ALGEMEEN NIEUWS- EN APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN TW86MSCl8tt0pdBIlWBg No. 9113 VRIJDAG 3 MAART 1934 74e Jaargang Binnenland Feuilleton TWEEDE BLAD Waarschuwing Schoolgeld. TER NEUZEN, 2 MAART 1934 NEUZENSCHE COURANT Ondergeteekende brengt in herinnering, dat de laatste termijn schoolgeld 1933, op 1 Maart jj. hetaald moest zijn. Ter Neuzen, 2 Maart 1934. De Gemeente-ontvanger, J. OLUSLAGER. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE HA NDELS-OVEREENKOMST. De correspondent der N. R. Crt. meldt: In de Woensdagavond gehouden kabinets- raad heeft minister Sap mededeeling gedaan van de nieuwe regeling, door hem en den Nederlandschen minister van Economische Zaken Verschuur getroffen inzake invoer van Nederlandsche landbouw- en zuivelproducten in Belgie. De raad heeft zich eenstemmig met deze regeling vereenigd. VERTREKT DE BURGEMEESTER VAN ZIERIKZEE? In zijn Dinsdag in den raad gehouden Nieuw- jaarsrede heeft de burgemeester o.m. gezegd, sprekende over het sportpark, dat zijn pro- gramma daarmede is afgewerkt. „T.z.t. zal ik dus mijn taak aan een ander overdragen". Daarin meenden we, aldus de Z. Nsb., te be- luisteren een aanstaand vertrek van den bur gemeester, in welke meening wij tijdens de pauze werden verstrekt. COMMISSARIS DER KONINGIN IN UTRECHT. Naar men meldt, zou de benoeming van Jhr. Mr. H. A. M. van Asch van Wyck, wethouder te Doorn en lid der Eerste Kamer, tot Oom- missaris der Koningin in Utrecht, aanstaande zijn. Mocht dit bericht juist zijn, dan zou in de Eerste Kamer een vacaturen ontstaan. De heer van Asch van Wyck heeft, zooals bekend, Mr. A. A. de Veer in dat college opgevolgd. Eerste opvolger op de lijst is thans de heer J. F. 'Heemskerk be Middelburg. EEN GEDENKSTEEN VOOR Mgr. NOLENS. Naar de Volkskr. bericht, heeft het bestuur van den kring 's-Gravenhage der R.K. Staats- partij besloten, op 25 Maart, den dag van de piiesterwijding van mgr. W. H. Nolens, e gedenksbeen te zijner nagedachtenis te onthul- len in den gevel van perceel Prinsengracht 36 te dezer stede, waar hij tal van jaren heeft ge- arbeid. ONDERWIJSFONDS VOOR DE SCHEEPVAART. Als nieuwe bestuursleden van de afdeeling I van het onderwijsfonds voor de scheepvaart welke het bestuur heeft over de Binnenvaart- scholen, werden geinstalleerd de heeren Ir. H. Popping uit Sliedrecht, A. Salome uit Bres- kens en de heer S. N. Posthumes als vertegen- woordiger van het Ned. Verbond van Vakver- eenigingen te Amsterdam. Uit bet jaarver- slag ter vergadering van Woensdag uitge- bracht, blijkt dat de Binnenvaartscholen in 1933 zich in een druk leerlingenbezoek moch- ten verbeugen. Het aantal leerlingen bedroeg in totaal 3067. het recept dat in meerdere andere lander op duidelijke Komintem instigatie werd gebruikt. Opgemerkt kan bovendien worden, dat er wel- iswaar geen cnmiddellijk gevaar voor de Nederlandsch-Indisch; samenleving bestond, maar ter voorkoming van erger oordeelde de overheid zich niet verantwoord als zij aan dit revolutionnaire bedrijf niet op deugdelijke wijze paal en perk zou stellen. Het plaats gehad hebbende ingrijpeci heeft zich overeenkomstig het door de Indiscbe regeering ingenomen standpunt, dat de maatregelen in het belang van orde en rust niet verder behooren te gaan dan door de omstandigheden strikt gerecht- vaardigd is, dan ook slechts bepaald tot on- schadelijkmaking van de voomaamsta leiders. In hoeverre later eventueel verder zou moeten worden ingegrepen is dan ook alleen afhanke- lijk van de verdere ontwikkeling der revolu tionnaire anti-gezagsbeweging. Er bestaat nochtans goede hoop, dat de juist getroffen maatregelen bevredigende resultaten zullen opleveren. (De namen van de gearresteerde voormannen zijn Mohammat Hatta, Bondan. Boerhanoed- din, Maskoen, Soetan Sjahrir en Soeka. Bij de uitvoering van de getroffen maatregelen heeft zich geen enkel incident voorgedann. STAATKUNDIG GEREFORMEERDE PARXIJ. Woensdag werd te Utrecht in gebouw Tivoli de algemeene vergadering gehouden van de Staatk. Geref. Partij in Nederland onder lei- ding van bet Tweede Kamerlid, ds. G. H. Kersten van Rotterdam. Aan de Koningin werd een telegram van hulde gezonden. Ds. Kersten bield een rede, getiteld: ,,Hoort den vrede", waarin hij opmerkte, dat de weg dien regeering op volksvertegenwoordiging kozen, naar ellende zal voeren. Het is niet rneer een „voor of tegen Christus", maar een op het schild heffen van den sterken man, al dus spr. Ons land wordt aan Rome verkocht; Roomsch gaat boven Nederlandsch recht. Men wordt bet in breede kringen zat. Noch de land- bouw, noch de belasting, noch de defensle-po- litiek der regeering kan spreker toejuichen. Machtige millioenen worden uit de bedrijven gezogen en opgestapeld. Het geheele leven moet komen op lager plan. De Staatk. Geref. partij wordt fel bestreden en dr. Colijn sprak op de buitengewone Depu- tatenvergadering van de A.R. partij in 1931 over een niet begeerde en Dimmer te aanvaar- den samemwerking met de Kerstengroep. Maar de beginselen der Hervorming verlooche- nen, volgens spr., het strevem der Anti-Rev. Partij gelijk de A.R. richting de beginselen der Hervorming verloochent. Het misleide en te- leurgestelde volk roep daardoor als vanzelf om wat anders en in dat licht moeten gezien de opkomst van Fascisme en Natioriaal-Socialis- me. De vraag mag nu gesteld of de regeering door deze lieden uit te sluiten van betrekkin- gen in overheidsdienst en de socialisten wel te dulden, niet meet met twee matsn. Spr. wil het niet verbelen dat een geheele omkeer in het landsbestuur hoogst noodzakelijk is. Niet dat spr. Fascisme en Nat. Socialisme niet zou afkeuren. Hij stond in dit verband pader stil bij de beginselprogramma's dier stroomingen om de jongeren in eigen kring voorts te waarschuiwen tegen deze in wezen revolutionaire bewegingen. Hiema ging de vergadering over het het afdoen van verschillende huishoudelijke aan- gelegenheden. DE ARRESTATIE VAN DE VOORMANNEN VAN DEN P.N.I. Een zestal voormannen van den Pendidikan Nasional-Inidonesia werd dezer dagen gearre- ateerd. Deze maatregel was hat gevolg van het door de Nederlandsch-Indische regeering op 1 Augustus 1933 ingenomen standpunt, hienop neerkomende, dat zij ook afgezien van de op dien datum getroffen voorzieningen ter bescherming van de rust en orde zou doorgaan met haar ingrijpen indien gezags- vjjandige vereenigingen of personen de gege- ▼en waarscbuwingen in den wind zouden slaan. Dit laatste bleek het geval met genoemde vereeniging, die, hoewel reeds getroffen door toepassing van de bepaling op de vergaderings- beperking, in geen enkel opzicht haar onder- mjjnende actie wenschte te wijzdgen of te miti- geeren. Het is uiteraard thans nog niet moge lijk alle gegolden hebbende beweegredenen te publiceeren, doch medegedeeld kan worden dat de leiders dezer vereeniging door ondergrond- sche actie zich volkomen hebben ingesteld op illusoir making van de reeds door de Indische regeering getroffen maatregelen, Het daarbij gebruikte recept was in deze met anders dan NUTSDEPARTEMENT. Gisteravond werd alhier van wege de af deeling Ter Neuzen van ,,'t Nut" een voor- dracbtavond gegeven in het .Concert- en Bioscoopgebouw", waarin optrad mevr. Fran- cien KooteGerrete uit Rotterdam. Vooral de fragmenten uit het werk van Adrienne Thomas „Kathrien wordt soldaat" werden door mevr. Koote op meesterlijke wijze voorgedragen en zij werd door de opgeko- menen met zeer groote aandacht gevolgd. Ook met de verschillende voordrachten die na de pauze werden ten beste gegeven had zij groot succes. Er is op dazen voordracht- avond veel te genieten gegeven en het was wel jammer, dat de opkomst niet wat grooter was. VERPLAATST. Bij resolutie van den Minister van. Financien is verplaatst de Rijksklerk N. A. van der Maden van de inspectie der dir. belastingen te Ter Neuzen naar het aceountantskantoor te Eindhoven. Van Middelburg naar de inspectie der directe belastingen te Ter Neuzen, is ver plaatst de tijd. rijksklerk F. Blaas. VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Woensdagavond bield de beer Koolliorst,, leeraar aan de Rijks H.B.S. te Oostburg, voor de leden van de afdeeling Ter Neuzen van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede een voordracht, waarin hij de verhouding schetste van Japan tot den Volkenbond en van de kern van het Aziatisch conflict. De Japanners nemen in vrijwel elk opzicht in het Oosten een zeer aparte plaats in a! kan men wel pun ten van overeenkomst aanwijzen met de omgevende volken. Hun oorspronke- lijke godsdienst, de Shinto-godsdienst, in ritus en wegen zeer eenvoudig, is wel verdrongen door de Boedhistische en later door de leer van Confucius, doch deze hebben zooals dat als regel geschied wel wat van de oorspronke- lijke overgenomen, zoodat de tegenwoordige godsdienst min of meer een ccuglomeraat ge- worden is. Ook de Christelijke godsdienst heeft een tijdperk van groote bloei doorgemaakt. Om- streek de 16e eeuw schijnt het aantal Christe- nen in Japan veel meer dan een millioen te zijn geweest. Het hoofd van den staat de Mikado stamt volgens de overlevering in rechtsteeksche lijn af van de goden, een mythe welke nog hedem ten dage op de scholea geleerd iwordt aan de kinder en. De wereldljjke macht van den Mi kado werd omstreeks de 13e eeuw in de praktijk vervangen door die van den Shohumg een generalissimus en het geheele economi sche leven ontwikkelde zich om de militaire macht als kern. Dandbouwers en handels- liedean hadden nagenoeg geen recbten. De eigenlijke afsluiting van Japan voor de Wes- terlingen begint omstreeks de 17e eeuw. Slechts aan Hollanders was het vergund zich op een aangewezen piaats, het eilandje Deci- ma, te vestigen. De afsluiting duurt tot ongeveer 1860 en omstreeks dezen tijd dwingt de regeering van Amerika Japan eenige havens open te stellen voor het handelsiverkeer met Westerlingen Terzelfdertijd wordt ook de macht van dezen Shohung geknot en van af dat oogenblik tracht Japan zoo snel mogelijk zich op te wer- ken tot een met Europeesehe staten gelijke waardigheid. Dit heeft ten gevolge een zoeken naaar afzetgebieden en invloedssferen, waar- bij het onmiddellijk in Korea en Mandsjoerjje de staten China en Rusland tegenover zich vindt. De Chineesohe staat, die op het oogenblik in staat van ontbinding verkeert en Rusland, dat juist op den weg van regenerate is zetten Japan d^-i voet dwars in Mand- sjoerije. Hetgeen Japan een groote-voorsprong geeft op zijne tegenstanders is de buitengewone gedisciplineerdheid en het groote organisatie- talent van de bewoners. Het is de Japansche regeering gelukt in Mantsjoerije een ordelijke staat te scheppen en het wil daarvan de vruchten plukken. Dit wordt hem betwist door China en Rusland. Japan staat daaren- tegen minder gunstig tegenover deze beide staten voor zoover het zijne historische onder- vinding hetreft Het heeft zich in den tijd van nog geen eeuw weten op te werken van een in elk opzicht middeieeuwschen staat tot een in elk opzicht modeme staat en dit heeft niet nagelaten zijn stempel te drukken op de diplomatie welke veel onevemwichtigheden vertoont. Na afloop werd gelegeoheid igegeven aan de leden tot het stellen van vragen waarvan door enkele leden gebruik gemaakt werd. Over het geheel genomen was het een in- teressante er zeer geslaagde avond. DE N.S.B. IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Blijkens een bericht in het ons toegezonden nummer van ,,Volk en Vaderland' is alhier in den loop der vorige maand een vergadering der N.S.B. gehouden waarin is opgericht een groep Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel. Waamemend groepsleider is de heer De Roover te Sluiskil. NEDERLANDSCH FABRIKATENHUIS. Naar men ons sehrijft heeft het Nederlandsch Fabrikatenhuis besloten ook Zeeuwsch-Vlaanderen krachtig te bewerken. Gedurende een 3-tal weken zulien er tentoon- steliingen en propagandadagen gehouden worden. Die propaganda had elders veel suc ces. In Nijmegen boekte men in 3 dagen 17.800 bezoekers. Door de Zeeuwsch-Vlaam- sche winkeliers ismedewerking toegezegd. Ter Neuzen, Axel, Hulst, Kloosterzanide en Oostburg komen eerst aan de beurt, en de reis naar die plaatsen zal voor de overige bewo ners worden vergemakkelijkt. N.V. HEN DRIKSE Co.'s BANKIERS- EN EFFECTENKANTOOR. Deze instelling heeft de bankgebouwen met inrichtingen en bedrijven te Oostburg en te IJzendijke van de firma Ls. van Waesberghe- Janssens i. liq. te Hulst, overgenomen, terwijl mede het overgroote gedeelte van het perso- neel in haar dienst is overgegaan. KNOEIERIJEN BIJ DE TAEWE-LEVERING Naar aan „De Zeeuw" wordt medegedeeld, zjjn vijf landbouwers te Borsselen en 's Hee- renhoek voorloopig van verdere tarwelevering door de tarwe-centrale geschorst aangezien ze zich hebben schuldig gemaakt aan knoeie- rijen. Ze hebben n.l. vrije tarwe (zoogenaam- de TC tarwe), die tegen 6 a 7 cent per K.G. te koop is, gekocbt en die ingeleverd als door hen verbouwde tarwe en daarvoor een prjjs van 10 12 cent per K.G. ontvangen. Welke straf op hen zal worden toegepast, zal door de tarwe-centrale nog nader worden bepaald. Voorloopig voor hoe lang moet ook nog worden uitgemaakt zijn ze van tarwelevering uitgesloten MUZIEKOONCOURS Aan bet te Zuidzande TE ZUIDZANDE. op 13 Mei a.s. te houden concours, uitgescbreven door den Bond van Muziekvereenigingen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, zullen de volgende 13 gezel- schappen deelnemen: Eere-afdeeling fanfare: „Harmonie" te Oostburg; afdeeling uitmuntendheid fanfare: ,,Harmonie" te Biervliet; le afdeeling harmo- nie: „Oefening kweekt kunst" te Schoon- dijke, „De vereenigde werklieden" te Ter Neuzen; le afdeeling fanfare: „Kon. Muziek- societeit", „Aardenburgscbe fanfare'' te Aar- denburg; ,,Uit bet Volk voor bet Volk' te Breskens; 2e afdeeling fanfare: „Eendracht mankt Macht" te Groede; „Geduld Overwint" te IJzendijke, .Veronica" te Zuidzande; 3e afdeeling fanfare: „Oefening baart Kunst" te Hoofdplaat „Nut en Genoegen" te Nieuwvliet, „Ons Genoegen" te Retranchement; 4e afdee ling fanfare: ,,Nut en Genoegen' landkerkje. te Water- roman van HULBERT FOOTNER. (Nadruk verboden.) 13) (Vervolg.) De jongen bloosde van genoegen en zijn stem klonk dieper, toen hij antwoordde: Het wordt met Maart twee jaar. Ik ben «ver bet ijs naar hier gekomen. Ik liep weg van school, kon het daar niet volhouden. Ik toen nog een boel dwaze voorstellingen over het Noorden, maar die waren spoedig stuk geslagen. Alle jongens, die wegloopen komen spoedig sniikkend terug en dat wilde ib niet. En zoo hieid ik het uit. In het begin Ik moet het erkennen wist ik geen raad van heimwee, maar nu ben ik gehard. Het eerste jaar werkte ik voor een handelaar aan de Ostachegankreek en deze lente heb ik deae hut op crediet gekocht. Den volgenden winter ga ik een aanlegplaats inrichten en als Ik genoeg verdiend heb, ga ik handel drij- ven. Net als Nick Grylls! riep bij uit met glanz>en de oo g^en. Ik hoop niet, dat u zult worden als Nick Grylls, zei Natalie lief. Bevalt hij u met? vroeg Charley. Ik hefo altijd gedacht dat hij een knappe kerei was. Nee, voegde hij er plotseling aan toe. Ik mag hem ook niet. Hij is gem een! Het avondmaal was een kwestie van ruil- handel. Garth's jam tegen Charley's brood. Het werd een gemoedelijke maaltijd. De geest m de jeugd zat mee aan. Charley dreef jn overmoed zoo ver, dat hij nu en dan Natalie aan durfde kijken. Maar zijn eetlust was er niet minder om en met genoegen zagen Garth en Natalie zijn boterhammen met jam in zijn mond verdwijnen. Na ^afloop werd de but ingericht voor het gehruik van Natalie en Garth en Charley sloegen de kleine tent buiten op. Toen zij eindelijk gingen llggen om te slapen, scheen Charley enkele jaren jonger te worden. Hij vledde zyn hoofd warm tegen Garth's schou- der aan. Heibt u slaap? vroeg hij. Ik niet, zei Garth. Waarom Ik geloof, dat ik nog wat ga rooiken. Oak een vuurtje? Zeg, het is prettig om een jongen kerei te hebben om mee te praten, zei Charley. Iemand. die je begrijpt en wien je zeggen kunt, wat in je op komt. Zeg, ik heb nooit ziulk een goed oogenblik gehad als vanavond. A1 de iud die hier zijn er zijn ook goede onder zijn zoo ruw en zoo blufferig. En ik houd er juist van om vroolijk te zijn en gek te doen. En dan moet ik me inhouden! - Daar houd ik ook van, zei Garth aan- moedigend. Er was nog lets in Charley's hoofd, dat hij niet kon uiten, maar eindelijk kiwam het er uit. Zeg! Ze is het mooiste medsje, dat ik ooit geizien heb. Garth legde zijn arm om Charley s schou- ders. Zij is het eerste blanke meisje, dat ik sinds twee jaar gezien heb, en toen beteeken- den meisjes nog niets voor mij. Maar ik zie verdraaid goed, dat zij geen gewoon meisje is. Het is wonderlijk hoe zij kijkt, en hoe zij Ben mooie arm, niet? En deelt alles met u als een haar arm opheft. het mooiste is: ze kameraad. Als Garth den jongen al mocht van het begin af, nu was hij in staat van hem te hou den voor wat hij van Natalie zei Hebt u opgemerkt, dat ze mij mr. Land- rum noemde? Ze deed dat om mij een ge noegen te doen, dat weet ik wel. Maar was het niet lief van haar? Dat had zij volstrekt niet behoeven te doen. O! als ik eens iets voor haar doen mocht, wat zou ik de kans gaarne waamemen. Nadat zij nog wat verder gepraat hadden, viel Charley in slaap te midden van hun gesprek. 's Morgens ontwaakte hij ineens, zooals jongens doen en terwijl hij zicb omrolde, zei hij: Natalie is ongetwijfeld de mooiste naam, dien ik ken. Later op den dag, te midden van hopelooze besprekingen hoe zij de half vergane Flat- iron zouden opkalefateren, klonk plotseling een schot uit de richting stroomafwaarts Zij keken om en zagen vier zwarte figuren die om den hoek Van een inham roeiden. Toen schoot de scherpe neus van een prauw om den hoek en een lange, lage boot kwam aan- drijven met den: stroom mee als een reus- achtige eend. Hoera! riep Charley, dat is uw kans om het meer over te stekeii! d DE LUCHTVAARTDIENST OP OE ZEEUWSCHE LIJN. Gisteren is de voorjaarsdienst van de K.L.M op de Zeeuiwsche lijn met eenige plechtigheid geoptnd. De Ministers Kalf en Oud, die de reis van af Waalhaven zouden meemaken, waren verhinderd. De tocht werd echter o.m. meegemaakt door Minister De Wilde, verge- zeld van zijn docbter, mevr. Van der Hoeven Wegens mist was het niet mogelijk te Haam- stede te landen en werd doorgevlogen naar VUssingen, waar de gewaarschuwde burge meester den Minister kwam verwelkomen. Omstreeks half 12 was het voldoende opge- klaard en vertrok de „Leeuwerik" met zijn passagiers alsnog naar Haamstede, om het programma voliedig te kunnen uitvoeren Daar werd men begroet door een aantal bur gemeesters van gemeenten op Schouiwen Duiveland en andere autoriteiten. Omstreeks half drie werd de tweede tocht naar Vlissingen ondemomen, waar toen op het vliegveld o.m. de Commissaris der Koningin en verschillende autoriteiten ter begroeting aanwezig waren. Na de begroeting hegaf men zich per auto naar de woning van burgemees ter Van Woelderen, waar de thee werd ge bruikt. Te 4,15 werd de terugtocht naar Waalhaven aanvaard. H. A. HANKEN. De heer H. A. Hanken, directeur van de Wilhelminapolder bij Goes, heeft Donderdag het feit herdacht dat hij 40 jaar lang aan het hoofd heeft gestaan van deize grootste particuliere landbouwondememing in ens land. Van deze gelegenheid om den heer Hanken geluk te wenschen hebben velen gebruik ge maakt. Onder hen waren het hoofdibestuurs lid en oud-H. B.-lid van den Wilhelminapalder de heeren van de Willigen en Rueb, B. en W. van Goes en Kattendijke, benevens vele burgemeesters uit de omgeving, het hoofd bestuur van de Zeeuwsche Landbouiw Maat- schappij, dr. ir. C. K. van Daalen, rijkslanid bourwconsulent te Bilthoven; de rijksconculen- ten uit Zeeland en verschillende andere auto riteiten en vereenigingen waarvan de heer Hanken voorzitter of bestuurslid is. Onder de vele telegrafische en schriftelijke gelukwen- Hm! zei Garth. We zullen eerst eens afwachten wat nieuws zij meehrengen! Op het gezicht van het open water, ver- dubbelden de inlboorlingen hun kracht en het was prachtig om te zien hoe hun boot over het water scheerde. Toen zij tegenover de hut aanikwamen, sprongen zij aan -wal juist waar Garth en Charley stonden. Natalie die niet de kans wilde loopen om weer met stom- me verbazing te worden aangegaapt, had zich in de hut teruggetrokken. Op de boeg van de boot was de naam Loseis gesohilderd. De stuurman kwam op Garth toe met vriende- lijke gebaren, naar hij meende. De man was klein van gestalte en hoogstens dertig jaar oud, doch reeds grijzend. Wel Charley! zei hij en zij gaven elkaar de hand en toen stak Hooliam zijn hand uit naar Garth, terwijl hij iets in zijn dialect zeide. - Hij zegt, dat u het meer over wil, ver- taalde Charley. Hoe weet hij dat? vroeg Garth snel. Hooliam antwoordde reeds voor Charley vertaald had. Hij verstonld blijkbaar als alle Indianen meer Engelsch dan hij wilde weten. Hij zegt, dat Pierre Toma hem dat ver- teld heeft, zei Charley. .Vraag hem, waarom hij gekomen is met zoo'n kleinen last? vroeg Garth. Charley vertaalde en Hooliam's antswoord kwam onmiddellijk. Hij zegt, da.t het water te laag stond om een voile lading mee te nemen, vertaalde Charley. Vraag hem, wanneer hij denkt verder te gaan, zei Garth. Hooliam keek naar het meer. schen waren er van minister Deckers, oud- minister Posthuma, den Commissaris der Ko ningin in Zeeland, de voorzitter van Stad en Lande van GooUand, den inspecteur van den landbouiw Huizinga, jhr. Van Vredenbuch, pro fessor Aberson, dr. Molhuysen, de directie van den Wieringermeer, de heeren Sielbenga, Mul der, dr. K. H. M. v. d. Zande en anderen. Het personeel bood den jubilaris een schilderstuk van den Rotterdamschen schilder Evert Moll, voorstellend een gezicht op den Toerijstuin te Rotterdam, aan. 's GRAVENPOLDER. Bij Kon. besluit is aan D. P. Prumers, bur- o-emeester van 's Gravenpolder met ingang van 28 Maart eervol ontslag als zoodanig ver- leend. LUXOR-THEATER. „Dr. Jekyll en mr. Hyde". Rouben Mamoulian's fascineerende film „Dr. Jekyll en mr. 'Hyde", die thans in Luxor draait, is tsr gelegenheid van de Rotterdamsche pre miere reeds uitvoerig in de Pers besproken. Men weet dus hoe trouw de filmcensuur Mamoulian's film dooreen haspelde om te ont- komen aan haar verbijsterende moraal. Niet- temin bleef zij, in fragmenten, 'n meesterwerk dat men niet mis&en mag om den prachtigen inzet, de meesterlijke introductie van den nobe- len dr. JekyU, de ontroerende stukken fdlm- kunst die de regisseur scbiep, en om twee der opmerkelijkste fi-guren onder Amerika's film- artisten: Frederic March en Miriam Hopkins. De dubbele creatie die March geeft van dr. Jekyll en mr. Hyde is van een meesterschap dat somiwijlen diep ontroerend is; de straat- meid Ivy van Miriam Hopkins is van een dik- werf adembenemende 'beklemming. De film is gebaseerd op den roman van Robert Louis Stevenson, het fantastische verhaal van den scherpen, zoekenden geleerde dr. Jekyll, die ten ondergaat aan zijn demonische theorie over de verbintenis van goed en kwaad in mensche- lijke natuur en de mogelrjkheid van scheiding langs chemiscben weg van deze twee ego's. De filmcensuur wijzigde de strekking van Mamoulian's betoog en geeft der deugd wat der deugd pleegt te zijn. Doch ondanks dat, moet men deze film gaan zien, mits gewapend met stalen zenuwen. Be- wonderen zal men de Jekyll van March, die van een stralende goedheid Is, van een won- derlijke nervositeit, een strakheid en gespan- nenheid, een fataliteit die ontroert en beklemt sidderen zal men voor zijn Hyde, die van een afzichtelijke beestachtigheid is, van een demonische bezetenheid, een verschrikkelijke grime, die verbijstert: een meesterlijke creatie van een van Amerika's grootste filmspelers. Daamaast ziet men dan Mirian Hopkinseen straatmeid prachtig in haar primitdeve harts- tochten, haar roerend geloof In Jekyll, haar radeloozen angst voor Hyde, een opgejaagd, doodelijk geschokt vrouwdier een gelaat, dat men niet licht vergeet Men herinnert zich, dat tegen de openbare vertooning van deze film emstige bezwaren hebben bestaan. Eenige malen is zij afgekeurd en toegelaten is zij slechts, nadat men getracbt heeft, de strekking ervan te wijzigen. Het ver haal wil, dat dr. Jekyll aan mr. Hyde ten gronde gaat; de film heeft echter eerst de goedkeuring van de censuur kunnen wegdra- gen, nadat zijn redding van zijn booze zelf ver- zekerd is. En er is van het standpunt van so- siale hygiene misschien wel iets voor de hou- ding van de filmkeuring te zeggen. „Eine Tur geht auf". Een zeer knappe film, waarin met succes de fout vermeden is welke zoovele detectievefilms ontsiert en dikwijls volkomen ongenietbaar maakt: te zware accenten. De verdienste en de zeer groobs verdienste van deze film is, dat zij eenvoudig is van opzet. De situaties zijn alle mogelijk en logisch aannemelijk, nergens wor den de genialitedt en de Uebermenschkwalitei- ten van de boeven er te dik opgelegd. En zeer goed is ook de wijze, waarop slordigheden, romheden en misdadigershebzucbt worden ge- toond als de directe en onvermijdelijke oorza- ken der ontraadseling van het niet al te mys- terieuze mysterie. Ook al is de vraag, wie nu eigenlijk de aanstichter is van de bankdiefstal de „deur die opengaat" is de deur van een. brandkluis wellicht niet al te moeilrjk cp te lossen voor hen die vele detective-films gezien en vele detective-romans gelezen hebbsn, de spanniag blijft tot aan het eind aanwezig. De detective Braumuller is kostelijk als mensch van gewoon maaksel; en voor de van ouds bekende tegenstellingde slechte vrouw contra het brave meisje, is behoorlijk gezorgd. Maar het kostelijkste van deze film is de vlotte humor, waarvan zij overloopt. De boeven vier in getal, met een touiwtjestrekker achter de coulissen, zijn knap van typeering, en bijna beminnelijk Om hun waschechten humor, die Zoodra de wind gaat liggen om omslaaf, luidde het antiwoord. Zeg heni, dat hij mij waarschuwt, voor hij vertrekt, dan zal ik zeggen of ik mee ga, zei Garth koel. Ik moet eerst eens met u praten, zei hjj op zachteren toon tot Charley. Zij gingen even apart zitten in het zand. Wat denk jij van dit geleide, Charley? vroeg Garth. De jongen was verrast door die vraag: Wel, zei hij, het lijkt wel een beetje vreemd, am dien langen tocht te maken met een halve lading. Maar je kunt nooit weteu met die rare nikkers. Wie is die Hooliam? vroeg Garth. Zoover ik weet, is hij betrouiwbaar. Wat vrees je? vroeg de jongen nieuwsgierig. Als; hij je aan boord neemt, brengt hij je aan den overkant. Garth keek Charley aan, maar er kon geen twijfel aan zijn oprechtheid bestaan na aijn betoomde aanhankelijkheid ten opzichte van Natalie. Hij beraamde snel zijn plannen en deelde Charley in het kort mede, wat hun op reis overkomen was." Charley luisterde verbaasd: Dus Nick Grylls is van ddt soort! Maa'' dat heeft hij dan toch dom aangepakt! Deze Hooliam, ging Garth voort, is zoo angstig in vergelijking met anderen van' zijn soort. Ik vrees dat Nick Grylls de hand in dit geival heeft. Van den anderen kant bobbed we niet voldoende voedsel. Wat heb jij r.dg te missen, Charley. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5