Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten lamswaarde. HONTENlSSE. SELZAETE. RECHTSZAKEN. SMID VAN GRETNA GREEN GESTORVEN. A an de St. Vincentiusschool te Tegelen in iLimbuig is tijdelijk benoemd de wachtgeld- eter mej. M. L. de Waal, voorlieein werkzaam aan de St. Theresiaschool te Lamswaarde, 62-JARIGE AMSTERDAMMER VERSTIJFD DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Loopt nu weer „als de beste". ,,lk ben op bet oogenblik 62 jaar oud en leed al smds lange jar en aan rbeumatiek in de bee- nen. die boe langer boe erger werd. Ten slotte iwas bet zoo emstig, dat ik vanaf mijn 60e tot voor kort als bet ware verlamd te bed moest blijven. Daar ik zeer levenslustig ben, werd aJies geprobeerd, docb niets hielp. Eindelijk kwam op raad van een kenins, die goed succes heeft gehad met uw middel, ook Kruschen Salts aan de beurt en zie, 3 maanden reeds nadat ik begonnen was Kruscben Salts te ge- bruiken, kon ik in de kamer loopen met een stok, en daama ging bet zienderwijze voor- uit. Tegeniwoordig maak ik elken dag een ocb- tendwandelingtje door de Amstellaan, en als de beste boor! En dit alles scbrijf ik uitslui- tend toe aan Kruscben. Dank, dank, dank ervoor! S. Z. te A. De oorzaak van rheumatiek is een teveel aan urinezuur in bet licbaam, hetgeen ont- staan is door te trage werking der inwendige organen (o.a. ingewanden en nieren). En in- dien deze organen met beter gaan werken, hoopt dit kwaadaardig urinezuur en andere afvalstoffen, die uw gezondbeid kunnen bena- deelen, zicb steeds meer in u!w licbaam op. De zes verschillende zouten in Kruscben nu, spo- ren deze afvoerorganen tot betere werking aan, z66 dat alle opgehoopte scbadelijke afvalstof fen uit het licbaam verwrjderd worden. De pijnen worden nu gestild, geziwellen slinken, verstijfde ledematen worden weer lenig. Daar- na zal „de kletne dagelijksche dosis" U inwen- dig schoon houden, vrij van afvalstoffen, over- tolbg urinezuur en dus ook vrij van rheuma tiek. Kruscben Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a /0,90 en 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondbeid voor 66n cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voor- komt. GROENENDIJK. R.K. Verpleging Wit Gele Kruis. Aan het jaarverslag van de wijkiverpleging door de Eerw. Zusters van bet St. Anthonius- gesticbt albier ontleenen we de volgende cijfers: Afgelegde huisbezoeken in Stoppeldijk 1170; in Roscbkapelle 1200 en in Honteniase en Ossenisse 4441; totaal 6811 huisbezoeken. Uitgeleende venplegingsartikelen in Stop peldijk 34; in Boscbkapelle 68 en in Honte- nisse en Ossenisse 340; totaal 442 stuks. Voor de t.b.c.-bestrijding werden 195 be zoeken afgelegd en 695 bezoeken voor de zuigelingen-oontrOle en -beschermmg. Maandag 1.1. keerde 66n der vrachtrijders uit deze gemeente huiswaarts van Hulst. Bij contrdle van zijn rijibewijs door de bevoegde ambtenaren ibleek, dat dit vervallen was sedert 15 Februari j.L, met bet gevolg, dat de vrachtrrjder een ban kreeg. Dus autamo- bilisten, motorrijders en -rijidsters! Opgepast en om dergelijke narigheden te voorkomen, getroost u tijdig, d.w.z. een maand v66r het vervallen van uw rijtoewijs, een gang naar de gemeente-secretarie om uw rijibewijs te laten vemieuwen. Werkman in het mim gevallen. iDe werkman Ergo, vader van 4 kinderen en wonende op Stuivenlberg alhier, is tijdens het lossen van kolen uit een schip aan de cokes- ovens aan bet kanaal GentTer Neuzen, in het scheeppsruim gevallen en emstig gefcwetst opgenomen. Hij is naar het ziekenbuis te Gent vervoerd. HET STRAPERLO-SPEL. (De Haagsche recbtbank deed uitspraak in de zaak van het Straperlospel. Tegen den exploitant van het Scheveningsche Kurhaus c.s. eischte 't O.M. zooals men zich zal her- inneren een geldboete van f 2000, subs. 100 dagen hechtenis. De rechtbank heeft Woensdag de verdachten sohuldig verklaard aan bet opzettelijk geven van gelegenheid tot hazardspel, en ieder van hen veroordeeld tot een boete van 0,50 subs. 1 dag hechtenis. De Officier van Justitie gaat in hooger beroep. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 20 Februari 1934. Menier, Nen grooten Koning van n klean laandje is overlejen en 't is daaraan, da'k deu- ze week m'n brief - ke wijen wil. Ja, 'nen grooten koning van 'n klein laand, z66w klein zelfs, dat tusschen 19141918 z'n laand bestond uit 'n plas water en 'n paar loopgraven, wat ie mee 'nen verrekijker overzien kost! Daar zijn veul boeren, die over medr laand regeeren, dan Koning Albert over regeerde in de trieste oorlogsjaren. En toch 66n van 's wearelds grootste Koningen! Zaterdag teugen d'n avond verongelukt temidden en in de stilte van Gods' schoone Natuur, in de sdhemering van 'nen heimeJijken Februari-dag, bij 't ondergaan van de zon Groote mannen sterven meestal, ltjk ze ge- leefd hebben. Napoleon sloot de oogen bij 'n krakend, ziedend oniweer. Onder donder en bliksem. onder 't buliderend geiweld over 'n sidderende weareld, stierf deuizen menscb, die 'n bevende weareld z'nen wil had opgeleed, onder 't ge- dreun van z'n marcheerende troepen en onder *t geweld van z'nen jjzeren geest. Aan 't end van 'nen levensweg, die 6dn spoor van bloed was, plompte 't mes van d'n moor- dene^r in 't hart van 'nen Caesar, Groote kunstn^rs stierven in 'n leste, god- delijke inspiratie. Schoone heiligen-levens losten op in 'nen giaanzenden schemer van manelicht. En de Kiel van da-d-heilig dichterke, Guido Gezelle, wier weggedragen op veugeltjeszang, waar ie in z'n leste oogenblikskes naar te luisteren lag, op 'nen schoonen zonnedag. Terwijl Albert I, den Koning-soldaat ge- storven is in de eenzaamheid, dw.z. in de na- bijhedid van God alleen, tot Wien ie zoow dik- kels gegaan is, as hoofd der Belgen, in de aware, moeilijke dagen, om wijsheid en raad. In de meer dan duizend zware dagen van oorlog en rampen, toen z'n ministers en ,,raad- gevers" in 't buitenlaand waren en d'n een- zame Koning verstoken van huis, vrouw en kinders regeerde en vocht achter 't water van Yperen, da z'n heele Koninkrijk beteekende. Hard as de rotsen, waarop ie viel, was dit solldatenleven. Eenzaam as de natuur, waarin ie stierf, was dit Koningsleven. En, alleen, as ie vocht, zoow was ie in zn sterven. Wij waren, met de Mikkers op pad in 'n Bels durpke, toen me Zondaggemiddag t ibeiicht heurden. We had'den de roos goed kunnen vinden. Onzen keizer, d'n Blaauiwe. had geschoten zoowas 't van nen keizer ver- wacbt wordt. Ednen keer vijf rozen achter mekaar, da-d-onze Belze kameraads er stil van wieren. ,,Mieldetonneer", bromde-n-er 6ene: ,,dieen merveljeuzen blaauiwen tiep is terriebel! Das gin schieten, da's tooveren zulie! Daar is Gieljom Tell 'nen zoigelink bij." En as d'n Blaauwe z'nen heul verschoten bad en 57 punten had verg^rd, (12 rozen is 60 punten), dan bekeek ddeen Bels d'n Tiest z'n pijlen, voelde-n-er 's aan, onderzocht d'n iboog, spande'm wa nie erg meeviel, waant d'n Blaauiwe trek teugeswoorig rond 20 kilo's dan gong ie vlak veur d'n Tiest staan, waarop d'n Blaauwe 'n straaltje tabakssap over da Belske z'nen kop wegpssscbte en gong deze van d'n scbrik 'n triepeltje vatten. Toen keek d'n Blaauiwe mijn mee een oog aan heel, heel efkens maar, gooide toen z'n pruimke naar d'n overkaant-in-z nen-mond, en zee teugen z'n eigen: „jaja!" „Prontjes geschoten, Blaauwe," zee ik. „Oem," bromde-n-ie van laanks z'n pruim. En mee z'n baanden in z'n ibroekzakken boog ie naar d'n grond om z'n rug 'n bietje ,,los te maken". Toen fluisterde-n-ie,,Dre, ge mot er nooit mee niemand nie, over zeveren, maar witte wa'k zoow geren '8 zouw maken „Nouw?" „Zestig punt!" „Twaalf rozen? ,,Sjuust." „Kan nie!" ,,Weet ik." „Waar protte dan over, Tiest?" ,,Over twaalf rozen in eenen heul! 'k Weet da-d-et nie kan Drd, maar elken keer as me van huis gaan, dan peins ik er op. En as 'k da nie dee, nouiw, dan was er veur mijn de lol af!" „Dan mag 'k lijen, Tiest, da ge nooit zestig punt scbiet." „Pssscht," dee d'n Blaauiwe weer. „W'rom?" „Omdat er dan 6k de lol af is, veur oew!" „Daar zullen me 'r dan maar's eentje op gaan koopen," stelde-n-ie veur en amico, zoow gaauw as me geklonken hadden in d'n stami- nee, kwam 't bericbt binnen van 't ongeluk da Koning en Volk van Belgie getroffen bad. Ineens bield 't geroezemoes op. 't Geklek van de buljert stopte. Ieder ziette z'n gloske neer. Me keken mekaar 's aan; 't stamineeke was plotseUngs sjuust 'n panopticum. 'Nen ouwen Belg, 'nen gepensionneerden oorlogaveteraan, gong zitten, 'n bietje Week en veegde wa zweetdruppels van z'n veur- hoofd. Zenuiwacbtig plukte-n-ie aan z'nen Zenuwachtig pluktc-n-ie aan z'nen grijaen kater-snor. En as ie voelde, da me naar 'm keken, dan zee-t-iemannen, 'k beb mee 'm aan d'n Yser gestaan." Toen sprong 'n traan, as 'nen knikker, in z'n oogen, z'n kin gong op-en- neer en dwaas zat ie naar d'n grond te staren en ,,neee" te knikken mee z'nen grijzen kop. „Onzenalb6er," bromde-n-ie: „C>nzenalbeer" en ge kost verstaan dat „Onzen Albert" d'n Al bert was van 'die mannen aan d'n Yzer die daar vier jaren hadden gevochten in d'n mad der van de loopgraven, achter 't onderge- loopen waterlaand, en waarvan ,,Onzenalbeer' en bij er tiwee van waren. En op ddeen oogenblik, amico, toen de tij- ddng in da stamineeke kwam, toen was 't da 'k efkens erg duidelijk en dagbelder besefte. de beteekenis van 't Koningscbap. Ja, werendig! Waaut as ge z'n dartig, virtig jaren nie aanders meer over't Koningscbap heurde, dan da-d-et zouw zijn 'n Ornament, 'n versdersel aan d'n Staat," of 'n „Symlbool veur 't volk", n duur maar 'n aarig speulegoed, dan dan zouiwde 't haast gaan geleuven! Maar op deuzen oogenblik, as mee d'n schielijken dood van deuzen Koning ok z'n Koningschap dus endigde, dan voelden wij, daar in da stamineeke, de bijzonderheid van t Koningscbap van Albert I, as 'n Koning scbap „hij de gratie Gods", ljjkt t genoemd wordt in de deftige pampieren. t Koningscbap begrepen we ineens, mee de helderheid van 'n Wiksemstraal, as 'n stuk macbt deur God in de baanden gelegd van eenen uitverkoren menscb, over 'n stukske, n deeltje van Gods scbepping. Ik zeg: op d'n oogenblik da dit Koning schap verviel, op daizelfste oogenblik be grepen we de beteekenis daarvan. Ollee, zoow is 't altij in groote oogenbbk- ken. Op tragische momenten, as 'nen mensch denkt da God 'm gaar verlaten bee, is Hij sjuust 't dichtste bij! Hoe dikkels heurt ge 'nen menscb nie zeg- gen: „neee, boe ik daar deurhenen gekomen ben, d'a's me onbe^rijpelijk! Of. 'n weduwvrouwke, da mee 'nen zwerm bloedkes van kinders onverzurgd achterbleef: „ik docht da God me losgelaten had, maar achteraf, as H(j me nie had bijgestaan, dan was m'n huishouwentje ten gronde gegaan!" Zukke dimgen zijn dikkels te vememen Waanmee ik maar zeggen wil: 't is op de groote momenten dat d'n hemel efkens veur oew opengescboven wordt. Zoow as Zondag- gemiddag, daar in da stamineeke. En as ik d'n aanderen dag in 'n kraant las t „rouwbeklag" van 'nen Belzen minister van de soort, die ons geleerd hebben 't Koning schap te beschouwen as 'n „versiersel", as 'n „tierlantijntje", waarbij Ideuzen kearel zee: ,het stomme lot, dat in den blinde slaat, be- rooft het land van een goed dienaar; een goed landsdienaar te zijn, was steeds zijn lei dende gedacbte," dan docht ik: kek, da komt goed bij mekaar! ,,Het stomme lot"... Koning bij de gratie Gods tot... 't stomme lot" beval: „en nouw is 't uit." Amico, 't is de verfoeide hoov66rdigbeid van d'n men'sch. die 'm zulke „stomme" dingen doet spreken. De hoove&rdigheid, waaraan de heele wea reld ten gronde dreigt te gaan op d'n oogen van deuzen minister ten gronde gaan. ,,'n Goed dienaar, 'n goed landsdienaar", was deuzen Koning, zee dieen zelfden kearel! We wisten 't. Deuze Koning was nederig genogt, om 'nen goeien dienaar te kunnen zijn. 'n Eigenschap die veul koningen hadden en weinig Waant die werkelijke nederigheid schuiit nie in 'n ruiten pet, flodderdas of slordig jaske. De werkelijke pederigheid schuiit in: 'n goed dienaar te willen zijn! In gehoorzaamheiid alleen! „Er is den man, in dit land, die geizworen heeft, met de hand op de grondiwet", was t koninklijke woord van Albert I, waanmee ie z'n eigen gehoorzaamheid oplee „Onze-n-Albedr." was 't rouwibeklag van dieen ,,Yzer"-vreter in 't stamineeke, waarmee ie de nederigheid van deuzen Koning-soldaat- collega onbewiuist huldigde in z'n groote ver- driet. Nederigheid, gehoorzaamheid, is de groote les die deuze groote Koning van n klein laand as 'n erfenis achterlaat, aan z'n kinders, z'n... ministers; aan z'n volk, aan de geheele weareld! Van deuzen Koning, die regeerde bij de gratie Gods! Da wouiw ik er 's van gezeed hebben g'ad. icn nouiw schei ik er af, amico, mee de hartelijke groeten van Trui horke minder van oewen en as altij gin toet a voe DRe. MOORD TE EINDHOVEN. Daaromtrent wordt nader gemeld: Dinsdagavond omstreeks kwart over negen heeft de 26jarige Duitsche timmerman T. P., afkomstig uit Kevelaer, zijn vroegere verloof- de, de 23jarige B. W. Grachten, in de woning van haar ouders door een schot uit een auto- matische pistool van het leven beroofd. De jongelui hadden drie jaar geleden ver- keering aangeknoopt doch ongeveer een jaar geleden kwam hieraan een einde, toen de tim merman naar zijn ouders te Kevelaer terug- keerde. Hij schreef het meisje daarop dat hij het herstel dezer verloving wenschte. Wan- neer zrj daar in niet toestemde liet hij in den ibrief merken, dan zou hij „met de revolver wel verder afrekenen". Het meisje hechtte aan deze bedreiging weinig waarde, doch haar ouders waarschuwden de Eindhovensche poli- tie, die een rechercheur naar Kevelaer zond en die daar de revolver in beslag liet nemen, waama de timmerman iwegens het oobevoegd dragen van wapenen gestraft werd. Eenige dagen geleden verscheen hij plotse- ling te Eindhoven en wachtte het meisje dat bij de Philipsfabrieken werkzaam is, Dinsdag avond om zes uur bij dec Woenselschen over- weg op. Hij trok haar van de fiets en zeide: Ik zal om half negen hij je thuis komen om daar mijn ring en foto's in ontvangst te nemen. Inderdaad heeft de man zich "s avonds aan de wocing in de Keldermanstraat 104 ver- voegd, nadat hij tevoren eenigen tijd heeft staan wachten in een open gangetje van een woningcomplex aan den overkant. Na de fa- milie Grachten de hand te hebben gegeven, heeft hij eenigen tijd met de ouders staan praten en naar het meisje gevraagd. Zij ver scheen weldra en bleef met hem in de gang, terwijl het gezin zich in de huiskamer terug- trok. Plotseling vielen er twee schoten. De vader vloog de gang in en zag toen zijn dochter zon- der een woord te spreken bloedend ineenzijgen. Daar P. de revolver op den ouden man richtte, durfde deze niet verder doortasten. Hij week terug en wist langs de achterzijde van de wo ning op straat te komen, waar hij P. nog juist in de gang tegenover het huis zag ver- diwijnen. Men waarschuwde aanstonds een dokter en de politie, waama dr. van Alphen de Veer constateerde, dat het meisje een schot in den rechter slaap en in den enkel had ge- kregen. De levensgeesten waren nog niet ge- weken, maar op weg naar het ziekenhuis Is het meisje overleden. Den geheelen avond en nacht heeft de politie onder leiding van den commissaris de buurt afgezocht, daar P. van het afgelegen deel der stad uit gemakkelijik de bosschen en velden in de omstreken kon bereiken. Voorts stelde men zicb in verbinding met de politie te Kevelaer, die bij den vader ging informeeren. Deze ver- klaarde, dat zijn zoon na een dergelijke wan- daad ongetwijfeld de hand aan zich zelf zou slaan. Voorts is nog de subs, officier van justitie uit Den Bosch mr. Dubois ter plaatse ver- schenen. Het lijk van bet meisje werd in beslag ge- nomen en naar het politiebureau gebracht. Een later bericht meldt: De politie te Eindhoven heeft Woensdag- middag in een greppel in een der bosschen bij Woensel het lijk gevonden van den moorde- naar van de 23jarige B. Grachten, den 26-ja- rigen Th. P., die met hetzelfde wapen, waar mee hij zijn gewezen verloofde om het leven had gebracht, een einde aan zijn leven bleek gemaakt te hebben. blik. Dezelfde hoov^erdigheid, waaraan de ideeen eenig euren aan boorid terug met een aantal duiven, zoogenaamid voor de slacht. Doch in een der hutten komt dan de smokkeliwaar te voorschfln, ieder duif krijigt een tube onder de vleugels gebonden en via de patrijspoort laat men het dier vliegen... simple coonme bonjour. Tot dusverre staat men daar machteloos tegenover en de duifjes weten hun buit vedig en franco aan de eigenaar thuis te brengen. DE SNEELWRAMP OP CORSICA. Men schrijft uit Nice aan de N. R. Crt. We spraken een der ski-loopers, die ver- leden week ten getale van 16 met spoed per extra-vaargelegenheid van hieruit naar Cor sica gezonden en weer temggekeerd zijn. Hrj en zjjn makkers, alien ervaren Alpen-skiers, hadden vermoeiend en vaak gevaarlijk, maar steeds nuttig work kunnen verrichten door de dagenlang totaal verbroken gemeenschap met de geteisiteride dorpen in het binnenland al- thans eenigszins te herstellen en aan de ge- blokkeerde bevolking eenige levens-, genees- en venbandmiddelen te brengen. De ramp heeft nog aanzienlijk grootere afimetlngen aangenomen dan de totdusverre uit Ajaccio gezonden berichten konden doen vermoeden. Reeds op een eenigszins matigen sneeuiwval is men op Corsica niet ingericht. Een sneeuw- ploeg bestaat er op het geheele eiland niet, en voor deze gelegenheid heeft men er inder- haast een van het vasteland moeten aanvoe- ren. De daken der doipshuizen zijn plat en niet berekend op weerstanid tegen lawines. Ook is men gewoon het vee den geheelen winter buiten te laten, zoodat dit allenwegen voor 25 50 procent is doodgevroren. De sneeuwval is ditmaal gedurende 2% dag aan een stuk, z66 hevig geiweest, dat in verschei- den dalen van het bergachtige binnenland de sneeuw zelfs nu nog 3 a 4 meter dik ligt. De catastrofe van Ortoporio, die nagenoeg 50 slachtoffers maakte, is te wijten geweest aan een aardschuiving, veroorzaakt door het ge- wicht der enorme sneeuwvracht. Dezer dagen zijn er weer 37 slachtoffers gezamenlijk ter aarde besteld, in tegenwoordigheid van alle burgerlijke, militaire en geestelijke autoritei- ten. Tusschen Vivario en Boeagnano is de s,poorweg op vele plaatsen nog over aanzien- lijike afstanden onder een bijna 4 meter dikke sneeuwlaag hedolven. De treinverbinding tusschen Ajaccio en Bastia zal dan ooik stel- lig niet v66r Maandag a.s. hersteld kunnen zijn. DE EEUWIGE BANNELING. Voor de politierechtbank in Bowstreet te Louden, heeft een 23-jarige Rus. een zelcere Wladimir Kottka, terechtgestaan. beschuldigd van omkooping van een gezagvoerder, om nem zouder paspoort in Elngelanid binr.en te smok- kelen. Bij het verhoor verldaarde Kottka, dat tijdens de Russische revolutie zijn familie naar China de wijk nam en dat hij sedert naar Argentinie, de Vereen. Staten, Spanjs, Neder- land en Belgie was gedreven en dat hij uit al deze landen verbannen was. De politie- rechter vond het een moeilijk geval, omdat Kottka een welopgevoed mensca was, die zeven of acht talen sprak. Hij was ook geen Bolsjeiwist, waarom hij niet in Rusland zou worden toegelaten. De magistraat, overwe- gende wat er nu met Kottka gebeuren moest, merkte op, „Engelamd is eer. eiland, en we kunnen hem niet in zee laten" Hij kon geen besluit nemen, maar zou, ofschoon hij moest aidviseeren tot verbanning, de zaak overlaten aan de autoriteiten. BEDELAARS TE NEW-YORK. De stadsautoriteiten te Now-York hebben zich, naar gemeld wordt, bezig gehouden met de kiwestie der straabbedelaars en dezen een verontrustende bedreiging genoemd voor de openlbare veiligheid. Van 370 oniderzochte bedelaars leden 150 aan besmettelrjke ziekten, 110 waren chronisch aan den drank en 25 aan bedwelmende mlddelen verslaafd. De autoriteiten roepen derhalve de mede- werking van bet publiek in en verzoeken den bedelaars niets te geven. Naar schatting beviniden 25 procent der badlaanszich nog geen jaar in New-York. Zij werden er heen gelokt door de verhalen oyer het gemakkelijke bedelaars-bestaan al- daar. Op 85jarigen leeftijd is overleden Hugh Mackie, de beroemde smid van Gretna Green. Hugh Mackie had het recht In zijn smidse hu- welijken te sluiten, waarvan door gemiddeld 300 weggeloopen paartjes per jaar gebruik Werd gemaakt. EEN BRUTAAL ZEEREISJE. De Noor Alphons Hansen is met zijn zeil- boot Mary Jane te Buenos Aires aangekomen. Hij is met dat seheepje den zuidelijken Atlan- tischen Oceaan overgestoken van Oost naar West. In 1932 was hij uit Portugal vertrokken omzijn vrouw, die zich in Florida be- vindt, te gaan bezoeken! Hansen had geen andere relsmakkers dan een kat en een hond. MOORD. Op het lanidgoed Lochstedt in Thuringen werd Dinsdag de 21-jarige arbeider Lorck vermist en na korten tij ci als lijk onder een bunidel stroo gevonden. De verdenking viel op den 19-jarigen boerenknecbt Soblegel, die na een uitgebreid verhoor beken.de zijn kame- raad in den slaap de hersempan ingeslagen en daama geworgd te hebben. Als reden gaf Schlegel op, dat hij 20 mark te kort kwam om een in bet stadje Camburg besteld pak te kun nen be talen. en dat Lorck geweigerd bad hem dit bedrag te leenen. De moordenaar, die het pak wilde dragen, heeft zijn slaap- kameraad toen vermoord, zijn beurs met 44 mark gestolen, en na bet lijk op den stillen Zondagochtend verborgen te hebben, is hij kalm naar Camburg gegaan. BEDENKELIJKE KWAJONGENS- ROMANTIEK. Eemge dagen geleden, pleegde een leerling van de eerste klasse van de H.B.S. in het Hongaarsche stadje Gyula een aanslag oip den leeraar Jozef Impion. De politie stelde een onderzoek in en dat leidde tot de ontdekking van een samenzwering van de leerlingen om vier van de leeraren te vermoorden. Men had reeds Flaulbertgeweren en Browningpistolen gereed. De moeder van een der samenzweer- ders, die iets van de zaak ervaren had, stelde den directeur in kennis van wat zij wist, die aanvankelijk geen geloof hechtte aan haar venhaal. Uit het verhoor van de samen- zweerders is gehleken, dat zij hun mede- scholieren, die niet wenschten, gemeene zaak met hen te maken, gedreigd hadden neer te schieten, en dat zij verraders met den dood hadden bedreigd. De politie vond verder bij een der leerlingen een verdachte plattegrond. Het in die ricbting voortgezet onderzc.k bracht daama aan bet lieht, dat de leerlingen ook een inforekersbende hadden georganiseerd en bij een rijke familie in de stad wilden ir- breken. Het verdere onderzoek leidde er ten- slotte toe, dat relaties tusschen de scholieren en andere personen werden vastgesteld, die bij de inbraken in kwestie geinteresseerd waren. POSTZAK MET AANGETEEKENDE STUKKEN GESTOLEN. Dinsdagnacht is uit het postkantoor te Enk- huizen een postzak met aangeteekende stuk- ken gestolen. De ambtenaren kwamen Woensdagmorgen tot de ontdekking, dat van de post, die des nachts per auto uit Amsterdam was aange komen, een zak ontbrak. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek leidde er toe, dat de zak in een steegje in de nalbij- heid van het postkantoor leeg werd gevonden. Het was een zending bestemd voor Hoogkars- pel. De brieven en dmkwerken bleken nog aan- wezig, maar de aangeteekende stukken waren verdwenen. Men vermoedt, dat de diefstal heeft plaats gehad tijdens het lossen van den auto. OPIUMSMOKKELEN MET DUIVEN. De redacteur te Malang van het ,,Soerab. Hbl. schrijft aan zijn blad: Hardnekkig wordt te Soerabaja gestreden tusschen de opiumsmokkelaars aan boord der schepen en de opiumrecherche in samenwer- king met de douane-beambten, en afiwisselend waren de succesjes. Reeds talrijke vemuftige pogingen der slim- me smokkelaars wisten de amlbtenaren van recherche en douane te ontmaskeren, doch momenteel is gebleken, dat men op edne wijze van transport landwaarts nog niet in gesteld is, verkeer door de lucht! Chineesche liefhebbers van het heulsap in den orntrek van Soerabaja, tot Sidoardjo, Bangil en Malang toe, zijn ertoe overgegaan postduiven aan te koopen en wanneer zij aan den tusschenhandelaar te Soeralhaja een be- stelling doen, wordt door iedere bestelde tube opium een postduif afgestaan. Wanneer nu het schip in kwestie in Tand- jong Perak aan de kade ligt, gaat de Chi- neesehe kok victualien inslaan en keert na VECHTENDE LEEUWEN, HEVIGE SNEEUWSTORM. Reuter meldt uit New York, dat aldaar een aneeuwstorm van ongekende hevigheid, de hevigste sedert 1888, heeft gewoed. In New England zijn tenmlnste drie per sonen gedood. Vijftien personentreinen, die tusschen de drie- en vierduizend passagiers vervoerden, werden in Connecticut en Rhode Island door den sneeuiwstorm opgehouden. Verscheidene personen zijn bij een drievou- ddge treinbotsing gekwetst. Manschappen van de kustiwacht hebben de opvarenden van een schoener welke in nood verkeerde, gered. Een groot tankschip ver- keerde Woensdagavond in nood ter hoogte van den vuurtoren bij Portland. De stoomtreiler Georgetown verkeert even- eens in nood. Het schip bevindt zich 200 mijlen van Boston, ten prooi aan de woedende golven. De machines zijn defect. Er zijn 19 opvarenden aan boord. De geiweldige sneeuwval in de Noord- Oostelijke Amerikaansche staten en de inge- treden koude heeft niet alleen het geheele verkeer gestremd, doch ook verscheidene of fers aan menschenlevens gekost. Uit verscheidene andere plaatsen komen be richten van personen, meerendeels zwervers en behoeftigen, die bij het doorbrengen van den nacht onder de open lucht zijn doodge vroren. In den staat Connecticut en op Long island bereikte de sneeuw zelfs een hoogte van drie meter, zoodat het verkeer volkomen onmoge- lijk was. Het spoorwegverkeer tusschen Boston en New York moest worden gestaakt. Het gemeentebestuur van New York heeft 35.000 sneeuw-opruimers aangenomen, om de hoofdstraten sdhoon te maken. De kosten, die hierdoor voor de gemeente ontstaan, worden op twee millioen dollar geschat. De verwachting was Woensdag, dat de tempera- tuur nog verder zou dalen. De vreeselijke sneeuwstorm heeft er toe geleid, dat te Boston de voltrekking van drie doodvonnissen verscheidene uren moest wor den uitgesteld. De beul was door de sneeuw opgehouden. De directeur van de gevangenis, waar de drie veroordeelden him laatste uren verfoleven, zag zich genoodzaakt de terecht- stelling uit te stellen. Van Maandagavond tot Dinsdagmiddag is geen enkele trein uit Boston te New York aangekomen. Vele treinen zijn onderweg in de sneeuw blijven steken. Op den Oceaan is een aantal schepen in moeilflkheden geraakt. Het visschersvaartuig Georgetown is tengevolge van de hevige zee onklaar geraakt en drijft op 300 K.M. van Boston. Te New-York heerschte Dinsdag, voordat de sneeuw kon worden weggeruimd, een groote chaos. De soherpe Noord-Oostelijke wind deed de sneeuw bevriezen en maakte straten en wegen nauwelijks begaanbaar! Te Phila delphia zijn twintig tramwagens ontspoond. Vier auto-ongevallen met doodelflken afloop werden door de gladheid veroorzaakt. Bij het leeuwen-nummer in een circus te Cleveland geraakten twee leeuwen met elkaar in gevecht. De onverschrokken leeuwentem- mer, die wilde beletten, dat een der beesten gedood werd, wierp zicb tusschen hen en wist den grootsten der leeuwen zoodanig met een ijzeren staaf te treffen, dat hij zijn tegen- stander losliet. Deze was echter reeds zoo door den anderen leeuw belwerkt, dat hij dood neerviel. GEEN COKESSLAKKEN OP SCHOOL- BINNENPLAATS. Op de binnenplaats van een school te Allen- stein waren jongens aan het vechten, waarop 6en der knapen op een scherp stuk steenkool kwam te vallen en wonden opliep, waardoor hij voor zijn leven is verlamd. De rechtbank heeft thans de stad Allenstein veroordeeld tot het betalen van een levenslange rente aan den jongen, omdat het ongeoorloofd is op binnen- plaatsen van scholen cokesslakken als plavei- sel te gebruiken. TIEN VROUWEN LEVEND VERBRAND. In een vacantieveriblijf voor verwanten van oud-strijders te Brookville in Pennsylvannie brak een brand uit, die met groote snelheid om zich heen greep. Alle blusschingispogingen mislukten, doordat de watertoevoer was be- vroren. Tien vrouwen verbranden levend. SNEEUWEN. Na een stormaohtigen nacht met veel regen is het te Beriijn Dinsdagochtend begonnen te sneeuwen. Met de sneeuwjacht, die zoo hevig was, dat in vele buitenwrjken het verkeer werd gestremd, ging nu en dan onweer en storm gepaard. De bui was van betrekkelijken kor ten duur en een paar uur later was de sneeuw alweer gesmolten. DE AANSPRAKELIJKHEID VAN DEN EIGENAAR VAN EEN AUTO. Een Berlrjnsch koopman, eigenaar van een auto, had zijn karretje naar een reparateur gebracht om het na te zien en een defect te herstellen. Hij had uitdrukkelijk gezegd dat niemand anders met den auto mocht rijden; hijzelf zou hem den volgenden dag komen terughalen. Het toeval wilde dat de koopman den- zefden avond voor een dringende zaak op reds moest en een week lang weghleef. De repa rateur heeft na een paar dagen, toen de auto niet werd teruggehaald dezen zelf naar de garage van den koopman gereden. Onderweg reed hij echter een voorbijganger aan en deze eischte schadevergoeding, niet van den repa rateur, maar van dien eigenaar. In eerste instantie werd deze eisch afgewezen, doch thans heeft het Kammergericht in hooger be roep, den koopman tot schadevergoeding ver oordeeld. In het Berl. Tagebl. lezen we dat het Kammergericht het verweer van den gedaagde, dat hij toch alles had gedaan om te beletten, dat een ander met zijn auto zou gaan rijden, niet heeft aanvaard. Zijn gebad gold toch slechts voor een bepaalden tijd; hij had immers beloofd den wagen den volgenden dag terug te zullen halen. Toen hij niet op- daagde kon de reparateur zich van het ver- bod ontslagen rekenen. Om zeker te zijn dat het verbod ook na den volgenden dag gold, had de koopman, toen hij voor een zakelijke bezigheid plotseling op reis moest, den repa rateur moeten veiwittigen, dat bij den volgen den dag verhinderd was te komen en dat de auto moest blijven staan tot hij terugkwam. Eerst dan zou hij den reparateur voor de veroorzaakte schade hebben kunnen aan- spreke

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3