Gemengde Berichten DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. ONREGELMATIGHEDEN TE BATENBURG. JACHT OP EEN WEERSPANNIGEN BIOSCOOPBEZOEKER. REVOLVER ONGELUKKIGERWIJZE AFGEGAAN. DOOR EEN ONDERWIJZER BESMET. INGEZONDEN STUKKEN. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. POUTIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 27 Februari 1934. De volgende zaken werden behandeld: V. d. R., oud 38 j., bakker te Graauw, werd ten laste gelegd, dat hy op 16 Januari 1934 te Hontenisse A. D. Pladdet in bet aangezicht heeft gestagen. Eisch 25 boete of 10 dagen becbtenis. Uitspraak idem. C. V., oud 30 j., werkman te Graauw, werd beklaagd, dat bij op 25 December 1933 te Graauw beeft weggenomen 3 bankbiljetten van f 10 toebehoorende aan A. de Poorter. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak Idem. O. J. O., oud 28 j., landlbouiwer te Sluis, werd verdacbt, dat by op 3 Januari 1934 te Sluis een kip, toebeboorende aan F. v. d. Broecke, beeft gedood. Eiscb f 10 boete of 5 dagen becbtenis. Uitspraak idem. R. G. D., oud 27 j., varensgeizel te Antwer- pen, werd ten laste gelegd, dat bij op 23 Dec. 1933 te Vlissingen Maarten Hollebrandse heeft geslagen. Eiscb f 10 boete of 5 dagen becbtenis Uitspraak idem. V. H., oud 31 j., landbouwer te Hoofd'plaat, werd verdacbt dat bij op 19 Januari 1934 te Hoofdplaat J. M. Hamelinck op bet boofd heeft geslagen. Eiscb 15 boete of 10 dagen becbtenis. Uitspraak 10 boete of 5 dagen becbtenis. H. K., oud 43 j., venter, zonder vaste woon- plaats, werd verdacbt, dat bij op 19 Januari 1934 te Hulst Elza Lockefeer een scbop beeft gegeven. Eiscb: 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak idem. A. P. d. M., oud 29 j., en A. 1. F., oud 22 j., visscbersknecbts te Breskens, werden ten laste gelegd, dat zij op 13 Januari 1934 te Breskens Petrus van Dixboorn met de vuist op bet boofd bebben geslagen. Eisch voor ieder 20 boete of 10 dagen becbtenis. Uitspraak idem. HET DRAMA TE MUIDEN. Naar wg vememen zal de strandfotograaf I., die eenige maanden geleden de schietpartg beeft gebouden in den Muidenschen gemeente- raad niet voor de rechtbank terecbtstaan. De zaak zal niet naar de zitting worden ver- wezen, docb I. zal in een rijkskrankzinnigen- gesticbt worden geplaatst. Dit laatste ge- beurt op advies van de psychiaters, die in deze zaak rapport hebben uitgebracht. HOOGER BEROEPEN. Door den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie by het kantongerecbt te Ter Neuzen en door E. K. M., oud 36 j., mole- naar te Akel, is booger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrecbter, waarbij laatstgenoemde wegens bet uitlokken van overtreding der Dandbouw-Crisiswet is veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen becb tenis en verbeurd-verklaring van de auto en bet graan. Idem door den Ambtenaar van het O. M. en E. A. M., oud 37 j., molenaar te Boscbkapelle tegen een vonnis van den kan tonrecbter te Ter Neuzen, waarby laatstge noemde wegens overtreding van de Landbouw- Crisisiwet, is veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen becbtenis en verbeurd-verklaring van de bloem en de auto. NOTARIAAT. Ter openibare civiele rechtzitting te Middel- brug is beeedigd als notaris te Hulst, de beer N. M. J. H. pyis, candidaat-notaris te Klooste rzande SURSeANCE VAN BET AUNG. De staat van baten en scbulden, overgelegd by het verzoekscbrift van notaris Dumoleyn te Hontenisse, strekkende tot het bekomen vac surseance van betaling, vermeldt een ac- tief van 301.520, en een passief van a. con- currente scbulden ad f 905.586,50 en b. prefe- rente scbulden ad 65.500, totaal 971.086,50. TRAG1SCH ONGEVAL. Zaterdagmorgen werd de Middelburg de 77- jarige juffrouw M. E. Martyn dood onder aan de trap in baar woning in de Ganzepoortstraat gevonden. In haar nabijbeid lagen een wekker en een blaker. Medisch onderzoek wees uit, dat het slacht- offer een schedelbreuk had. Vermoedeiyk is zij Vrijdagavond toy bet naar bed gaan van de trap gevallen. De dood moet dadelijk, of spoe- dig na het ongeval ingetreden zijn. VERDUISTERING DOOR EEN ONDER-OFFICIER DER MARINE Door den commissaris van politie te Vlis singen is aangebouden een onderofficier der marine, verdacbt van contritoutie van de afd. Vlissingen van den bond van Onderofficieren der Marine niet te hebben afgedragen aan het hoofdbestuur van genoemden bond te Den Helder. De aangeboudene is ter beschikking van het militair gezag gesteld. KIND IN DE W1EG VERBRAND. Te Etten (N.-Br.) was het vierjarig zoontje van de familie O. even alleen in de woning, terwyi zijn moeder een oogenblik buiten was. Hy bield sjielenderWijze een krant tegen de kacbel, die in brand vloog. Versehrikt gooide by de krant van zich af, die ongelukkiger- wijze neer kwam in de wieg waarin een kindje van vier maanden met een celluloid poppetje speelde. Het popje vatte vlam en in een oog- wenk stond de wieg in lichterlaaie. Men kan zicb de ontsteltenis der moeder voorstellen, toen zy een oogenblik later binnen kamend, de brandende wieg zag. Het kind werd direct naar het ziekanhuis overgebracht, waar bet korten tyd later overleed. GEKNOEI MET BOTEEMERKEN. Tengevolge van knoeiergen met bet boter- merk aan een zuivelfabriek te Baambrugge, waardoor bet mogelijk was de belasting te ontduiken, heeft de Crisis Zuivel Centrale aan die fabriek een boete van duizend gulden op- gelegd, terwijl haar de bedrijfsvergunning is ontnomen, aldus meldt de Tijd. De zaak is uitgelekt tengevolge van de on- eenigheid tusschen den directeur en den be- drgfsleider dezer fabriek. Er bestaat kans, dat bet bedrijf binnenkort wel weer zal kunnen Worden uitgeoefend, doch cinder sterke controle. VERDRONKEN. De 4jarige H. A. van Doorn uit de Anjer- Btraat is Zondagmiddag bij het spelen op de Prins Hendrikkade te Rotterdam in de Ko- ningsbaven gevallen en verdronken. Het lijkje is opgevischt en naar bet ziekenhuis aan den Ooolsingel vervoerd. Zondag omstreeks half acht is een bejaarde man, die op den Hartveldscbeweg in het dorp Diemen fietsend, door een uit de richting Mui- den komenden auto werd acbterop gereden, ge- grepen. De automobilist wilde den wielrijder links passeeren, kwam daarbij op de zicb ter plaatse bevindende tramrails te slippen en greep den wielrijder, waardoor deze oyer een der voorspatborden been geslingerd werd en met bet acbterboofd op straat terecht kwam. Bloedend werd hij opgenomen en bij dr. Der- kinderen binnengedragen, die slechts den dood ken constateeren. BRANDSTICHTING. In verband met den brand, die Zaterdag- avond gewoed heeft op een bovenbuis in de IJsselmondescbestraat te Schiedam is de be- woner S. gearresteerd. Hij beeft bekend den brand te hebben gesticht. S. is ter beschikking van de justitie gesteld. Tijdens den brand heb ben behulpzame menschen kans gezien om in de benedenwoning bij de familie den U. uit een buffet een bedrag van 20 gulden te stelen. KIND DOOR EEN HOND ERNSTIG VERWOND. Zaterdagavond is het negenjarig zoontje van den heer van H. te Oss, door een hond aangevallen. Het woedende beest scbeurde het ventje de kleeren van het licbaam en bracbt hem bloedende verwondingen aan bet been toe. Zondagmorgen was zijn toestand zoodanig, dat onmiddellijk geneeskundige bulp moest wor den ingeroepen. ARBEIDER TE HUMMELO VERPLETTERD Nabij bet Wapen van Hekeren te Hummelo beeft een emstig ongeluk plaats gehad, dat den 26jarigen, ongehuwden voerman D. Hoks- bergen uit Webl het leven heeft gekost. H. was met een tweeden voerman aan bet op- laden van gevelde boomen. Bij bet laden was een der boomen op de tramrails terecht ge- komen, kort voor bet moment, dat een goede- rentrein uit de richting Zutphen arriveerde. Toen men de tram hoorde naderen, liep de kameraad van H. de tram ter waarschuwing tegemoet. Ondanks krachtig remmen slaagde de machinist er niet in, de tram tijdig tot stilstand te brengen, zoodat de machine tegen den boom opreed. Ongelukkigerwijze stond H. juist aan bet andere einde van den boom, die door de bot- sing aan het rollen ging, met het gevolg, dat H. er onder raakte en vele meters werd mee- gesleurd. Zijn licbaam werd daarbij totaal verbrijzeld. Men schrijft uit Oss aan de N. R. Crt.: Reeds langen tijd werd in bet oude stadje Batenburg, gelegen in bet Land van Maas en Waal, gemompeld, dat de rijksbakenmeester S. zicb schuldig zou maken aan cnregelmatig- heden, ten nadeele van bet rijk. Het verwekte dan ook ter plaatse groote opschudding, toen Zaterdagmiddag zicb bet gerucht verspreidde, dat de bakenmeester op onverklaarbare wijze te water zou zijn geraakt en verdronken. Het laatste bleek echter niet bet geval te zijn. Inderdaad was de bakenmeester S. dien middag uit zijn motorboot gevallen,. doch een veerknecbt snelde toe en slaagde er in den drenkeling uit de Maas te redden. S. verkeer- de reeds in bewusteloozen toestand. Door toe- passing van kunstmatige ademhaling werden de levensgeesten weer opgewekt. Volgens verklaring van S. ig hij, doordat zich een y'slaagje in de boot had gevormd, bierop uitgegleden en overboord gevallen. De geruchten betreffende de malversaties, waar- van bierboven sprake was, waren natuurlijk ook de politie ter oore gekomen, die een nauw- keurig onderzoek instelde. Hierbij kwam zy tot de conclusie, dat er zich verschillende fei- ten badden voorgedaan, die aanleiding zouden kunnen geven om tegen den persoon in kwes- tei een vervolging in te stellen. Naar men van bevoegde zijde mededeelt, zou de rijksbakenmeester S. aan verscheidene personen goederen hebben geleverd, welke aan het rgk toebehoorden en zicb de gelden, welke bij biervoor ontving, wederrechtelijk toege- eigend. Aan verscheidene dorpsbewoners heeft hij zgn. sparren verkocht, die bestemd waren om op de uiteinden der kribben in de Maas geplaatst te worden. Huis aan huis kan men dan ook sparren of ondereinden daar- van vinden. Zij zijn voor verschillende doel- einden door de koopers gebruikt, o.a. voor bet maken van omheiningen, varkenshokken enz. De koopers venklaren niet geweten te hebben, dat de bakenmeester deze niet mocbt verkoo- pen en hebben dan ook alien den vollen prgs biervoor betaald, zelfs vaak nog meer dan den prijs, dien de rgkswaterstaat biervoor betaalt. S. heeft de sparren mearmalen bij karre- vracbten tegelijk verkocht. Ofscboon de mast- sparren geen groote waarde vertegenwoor- digen zal bet verduisterde bedrag wellicbt tocb van beteekenis worden, indien men in aanmerking neemt, dat de bakenmeester reeds meer dan vijf en twin tig jaren in functie is, en vermoedelijk al dien tijd zicb aan de on- regelmatiigheden beeft schuldig gemaakt. De politie heeft by haar onderzoek nog niet kun nen nagaan, of alleen in Batenburg de sparren van de band zgn gedaan. Zg veronderstelt, dat ook in de gemeenten langs de Maas van Grave tot Lith (het district, waarin de baken meester zgn functie uitoefent) de boomen door hern zgn verhandeld. Mede beeft S. tot taak de bakens en tonnen voor de scheepvaart te controleeren, te ver- nieuwen en eventueel te doen repareeren. Bij de leveranties en reparaties van bakens zou meermalen door S. bedongen- zgn, dat een bedrag voor hem zou worden gevoteerd. Zoodoende werd bet factuurbedrag verboogd met de gelden, welke later aan den baken meester werden uitbetaald. Het onrechtmatig verkregene zou door S. ten eigen bate zijn aangewend en naar men ter plaatse beweert in drank zijn omgezet. Het is n.l. komen vast te staan, dat de huisgenooten van S. niets van de genoemde handelingen afwlsten. Verscheidene personen zgn reeds in deze zaak gehoord en verklaarden aan S. steek- penningen t$ hebben verstrekt, echter alleen op diens aandringen. Bij het verhoor bekende de bakenmeester aan de politie verscheidene van de hem ten laste gelegde feiten. De betreffende tak van dienst van de Rgks waterstaat is van bet gebeurde op de hoogte gesteld. Het onderzoek in deze zaak wordt met kracbt voortgezet. Waarschijnlgk zullen nog meer feiten aan het licbt komen. S. is 59 jaar en zou volgend jaar den pen- sioengerechtigden leeftijd bereiken. 0 OPUCHTING. De politie van het bureau Overtoom te Amsterdam is Zondagavond overgegaan tot de arrestatie van een jong ecbtpaar, waarvan de vrouw een pension exploiter rde aan de Botti- cellistraat te Amsterdam. De aanleiding daar- toe is geweest, dat aangifte werd gedaan van opllchting voor een bedrag van 1100 gulden, waaraan dit tweetal zich ten nadeele van een Duitscher zou hebben schuldig gemaakt. Laastgenoemde bad dit bedrag n.l. aan het eohtpaar uitgekeerd als een gedeelte van de som, waarvoor hij den geheelen inventaris van het huis had gekocht. V66r hij echter meer betaalde, werd er een stokje voor de zaak gestoken, aangezien vast kwam te staan, dat bet ecbtpaar aan denkooper dingen bad overgedaan, die bet eigendom waren van in het pension wonende huurders. Deze stand van zaken heeft er toe geleid, dat tenslotte de politie ingreep en het tweetal aan bet bureau Overtoom heeft opgesloten. Maandagoohtend heeft de politie te Amster dam te doen gehad met een nogal weerspan- nigen bioscoopliefhebber. De man bevond zich in de eindelooze rij wachteniden voor het Theater Tuschinski en gedroeg zicb daar mate wanordelijk, dat een der terplaatse aan- wezige agenten bet noodig oordeelde den man naar het bureau Singel over te brengen. De man zelf echter oordeelde blijkbaar anders, rukte zicb los en zette bet op een loopen. Op het Rokin gekomen sprong bij in een rgdende tram en waande zich veilig. De politie- agent, inmiddels versterkiug gekregen beb- bende, zette de achtervolging op een van een voorbijganger geleende fiets voort en mocht er na eenigen tijd in slagen de aandacbt van den betrokken conducteur te trekken, die de tram tot stilstand deed brengen. Vandaar is de weerspannige arrestant boewel hij nog niet geheel rustig was geworden naar het bureau Singel gebracht, waar proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. INBRAAK TE VOORBURG. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in bet station Voorburg-Leidschendam inge- broken. Het station was om ongeveer 12 u. 30 door het personeel afgesloten en verlaten, aan de Voorburgsche zijde was het emplace ment door een bek afgesloten. Aan de andere zijde was de brug opgehaald. Toen Zondag- ochtend de chef zijn dienst aanving bleek hem dat bet deurslot van het dienstgebouw ver- nield was. De zich in bet gebouw bevindende brandkast, waarin de plaatskaartjes en ver- dere bescheiden en een bedrag aan geld van ca 160 lagen, was verdwenen. De Voorburgsche politie stelde een uitge- toreid onderzoek in, waarbij bleek dat men de brandkast in de richting van den Vliet had gesleept, via een aangrenzend weiland. Men vond daar de kast, die gedeeltelijk in den Vliet lag geopend. Het geld was verdwenen. Uit bet verdere onderzoek bleek, dat men het station had bereikt van de zijde Leid- schendam af en wel met een roeiboot van den bootenverhuurder A. Vlak bij de ligplaats van deze toootjes vond de politie een oud heerenrijwiel, hetwelk in beslag is genomen. De dieven bebben het terrein via het onbe- woonde landgoed Leeuwensteijn verlaten, aan gezien daar de roeiboot, die was vastgelegd, werd teruggevonden. ADVERTENTIE-ZWENDELAAR. De recherche te Rotterdam heeft volgens het „Handelsblad" een advertentie-reiziger aangehouden, die verscheidene winkeliers voor bedragen samen van meer dan 3000 heeft opgelicht. De man dischte bij deze winke liers een verhaal op, dat hij onderwijzer was en dat bij kwam namens den bond van Neder- landsche onderwijzers, die besloten bad dat zijn leden zouden koopen bij winkeliers, die korting gaven. Om daar&an bekendheid te geven, moest de winkelier een advertentie plaatsten in bet orgaan van den bond. Hij sloot daarvoor posten af van f 150 voor de advertenties, waarvan de plaatsing over ge- ruimen tijd zou worden verdeeld, en die te voren moesten voldaan worden. De adverten ties werden nooit geplaatst. De man ha/1 geen enkele relatie met het orgaan van den bond van Nederlandsche Onderwijzers en be- steedd'e het geld ten eigen bate. EEN GOEDE VANGST. Een paar rechercheurs, die Zaterdagavond in bet Kenaupark te Haarlem surveilleerden, hebben een goede vangst gedaan. Zij zagen een man op de fiets met eenige groote kof- fers, die zich op verdachte wijze naar een der laantjes toegaf. Toen de rechercheurs hem volgden, zagen zg, dat de man juist 6en der koffers had nagezien en alle moeite deed hem weer dicht te krggen. De mannen der wet zagen dat zich in den koffer eenige glinste- rende instrumenten bevonden, Daar de man de herkomst niet precles kon opgeven, werd hij mee naar het bureau genomen. Hier bleek, dat het een koffer met dokters- instrumenten was, die ontvreemd was uit het huis van Dr. B. aan den Schotersingel. In den anderen koffer, die de man op zijn fiets had, was een flinke voorraad levensmiddelen, ver moedelijk ook van diefstal afkomstig. Men vond het toen raadzaam een onderzoek in te stellen in de woning van den man, waar men een grooten voorraad goederen ontdekte, n.l. een hoeveelheid nieuwe actetassehen, en portemonnaies, vijf koffers met manufacturen en badgoederen. Voorts koffers met levens middelen, verbandstoffen, enz. Al deze goederen zgn vermoedelgk afkom stig van dlefstallen, die verschillende handels- reiziigers in den laatsten tgd hebben aange- geven daar herhaaldelijk koffers uit auto's e.d. bleken te zijn ontvreemd. De man, met wiens arrestatie de rechercheurs een goede vangst hebben gedaan, is in arrest gesteld. TWEE BERUCHTE INBREKERS AANGEHOUDEN. Rechercheurs van bet hoofdbureau te Am sterdam hebben in den vroegen morgen van Zaterdag een goeden slag geslagen door de handig voorbereide atrestatie van twee beken de leden van het Amsterdamsche inbrekers- gllde. Edn van deze lieden had zich reeds Vrijdag- middag laten insluiten in het panid Singel 328, waarin een bonthandel is gevestigd. In den loop van den avond verscheen nummer 2 op bet app51, die door zijn kameraad werd binnen gelaten. Beiden waren volkomen onbewust van het feit, dat het spiedend oog van een rechercbeur der Centrale Recbercbe, die van een en ander de lucht bad gekregen en zicb verdekt had opgesteld, al deze verrichtingen gadesloeg. Deze politieman acbtte, tog dezen laatsten stand van zaken het oogenblik gekomen om zich van assistentie te verzekeren. Kort daarna was het perceel door verschillende rechercheurs omringd, wier geduld op de proef werc%gesteld tot den volgenden morgen 6 uur, op welk tijdstip de toeide inbrekers te voor- schijn kwamen, tezamen vier koffers met bont torsend. Beide schrokken hevig toen zij zich ontdekt zagen; zonder verzet gaven zg zicb aan de politiemannen over. Op ddn van hen werd een browning met twintig scherpe patronen gevonden; een huiszoeking bracht nog meer patronen en een stel inbrekers-werktuigen aan den dag. Het beruohte tweetal, dat in het hoofd bureau is ingesloten, zal ter beschikking van de justitie* worden gesteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag speel de zich te Ginneken een droevig ongeluk af. Toen Zaterdagavond de 47-jarige Van R.. boschwachter in het ULvenhoutsche bosch van zijn ronde niet terugkeerde, werd diens vrouw ongerust en waarscbuwde de politie. Terstond trok de veldwachter Van B. er op uit, bijgestaan door een aantal dorpsbewoners, Groot was hun ontsteltenis, toen zij rond mid- dernacbt achter de kweekerij van bet staats- iboschbeheer het reeds verstijfde lijk van Van R. vonden. Het hoofd vertoonde een gapende schotwonde. Het parket uit Breda werd gewaarscbuwd. Men neemt aan, dat de revolver van Van R. ongelukkigerwgze is afgegaan met het nood- lottig gevolg, dat de kogel hem in het boofd drong. Misdaad acht men uitgesloten. De overledene was lid van den Raad van Ginne ken. DE SPIRITUSSMOKKELARIJ AAN HET STRAND TE ZANDVOORT. Men scbrgft uit Zandvoort: Voor enkele inwoners van Zandvoort heeft de smokkelhandel met de Belgische spiritus nog een zeer onaangenamen nasleep. Het schijnt, dat voor de ambtenaren de spiritus aan het strand ontdekten, enkele Zandvoorters, die veel aan het strand vertoe- ven en him wandeling daarbij ver van het strand uitstrekken, reeds van de bussenvoor- raad wisten. De politie kwam achter deze zaak, doordat een teleurgestelde niet beloond werd voor zijn bereidwilligheid. De politie deed bij verscheidene personen huiszoeking. Bij een zekeren V. werd een voorraad spiritus gevonden. V. is in bewaring gesteld. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. NOODLANDING VAN EEN SPORTVLIEGTUIG. Maandagmiddag, even voor vgf uur heeft een sportvliegtuig, toemand met twee perso nen, wegens motorpech een noodlanding uit- gevoerd op een bollenveld, gelegen tusschen de Leidsche Vaart en den Vogelsnzangsche Weg bij Bennebroek. Hierbij heeft het toestel de toppen van de in de touurt van het veld staande boomen geraakt, waardoor het lan- dingsgestel is bescbadigd. Waarschijnlgk ten gevolge hiervan is het toestel ongelukkig neer- gekomen, waardoor het zWaar werd bescha- digd. De beide passagiers bleven evenwel on- gedeerd. Een arbeider, die op het veld aan het werk was, kon zich nog juist bijtijds uit de voeten maken. Het vliegtuig kwam slechts op een meter afstand naast hem neer.- Van het toestel zijn het landingsgestel en de schroef geheel vemield. De bovenste vleugel, waarmede de machine den grond raakte, is gekraakt. De onderste vleugel is zwaar be- schadigd. De beide vliegers hebben zichzelf uit hun netelige positie kunnen bevrijden. Zooals men zich zal herinneren werd den vorigen herfst bij een aantal knideren, leerlin- gen van de gereformeerde school te Ede bij Dokkum besmetting met t.b.c. geconstateerd. Een medisch onderzoek wees- uit, dat de be smetting was geschied door middel van een onderwijzer dier school, die bij de aanvaarding zijner betrekking niet was gekeurd. De toestand der jeugdige patientjes werd van dien aard geacht, dat opneming in een sanatorium volgde. De kinderen vertrokken daarop naar Harderwijk, waar zij den gehee len winter in het sanatorium „Sonnevanck" zijn verpleegd. Thans zijn, volgens de Tel., vijf der besmette kinderen naar huis teruggekeerd en door den geneesheer volkomen gezond verklaard. Ook de andere patientjes zijn aan de beterende hand. EEN ZWARE SNEEUWSTORM. Nieuw-Engeland is in de afgeloopen dagen geteisterd door een nieuwen zwaren sneeuw- storm. New-York is opnieuw door een dicht sneeuwkleed bedekt. Het vliegverkeer is ge- staakt. Te Northport op Dong Eastland zgn vele gezinnen die bg den vorigen storm waren ingesneeuwd, zonder levensmiddelen en brand- stoffen. De staten Alabama, Mussiseppi en Georgia zijn geteisterd en in totaal zgn min- stens 17 personen gedood. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Sas van Gent, 24 Fetoi 1934 M. de Redacteur. Reeds eenigen tijd geleden werden velen in eenige plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen op- geschrikt door de geruchten, welke algemeen de ronde deden, dat op de spoorlijn Mechelen Ter Neuzen, een gedeelte onzer streek door- snijdend, velen zouden worden ontslagen. Den ambtenaar op de eerste plaats, doch ook vooral den middenstand sloeg den schrik om het hart. We weten al te goed, wat het betee- kend voor onze middenstandsbedrgven, wan- neer een categorie der bevolking, die steeds gewoon was een fatsoenlgk salaris te genie- ten en daardoor ook werkelgk kon gerekend worden tot een voomaam deel onzer consu- menten, zou worden gesteld zonder middel van bestaan. Het is reeds zoo in-droevig te moeten zien, hoe talloozen onzer bevolking werkloos rond- loopen; van hun steun-inkomen zich slechts het hoognoodige kunnen aanschaffen en daar door indirect ook den middenstand als 't ware tot inkom-loosheid wordt gedoemd. We zien zoo juist nog, dat in Z.-Vl. 4671 personen werkloos staan ingeschreven, wat ongeveer 5% van de bevolking beteekend. Werkloos: dat is het spook dat thans overal rondwaart, in landbouw en Industrie, in handel en nijverheid; werkloos: gevolg van mindere productie, gevolg van mindere omzet. gevolg van bezuiniging. Voor vele patroons is het hard den arbeider of ambtenaar te moeten ontslaan, omdat het bedrgf of de industrie geen ander middel over- blijft, wil het niet ten ondergaan. Indien het niet anders kan een bedrgf op gang te hou- den, dan door een ver doorgevoerde bezuini ging en daardoor ook het ontslag van velen, dan moet dit gerechtvaardigd worden. Doch indien het in een bedrijf niet zoo erg gesteld is; indien er nog geen verliezen geleden zijn, doch integendeel jaar op jaar nog groote win- sten zijn uitgekeerd, dan lijkt ons een ontslag of een exhorbitante loonsverlaging niet gemo- tiveerd. We will en hier nu een lans breken voor de ambtenaren en arbeiders der Spoorwegmaat- schappij MechelenTer Neuzen, omdat we ook als middenstanders moeten medewerken te trachten een stuk welvaart te behouden, waar het niet direct noodig is, die welvaart van een groote groep personen stuk te slaan. MechelenTer Neuzen is een Belgische maats-chappij, uitsluitend Belgisch kapitaal steekt in deze ondememing, Belgische bestuur- deren beschikken over het wel en wee van het Hollandsche personeel. Thans dringt voor velen van hen op het spook van een loonsverlaging (ontslag schijnt niet te worden toegepast) welke onmogelijk kan worden verantwoord. Indien van een normale loonsverlaging sprake zou zijn, dan, we weten het zeker, zou dit door het personeel worden aanvaardt, omdat de omstandigheden ertoe kunnen nopen. Waar thans echter Wordt voorgesteld een verlaging van 10 tot 40 wat met de verlagiag in 1932 voor velen ongeveer 45 zou beteekenen, is werkelgk te veel gevraagd. 'Hier zou een stuk welvaart, van een groote categorie menschen verloren gaan en als mid denstanders voelen wg het aan en durven we er onze hoogere autoriteiten de Nederl. Re- geering er op wijzen, dat er geen motieven kunnen bestaan tot dergelgke drastische maat- regelen over te gaan. MechelenTer Neuzen heeft vorige jaren buitensporige winsten ge maakt. Uitkeeringen van 125 tot 525 frs. per aandeel van 500 fr. zijn in de laatste jaren voorgekomen, zelfs in 1932 werd nog 5 uitgekeerd, terwijl het laatste jaar de reserve met 4 millioen werd verhoogd. Is het dan noodig, dat op die manier, als bovengenoemd, het mes wordt gezet in het be staan van het M.-T. personeel waar toch niet kan gesproken worden van de ,,harde nood- zakelijkheid", gezien de hooge winstuitkee- ringen Is het dan noodig, dat naast zoovele andere slachtoffers, die noodzakelijk moesten vallen, misschi-en nog meerderen moeten komen, waar voor die harde noodzakelijkheid toch niet moet bestaan? We zijn in Z.-Vl. gewoon voor het grootste deel geregeerd te worden door het Belgisch kapitaal, de ligging onzer streek schijnt nu eenmaal aantrekkelijker te zijn voor den Bel- gischen dan voor den Nederlandschen finan cier, doch waar het mogelijk is, mag de bui- tenlandsche invloed i.e. het buitenlandsche ka pitaal een halt worden toegeroepen en dienen onze Nederlandsche arbeiders en beambten daartegen te worden beschermd. In dit geval de exhorbitante loonsverlagingen in een semi- overheidsbedrgf, wat voor een deel komt op een verlaging van pl.m. 500 per jaar, dient onze Nederlandsche regeering toe te zien dat die categorie arbeidenden niet het slachtoffer wordt van een willekeurige acte, dat arbeids- voorwaarden en loonen van het spoorwegper- soneel in Zeeuwsch-Vlaanderen worden gere- geld naar den Nederlandschen maatstaf al- vorens de goedkeuring van Z. Ex. den Minis ter van Waterstaat er aan wordt gegeven. Talrijk zgn de loonsverlagingen in vele in- dustrieen, gedreven met Belgisch kapitaal Slechts rekening houdend met Belgischen levensstandaard en toestanden, worden onze Nederlandsche arbeiders en beambten over dien buitenlandschen kam geschoren en komen ze te staan voor een groot vraagteeken van nationalen volksxvelvaart. Talrijk zijn nog steeds de Belgische arbei ders, die vele plaatsen in onze industrieen en bedrijven bezetten. Waar zoovele Nederland sche werkkrachten rondloopen, hunkerend wederom geplaatst te worden aan machine of in magazijnen, kunnen wij het noodzakelgke niet inzien, thans nog bij een tewerkstelling in een onzer industrieen op 40 arbeiders 34 buitenlanders te moeten constateeren. In dezen tgd vooral vraagt de Nederl. arbeider en be- ambte ben voorrang op zijn buitenlandsche collega. In onze streek, reeds zoo geisoleerd liggend van overig Nederland, moet onze Nederl. volkscultuur intact blijven, moet onze. volksaard worden beschermd tegen al te hoog opdringende buitenlandsche machten. Daar- mee houdt onze volkswelvaart in 't algemeen nauw verband, ook die van onzen Zeeuwsch- Vlaamschen middenstand. Waar reeds zooveel kapitaal in den vorm van winst en dividend het buitenland ingaat, daar moet toch zeker gevraagd worden, dat althans de duizenden guldens uitbetaald loon in Nederl. welvaart worden omgezet. Zij die aangesteld zijn te waken over de belangen onzer streek in 't al gemeen en over de belangen der arbeidenden in het togzonder, vragen we, hun invloed en gezag aan te wenden, opdat niet aan elken buitenlandschen invloed den vrijen teugel wordt gelaten. (get.) M. C. F. VAN GOETHEM, Lid Hoofdbestuur Dioc. Hanze. HOEK. Gisteren werd a.lbier door notaris Van der Veen van Ter Neuzen voor de familie De SmidtDe Ridder verkocht: een woonhuLs, met schuur en erf, benevens een perceel tuin- grond, alles gelegen op het Mauritsfort alhier. Kooper van alles was de heer J. van der Pegl voor /1810. MIDDELBURG. Heden werd door Gedeputeerde Staten aan- besteed het maken van een nieuw wegvak onder de gemeente Westdorpe, Nr. 25 van hat Wegenplan. Minste inschrgver was de N.V. Betumen- weg te Utrecht voor 53.860. Door den Hoofd-Ingenieur-Directeur van den Rijks Waterstaat werd aanbesteed het maken van^ep onderbouw voor de brug over het Kanaal door Zuid-Beveland onder Vlake. Raming 450.000. Minste inschrgver was de N.V. Nederland sche Beton Maatschappij „Bato" te Den Haag voor 388.040, uitvoering in Hollandsche cement, en 382.400, uitvoering in buiten landsche cement Beide inschrijvinigen volgens het uitgegeven toestek. Indien het werk werd uitgevoerd volgens eigen ontwerp, waren de bedragen resp. f 372.100 en 367.350. Voor Ter Neuzen: 26 Febr. Ned. sjj. MAARTJE, 234, pijpaarde, Teignmouth. Van Ter Neuzen: 27 Febr. Ned. s.s. MAARTJE, 234, ledig, Rotterdam. Voor Sluiskil: 27 Febr. Noorsch an. LYSAKER, 493, ledig, Brugge. Van Sluiskil: 27 Febr. Duitsch s.s. CHRIS TIAN RUSS, 547, cokes, Hamburg. Voor Selzaete: 26 Febr. Eng. s.s. SHEAF WATER, 1617, kolen, New-Castle. Van Selzaete: 27 Febr. Letl. s.s. LETTO- NIA, 1621, ledig, New-Castle. Voor Gent: 26 Febr. Eng. s.s. IRWELL, 441, stukg., Goole; Eng. s.s. SEA FISHER, 243, pekkolen, Londen; Deensch s.s. RIGMOR, 753, potasch, Barcelona. 27 Febr. Bslg. s.s. CHARLES, 334, steen, Immingham. Van Gent: 26 Febr. Duitsch s.s. TAUBE, 534, stukg., Danzig; Zweedsch s.s. RANFRID, 437, fosfaat, Stettin. 27 Febr. Fransch s.s. LUCIE DELMAS, 910, kolen, La Rochelle; Noorsch s.s. SHARV, 472, fosfaat, Bideford; Ned. s.s. THRIANTHA, 170, kunstm., Truro; Eng. s.s. OILPIONEER, 3419, ledig, Batoum; Eng. s.s. SEA FISHER, 243, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. IRWELL, 441, stukg., Antwerpen; Duitsch s.s. MAIN, 539, ijzer, Stettin; Eng. s.s. THE MONARCH, 405, fosfaat, Londen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3