Ter Neuzensche Courant Twee menschen od flen weg Tweede Blad Binnenland Buitenland Feuilleton Woensdag 21 Febr. 1934 No. 9109 maatregelen inzake bedrijfs- REGELING op het gebied van ktndertoeslag- en PENSIOEN- FONDSEN. PETROLEUM IN DEN REGENPUT. ZAAMSLAG. VAN COMITe VAN ACTIE TEGEN DE WINKELSLUITINGSWET. Uit een aantal vereenigingen en bonden van suikerwerkfabrikanten en grossiers heeft zich een oomite van actie tegen de Winkelslui- tingswet igevonmd, dat zich thans tot den voonzitter van den ministerraad heeft gewend met een request. Het comite betoagt, dat het aanhangige wetscmbwenp tot wijiziging deczer wet geen verbetering belooft. De voedmgs- en genot- middelen-industrie is door de regeering ver- waarloosd. Geen harer grondstoffen is vrij van accijnzen en crisiaheffingen. Verruiming van verkooptijden beteekent in dezen be- drijfstak verruiming van consumptie. Redenen. waarom het Comite van Actie een beroep doet op den minister in dit request, door het comite een noodkreet is genoemd. benoeming CRISIS-ARBITRAGE- COMMISSIE. De ,,Staatscourant" bevat de benoeming en indeeling van de Crisis-Arbitrage-Commissie. Gevormid zullen worden 2 kamers, kamer I en II. Tot voonzitter der commissie is benoemd mr. W. Nolen, advocaat en prooureur te Rot terdam; tot onder-voorzitter mr. F. M. Wes- terouwen van Meeteren, advocaat en proou reur te 's Gravenhage; tot leden mr. A. C. E. M. de Grot, advooaat en procureur te 's Gra- venihage; jbr. mr. H. de Ranitiz, advocaat en procureur te 's Gravenhage; mr. W. G. Bor- gerhoff Mulder, rechter-plaatsvervanger te 's Gravenhage en mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, adlvocaat en procureur te Heem- stede. Als secretaris is aan de commissie toe- gevoegd mr. H. M. Ziwart, tqdelijfc ambtenaar b^j het landbouw-crisisbureau van het departe- ment van economische zaken te 's Graven hage. DE VIJFJARIGE KWEEKSGHOOL. Het wetsontwerp, beoogende de vorming van een vqfjarige kjweekschool ter opleiding van onderwijizers en onderwqzeressen, is in zooverre gereed, dat't dezer dagen het depar- tement verlaten en naar den Raad van State zal worden verzonden. Een dezer dagen heeft 'n afvaardiging van den raad van overleg uit de vier R.-Kath. Sociale organisaties (werkgevers, arbeiders, boeren en middenstanders) een audientie ge- had bij den minister van sociale zaken ter be- spreking van't bij deze organisaties Ibestaande verlangen om te komen tot maatregelen, die kunnen leiden tot instandhoudimg van bedrijfsregeling op het gebied van kindertoe- slag- en pensioenfondsen e.d. In het bijzonder verd gewezen op de gevaren, welke die fond- sen vooral in de huidige trjdsomstandigheden bedreigen, wanneer niet aangesloten vereeni- ginigen vrijgesteld blijven van de financieele lasten, die de inistandhouding van dergelijke fondsen op de aangesloten werkgevers legt. De minister zeide op dit oogenblik geen toeizegging te kunnen doen. Wei heeft het onderwerp de voile belangstelling van den minister. De nadere bestudeering zal moeten leeren hoe of aan de tot uitdrukking gebrachte wenschen zou kunnen tegemoet gekomen worden. DE POLITICISE GEZINDHEID DER AMBTENAREN. Nu de heeren ir. A. A. Mussert, hoofd- ingenieur van den provincialen waterstaat van Utrecht, en C. G. van Geelkerken, commies ter provinciale griffie te Utrecht aan de Pro vinciate ondersoheidenlijk de Gedeputeerde Staten hebben medeigedeeld, dat zij bij het lidmaatschap der N.S.B. volharden, ligt het m de bedoeling van het provinciaal toestuur van Utrecht, aan deze heeren met inganlg van 1 Mei a.s. ontslag te verleenen. BELASTING OP RADIO-TOESTELLEN. In den Omroep-Gids, officieel orgaan van de N.C.R.V. worden onder bovenstaand de be- zrwaren uiteengezet, tegen een eventueele be lasting op radio-toestelten. v. d. D(eure) zegt aan het slot: Een vergelijkinig met het buitenland gaat hier niet op. Daar toch betaalt de luisteraar geen belasting, doch een retributie. Daar wordt uit zijn verplichte bijdrage de omroep gefinancierd. Doch nergens nog in Buropa wordt van het radio-toestel een belasting, al- leen en uitsluitend ter versterking van 's Lands finanoien geheven. Volgens het Handelsblad is de heffing van de radio-belasting nog slechts in overweging. We spreken de hoop uit, dat daarbij ook em- stig de groote nadeelen van die belasting on der de loupe zullen worden genomen. We weten, dat de gelden, voor zoover die niet door bezuiniging zijn te verkrijgen, uit belasting- verhooging moeten komen. Maar daarbij dient dan toch te worden gezorgd, dat zoo weinlg mogelijk cultureele en ideeele goederen van ons volksleven verloren gaan". HET GEZAMENLIJK INROMEN DER BELASTIN GPLICHTIGEN IS IN TWEE JAAR TIJDS MET j 710 MILLIOEN VERMINDEKD. Uit de in het Maand'schrift van het Centraa' Bureau voor de Statistiek opgenomen cijfers der Rijksinkomstenibelasting blijkt, dat als ge- volg van d^in 1920 ingetreden malaise het gezamenlijk inkomen der helastingplichtigen van 19211922 tot 19241925 is geidaald met 530 millioen en van laatstgenoemid jaar tot 19301931, wegens verbetering van den alge- meenen toastand, weer is gestegen met 606 millioen. Van 1930—1931 tot 19321933 is weer een vermindiering van 710 millioen ingetreden. VERZWIJGING VAN VERMOGEN. Naar aanleiding van de bepaling van den Minister, dat v66r 1 Maart straffeloos aan- gifte kan worden gediaan van verzwegen ver- mogen, kan gemeld worden, dat zich in de inspectie Alkmaar reeds 150 personen hebben aangemeld en dat het niet aangegeven ver- mogen niet minder dan 1.500.000 bedraagt. verscheidene slag- en steekwapenen en 24 K.G. ontploflbare stoffen gevonden van groote kracht. De Weensche politie heeft een huiszoeking verricht in de woning van den chef der socia- iistiische party in het vijfde district, waarin zich de redactie en de drukkerq van een Tsjechisch arfoeidersblad bevonden. Het huis is verzegeld, de chef-redacteur in arrest gesteld. De bondiscommissaris van Weenen heeft 8 directeuren van hoogere scholen uit him ambt ontzet, in verband met hun politiek optreden. zy hebben bevel gekiregen Maandag niet meer in hun betrekking te verschijnen. WARSCHAU KRIJGT EEN REUZEN- STANDBEELD VAN NAPOLEON. De Poolsche beeldhouiwer Michel Kamiens- ki is voomemens een standbeeld te maken van Napoleon, waartoe hij reeds In 1926 een plan aan het gemeentebestuur van Warschau had voorgelegd, dat thans is aanvaard. Het standbeeld, dat Kamenski voor zijn eigen rekening uitrvoert, zal worden geplaatst op het Napoleonplein, waar tot dusrver een buste van den keizer stond. Het wordt 3% meter hoog, op een voetstuk voorstellend een rots, van 4% meter. Men verwacht dat het beeld onthuld zal worden op 14 Juli a.s., den Franschen nationalen feestdag. HUISZOEKINGEN EN WAPEN- VONDSTEN. Vaz Dias meldt uit Weenen: De verslagen en schijnbaar vemietigde Sohutzbund heeft Zondagavond weer eens blijk van zqn bestaan gegeven door plotseling van een dak naby den Reuman-Hof het vuur te openen op politie en burgeitwachten. Het burger-publiek dat op straat liep vluchtte in de zijstraten terwijl de beschoten troepen het vuur beanwoorden. Een ingestelde huiszoe king leverde geen. resultaat op. Dit voorval bevestigt de algemeene bij de bervolking levende opvatting, dat in tegenstel- ling met de officieele verklaringen van een vemietiging van den Schutzbund niet gespro- ken kan worden, en dat deze vastbesloten is, zijn strijd met andere methoden, in den ge- vaarlijker vorm van een guerilla voort te zetten. De bekende Schutzfound-leider Koloman Wallisch, een der leildens van den opstand in Stiermarken, die ook by de communistische revolutie onder leiding van Bela Kun in Hon- garije indertijd een belangrijke rol heeft ge- speeld, is in het gebergte naby Leizen door een politie-patroudlle gearresteerd. Op zijn hoofd was een prijs van 5000 shilling gesteld. Zeer waarschijnlijk zal Wallisch onmidldelijk voor een standgerecht worden gebracht en veroor- dead worden tot den dood door den strop. Ook de oud-leider van het Hongaarsche sowjet-regime Garfoaid die in Weenen een klein caf6 hield is gearresteerd. Maandag is in het district Semmering weer geschoten, waarbij de iburgerwacht 4 socialis- ten doodde. De correspondent van de Daily Telegraph te Weenen meent te weten, dat de schietpartij van* Maandag haar oorzaak vindt in het feit, dat een afdeeling van den Schutzbund, die niet op de hoogte was van de amnestie en bijzon- dere instructies had, de hand had weten te leggen op een machinegeweer en, zich tot het laatste willend verdeidigen, den strijd hervat heeft. Vijtf man van de afdeeling zouden met bajonetten zijn gedood. Bij verdere huisizoekingen te Floridsdorf heeft de politie twee geheime radiozenders ontdekt die vermoedelijk door den Schutz bund geibruikt zijn om bevelen te seinen naar de Schutzbund-afdeeling in de Bondslanden. In eenige dicht-gemetselde keiders heeft de politie voorts tien volledige veld-telefoon- installaties, 80 machinegaweren, 4000 geweren, roman van HULBERT FOOTNER. (Nadruk verboden.) 9) (Vervolg.) Voor het eerst werd een man op me ver- liefd, toen ik achttien was, dat is zes jaar ge- leden, ging zq voort. Natuurlijk spreek ik niet over a] die lieve diwaze jongens daarvoor in Millerton zegt men, dat alle jongens zich tot mij wenden om hun opvoeding te voltooien maar dat is maar onzin. Ik heb wat gelachen om die jongens; zij kunnen zoo heerlijk theatraal zijn. Maar die man, dat was wat anders. Hij was vijftien jaar ouder dan ik en helaas! ook een nietsnutter! Hij was een held gaweest op het voetbal- en criketveld. Hij zag er altijd keu- rig uit. Maar hij gimg het sleehte pad op; ik heb dat eohter pas veel later vemomen. Hij kiwaim na een lange afwezigfheid in Millerton terug. Zijn familie was d,aar zeer geizien. Het scheen alsof hij niets meer am mij gaf en mijn anme kleine hoofd was geheel van streek Niemaiiid gaf mij raad en vermoedelijk zou ik naar nieonanid geluisterd hebben. Ik zal u niet venvelen met alle details van de geschiedenis. Nog bloos ik bij de gedachte aan rnqn groote diwaashedd. Zijn moeder was op zijn hand. Hij was haar eenig kind en zij zou haar leven voor hem willen geven. Hij sjwoer, dat hij, als ik hem trouwen wilde, naar het westen zou gaan en rijk zou terug- TER NEUZEN, 21 FEBRUARI 1934. DE BIETENSTEUN, In verband met den in uitzicht gestelden steun aan de bietencultuur aver 1934 verne- men wij van bevoegde zijide, dat het de be- doeling is den steun in 1934 uit te strekken aver 90 pCt. van de hosveelheid bieten, die in 1933 werd gesteund. Deze bediroeg 1710 mil lioen K G. bieten. De commissie inzake steun aan de suiker- bietenteelt maakt bekend, gezien het bepaalde in art. 7 van de regeling 1933, dat overdraoht van garantie 1933 sleohts tot 1 Maart zal kunnen geschieden. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In die Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad waren alle leden, uitgezon- derd de heer Van Bendegem, tegenwoordig. De voorzitter richtte tot de vergadering zijn gelukwensch met de intrede van het jaar en gaf voorts een overzicht van den loop der zaken in de gemeente, waarbij hij o.m. met genoegen eonstateerde dat, dank zij het milder vloeien der belastingbronnen de rekening weer met een batig saldo zal sluiten. Door het oudste lid, den heer Dieleman, werd de voonzitter namens den raad weder- keerig gelukgewenscht. Onder de ingekomen stukken was een schrij- ven van den Minister van Sociale Zaken, dat hij geen termen heeft kunnen vinden, am goed te keuren dat voor de werklooze randarbeiders dezelfde normen zullen gelden als voor de werklooze fabrieksanbedders, doch wel dat aan hen zal worden uitgekeerd een vergoedinig van 75 cent per week per gezinslid haven 2 per sonen. Voorts: dat bij hem geen bezwaar bestaat tegen het verstrekken van toeslagan op uit- keeringen uit de werkloozenkas in den vorm van brandstoffentoeslagen of aan een finan- cieelen toeslag op die uitkeeringen, mits daar- aan in verband met de gezinsomstandigheden behoefte bestaat, doch dat in de kosten daar- van door het Rijk geen subsidie wordt ver- leend. Ingekomen is een Koninklijk besluit, waarbq ongegrond is verklaard het beroep van den gemeenteraad tegen het besluit van Ged. Sta ten waarbij goedkeuring is onthouden aan de gemeentebegrooting voor 1933. Besloten werd aan Ged. Staten te verzoeken de begrooting alsnog te 'willen goedkeuren, aangezien de ge meente inmiddels voor de Gemeentefondsbe- lasting is gerangschikt in de derde klasse. Ondertusschen kan dit voor het jaar 1933 geen financieele beteekenis meer hebben. Een adres van M. P. Butler, smid, die meen- de dit jaar voor beurtlevering aan de ge meente in aanmerkirug te .komen, werd voor kermisgeving aangenomen. Aangezien adres- sant een nieuiwe zaak heeft opgericht, is hij door Burg, en Wett. onderop de ly'st geplaatst en moet zqn beurt afwachten. Afwijzend werd ueschikt op een adres van eenige ouders van schoolgaande kinderen uit de buurtschap Watervliet, die verzoeken hun I een tegemoetkoming in geld te willen geven, i aangezien zij hunne kinderen niet meer met J een autobus naar de school willen laten ver- voeren. Er is met een ondememer voor dit f jaar een accoord geslpten en adressanten heb ben vroeger verklaard, van hunne rechten op vergoedinig afstand te doen. Aan de heeren't Gilde en Verschelling werd geantwoord, dat bij Burg, en Wefah. geen mede- deeling is ontvangen van den Minister van Binnenlandsche Zaken of een ander departe- ment, dat uit de gemeentebegrooting zou moe ten blijken, dat bezuinigd moet worden op de uitgaven voor z.g. onverplicht onderwijs. Naar aanleiding van een voorstel van den J heer Van Kampen, mede namens andere anti- rev. raadsleden welke niet werden genoemd om een commissie uit den raad te benoe- men, die zal hebben na te gaan of er in deze gemeente een juiste verhouding tusschen de verschillende saiarissen bestaat, ontspon zich een hreede discussie. De heer Hamelink had principieele bezwaren. Hij meent, dat de voor- steller zelf met omlijnde voorstellen behoort te komen. De heer 't Gilde stemde hiermede in. De voorsteller gaf te kennen, dat hij geen voorstellen tot iwijziging van jaarwe'dden heeft, dat het op het oogenblik zelfs de vraag is, of dit uit zijn voorstel zal voortvloeien. Wel weet hij, dat sinds vele jaren de klacht ge- hoord wordt, dat er onjuiste verhoudingen be staan. Als voorbeeld vraagt hij, of er even- redigtoeid is tusschen de jaarwedde van den boekhouder der gasfabriek en den gemeente- komen. Maar hij wilde mij trouwen v66r hij ging, am zeker van me te zijn. Ik wilde niet; ik vond, dat mijn woord voldoende voor hem moest zijn; maar hij en zijn moeder drongen aan en tenslotte gaf ik toe. Ik dadht, dat ik hem op den goeden weg kon helpen; ik dacht, dat ik hem lief had en ik trouwde met hem. Natalie hield even op en toen haar stem zweeg, viel de groote nachtelijke stilte tus schen hen. Met een toonlooze stem ging zij verder: Wij trouwden in Toronto. Zijn moeder en de geestelijke waren de eenige getuigen. Onmididellijk na de plechtigheid gingem we naar het station, waar hij den trein naar het. westen nam. Sindlsdien heb ik hem niet meer geizien. Zijn naam is Herbert Mabyn, en dat is natuurlijk mijn wettige naam, die ik nooit gebruikt heb. De dame, die u in Prince George ontmoet hebt, was zijn moeder. Garth zuchtte diep en vroeg: Leeft hij? Ja, sprak zij, mijn taak is hem op te sporen. Is het noodig, dat u persoonlijk gaat, vroeg hij. Er was niemand anders, zeide zij. Nie- mand, behalve Mrs. Mabyn en ik weten van het huwelijk. Ik wil eerlijk met u praten. maar ik weet nauiweiyks hoe ik u alles duide- lijk zal maken. Slechts een ding is mij duidelijkik moest gaan of ik had geen vrede meer gekend. En dan: daar was Mrs. Mabyn... hoe zal ik u alles omtrent haar uitleggen Ik geloof, dat ik u hegrijpt, zei Garth. Zij is al die jaren heel hef voor mij ge- weast. Maar ik wilde mijn eigen leven leven en ik geloof, dat ik mqn vrijheid alleen kan terugfwinnen door te doen wat zij zoo vurig verlangde. Zij gelooft, ziet u, dat ik de eenige ben, die hem nog kan redden. Garth mompelde iets, dat klonk als een on- vriendelijikheid jegens Mrs. Mabyn. opzichter. 'Hij wenscht daarom een commis sie die alle saiarissen beziet en nagaat of er verschillen moeten worden opgelost. Komt .nen aan tot wijzigingsvoorstellen, dan zullen die door de commissie voor Georiganiseerd Overleg moeten worden behandeld, voor het uitbrengen van atUj^es. De voorzitter en de heer Oggel meenden, dat het voorstel logisch is. De heer Dieleman zag er een gevaar in; wanneer sprake was van herziening der jaar- wedden, meende hij dat men zooals by de behandeling der begrooting tot uitdng kwam, naar verlaging streefde. Nu hq het voor stel van den heer Van Kampen hoort toelich- ten, acht hq het niet denkbeeldig, dat dit tot verhooging aanleiding zou kunnen geven. Dat zal toch midden in het jaar niet gaan. De heer Oggel meende, dat men, als men voor de begrooting van 1935 wil gereed zijn, er nu wel aaa mag beginnen. De heer Van Kampen wil thans geen voorspellingen doen. Hq heeft een vraag gesteld en wenscht die opgelost te zien. De eventueele consequenties die van de beant- woording alhangen, moet de raad ook aan- durven. Als er jaaiwedden te laag zijn in veuooijiaing toe anueren moet men geen on- rechtvaardigheid bestendigen. Het voorstel werd met 7 tegen 5 stemmen aangenomen. Tot leden der commissie wer den benoemd de heeren Van Kampen, Hame link, Van Bendegem, De Ruijter en I. de Feqter. Aan C. Smies Jozz. werd een peroeel grocd verkocht in de Prins Hendrikstraat en aan I. Meesen in de Prins Mauritsstraat, terwql op verlangen van Ged. Staten edhige wijzigin- gen werden aangebracht in de nieuwe bouw- verordening en tevens de verordening betref- fende het gebruik op het slachtlokaal werd gewijzigd door schrapping van een tweetal overbodig geworden artikels. Naar aanleiding van een verzoek van de iwinkeliersvereeniging „Eendracht maakt macht" in verband met de waremweekmarkt, werd na zeer breedvoerige bespreking beslo ten, dat de kooplieden in zaden e.a., die bij het vroeger genomen raadsbesluit het recht had- den behouden om met htm kraampjes in de Noordstraat te blijven staan, en dit, nadat ze eerst op de markt hebben gestaan dit ook weer zijn gaan doen, omdat er op de markt geen bezoek meer kwam, in het vervolg niet meer in de Noordstraat zullen mogen plaats nemen. De raadsmeerderheid is van oordeel, dat het belang der waren-weekmarkt, die is ingesteld tot verhooging der welvaart in de gemeente, eischt, dat al de handelaren zich op een punt conoentreeren. Zij die zaden enz. wenschen te koopen, zullen dit evengoed op de markt komen doen, daardoor komt er op de markt van zelf meer bedrijvigheid. Door den heer Hamelink was er op gewezen dat die handelaren juist van de markt zijn weggegaan, omdat er geen volk meer kwam. Door den heer Van de Bilt werd de reserve bedongen, dat deze toestand slechts gelden zal tot 1 Sep tember a.s., alzoo eindigen zal op het tijdstip Iwaarop de markt aan de winkeliersvereeni- ging voor het houden der waremmarkt is af- gestaan. Van den Minister van Sociale Zaken is be- richt ontvangen, dat er bij hem geen bezwaar bestaat, dat de weekhuur der woningen van de vereeniging tot bevordering der Volkshuis- vesting wordt verlaagd van 4 tot 3 per week, zooals hq reeds vroeger heeft medege- deeld, doch dat het verschil tusschen de mini- mum-huur en de verlaagde huur, door de ge meente moet worden bijgepast. Aangezien het aantal huurders dat meer dan f 3 betaalt, on dertusschen gering is geworden, stellen Burg, en Weth. voor, te besluiten tot een algeheele huurverlaging, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1.1., hetgeen voor de huurders een voordeel in d»n aanslag wegens Personeele be lasting zal beteekenen. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van den Axelschen Besturenbond om op de fabrieks- arbeiders die uit hun werkloozenkas trekken eenzelfden maatregel toe te passen als voor de landarbeiders, om n.l. als bijslag te geven hetgeen zij minder krijgen, dan wanneer zij als Iwerklooze van gemeentewege zouden worden gesteund. Burg, en Weth. stonden er afwij- zend tegenover, omdat de steunnormen voor dezen gunstiger zijn dan die voor de landar- j beiders. Besloten werd tot het aangaan eener geM- leening van 10.000 tegen een rente van ten hoogste 5 tat dekking der kosten in ver band met de traverse te maken. Vastgesteld de kostende prijs per leerling de>r oj>enbare school op 10,16, volgens welken norm ook de verrekening met de bijzondere scholen zal plaats hebben, terwijl voor het 1 jaar 1934 aan de verschillende bijzondere i scholen voorschotten werden verleend. Het kohier der hondenbelasting voor 1934 werd vastgesteld op f 205, terwijl wegens zijn aanslag schoolgeld afschrijving werd verleend aan A. J. Doppegieter, terwijl de aanslag van C. van Wijck gehandhaafd bleef. Door de heeren Hamelink, Segh-ars en Orte- lee werd ingediend een voorstel tot progres sive heffing der opcenten op de Gemeente- fondghelasting, te beginnen met 60 opcenten bij een inkomen van 800 of lager, en 100 bij een inlkomen van meer dan f 1500, eveneens voor de heffing van opcenten op de Perso neele belasting, n.l. 70 opcenten te beginnen bij een huurwaarde van 100 om te stijgen tot 150 bij een huurwaarde van meer dan f 450. Dit voorstel werd, om advies, gesteld 6b handen van Burg, en Weth. Bij de omvraag deelde de voorzitter in ant- woord op een vraag van den heer Seghera mede, dat de verpachting van tuintjes deze of de volgende week zal plaats hebben. Aan dea heer Ortelee werd toegezegd, dat binnenkort eens zal worden nagegaan of het mogelijk is iets te doen voor verbetering van de Ooster- straat, aan den heer I. de Feijter, dat het rijiwielpad langs den Zaamslagschen weg juist gemaakt wordt, aan den heer Hamelink. dat bij de uitkeering aan werkloozen serieus reke» ning wordt gehouden met de gezinsamstain digheden en dat, indien daaromtrent klacfatea zijn, deze dan toch welomschreven aan Burg, en Weth. behooren te worden meegedeeld. op- dat deze een onderzoek kunnen instellen Aan den heer Verschelling zeide de voorzit ter toe, dat hij met den directeur het verstrek ken van kleeren aan het personeel der gas fabriek zou regelen, dat bij het parkeerterrein voor woonwagens een pomp in orde zal vvordeat gemaakt en die bij Swets zal iworden opg»< ruimd. Toen zekere J. te St. Jamsteen dezer dagea des ajvonds van een familiebezoek thuis kwam, nam hij op het erf gekomen zijnde een sterke petroleumlucht waar. Aangezien hq dit niet vertrouwde, stelde hij een onderzoek in em bleek hem daarbij dat men in den regenpot een groote hoeveelheid petroleum had ge- worpen, tengevolge waarvan het water on- bruikbaar is geworden. Bq de politie werS aangifte ged aan. Maar ik houd werkelijk heel veel van haar, zei Natalie snel. Zij heeft een doodelijke ziekte en daarmee moet men rekening houden. Waar is hij vroeg Garth. Zqn laatste brief, acht maanden geleden, was gestempeld Spirit River Crossing, zei ze. We moesten uit dien brief opmaken dat hq daar in de omgeving een plaats heeft ge- voniden. We wisten niet veel van hem. In het begin scihreef bij vaak en innig; het scheen hem goed te gaan. Maar later ging het minder en de toon van zijn bnieven ver- anderde. Zijn moeder denkt, dat zijn gezond- heid gebroken is. Ik moet dat gaan onder- zoeken en hem redden als ik kan. Garth durfde niet te spreken, uit vreeis, dat hij zijn verontwaarddging zou luchten, die haar maar had kunnen hinderen, en Natalie werd door haar eigen gedachten in beslag genomen. Beiden zwegen geruimen tijd. Er is nog iets adders, ging zij plotseling voort. Ik ben nog niet voldoende openhartig geweest met U, en dat wil ik toch zijn. U moet niet denken, dat ik dezen tocht alleen om wille van zijn moeder onderneem, ik heb ook een eigen reden daarvoor. Op den grond van mijn hart is nog hoop misschien een boosaardige hoop maar als U wist, hoe deze band mij gekneld heeft! Zij hield even op en ging dan snel door: Ik heb dezen man getrouwd met open oogen, en ik wil mijn plicht doen; maar als... als het niet helpt, als hij in weerwil van al mijn brieven nog lager gezakt is dan ooit, en heeft opgehouden te vechten tegen zichzelf... dan zal ik mijn taak als afgedaan beschou- wen! Het scheen, alsof er niets behoefde gezegd te worden. Garth's hart brak bijna. Hij wilde haar zeggeci dat hij begreep, dat hij haar liefhad en haar bewonderde voor wat zij hem verteld had, maar hij kon haar dat niet koel zeggen en hij wilde het niet innig doen. Na- V olksonder ivijs. Vrijdag 1.1. hield de afd. Zaamslag van „Valksonderwqs" haar jaarvergadering. Ta ongeveer 7 uur opende de waam. voorzitter, de beer C. H. H. Wisse, de druk bezocbte toijj— eenkomst. Hq riep de aanwezigen onder wis een drietal afgevaardigden van de afd. Othene, ben evens de beer J. C. Jansen, boofd der school te Zaamslag, een hartelijk welkom toe, Spr. sprak den wensch uit, dat de heer Jansen, die voor de eerste maal de jaarvergadering meemaakte, nog langen tijd zqn krachten aan het onderwijis zal mogen besteden (applaus), Hiema las de secretaris, de heer H. W. Houg, het jaarverslag en de notulen de* vorige vergadering, welke onder dank werden goedgekeurd, waarap volgde het verslag van den penningmeester, de heer J. C. Kaqser, dat een goeid slot aangaf van 20,28. Ook dit werd onder dank zonder aanmerkingen goedge keurd. De aan de beurt van aftreding zqnde heeren C. de Jonge en Heijboer werden als bestuurs- lid herkozen, terwijl in de plaats van den heer Abr. Dees, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd gekozen de heer JansenVer- planke, hoofd der school. Allen verklaarden op de vraag van den voorzitter hun benoeming aan te nemen. Een bestuursvoorstel om 18-jarigen als lid in te schrqven, werd met eenige wijziging goedigeikeurd. Van de omvraag werd geen gabruiik ge maakt. Alsnu kreeg de vergaxiering een meer feestelqk karakter. Aohtereenvolgens werden opgevoerd da voordracht ,,een Neuzenpraatje", de kinder- operette „De Kleermaker en de Kabouters", een stukje getiteld ,,Pannekoek", een tableau, voorstellende de Morgen, de Middag, de Avomd en de Nacht, het stukje „De Adspirantoom- miezen", waama een tweetal meisjes tea tooneele verschenen met de kleppers, onder pianobegeleiiding van mej. Deurwaarder, aaa wie door mej. L. Hamelink als blijik van waar- deering- een fraai bouquet bloemen werd aan- geboden. De anti-ikusbondi, een voordracht, waarin de leden blijik gaven gaame een slippertje buiten het reglement te doen, zoodat de bond ten slotte werd opgehaven, bracht de lacht- spieren danig in b ewe ging. Tot slot nog een stukje getiteld ,,De Beentjes". De vergadering beloonde de spelers en speel- sters aan al deze stukjes telkens met kraehtig applaus. De voorzitter dankte hierna de £tanwezigeq en alien die op eenige wijze aan het welslaget* van dezen avond hadlden medegewerkt en sprak de hoop uit dat deze avond zal mogen strekken tot zegen en bloei van het openbaar onderwijs. De heer M. Scbieiman dankte namens de afd. Othene voor de uitnoodiging en zeide nimmer zoo'n prachtigen avond te hebben bij- gewoonid waarna alien voldaan hiuiswaarta keerden. In de pauze werd er gecollecteerd en was er gelegenheid eenige verversching te ge bruik en. De afd. Zaamslag van ..Volksonderwijs" kan terugzien op een welgeslaagden avond en de hoop werd uitgesproken dat alien die lid zipi van organisatie's die het standpunt van ,,Volksonderwijs" deelen, spoedig zullen luiste- talie wachtte verlangend op zijn eerste woord, op zijn instemming, maar durfde niet te vra- gen. Eindelijk kon zij niet langer waohten. Met moeite vroeg zij: Hebt U er spijt van dat U me meege- nomen hebt? Neen! riep Garth luid. Ze zocht zijn hand in de duistemis en streelde haar zachtjes en dankbaar. Slaap wel, lispelde zij, en vluchtte weg naar haar kajuit. Garth, zijn pijp in den mond, eti met de machtige stilte als gezelschap, bleef tot de ochtendschemering aan dek. In den geest van het Noorden vond hij een gelijkenis met zqn nart: een groote eenzaamheid en eeti groote stilte. De daad van moedige zelfopoffering van Natalie gaf hem een gevoel dat hij niet had kunnen vermoeden, een gevoel van teederheid voor haar. Voor hij zijn hut binnengitig was zijn kalme opgeruimdheid weergekeerd; maar toen het ochtend geworden was, was hij een weinig rijper en rijker geworden. HOOFDSTUK VII. De boodschap van Mary Co-que-wasa. Den volgetiden middag liep de kleine Aurora Borealis vast op een bank aan den voet van het eiland Caliper, op zestig mijlen ten Noor den van de Landing. Aan beide kanten van het eiland lag de rivier wijd uitgespreid. Kapitein Jack en de halfbload St. Paul, de loods, be- raadslaagden over wat hun te doen stond. De drie passagiers keken toe vanaf het dek. Garth en Natalie voelden sinds den vorigen dag een grootere vriendschap jegens elkaar, hoewel geen enkele zinspeling werd gemaakt op Na talie's geschiedenis. De derde passagier, een vrouwelijke half- bloed van middelbaren leeftijd, was eenvoudig gekleed. Zij had een vrij blanke huid en grij- zende haren en stond steeds op haar eentj,e stil voor zich uit te staren. Kapitein Jack had Garth verteld dat haar naam was Mary Co- que-wasa. Het gebaar dat Jack bij deze mede- deeling maakte, was niet zonder beteekenis. Garth voelde dat en zijn sympathie voor de vrouw groeide er niet door. Enkele malen bad hij geprobeerd met de vrouw in gesprek te komen, doch telkens was zijn poging gestrand op Mary's lompe hoofdschudden. Hij dacht dat zij geen Engelsoh zou verstaan, maar Natalie, met haar scherpe intuitie, zeide: Zij luistert onze gesprekken af, denk ik. Intusschen werd met alle macht gewerkt om de boot weer vlot te krijgen en om vqf uur keerde Jack, na vele vergeefsche pogingen. den boeg van de Aurora naar het Zuiden. Garth, die teleurgested was, liep op Jack, toe. Waarheen gaan we nu, vroeg hij. De kapitein knipte een oog dicht en ant- woordde met een onverschilige stem: De Landing is de eenige plaats voor mij. Garth kookte. Wat, riep hij, en we zijn mg.ar een vijf tien mqlen van het Warehouse af! Vijftien of vijftienhonderd, da's hetzetf- de, zei Jack. Maar is er hier dan geen huis ur de buurt Jack haalde de schouders op. Soms zijn hier wel inboorlingen in Bear Potage zei hij, maar in den zomer niet. Is er een weg? Wat je een weg noemt. En hoe zult H uw uitrusting meenemen? Daar had Garth niet aan gedacht. Waar zijn de inboorlingen 's zomers? De hemel zal 't weten, zei Jack, ergens tusschen het Oosten en het Westen, zou ik denken. Goed, zei Garth beslist, je stopt bij Baer Potage. Vandaar zal ik mijn weg vinden. Mooi zoo, zei Jack wanhopig, maar TJ komt er nooit. Neem mijn raad aan en ga deze streek uit, zoo gauw U kunt! (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5