ALGEMEEN KiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN AKKER.CACHETS Bij den dood van Koning Albert. No.1 9109 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1934 74e Jaargang Binnenland EERSTE BLAD "AKKERTJES" TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster; Firma P. J. VAN BE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de ultgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De Voorzitter houidt een rede ter herdenking van wrjlen Z. K. H. den Koning van Belgie, waarin bij zeide, dat met den eenvoud, die faean eigen was, achoonheid zoekend in de bergen van zjjn eigen land, Belgie's souverein Z. M. Koning Albert I door een ongelukkigen va' nan zfln volk ontnomen is, dat bij liefbad en dat wederkeering bem met liefde eerde, ken- nend zrjn onverdroten wil, om het ten goede te leiden. Diep getroffen door dlt tragisch heengaan van den aan zgjn land zoo nauw ver- bonden vorst deelt het Nederlandsehe volk in Belgies' smart. De Voorzitter van den Ministerraad, de beer Colijn, sloot zicb bij de woorden van den Voorzitter aan en zeide, dat ook de regeering baar diepgevoelde belangstelling wenscht te betoonen bij bet ernstig verlies, dat het na- burige bevrienden en ten deele stanwerwante volk getroffen beeft. Het Belgische volk ver- loor in dezen moeilijken tijd een noode te mis- aen beleidvol staatshoofd. Een vorst, die Eoawel in dagen van bet hoogste gevaar, als in trjden van vrede beeft uitgeblonken door trauw en toeiwijding b\j het dienen van de be- langen van zfln volk. Zijn trouw aan de Internationale verdragen bij 't uitbreken van den wereldoorlog in 1914, zjjn volbarding vier jaren lang in bet stand houden op het laatste plekje grond, waar de vaderlandsche vlag nog wapperde, roepen de herinnerrng wakker aan de schoonste voor- beelden van hooge opvatttngen en plichts- betraohting uit vroeger en later tijd. Ook de Nederlandsehe regeering wenscht bij dezen doodstoaar naast bet uitspreken van baar waardeering van alles wat door dit leven ge- vierd werd, ook getuigenis af te leggen van baar bartelijke deelneming in het verlies dat het Belgische koningshuis en de Belgische natie heeft getroffen, De Voorzitter wijdt vervolgens bartelijke woorden aan de nagedachtenis van den heer Steeger, den overladen directeur der steno- grafiscbe inricbting, waarbij Minister Colijn zicb nam ens de regeering aansluit. De heer Schouten (a.r.) interpelleert de regeering over de plannen tot overplaatsing der K.E.M.A. van Amhem naar Delft. Spr. sdhetst het doel der K.E.M.A. als het nemen van proeiven en het doen van keuringen op oeconcmie en veiligheid op electriscb gebied. De regeering heeft geen regeling getroffen voor de keuringen en die aan anderen overge- laten. Tijdens de onderhandelingen met de regeering bleek pas bet standpunt van deze, betreffende de plaats van vestiging. Zij stelde eenvoudig haar voorwaarden. Wat bier ge- beurd is, berust niet op een recht of wet. De regeering heeft haar standpunt te her- aien. Spr. stelt haar eenige desbetreffende vrageai. De Minister van Onderwrjs, de beer Mar- chant betoogt, dat de K.E.M.A. meer krijgt, dan zij gevraagd beeft. De regeering heeft de zaak steeds met de K.E.M.A. willen rege- len en de K.E.M.A. kan bet zonder regeering niet stellen. Oak in het ,belang van bet onderwijs is cen- tralisatie van deze zaak in Delft gewenscht. De regeering heeft den indruk, dat de K.E. MA. de onderhandelingen wilde rekken. Men bedenke, dat hierbij een algemeen be long is betrokken. DM DRINKWATERLEIDING OP GOEREE EN OVERFIAKKEE. Maarudag is een begin gemaakt met de waterlevering in een groot gedeelte van het eiland Goeree en Overflakkee. Thvaalf van de dertien gemeenten van het eiland hebben enkele jaren geleden besloten voor gemeenschappelijke rekening een drink- waterleiding te stiohten. Als geivolg van de tij'dsomstandigheden lage prijzen en goedkoop geld bleven de koeten van het werk belangrijk beneden de Taming, teriwijl bet voor den bouw ben-oodigde kagntaal, dank zij de tuisschenkomst der pro- vincie Zuiid-Hollanid. tegen zeer lagen rente- stand toon worden geleend. Als gevolg van een en ander konden de tarieven al zeer laag gesteld worden. Zeer verblijdend is, dat bet aantal aans-lui- ttngen zeer hoog is en de vemvachtingen verre overtreft. Hdewel het pas enkele maanden geleden Is, dat met bet maken van propaganda een begin werd gemaakt, bedraagf het aantal aanslui- tingen in vier gemeenten reads meer dan 70 pet., in drie gemeenten meer dan 80 pet., en in twee gemeenten meer dan 90 pet. Alvorens alle -dienstleidingen zijn gelegd en alle ingeizetenen water zullen kunnen tappen, zullen nog eenige maanden verstrijken. Ook het pompstation moet nog worden afgeiwerkt. De waterlevering gescbiedt op het oogenblik door middel van een tijdelijke installatie. (N. R. Crt.) GEEN OMZETBELASTING VOOR RUNDVLEESCH IN BLIK. In een rondsohrijven aan de gemeentebestu- ren heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken er de aanidacht op gevestigd,. dat in de verkoojpsprijs van het rudnvleescb in blik de amzetbelastinig begrepen is, zoodat die belas- ting niet meer extra berekend mag worden boven den verkoopsprijs van 35 cent. DE POLITIEKE GEZINDHE1D DER AMBTENAREN. Zooals reeds is gemeld, heeft ir. A. A. Mus- sert, hoofdingenieur van den provineialen waterstaat van Utrecht, aan de Provinciale Staten van Utrecht een brief gericht naar aanleiding van de v-oomemens van het college van Gadeputeerde Staten, het noodige te ver- ricbten om te bevorderen, dat de Staten bean met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag ver- leenen. Na een overzicbt te hebben gegeven van zijn ioapbaan, gedurenden welken hij beeft kunnen meewerken aan de oplossing van vrijwel alle waterstaatkundige problemen, welke in de provincie aanweaig waren, vervolgt de beer Mussert: Van belang is bier slecbts de vraag, of Ik als Nederlandsch staatsburger bet recht heb om naast mjj-n ambtelijk werk zuiver eere- ambtelijk op mij te nemen de taak, krachtig mede te werken aan den opbouw van bet volk, waartoe iik behoor en dat ik lief heb. Het antwoord op deze vraag moet m.i. volmondig bevestigend luiden mits dit niet gaat ten koste van de belangen, welke Ik achtens mjjn amibt heb te behartigen en mits ik niet in strijd handel met de goede zeden, recht en wet. Ontegenzeggelijk eischt de combinatie van hoofdingenieur van den provineialen water staat en leider van de N.S.B. zeer veel van mijn persoon. Zoawel, dat naarmate de N.S.B. groeit, dit samengaan meer en meer bezwaar- lijk wordt en het tijdstip zou moeten komen, waarop ik het offer zou moeten brengen van bet opgeven van mijn ambt, dat ik altijd met toeiwijding heb vervuld. Vermoedelijk zou ik dit gedaan hebben, als bet laatste groote probleem, de weg door de Vinkeveensche plassen, zou zijn tot oplossing gebracht. Het beeft niet zoo mogen zijn. Niet daarom zal er een einde komen aan mijne werkzaam- beden als hoofdingenieur der Provincie, maar omdat de minister-president heeft bepaald, dat de N.S.B. met onwettige middelen haar doel wil bereikem. Als aprichter en leider der N.S.B. kan niemanid beter dan iik beoordeelen of dit juist is. Ik heb bet recht en den plicbt om nu aan uiwe vergadering, ofsbhoan dit .na alles wat hieromtrent in het openibaar te bende is gebracht, vrijiwel overbodig mag heeten, te berichten, dat deze aiantijging volmaakt on- waar is. Nimmer heeft de N.S.B. bij haar streven den wettlgen weg verlaten of pogin- gen daartoe gedaan, hetgeen niet gezegd kan worden van iedere politieke partij, waarvan de leden door het ambtenarenbesiuit niet getrof fen worden. Het doet mg leed, dat een Nederlandsch Minister-President zicb beeft laten voeren op dezen weg, die leidt naar ondermijning van het Overheidsgezag door de Overbeid zelve. De aan mij gestelde vraag of ik bij het lid- maatschap der N.S.B. blrjf volharden, heb ik bevestigend moeten beantwoorden, omdat ik bet in strijd met mijn eer en plicht zou vin- den, indien ik anders zou handelen. Naar mijn vaste overtuiging geeft de N.S.B. gestalte aan hetgeen in ons volk leeft. Zij is noodig voor de zedelijke, geestelijke en lichamelgke ver- heffing van ons volk. Ik heb niet bet recht om dit groote belang op te offeren aan mijn persoonlijk welzijn; de liefde tot de natie blijkt eerst uit de offers,' die men bereid is voor haar te brengen. Belgie heeft schrijft de N. R. Crt. - door esn noodlottig toeval zijn Koning verloren. Koning Albert is in de kracht van zijn leven gestorven, onder omstandigheden, die juist van bet onverbruikte van de levenskrachten van den Vorst getuigden. In zekeren zin is koning Albert gestorven, zooals hij geleefd heeft. On- vervaardheid en eenvoud waren de kenmerken van zrjn natuur. Wij laten in dit verband nog den moed, dien bij tijdens den oorlog heeft ge- toond, buiten beschouwing, omdat daar hoo- gere drijfveeren van plicbt ingeboren vrees hadden kunnen ovenwinnen. Maar onver- vaardheid ook in de dingen van het dagelrjk- sche leven lag in zijn aard. Hij maakte, in de eerste jaren na de uitvinding, reeds geregeld van het vliegtui'g als middel van vervoer ge- bruik, toen dit lang nog niet de veiligheid, en den roep van vailigheid, had verworven die het nu tot een verkeersmiddel voor alien heeft ge maakt. In die dagen waren nog niet zoo heel velen bereid bun leven eraan toe te vertrou- wen. Koning Albert echter leerde zelfs bet gevaarlijke militaire jachtvliegtuig besturen. Hgj was groot alpinist, motorist en automobi- list. Het avontuur trok hem meer aan dan het mondaine leven. De Koningin stond bem daarbij terzijde. Hun reis door de Congo was verre van een salonreis. Men zal zicb ber- inneren, dat, toen Citroen begin 1925 tochten door de Sahara naar den Niger en de donkere Afrikaanscbe stad Timboektoe beraamd had, kening Albert zich voor de eerste van die zeer inspannende reizen aammeldde. Het plan bleek voonbarig opgesteld en overstroomingen en zelfs gevaar voor onlusten moesten toen als voorwendsel dienen om den Kening bet niet doorgaan van den tocbt aanneimelrjk te maken. Als Koning Albert vrees heeft gekend, dan was het veeleer voor ceremonieel en voor ge- beurtenissem, die hem tot middelpunt der al- gemesne belangstelling maakten. 'Hij was van een baast bedeesde besoheidenheid, maar zich daarbij toch zeer bewust van zijn rechten en verplicbtingen als constitutioneel vorst. Zijn vreedzams natuur maakte hern tot een bij uit- stek goed bemiddelaar in de nu eenmaal door de samenstelling van het land aan conflicten bijzonider rijike Belgische politiek. Met de wen- scben des Konings werd soms verder dan zijn formeele macht strekte, rekening gehouden, omdat alien, die bem van nabij haddea leeren kennen, vertrouwen hadden in zijn rccbt- scbaipenheiid. De socialisten kenden zijn in- vloed in regeeringszaken, die op kritieke oogen- blikken zeer ver is gegaan men ziet thans boe zij den doode herdsnken! Nooit beeft men een bard woord over de inmenging des Konings van hen gehoord, omdat zij wisten dat hij niet licbt een partijdigen raad zou geven. De vrede in bet land ging hem boven ^lles. Niet anders stond bet met de Vlamiingen. Natuurlijk kon de Koning geen sympatbie ver- wacbten van de extreme Vlaamsche nationa- listen, verpersoonlijking als hij is van den Bel- gischen staat, dien zij verfoeien. Maar in het meer gematigd nationaal-Vlaamsche kamp waren er velen, die diep respect koesterden voor h i in vorst. In toenemende mate had de Kening daar betrekkingen van persoonlijken aard gezocht. Er waren Vlamingen, met wie hij zeer vertrouwelijk kon spreken over da zor- gen, die de verdeeldheid in het land hem in- boezemde. Het ging niet meer aan den Koning te verwijten, zooals wel eens is gebeurd1, dat hij in de denkere dagen van na den oorlog niet den invloed tot verzacbting van den taalstrijd in Belgie heeft uitgeoefend, waartoe hij wel- licbt bij macbte geweest ware. Want de Koning is naderhand tot diep inzicht gekomen van deze dingen. Aan studie en gebruik van de Nederlandsehe taal is de koninklijke fami ne zeer emstige zong gaan besteden, meer dan ooit tevoren. Koning Albert zelf volgde met groote oplettendhedd alle verschijnselen in de Vlaamsche wereld. Zij, die de gelegenheid hadden dit alles op ts merken, waardeerden het des te meer omdat de omgeving van de koninklijke familie niet er otp berekend was, om het Vlaamsche en het Vlaamsche wsizen tot voile waardeering te brengen bij den Koning. Wij bespreken deze dingen met zekere vrij- moedigheid, omdat wij ook iets moeten zeggen over een gebeurtenis, die bij cms Nederlanders, toen wij ervan vemamen, pi^ilijke gevoelens heeft geiwekt. Menigeen zal zich het verbaal herinneren over Koning Albert, hoe bij, in de dagen waarop de Belgische minister van bui- tenlandsche zaken den weg trachtts te banen voor Belgische annexatie van Nederlandsch gebied, hals over kop naar Parijs kwam, om de verlanigens van zijn minister met zijn per soonlijk gezag te steiunen. Het gaat moeilijk deze expeditie, als zij naar waarheid is voor- gesteld, te soheiden van de koortsachtige atmosfeer en het wilde politisike tempo van die dagen. Bovendien, Koning Albert was con stitutioneel vorst. Wij willen echter niet trach- ten, dezen stap ite verontschuldigen, maar wel ertegenover mededeelen wat oris reeds betrek- kelijk kort daarna bekend was: Dat Koning Albert tot de eerste Belgische staatslieden be- hoorden, die op dit punt tot volmaakten in- keer gekomen zijn, en zich herhaaldelijk toen daar nog aanleiding toe was in in- tieanen kring met felle bitterbeid heeft uitge laten tegen de ,,-misdadiige dwaasbeid van bet annexionisme". De beruchte annexionistische kaartjes van het Comite de Politique Natio- nale hebben bij den Koning een toeoordeeling gewonden, waarvan Wij de termen niet voor verscherping vatbaar acbtan. Het leek ons goed dit bij deze gelegenheid te zeggen. Er is iets dat ons bijzonder treft in den dood van Koning Albert en dat in beteekenis ver der dan Belgie strekt. De hechtheid van de monarcbistdscbe regeerdngsvorm is gebLeken in dezen tijd nautw samen te hangen met de per soon en het beleid van zijn drager. Er zijn tal van groote en voor twee decennia nog bij uitstek onwrikbaar lijkende tronen omgevallen er zijn nog tronen, die ons verre van vast ge fundeerd lijken. Maar er zijn landen, waartoe wij ons gelukkig rekenen te hooren, waar de monarehie zoo vast nog staat als in onzen tijd eenige instelbng kan gerekend worden te staan. Die landen zijn, buiten Nederland: Belgie, Engeland, Denemarken, Ziwedan, Noorwegen Overal regeeren daar vorsten, benund of ge acht op grond van langdurige betrekkingen en met bun volk, die persoonlijk sympathie en een vast vertrouwen in him voorziehtig en wijs beleid hebben geschapen; overal is daar de handbaving van de rechtea en het prestige der monarchic aan beproefde handen toever- trouiwd. Dit is esn gelukkige omstandigheid in deze onstuimige dagen. Wij hebben echter geen vrees voor onbera- denheid bij den jongea Koning, die nu den Belgischen troon gaat bestijigen. Hij is opge- voed tot modem vorst, voor wien niet de we- redelijke glans van zijn taak hoofdzaak is. In de Belgische koninklijke familie heerschte een intiem en sterk familielevsa, dat traditie schept. Kroonprins Leopold heeft zich zeer aan zijn Vader geestverwant getoond, ook in zijn bescheidenheid. Wij Nederlanders hebben hem door zijn reizen in Indie van aabij als ernstig man leeren kennen. Hij heeft getoond, het leven onder Noord-Nederlanders sn het werk der Noord-Nederlanders te kumen waar- deeren. De Nederlandsehe taal beheerscht hij als een tweede moedertaal. Wij kennen geval- len waarin hgj, Vlaamsche steden bezoekend, bem in het Fransch begroetsnde di-gnitarissen als bestraffend, ia het Nederlandsch ant- woordde. Dit alles wekt bij ons bij voorbaat sympatbien en een vertrouwen, die in het bij zonder noodig zijn tusschen twee naburige, ten deele nauw verwante volken met vele ge meenschappelijke belangeci. Daaraan willen wij nu echter niet in de eerste plaats denken. Voorop staat nu voor ons het medegevoel met het Belgische Volk m zijn plotseling en diep leed. Een voortreffelijk vorst. Koning Albert, wieos rustige persoonljjkheid men zicb nooit zou hebben gedacht als middel punt van sensationeele doodsgeruchten zooals er Zondag vele te Brussel de ronde deden, is een voortreffelijik vorst geweest van hoogen eenvc-ud, die de achting van de geheele we reld genoot, en die zijn taak, zijn moeilrjke taak van koning der Belgen te zijn in de zware jaren eener regeering, samenvallend met een uiterst moeilijke periode van de Europeescbe geschiedenis, naar zijn beste vermogen heeft volbracht. Enkele dagen geleden is gemeld, dat Albert I aan het einde van dit jaar zijn zilveren feest als Koning der Belgen zou vieren, een feest, waaraan de Belgische natie terecht zich voomam alien luister bij te zetten. Het lot heeft anders besohikt. Enkele jaren nadat in December 1909 de jonge prins Albert, die den 8en April 1875 was geboren, zijn oom, Leopold n, als koning was opgevolgd, brak de wereldoorlog uit, wat voor Belgie ovenweldiging door den vijand beteeken- de. De jaren na bet eindigen van den oorlog zijn, zij het op andere wijze, voor Belgie even- als voor de geheele wereld, moeilrj-ke jaren ge- bleven. Te midden van het wilde drama van den oorlog, te midden van de ontreddering op bijna elk gebied na den oorlog, staat de rusti ge figuur van koning Albert als die van een bescheiden man, die in eenvoud zijn plicht wenschte te vervullen. Leopold H, een groot koning, die Belgie zijn koloniaal rijk in Afrika heeft gegeven, stierf kinderloos. Tijdens het leven van Leo pold II bleef dat van Albert in de schaduw. De prins voltooide zijn militaire studie, gecon- bineerd met die van ingenieur, want het wa ren vooral de technische en natuurkundige wetensohappen, die hem aantrokken en zijn blijven aantrekken. Op het gebied dezer we tensohappen is koning Albert steeds in nauw contact met de geleerden van zijn land ge- bleven. Zijn belangstelling voor Piccards stra- tosfeertochten, voor den bouw van de Schelde- tunnel, voor de ontiwikkeling der luchtvaart, is bekend. Ook de koloniale vraagstukken had den de voile belangstelling des konings. Zijn eerste studiereis naar Belgisoh Kongo, waar aan in 1898 een reis naar de Vereenigde Sta ten was voorafgegaan, deed hij in 1909, kor- ten tijd voor hij Leopold II als koning zou op- volgen. De welvaart van zijn volk ging koning Albert ter harte, daarop beeft hij steeds het oog gevestigd gehouden, nadat hij in de trocn- rede bij het aanvaarden van zijn koninklijke taak de woorden had gesproken: „onze wel vaart hangt af van de Ivelvaart der massa". De waarlijk groote karaktereigenschappen van den jongen, tot dusver uiterst bescheiden, ja schuohteren koning, zouden zich eerst in de oorlogsjaren ontplooien: moed en volbarding. Ruim een jaar voor het uitbreken van den oorlog, in Mei 1913, had de koning zijn toe- stemming verleenid tot de vorming van een Belgische strijdmacht van 350.000 man -sn toen hij enkele maanden later in November een officieel bezoek aan Berlijn bracbt, deelden keizer Wilhelm en generaal von Moltke hem bij gelegenheid van een ontvangst te Potsdam mede, dat zij een oorlog met Frankrijk aan- staande achten. Koning Albert heeft toen door baron Beyers, den Belgischen gezant te Ber lijn, den Fransohen gezant aldaar van de kei- zerlijke zienswijze op de hoogte laten brengen. Men herinnere zich de crisisdagen voor het uitbreken van den oorlog in 1914. Nog den 31en Juli schreef koning Albert persoonlijk aan den Duitsdhen keizer; maar de Duitschers stelden het ultimatum van doortocht door Belgie; binnen twaalf uur moest het antwoord gegeven zijn. In den nacht van 2 op 3 Augus tus vergaderde de Belgische ministerraad in het koninklijk paleis onder votyzitterschap van den koning. In korten tijd was het Belgi sche antwoord opgesteld, dat de Koning den 4en Augustus in hat parlement voorlas, terwijl de Duitsche legers het Belgische grondgebied overstroemden. De Koning en Belgie hadden den onigelijken strijd boven onderwerping ver- kozen. Wij zullen hier niet de geschiedenis der Bel gische oorlogsjaren in bijzonderheden in her- innering brengen. Koning Albert nam het op- perbevft over de Belgische strijidmacht op zich en hehiield dit tot hat einde. Hij bleef bij het terugtrekkende leger en toen dit de stellingen aan den IJzer betrok, vestigden de koning en de konin-gin de koninklijke kinderen waren in Engeland in veiligheid gebracht zich eerst te Veurne. Later werd La Panne, de aan vijandelijke bommen blootgestelde kleine kust- plaats in het niet bezetts Belgische gebied, het toevluchtsoord voor het koninklijke echt- paar. Van hier uit bezocht de Koning, die ook in een vliegmacbine had durven opstijgen tot boven de vijandelijke linie, voortdurend de Bel gische loopgraven. Koningin Elizabeth, doch- ter van den oogarts prins Karel Theodoor van Beieren, wijdde zich aan hospitaalwerk. Ten slotte keerde de oorlogskans. V66r de onderteekening van den wapenstil- stand had koning Albert t-s Lophem een nieu- we regeering samengesteld uit de vertegen- woordigers van de drie belangrijkste Belgische partijen en den 22en November 1918 hield de vorst aan het hoofd van de troepen zijn in- tocht in de hoofdstad van zijn bevrrjde rijk. In de volgende jaren trad de Koning weer in de schaduw van zijn bescheidenheid terug, zijn taak met strange plichtmatigheid vervul- lend en deze slechts enkele malen afbrekend voor grootere buitenlandsche reizen, van welke we een tweede reis naar Belgisch Kongo, dit- maal in gezelschap van de Koningin, noemen, of voor kleine uitstappen naar zijn geliefde bergen. Want koning Albert was met hart en ziel alpinist, die menigen hoogen top in de Ziwitsersche bergen en de Dolomieten heeft beklommen. Een bekwaam vlieger. Onlangs nog zag men hem persoonlijk op het militaire vliegveld te Evere, de nieuwe door Belgie in Engeland bestelde jachttoestellen keuren. Hij vond hat heel gewoon alleen plaats te nemeq aan boord van een dezer vliegtuigen en met een snelheid van een paar honderd kilometer per uur op te stijgen. Weldra was hij zelfs geheel uit den gezichtseinder verdwenen. Eerst na ©en uur zag men hem terug en lanidde hij in perfecten stijl onder het eerbiedi- ge gejuic-h van de aamwezige militaire vliegers. Koning Albert liet geen enkele gelegenheid voorbijgaan om groote sportiwedstrijden bij te Hiei een scheut en daar een sleek, hangerig, rillerig, koorlsig en lusteloos Gij hebt kou geval! Neem een "AKKERTJE" en nog een als Nwferfondsch Ge naar bed gaat. Morgen Product voell Ge U 'n ander mensch. AKKER-CACHETS helpen buitengewoon jbij Griep, Influenza, Spierpiin Kiespijn, Hoofdpijn en Rneumatiek. Per 12 sluks slechls 50 cent. Gobniftt dm voorfaan vitsluifoodi Volgenj recepf van Apothelcer Dumont Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bij,slag voor Omzet-ibelasting. (Ingez. Med.j wonen, moedigde zelfs de voetbal-, wieler-„ automobiel- en luohtsport aan door het schen- ken van gouden en zilveren bekers en onder- hield zich dan meestal op de minzaamste wijze met de overwinnaars. Zaterdagavond nog zou hij in het Sport- pale is te Brussel een wtielerwedstrijd bijwo- nen. Lang bleef men op hem wachten, alvo rens te beginnen. Niemand, en zeker niet da man, die onlangs door Koning Albert tot rid- der in de Leopoldsorde was benoemd, de wie- lerkampioen J. Scherens, die ook dezen wed- strijd weer won, vermoedde toen, dat de Ko ning op hetzelfde oogenblik dood en vermdnkt in een rotskloof te Marche les Dames lag uit- gestrekt. Als hartstochtelijk bewonderaar van de na tuur was Koning Albert ook een oprecht die- renvriend. Juist een maand geleden op een feestaven-d in den Koninklijken Muntschouw- burg, vertelde de Koning nog, dat hij zeer zel- den, tenzij noodgedwongen, aan een jacht- partij deelnam. Hij kon het moeilijk over zijn hart krijgen een dier, zelfs een wild, te dood en, dat dan toch steeds zoo goed als geheel weer- loos stond tegenover de moaeme wapenen, waarover de mensch beschikt. Leopold en Astrid te Brussel teruggekeerd. Prins Leopold en Prinses Astrid zijn Zondag- avond omstreeks elf uur met den sneltreio uit Zwitserlanid te Brussel gearriveerd. Zij wer- den in het Luxemburg-station door de minis ters en verschillende hooggeplaatste hofdigni- tarissen opgewacht. De Prins en de Prinses waren zeer ontroerd. Na de eerbiedige deelneming van de regee ring in ontvangst te hebben genomen, is hej prinselijke eohtpaar per auto naar het slot Laken gereden. Hoe V'andervelde over koning Albert daeht. Emile Vandervelde, de leider van de op- positie, voorzittar van de Socialistisohe Inter nationale en gewezen minister van buitenland sche zaken, zeide: ,,Ik ben ten zeerste onder den indruk van dit vreeselijke nieuws. Tijdens den oorlog en ook later, als minister, zijn de betrekkingen tusschen de nu verscheiden ko ning, de koningin en mij steeds zeer vrfend- schappelijk geweest. Ik verkeer dan ook ia den gedrukten toestand van i em and die eea goed vriend heeft verloren. Koning Albert was buitengewoon goed onderlegd op het gebied van de buitenlandsche politiek en de geschie denis der diplomatic. 'Hij was een geograaf als weinig anderen en moest als zoodanig, voor zijn oom, kening Leopold II, geensizins onder- doen. Het groote publie-k weet niet hoe udtge- strekt het veld der wetenschappelij-ke belang stelling en bevoegdheid van koning Albert was. Hij is steeds een zeer constitutioneel staatshoofd gehleven maar heeft vaak, door zijne goede doordachte raadgevingen, een gun- stigen invloed op de regeeringspollitiek ge- oefend. Ik was en blijf een volbloed republi- kein maar dit belet mij niet, op dit tragische moment, hulde te brengen aan de gedaclitenis van dezen vorst. Zijn heengaan valt samen met een periode van gevaar voor de deinocra ti sche beginselen die ook de zijne waren Ik vertrouw echter dat prins Leopold de stappen van zijn noibelen vader zal volgen. Leopold III zal Vrijdag den eed afleggen. In Belgie geldt niet de oude spreuk: de Ko ning is dood Leve de Koning! Bij het o-ver- lijden van de Koning wordt de kroonprins niet direct koning. Er is een interregnum tusschen de twee regeeringen. Onmiddellijk nadat de dood is vastgeateld gaat de uitvoerende macht over op den ministerraad. Gedurende een paar dagen is er d-us geen eenhoofdige regeering, maar regeert de ministerraad als regent- schapsraad. De kroonprins wordt slechts koning nadat hij den eed vaci trouw aan de Grondlwet tegen over de volksvertegenwoordiiging heeft afge- legd. Dit gebeurt in de .bijeenkomst van de beide Kamers op den dag na de begrafenia van den overleden vorst. Vrijdag zal Prins Leopold dus als Leopold HI in Belgie beginnen te regeeren. •Prias Leopold is thans 32 jaar. Zijn huwe- lijk met Prinses Astrid werd reeds door twee kindersn, waarvan 6en een jongen is, gezegend,. het derde is op komst. De prins en de prinses zijn zeer populair. vo-oral door hun eenvoudige gemeenzame wijze van optreden. De prins heeft steeds groote be langstelling getoond vcor alles wat de cntwik- kellng van het land en het volk verband houdt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1