Ter ^'euzenschftCourant Tweede Blad Buitenland Woensdag 28 Febr. 1934 No. 9112 GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN NICABAGUA. Generaal Sandino vermoord. Generaal Augusto Cesar Sandino, leider van de opstandelingen in 1932-33, is volgens een re- geeringsmededeeling gedood. Een breeder van Sandino, genaamd Socrates, en twee zijner vriendem zijn ook gedood door nationale gar den even buiten Hanagua. De generaals Uman- zor en Estrada, die vroeger Sandino hulp heb- ben verleend, zouden eveneens zijn gedood. Tn Nicaragua is de censuur ingesteld. Een regeeringscommunique zegt, dat San dino is gedood in strijd met instructies van den president, die het leven van den generaal waarborgde, evenals dat van zijn partjjgan- gers, zoolang zij te Managua zouden zijn. President Saeasa heeft een onverwijld on- derzoek gelast en bet Congres verzocht, faci- liteiten te verleenen voor het handhaven van de orde. Qnbekend is nog om welke reden de moorden zijn gepleegd. Augusto Cesar Sandino heeft een veelbewo- gen avontuurlijk leven geleid. Jarenlang is hij de schrik geiweest van een groot deel van Ni caragua en vooral van de Amerikaansche troepen, die daar langen tijd vertoefden. Den 19den Mei 1893 aanschouwde hij het levens- licht als zoon van een rijken koffieplanter te Niquinohomo, een dorp in het midden-westen van Nicaragua. Eerst werkte hij eenigen tijd op de plantage van zijn vader, vooral op technisch gebied leg- de hij gToote vaardigheid aan den dag. In Hon duras en in het petroleumgebied van Tampico heeft hij tal van functies bekleed in allerlei bedrijven. Na den val van president Solorzano begon in Nicaragua een vervolging van de liberalen en Sandino was gedwongen een toe- vlucht te zoeken in de provincie Nueva Sego via, waar hij in een mijii werkte. Korten tijd later sloot hij zich, toen onder Juan Sacasa en generaal Moneada een opstand was uitgebro- ken, aan bij de leiders van de liberalen. Eerst ging hij naar Leon, waar hij werd gewond, later begaf hij zich aan het hoofd van tien man naar Porto Cabeza om met den voorloo- pigen president Sacasa te onderhandelen over de door hem beraamde verovering van Nueva Segovia. In weerwil van het verzet van den opperbevelhebber Moneada slaagde Sandino erin 50 geweren en 50.000 patronen te bemach- tigen. Eerst nam hij nu de vesting El Chipote in, daama Somoto, de provinciale hoofdstad en werd zoodoende heer en meester in Nueva Segovia. Zijn „leger" was inmiddels aange- groeid tot 800 man. Met dit leger verleende hij hulp aan generaal Moneada, die door de re- geeringstroepen onder generaal Diaz leelijk in het nauiw was gedreven. Sandino wist Diaz op de vluchit te drijven en werd daarop tot opper bevelhebber van het liberale leger benoemd. Sandino poogde nu met de Amerikanen, die tot dien tijd de troepen van Diaz hadden gesteund, te onderhandelen. Hij beloofde de wapenen te zullen neerleggen wanneer men te Washington een candidatuur van Sandino of een zijner partijgenooten voor het presi- dentschap zou erkennen. Toen dit voorstel van de hand werd gewezen rukte Sandino naar de grens van Honduras en begon in November 1927 van daaruit zijn strijd voor de vrijheid van Nicaragua tegen de Amerikanen. In Januari 1928 liet Sandino in Nueva Sego via de republiek uitroepen. Nadat de Amerikanen Nicaragua hadden verlaten sloot Sandino vrede met Sacasa, doch de rust duurde niet lang, want Sandino ver- zette zich ook tegen Nicaragua's economische betrekkingen met Washington. Sandino koes- tende den laatsten tijd nieuwe verzetsplannen de voorbereiding daarvan heeft hem vermoede- lrjk het leven gekost. Vergadering van Dinsdag 20 Februari 1934, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester, Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, L. P. Ortelee, I. de Feijter, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Kampen, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en J. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer P. J. van Bendegem. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gelbedsformulier Hij wiendt zich voorts tot den raad, als volgt Mjjne Heeren, Waar het thans de eerste vergadering is van uwen raad in 1934, wil ik gaame gebruik maken van deze gelegenheid am de heeren Wethouders en Raadsleden als- mede de Secretaris en ieder met zijn gezin een gelukkig en voorspoedig jaar toe te wenschen Het jaar 1933 was voor zeer velen in deze gem een te een zeer moeilijk en drukkend jaar. Tengevolge van de steun vanwege de Regee- ring en de meer dan normale opbrengst van den landbouw, was het landbouwbedrijf gun- stiger in 1933 dan het voorafgaande jaar, hoe- wel nog niet gesproken kan worden van een loonend bedrijf. Vergeleken met het jaar 1932 was de werk- loosheid grooter dan in het jaar 1933. Werkloozenzorg. Het gemiddelde aantal werkloozen bedroeg 182 of 28 meer dan in 1902. Het laagste aantal bedroeg 52 op 25 Octo ber en hot hoogste 424 op 27 December, welke gertallen resp. 10 en 92 hooger zijn dan het vorige jaar. In de werkverschaffing, welke in Juni stop- gazet is, waren gemiddeld 30 arbeiders per week tewerk gesteld. De werkzaamheden bleven beperkt tot en- kele kleine otojecten. Daarenboven hebben tot September ongeveer 25 arbeiders werk gevon- den in de vlaslbewerking, welke, met subsidie van het Rijk en de gemeente, heeft plaats ge- vonden. Het gemiddelde aantal ondersteunden steeg van 54 in 1932 tot 67 in 1933. Het laagste aantal bedroeg 28 in Augustus en het hoogste 131 in December. IBetaald is aan: iwerkloozenzorg 24.511,61 loonen werkverschaffing 9.584,98 subsidie vlasbewerking 5.507, subsidie delfwerk polders 369,81 Tot mijn voldoening kan ik mededeelen, dat tengevolge van de gehouden besprekingen in het tweede halfjaar, een grooter aantal werk loozen voor korten tijd geplaatst is geworden bij de Ammoniakfabriek te Sluiskil. Over het geheele jaar bedroeg dat aantal 2265 tegen 1006 in 1932 en 635 in 1931. De plaatsing in den landbouw is iets hooger dan het vorige jaar. Meestal vinden de werk loozen, buiten de bemiddeling om, werk by de landbouwers. Vooral in den oogsttijd en in het najaar hebben velen in die bedrijven werk gevonden. Hot gunstig gevolg van een en ander is ge- weest dat in het tweede halfjaar belangrijk minder aan steun is betaald. Bouwbedrijf. 'Hoewel minder druk dan in de beide voorgaande jaren, is toch ook het af- geloopen jaar voor het bouwbedrijf in deze gemeente gunstig te noemen. In 1933 werden in onize gemeente 45 nieuwe woningen gebouwd, waarvan 43 als geheel voltooid betrokken konden worden. Van deze 45 zijn er 18 verrezen in het voor- malige Gromdbedrijf der gemeente. Met het aanleggen van het Zuidelijk deel der Prins Mauritsstraat is de straataanleg in dit gedeelte der kom vrijwel beeindigd. Uit het Grondbedrijf werden verkocht 21 perceelen bouwgrond met een oppervlakte van 3214 c.A., terwijl voor de nieuwe gemeente- gebouwen 720 c.A. werd gebruikt met een totale waarde (verkochte en gebruikte grond) van f 11.970. Nieuw gebouwd door de gemeente werden in dat jaar twee gebouwen, n.l. een slachthuis, ter vervanging van het oude, en een mare- chaussee-kazeme, waardoor bereikt werd, dat de Brigade voor Axel behouden bleef. Verkeerspunten werden verbeterd te Scha- penbout door aankoop van de op een hoek ge- legen voortuintjes; op den hoek van de Gent- sche Vaartstraat door wegbreken van een hoek van de schuur van den heer Van Fraaijenhove, en op den hoek van de Stationstraat-Singel- weg door omlegging van het trottoir. Financieel overzicht. Zooals bekend is de begrooting voor 1933 nog niet goedgekeurd, terwijl een beroep van den gemeenteraad door den Raad van State werd af'gewezen. Hoewel in 1933 de steunverleening en werk verschaffing aan werkloozen groote finantieele offers van de gemeente heeft gevraagd is het te voorzien dat de rekening over 1933 toch nog met een batig saldo zal sluiten, hetgeen te danken is aan een zuinig beheer en het mee- vallen van de belastingopbrengst. Met dankbaarheid constateer ik dat de be grooting voor 1934 in tegenstelling met zoo- veel andere gemeenten, zonder noemenswaar- dige belastingverhooging en ingrijpende groote bezuinigingen, sluitend gemaakt kon worden, terwijl een zeer groot bedrag werd uitgetrok- ken voor werkloozenzorg. Brandweer. In 1933 moest de Brandweer tweemaal handelend optreden bij een brand, gelegen in de gemeente benevens eenmaal hulp verleenen te Koewacht. Hierbij viel te constateeren, dat het mate- riaal, waarover onze brandweer kan beschik- ken in prima staat verkeert. Ook zijn de manschappen en het leidetide personeel ten voile voor hun taak berekend. Besmetteljjke ziekten. Besmettelrjke ziekten bij menschen zijn niet voorgekomen. Onder het rundvee kwam zeer veel mond- en klauwzeer voor. Bevolking. De bevolking der gemeente steeg in 1933 van 6255 tot 6319 inwoners. Geboren werden er 111 personen, het aan tal overledenen bedroeg 59 personen en het aantal huwelijken 38. tngekomen zijn er 398 personen, het aantal vertrokken personen bedroeg 336 personen. Gasbedrijf. Overzicht gasfabriek 1933. Gasverkoop 1933 1932 Axel 296.105 M3. 309.053 M'. Ter Neuzen 256.215 M:!. 253.788 M3. 562.841 M3. Samen f 39.973,40 Dit bedrag is f 5000 hooger dan het vorige jaar. De werkloozenkassen hebben bijna 37.000 aan hunne leden uitgekeerd. De plaatsing van arbeidskrachten door de Arbeidsbemiddeling was belangrijk hooger dan in 1932. Totaal 552.320 M3. Minder verkocht 10.521 M3. Aantal aansluitingen 1933 1932 Axel 1186 1154 Ter Neuzen 1129 1080 Totaal 2315 2234 In Axel op 31 Dec. 1933 32 aansluitingen meer; in Ter Neuzen 49; totaal 81 aansluitin gen meer dan in 1932. Het debiet voor gasverwarming breidt zich vrij gestadig uit. Als gevolg van de tariefsverlaging ontvin- gen wij in 1933 ongeveer f 7000 minder van het gas. Gedurende het geheele jaar was de 2e twaalf- retortsoven in bedrijf. Deze is vanaf 24 Mei 1931 onafgabroken in dienst. Storingen van eenige beteekenis kwamen gedurende 1933 niet voor. De resultaten over 1933 stemmen tot voile tevredenheid. Na ruime afschrijving sloot de rekening met een mooi winst-saldo. Onderwijs. Het onderwijs vond geregelden voortgang en geeft geen reden tot opmerking. De electrificatie op het gehucht Kuikuit, waarover onderhandelingen werden gevoerd in 1933 hoopt men dezer dagen ter hand te nemen. De straatverlichting aldaar zal dientenge- volge belangrijk kunnen verbeteren. Ik stel er prijs op hier te verklaren, dat ik er van overtuigd ben, dat de gemeente-ambte- naren in dit drukke jaar 1933 him plicht heb ben gedaan en verwacht van hen, dat zij dit ook in 1934 zullen doen. Ik breng u alien dank voor datgene dat ieder van u in het belang van de gemeente hebt verricht en ik spreek de hoop uit dat wij alien in goede gezondheid en met vollen emst de belangen van onze gemeente en die van de ingezetenen zullen mogen dienen. Moge God ons scheoken alles wat wij daar- voor noodig hebben en zegen geven op onzen anbeid. De heer DIELEMAN wil namens den raad dank zeggen voor de uitgesproken gelukwen- schen en de mededeelingen die de Voorzitter deed. Hij wil wederkeerig wenschen, dat den Voorzitter de noodige kracht zal worden ge- schonken voor het besturen der gemeente en God hem in het jaar dat voor ons ligt moge sparen, en de Voorzitter met denzelfden lust en energie voor de gemeente zal mogen werk- zaam zijn. Het zijn inderdaad moeilijke tijden, doch spreker hoopt dat Burgemeester en Wet houders en de raad bij alle verschil van mee- ning dat zich voordoet, zullen streven naar het welzijn der gemeente en zij zullen kunnen samenwerken om deze moeilijke tijden door te komen. Wanneer men naar vele andere gemeenten ziet, is men hier nog bevoorrecht. Meerderen zijn nog bezig aan de begrooting voor het jaar 1934 en weten niet hoe zij deze sluitend weten te krijgen. Hier is dat mogen gelukken zonder dat ingrijpende verzwaring van belastingen of andere maatregelen noo dig waren. Hij hoopt, dat God voor het bestu ren der gemeente aan de zijde van den voor zitter moge staan en Hij in het jaar dat voor ons ligt aan het werk dat hier wordt verricht zijn onmisbaren zegen niet zal onthouden. De VOORZITTER zegt den heer Dieleman dank voor de gesproken woorden en hoopt, dat die in vervullimg zullen gaan. Hij deelt mede, dat van den heer Van Ben degem bericht is ingekomen, dat deze van- daag voor het behandelen van verschillende regelingen in Den Haag moest zijn, zoodat hij verhinderd is de vergadering van heden bij te wonen. Vervolgens stelt hij aan de orde; 1. Notulen. Wordt voorgesteld de notulen der vergade ring van 29 November en die van 21 Decem ber 1933 vast te stellen zooals die in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloteti. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Een sehrijven van den Minister van So- ciale Zaken, dd. 21 December 1933, waarin deze, naar aanleiding van het verzoek van den gemeenteraad, om goed te keuren dat voor de werklooze landarbeiders dezelfde nor- men zullen gelden als voor de werklooze fa- brieksarbeiders, bericht, niet aan dat verzoek te kunnen voldoen. Hij heeft echter termed kunnen vinden, goed te keuren, dat voor de werklooze landarbei ders in deze gemeente het volgende tarief van steunverleening wordt toegepast: Voor de uitgetrokkenen Art. 6. De steun bedraagt ten hoogste: a. voor gehuwden en ongehuwde kostwin- ners 7 per week, benevens 75 cent per week per gezinslid boven 2 personen; b. voor kostgangers f 5,50 per week. Voor de reglementair nog niet rechthebben- den, dubbel-uitgetrokkenen en ongeorgani- seerden. Art. 18. De steun bedraagt ten hoogste: a. voor gehuwden en ongehuwde kostwin- ners f 6,50 per (week, benevens 0,75 per week, per gezinslid boven 2 personen. b. voor kostgangers f 4,50 per week. Gaame zal hij vememen, of vorenstaand tarief voor de werklooze landarbeiders zal wor- den toegepast. Voor zooveel noodig vestigt Z. Exc. er de aandacht op, dat bij zijn circulaire van 28 September j.l., no. 3048, afd. W. en S., werd voorgeschreven, dat de ongeorganiseerden ten minste .f 0,50 per week minder aan steun moe- ten ontvangen, dan zij zouden kunnen krijgen, indien zij als dubbel-uitgetrokkenen werden gesteund. Hieruit volgt tevens, dat voor de ongeorganiseerden de maximum steunbedra- gen, bedoeld in art. 19 der rijksregeling f 0,50 lager zijn dan die voor de reglementair nog niet rechthebbenden en de dubbel-uitgetrokke nen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit sehrijven aan te nemen voor kennisgeving. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. b. Een sehrijven van den Minister van Sociale Zaken, dd. 19 December 1933, waarin deze, in antwoord op de vraag van den ge meenteraad, goed te keuren dat op uitkeerin- gen uit de werkloozenkassen een toeslag zal worden verleend in den vorm van een brand- stoffentoeslag, te kennen geeft, dat tegen het geven van toeslagen op de uitkeeringen uit de werkloozenkas bjj hem geen bezwaar bestaat, wanneer die toeslag wordt verstrekt in geval van behoefte van den werklooze, waarbij reke ning dient te worden gehouden met gezins- omstandigheden en gezinsinkomsten. Het be drag van den toeslag moet verband houden met de behoefte, terwijl uitkeering en toe slag te zamen niet hooger mogen zijn dan het geen de taetvokkene, indien hij krachtens de steunregeling steun zou hebben genoten, zou hebben ontvangen. Sufbsidie van Rijkswsge wordt in de kosten van toeslag op de uitkeeringen niet verleend. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een sehrijven van den Minister van Sociale Zaken, dd. 15 Januari 1934, waarin deze, naar aanleiding van de vraag van den gemeenteraad, betreffende het goedkeuren dat op uitkeeringen der werkloozenkassen toe slagen zullen worden verleend, te kennen geeft dat hij tegen het verleenen van toeslag op uit keeringen uit de werkloozenkassen, althans voorloopig, geen bezwaar heeft, mits aan toe slag op die uitkeering bij den werklooze be hoefte bestaat, een en ander in verband met gezinsomstandigheden en gezinsinkomsten. Die behoefte moet blijken uit een, geval voor geval, door Burgemeester en Wethouders in te stellen onderzoek. Het bedrag van den toeslag moet evenredig zijn aan de behoefte en mag in geen geval, met de uitkeering te zamen, overtreffen het be drag, dat de werklooze krachtens de steun regeling zou hebben ontvangen, indien hij vol gens die regeling vopr uitkeering in aanmer- king zou zijn gekomen. Door het rijk wordt in de kosten van toe slagen op uitkeeringen uit werkloozenkassen geen subsidie verleend. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een missive van den Commissaris der Koningin in Zeeland, dd. 30 December 1933, die daarbij toezendt een van het bewijs der ko- ninklijke goedkeuring voorzien besluit van den gemeenteraad, dd. 3 October 1933, tot vaststelling der verordening op de heffing van schoolgeld voor gewoon lager onderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een missive van den Commissaris der Koningin in Zeeland, dd. 5 Februari 1934, die daarbij doet toekomen een van het bewijs der koninklijke goedkeuring voorzien besluit van den gemeenteraad, dd. 29 November 1933, be treffende classificatie der gemeente in de derde klasse der GemeentefondSbelasting. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een missive van den Commissaris der Koningin in Zeeland, dd. 10 Februari 1934, die daarbij doet toekomen een van het bewijs der koninklijke goedkeuring voorzien besluit van den gemeenteraad, dd. 29 November 1933, be treffende vaststelling eener verordening tot heffing eener Ibelasting op tooneelvoorstellin- gen en andere vermakelijkheden in de ge meente Axel. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een missive van den Commissaris der Koningin in Zeeland, dd. 5 Januari 1934, die daarbij doet toekomen een van het bewijs der koninklijke goedkeuring voorzien besluit van den gemeenteraad, dd. 29 November 1933, be treffende wijziging der verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezol- diging van de veldwachters der gemeente Axel. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbesluit van 14 November 1933, tot aankoop van grond van de Z.V.T.M. en aankoop van een huis van mevr. G. Vercoute- ren, voor verbetering der traverse in Axel, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 29 December 1933, waarbij zij hunne beslissing omtrent de gemeentebegroo- ting voor 1984 hebben verdaagd; het gemaentebestuur machtigen, om te be- schikken over de op die begrooting voor ge- wone uitgaven gebrachte sommen en te innen de op die begrooting geraamde inkomsten, voorzoover die uitgaven en inkomsten ook op de begrooting voor het loopende jaar voor- komen. Aangenomen voor kennisgeving j. Een missive van het gemeentebestuur van Goes, waarbij wordt toegezonden de door den raad dier gemeente in zijn vergadering van 28 December j.l. vastgestelde begrooting van den Keuringsdienst van Waren voor het j dienstjaar 1934. Daaruit blijkt, dat de bijdragen der kring- gemeenten, die over 1932 bedroegen j 35.435,33% en voor 1933 waren uitgetrokken op 35.443,09, thans zijn geraamd op 1 f 29.302,71. Het totaal der uitgaven, dat over 1932 be- droeg f 71.728,14 en voor 1933 op 73.900 was geraamd, is thans uitgetrokken op 64.000. Voor salarissen is over 1932 uitbetaald 47.942,66, terwijl voor 1933 was toegestaan j 48.226,67. Voor 1934 is geraamd 35.263,84, doch is een nieuwe post ,,wachtgelden" uit- j getrokken op f 755. Aangenomen voor kennisgeving. k. Het verslag der commissie van toezicht op het lager onderwijs over 1933, luidende als volgt De commissie van toezicht op het lager on derwijs'alhier hseft de eer, U hierbij het ver slag harer werkzaamheden over het jaar 1933 toe te zenden. De commissie hield 5 gewone vergaderingen, terwijl de commissie-leden, niet onderwijzers, hun gewone schoolbezoeken, achtereenvolgens in Februari, Mei, Juli en October aan de ver schillende scholen in onze gemeente brachten. Bij die bezoeken bleek de toestand van het onderwijs onveranderd goed te zijn. De gebouwen verkeeren in goeden staat, de leermiddelen zijn in orde en in voldoende hoe- veelheid aanwezig, het onderwijzend personeel vervulde ten voile zijn plicht; uit dit alles volgt dat het onderwijs in de gemeente behoorlijk op peil is. Geen klachten werden vemomen. Het feit, dat aan de Katholieke school de datum van toelating van nieuwe leerlingen dit jaar (1934) tot 1 September is verschoven, vond in den boezem der commissie eenige critiek. Voor buitenkinderen werd het beter ge- acht, dat de cursus aan het begin dan aan het einde van den zomer aanvangt. Ook voor leer lingen, die, aan het eind van den leertijd ge komen, de school verlaten om het leven in te I gaan, is de datum 1 September allerminst een gunstige te noemen. De heer L. de Putter werd met ingang van 1 Januari 1933 als lid vervangen door den heer P. de Klerk. Ihplaats van den heer J. L. Baert, die we- gens hoagen leeftijd als lid der commissie be- dankte met ingang van 1 Juli 1933, werd de heer H. Dujjm benoemd. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim, luidende als volgt: In de samenstelling van deze commissie kwam in 1933 geen verandering. In de lste vergadering werden de heeren Van Houte en Maris, respectievelijk tot voor zitter en secretaris herbenoemd. Het aantal vergaderingen bedroeg dit jaar 16, terwijl voor 31 gevallen de ouders van schoolgaande kinderen waren opgeroepen. Hiervan verschenen er 9 niet. De verzuimen hadden betrekking op de leer lingen van de volgende scholen: O. L. school 9 leerlingen, waarvan gddn wettig, 9 onwettiig verzuim, waarvan 2 niet verschenen; Bijz. school Nieuwstraat 17 leerlingen, waar van 8 wettig, 9 onwettig verzuim, waarvan 3 niet verschenen; R.K. school Weststraat 4 leerlingen, waar van 1 wettig, 3 onwettig verzuim, waarvan 3 niet verschenen; Bijz. school Spui 1 leerling onwettig verzuim. Van de onwettig verklaarde verzuimen zijn er resp. 2, 3, 3, 1 in deze rubriek ingedeeld, wegens niet verschijning. In dit jaar bleek bij verschillende gevallen, dat ouders door de crisis genoodzaakt waren hun kinderen een taak op te leggen, welke aan anderen behoorden toegewezen te worden, doch de financieele toestand zulks verbood. In dergelijke gevallen bezag de commissie deze gevallen van de practische zijde. Wij hopen het belang van het onderwijs steeds voor oogen te houden, doch ook dat anze werkzaamheden te dien opzichte tot een minimum terug zullen loopen. Aangenomen voor kennisgeving. m. Bericht van J. K. de Putter en P. C. j Mangold, dat zij hun benoeming tot lid der commissie van toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemiddeling aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. n. Een sehrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 29 December 1933, dat zij bezwaar maken tegen de in een besluit sa- mengevatte transaction, inzake aankoop per ceelen ten behoeve van de traverse van de ge meente aan de familie Van Dixhoom, J. de Kraker en G. S. Blankert, en verzoeken alles in een afzonderlijk besluit vast te leggen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan dat verlangen te voldoen en de bij de agenda overgelegde concept-besluiten ter zake vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. o. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 19 Januari 1934, waarbij zij doen toekomen een afschrift van het konink- lijk besluit van 19 December 1933, no. 34, be treffende het beroep van den gemeenteraad, ingesteld tegen het .besluit van Gedeputeerde Staten, betreffende het onthouden van goed keuring aan de begrooting voor 1933, welk be sluit luidt als volgt: Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz. enz. Beschikkende op het beroep, ingesteld door Burgemeester en Wethouders namens den raad der gemeente Axel tegen de bij sehrij ven van 30 Juni 1933, no. 135, le afdeeling, door Gedeputeerde Staten van Zeeland aan het ibestuur der voomoemde gemeente ken- baar gemaakte beslissing, dat goedkeuring is onthouden aan de gemeentebegrooting voor den dienst 1933; Den Raad van State, Afdeeling voor de Ge- schillen van Bestuur, gehoord, advies van 1 November 1933, No. 609; Op de voordracht van Onzen Minister van Binnenlamdsche Zaken van 15 December 1933 no. 23303, Afdeeling Binnenlandsch Bestuur; Overwegende: dat Gedeputeerde Staten van Zeeland bij sehrijven van 30 Juni 1933, No. 135, le afdeeling, aan het gemeeotebestuur van Axel hebben medegedeeld, -dat zij aan de be grooting dezer gemeente voor 1933 hunne goedkeuring hebben onthouden, op grond, dat op de posten werkverschaffing aan werkloo zen" (No. 245) en „steuo aan werkloozen" (247), waarop respectievelijk 17000 en 20.000 is uitgetrokken, op 19 Mei 1933 reeds respec tievelijk 7011,74 en 12.449,31 was uitge- geven; dat eene aanzienlijke verhooging van deze posten derhalve noodzakelij.k was; dat, aangezien het bedrag op den post ,,Cavoor- ziene uitgaven", waarop na de aangebrachte wjjzigingen nog slechts 2740,75 beschikbaar is, hiervoor ten eenemale onvoldoende is en bovendieo gedeeltelijk beschikbaar moet blij- ven voor verhooging van andere posten, het noodzakelijk was, dat maatregelen ter verhoo ging der ontvangstem werden getroffen; dat, daar de raad ondanks de daartoe strekkende uitnoodiging niet bereid is geweest de ver- eischte maatregelen te treffen, het financieele evenwicht van den dienst 1933 emstig in ge- -?aar wordt gebracht; dat, aangezien eene sluitende begrooting te alien tijde en zeker in de bestaande moeilijke trjdsomstandigheden een eisch van goed financieel1' beleid is en de ingezonden begrooting in wezen niet aan dezen eisch voldoet, zij niet voor goedkeuring vat- baar is; dat van deze beslissing het gemeentebestuur van Axel bij Ons in beroep is gekomen, aan- voerende, dat de raad in meerderheid in af- wijking van het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten heeft niet over te gaan tot plaatsing van de gemeente Axel in de 3e klasse der classificatie van de gemeentefonds- belasting; dat de raad in dezelfde zitting met 7 tegen 5 stemmen wel heeft besloten op grond van artikel 244 der gemeentewet voorziening te vragen van het besluit van Gedeputeerde Staten; dat de meerderheid van den raad van oordeel is, dat, zonder verzwaring van be- lastingdruk en met de tegenwoordige vermln- derde steunnormen voor werkloozen, de be grooting op behoorlijke wijze kloppend gemaakt kan worden; dat dit met des te meer zekerheid gezegd zou kunnen worden, Vvanneer door den raad die bezuinigingen toegepast mochten worden, welke volgens zijn oordeel mogelijk zijn, doch verijdeld worden omdat dit niet tot de competentie van dat college behoort, zoo als verlaging der salarissen van burgemeester en secretaris en verschillende andere ver- plichte posten der begrooting; Overwegende: dat uit den inhoud der stuk ken en het verhandelde ter openbare zitting van de Afdeeling van den Raad van State, voor de geschillen van Bestuur, blijkt, dat, on danks de verlaging der steunnirmen, eene aanzienlijke verhooging noodig was van den post „steun aan werkloozen" (no. 247) en hetgeen nog beschikbaar was op den post ,,on- voorziene uitgaven" te eenenmale onvoldoende was om het tekort te dekken; Overwegende: dat ook de post No. 245 (werkverschaffing aan werkloozen), welke op 19 Mei 1933 reeds geheel verbruikt was. met het oog op de rest van het jaar verhooging behoefde; Overwegende dat de raad geweigerd heeft deze posten te verhoogen en maatregelen te treffen ter verhooging van de ontvangsten, ten einde het evenwicht in de begrooting te verzekeren; Overwegende, dat Gedeputeerde Staten te- recht aan de begrooting hunne goedkeuring hebben onthouden; Gezien de gemeentewet; Hebben goedgevonden en verstaan: het beroep ongegrond te verklaren. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit. In het begeleidend sehrijven verzoeken Bur gemeester en Wethouders te bevorderen, dat aan dit besluit uitvoering zal worden gegeven. Burgemeester en Wethouders merken het volgende op: Het beroepschrift heeft voor de gemeente weinig resultant gehad. Alleen zijn gedurende hot jaar 1933 alle financieele handelingen ge daan zander goedgekeurde begrooting door het daartoe bevoegd college. Dit is dus geschiedt op persoonlijke verantwoording van de leden, die daartoe besloten hebben. Wat thans door het college van Gedeputeer de Staten wordt gevraagd om de gemeente voor het belastingjaar 1933/34 voor de classi ficatie van de GemeentefondSbelasting in de 3e klasse te plaatsen, heeft geen financieel effect. Dit belastingjaar is reeds in te ver stadium en navorderen is onmogelijk. Voor het jaar 1934 is een besluit genomen tot plaatsing van de gemeente in de 3e klasse. Het komt ons raadzaam voor, dat door uwen raad besloten wordt aan Gedeputeerde Staten te verzoeken, alsnog tot goedkeuring van de begrooting 1933 te besluiten, verwijzende naar het genomen besluit voor het jaar 1934, voor wat de 3e klasse der GemeentefondSbelasting betreft. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. p. Een sehrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd 9. Februari 1934, waarbij zij doen toekomen een exemplaar van de rekening der ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1931, voorzien van het bewijs hunner definitieve vaststelling, vergezeld van de bij- lagen dier rekening. Tevens zijn daarbij gevoegd de besluiten van dat college tot definitieve vaststelling der rekening van het Vleeschkeuringsbedrijf der gemeente Axel en die van het gemeentelijk Gasbedrijf, beide over 1931. Burgemeester en Wethouders stellen naar aanleiding daarvan voor, de desbetreffende ambtenaren voor hun beheer de dechargeeren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. q. Een adres van M. L. Butler, van beroep smid, te Axel, die daarin de vrijheid neemt, zich tot den raad te wenden, naar aanleiding van het feit, dat hij volgens de traditioneele toerbeurt dit jaar ook aan de beurt zou zijn voor het stadssmidswerk, hetgeen door Bur gemeester en Wethouders niet ontkend is en niet ontkend kan worden. Daar het hem bekend is, dat sinds jaren, na dat de heer Van Cruijningen zijn beurt had gehad, de thans door hem overgenomen sme- derij aan de beurt kwam, begrijpt hij niet. dat Burgemeester en Wethouders thans van dezen regel afwijken, aangezien hij toch ook inge- zetene en wat meer zegt belastingbetaler is. Aangezien Burgemeester en Wethouders niet bereid blijken, overeenkomstig een door hem ontvangen sehrijven hem dit werk te vergun- nen, doet hij hiermede een beroep op het rechtsgevoel van den raad, in de hoop, dat hem het stadswerk voor 1934 alsnog zal gegund worden. Hoewel dit aldus merken Burgemeester en Wethouders op tot de taak van Burge meester en Wethouders behoort, zijn wij niet- tegenstaande dit, toch bereid om het een en ander hierover mede te deelen. Door M. P. Butler is in 1933 een verzoek gedaan om geplaatst te worden op het roos ter van ambachtslieden. Volgens de aange nomen regeling is deze onder aan de lijst ge- plaatst, als zijnde „een nieuwe patroon", in tegenstelling met veel voorkomende gevallen, dat de zaak van den vader op den zoon over- gaat. In dat geval wordt de zoon op de plaats van zijn vader op het rooster geplaatst Waar in dit geval van ,,een nieuwe patroon." sprake is, die een gesloten zaak gekocht heeft waarop geen recht rust, dat deze in de be staande voigorde van het gemeentewerk zal blijven, is gehandeld overeenkomstig de bij ons bestaande werkwijze, zonder de belangen van adressant te schaden. Adressant heeft gelijke rechten als de ove- rige ambachtslieden, doch moet zich houden aan de regelen van orde door ons gesteld. (Wij stellen U voor, dit adres voor kennis geving aan te nemen. De heer I. DE FEIJTER zou gaame zien, dat het verzoek van adressant werd toege- staan. Het betreft hier toch een bestaande zaak, daar zij maar enkele dagen is gesloten geweest. De VOORZITTER: De heer I. de Feijter er-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5