Predikbeurten Sport ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. HOEK. AXEL. OVERSLAG. KLOOSTERZANDE. OSSENISSE. ST. JANSTEEN. LAMSWAARDE. SELZAETE. VOETBAL. 1 J RECHTSZAKEN. was ongegrond gebleken. Duitschland heeft hen voortdurend naar Rusland kwijt gekund. Daarom vond hun gevangenhouding algemeene veroordeeling. Daar kwam vooral bij, dat de wijze waarop Dimitrof zich voor den recbter vsrdedigd had, zeer de aandacht op de kracht van zijn per- soonlijkheid had gevestigd. Hij had veel moed, volharding en intelligentie getoond. Zijn ver- volgers hadden zich vele malen tsgenover hem emstig in het ongelijk gesteld. Onze lezers weten dat wij, bij alle waardeering voor zijn houding, de sentimenteele bewondering, die alle critiek op zijn persoon over het hoofd zag, niet hebben kuonen deelen. Maar ook wij hebben gehoopt dat Duitschland het onvermijdelijke zou doen, en hem en de zijnen zou uitleveren aan Rusland, desnoods onder voorwaarde dat zij daar niet voor luidruchtige propaganda tegen Duitschland zouden worden gebruikt een voorwaarde die men waarschijnlijk zonder moeite ingewilligd zou hebben gekregen. De ontstemming, die hun gevangenhouding heeft gewekt, hebben ook wij ten voile gedeeld. Ook te Berlijn heeft men blijk gegeven deze gevoelens te begrijpen. In den laatsten tijd is herhaaldelijk hun vrijlating aangekondigd, maar deze bleef dan telkens weer uit. Hitler zelf heeft er tegen een Engelsch journalist van gesproken. Maar Goermg verzette zich luidruchtig, en men moest den indruk krijgen dat hij de machtigste was. „Vreest Hitler Goering, zooals Goering Dimitrof vreest?" schreef prinses Bibesco in de Times. Het is in het bijzonder deze kant van de zaak. die ons er hier over doet schrijven. De vrijlating van de Bulgaren wordt er dubbel be- vredigend door. Niet alleen wordt er aan het rechtsgevoel van een groot gedeelte van de wereld door voldaan, en schept het bevredi- ging dat Dimitrof, tot loon voor zijn dappere en knappe verdediging, de vrijheid krijgt in Rusland. Maar vooral ook beschouwen wij het als van groot belang, dat in dit geval het verstand en 'Hitler, en niet de wilde harts- tochten van de revolutie en Goering hebben gezegevierd. Dat is, in ieder geval tot zekere hoogte, bemoedigend. TER NEUZEN, 28 FEBRUAIil 1934. EERSTE SIEENLEGGING RUSTHUIS NED. HERV. GEMEENTE. Gisteren had de eerste steenlegging plaats van het in aanbouiw zijnde rusthuis der Ned. Herv. gemeente alhier.De predikant Dr. L. J. Cazemier deelde mede, dat de kerkeraad had besloten de plechtigheid zoo eenvoudig moge- lijk -te doen verloopen en daarom niemand officieel had uitgenoodigd; het deed spreker echter good dat zooveel personen door hun aanwezigheid blijk van medeleven met dit werk geven. De eerste steenlegging is een gewoonte, die reeds uit de oudheid dateert. In die oudheid werd de plechtigheid dikwijls bezegeld met het gruwelijk offer van een kind. In verband hiermede herinnerde hij aan den bouw van Jericho. Het idee van het offer was, dat de godheid moest worden gewonnen zijn zegen aan het ibouwwerk te geven. In latere tijden werd dit gebruik gewijzigd. In de oudheid was men echter overtuigd dat de zegen der godheid on- misbaar was. Laat deze eerste steenlegging voor ons dit beteekenen, dat ook wij overtuigd zijn, dat zoo de Heer't huis niet bouwt tever- geefs de bouwlieden daaraan arbeiden. De kerkeraad had gemeend de eerste steen legging te moeten opdragen aan de voorzitter en predikant der gemeente, doch deze heeft in avereenstemming met de kerkeraad gemeend dit door zijn zoon te doen geschieden. De eerste steenlegging gesckiedde thans door Gerrit Cazemier. Door de fotograaf werd dit moment vastgelegd; nog werd een kiek genomen van de talrijke aanwezigen. Hiema sprak een der diakens de dankbaar- heid van de diakenen uit voor de totstand- koming van dit rusthuis. Onder leiding van onze directrice en de huisvesting in dit gebouw moge, met Gods hulp, deze tak van het diaco- nale werk, een ware sieraad worden voor de kerk. Mag dan menig oudje hier rustig zijn laatste levensjaren doorbrengen. Tenslotte sprak Dr. Cazemier een slot- woord. Hij hoopte dat Gods zegen op dit ge bouw moige rusten, dat vele personen hierin hun laatste levensjaren onlbezorgd mogen slijten en dat tenslotte de bouw voorspoedig moge voleindigd worden. Hij ging hierop in gebed voor. De kerkeraad, met architect, aannemers en werklieden vereenigden zich nog een kort oogenblik in het oude rusthuis. DE TANKSGHEPEN VOOR GENT. De ..Navigation du Rhin" vemeemt uit Gent, dat sinds eenigen tijd schepen, vooral tanks, de gewoonte aangenomen hebben ter reede van Ter Neuzen aan te leggen en er in lichters te lossen wat voor de industrieele installaties langs het kanaal is bestemd. Dit stelsel, dat meiging vertoont algemeen te worden, berok- kent een emstig nadeel aan de haven van Gent. Om er een einde aan te maken, heeft de gemeenteraad besloten dat de betrokken lichters voortaan een kaderecht van frs. 3.40 per ton zullen betalen. Dit tarief is niet toe- passelijk op goederen, afkomstig uit schepen, die wegens hun afmetingen het kanaal van Ter Neuzen niet kunnen binnenvaren. Het is inderdaad juist, dat in den laatsten tijd ook tankscbepen die wel kunnen opschut- ten, ter reede van Ter Neuzen hun lading over- slaan in lichters, teneinde de kanaal- en haven- kosten te sparien, hetgeen een nadeel is voor de stad Gent, die daardoor het kaderecht mist. Ben blad, dit bericht vermeldemde, verbond hieraan reeds ..concurrents tusschen Ter Neu zen en Gent". Wij merken echter op, dat er voor de haven van Ter Neuzen geen enkel be lang bij is, dat die schepen hun lading olie of benzine geheel of gedeeltelijk in lichters laten overloopen of pompen. Werkkrachten zijn daarvoor niet noodig. Het bleek een goede gedachte te zijn ge- weest van het bestuur der afdeeling Ter Neuzen van bovengenoemd verbond om onze Btaclgenoot Dr. Van Bockstaele uit te noodigen j een lezing te houden over ,,De gebeurtenissen in de Etappe Gent 19141918", want met de Ibeschikbare ruimte in „Ons Huis" moest ge- woekerd worden om de talrijke belangstellen- den van een zitplaats te verzekeren. Dr. Van Bockstaele begon zijn gezellige causerie met de mededeeling, dat hij de poli- tieke Vlaamsehe beiweging niet zou aanroeren, daar dit buiten dit bestek bleef, doch alleen iwilde constateeren dat v66r de wereldoorlog uitbrak de Vlaamsehe strijd ad ver gevorderd en de bestuurlijke scheiding in het vooruitzicht was. Hij achtte zich gelukkig, dat hij na den fel bewogen tijd in dit gelukkig land zich had gevestigd, want al spreekt men thans aller- wege van malaise en stilstand in het zaken- leven zoo wil hjj wel verklaren dat ook voor 1914 in Belgie het zakenleven zoo goed als geheel stil lag, en dat men desondanks thans toch spreekt van den goeden gulden tijd. Nu was het wel opmerkelijk, dat terwijl niemand aan een oorlog dacht de bankiers de aanstaan- de oorlog voorzagen. Als een donderslag uit een helderen hemel kwam dan ook de oorlogs- verklaring en verwekte deze groote opwinding en verslagenheid onder de bevolking. In alle bladen verschenen artikelen met ultra-ipatrio- tistische artikelen en bahalve de dienstplioh- tigen, die zich naar hun regimenten moesten vervoegen, trad de garde-crvique, een burger- wacht uit burgers en middenstand, allerwege in 's lands dienst. Vooral deze garde-civique was het, die door de Duitsche troepen met gestrengheid werd aangervat, daar zij deze niet tot wettelijke weermacnt rekenae. Toen de Duitschers Belgie binnenvielen werd in alle pl&atsen het Roode Kruis georganiseerd en stond spreker aan het hoofd van deze afdee ling in zijn woonplaats Geeraardsbergen. In het oog valiend was, dat niet zoodra de Duitsche troepen naderden vrijwel een ieder zich voor den Rooden Kruisdienst aanmeldde en van alle woningen de Roode Kruis-vlag wapperde, zoodat de stad als het ware bevlagd was. Het duurde niet lang of in de opgerichte ambulance moesten een dertigtal Belgische soidaten worden opgenomen, cioch naarmate de Duitsche troepen verder Belgie binnendron- gen werd het aantal opgenomenen voortdurend grooter. Onder de bevolking heersehte een paniekstemming en velen maakten zich tot vluchten gereed. Vooral onder de plattelands- bevolking was de angst groot en de onmoge- lijkste schuilplaatsen werden uitgedacht. Op een morgen moest spreker hulp gaan verlee- nen nabij Sotteghem waar een treffen had plaats gehad tusschen garde-civique en voor- posten van het Duitsche leger. Hoewel het een schermutseling was geweest van kleinen omvang, is het vermoedelijk het bloedigste gevecht geweest tijdens den oorlog want alle deeinemers waren of gedood of gewond ge- worden. Het vijandelijk leger onder aanvoe- ring van Von Kluck naderde meer en meer Brussel en toen de voorhoede ook Geeraarcjs- bergen binnentrok kwamen burgemeester en schepen met een witte vlag deze voorhoede tegemoet. Met eenige notabelen werd spreker aangewezen als gijzelaars te dienen voor het verzekeren van de veiligheid der kleine bezet- ting. Dit heeft 3 dagen geduurd, doch hij kan wel verzekeren, dat het dagen van spanning waren. Ondertusschen werden in de ambu lance, Belgische, Engelsche en Duitsche ge- wonden verpleegd. De verhouding tusschen Belgische en Duitsche geiwonden was vrij goed doch die tusschen Duitsche en Engelsche bleef voortdurend zeer gespannen. Toen de 6tappe-Geeraardsbergen werd inge- steld, werd alles gerequireerd en begon er gebrek aan voedsel te komen. Uitgezonderd de geestelijkheid en de doktoren en kraam- verpleegsters was het voor iedereen verboden om zich tusschen 8 uur des avonds en 7 uur des morgens op straat te begeven. De sluik- handel vierde hoogtij en levensmiddelen wer den soms 20 tot 30 maal verhandeld voor zij in handen kwamen van de werkelijke gebrui- kers, met het gevolg dat de prijzen tot in het ongehoorde stegen. Ook moest gedurende de duistemis alle lichten gedoofd blijven, dit om mogelijke luchtaanvallen zooveel mogelijk te voorkomen en ook spionnage te bemoeiijken. De spionnagediensten van alle oorlogvoeren- den waren legio en menigeen is hieraan ten offer gevallen. Vooral het invoeren van couranten werd allerstrengst gestraft. Spreker vertelde hoe eens iemand zich bij hem vervoegde die voorgaf te behooren tot den Belgischen spionnagedienst en hem ver- zocht, daar hij nabij den spoorweg woonde en als dokter veel bewegingsvrijheid had, aantee- keningen te Willen houden van de troepenbe- wegingen enz., waama de gegevens wel wer den doorgevoerd naar de Belgische legerlei- ding. Gelukkig is spreker hierop, en* ook op latere verzoeken, niet ingegaan, want niet lang duurde het of personen die zich hiertoe hadden laten verleiden werden als spion gearresteerd en terecht gesteld. Het bleek n.l. dat hier de Duitsche contra-spionnage aan het werk was geweest. Hoe uiterst gespannen de toestand werd naarmate de oorlog langer duurde, bleek nog dat hij eenmaal midden in den nacht van het bed werd gelicht daar hij verdacht werd van het geven van lichtseinen aan de Belgische troepen of vliegeniers. Op een avond was spre ker thuis gekomen uit de ambulance en had zijn fietslantaam, die gevuld was met carbid, buiten zijn woning laten uitbranden. Dit licht werd opgemerkt en zoo kwam een onderofficier met eenige manschappen hem van zijn bed lichten om hem mede te voeren naar de com- mandatuur. Geen tijd werd hem gelaten om zich behoorlijk te kleeden, doch door krachtig optreden kon hij deze minder prettige tocht in nachtelijke kleedij voorkomen. Ondanks alle voorzorgen heeft hij toch eenmaal een onvoor- zichtigheid begaan, door naar zijn familie, die in Canada woont, in een brief te berich- ten hoe een familielid den weg naar Holland wist. Had men dezen brief weten te onder- scheppen, dan zou het voor velen zeer onge- lukkig zijn afgeloopen. Op aandringen van de Vlaamsehe studen- ten en den Vlaamschen Hoogeschoolbond werd bevel gegeven de Hoogeschool te Gent te her- openen en daar spreker in aanmerking kwam om als Hoogleeraar op te treden, Werd hij van Vlaamsehe zQde hiervoor aangezocht. Na eenige weifeling en onderlinge gedachtenwis- seling met daarvoor aangezochte professoren, stemde hij toe het professoraat te aanvaarden. Zoo opende Gent zijn Vlaamsehe Hoogeschool en het aantal studenten steeg voortdurend. Op welk een gebrekkige wijze de studenten hun studies moesten volgen, gaf spreker menig voorbeeld. De luchtaanvalen kwamen vele malen ontroering en vemieling brengen en ook het verkeer was verre van ideaal. Zoo duurde een tocht van Geeraardsbergen naar Gent meermalen 5 of 6 uren, een afstand die thans in 20 minuten wordt afgelegd. Op 10 Novem ber 1918, den dag voor den wapenstilstand, begaf spreker zich op weg naar Nederland en te Brussel aankomende viel hij midden in de revolutie der Duitsche troepen, de soidaten en ook officieren liepen met roode bloem of strik op mouw of kepi, de oorlog werd als afgeloo pen beschoulwd en toen spreker aan het Noor- derstation een kaartje wilde koopen voor Ant- werpen, was er niemand te zien aan de loket- ten. Aan een Duitsche wachtpost vroeg hij om een plaatsibewijs, doch deze antwoordde dat er geen noodig waren en zoo kon hij in den precies op tijd vertrekkenden trein plaats nemen. Over Antwerpen kwam hij via Roo- sendaal in Nederland. Eenigea tijd later vernam hij dat na den dag van zijn vertrek uit Geeraardsbergen zijn wo ning geheel was vemield en geplunderd ge- iworden. Hij wilde onmiddellijk terugkeeren om zich over dit groote onrecht te wreken en ge- noegdoening te krijgen, doch een vriend wist hem hiervan terug te houden. In Februari 1919, toen hij reeds te Utrecht studeerde, ver nam hij dat hij ter dood was veroordeeld ge- worden, doch die mededeeling heeft hem geen slapeloozen nacht bezorgd. Een hartelijk applaus beloonde spreker voor deze op zeer onderhoudende wijze uitgespro- ken causerie, die door alien met vollen aan dacht is beluisterd geworden. De heer Ir Cohan Stuart sprak zijn dank uit aan Dr Van Bockstaele voor zijn bereidwillig- heid om voor het Algemeen Nederlandsch Verbond op te treden en ook aan de talrijke aanwezigen voor him belangstelling in dezen avond. Hij hoopte, dat zij, die daartoe in staat zijn en dat zijn er ongetwijfeld nog zeer velen, zich zullen aansluiten tot genoemd Verbond, dat zich tot taak stelt een band te vormen tus schen Vlaanderen, Zuid-Afrika en Noord- Nederland. GEVONDEN VOORWEIiPEN. De Inspecteur van politic alhier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressep. Zakmes, Bureau van Politic. Kerkboekje, J. C. 't Gilde, Scheldekade 4. Portemonnaie met inhoud, C. Nieuwelink, Markt 11. Regenjas, Wed. A. de Korte, Drjkstraat 68. Foxhond, D. Elve, Stationsstraat 41. Autoband, J. Snap, Diaooniestraat A 158, Zaamslag. Auto-sleutel, Bureau van Politie. Padvinders portemonnaie met inhoud, J. B. Dooms, Kazernestraat 28. Portemonnaie met inhoud, A. de Koeijer, Nieuiwstraat 12. Padrvindersriem, Ph. van Gnemtaergen, Roeiersgang 2. Gereedschaptasch met inhoud, Ch. de Rid- der, P 38, Ter Neuzen. CONTINGENTEERING VAN PETTEN EN BARETTEN. Bij Kon. besluit is de invoer van petten en baretten gecontingenteerd. Deze maatregel geldt van 1 Januari 1934 tot 1 Februari 1935. Het percentage van den toegestanen invoer is bepaald op 45 pet. van de waarde van den gemiddelden invoer in de jaren 1931 en 1932 met dien verstaade, dat uit ieder land niet meer zal worden ingevoerd dan 50 pet. van de hoeveelheid, welke in genoemde jaren is ingevoerd. RIJKSVELDWACHT. Benoemd tot rijksveldwachter ter stand- plaats Zuiddorpe, de gemeente-veldwachter H. Molenberg te Someren (N.-Br.). VRIJWHJJGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weinig be- taalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Oostburg f 18,96, 14,50, f 4,05. KNOEIERIJEN BIJ DE UITVOERING VAN DE CRISIS-TARWEVVET. Naar de Midd. Crt. vemeemt hebben enkele tarweverbouwers uit het Zuidelijk deel van Zuid-Beveland zich laten verleiden tot knoeie- rijen bij de inlevering van tarwe. Zij bebben n.l. meer tarwe aan de Geweste- ljjke Tarweorganisaties ingeleverd dan door hen zelf verbouwd was om op deze wijze den hoogeren richtprijs machtig te worden. Tegen de overtreders zullen vermoedelijk zware straffen genomen worden; o.m. bestaan- de in de uitsluiting van verdere levering. Geref. Jeugdvereenigingen. Zaterdag kwamen de drie Geref. Jeugdver eenigingen alhier in gecombineerde jaarverga- dering bijeen. De vergadering stond tot de pauze onder leiding van den eere-voorzitter der J. V., Ds. C. B. Bavinck en was na de pauze bij den heer B. de Putter, voorzitter der genoemde vereeniging. Uit de verslagen bleek, dat het met de jeugd- beweging in de goede richting gaat, doch ook, dat nog velen van verre blijven staan. Door de J. V. werd een inleiding geleverd over: „Het Fascisme", de M. V. kwam met een Bijbelsch onderwerp over: „Esther" en de K. V. ver- gastte de aanwezigen op een inleiding Kerk- geschiedenis over: „Maarten Luther". Een en ander Werd a^ ewisseld door zang en muziek, terwijl door verschillende leden werd voorgedragen. Zeer in den smaak viel het tableau uitge- voerd door de leden van de M. V. Nadat door afgevaardigden van den Kerke raad en zustervereeniging gelukwenschen wer den overgebracht, sprak de leider der K. V. de heer L. A. Dieleman een slotwoord. Het was een mooie avond. Bijna honderd personen waren in de voor deze gelegenheid keurig versierde Gehoorzaal aanwezig. (DeZ.) v t Paarden op hoi. Gisteren vervoerde de landbouwersknecht K. alhier graan per wagen ,ibespannen met twee paarden. Midden in de kom d'er gemeente vielen eenige zakken graan van den wagen op de achterpooten der paarden, die daardoor op hoi sloegen. De knecht die de leidsels aftrok viel van den wagen juist met het hoofd naast de wielen. Hij werd tamelijk emstig verwond aan hoofd en handen. De paarden vlogen den weg naar Mauritsfort op, terwijl de zakken graan waarvan verschillende openbarsten aan alle zijden van den wagen werden geslingerd. Nabij den Koudenpolderstraat bleef de wa gen voor een hoop steenen steken, doordat een daar aankomende zoon van den landbouwer De P. de paarden met een riek voor den kop sloeg waardoor zij moesten uitwijken en kon- den worden gegrepen. Verder liep alles zon der ongeluikken af. Naar de Axelsche Crt. vemeemt is alhier tegen een of meer pensonen procesverbaal opgemaakt, wegens het geven van cmjuiste inlichtingen, om daardoor steunuitkeering te krijgen. „In den Homxnelpluk." De reputatie van dit zangspel is welhaast zoo universeel geworden in het land van Axel, dat het voor velen overbodig is geworden er nog een nadere beschrijving van te geven. Achtereenvolgens stond deze operette op het winter-repertoire van de gemengde koren te Axel, 'Hoek en Sluiskil en het succes dat ,,Orelio" het vorig jaar bij de eerste opvoering in Zeeuwsch-Vlaanderen ten deel viel, was van dien aard dat men besloot dit landelijk ge geven andermaal (voor het voetlicht te brengen.. Immers, nu Axel over een ,,schouw- burg-theater" beschikt moesten de exutanten nog meer eer en succes inleggen dan bij de opvoering in een minder geschikte omgeving met bescheiiden requisieten enz. Bij de prachtige speciaal voor deze gelegen heid vervaandigde schitterende tooneelschik- king en de uitstekende veiraorging der orkest- rage moest een hemieuwde opvoering een nog grooteren Ibijval oogstten. En in samen- werkinig met de harmonie „Conoordia" werd dan gisteren gemeenschappelijk de jaarlijksche uitvoering voor de leden van beide vereeni- gingen gegeven. Een ongekend succes in een meer dan stampvol concertgebouw viel den beiden vereenigingen ten deel. ,,Ooncordia" bracht eerst eenige der beste nummers van haar repertoire ten gehoore, die onder leiding van den heer Blansaart uiterst correct werden uitgevoerd. Na de bekende marsch van Blankenburg „Ahschied der Gladiatoren" volg- den een drietal polka's n.l. ,,„Tweelingbroe- ders" van Kolkiman voor 2 pistons, ,,La Chau- son des Nids" voor 2 clarinetten en „Les deux Ramiers" voor 2 kleine fluiten. Harmonie, solisten en directeur oogstten een grooten bijval, welke niet minder was bij de uitvoering van de beikende ouverture ,,Dichter und Bauer" van Suppe. Na de pauze volgde de operette waarvan wij hierboven gewaagden. Tot in onderdeelen ktwam deize tot haar recht en het succes was van dien aard, dat het aan geen twijfel onderhevig is of ook de opvoering op a.s. Donderdag moet een ,,Schlager" worden. Wij achten het niet ondienstig ondanks de groote bekendheid die allerwegen aan deze opvoering is gegeven nog even op de buiten- gewone attractie te wijzen welke deze operette vanwege de moraal zoowel als uit kunst- lievend oogpunt biedt. De handeling valt voor in het wijde, vlakke Vlaamsehe land van Poperinghe en ademt de sfeer van de buitengewone gemoedelijkheid die wij van zoo nabij kennen. Juist, omdat wij daarmee zoo vertrouwd zijn en ons als het ware verwant voelen aan de Vlaamsehe zeden en folklore die in dit zangspel op zoo ondub- belzinnige wijze tot ons spreken, kan een opvoering in dialect" slechts tot verhooging van bet succes leiden. Over het geheel geno men is dit dan ook goed begrepen en danken de executanten ook daaraan een deel van hun overgroot succes. 't Is in den tijd van den Hommelpluk! Het nijvere en arbeidzame landvolk van Poperinghe is midden in den tijd van de „hom- melpluik" een handeling, hoe ongewoon en uit- heemsch in onze streek, die toch niet van zulk een belang zou zijn er een operette over te schrijven en te dichten, ware het niet dat de idylle van de ontluikende, maar niettemin vurige liefde er haar teedere, maar onver- breekbare draden doorhenen had geweven. Zoo is het ook hier. De ibekoorlijke burgemeestersdoehter heeft hare genegenheid gezet op een stoeren, blon- den, Vlaamschen landjonker. En ofschoon nog in het eerste stadium en zonder voorken- nis van papa is deze genegenheid al spoedig in teedere liefde veranderd. D ami en Broks, ofschoon zelf ook maar hommelboer toch „burgemeester", heeft aanvankelijk hoogere aspiratie's en blijkt Klara te hebben voorbe- stemd tot „ibrouwersmadam". Dat is echter buiten den waard, in casu de onuitbluschbare liefde van Klara en Pol voor elkander, ge- rekend! De liefdestrijd van het tweetal vormt in dit stuik een climax van amusante en pi- kante verwikikelingen, leidende tot den vol- ledigen triomf van emstige en standvastige liefde. Ondertusschen is Domien Broks in on- min levend, naar aanleiding van een oude veete, met een kloeke pachteresse de weduwe Tonia Leyman, door een hem aangedane pro cedure in de penarie geraakt. En met de emotie"s die Klara en Pol doorleven blijkt ook des burgervaders hart, hoe vol van zorg voor het geluk zijns eenigs kinds en zichzelf niet ongevoelig en ontoegankelijk voor hoogere idealen. De „Vlaamsche leute" culmineert ondertusschen en vindt haar opperste belicha- ming in den persoon van niemand minder dan Korneel, de „garde-ohampetre" van het dorp. Dezemaar ge moet het morgenavond zelf gaan zien, want alleen het optreden van den gemoedelijken half onnoozel half Pallieter- achtigen dorpsdiender is een gang naar het „Concertgebouw" dubbel waard. Waarmede aan den lof van de overige ver- tolkers der hoofdrollen niets tekort wordt gedaan. Klara" en „Pol" en in de aller- eerste plaats ook den simpelen brouwerszoon „Tom", de weduwe Leyman en „de oude Mele", ze worden zoo meesterlijk gecreeerd dat de majesteit van de burgemeesterlijke waardig- heid er bij wijlen bij af zou gaan steken! Maar nog eens, ge moet het alles gaan zien. Om het spel en de zang, de schitterende too- neelschakeering, de orkestrage, kortom om de volmaaktheid tot in finesse's van de geheele opvoering, die Dinsdagavond door ruim 600 toeschouwers werd bijgewoond. „Oonoordia"-„Orelio", de Axelsche broeder- en zusterband kimnen, dank zij him trouiwe bondgenootschap op een schitterend jaarfeest terugzien en zij die ,,de Hommelpluk" nog niet zagen zullen goed doen zich morgen tijdig van plaatsen te voorzien. De reprise heeft dan zooals is aangekondigd plaats en is dan de zaal voor alle liefhebbers toegankelijk tegen matige entrSeprijs. Dus, op naar het land van de Vlaamsehe leute, het land van Poperinghe! Door den Commissaris der Koningin is met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend aan den gemeente-veldwachter alhier, de heer C. van Rooijen. Overcompleet. Aan mej. M. Bun alhier, onderwjjzeres aan de St. Josephschool te Ossenisse, is met in gang van 1 Med a.s. eervol ontslag als zoo- danig verleend in verband met de verhoogde leerlingenschaal der gewijzigde Lager-Onder- wijsiwet 1920, waardoor 66n der 4 leerkrachten overcompleet werd. Ze werd benoemd aan die school met ingng van 1 Mei 1929, zoodat ze er gedurende 5 jaar is werkzaam geweest. Getroffen door vallende balen. In het begin der vorige week had een der knechten van het magazijn van den N. C. B. alhier, Theod. VI, van den Kalversdijk, een ongeluk bij bet verhandelen van balen kunst- meststof. Hij werd getroffen door vallende balen, die op zjjn linkervoet terecht kwamen. Per auto werd hij naar huis vervoerd en Zaterdag 1.1. is hij ter verpleging opgenomen in het St. Antoniusgesticht te Groenendijk. Pryspiering. Voor een schoon varken en 20 kilo karper, die verpierd werden in het caf£ van den heer Alf. Baart alhier, waren een zeventigtal ge- gadigden opgekomen. Het varken, de le prijs, was voor P. de Bakker van Kruisdorp, die zijn krulstaart niet meenam maar daarvoor van A. Baart 13 gul den in ontvanigst nam. De overige prijzen bestonden alien uit viseh. De 2e prijs, een karper van niet minder dan 5 kilo, Was voor Alfr. van Leuven, alhier. Des. Hoefijzers van de Waterstraat had den 3den prijs, terwijl de 4e en 7e prijs waren voor Alf. Kindt van de Langemunt. De 5e prijs was voor Jos. Maas van de Waterstraat, en de 6e prijs voor A. de Waal van den Groenendijk. J. Sponselee haalde een prijs voor de minste houten. Tragisch. Toen de heer B. alhier Maanidagmorgen was opgestaan, zag hij zijn vrouw, die al eer- der wias opgestaan, niet in de woning. Hij vond zij dood in den sloot naast zijn tuln. Maandagavond te omstreeks zes uur is in de hoofdstraat te St. Jansteen de 33-jarige klompenmaker C. van Dorselaar, die op de fiets was, aangereden door een personeoauto. De man 'werd een tiental meters meegesleurd en bekwam een emstige hoofdwonde en waar schijnlijk inwendige kneuzingen. In zorgwek- kenden toestand is hij bewusteloos naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd. De auto is in beslag genomen. Door 82 spelers werd deelgenomen aan de groote prijspiering om dekens op 2kmdag j.l bij den heer Alf. Vlassenrood, alhier. Voor L. Sloot waren de le, 3e, 4e en 5e prijs. Wat wil je nog meer De 2e en 6e prijs waren voor de Gebr. Claessens alhier en de 7e prijs voor Fr. van Dorsselaer alhier. Een troostprijs voor de minste houten, bestaande uit 10 siga- ren, werd behaald door Letxn Claessens, alhier. GROENDIJK. Wegens overcompleet is aan mej. M. Kake- beeke te Walsooren, onderwijzeres aan de R. K. Bijiz. Jongensschool te Groenendijk, sedert Januari wachtgeld toegekend. Plechtige lijkdlensten. Ter nagedachtenis van den diep betreurden vorst Koning Albert, werd Maandagmorgen te 9 uur, een plechtige lijkdienst gecelebreerd. De kerk was stampvol. Op de eerste rij bemerkte men den burge meester, de beer J. Ghalmet, benevens het meerendeel der gementeraadsleden. Van alle alhier gevestigde staatsdiensten waren er af gevaardigden Het onderwijzend personeel van alle scholen was mede tegenwoordig. Verder talrijke oud-strijders, die hun geliefden leger- aanvoerder herdachten. Gisteren te 8 uur had weer een lijkdienst plaats althans voor de schoolkinderen, verge- zeld van hun onderwijzer of onderwijzerea Op het einde der plechtigheid speelde het orgel gedempt het Vaderlandsche lied. Dit werd staande aangehoord. Over de katafalk was de Belgische vlag gespreid DONDERDAG 1 MAART 1934. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 2.45 u., Ds. Verhage, van Mld- delburg, Huwelijksinzegening. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. In de eerste klasse afdeelingen io Zeeuwsch- Vlaanderen Is de beslissing om het kampioen- schap gevallen. In IB veroverde Temeuzen HI dat met 21 van Oostburg won, den titel, ter wijl in 1C Sluiskil den eerepalm toekomt, dat met 30 won van Axel H. In de tweede klasse C houdt BKW kranlg vol. Na harden strijd won ze op eigen terrein met 54 van de Temeuzensche Boys. In de tweede klasse D is in den stand geen verandering gekomen. IJzendijke II verloor met 15 van Breskens HI, tertvijl NGD met 13 het onderspit moest delven tegen Bier- vliet H. In de derde klasse B eindigde de ontmoeting tusschen de reserves van Westdorpe en Oranje in een gelijk spel, 22, terwijl STEEN II de eerste plaats behield, door den uitwedstrjjd tegen Hontenisse H met 14 te winnen. Voor de Zaterdagcompetitie ontving Drie- wegen de Hoeksche Boys en behield met 32 de punten thuis. De stand In de onderscheidene afdeelingen is thans als volgt: le klasse B. Temeuzen III 12 10 1 1 41—24 21 Hoofdplaat 12 9 1 2 47—13 19 Breskens H 11 6 2 3 30—23 14 Oostburg 11 5 6 30—22 10 Biervliet 12 3 2 7 26—35 8 Sasput 11 1 2 8 20—41 4 FC Sluls 11 2 8 18—54 4 le klasse C. Sluiskil 10 9 1 36—10 18 Axel H 10 7 8 37—23 14 ONW 10 4 1 5 23—23 9 Stoppeldijk 10 4 6 19—30 8 STEEN 10 3 7 14—38 6 Hontenisse 10 2 1 7 22—27 5 2e klasse C. Com Boys 8 7 1 41—20 14 Scheldestr. 9 5 1 3 26—23 11 BKW 7 4 1 2 34—22 9 Tern. Boys 10 4 1 5 31—29 9 Temeuzen IV 8 3 5 22—34 6 Westdorpe 8 1 7 17—23 1 2e klasse D Zeeduivels 11 11 58—8 20 Hoofdplaat H 11 7 4 30—27 14 Biervliet H 11 6 1 4 37—26 13 Breskens IH 11 5 - 6 25—32 10 IJzendijke H 12 4 8 19—41 8 Sasput II 12 4 1 7 32—36 7 NGD 7 8 - 4 13—15 6 Oostburg H 9 1 8 8—35 2 Zeeduivels en Sasput n elk twee winst- punten in minderlng wegens niet opkomen. 3e klasse B. STEEN H 10 7 2 1 44—18 16 Axel HI 6 6 31—8 12 Hontenisse II 10 5 1 4 31—29 11 Sluiskil H 9 5 - 4 3435 10 Oranje H 9 3 3 3 26—26 9 Zuiddorpe 10 3 2 5 22—27 8 Westdorpe H 7 3 1 3 28—20 7 Com Boys H 11 2 1 8 27—53 6 BKW H 7 1 6 8—35 1 Zaterdagcompetitie. Othene 8 7 1 36—11 15 ZSC 8 4 - 4 25—26 8 Driewegen 8 4 4 24—29 8 Hoeksche Boys 8 2 1 5 21—25 6 Hoek 8 2 - 6 16—31 4 ARRONDISSEMENTS-RECHTBAKK TE MIDDELBURG. Zitting van Woensdag 28 Febr. 1934. De volgende vonnisen werden uitge- sproken: J. A. d. W., oud 18 j., venter te Hontenisse. gedetineerd, is wegens diefstal, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en in vrjjheld- stelling. W. K., oud 56 j., zonder beroep te Water- vliet, is wegens openbare dronkenschap ver oordeeld tot 3 weken hechtenis en 1 jaar op- zneding naar een Rijksiwerkinrichting. G. K., oud 48 j., inspecteur te Hilversum, is wegens vemieling veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. A. B., oud 30 j., koopman te Dlrksland, gedetineerd, is wegens aplichting veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2