ALGEMEEN KIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Twbb nienscliBn qd flenweg AKKER.CACHETS No. 9112 eerste blad WOENSDAG 28 FEBRUARI 1934 74e Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton roman van HULBERT FOOTNER. m "AKKERTJES" ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Bui ten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. UitgeefsterFlrma P. J. VAN BE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KT.~F.ryF. ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAO-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Yoortgezet wordt de behandeling van de Indische begrooting voor 1934. Mevr. BakkerNort (v.d.) dringt aan op een regeling van de reohtspositie der Euro- peesehe vrouw, gebuwd met een Mahome- daansch Indonesier. De heer Van Boetzelaar van Duibbeldam (cjh.) wenscht maatregelen tegen den woeker. De heer Van Kempen (lib.) wenscht eenige venbeteringen in het burger- ljjk recht en het militair strafrecht in navol- ging van de wetgeving hier te lande. De heer Effendi (comm.) komt op tegen gevallen van mishandeling door lagere politieorganen. De heer Cramer (s.d.) noemt de voorgenomen bezuiniging op het kantoor van den arbeid een stap terug. De heer Sneevliet (comm.) criti- seert de strafreohtlbepalingen inzake mis- drgven tegen de openbare orde. De heer Feber (r.k.) komt op tegen onttakeling van het kantoor van den arbeid. De heer Wijn- koop (comm.) protesteert onder meer tegen de persbreidelordonnantie. Minister Colijn antwoordt, inzake allerlei onderwerpen, waarover nog overleg gaande is, geen antwoord te kunnen geven. Spr.'s amfbts- voorganger wendde zich reeds tot den gouiver- neur-generaal inzake wijziging van het erf- redht. De bezuiniging op het kantoor van den arbeid is een deel der bezuiniging over de geheele linie, welke in Indie beter kan worden beoordeeld dlan in de Tweede Kamer. Bepaalde feiten inzake vrouiwenhandel zouden zijn te onderzoeken. Aan een algemeene klacht heeft spr. niets. Zoolang een mishan- delingiszaak bij den rechter aanhangig is, moet de regeering zich ontlhouden. Inzake de redhtspositie van de Europeesche vrouiw, ge- huiwd met een Mahomedaamsch Inlander, wil spr. overleg plegen met den gouivemeur- generaal. DE REUS VAN MINISTER COLIJN NAAR INDie. ,I>e Java-Bode bericht, dat minister Coign zQn reis naar Indie zeer vermoedelijk per spe- ciaal toestel van de K.L.M. zal maken, dat het traject sneller zal afleggen dan de gewone lijn- toestellen. De minister zal vergezeld zijn van twee hoofdambtenaren van kolonien, onder wie waarschijnlijk de oud-directeur van onder- wjjs te Batavia, de heer Hardeman, die thans hooifd van de afdeeling financien op het depar- tement is en die de geheele dollarconversie heeft geregeld. It. LOUWES NEEMT ZIJN BENOEMING NIET AAN. Ir. S. L. Louwes. die door het centraal stem- taureau, gelijk vermeld, benoemd verklaard is tot lid van de Eerste Kamer in de vacature- Westerdijk, neemt deze benoeoning niet aan. MINISTER KALFF NAAR VLISSINGEN. Minister Kalff wordt Donderdagmiddag 2,15 met het vliegtuig van de K.L.M. op het vlieg- veld te Vlissingen verwacht, in verband met de opening van den dubbeldaagschen dienst RotterdamHaamstedeVlissingen. De minister zal de thee gebruiken bij den burgemeester van Vlissingen in het Woold- touis en om 4 uur weder via Haamstede terug- vliegen. DEURDER BROOD De N.V. Meelfalbrieken der Ned. Bakkerij te Rotterdam heeft zich met een verzoek- schrift tot den Minister van Econ. Zaken ge- wend, om haar bezwaren kenbaar te maken tegen verschillende contingenteeringsmaatre- gelen. Zij verwacht daarvan stijging der meel- en broodprijzen, en stelt tot saneering der meelindustrie een ander middel voor, t.w. opkoopen en stilleggen der oneconomisoh wer- kenide fabrieken. DE MUITERS VAN „DE ZEVE1N PROVINCIeN". Maandag deed het hoog militair gerechtshof te Batavia uitspraak in hooger beroep in de zaken van de 2e groep muiters van ,,De Zeven Provincien", bestaande uit den korporaal- machinist M. Boshardt en 7 anderen. Het hoog militair gerechtshof legde de volgende straffen op: Boshardt 10 jaar, eisch 12 jaar; Dannau 8 jaar, eisch 9 jaar; Dooyewaart 9 jaar, con form den eisch; Van Leeu'wen 7 jaar, eisch 6 jaar; Tiggelaar 3 maanden, eisch 1 jaar; Peters 6 jaar, conform den eisch; Snel 2 jaar, eisch 1 jaar en 6 maanden; Vermeulen 3 maanden, eisch 1 jaar. Voor de beide tot 3 maanden gevangenis- straf veroordeelde beklaagden vervalt de bij- komende straf van ontslag uit den militairen dienst. Tiggelaar behoudt den graad van kor- poraal. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE H ANDELSBETREjltKIN GEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel telefoneerde gisteravond: De besprekingen tusschen den Nederland- schen minister van oeconomische zaken, dr. Verschuur, en den Belgischen minister van landbouw, prof. Sap, hebben vandaag in den loop van den middag tot een definitief resul- taat geleid. Aan de besprekingen, die uit- sluitend liepen over den uitvoer van Neder- landscihe landbouwproducten in Belgie, nam van Nederlandsche zijde ooik de heer Bonthuis en van Belgische zijde de directeur-generaal van Orshoven deel. Kort voor den middag bracht minister Verschuur, vergezeld van zijn Belgischen collega, een bezoek aan minister- president de Brocqueville. Het onderhoud was van zeer aangenamen aard en de minister- president zat samen met den minister van nij- verheid en binnenlandschen handel, mr. van Cauwelaert, en H.M. gezant, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, en den heer Bont huis mede aan bij de lunch, minister Ver schuur aangeboden door den Belgische minis ter van landibourw en mevrouw Sap. Na den middag zijn de besprekingen voortgezet. Z(j waren omstreeks half zes afgeloopen. Minister Verschuur heeft zich alsdan naar H.M. gezantschap begeven en is iets later per trein naar Den Haag teruggekeerd. Heden- avonid had ik het genoegen door minister Sap te worden ontvangen die mij onder andere verklaarde: Dr. Verschuur en ik zijn het vanmiddag volkomen eens geworden. Feitelijk was dit reeds het geval na de besprekingen te Den Haag maar er vielen nog enkele technische details te regelen. Het resultaat van onze onderhandelingen is, dat het accoord tusschen beide departementen van buitenlandsche zaken tot stand gekomen inzake den ruil- handel van industrieele producten met ingang van Donderdag 1 Maart in toepassing treedt. De regeling tusschen dr. Verschuur en mij getroffen geldt den invoer van Nederlandsche landbouw- en zuivelproducten in Belgie met name van aardappelen, groenten, varkens- vleesch en schapenvleesch. Ik kan u natuur- lijg nog geen cijfers mededeelen, maar ik kan wel verklaren dat de Belgische minister van landbouw een absolute controle houdt op den prijs en hoeveelheid van in te voeren produc ten. Evenals in Den Haag hebben wij hier onderhandeld in 'n geest van oprechte vriend- schap. Het waren niet twee tegenover elkaar staande ministers, maar twee vrienden die elkaar ontmoetten. Het accoord dat beide partijen bevredigd heeft is in dien geest tot stand gekomen en zal in denzalfden geest worden doorgezet. Donderdag zal minister Sap aan de andere leden van het kabinet-de Broqueville mede- deeling doen van de verschillende modaliteiten van deze nieuwe regeling. NA DE TROONSBEKLIMMING VAN KONING LEOPOLD III. Be correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Met honderdtallen zijn sedert Vrijdagmiddag de telegrammen met gelukwetischen uit alle landen van de wereld ten Paleize alhier ont vangen. President Roosevelt zond een bood- schap aan koning Leopold en koningin Astrid waarin hij de hoop uitspreekt dat de regeering van den nieuwen vorst een tijdperk van voor- spoed voor Belgie moge inluiden. A1 de staats- hoofden van Europa en Amerika Rijkspre- sident Hindenburg niet uitgezonderd lieten koning Leopold eveneens hunne beste wen- schen toekomen. Een der allereerste telegram- men, bij het Hof afgegeven, kwam van de Vereeniging van Buitenandsche Joumalisten in Belgie. Van al de colleges van B. en W. der voomaamste steden en gemeenten van Belgie ook uit Eupen en Malmedy heeft het jonge koninklijke paar adressen van eerbiedige sympathie en aanhankelijkheid ontvangen. Het parlement met vacantie. Zoowel de Kamer als de Senaat heeft be- sloten deze week niet te vergaderen. De parle- mentaire werkzaamheden zullen eerst Dins dag 6 Maart worden hervat. Een kabinet van nationale eendracht? In zekere politieke kringen is, de vorige da- gen, bij het tragische verscheiden van koning Abert, aan de samenstelling van een regeering van nationale eendracht samengesteld uit katholieken, liberalen en sociaal-democraten gedacht. Sommige gezaghebbende leden van het parlement waren van oordeel dat de tot- standkoming van een dergelijk concentratie- kabinet ten zeerste gewenscht zou zijn bij het debuut der regeering van den jongen Koning. Van diverse zijden wordt deze gedachte echter bestreden. Vooral van de zijde der Brusselsche liberalen die vreezen dat de liberale vertegen- woordiging van de hoofdstad in het kabinet alsdan aanzienlijk zou slinken, blijkt de tegen- stand het feist te zijn. De omgeving van koning Leopold. Koning Leopold HI heeft zijn secretaris ba ron Capelle, tot particulier secretaris van de Kroon benoemd. De secretaris van Staat van het Koninklijk Huis, mr. Wodon, wordt in zijn functie gehandhaafd evenals kolonel du Four, medewerker van mr. Wodon en de heer Bard, secretaris van het kabinet. De samenstelling van het mifitaire Huis van den Koning blijft eveneens cngewijzigd. Het is bovendien zoo goed als zeker, dat de Vlaamsche letterkundige Herman Teirlinck, gewezen voorzitter van de Kon. Vaamsche Academie, die particulier ad- viseur van koning Albert was voor Vlaamsche artistieken joumalistieke aangelegenheden en een der gewezen leermeesters is van den vroe- geren prins Leopold, in de functie die hij, voor den dood van koning Albert, met zeer veel tact en toewijding waarnam, zal worden be- houden. Daar mr. Wodon niet voldoende ver- trouwd is met de taal, de psychologie en de eigen kultureele en andere behoeften van het Vlaamsche volk, wordt in alle Vlaamschgezin- de kringen de aanwezigheid van 'Herman Teir linck aan het Hof ten zeerste gewenscht ge- acht. MAROHE-LES-DAMES ALS BEDEVAARTOORD. De correspondent van het Handelsblad te Brussel schrijft: De plaats waar koning Albert op een tries- tigen Zaterdagmiddag den dood vond, schijnt een nationaal bedevaartsoord te zullen wor den. Sedert den dag, waarop men 's konings lijk met verbrijzelden schedel aan den voet van den steilen Vieux Bon-Dieu vond liggen, is Marche-les-Dames het middelpunt geworden van een steeds toenemende belangstelling. (Nadruk verboden.) 12) (Vervolg.) Maar na het avonideten, toen de zon was ondergegaan, kwam weder de groote stilte over hen. Natalie liet lusteloos haar armen hangen, Garth's pijp ging uit en een onzegbare moeheid viel over beiden. Zij zwegen. Boven hen stond een rij boomen en op den rand van den oever zat een groote uil, het eenige leven- de wezen bulten hen, dat zichtbaar was. Na talie zat in elkajar gedoken op een kist, met Garth's jas over haar sohoulder. Zij dachten aan wat hen sdheidde. Zij, die elkaar lief- hajdiden. Fn Garth, die haar daar zag zitten, zoo ten- gea" en klein onder zijn jas, snakte er naar haar naar zich toe te trekken, maar hij ver- dreef dit verlangen met de steeds herhaalde gedachte: Ik moet over haar waken. Natalie verdween in haar tent en schreide Eich in slaap. Garth luisterde naar haar snikken, die hem als kleine messen in de borst aneden. Toen zij sliep stond hij op, ontlkleedde Hi oh en zwom de rivier in tot het water hem k»ud maakte. Toen kleedde hij zich weer, stak een pijp op en de rust kwam weer over hem. Tenslotte legde hij zich neer in het gras en sliep tot den morgen. Toen de zon opkiwam verscheen Natalie dapper en frisch als vcorheen. Zij keek dank- baar naar Garth en vond allerlei kleine atten- ties om hem een genoegen te doen. Dien dag veraniderde het karakter van de rivier een weiniig en zij roeiden vender van het eene punt naar het andere. Plotseling zagen zg een groote grijze boot. Een ibreede kerel met een grooten baand stond op het dek. Het leek wel een piraat op zijn rooversohip. Alle twee keken met open mond elkaar aan, vol verbajzing over de plotselinge ontmoeting en bijna was de boot reeds voorbij toen Garth de tegenwoordigheid van geest had om in een luiiden roep te vragen naar den afstand van het meer. Het antwoord kwam. Vijf en twintig mijl! En het leek wel alsof er een tooverkracht in hen kwam. De wind was nu gekeerd en zware wolken lawamen aangerold uit het westen. De onder- kant van de wolken werd grijzer en grijzer en de iblauwe strepen smaller en smaller. Ten slotte sloeg een fijne slagregen omlaag en de reizigers zcehten dekking onder het kreupel- hout. Om hen heen plaste de regen in het water van de rivier, tot hij ook door de blaren begon te druipen, en zij besloten toen om maar door te roeien en den regen te laten plassen waar hij wilde. Garth was verstoord. Hij vroeg zich af: Hoe moet ik haar vannacht warm en droog houden Natalie echter hield zich goed en was op- gewekt. Is het niet vreemd, Garth, riep zij in- eens. Van kind af aan heb ik altijd verlangd in den regen te spelen. En nu kan ik het vol- op. Heerlijk om de regen zoo op je neer te laten plassen! Wat zijn vrouwen eigenlijk kinderen. Nooit van m'n leven wil ik nog een parapluie! Niettemin was Garth bezorgd, hoe hij een droge plaats zou kunnen vinden om de tent op te slaan. Iederen dag weer tijgen er automobilisten, vereenigingen, schoolkinderen en afvaardigin- gen van vaderlandsche bonden en organisaties naar het romantische plekje in het Maasdal om er bloemen of kransen neer te leggen op de plaats, waar koning Albert den laatsten adem heeft uitgeblazen. Zaterdag en vooral Zondag stroomden er duizenden uit alle steden van het land samen. Autobussen en extra- treinen brachten de belangstellenden van heinde en ver naar Marche-les-Dames, terwijl de bevolking van het plaatsje zelf met vaan- dels en vlaggen een rouwstoet formeerde en eveneens naar de plaats des onheils trok. De politie had de plek, waar 's Konings lichaam werd gevonden, met prikkeldraad laten afsperren om te verhinderen dat de me- nigte alles onder den voet zou loopen en de gendarmerie hield het publiek op eerbiedigen afstand. De boschwachters hebben bij den steen die den val des konings stuitte, en waar- tegen zijn lijk rustte, een eenvoudig houten kruisje neergezet, dat reeds schuil gaat onder kransen en bloemstukken. Een dezer bloem- stukken is afkomstig van de Zwitsersche berggidsen Couttet en Arthur Ravenel, die den koning zoo vaak op zijn tochten in de Zwitsersche Alpen hebben begeleid, en o.a. den Jungfrau met hem hebben bestegen. Zij brach ten in gezelschap van graaf de Grunne, den voorzitter van de Belgische Alpinistenvereeni- ging, een bezoek aan Marche-les-Dames, knielden op de plaats des onheils neder en baden er voor het zieleheil van den veronge- lukten monarch. Dezer dagen werd gemeld, dat de Belgische Alpinistenvereeniging het voornemen koestert een gedenkteeken voor koning Albert te laten oprichten op de plaats waar hij is neergestort. De „Vingtieme Steele" spreekt dit echter tegen. Een dergelijk ontwerp zou van hooger hand niet goedgekeurd worden, meent het blad. De overleden koning zelf wilde het prach- tige landschap in heel zijn romantische wild- heid bewaren, en dezen wensch des konings zal zonder eenigen twijfel door zijn zoon ge- eerbiedigd worden. Het ware voldoende een gedenksteen aan te brengen in den muur van het kapelletje, dat aan den voet van den Vieux Bon-Dieu staat en dat eraan herinnert hoe hier in 1689, dus ten naaste bij 250 jaar ge- leden, een koopman uit Verviers door struik- "roovers werd vermoord. Maar met of zonder gedenkteekenMarche- les-Dames wordt een nationaal bedevaarts oord. Daar zullen de autobusondernemingen wel voor zorgen, die, nu Beauraing niet meer trekt, zich gmetig op dit nieuwe object heb ben geworpen en reeds een grootsteedsche propaganda voor autobusexcursies naar Marche-les-Dames ontplooien. DE KOLENAANVOER TE GENT. De Gentsche correspondent van het maand- blad Navigation du Rhin maakt melding van de opwinding, die de heffing van inkom-snde rechten op steenkool evenals de contingentee- ring hiervan in die stad blijft verwekken. Naar men weet is steenkool een der voornaamste elementen van den zeehandel der stad. Het gewraakte recht bedraagt frs. 10 per ton. Deze maatregelen zijn noodlottig voor de haven van Gent. In 1930 kwamen er ongeveer drie mil- lioen ton kolen aan en in '31 maar een millioen. Een belangrijke werkloosheid is er het gevolg van. De plaatselijke overheid ziet er een onge- rechtvaardigde bevoorrechting van de Belgi sche mijnen in en da Kamer van Koophandel deelt deze zienswijze. En behalve steenkool is ook mijnhout gecontingenteerd. HUISEIGENAAR, DIE GROOT GEZIN SCHUWDE. Een huiseigenaar te Weimar weigerde een woning te verhuren aan een kinderrijk gezin en antwoordde op de opmerking dat deze hou- ding niet in overeenstemming was met de be- ginselen der regeering met beleedigende uit- latingen aan het adres van Hitler. De aspirant-huurder beklaagde zich daarop bij de autoriteiten, met het gevolg dat de huis- Hij had geleerd nooit meer de afstanden te vertrouiwen in een onibekend land. Aan het eind van een dier eindelooze bochten voelden zij omstreeks vijf uur een frisscheren wind. De rivier liep nu rechtuit als een kanaal en daarginds zagen zij de hooge golven van het Cariibou-meer. Natalie riep: Hoera voor de bemanning van de Flat- iron! Het is volbraoht. Zij stak haar hand uit. Mijn hand, kameraad. Aan het eind van de rivier, te midden van de zandvlakte op den oerver van het meer, stond een kleine logge hut, half in de duinen begraven. Rook steeg op uit den schoorsteen. Praohtig! riep Garth uit. Hier kun je je kleeren tenminste drogen. Hij keek de vlakte over, maar zag nergens kano's of de uitrusting van een expeditie. Wij hebben hem weer gemist, zei Garth grimmig. Zij gingen aan land en zwoegden door het zanid naar de deur van de hut. Het uitaicht was uiterst triestig; er was nergens eenig teeken van leven, behalve de ijle rook uit den schoorsteen. Aan hun linkerhand strekte het meer zich glanzend uit naar den horizont. Onder den westenwind sloegen de golven hoog op. Dat had de Flat-iron nooit gehaald, merkte Garth op. Hij klopte op de kleine deur. Binnen! riep een stem onmiddellrjk. Ze keken elkander verbaasd aan. Engelsch! fluisterde zij. Een blanke man. Goddank! zei hij. HOOFDSTUK IX. Het hart van een jongen. Het was een jongeman, dlie hen aankeek, uit den achtergrond van de hut, een zeventien- jarige jongen met blozende wangen en een J Wordl U gekweld door ver- schietende pijnen, soms in hoofd of aangezichl, dan weer in Uw ledemalen? La ten "AKKERTJES" U daar van afhelpen, want die wer- ken venassend bij zenuw- pijnen, rheumatische pijnen, Nederlandsch Product spierpijnen, vrouwenpijnen, hoofapijnen, kies- en land- pijn enGe proeft nieis! Gebruikt dus voortaan uitsluitend .- Volgens recept van Apotheker Dumont Ingez. Med. paar rijen witte tanden. Zijn blauiwe oogen fonkelden van louter geestdrift ter verwel- koming. Kom binnen, zei hij, en droog uw kleeren Ik ben blij u te zien. De jongen stond daar als de vertegenwoor- diger van het Noorden in een nieuwen vorm. Vooral op Natalie maakte hij een goeden in- druk; hij was een echte jongen naar haar hart. Toen hij naar Natalie keek, bloosde de knaap en hij zei: Mijn hut is niet veel bijizonders en zeker niet geschikt om een dame te ontvangen. Ik ben niet lang genoeg thuis geweest om alles behoorlijk in orde te hebben. Het was een echt jongensachtig interieur. De huisraad bepaalde zich tot een kachel, die midden in het vertrek stond, een eigen ge- maakte tafel en een bank. Het bed stond schuin in een hoek. Toen zij binnen kwam, kromde een geel-witte kat in den donkersten hoek van de hut haar rug en siste dreigend. Dat is mijn kameraad, Musq'oosis, ver klaarde de jongen. Hij zal spoedig goede vrienden worden. Hij speelt altijd met me en je lacht je ziek als je zijn gekke manieren ziet. Hij is een prachtig gezelschap als je alleen bent! Natalie vond den jongen steeds aardiger. Weet u, ik heb dezer dagen een buiten- gewoon gezelschap gehad, ging hij voort mel opgeiwekte stem. De expeditie van den bis- schop is gisteren den geheelen dag hier ge weest. Vanmorgen vroeg zijn zij vertrofcken. Zijn vrouw gaf mij een brood voor zij weg ging, een echt brood, met een korstje gebak- ken, o! en met bruine suiker. We zullen er een paar sneedjes van eten bij het avondmaal. Natalie was op de bank gaan zitten en stak haar beenen uit naar de kachel. Garth zat op een kist en him gastheer hurkte neer op den grond tusschen hen in. eigenaar naar het concentratiekamp van Bad Suiza werd overgebracht. De Duitsche regeering heeft bekend ge- maakt, dat zij in dergelijke gevallen met alle scherpte zal optreden. DE JAPANSCHE ONDERWIJZER. De Japansche minister van landbouw heeft v6r strekkende maatregelen genomen om de zijde-industrie te hulp te komen en den groo ten zijde-voorraad te doen verminderen. Hij heeft thans n.l. een verordenimg afgekondigd, waarbij alle onderwijzers aan middelbare en lagere scholen in de prefectuur Goemma (Mid den-Japan) tezamen 5000 man, voortaan zijden kleeren moeten dragen. Een deel dezer zijde zal gratis aan de on derwijzers ter beschikking worden gesteld en het overige moet tegen een vastgestelden prijs worden gekocht. Als deze maatregel doelmatig blijkt, zal een dergelijke verordening ook voor de andere deelen van Japan worden afgekondigd. DE BULGAREN LOSGELATEN. Dimitrof, Popof en Tanef zijn schrijft de N. R. Crt. over de Duitsche grens gezet. Zij waren niet vroeger losgelaten, zoo heat het, omdat hun vaderland hen niet meer als zijn zonen wilde erkennen en weigerde, hen in ont- vangst te nemen. Dat Rusland nu tot dit laatste bereid blijkt, geeft de Duitsche regee ring de gelegenheid hen uit de gevangenis te ontslaan. Men zou hiertegen kunnen opmerken, dat Rusland zijn pleegzoons niet zonder moeite en geduld heeft losgekregen. Dat doet er nu echter nog weinig toe. Waar het op aan komt is, dat zij uit een gevangenschap ontslagen zijn, waaraan het rechtsgevoel in de buiten- wereld aanstoot nam. Zij waren op losse gronden aangeklaagd voor een halsmisdrijf, en hun onschuld Hvas gableken. Desniettemin hield men hen vast, op grond van invloeden, waamaar niet moeilijk te gissen viel. Dat trok de wereld zich aan. In de Times b.v. is in de laatste dagen nog een krachtige cam- pagne van protest daartegen op touw gezet, die in de Engelsche pers en in het Engelsche publiek veel weerklank vond. Men was zich zeer wel bewust, dat in Duitschland duizenden menschen zich in weinig verkwikkelijke con- centratiekampsn bevindea, die, om hun poli tieke daden, dat lot veel minder verdienen dan deze drie Bulgaarsche agitators. Maar de brj- zondere omstandigheden van hun proces, en de mogelijkheid om hen als ongewenschte vreemdelingen over de grens te zetten, gaven hun geval een bijzonder karakter. De valbijl was hun maanden lang heel emstig voorge- houden, zij waren in de voorloopige hechtenis ongewoon hard behandeld, en al die kwelling A propos, zei de jongen, ik heet Charley Land rum. i Garth stelide zicihzelf en Natalie voor. Ik hoop, dat u een paar dagen zult blij- ven, zei Charley met eenige angst, of nog lan- ger. Er is een groote eendenvlucht op het meer en we kunnen gemakkelijk een paar vogels neerleggen. Het zou een aangename verandering van spijs zijn voor een dame. Charley richtte al deze opmerkingen tot Garth, zonder Natalie aan te kijken, maar hij bloosde telikens als zij sprak. Voor Garth en Natalie was het een heerlijk gevoel dat Char ley de eenige was in het hooge Noorden die hun gezelschap voor lief nam, en dat hij zon der verbazing vemomen had, dat zij was miss Bland en hij mr. Pevensey. Wij zijn genoodzaakt zoo spoedig moge- lijk vender te trekken. Van de Landing af hebben wij den bisschop nagejaagd. Hoe bent u die Kleine Rivier opgekomen vroeg Charley. Ik heb een boot gekocht van Pierre Torna. Ik ken die boot, zei hij met een schouder- schokken. Zoo wrak als een wasbhtobbe. U zou er het meer niet mee op kunnen! Zeker niet als het zoo hard waait als nu, zei Garth. Men heeft mij verteld, dat een zekere Walleye Macgregor een sterke boot heeft, zei Garth. De kans is verkeken! antwoordde de jongen. Hij heeft de boot naar de noordkust van het meer gebracht. Dan zal ik de badkvip moeten nemen en trachten langs de kust naar den overkant te varen, zei Garth. Ik zal u helpen! zei Charley. Hoelang bent u al in de streak, mr. Landrum? vroeg Natalie zaeht. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1