympathieke maatregel, dien mea gaame op dezelfde vrije wijze ook door andere dictators zou willen zien toegepast. Maar van vaste overtuiging in doen, als zij in Amerika moet concurreeren met het buitenland, dat aan al deze dingen volstrekt niet onderworpen is". Dit klonk heel mooi, maar berustte op te formeele rekening. „Het gaat niet op", zoo betoogden de tegenstanders. „Dat tiende is een gemiddelde. Er zijn takken van bedrijf, die heelemaal niet uitvoeren, en daartegen over andere, belangrijke producties, die voor een groot gedeelte naar het buitenland gaan. De autarkie zou een algeheele ontwrichting van de oeconomische constructie van de Ver- eenigde Staten moeten meebrengen. De land bouw zou op groote schaal moeten worden in- gekrompen. Veertig millioen acres akker zou- den buiten gebruik moeten worden gesteld, de bewerkers daarvan in andere takken van be drijf opgenomen." Het is in het bijzonder Wallace, de minister van landbouw, die dit betoogt. Wil Amerika zijn buitenlandschen handel terugwinnen, zoo zegt hij, dan is dit slechts mogelijk door een grootscheepsche verlaging van de tarieven. Amerika zou dan voor een milliard dollar meer moeten laten binnen komen dan in 1929. Dan eerst kon de buitenlwereld zich weer als koo- per op de Amerikaansche markten ontplooien. Hij is voor het toelaten van 500 millioen dol lar aan goederen, en voor een braaklegging van 25 millioen acres. Nu heeft dan voorloopig de agrarische rich- ting, die voor vrijeren handel is, gezegevierd. Eten van haar kampioenen, Peek, is tot dictator van den buitenlandschen handel benoemd. Er was reeds een staatsbank -voor bevordering van den handel met Rusland opgericht, nu komen er nog een paar banken van dien aard bij, tot bevordering van den handel met Cuba en andere landen. Peek komt aan het hoofd van dit alles te staan. Eenige dagen geleden is in een persconfe- rentie op het Witte Huis, waarbij de voor- naamste oeconomische grootwaardigheidsbe- kleeders tegenwoordig waren, dit alles op ecla- tante wijze bekend gemaakt. Dit is de voor- loopige nieuwe koers, die ons niet onverschil- lig kan laten. HOOFDSTUK X. Op het Caribou-meer. Van zonsondergang tot het ochtendgloren weerklonk gehamer en geklop zonder opont- houd door den stiilen nacht. Maar kort na zonsopgang, toen de wind was gaan liggen, g-af Hooliam te kennen dat hij -wilde vertrek ken Ze waren in enkele minuten gereed en toen Hooliam ook Charley's pak bij de andere zag, sputterde bij in zijn geheimtaal. Hij zegt, dat hij mij niet kan meenemen, zei Charley. Garth viel uit: Dat ontbrak er nog maar aan. Vraag hem, waarom niet! Hij kletst maar wat, zei Charley. Hy zegt, dat hij geen plaats genoeg heeft Onzin! riep Garth. Zeg hem dat hij ons alle drie meeneemt of niemand. Na ontvangst van dit ultimatum haalde Hooliam zijn schouiders op en zei niets meer, en alle drie gingen ze aan boord van de Loseis. Even later vertrok men zonder meer, maar toen men een mijl ver het meer opgevaren was ontstond er groote oneenigheid onder de bem'anning. Er werd besproken of de wind weer zou opstaan, hoewel de blanke mannen. geen spoor van wind konden ontdekken. Toch werden de zeilen gereefd en de groote mast werd met veel moeite over het dek gelegd. Ten slotte werd een klein zeiltje geheschen, dat flauwtjes op de voorplecht heen en weer flapperde. Hooliam deed oaverschillig en de kleurlingen gingen lui op het dek liggen. Garth hied zich in zoo lang hij kon. Hoar eens, zei hij tenslotte tot Chailey vraag hem hoe lang dit duurt. Charley vertaalde en Hooliam antwoordde onverschillig in zijn taal: De brutaliteit van het antwoord deed Garth koken Maar tenslotte zou Hooliam toch wel meer verstan-d hebben van varen dan hij en hii bezat zijn ziel in lij.dzaamheid zoolang he. mogelijk was. Er was nog altijd geen wind en het iwerd smoorheet in de zon. Garth speel-de zijn troef uit. Zeg hem, dat ik hem nog een kwartier geef, zei hij rusti-g. Als we dan nog niet op- PROVINCIELE COMMISSIE UIT DE VEILINGEN IN ZEELAND. De Provinciale Commissi-e uit de Veilingen in Zeeland vergaderde, naar de Midd. Crt. meldt, onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken. Uit het jaarverslag over 1933 bleek dat voor den teler van pit- en steen- vruchten, voor zoover zij in het bezit zijn van hoomgaarden, wat de opbrengst betreft, het jaar 1933 over het algem-sen niet ongunstig is geweest. Toch zijn de prijzen voor het g-oede fruit weer gedaald in vergelijking met voorgaande jaren en is de meening als zou de fruitteelt zoo bijzonder gunstige resultaten opleveren en In de Vrijdag te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de vereeniging Stamboek voor het Nederlandsche trekpaard B. T., heeft, hlijkens het verslag der N. R. Crt. de voor- zitter, jhr. J. van Vredenburch, terwijl alien zich van hun zetels verhieven, woorden van eerbied geiwijd aan de nagedachtenis van koning Albert van Belgie, die bescbermheer was van het bevriende Belgische paardenstam- boek en die steeds groote belangstelling in de paardenfokkerij heeft getoond. Het hoofdbestuur heeft een telegram van deelneming aan de Belgische Stamboekver- eeniging gezonden. Spr. heette in het byzonder welkom mr. J. J. Wintermans, als vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken, prof. dr. Berger, hoofd van den veeartsenijkundigen dienst, het oud-hoofdbestuurslid Jas en het nieuwe hoofdbestuurslid Hoffmans Jr., opvol- ger van wijlen zijn vader. Mede richtte spr. zich met hartelijke woor den van gelukwensch tot den heer Verheggen, voorzitter van den Nederlandschen R. K. boe- ren- en tuindersbond, die bij zijn 25-jarig jubi- leum in die functie, is ibevorderd tot comman- deur in de Oranje Nassau-orde. Na goedkeuring van de rekening en de be grooting werden de heeren Aug. de Schutter te Dinteloord als jurylid en M. Damoiseaux te Kloosterrade-Kerkrade en H. J. Aemoudts te Sluis als plaatsvervangende juryleden in de commissie voor de keuring van hengsten voor dekking en opneming in het keurstamboek, herbenoemd Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om het regl-ement op de stam- boekhouding afd. II trjdelijk aan te vulLen met de bepaling: ,,In het stamboek kunnen worden ingeschreven de paarden, waarvan de vader en de moeder, blijkens de bij die paarden be- hoorende afstammingsbewij-zen, afgegeven door een and-er in Nederland gevestigd trekpaar- denstamboek in een der registers onzer ver eeniging of in een erkend bui-t-enlandsch stam boek staan ingeschreven en behooren aan leden der vereeniging. M-ede werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur om slechts die buitenland- sche stamboeken te erkennen, welke weder- keerig de vereeniging stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard B.T. erkennen. Het hoofdbestuur heeft besloten, aan de na- jaars-hengstenkeuring premien te verhinden, waartoe men f 2000 beschikbaar zou wiUen stellen. De vergadering ging hiermede ac- coord. De voorzitter heette welkom' den ter ver- gadering verschenen voorzitter van de Nederl. Landhouwhan-d-elskamer, mr. A. G. A. ridder van Rappard. Medegedeeld werd, dat men voomem-ens is in Den Bosch ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan der stad een landbouwtentoonstelling te houden. Indien dit plan doorgaat, dan zal schieten, zal het er spannen! Hooliam ontving de boodschap onverschillig. Garth hield zijn horloge in de hand. Drie minuten voor het verstrijken van den tyid liet hii Charley -den kleurling nog een laatste waarschuwing geven. Toen begon Hooliam plotseling uitvoerige verklaringen te geven. Hij zegt, dat de mannen niet willen wer ken als er wind op kornst is, vertolkte Charley. Zeg jij hem dan, dat ik het commando zal ovememen. Op het laatste oogenblik werden haastig de orders gegeven, de zeilen werden gereefd en de tocht voortgezet. Na een paar uur varen, toen drie mijl was afgelegd, sprong een van de kleurlingen van het achterdek op en het hijschen van de groote mast begon weer. Ben k-oele wind stak op en de Loseis schoot voor- uit door het water. Verlicht haalden de drie passagiers adem. Maar zij hadden nauwelijks tAvee mijl gevaren, of de wanhopige Garth zag, dat Hooliam trachtte naar een in-ham van de kust koers te zetten. Waarvoor dient dat? vroeg Garth. Zij gaan aan land om te koken en te eten, leg-de Charley uit. Hooliam zegt dat er geen andere laadingsplaats is in de eerste vijftien myl. t Garth moest zich hiermee wel tevreden stellen. Met de bekende overdaad van de in- boorlingen werd een geweldig vuur aangslegd, waarop zij thee kookten in een grooten ljzeren ketel. Op een kleinen afstanid maakten de drie passagiers eveneens hun toefoereidselen voor den maaltijd. Natalie, die geheel op, Garth vertrouwde, zette alle angst op zij en was opgewekt en vroolijk. Groote genade! riep zij uit, ze zullen allemaal sterven door vergiftiging. Kijk eens wat zij eten! Spek zoo groen als arsemcum. Onder deze en dergelijke udtroepea trachtte zij de stemming onder den maaltij-d erin te houden. Het leek Garth, of zy een eeuiwigheid had den noodig gehad voor de toebereidselen en den maaltijd zelf. Maar hij verloor zijn ge- (Juld, toen hij zag, hoe Hooliam een spel kaarten voor den dag haalde en begon te deelen. Hij trad op de spelers toe en beval kortaf Neem op die kaarten! De j-cngens lachten en keken naar Hooliam. Ga onmidd-ellyk aan boord, liet Garth ge- bieden. Hooliam's oogen rolden in zijn kop, maar hij maakte geen beweging. Hij gaf te ken nen, dat er geen wind was en dat zij dus niet konden varen. Garth werd woedend. Daar zit meer achter dien onzin! riep hij uit. Dat moet uit zijn. Zeg hem dat, als hij mij nog een keer dwars zit, ik elf patronen op dit geweer heb! Tenzelfder tijd kwam een wilde zwaan over het water scheren. Garth legde aan en vuurde en de groote vogel viel dwarrelend naar be- neden. Luide uitroepen van bawondering weer- klonken. Drie van de jongens sprongen in het water om het dier te gaan halen. Maar het troepje had blijkbaar de bedoeling van dit schot begrepen en de kerels begconen de pakken aan boord te dragen en tenslotte was Hooliam wel genoodzaakt hen te volgen, of achter te hlijven. Toen zij weer onderweg waren, zag Garth, hoe Hooliam met het zeil bezig was. Het bleek toen, dat hij het zeil een weinig gereefd had. Haal op! gebood Garth. Hooliam protesteerde Hij zegt, dat de mast niet sterk is, ver taalde Charley. De hevi-ge wind zal hem weg- rukken. En daar juiist zei by, dat er geen wmd was, riep Garth. Doonvaren en als er iets breekt, dan zullen w-e verder zien. Hooliam begon breedsprakig uit te weiden en vroeg of Garth voor de schade wilde op- komen. Als eenig antwoord nam Garth zijn geweer en het zeil bolide toen uit in minder dan een oogenblik. In dit alles vond Garth meer dan het ge wone luie verzet van een wilde. Het was duidelij'k, dat Hooliam een bijzondere reden had om den tocht te doen mislukken. Hij o-j-ng dus -bij den stuurman zitteci met -zijn ge weer op de knieen en Hooliam was wel ge- dwongen om de Loseis in de goede koers te houden. Omstreeks vier uur hadden zi] ongeveer dertig mijl van hun tocht afgelegd. Op dat oogenblik werd boven den rand van een kieek de mast van een andere boot zichbaar en de voorsteven van de Loseis wendde zich naar den oever. Garth vroeg uitleg. Hooliam zei, dat daar de boot van Phillippe uit den koers lag en dat hij order had haar vlot te maken. De Loseis zocht de slechtst denkbare plaats op om te landen en bleef op vrij grooten af- stand van den oever. De reiizigers namen plaats in de Flat-iron, die zeer tegen den an van Hooliam was meegeslefept. Na het avondeten, toen de bemanning, die aan land gegaan was, zich liet wachten, zcod Garth Charley uit om Hooliam te gaan zoe ken. Hooliam kwam terug met zijn muts in de handen en een totaal veranderde uitdruk- king op zijn geizioht. Hij toonde een bereid- willigheid om onmiddellijk te vertrekken. maar gaf te kennen dat een storm op komsl was. Inderdaad begonnen zware wolken zich op te stapelen en Garth zag in zyn verbeel- ding Natalie in den storm op de onbeschutte Loseis. Toen gaf hij den wensch te kennen om dien nacht daar te blijven. Zij gingen aan land en sloegen hun tent op. Charley, die 's middags geslapen had, zou de wacht houden tot twee uur en Garth legde zioh vermoeid neer bij de opening van de tent. Het leek hem of hij nauwelijks was inge- slapen, toen Charley hem bij cl-en schouder sohudde om hem wakker te maken. Het is een uur, zei de jongen. Ik geloof, dat er in het andere kamp iets aan de hand is. Zij zijn weg geweest en weer terug ge komen en hebben hun vuren weer aangelegd. Het komt mij voor, dat er iemand is aamge- komen. Ik meende goed te doen je te wekken, terwijl ik even een kijkje ga nemen. Charley bleef langer dan een uur weg. Toen hij terugkiwam en binnen den kring van het vuur trad, zag_Garth aan zijn gezieht, dat er iets bijzonders geibeurd was... iVordt vervolgd.l

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5